Benzine loodvrij moet Een hele goeie zwart shag is samen gesteld uit de beste Kentucky tabakken. Wie zijn we? Waar gaan we naartoe? Reportage Het betere zware werk. I enaar: "Gevaar voor kinderen „Het leven van de Nederlander" is het nieuwe Boek van de Maand. Door Weert Schenk ALPHEN AAN DEN RIJN - „De auto is ken nelijk belangrijker dan het welzijn van de kinderen. Ja toch? Anders zou er allang geen lood meer in de benzine zitten. En het staat nu toch wel vast dat lood een nadelige invloed heeft op de intelligentie van kinde ren". „Goed, het bewijs in juridische zin is niet gemakkelijk te leveren. Weet ik. Maar er zijn onafhankelijke wetenschappelijke on derzoeken over de hele wereld gedaan. Alle laten dezelfde uitkomst zien: lood beïn vloedt het zich ontwikkelende kind. Als men werkelijk het lood wilde wegdoen, zouden die rapporten voldoende bewijs zij- n". „Ik weet niet welke belangen daarachter schuilgaan. Waar het mij om gaat, is dat kinderen met hogere loodgehaltes slechter leren en lager scoren in intelligentietesten. Auto's kunnen best op loodvrije benzine rijden. Misschien dat de motor wat minder mooi loopt, iets meer pingelt. Nou en?" Willem van der Wolf, in het bezit van twee kinderen en een auto die op loodvrij LPG-gas rijdt, stuitte min of meer bij toeval op de gevaren van lood in het milieu. In Alphen aan den Rijn is hij secretaris van de stichting Actiecomité „Van Hef- tot Haven- brug". Dit comité strijdt tegen het verkeer dat, op weg naar Leiden of Utrecht, het plaatsje dag en nacht teistert. Tijdens zijn werkzaamheden voor de stichting bleek hem dat ongeveer 30 procent van de totale luchtverontreini ging door het wegverkeer wordt veroorzaakt. In de uit laatgassen bevindt zich lood en met name de gevaren van dit zware metaal trokken zijn aandacht als leraar van een technische school. Van der Wolf verzamelde knip sels over de ernstige effecten van lood. Toonaangevende wetenschappelijke tijdschrif ten als New Scientist, Nature en Science News publiceer den de laatste tijd geregeld ar tikelen. De actievoerende leerkracht begrijpt niet dat andere media er geen belang stelling voor hebben getoon- d. Steeds meer wetenschappers raken ervan overtuigd, zo blijkt uit de knipsels, dat lood zowel de geestelijke als de li- Willem v.d. Wolf geflankeerd door zijn dochter Suzette (14) chamelijke gezondheid van kinderen kan aantasten. Er bestaat een duidelijk verband tussen het gelijktijdig voor komen van een hoog loodge- halte en leermoeilijkheden. Ooderzoekers in het Ameri kaanse Boston constateerden dat hogere maar binnen de huidige veiligheidsgrenzen liggende loodgehaltes be langrijk lagere intelligentieni veaus veroorzaken. Boven dien leiden ze tot „onwense lijk" schoolgedrag. Dat laat ste is overigens ook al het ge val bij lagere loodconcentra- ties. Recente wetenschappelijke studies in New York, Mon- treak, Dusseldorf, Birming ham en Sydney bevestigen de genoemde effecten op de geestelijke prestaties van kin deren. Niet zo verwonderlijk indien men weet dat hoge loodgehaltes in de hersenen de produktie van bioptrine verminderen. Deze stof is be langrijk voor het leerproce- Hoe jonger de kinderen zijn, des (ADVERTENTIE) te gevaarlijker is het lood. Kinderen nemen vanwege een ander verloop van de spijsvertering een grotere hoeveelheid lood in het bloed op dan volwassenen. Behalve dat ze er gevoeliger voor zijn, komen kinderen daarenbo ven veel meer in aanraking met lood. Ze spelen vaak bui ten, wroeten in het zand, ra pen dingen van de straat op en steken die en hun vieze vingers dikwijls zo in de mond. In één kilo straatstof zit één tot vier gram lood ver scholen. Lood komt normaal in de na tuur voor. Maar die hoeveel heid is twintig maal zo klein als die door menselijke activi teiten in het milieu verschijnt. Verbranding van benzine, het autoverkeer dus, wordt hier bij als belangrijkste vervuiler gezien. Zestig procent van het lood in het milieu wordt er door de blikken bolides inge blazen. Mensen die langs autowegen wonen, hebben aanzienlijk hogere loodgehaltes dan mensen die in een rustiger omgeving verblijven. En toch staat slechts een vrij klein ge deelte van het lood in de uit laatgassen, ongeveer tien pro cent, neer binnen 50 tot 100 meter van de weg. In steden ligt dit percentage hoger. De wind voert de rest van het lood mee. Men heeft vastge steld dat lood in ver van auto wegen groeiende planten voor 90 procent uit de lucht afkomstig is. Het komt overal op en in terecht. Er zijn echter ook andere oorzaken, waar door het loodgehalte in het li chaam opgeschroefd kan worden. Zo zijn er in veel steden nog lo den waterleidingen, zit er in drinkwater lood, neemt groente lood uit het water op, waarin het wordt gekookt, komt in geconserveerde blik- voedsel lood voor vanwege de soldeer en kan men nog aller lei vormen van industriële loodvervuiling aanvoere- Is het gek dat de industriestaten zo n 500 maal zoveel lood in de botten mee dragen als de prehistorische mens? Kennelijk went de mens eraan. Van der Wolf: „Vind jij dan dat het zo de slimme kant opgaat met deze wereld? Wie weet had die pre historische mens dat lood er allang uitgegooid". Serieuzer: „Pas sedert de laat ste twintig jaar is die groei in de auto-industrie. Zolang zit ik ook al in het onderwijs. Toen ik begon, kon je drie kwartier met kinderen inten sief bezig zijn. Die spannings boog is nu teruggelopen tot twintig minuten. Waar ligt dat aan? Vermoedelijk aan een complex van factoren. Maar ik weet zeker dat lood een van de oorzaken van de concen tratieproblemen is". Lood hoort niet in het lichaam thuis. Maar als het er eenmaal in gehuisvest is. gaat het er slechts zeer langzaam weer uit. Het hoopt zich op in de botten. Niet alle lood in de lucht wordt door het mense lijk lichaam opgenomen. Van der Wolf: „Gelukkig maar, want het verkeer dat door Al phen aan den Rijn rijdt, stoot dagelijks voldoende lood uit om één miljoen mensen bloedarmoede te bezorge- Storing in de vorming van rode bloedlichaampjes doet zich voor bij hogere loodconcen- traties in het lichaam. Minder is al voldoende voor hoofd pijn, geïrriteerdheid en slape loosheid. Vuilnismannen, verkeersagenten en schietin- structeurs kunnen hierover ongetwijfeld meepraten. Over de kankerverwekkende eigenschappen van loodver- bindingen hebben we dan nog niet eens gesproken. De conclusie die de weten schappers volgens de knip sels aan hun onderzoeken verbinden, komen veelal op hetzelfde neer: de lood ni veaus, die op het ogenblik aanvaardbaar worden geacht, zijn te hoog om veilig te zijn voor kinderen. De maximaal toelaatbare concentraties moeten worden herzien en dus omlaag. Om binnen die marges te ko men, zal het loodgehalte in benzine naar beneden moe ten. Een Amerikaans onder zoek toonde aan dat de lood gehaltes in 178.533 Newyork- se kinderen parallel liepen met de verkoop van loodhou dende benzines. In Amerika wordt reeds lood vrije benzine verkocht. De Australische regering wil per medio 1985 een verbod op loodhoudende benzine men Duitsland heeft het loodge halte al drastisch verlaagd. En Nederland? Nederland houdt zich aan de volgens Van der Wolf te hoge EG-norm. Dat betekent 0,45 gram per liter benzine. Nu gaat ons land niet voorbij aan de loodproblcmatiek. In 1979 werdén in het kader van een Europese campagne 700 Nederlanders onderzocht op het loodgehalte in het bloed. Deze landgenoten waren geen van allen beroepsmatig blootgesteld aan lood De resultaten vielen alle binnen de daarvoor gestelde grenzen, meldde het ministerie van volksgezondheid en milieu- hygiene. Wel signaleerde men afwijkingen tussen inwoners van verschillende gemeen ten. In oude centra van de gro te steden bleken de mensen meer lood in het bloed te heb ben dan elders. De reden daarvan weet men niet. Die probeert het ministerie van volksgezondheid en milieu hygiëne dit jaar uit een twee de onderzoek op te diepe- Van der Wolf zegt de oorzaak nu al te weten. In de meeste oude centra is de verkeerssituatie erg slecht. Er zijn geen rond wegen. Buitendien liggen on der in de huizen in die steden vaak nog loden waterleidin gen. Bloedonderzoek is naar zyn mening overigens niet zo nauwkeurig. Studie naar het loodgehalte in tandbeen is be ter, meent hij. „Het ziet er vrij gezond uit in Nederland, blijkens dat eer ste bloedonderzoek", zegt de woordvoerder van het minis terie van volksgezondheid en milieuhygiëne. „De gevon den hoeveelheden lood waren uitermate gering Maatrege len lijken dan ook niet nood zakelijk. Er speelt op dit mo ment niets dat ik weet om het loodgehalte in benzine te ver minderen Van der Wolf: „Ik begrijp dat niet. Onafhankelijk van el kaar uitgevoerde onderzoe ken leveren hetzelfde resul taat en men doet niets. Het gaat toch om onze kinde ren?!" De Alphenaar vindt dat er een brede maatschap pelijke discussie op gang ge bracht moet worden. Daartoe zendt hij om te beginnen de kopietjes van zijn knipsels naar alle scholen in zijn woon plaats. Ter kennisname. Hij beseft dat plaatselijk weinig maatregelen te nemen zijn, die leiden to vermindering van het lood in het milieu. Dat moet op landelijk of Europees niveau gebeuren. „Maar toch", zo stelt Van der Wolf, die daarmee opnieuw de ver bintenis met zyn actiegroep tegen de verkeerssituatie in Alphen legt, „lokale en regio nale bestuurders kunnen in het beleid reeds rekening houden met de beschikbare gegevens. Door bijvoorbeeld het verkeer niet door een woonkern te laten razen, maar het via randwegen om te leiden". (ADVERTENTIE) Hoe staat het met onze tole rantie? Waar komt die grote werkloosheid vandaan? Hoe zit't met de verontrustende toename van de jeugdcriminaliteit? Een boeiend boek vol opzien barend nieuws. Dat lekker weg- leest, rijk geïllustreerd is en waar je heel wat van opsteekt. U leest niet alleen hoe het ons nu vergaat. Wat we van de toe komst mogen verwachten is minstens zo belangrijk.Wie bij het jaar 2000 denkt dat het z'n tijd wel zal duren moet weten dat-ie dan zelf waarschijnlijk nog leeft. Alleen daarom al zou u het boek moeten lezen. Hldsl. 5: Ouder worden, oud zijn Thuis of een tehuis Iedereen pikt zo z'n informatie op. Helaas is niet alles wat er verteld wordt geheel waar. Het nieuwe Boek van de Maand rekent af met misverstanden over zaken als abortus, criminaliteit, sexualiteit, ouder worden. In „Het leven van de Nederlan derzet Prof. Dr. Hans Galjaard de feiten in een juist verband. Tot en met 9 mei f22,50. Daarna f 17* duurder. Dc aanbieding r» gekig l/m 9 mei EdUer zolang de voorraad strekt WOENSDAG 22 APRIL 1981

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17