Wondermiddel of strohalm? Zestig jaar winkelhistorie verdwijnt Echte onderzoek naar interferon moet nog beginnen KQZ339 ZATERDAG 18 APRIL 1981 PAGINA 27 Tekst: Miep de Graaft Zo kan interferon óók werken. Twee ratten die tegelijkertijd wer den geboren. De linker rat werd met interferon behandeld, zijn gro tere broertje niet. Interferon kan dus wel degelijk ook een negatief effect hebben. Dr. H. Schellekens houdt een diep gevroren zakje met daarin het "ge heimzinnige" middel interferon in zijn handen. De inhoud van dit potje kost zo'n 30.000 gulden Alle enthousiaste publi caties in met name de 'familiebladen' ten spijt, het échte onder zoek naar de werking van interferon moet fei telijk nog beginnen. Op een hap-snap manier is in diverse landen het middel al wel getest. De resultaten hiervan zijn echter evenzo vaak negatief als positief. Bieden derhalve wei nig houvast. De hh wetenschappers zien het congres dat TNO organiseert als aanzet tot het werkelijke onderzoek naar interferon. Vier dagen lang (van 21 tot 24 april) zal het middel door zo'n 600 wetenscnappers onder de loep worden genomen. De marathon-zitting speelt zich af in het Rotterdamse Hilton Hotel. Centraal op het congres staan de met interferon als middel tegen virusziekten en kanker behaalde resultaten. De vor deringen op het gebied van de produktie van het middel met behulp van bacteriën ko men ook aan bod. Te vroeg? Juicht men nu te vroeg? Dr. Huub Schellekens, weten schappelijk onderzoeker bij TNO, hij volgt het middel al jaren, is en blijft een voor zichtig man wat de mogelijk heden van interferon betreft. Want: "Mensen halen zo gauw alles door elkaar. Je moet kankerpatiënten beslist geen valse hoop geven." Dr. Schellekens, hij promo veerde op het middel en ont wikkelde een methode om de kwaliteit van interferon te testen, stelt het wat cynisch: RIJSWIJK - Is interferon werkelijk het "wondermiddel" in de strijd tegen kan ker, nu het op grote schaal kan worden geproduceerd, of blijft het een strohalm? Het middel wordt in het wereldje van de wetenschappers beschouwd als een mo gelijke veroorzaker van een schoksgewij- ze vordering in de strijd tegen die ziekte. Mogelijke. Maar vóórdat het middel zijn capaciteiten heeft bewezen wordt het al alle mogelijke lof toegezwaaid. "Je zult maar doodziek in bed liggen en dan die opge klopte berichten over het nieuwe wondermiddel lezen. Interferon, de werking ervan, is helaas een eigen leven gaan leiden. Wat de anti-kanker werking ervan aangaat staat er nog nauwelijks iets vast. Dat kan ook niet anders, want het was altijd een zeer moeilijke en uiterst kostbare zaak om het middel te produ ceren. De oude methode, pro duktie uit weefselkweek of uit witte bloedcellen, leverde maar een fractie op voor wat we voor een diepgaand on derzoek nodig zouden heb ben. Niet alleen kostte die methode zo'n 2000 gulden per patiënt per dag, er was doodgewoon te weinig dus. Gemiddeld moet een patiënt één honderdste milligram per dag worden toegediend. En voor één gram interferon is een miljoen liter bloed nodig. Heus, proeven met interferon op mensen zijn nog niet of nauwelijks gedaan." Een theorie Het enige dat volgens dr. Schel lekens de summiere onder zoeken voor de kankerbe strijding hebben opgeleverd is een theorie. De theorie dat er mogelijkheden zijn, die een belofte voor interferon inhouden. De waarde ervan kan nu en in de toekomst worden nagegaan doordat het binnen afzienbare tijd op grote schaal kan worden ont wikkeld. "En dan zeg ik: in terferon is ooit misschien één van de vele middelen die bij de kankerbestrijding kunnen worden ingezet. Maar het is beslist geen wondermiddel. Trouwens, wondermiddelen tegen kanker zullen nóóit worden gevonden. Kanker is de omschrijving voor een heel gevarieerd ziektebeeld. Het lichaam heeft zoveel or ganen, er zijn evenzo vele oor zaken waardoor kanker kan ontstaan. Daartegen kan toch nooit één enkel middel af doende zijn?" Later in het gesprek zal hij zeg gen: "Nou ja, je organiseert natuurlijk geen congres over één enkele stof als je denkt dat er niets inzit." "Maar de teneur van nü is: niet beweren dat het middel niet werkt. Ook niet beweren dat het fantastisch is. Hier en daar hebben we aanwijzigin- gen dat het toch wat zou kun nen worden met interferon. Maar anderen zullen weer met voorbeelden komen waarbij ook interferon niet baatte." Voorbeelden Enkele voorbeelden waarbij het middel wel degelijk pro baat bleek heeft hij wel bij de hand. Dat van de Zweedse arts Strander bijvoorbeeld, die vanaf 1973 alle patiënten die zich met een zeer kwaad aardige bottumor (osteosar- coom) bij hem meldden met interferon behandelde. De frequentie van de uitzaaiin gen werd door het middel aanzienlijk verminderd. Bo vendien zijn er resultaten ge meld bij bepaalde vormen van kanker. En tot een echte doorbraak in de behandeling leidde interferon bij kinderen met een op het oog onschul dige, doch ongeneeslijke tu mor in de luchtwegen. Een vrij zeldzame ziekte waarte gen, behalve het voortdurend operatief verwijderen van de zwellingen, niets te doen is. Momenteel zijn in Zweden, Duitsland en ook in Neder land een twaalftal patiëntjes met interferon behandeld. Met succes. In alle gevallen trad een duidelijke verbete ring of zelfs complete gene zing in. Er zit wel een 'maar' aan dit succes. In de medi sche wereld is het een discu tabel punt of osteosarcoom werkelijk een vorm van kan ker is, dan wel een virus. En alle voorbeelden betreffen studies bij kleine groepen pa tiënten met kanker in een gevorderd stadium. Echte conclusies kunnen uit deze resultaten volgens dr. Schel lekens nog niet worden ge trokken. Royaal Die conclusies kunnen er pas komen als er royaal met in terferon kan worden omge sprongen. Dankzij een Ame rikaanse ontdekking kan het op korte termijn op grote schaal worden vervaardigd en toegepast. Respectievelijk de universiteit van Seattle en de biotechnologische onder neming Genetech zijn er on langs in geslaagd een genen (erfelijke informatiedrager) van het menselijk alpha-in- terferon in een gist over te brengen. Eén en ander met behulp van de zogenaamde dna-techniek. Bovendien is in Amerika e nngstechniek ontwikkeld. Hierdoor kan 'puur' interfe ron worden afgeleverd. En dat allemaal terwijl interfe ron aanvankelijk voorname lijk bedoeld was als middel ter bestrijding van 'ordinaire' virussen, volgens dr. Schelle kens. Al in 1957 werd interfe ron in die functieontdekt. "Maar tot nog toe werkte het als anti-viraal middel alleen preventief' zegt Schellekens "Het heeft geen enkel effect meer zodra iemand al besmet is, bijvoorbeeld griep heeft. Of dat bij de werking tegen kanker ook zo zal zijn weten we nog niet." Het produceren van interferon in gisten biedt vele voorde len. Het is een goedkopere en minder kwetsbare manier dan het werken met bacte riën. "Bovendien, we hebben tenslotte tientallen eeuwen ervaring met gist. Er wordt ook alcohol, bier bijvoor beeld. mee gemaakt. Je kunt de gisten die wij gebruiken echt vergelijken met die van de bakker met zijn brood." Echt onderzoek naar de wer king van interferon werd ja renlang tegengehouden. Niet alleen door de schaarste, ook door de morele bezwaren die tegen het 'knutselen met erfelijke materialen' beston den. "Nu loopt het wel los" meent Schellekens. "We heb ben de hele discussie over dna nu wel gehad." Als prak tisch enige onderzoeker in zijn bedrijf die zich met inter feron bezighoudt hoopt Schellekens dat TNO binnen kort de faciliteiten voldoende kan uitbreiden om het onder zoek mee op gang tc helpen brengen. Commercie De commercie lykt het middel intussen stevig in haar greep te houden. Per slot van reke ning waren het geen pure we tenschappers, maar zakenlie den die zich met de ontwik keling ervan gingen bezig houden. Schellekens vindt dat idee als wetenschapper noch verwerpelijk, noch on begrijpelijk. "Want er is een miljoeneninvestenng nodig om überhaupt met zo'n grootscheeps onderzoek te beginnen En juist sinds de commercie enn is geïnteres seerd is de hele ontwikkeling veel sneller gegaan." "Tien jaar geleden waren er al leen wat liefhebbers met in terferon bezig. En ook toen we twee jaar geleden begon nen met de organisatie van het congres rekenden we nog op tweehonderd man Nu worden het er 600. Er is in die twee jaar alweer zoveel gebeurd op dit gebied dat het hele congres veel grootschali ger wordt aangepakt Nee. de helpende hand van de indus trieën is de kwaliteit van de bevindingen alleen maar ten goede gekomen." (Door Frits Rekkè) HILVERSUM - „Zoals de con cernleiding de afgelopen ja ren bij herhaling heeft ge steld: dat het filiaal te Utrecht niet op verantwoorde wijze kan worden voortgezet en dus zal moeten worden opgehe ven..." Duidelijke, zakelijke taal van de Raad van Bestuur van Koninklijke Bijenkorf Beheer. De hoge heren heb ben het tenslotte voor het zeg gen: „...en thans is er het voor nemen op korte termijn een beslissing te nemen over de twee, nog resterende, filialen van Galeries Modernes, die in Uirecm er ait te Rotter dam-Hoogvliet. Verdwijning, totale vernieti ging van een brok winkelhis torie, en geloof gerust dat on ze grootmoeders daar even voor moeten gaan zitten, om te mijmeren over dat in veel opzichten gezellige, gezapige verleden van vijftig jaar gele den of nog veel langer terug, naar het begin van deze eeuw toen zij aan het handje van hun mama's èèn van die sprookjeswinkels binnen stapten: in Rotterdam, Am sterdam, Utrecht. Het was hoog tijd nu nog even bij onze moeder (van tachtig) aan te wippen om haar in "t goeie oor te toeteren: „De „Galmod" gaat weg, je weet wel die in Utrecht!" Met de Franse Bazar (pardon..., Grand Bazar Francais, entrèe libre!) verscheen in Neder land iets volslagen Een detailbedrijf van een type was hier in de lage landen nog niet aanwezig. Sommigen hadden er wel eens iets over gehoord. In Pa rijs, daar had je van die groe magazijnen waar je zomaar binnen kon lopen zónder iets te kopen. In 1871 paste Zephyrin Cou- vreur, een zeer succesvolle Franse zakenman, de nieuwe methode in Rotterdam toe. In die tijd was het begrip Gale ries Modernes hier nog onbe kend, dat kwam pas veel later. Couvreur verscheen met zijn noviteit in Utrecht, Franse Bazar, mensen nog 'an toe: een attractie voor de burger van toen, ook in de Domstad nu precies zestig jaar gele den. E'" het rare was ook voor de Utrechters dat ze een tijd lang langs alle koopwaar v&n zeer uiteenlopende aard konden ronddolen, zonder dat je ver plicht was iets te kopen. Gek ke toestand. En moetje zien. „nieuwerwetsigheden" bij de vleet. Buiten, daar aan de Bakkerstraat, hingen in twee rijen van drie, grote melkgla- zen ballons, die 's avonds wit gaslicht uitstraalden, verblin dend wit licht, een feest om te zien. En daar binnen was het nog gekker: 's winters heer lijk warm, maar waar stonden de kachels dan? Thuisgeko men deed moeder (toen een kind van tien) haar opwinden de verhaal. De warmte kwam in die reusachtige winkel met zoveel deftige dames als ver koopjuffrouwen, zomaar uit ijzeren roosters uit de grond. En wie het dan nog niet wilde geloven? Kom dan mee om het zelf te aanschouwen, men sen! Je kon het toch zélf aan den lijve ondervinden. En nog vreemder werd het toen het wonder van de heer Edi son zijn intrede deed: de Ba zar ontstak het „elektrieke" licht. Wonderbaarlijke glazen bolletpes met een gloeidraad je. In de hal tussen de twee grote uitstalkasten werden in de openlucht steeds allerlei nieuwe snufjes gedemon streerd door drukdoende ver koopsters en verkopers Later kwam de Bazar op de hoek van de Viestraat-Oude Gracht. Er waren Utrechters die „Franse" en „Grand" ver basterden en dan hadden ze het over de „Granze Bczar". De huizen naar de grachtzijde werden stuk voor stuk wegge kocht tot aan en in de Vie- straat toe. Zo ontstond lang zamerhand een complex waar die Utrechters steeds meer bewondering voor kregen Toch verwijlen we nog even in 1871: zojuist was de vrede ge sloten die een einde maakte aan een voor toenmalige be grippen barbaarse oorlog. Nog twee maal zou de mens heid in Europa worden opge schrikt door een wereld brand. oorlogsgeweld dat de mensheid-van goede-wil steeds wreder en gruwelijker zou treffen. Rotterdam was Utrecht al lang voorgegaan met een Franse Bazar. Couvreur was, zoals gezegd de grote pionier en aangemoe digd door zijn durf kwam er, dank zij de pioniersvlam die zijn broer Auguste had over genomen, ook aan dr Rmu lierbreestraat in Amsterdam zo'n wonderlijke bazarwin kei, waar door snelle uttM dingen ook al tal van panden moesten worden aangekocht en bggetrokken. De Cou- vreurs liepen jarenlang over van bruisende activiteiten en ze hadden tijdens Wereldoor log I en nog meer in de jaren van de roanng twenties de tijden volop mee In 1921 kwam het belangrijke besluit van de familie Cou vreur (in associatie met de heer Charles Miellet) tot sa menvoegingvan de aparte on dernemingen en werden de zaken te Amsterdam. Rotter dam en Utrecht onderge bracht in èèn naamloze ven nootschap. Halverwege de ja ren '20 deed de "textn I zijn intrede en nu werd de „Grand Bazar Francais" om gedoopt in de „Galeries Mo dernes". In 1932 werd het Rot terdamse filiaal ingrijpend verbouwd en in 1936 volgde modernisering en nogmaals vergroting van het hoofdste delijk filiaal 13 maart 1939 brand in het immense pand van de Gale nes Modernes Tien jaar het meest moderne winkelpand in gans Europa, in een klap verwoest. Utrechters zijn er by de vleet te vinden die de „prachtige" brand in de Vie- straat vanaf de overzijde van de Oude Gracht ademloos volgden Filiaalbeheerder (mede-eigenaar)Charles Miel let heeft de voltooiing van een gloneus nieuw warenhuis niet meer mogen beleven (hy overleed in Frankryk in 1940). Het bedryf in Rotterdam werd in de eerste oorlogsda gen van 1940 verwoest. Maar ook daar was de Galenes Mo dernes goed beschouwd on verwoestbaar en werd kort na de bezetting door de Duitsers in een pand van tydelykc aard voortgezet In 1949 werd „Amsterdam" opnieuw ge moderniseerd De tyden veranderden. De men sen werden direct gedrukt op de vooruitgang in de wereld. Men zag „Vroom en Dreos" vcrschynen. de Hema. Peek en Cloppenburg en nog veel meer roemruchte winkelbe drijven Binnenkort is het tydperk van honderd jaar Franse Bazar en Galeries Mo dernes voorgoed en voor al tijd voorby Geen van de win kels die de KBB in 1968 over nam (Groningen, Enkhuizen. Amsterdam. Ryswryk, Utrecht, Arnhem. Rotterdam Hoogvliet en Gonnchem) be staat dan meer.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 27