DIT DOET DIGDOS 'Reddingsplan OR Velsen realistisch" ICOATHIBU THERMOS- 098 KOFFIEKAN !L Onbreekbare fles op komst Juiste materialen vooreen gezellige „leefkeuken" Directeur Van Gelder: Smaakvolle keukensnaar keuze TER INTRODUKÏIE: HOTEl KOFFIE HAAL HET BU DIGROS Groei economie VS verbazingwekkend Stevig bevestigen in lastige muur Zelf het tapijt reinigen Star Bowl Toerenteller WOENSDAG 22 APRIL 1981 VARIA' PAGINA 19 Demonstratie werknemers VELSEN (ANP) - Dc werkne mers van de met sluiting be dreigde papierfabriek Van Gelder in Velsen hebben gis teravond met een demonstra tieve tocht vanaf het station in Beverwijk naar het raad huis in Velsen kracht bijgezet aan hun eis tot behoud van de werkgelegenheid bij hun bedrijf. De demonstratieve tocht gold als voorproefje van de de monstratie die morgen in Den Haag wordt gehouden als de vaste kamercommissie voor economische zaken zich bezighoudt met de proble men bij Van Gelder. Bij het raadshuis aangekomen beloofde burgemeester Mo lendijk van Velsen de de monstranten dat de gemeen tebesturen van IJmond zich in Den Haag sterk zullen ma ken voor het openhouden van Van Gelder papier. VELSEN (GPD) - „Willen we met dat plan van de ondernemingsraad een kans van slagen hebben, dan moet er ontzettend snel een besluit worden genomen. zijn belangrijke pluspunten. Sla gen wij erin de problemen van de afgelopen maanden te boven te komen, dan zou dat heel bijzon der zijn. Ik denk dat het mogelijk is tot een goede samenwerking met de fabriek in Renkum te ko men. Onze belangen lopen gro tendeels parallel en in dat geval sta je samen een stuk sterker", aldus Veth. Hij weigert uitspraken te doen over de handelwijze van de Van Gelder-top, die hem aanvanke lijk opdracht gaf de fabriek te sluiten. Veth zag kans het tijd stip van sluiting (aanvankelijk al vóór pasen gepland) naar achte ren te verschuiven en zou graag zien dat zijn fabriek ook na mor gen doordraait. ..Doen we dat niet, dan ben ik bang dat veel personeel vertrekt. Let wel: ik beloof niets, het is niet aan mij om de mensen hun werk te ga randeren. Ik probeer alleen wat meer speling in de tijd te krij gen". zo betoogde Veth. Vooroplopen bij demonstraties tot behoud van de fabriek doet de directeur niet. ..Ik verkeer in een moeilijke positie en kan het niet maken dwars tegen het beleid van de raad van bestuur in te gaan. Bovendien heb ik weinig problemen met mijn bazen. Ik zie het wel als mijn taak het per soneel zoveel mogelijk te steu nen. Je praat vanuit een ver schrikkelijk nare positie met de ze mensen omdat er geen garan ties gegeven kunnen worden. Dat zou ik op zich best graag wil len. Vandaar mijn pleidooi om in ieder geval snel een besluit te ne- KORT GEDING De onderne mingsraad van de Avebe-fabriek Tonden in Foxhol heeft gisteren in kort geding gevraagd de slui ting van de stijfsel-afdeling van de fabriek in Foxhol, die deel uit maakt van het Avcbe-concern, een maand op te schorten. Op 21 mei namelijk dient voor de on dernemingskamer van het hof in Amsterdam het beroep dat de ondernemingsraad instelde te gen de plannen van de directie tot sluiting over te gaan. ARNHEM - Locomobiel heet het apparaat dat gisteren in het Arnhemse openluchtmuseum werd uitgestald. Het werd gebouwd in Veendam in 1895 en in 1931 werd het naar Amerika getransporteerd. Nu is het terug gekocht en staat het weer op Nederlandse bodem Gebeurt dat niet. dan dreigt een deel van het personeel de benen te nemen, hetgeen voor dete fabriek wel eens fataal zou kunnen zijn". Directeur M. Veth van de Van Gelder-vestiging in Velsen is dui delijk: hij ziet wel degelijk heil in het reddingsplan van de onder nemingsraad. die in Velsen met een afgeslankte fabriek (400 man) verder wil. Zich vierkant achter zijn spreidend personeel scharen, kan Veth ech ter niet. Hij heeft tenslotte te ma ken met een nog steeds niet inge trokken bevel tot sluiting dat de raad van bestuur hem vorige week deed toekomen. .,Een spanningsveld tussen mij en mijn bazen? Daar is tot nog toe geen sprake van. Ik realiseer me wel heel goed dat ik niet in de positie ben bij hen allerlei zaken af te dwingen, dat doet de onder nemingsraad wel", zegt Veth, de directeur van de Velsense pa pierfabriek, over zijn personeel, de raad van bestuur en de toe komst. Dat het personeel in Velsen er alles aan doet om de fabriek gedeelte lijk open te houden, acht Veth een goede zaak. De directeur waagt zich niet aan harde uit spraken maar laat duidelijk doorschemeren zijn werknemers te steunéh. Opvallend detail: le den van de ondernemingsraad worden bij het opstellen van al lerhande rapporten en plannen met raad en daad terzijde ge staan door beleidsmedewerkers van Veth. De directeur noemt het laatste plan van de OR „erg realistisch" en vindt dat het een goede kans van slagen heeft. „Vierhonderd ar beidsplaatsen behouden, geen overheidssteun en de mogelijk heid om een geheel zelfstandige onderneming te stichten. Dat In de showrooms bij Ico/Athibu staat de keuken van üw keuze. Toegespitst op uw wensen presenteren wij hier vele klasse-keukens die even funktioneel als smaakvol zijn ingericht. Kompleet met inbouw- apparatuur en tegels voor vloer en wand. Ook voor uw specifieke wensen staan wij klaar om in ons verkoop centrum uw keuken-op-maat te ontwerpen die ook qua prijs voldoet aan uw budget. Showrooms geopend: dinsdag t/m vrijdag 9 5 uur, donderdagavond 7 - 9 uur, zaterdag 9.30 - 1.30 uur of na afspraak ook 's avonds. Hoge Rijndijk 25, 2313 KG Leiden Tel. 071-141741 (ADVERTENTIE) ONS NIEUWE MERK ROODMERK 2! BOVENDIEN BIJ 2 PAKKEN HOTEL KOFFIE INHOUD 1 LITER JLL&5" V Katwijk aan Zee - Saisenheim - Noordwijk - Leiden Oude Wetering - EN BINNENKORT OOK IN: LEIDERDORP EN WASSENAAR WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse economie is in de eerste drie maanden dit jaar gegroeid met het verbazingwekkende percentage van 6.5 (op jaarbasis), zo blijkt uit een officiële verklaring die gisteren op het Witte Huis is afgelegd Deze gunstige ontwikkeling is volkomen onver wacht gekomen. Vorig najaar voorspelden veel economen dat dc Ame rikaanse economie er in het beginvan dit jaar slecht voor zou komen te staan. Het laatste kwartaal van vorig jaar was er sprake van een groei op jaarbasis met 3.8 procent. De inflatie was het eerste kwartaal dit jaar een stuk kleiner 7.8 procent op jaarbasis. De laatste drie maanden van 1980 bedroeg dit percentage 10,7. In de verklaring van het Witte Huis werd verder gezegd dat de vooruitzichten op de korte termijn minder gunstige cijfers inhouden. Volgens Murray Weidenbaum. voorzitter van de raad van economische adviseurs, zullen de inflatie en de werkloosheid de komende maanden geen grote verbetering te zien geven. Bij de organisatie voor toege- past-natuur- wetenschappelijk onderzoek TNO wordt gewerkt aan een fles die niet meer uit elkaar kan springen. Er komt een film van kunststof over het glas die de glassplinters bij het exploderen van flessen frisdrank vasthoudt. Dat staat te lezen in het blad TNO- Project. Er zullen volgens het blad steeds meer ramen op de markt komen die tegen explo sies, inbraken en zelfs vuur wapens beschermen. Het vensterglas van de nabije toe komst zal beter isoleren. Meer dan nu kan 's zomers de warmte worden geweerd (minder koclingskosten) en vooral 'S winters op brandstof worden bespaard. Jaarlijks wordt in Nederland per inwoner 37 kilo eenmalig verpakkingsglas wegge gooid. Dit wegwerpglas vormt veertien pr.occnt van het totale huishoudelijk afval (in 1962 was dit 2.5 procent). Hoewel glas op zich geen mi lieu-onvriendelijke stof is. al dus het TNO-blad. stijgt de hoeveelheid glasafval nog steeds. De Stichting Afvalstoffen heeft in Noord-Brabant een glas- bakkenpro ject opgezet. Een derde van de bevolking doet eraan mee. Minder dan de helft van de mensen doet het uit milieumotieven. Een be langrijk argument is dat ruim te wordt bespaard in de vuil niszak. Het aantal te gebrui ken vuilniszakken daalt er dan ook. In oudere huizen zijn de gemetsel de muren niet altijd even goed „6oorbaar", omdat de steen wat pulverig is. Een plug laat dan na enige tijd los uit het boorgat en de bevestiging raakt los. Dat kan De ouderwetse voorjaarsschoon maakwoede zit ons niet meer in het bloed, maar er wordt rond deze tijd natuurlijk toch wel aar dig wat aan het "grote onder houd" gedaan. Meubelkussens naar buiten en schuieren, de gor dijnen in de was, enz. Vloertapijt kun je helaas niet even "opne men" en op een zonnige dag aan de drooglijn hangen. De jaarlijk se reinigingsbeurt moet ter plek ke gebeuren. Hoe nodig dat is, zie je pas wanneer het gedaan is; de echte kleur van het tapijt komt weer helemaal tot leven, donkere plekken, vooral bij deu gen en op andere drukbelopen plaatsen, verdwijnen. Zo'n reinigingsbeurt kun je laten uitvoeren. Dan draaft de specia list op met een hele machinerie. Het is ook best zelf te doen. De apparatuur daarvoor wordt steeds ingenieuzer en tevens compacter. De pas nieuwe Tapi- nette bijvoorbeeld ziet er uit als een gewone stofzuiger en de ma nier waarop ermee gewérkt wordt doet ook sterk aan een stofzuigbeurt denken. Het appa raat heeft twee tanks, een met water en een waarin een hoogge- concentreerd reinigingsmiddel, het bekende shamporal, wordt gegoten. Dat middel wordt onder hoge in de pool van de vloerbe dekking gesproeid waarna het opgeloste vuil met de ingebrach te vloeistof wordt opgezogen. Zo'n zelf uitgevoerde verjongings kuur voor de vloerbedekking kost zo'n gulden of vijftig, waar van de helft dc daghuurprijs van het apparaat is. en de andere helft aan het reinigingsmiddel wordt besteed. Honderden dro gisten in het hele land verhuren het apparaat. Wel handig om tij dig vooraf te reserveren. Lang niet alle keukens van de Ne derlandse huizen zijn geschikt om er een gezellig stukje-woon ruimte van te maken. Er moet nu eenmaal voldoende ruimte voor zijn. Vroeger was, vooral op het platteland, de keuken, vaak veel meer dan de woonkamer, het cen trum van het dagelijkse gezinsle- Handig voor de keuken, een nieu we afwasbak voor de gootsteen, door fabrikant Curver Star-Bowl genoemd. Gemaakt van stevige kunststof (beige-bruin of blauw) en heel goed doordacht. Opmer kelijk is dat het toch zo pri ti- sche lekbakje, dat vroeger in eike gootsteenbak aanwezig was maar dat na de komst van dc roestvrij stalen aanrechten het veld heeft moeten ruimen, nu weer terug is. In de Star-Bowl is dit als een los afvalvergietje, passend in een uit sparing van de afwasbak zelf op genomen. Zo kun je. in tegenstel ling tot dc gebruikelijke gootstee- n-afwasbakken, pannen, schalen, kopjes e.d. tijdens het afwassen leeggieten zonder eerst die hele bak te moeten optillen. Het verza melde vaste vuil kan na de afwas tegelijk worden weggegooid. Minder kans op gootsteenver stopping ook dus. Er is zowel een ronde als een vier kante uitvoering verkrijbaar. Bei de kosten (in huishoudelijke za ken, warenhuizen enz.) f 9,95. Wanneer de ruimte zich ertoe leent (en in de moderne bouw wordt de keuken qua vierkante meters niet meer zo vreselijk stiefmoederlijk bedeeld) is het de moeite waard om bij de kcukeninrichting reke ning te houden met die „sociale functie". Ook als er plannen be staan om eens „iets aan de keu ken te doen", kan dit aspect inge bouwd worden. De inrichting en aankleding moet dan natuurlijk wel op die functie afgestemd zijn. Een kille „Ameri kaanse keuken", die heel direct als efficiënte „voedselfabriek" is opgezet, leent zich nu niet be paald zo erg als gezellig gezins centrum. De trend in keukeninrichting gaat echter meer en meer in de rich ting van wat huiselijker aandoen de keukenunits. Dat was ook heel duidelijk te zien op de nationale woonmanifestatie „Thuis *81". Hout, manou-webbing. frontjes met panelen van textiel e.d. bren gen weer woonsfeer in de keu ken. Ook in de vormgeving is het „strakke" er grotendeels af. Er zijn moderne keukenunits die echter door hun styling een nostalgische sfeer oproepen. Je zou kunnen zeggen: een echte boerenkeuken van de twintigste Ook in bestaande keukens kan zo'n sfeertje worden verwezenlijkt; dat is gewoon een kwestie van de fronten (kastdeurtjes. laden enz.) vervangen door los verkrijgbare Een keuken niet alleen exemplaren, die je dan naar eigen smaak kunt afwerken, ook in leu ke kleuren of met beits Dat kost maar enkele honderden gulden, terwijl het resultaat doet geloven dat er een compleet nieuwe keu ken is geinstalleerd! Het overig meubilair zowel als de aankleding moeten dan liefst wel in een bijpassende stijl worden uitgevoerd. Een houten tafel met dito stoelen geven een extra ac cent van huiselijkheid Maar houd ook de praktische aspecten in het oog. „Lekker nostalgisch is een ongelakte houten tafel, maar die vergt regelmatig onder houd: Exjenen met water en zeep, Ongelukjes met schroeiend hete pannen, gemorste vloeistoffen enz. hoeven niet zo'n punt te zijn het massief houten tafelblad kan zo eens in het jaar even stevig op- geschuurd worden. Echte „in branding" kan desnoods met ten schraapstaal worden wegge werkt Toch gaat de E>elangstelhng wel het meest uit naar gelakt houten keu- kenmeubilair. Dat is wat makke lijker te onderhouden. maar zet er liever geen hete pannen enz. op. Je weet nooit of de lak daar wel tegen kan; onderzettertjes zijn dan ook onmisbaar. Wanneer het aanrechtblad met ke ramische tegels is afgewerkt, doet een op dezelfde wijze afge werkt tafelblad het ook uitste kend. En het kan overal tegen' Als u zo'n blad zelf maakt voeg de tegels dan wel af met tegen chemicaliën E>estcndige specie Verder ia Corian, een Juinstraar mcr" dat heel natuurlijk aandoet, ook een uitstekende oplossing. De vloer van een betrekkelijk klei ne keuken lijkt ruimtelijker als hij met effen materiaal (linoleum, vmyi en* 1 w\ndl kfKewerkt Te gels doen erg gezellig aan. maar in een kleine keuken moeten ze niet te groot van formaat zijn. Een vloer van rubbernoppentcgels is erg praktisch"; er is ook vmyl- vloerbedekking met noppen te koop. Als de voorkeur raar tapijt uitgaat, vraag dan naai het spe ciale keukentapijt. Nog enkele tipjes; de hoofdverlich- ting BMWt nu t Ié fel /mi KM HOM „gericht licht" waar dat nodig is Wanneer het kooktoei.tel dicht bij het raam staat, neem dan vlamvertragende of vl.imdoven- de gordijnstof Pas „huiselijke" wandafwerkingsmatenalen als textiel, kurk. hout enz. alleen toe indien de keuken goed geventi leerd is, zodat de kans op con- densvorming minimaal is. soms gevaar opleveren, met na me als het bijvoorbeeld gaat om het vastzetten van leuninghou- deri voor de trapleuning of om het bevestigen van zware voor werpen als wastafels. In zulke gevallen kunnen de oude. uitgelubtierde boorgaten toch nog dienen. Boor zeTia met een steenboor van minstens 10 mm diameter, blaas of zuig het boor gat schoon en sla er een m twee- componentenlijm gedoopt stukje rondhout van 10 mm dikte in. Wees niet te zuinig met dc lym; er moet na het inslaan van het rond hout (een houten deuvel kan ook) wat lijm uitpuilen Veeg dat weg en laat de lijm voldoende drogen In die houten prop kan dan een klein gaatje worden voorge- boord. waann de schroef voor de bevestiging van erg object in kwestie kan worden aangebrach- Is de steen érg „schilferig" en bros. boor het gat dan met een boor van 8 mm en sla daarin een stukje rondhout of een deuvel van 10 mm. in dit geval met niet al te veel tweecomponentenlijm. Een toerenteller is geen overtxxiigc luxe voor de bestuurder die een beetje sportief of zuinig wil rij den De toerenteller geeft infor matie over het maximum koppel cn maximum vermogen van de motor, waarmee men te weten kan komen wanneer de auto het best trekt of de grootste prestatie levert Vroeger waren toerentellers zaken die eigenlyk alleen met dc auto konden worden meegeleverd. Met allerlei elektronische grap pen echter heeft men een eenvou dig zelf te monteren „lichlband- meter" samengesteld uit Licht Emitterende Diodes (LED'si Het toerental wordt daarbij aangege ven door groene en rode licht puntjes Het bereik van de toe renteller loopt van 200 tot 7400 toeren per minuut Hoe hoger het toerental, hoe langer de oplich tende balk. Waardoor in een oog opslag dc waarde kan worden af gelezen Boven de 5800 toeren per minuut wordt de ..Iichtband" rood, by wijze van waarschuwin- Deze EDI toerenteller is van Auto- manet Transmark BV in Bussum. De prys is 165,-.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19