Boycot van Zuid-Afrika is niet mogelijk" Drinkwater in Nederland Jongeren verstoren bezoek Thatcher Israël helpt christenen Libanon VN -commissie: Advocaat: "RAF-lid is al klinisch dood" DONDERDAG 16 APRIL 1981 SEHZZQBi PAGINA 9 Engelse premier arriveert in India NIEUW DELHI (Reuter/ AP/UPI) Premier Margaret Thatcher van Engeland is gisteren in Nieuw Delhi aangeko men voor een bezoek van vier dagen aan In dia. Ze zal met premier Indira Gandhi van India overleg plegen over internationale vraagstukken, in het bijzon der over de Russische bezet ting van Afghanistan waar over de twee premiers van mening verschillen. Een an dere punt van overleg vormt een omstreden Engels wets ontwerp over de Britse natio naliteit dat door vele Indiërs als racistisch wordt be schouwd. In het Indiase Lagerhuis is in februari fel verzet aangete kend tegen dit wetsontwerp. Sommige oppositieleden vonden dat India zich uit het Britse Gemenebest moet te rugtrekken als dit wetsont werp (dat voorziet in drie ca tegorieën van Brits burger schap) niet wordt gewijzigd. Thatcher en Gandhi hebben gisteren na aankomst van het Britse gezelschap op het vliegveld van Nieuw Delhi ruim twee uur van gedachten gewisseld over internationale vraagstukken. Thatcher stel de haar gastvrouw op de hoogte van een recent bezoek aan Washington en sprak on der meer over de „snel inzet bare strijdmacht", die door de Verenigde Staten wordt gevormd. Zij verklaarde verder waarom de Britse regering het nood zakelijk acht om wapens aan Pakistan te leveren, aldus woordvoerders. Gandhi bracht de vrees van India over het beleid van de nieu we Amerikaanse regering on der woorden, gaf uiting aan haar bezorgheid over de mili tarisering van de Indische Oceaan en merkte op dat in het verleden wapens die aan Pakistan waren geleverd, te gen India werden gebruikt. Het gesprek vond enkele uren na aankomst van Thatcher op het vliegveld plaats. Gandhi verwelkomde de Britse pre mier persoonlijk. Het wel kom werd verstoord door een tweetal betogingen van jon geren, die de Britse regering van racisme beschuldigen. Gandhi zei dat haar regering voorstander is van het creë- ren van „een vredeszone" in de Indische Oceaan. Zij her haalde haar bezwaren tegen militarisering van de Oceaan. Zowel het westen, voorname lijk Groot-Brittannië, Frank rijk en de Verenigde Staten, als de Sowjet Unie hebben de afgelopen maanden hun militaire kracht in het gebied van de Perzische Golf aan zienlijk opgevoerd. Eerder gisteren legde Thatcher een krans bij het graf van wij len Mohandas Karamsjand Gandhi. Beide premiers zou den elkaar vandaag opnieuw ontmoeten. Aangenomen werd dat zij vóór het vertrek van het Britse gezelschap naar Bombay, morgen ver scheidene technische en eco nomische overeenkomsten zouden tekenen. Thatcher vertrekt zondag uit India voor een rondreis van een week door Saoedie-Arabie, de Verenigde Arabische Emi raten, Oman en Qatar. NIEUW DELHI - Premier Indira Gandhi nan India en haar Engelse collega Thatcher, die in de Indiase pers als de "ijzeren dame s" werden aangeduid, hier samen op het vliegveld van Nieuw Delhi. NEW YORK (AFP, Reuter) Een volledige economische boycot van Zuid-Afrika is onmogelijk. De sterke "gevestigde belangen" in en buiten Zuid-Afrika zullen een der gelijke boycot nooit accepteren. Dit staat in een gisteren gepubli ceerd rapport van de economi sche commissie voor Afrika van de Verenigde Naties Het rapport is opgesteld in verband met de internationale conferentie over sancties tegen Zuid-Afrika, die de Verenigde Naties eind mei in Parijs organiseert. Het VN-rapport gaat vooral over de mogelijke gevolgen van sancties voor de buurlanden van Zuid- Afrika, hoofdzakelijk Botswana, Lesotho en Swaziland en in min dere mate Mozambique, Zim babwe en Namibië. Zuid-Afrika door sabotage zonder stroom JOHANNESBURG (AP) - De reusachtige Cabora Bassa-dam in Mozambique levert, mogelijk als gevolg van sabotage, geen stroom meer aan Zuid-Afrika. Het kan nog enige tijd duren al vorens de stroomvoorziening is hersteld en de Zuidafrikaanse electriciteits maatschappij Es- com heeft haar afnemers giste ren gewaarschuwd, dat de stroom tijdens de naderende winter in het zuidelijk halfrond af en toe kan uitvallen. Voor Mozambique is de levering van elektriciteit aan Zuid-Afrika de belangrijkste bron van in komsten. In dat land heeft een anti-marxistische verzetsbewe ging verscheidene malen de hoogspanningsleidingen van de Cabora Bassa-dam gesaboteerd. Het is echter niet bekend of de verzetsbeweging verantwoorde lijk is voor het volledig uitvallen van de stroom sinds de afgelo pen vrijdag. Alle stroom die bij de stuwdam wordt opgewekt gaat naar Zuid- Afrika. Van daaruit voorziet de Escom de Mozambikaanse hoofdstad Maputo van elektrici teit. Een directe aansluiting van de dam op het Mozambikaanse net is er niet. De Cabora Bassa-dam, waarvan de aanleg in 1975 werd voltooid, le vert ongeveer 10 procent van de Zuidafrikaanse elektriciteitsbe hoeften, wat neerkomt op onge veer 9 miljard kilowattuur. De woordvoerder van Escom wilde niet zeggen hoeveel Zuid-Afrika hiervoor aan Mozambique be taalt. maar in 1978 beliep dit 144 miljoen gulden per jaar. De dam is een van de voornaamste rede nen waarom Mozambique en Zuid-Afrika nauwe economische banden onderhouden, ondanks de politieke tegenstellingen tus sen de twee. Volgens de VN moet voor elk land dat aan Zuid-Afrika grenst apart bekeken worden wat de gevol gen van een boycot zijn. Voor sommige landen zullen de gevol gen in economisch opzicht groot zijn. "Maar dit is allemaal theo rie. In de werkelijkheid zullen gevestigde belangen een boycot eenvoudig verhinderen", zegt het rapport. Het rapport zegt wil dat het on waarschijnlijk is dat het Zuid- Afrikaanse apartheidsbewind gevrijwaard blijft van economi sche sancties. De internationale publieke opinie en de vrijheids JERUZALEM (AP,Reuter) - De enigde Naties voor onafhanke- CHINA - Chinezen die door de Coca-Cola Company waren uilgenodigd, proeven hier Cola ter gelegenheid t lijkheid van Namibië uit te voe- de opening van een nieuwe Cola-fabriek, gisteren. Begin geeft steun toe strijd zijn nu zo ver gevorderd dat het achterwege blijven van sancties politiek steeds minder acceptabel wordt. De algemene vergadering van de Verenigde Naties vroeg de Vei ligheidsraad vorige maand ver plichte economische strafmaat regelen tegen Zuid-Afrika in te stellen wegens de weigering van de regering in Pretoria om het uit 1978 daterende plan van de Ver- Israëlische premier Begin heeft gisteren erkend dat Israël hulp verleent aan de stad Zahle in Li banon, die sinds vorige week wordt belegerd door Syrische troepen. Begin weigerde bijzonderheden over de steun te verstrekken, maar sprak opnieuw van „Is- raël's morele plicht" om de christelijke minderheid in Liba non te verdedigen. De premier werd in een vraagge sprek voor de Israëlische televi sie gevraagd naar de situatie Zahle. Hij antwoordde: „Wij heb ben geen dag werkeloos toege zien. Wij hebben hulp verleend" Hij wees er vervolgens op dat meer informatie schadelijk voor de hulpverlening zou zijn. Militaire zegslieden kregen on langs toestemming om tegen over buitenlandse verslaggevers te bevestigen, dat Israël de chris- ADVERTENTIE) De visie van de regering over het drinkwater in Nederland is neer gelegd in de Beleidsnota en het Structuurschema drink- en industrie watervoorziening. Tot aan het jaar 2010. Een voorlopig plan voor de langere termijn. Want de regering wil eerst weten hoe u erover ,c KE/?A//> grijpelijke denkt Wie wil kan dan ook ,0^ zaken i zijn mening geven. Bij provincie-, gemeente- Q huizen en bij bibliotheken kunt u de plannen bestuderen. O ^VK Bij de staatsuitgeverij te koop. Voor f 35,-. Het is ook mogelijk, met behulp van de bon uit deze advertentie, de gratis brochure „Drinkwater in Nederland" te bestellen. Daarin staan in be taal de hoofd- iarscnuit het Structuur A schema, de inspraak ff mogelijkheden J 5 en de in- spraak- f 1,58 term'jnen^ Vul deze bon in en naar PKB-Drinkwater in 2500 RR Den Haag. Naam: Adres: PostcodePlaats Invullen in blokletters tenen in midden-Libanon hulp verleent. Het was voor het eerst dat Begin toegaf dat het beleger de Zahle wordt geholpen. Missie Israël heeft zich gisteren uiterst sceptisch uitgelaten over de Eu ropese missie van de Nederland se minister van buitenlandse za ken Van der Klaauw in zijn func tie van voorzitter der EG-minis- terraad in het Midden-Oosten. „Israël waardeert de rol van een eerlijke makelaar als tussenper soon, maar een missie gebaseerd op het Europese initiatief is ge doemd te mislukken, omdat daarin geen rekening wordt ge houden met Israël's essentiele nationale belangen", zo zei een woordvoerder van het Israëli sche ministerie van buitenlandse zaken. Gealarmeerd door de toenemende schendingen van het bestand is de Libanese regering gisteren weer voor de eerste keer in elf dagen bijeen gekomen. Met de voltallige kabinetszitting poogt men een nieuwe ronde van ge vechten af te wenden tussen troepen van de Syrische vredes macht en de rechtse troepen van de christelijke Falangisten. Een regeringswoordvoerder liet weten dat de zitting van het kabi- FRANKFURT (AP) - De advocaat Koch beschuldigde de Westduitse i het RAF (Rote Armee Frak- tion)-lid Sigurd Debus heeft in Frankfurt meegedeeld, dat ztjn cliënt na een hongerstaking van ruim negen weken in de gevan genis "klinisch dood" is Advocaat Ranier Koch zei dat De- bus "juridisch" nog in levtn omdat artsen nog steeds hersen golven waarnemen. Zyn hart is echter tot stilstand gekomen, of schoon Debus kunstmatig wordt beademd. regering ervan geen overlijdings akte te willen afgeven, uit vrees voor ongeregeldheden veroor zaakt door sympathisanten van de hongerstakers Een or\juist bericht, als zouden twee van de stakers reeds zijn overleden, ver oorzaakte afgelopen zondag een oproer in West-Berlgn. Debus, die in Hamburg een straf van twaalf jaar uitzat wegens roof. ging op 6 februari in hon gerstaking. net van de Islamitische premier Wazzan gisteren tegen het mid daguur van start is gegaan onder leiding van de christelijke presi dent Sarkis in het presidentiele paleis in de Beiroetse voorstad Baabda. De woordvoerder zei verder dat het bestand in grote lijnen wordt gerespecteerd ondanks plaatse lijke uitbarstingen van geweld langs de vyf kilometer lange „groene lyn" in Beiroet, waar door de christelijke wijken in het oosten worden gescheiden van het Islamitische westen. De Libanese ambassadeur bij de V.N., Ghassan Tueni, heeft er voor gewaarschuwd dat van een debat in de veiligheidsraad over de toestand in Libanon in dive fase niets verwacht mag worden. Tueni liet weten dat op het ogen blik enige vooruitgang is ge boekt bij pogingen het conflict tussen Synërs en christenen uit de wereld te helpen. In de laatste ronde van gevechten hebben de Synérs de controle gekregen over de heuvels rond de voornamelijk christelijke stad Zahle. De Synërs beschouwen Zahle als van vitaal belang voor de nationale veiligheid v.m Sy rië Zahle is de hoofdstad van de oost-Libanese provincie Bekaa Russen eisen snel herstel van Poolse economie MOSKOU (ANP) - Het Russische regeringsblad Izwestia heelt gisteren een verkapte waarschu wing aan het adres van de Poolse regering gepubli ceerd om krachtige maat regelen te nemen ter op lossing van haar proble men. Het blad geeft een openhartige en gedetailleerde opsomming van wat er allemaal mis is met de Poolse economie en schildert een beeld van financieel wanbe leid en een chronisch tekort aan grondstoffen. Volgens de Izwes tia is de voedselschaarste in Po len ernstig en is de produktie van rubber, alumunium en bouwma terialen met twintig tot dertig procent afgenomen. In de kolen- mijnbouw is een „dramatische toestand" ontstaan. Het proces van de vermindering van de arbeidsproduktiviteit gaat tegen alle elementaire economische wetten in ge paard aan een groei van de inko mens van de bevolking, merkt het blad op. De gevolgen van de wanverhouding zyn volgens de Izwestia bijzonder kwalijk als men beziet dat er sprake is van een sterke achteruitgang van de bevoorrading van de binnen landse markt voor verbruiksgoe- deren en fabrieksprodukten Extremisten in de onafhankelijke vakbond Solidariteit willen Po len in een toestand van economi sche anarchie storten, meent het Russische blad De schade die de stakingen van de laatste tijd heb ben veroorzaakt kan niet gemak kelijk worden verholpen en alle argumenten vóór verdere acties zijn gespeend van logica, zegt het regeringsblad. In het artikel wordt de Poolse rege ring aangeraden krachtige maat regelen te nemen om de buiten landse handel in evenwicht te brengen. Opgemerkt wordt dat de exportproduktie in de eerste dne maanden van dit jaar verge leken met die periode van het vo rige jaar met een derde is afgeno men. Tegelijk is de invoer toege nomen terwijl de buitenlandse goederen voornamelijk op kre diet werden gekocht, aldus de Izwestia. De Poolse autoriteiten hebben gis teren laten weten dat de uitbrei ding van de levensmiddelenrant soenenng. die dinsdagavond door de officiële maasamedia werd bekendgemaakt, nog niet officieel is bekrachtigd Een re geringswoordvoerder zei dat de bekendmaking een misverstand is geweest. De ministerraad had wel over de uitbreiding gespro ken. maar nog geen besluit geno- De onafhankelijke vakbond „Soli dariteit" reageerde scherp op de bekendmaking Het hoofdkan toor van de bond in Gdansk liet weten dat het plan voor verdere rantsoenering zonder leg met de bond bekend maakt (ADVERTENTIE.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9