Er was een zondebok "We spreken niet meer over moeheid" Nederland mist kansen Krappe zege voor Finnen: 4—2 AZ'67: het vertrouwen is terug ITTF: Vriesekoop tiende Joop Hiele: "Ik kom terug, sterker dan ooit" lang er Utrecht niet welkom in De Meer Meedoen met de Toto. Goeie kans dat u een leuk prijsje wint Kieft en Van Kooten bij Oranje WOENSDAG 22 APRIL 1981 GOTENBURG - West-Duitsland ontnam Nederland de laatste hoop in de strijd tegen degrada tie in de A-poule in het wereld kampioenschap ijshockey. Gis termiddag wonnen de Duitsers verrassend met 6-2 van Amerika (3-0, 0-2 en 3—0). Na deze slech te wedstrijd kon de Amerikaanse coach Bob Johnson alleen maar opmerken. "De kansen lagen ge lijk, maar de Duitsers deden wat wij nalieten: scoren". Nederland zal nu de laatste drie wedstrijden - tegen Finland, de Verenigde Staten en West-Duits- land in winst moeten omzetten wil het degradatie nog ontlopen. Een vrijwel onmogelijke opgave. Het werd voor de Nederlanders gisteravond tegen Finland niet opnieuw een vernedering met dubbele cijfers. Ditmaal bleef het bij 2—4 (tussenstanden: 1-2, 1-1 en 0—1), wat zeer verdienste lijk lijkt, maar de werkelijkheid lag even anders. Nederland mocht bovenal zichzelf het ver lies verwijten. Hoewel er ditmaal verdedigend eindelijk eens een beetje behoor lijk gespeeld werd, struikelde nu de aanval. Jack de Heer (vijf maal waarvan eenmaal tegen de staander), Tonny Collard (twee maal), Larry van Wieren (twee maal), Leo Koopmans en Jan Janssen lieten royale mogelijk heden liggen en dat is meer dan van de nauwelijks serieus spe lende Finnen gezegd kan wor den. De Finse coach Numminen was dan ook alleen maar tevreden over de beide winstpunten: "Wij hebben slecht gespeeld, mis schien omdat Nederland zo pas sief was. dat wij nauwelijks po- werplay kregen". Bij deze woor den van zijn vroegere leerling keek de Nederlandse coach Gus- tav Bubnik verbaasd op: "Wij passief. Integendeel. Wij hebben ditmaal juist goed voor onze kans gevochten en alleen maar te veel kansen gemist". Aanvoerder Van Wieren, die in een eerder stadium zijn misnoegen kenbaar had gemaakt over de verdedigers Peternousek en Hil- le achter zijn aanval, had met zijn pleidooi bij Bubnik blijkbaar succes gehad. Tegen de Finnen acteerden Klooster en de Nijme- genaar Homburg in de eerste lijn als verdedigers. Inderdaad kon de befaamde aanval met Jans sen, Van Wieren en De Heer zich nu meer op vooruitstrevende ac ties concentreren. De verdedi ging sloot beter aan en de pas sing was redelijk verzorgd. Dat kwam tot uiting in de achtste mi nuut toen De Heer (Nederland speelde toen wel met twee man meer) de gelijkmaker aanteken de (1-1). Het was in de laatste periode Jor- ma Sevon, die Nederland in feite de doodsteek toebracht. Na ze ven minuten onophoudelijk beu ken bezweek de verdediging en schoot Sevon de vierde bres (2-4). Toch gaf Nederland niet op. De prikken naar het doel van Kamppun bleven gevaar inhou den. Tot de laatste seconde, maar succes had het niet meer. Bondscoach Gustav Bubnik blijft vrijwel zeker behouden voor het Nederlandse ijshockey. De 52-- jarige Tsjech kreeg voorlopig toestemming van Praha-sport- autoriteit Adamec om nog negen maanden in Nederland te blij ven. Volgens NIJB-voorzitter Freddie Schwecrs kan die perio de waarschijnlijk wel uitge bouwd worden tot drie jaar, om dat voor de Tsjechische autori teiten de verlokking van buiten landse valuta groot is. Schweers heeft nog niet de financiën om Bubnik vast te houden, maar hij vindt dat dit geen beletsel mag vormen om de Tsjech enige jaren de kans te geven in de B-poule een 'nieuw' drastisch verjongd Nederlands team op te bouwen. Als Bubnik driejaar kan blijven, zal alles in het werk worden ge steld om ook zomertrainingen in te NOVI SAD (ANP) - Bettine Bij de heren is het Aziatische Vriesekoop is door de ITTF ingeschat als de tiende speelster van de wereld. Op de plaatsingslijst wordt zij voorafgegaan door negen Aziatische speelsters en de Britse Jill Hammersley. overwicht iets minder groot. Na Klampar (vijfde) en Bengtsson (zesde) staan nog vijftien Europeanen op de plaatsingslijst bij de eerste zestien. ALKMAAR (GPD) - Georg Kess- ler heeft aan de vooravond van de tweede halve finalewed strijd tegen het Franse Sochaux het veld in de Alkmaarder Hout laten sproeien en vóór de Roe meense scheidsrechter Rianea het beginsignaal fluit wordt het nog twee keer geknipt en ge schoren door de maaimachine. De grijzende perfectionist weet dat in het voetbal kleine toevallighe den grote gevolgen hebben. Een schot tegen de paal en het doel in of het veld weer in, daar kan hij niet veel aan doen, maar waar hij wel zijn invloed kan laten gelden daar laat hij die kans niet onbe nut. „Op zo'n veld, daar zit ik boven op", zegt Kessler. ..Door de ge ringe regenval loopt de bal stroef, dat is in het nadeel van de ploeg die het spel moet maken en die tempo moet spelen. Wij zijn dat tegen Sochaux, de bal moet lopen en daarmee mag een stroeve grasmat niet storend werken". Met zijn perfectionisme heeft de oefenmeester van het succesvol le AZ'67 afgelopen jaren, maar ook in de seizoenen dat hij het Nederlands elftal en binnen- en buitenlandse toppers trainde, de lachers op zijn hand gekregen. Kessler laat niets aan het toeval over. Hoewel hij beseft dat het toevallige omstandigheden zijn die over succes beslissen. Neem de partij voor de halve finale van de KNVB-beker tegen Go Ahead Eagles, zijn ploeg werd simpeltjes op een 2-0-achter- stand gezet en met de eerste ne- ROTTERDAM (GPD) Joop Hiele had de eerste echte teleurstelling in zijn nog prille doelmanscarrière bij Feyenoord op zijn eigen wijze al verwerkt. Een dag lang was hij aangeslagen geweest door de beslissing van trainer Jezek, die hem voor het Europa Cup-treffen met Dynamo Tbilisi naar de reservebank heeft verwezen; daarna had de branie-achtige zelfverzekerdheid weer bezit van hem genomen. onrustig is, te weinig leiding geeft en psychisch is ontregeld". Hiele bestrijdt dat allemaal he vig, kaatste het balletje terug („lk denk dat hij zelf moeilijk zit door al die blessures en dat er na zaterdagavond gewoon een zon debok nodig was"), zoals hij dat recent al vaker deed. „Alleen zondag, toen ik het net had gehoord, ben ik er even kapot van geweest liet de 22-jarige goalie gisteren laconiek weten. „De vol gende morgen was dat voorbij. Toen liep ik alweer te bedenken hoe ik die plek zo snel mogelijk terug kan krijgen. Dat zal niet zo moeilijk voor me zijn, want ik weet welke kwaliteiten ik heb. Ik kom dan ook terug en dan zal ik InWenen byyoovbeeld, sterker zijn dan ooit". Joop Hiele, die nooit omviel van bescheidenheid, leek dan ook nauwelijks geknakt door de te genvaller die de verwijdering uit de basisformatie voor de return in de halve finales van het Euro pa Cup li-toernooi toch moet be tekenen. Hij was ook niet van plan zijn kont tegen de krib te gooien, zoals hij hetzelf uitdruk te. „Welnee, waarom zou ik, de trainer beslist tenslotte en als hij voor een ander kiest, moet hij dat zelf weten". Het wilde echter niet zeggen dat Hiele, in het begin van het sei zoen nog international, het eens was met de argumenten van zijn coach. Jezek passeerde hem „omdat hij de laatste weken te Feye noord vorige week een oefen wedstrijd speelde tegen het Oos tenrijkse nationale team. De be doeling was dat Hiele en zijn col lega Van Engelen daar beiden een helft zouden keepen, maar de dag voor de partij deed zich een incident voor waardoor Hie le helemaal met in het veld kwam. Ik heb daar iets gedaan wat de lei ding eigenlijk had moeten doen", aldus Hiele. „Ik heb daar een andere speler nogal grof tot de orde geroepen. Later heb ik daar mijn excuses voor aangebo den en die zijn ook wel aanvaard, maar »k denk toch dat ook dat op de achtergrond heeft meege speeld bij de beslissing om mij er naast te zetten". Hoewel Jezek dat pertinent ontkende („Met UTRECHT (GPD) - De weerzinwekkende sloop van stadion Gal genwaard in Utrecht heeft het bestuur van Ajax ertoe genoopt de toezegging dat FC Utrecht het competitieduel tegen AZ'67 in De Meer zou kunnen spelen, in te trekken. Voorzitter Ton Harm- sen liet zijn collega Kees Werkhoven weten dat Ajax zijn accom modatie niet beschikbaar stelt omdat het risico, dat ook dat voetbalbastion door de aanhang van FC Utrecht wordt gesloopt, te groot is. FC Utrecht-voorzitter Werkhoven, die gistermorgen om acht uur in Galgenwaard present was om de erkende slopers te verwelko men, zag toen nog het laatste restauratiestandje in vlammen op gaan. Hij heeft begrip voor het standpunt van Ajax. „Ik kan het Harmsen niet kwalijk nemen dat hij zo reageert gezien de beest achtige wijze waarop het Utrechtse tuig tekeer is gegaan. De schade loopt in de tonnen. Van de verplaatsbare tribunes, de vier verkooppunten en het hekwerk is niets over. Twee van de veertien kassa's die we mee moesten nemen naar het tijdelijke terrein aan de Veemarkt, zijn totaal vernield, terwijl we 27 recla meborden raison van 1500 gulden moeten vernieuwen". FC Utrecht is van plan om bij de acht door de politie gearresteerde vandalen verhaal te halen. Werkhoven: „Die namen zijn bekend, maar we zijn vast van plan om alle beschikbare foto's op te vragen, ze uit te vergroten en te verspreiden. Ook bij clubs waar we op bezoek gaan. Ik speel liever zonder publiek dan met zulk tuig. Je schaamt je om voorzitter te zijn van een club met zo'n aanhang". „Daarom vind ik de reactie van Ajax zeer logisch en we betwijfe len of FC Den Bosch en Wageningen er iets voor voelen om ons voor drie wedstrijden onderdak te verlenen. We beseffen dat de accommodatie van Elinkwijk groot genoeg is voor de wedstrij den tegen Groningen en NEC. maar we durven echt niet bij het bestuur aan te kloppen. Daarom doet de reactie van Volendam- voorzitter Bond ons zo goed. Hij heeft zijn terrein beschikbaar gesteld voor onze thuiswedstrijden". Omdat FC Utrecht volgend seizoen toch moet spelen, wordt het veld aan de Veemarkt vanaf begin juli opgebouwd. De extra kosten worden geraamd op drie tot vier ton. Werkhoven: „Dat moet komen uit gemeenschapsgeld. Ook uit de zak van diege nen die maandag Galgenwaard hebben gesloopt, maar die besef fen heus niet dat ze de club die ze menen te steunen, heel diep de grond in hebben getrapt. Het had voorkomen kunnen worden, maar de Utrechtse politie heeft ons verzoek om versterking ge negeerd. Toen ik maandag rondkeek, constateerde ik dat er nog nooit zo weinig agenten in Galgenwaard aanwezig zijn geweest. We hebben het dan ook geweten". zijn excuses was die zaak voor mij afgedaan"), stond voor zijn doelman vast dat het Weense in cident wel degelijk invloed heeft gehad. „Want zijn andere motieven vind ik bepaald niet helder. Als ik nou weken achter elkaar slecht had staan keepen, dan had ik gezegd: trainer, je hebt gelijk. Maar ie mand op grond van één wed strijd ernaast zetten, dat vind ik niet terecht. Natuurlijk, die twee de goal van Groningen viel door een blunder van mij, maar om die ene fout wil ik niet alles op mijn schouders krijgen en alleen aangewezen worden als de zon debok". „Ten slotte faalden zaterdag alle dertien spelers die in het veld kwamen. Daar ben ik de dupe van geworden. Anders is het voor mij niet te verklaren, want ik ben helemaal niet onrustig (zo is mijn stijl nou eenmaal) en dat ik geen leiding zou geven is ge heel voor verantwoording van Jezek. Ik schreeuw me juist schor in het veld, maar als die aanwijzingen niet worden opge volgd, ben je machteloos". Dat zal hij ook vanavond zijn, als hij vanaf de bank moet toezien hoe zijn collega Van Engelen zich van zijn moeilijke taak kwijt de defensie te leiden. Het lijkt een uiterst ondankbare opdracht voor de man die voor het laatst op 17 december 1979 (een duel tegen FC Twente) in de basis stond. Feyenoord immers zal al les of niets moeten spelen, wat het risico inhoudt dat de snelle spitsen van Dynamo volop kan sen krijgen. De 30-jarige Van En gelen is er niet bang voor. „Ik heb niets te verliezen, dus waar zou ik me dan druk om maken. Ik zie wel wat er op me afkomt". Dat dit zijn grote kans zou zijn, wil er bij Van Engelen vooralsnog niet in. „Want ik heb al vaker derlaag in de competitie, dne da gen eerder, vreesde men een for se duikeling na„r 'af. Dan ver slapt de Deventer formatie en komen de Alkmaarders terug in de race. Vervolgens wordt dne dagen later gewonnen van MW in Maastricht, een klus waar zwaar tegenop werd gezien en om het feest compleet te maken verspeelt nummer twee op de ranglijst, Feyenoord, een puntje tegen Groningen Kessler: „Plotseling was het er weer. het zelfvertrouwen dat tij dens de weken ervoor had ont broken. De spelers lopen op de training weer tc tikken, slaan el kaar weer op de schouders. Over vermoeidheid wordt niet meer gesproken" De prestaties binnen de lijnen, die vooral in de eerste helft van dit seizoen voortreffelijk waren, en een beetje geluk hebben de Alk maarders in een uitstekende po sitie gebracht. Financieel hoeft men de beste resultaten bereikt tot nu toe en ook voetbaltech- nisch kan dat zo ingeschat wor den. De titel kan niet meer ont glippen. de finale van de KNVB- beker ligt binnen handbereik en vanavond kan via het Franse So chaux de eindstrijd van de UE FA Cup worden gehaald. De 1-1 in de Franse Elzas is een ideale uitgangspositie, dat ont kent Kessler niet ..Maar", zegt hij. „het is natuurlijk een onjuis te gedachte te veronderstellen dat we al in de finale zitten. On derschatting van de tegenstan der, dat is het grote gevaar dat ons bedreigt". Kessler moet vanavond Peter Arntz. voor een wedstrijd ge schorst, missen. Zijn plaats wordt ingenomen door Weyrters. De opstelling van AZ Treytel. Van der Meer. Spelbos, Metgod, Ho- venkamp: Weysters. Peters. Ny- gaard. Jonker; Welzl en Tol. Kist is voldoende hersteld van een blessure om als wisselspeler in gezet te worden. (ADVERTENTIE) goed gekeept bij Feyenoord. maar dan werd toch weer voor ZEIST (GPD) - Kees Joop gekozen. Dat kan na deze wedstrijd ook gemakkelijk weer gebeuren". Feyenoord bereidt zich op het duel met Dynamo voor in 'Bosschen- hoofd', waar de 15 spelers (Troost kan niet spelen omdat hij is geblesseerd, Stafleu is ge schorst) gisteravond neerstre ken. Daar ook zal Jezek uitma ken wie in de mandekking gaan spelen op de gevreesde Kipiani, Gutsaev en Shengelia. Feyenoord komt in het veld met de volgende spelers: Van Engelen, Wijnstekers, Brard, Nielsen, Bouwens, Van Til, Notten, Van Deinsen, Budding, Peters en Vermeulen. PAUL DE TOMBE (ADVERTENTIE) Kooten Go Ahead Eagles en Wim Kieft van Ajax zijn de opvallende spelers in de door Rob Baan ge presenteerde groep van 22 voor de woensdag 29 april te spelen interland tegen Cyprus. Onder verantwoording van de interim- coach en in overleg met de aan staande technische leider Kees Rijvers is een selectie gefor meerd die niet veel afwijkt van de keuze tegen de Fransen, een kleine maand geleden. Van Koo ten en Kieft kregen hun plaats omdat de KNVB-coaches niet kunnen beschikken over Dick Nanninga (rugblessure) en Cees Schapendonk (enkelblessure) Baan over de keuze van Kieft: „Naast Kees van Kooten, die in de vorm van zijn leven is, had ik graag een tweede geroutineerde spits gekozen, daarbij heb ik ge dacht aan Ruud Geels en Leo van Veen. Ik heb ze bekeken, maar zij hebben de grote vorm niet en in een dergelijke situatie geef ik dan de voorkeur aan Kieft, toch een speler waarvan we het in de toekomst moeten hebben". Door blessures ontbreken ook Re- né van de Kerkhof en Edo Op- hof. terwijl Jan Peters vanwege gele kaarten tegen België en Frankrijk voor één duel van het nationale team is geschorst. Si mon Tahamata neemt de plaats in van de PSV'er, die by zyn club eerst weer in zyn ritme wil ko men. Michel van de Korput ver vangt in de verdediging Ophof en als vervanger voor Peters in de middenlinie keert Michel Val- ke terug in de selectie. Niet meer gekozen is Johan Cruijff, die kort voor de met 1-0 gewonnen inter land tegen de Fransen bedankte voor Oranje. Baan heeft wel voetballers geselec teerd die in de competitie mo menteel een schorsing (Willy van de Kerkhof) uitzitten of donder dag de mededeling kregen dat ze het shirt van de club voorlopig niet hoeven aan te trekken (Ho- venkamp). Baan: „Als bonds coach kan ik een morele daad stellen en die jongens uit de sc- tactit lataa" „Maar wat moet je dan met een ac tie van Stevens tegen Tol. die door de scheidsrechter niet wordt gezien en door my wel. Moet ik in dat geval Stevens la ten vallen? Ik vind van niet De bond verbiedt niet dat spelers die voor de competitie zyn ge schorst in vertegenwoordigende elftallen mogen uitkomen. Dus kies ik voor de besten van dit moment". Morgen en vrydag vallen zes spe lers af, de overigen vertrekken maandag naar Cyprus, waar men vreemd op aal kijken van dit Orarye Van de 22 die nu op pa pier staan voetbalden alleen Hu- go Hovenkamp. John Metgod, Pier Tol en Frans Thyssen mee in de thuiswedstryd in Gronin gen Thyssen is daarbij nog een twijfel geval, maar hy heeft Baan laten weten voldoende fit te /ijn om vanavond in de halve finale van de UEFA-Cup tegen FC Koln op te treden Naast de Ipswich mid denvelder zyn Rep. Van de Kor put. Muhren. Tahamata en Krol als buitenlanders opgenomen in de groep. De 22 Schrijvers. La Ling en Kieft AJ.ix i. V. n ti k' 1 K- .tii irdt Stevens, Willy van de Kerkhof. Poortvliet, Wildschut, Valke en Willy Jansen (PSV), Treytel. Met god. Tol en Hovenkamp (AZ '67), Van Kooten (Go Ahead Eagles), Van Breukelen (FC Utn htj Rep (Saint Etienne), Krol (Napo lit Y.in de Korput (TorinoT.d mata (Standard Luik)en Muhren en Thyssen (Ipswich). EEN KEEPER DIE VKf£ A5SS? ZN DOEL Lcee ACHTER LAAT, ZOIETS ZIE JE ANDERS TOCH HOO&UIT IN 'N STRIPVERHAAL' IEDEREEN HEEFT TECEN-N INOORPló DE MOND VOL VAN MAAR LA/VO£- \J/W-M£T-Q£f£7 CdET 'T OOK WERKELIJK TIEN MINUTEN INfeELEVERD/'i

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13