Treinkaartje na tien duurder procent Opschudding binnen PSP Dnmstee geai politicus, wel Snoeien overheidsuitgaven beste medicijn" Pak'seen paar dagen eigen land Meer behoefte aan abortushulpverlening Je hoort je oren doof f^trans Na uitspraak Van der Lek Grote volkspartij Sancho Panca Strenger Glimmerveen DONDERDAG 16 APRIL 1981 BINNENLAND PAGINA 7 Drees sr. over economische depressie: NIJMEGEN (GPD) - Dinsdag na Pasen wordt tijdens een acade mische rouwzitting te Nijmegen een laatste groet gebracht aan prof. mr. dr. Frans Duynstee. De ze opmerkelijke figuur, die als hoogleraar zowel als publicist grote belangstelling genoot, overleed gisterochtend in zijn woning te Nijmegen op 67-jarige leeftijd als gevolg van een hart aanval. Als hoogleraar aan de katholieke universiteit en de faculteit der rechtsgeleerdheid (al sinds 35 jaar) doceerde hij staats- en vol kenrecht. Dinsdagavond woonde hij de laat ste vergadering bij van de uni versiteitsraad. Prof. Duynstee had zich niet meer herkiesbaar gesteld voor een volgende ter mijn, doch hij bleef tot het einde toe op de hem eigen felle wijze deelnemen aan de discussies. Het was diezelfde felheid die Duynstee even veel vrienden als vijanden bezorgde. Algemeen was echter de grote waardering voor de openheid die hij aan de dag legde. Duynstee begon zijn loopbaan in zijn geboortestad Maastricht als advocaat en procureur. In 1940 en '41 was hij werkzaam bij het ministerie van justitie en de daaropvolgende twee jaar bij het deviezeninstituut. Tot aan de be vrijding keerde Duynstee terug in de advocatuur. Sinds 1945 is hij ononderbroken verbonden geweest aan de Nij meegse universiteit. Geen politicus Ofschoon prof. Duynstee veelvul dig werd geconsulteerd door po litici, zoals door zijn vroegere „Nijmeegse" collega Van Agt toen deze tot het premierschap werd geroepen en ook nadien, wenste de hoogleraar nadrukke lijk niet te worden gezien als po liticus, doch wel als politiek gele- resseerd burger. Nadat hij, twintig jaar geleden, brak met de KVP, heeft prof. Duynstee geen aanleiding ge vonden om elders een politiek onderkomen te zoeken. Zijn ad viezen golden overigens met na me CDA en WD. Storm Toen prof. Duynstee in 1950 rector- magnificus van de Nijmeegse universiteit werd, werd dat als een vanzelfsprekendheid aan vaard. Echter, toen de universi teitsraad hem in oktober '72 voor dezelfde functie voordroeg, ont stak in Nijmegen een ware storm. De voordracht kwam tot stand met 16 tegen 13 stemmen. De opposi tie liet het er niet bij; op de dag dat Duynstee zijn intrede deed, verscheen een zwartboek. Des ondanks maakte hij twee perio den vol. Bij de overdracht, begin '76, zei Duijnstee dat hij de meeste stu denten die zich tegen zijn opvat tingen en ook tegen zijn functie als rector-magnificus hadden ge keerd. persoonlijk had leren waarderen. „Het heeft wat leven in de brouwerij gebracht en het heeft mij dikwijls aangenaam be ziegehouden". Dit was Duynstee ten voeten uit. Het was zijn lust en zijn leven om tegenspel te leveren. Universi teitsraadsvoorzitter ir. Bein Nienhuis, die hem enkele uren voor zijn dood, als laatste de hand ten afscheid drukte, noem de Duynstee, weinig eerbiedig maar wel raak typerend: een po litiek dier tot in zijn tenen. WEERRAPPORTEN Amsterdam z De Bilt z Deelen z Eelde Eindhoven z Den Helder z Rotterdam z Twente z Vlissingen z Zd. Limburg w. 19 5 Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg onbew. half bew. onbew. half bew. licht bew. onbew. half bew. onbew. onbew. onbew. geheel bew. zwaar bew. onbew. licht bew. Wenen onbew. Zurich mist Casa Blanca half bew Las Palmas half bew. Tel-Aviv geheel bew Oslo Parijs Split DEN HAAG (GPD) - In een bij drage voor de volgende week verschijnende verkiezingskrant van DS'70 schrijft dr. Drees sr. „een drastische besnoeiing van tal van overheidsuitgaven en subsidies" voor als het belang rijkste medicijn om Nederland uit de problemen te halen. De moeilijkheden waarvoor het land nu staat, zouden volgens de voormalige socialistische leider niet alleen het gevolg zijn van een sterke stijging van de olie prijzen en de economische de pressie, maar ook van „Neder lands eigen verkeerde beslissin gen". Als een van de grootste fouten noemt hij „de uiterst forse loonsverhogingen die onder het kabinet-Den Üyl zijn tot stand gekomen". „Het is opvallend dat Nederland zo in de moeilijkheden is gekomen, terwijl juist ons land. dank zij de grote hoeveelheden aardgas, pro fiteert van hoge energieprijzen", aldus de binnenkort 95 jaar wor dende nestor van de Nederland se politiek. „Eerst het kabinet- Den Uyl, maar daarna ook dit ka binet heeft veel te veel uitgege ven", aldus de bejaarde minister van staat. „Zo gaat men van kwaad tot erger. Het kabinet stelt steeds abrupt maatregelen voor zonder tot fun damentele wijziging in het beleid te komen. Het stuit ook op de Tweede Kamer, waar een deel van de regeringspartijen met de oppositie voortdurend dwarsligt tegen elke bezuiniging". Dr. Drees oefent ook kritiek uit op de sociale verzekeringswetten, die na het midden van de jaren '60 tot stand zijn gekomen. Er zouden daarmee grote fouten zijn gemaakt, die de mogelijk heid tot fraude hebben geopend De Wet ArbeidsongescniKineiu is zo vaag in de formulering van ongeschikt, dat op grote schaal misbruik wordt gemaakt door werkgevers, die mensen laten af vloeien in deze kostbare rege ling. De dne loondervmgsverzekenn gen (wao, de Werkloosheidswet en de Ziektewet) zijn gebaseerd op de 80-procentsverhouding. Men krijgt normaliter 80 procent van het vroegere loon. Op deze wjjze is er enige beloning, name lijk 20 procent voor wie weer werk aanvaardt. Dit stelsel is echter verknoeid, omdat in de ja ren zeventig voor een groot deel van de uitkeringen een hoger be drag is vastgesteld, veelal gelijk aan het loon. Dit ondermijnt de bereidheid tot het aanvaarden van nieuw werk en het is geen invitatie voor degenen die mer ken dat zij geen cent meer ont r hun inspanning en. Dr. Drees laat opnieuw kritiek ho ren op het door het kabinet-Den Uyl gekozen beleid met betrek king tot de Surinaamse onafhan kelijkheid en de zwenking die drs Den Uyl heeft gemaakt ten aanzien van het gebruik van kernenergie. Wat de eerste kwes tie betreft zegt hij: „Dit vergroot te hier de woningnood en het maakte de basis voor een onaf hankelijk Suriname veel smaller, hetgeen ertoe bijdroeg dat dit land SDeelbal werd van kleine groepjes militairen DS'70 heeft tiidig gewaarschuwd en concrete Het veranderde inzicht van Den Uyl wat betreft het gebruik van kernenergie noemt hij „frap pant". Zelfs in een kabinet-Den Uyl zou hij nog steun hebben ge geven aan de bouw van drie nieuwe kerncentrales Het beleid dat de PvdA nu wil voeren ten aanzien van het vreedzaam ge bruik van kernenergie „zal een verkwisting van vele honderden miljoenen guldens betekenen en ons land weer decennia terugzet ten in technische kennis op dit gebied. ZANDVOORT - Het was gisteren aangenaam vertoeven op de Nederlandse stranden. Achter het windscherm weliswaar, maar niettemin een plezierig voorproefje van de zomer. Nederlander is trots op zichzelf NIJMEGEN (ANP) - De Ne derlanders blijken zichzelf in relatie tot andere volken meer positieve eigenschap pen en minder negatieve ei genschappen toe te kennen. Dit blijkt uit een onderzoek dat is verricht door het stu diecentrum voor vredes vraagstukken van de Nij meegse universiteit. Zo acht 68 procent van de on dervraagden Nederland vre delievend, tegen West-Duits- land 24 procent, de Verenig de Staten 22 procent en de Sowjet-Unie 7 procent. Vijf procent van de onder vraagden vond Nederland onbetrouwbaar, terwijl de Sowjet-Unie door 44 procent van de ondervraagden als on betrouwbaar werd genoemd. 52 Procent vond China onbe trouwbaar en 51 procent West-Duitsland. De VS wer den door tien procent van de ondervraagden onbetrouw baar genoemd. De meeste Nederlanders ach ten de werkloosheid het meest bedreigend voor de Nederlandse samenleving (46 procent). Daarna komt de cri minaliteit (38 procent) en op de derde plaats komt kern energie (32 procent). Het verslag van het onderzoek bespreekt de resultaten van twee enquêtes, waarvan de eerste werd gehouden rond de tijd dat het kabinet moest beslissen over de plaatsing van kruisraketten en de twee de na de Russische inval in Afghanistan. DEN HAAG (GPD) - Het jaarlijks aantal zwangerschapsafbrekin gen in ons land neemt nog steeds toe. Het aantal abortussen in po liklinieken, verricht bij in Neder land wonende vrouwen, steeg vorig jaar in vergelijking met le methoden of wordt helemaal niets meer gebruikt. Anticoncep tiemethoden die ondanks een iets hogere zwangerschapskans, voor velen acceptabeler zijn dan de vrijwel 100 procent betrouw bare pil", aldus dr. Ketting. DEN HAAG (GPD) De op 1 oktober ingaande jaarlijkse tariefsverhoging voor het openbaar vervoer zal voor het stads- en streekvervoer 7 procent en voor de spoorwegen 9,8 procent bedragen. Dat heeft minister Tuijnman van verkeer en waterstaat gisteren meegedeeld in een brief aan de Tweede Kamer. sten en uit de meerjarencijfers Van de 1370 miljoen gulden die tot 1985 beschikbaar zyn voor nieu we Ujnen en speciale projecten blyft geen cent over Het geld wordt opgesoepeerd door onder meer de aanleg van de Schiphol- iyn, de Nieuwegeinlijn. de FÏevo- lijn en de Hemspoortunnel. Volgens de minister zal slechts een verhoging van vier procent een jaarlykse meeropbrengst van 25 miljoen gulden opleveren, waar mee in ieder geval een deel van de knelpunten kan worden opge lost. Tuijnman wilde aanvanke lijk de verhoging op 1 mei door voeren. Een door de Kamer aan genomen motie kon hem daar van weerhouden. De tariefsverhoging voor de spoor wegen ligt vier procent hoger dan ze normaal geweest zou zijn. Minister Tuijnman ziet in deze extra verhoging de enige moge lijkheid om aan de 500 miljoen gulden te komen die nodig zijn voor het opheffen van acht knel punten in het spoorwegnet. Teneinde een tariefsverhoging te voorkomen, zegt de minister eerst nog drie andere mogelijk heden te hebben onderzocht. Tuijnman dacht eventueel geld vrij te kunnen maken uit het in vesteringsplan lange termijn van de NS. extra rcizigersopbreng- op. Het investeringsplan lange termyn staat onder druk door de stijging van het reizigersvervoer en biedt derhalve geen grote financiële ruimte. De extra opbrengsten als gevolg van de groeiende belang stelling voor het vervoer per trein moeten worden aangewend voor de aanschaf van extra mate rieel en voor het dekken van de tegenvallende tekorten van het overig openbaar (ADVERTENTIE) 1979 met ruim 23 procent. Vooral Ook wordt zwangerschap door de bij hier verblijvende Surinaamse en Antilliaanse vrouwen is er sprake van een explosieve stij ging van abortusverzoeken (een toename van 110 procent). De toenemende vraag om abortus beperkt zich niet tot één catego rie vrouwen; het komt voor in al le groeperingen, over het hele land verspreid. De toename is het grootst in de leeftijdsgroep van rond de 20 jaar: een stijging van 28 procent in n jaar tijd. Het aantal vrouwen uit het buiten land dat zich in een Nederlandse kliniek liet aborteren, nam ten opzichte van 1979 met 14 procent af. Dit blijkt uit een onderzoek dat dr. E. Ketting, onderzoekscoördina tor van Stimezo Nederland, de vereniging van abortushulpver leners en abortus-(poli-)klinie- ken, naar abortus in ons land heeft verricht. De toename van abortus wordt door verschillende factoren ver oorzaakt, aldus dr. Ketting woensdag tijdens een persconfe rentie in Den Haag. „In ons land is er sprake van een soort pil- moeheid, die deels wordt veroor zaakt door publikaties als zou de pil kankerverwekkend zijn. Er is nu sprake van een snelle over gang van de pil naar andere vor men van anticonceptie, zoals condoom, pessarium, traditione- slechte economische vooruit zichten vaker onaanvaardbaar geacht. Dat zou de zeer snelle toename van het aantal abortus sen onder die groep vrouwen, waar de jeugdwerkloosheid een steeds grotere omvang neemt, mede kunnen verklaren. Geen crèche op Binnenhof DEN HAAG (ANP) - Het presi dium van de Tweede Kamer heeft besloten geen eigen crèche op te zetten. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de behoefte aan een dergelijke voorziening ver geleken met vijf jaren geleden enigszins is afgenomen. Volgens het presidium lijkt het opzet en van een crèche voor in totaal 14 kinderen binnen het gebouwen complex van de kamer niet reali seerbaar. Komt er een man bi) een retsburo. Heeft net een leuk meevallertje gehad, dus die wil wel eens op vakantie naar een exotisch land met veel palmen en brede witte stranden. Zeggen ze: waarom gaat u niet lekker naar Tunesië? Prachtige stranden, palmen in overvloed vanaf 1644,- per week p.p. voor bijvoorbeeld een 2-kamer appartement met 3 personen in Club Ramses. Houdt u tenminste wat geld achter de hand voor een extraatje. Alphen a/d Rijn, Van Mander,Icostraat 46. 01720-73341. Leiden, Breestraat 36,071 -1302 34. Haarlemmerstraat 227. 071-143541 Rechtspositie conciërges van scholen DEN HAAG (GPD) - Met terugwer kende kracht tot 1 januari 1981 komt er een rechtspositierege ling voor het exploitatieperso- neel (concirges. amanuenses en schoonmakers) van scholen. Na jarenlange onderhandeling is daar gisteren overeenstemming over bereikt tussen het ministe rie van onderwijs en de onder- wysvakbonden Het exploitatiepersoneel van scho len werd tot op heden gefinan cierd uit de exploitatiekosten- vergoeding die de scholen jaar lijks krijgen van het ministerie. Vanaf 1 januari worden zy nu on dergebracht in de Wet Voortge zet Onderwys, wat betekent dat zy een rechtspositie krygen die vergelijkbaar is met du- van de onderwysgevenden in het voort gezet ond- v. (ADVERTENTIE) 'n grote stad in. d< .^ÜJk (per trein) Lekker slenteren, winkels en warenhuizen zien, gezellige restau rants, naar musea, in kroegjes en op markten kijken, overnachten in prima hotels. Bijvoorbeeld 3 dagen Amsterdam logies/ontbijt vanaf f 149,- p p Vifeekend Den Haag/Scheveningen logies/ontbijt vanaf f 158,- p p Vteekend Groningen logies/ontbijt vanaf f 117,- p p. Meer over deze reizen ontdektm de Trans brochure Zomer 1981. gratis verkrijgbaar bij de NS stations, de reisburo's en de Rabobanken Of bel 030 62 78 44 Jjekkeriveg ^finewtand,. Wtkantiemzen LEIDEN - Binnen de PSP is een forse rel ontstaan over uitlatingen die kandidaat-ka merlid Bram van der Lek gis teren voor de VPRO-radio heeft gedaan. Uit zijn woor den viel op te maken dat de PSP, in het belang van een links meerderheidskabinet, bereid zou zyn een tot twee kerntaken te accepteren. Van der Lek heeft zijn woorden inmiddels ingetrokken. Van der Lek maakte de ge wraakte opmerkingen in een discussie met PvdA-voorzit- ter Max van den Berg Op een vraag van de socialist of over een of twee kerntaken te pra ten zou zijn, zei Van der Lek: „Ja. dat zal wel moeten." Daarmee gaf hy aan dat de PSP bereid zou zijn deel te nemen aan een links nw I derheidskabinet. en dat daar voor op dit punt compromis sen mogelyk zouden wyn. Desgevraagd verklaarde Van der Lek, die als vierde staat op de PSP-kandidatenlyst, dat zyn opmerking niet op deze wyze geïnterpreteerd zou mogen worden. Hy noemde het betreurenswaar dig dat deze uitleg ook moge lijk was. Zowel in de PSP-ra- dio-uitzending van gister avond als tijdens spreekbeur ten ging hij verder op dtM zaak in Minister Albeda van sociale za ken heeft gisteravond in La ren opnieuw zijn voorkeur uitgesproken voor een kabi net van CDA en PvdA Zo n grote volkspartij kan, vond hij, bij het overwinnen van de diepste crisis sinds de jaren '30, moeilijk worden gemist. Overigens voegde Albeda, die op een regionale CDA-verkie- zingsbyeenkomst sprak, nog een nieuw motief aan zyn pleidooi toe: de PvdA heeft in 1977 te gemakkelijk de rol van oppositiepartij gekozen. Albeda betoogde dat het de socialisten straks niet te ge makkelijk moet worden ge maakt weer voor die rol te kiezen. Ze zullen hun verant- woordelykheidsbesef moe ten tonen. WD-lysttrekker Hans Wiegel heeft in een inleiding voor de Zeeuwse WD-kamerccntra le in Kruiningcn gisteravond uitgehaald naar D 66 en in het bijzonder de lijsttrekker van die partij Jan Tcrlouw. De WD-lcidcr noemde Ter louw een „schildknaap die te gen PvdA-leider drs J den Uyl opkijkt": „Eigenlyk is Tcrlouw de Sancho Panca van de Don Quichot in de Ne- dfliHdw politiek", stelde Wiegel gisteravond tot grote hilariteit van de ongeveer 500 aanwezigen in het Krui- ningse dorpshuis. Wiegel gaf daarmee aan dat hy Den Uyl zag als de Don Qui chot-figuur De WD-minis- ter ging daarmee in op kritiek van Terlouw naar aanleiding van Wiegcls opmerking dat D'66 de bijwagen van de PvdA is „Ik hoop maar dat het Tcrlouw duidclyk wordt dat ook dit maar een grapje is", voegde hy eraan toe De eisen waaraan politieke par tyen en groeperingen moeten voldoen om aan de Tweede- Kamerverkiezingen te kun nen meedoen, zouden scher per gesteld moeten worden. Daarmee kan voorkomen worden dat tal van onpolitie ke, onserieuze groeperingen een gooi gaan doen naar de gunst van de kiezer Dat vindt mr W K. J J van Ommen Kloeke, de secretaris van de Kiesraad, de instantie die de verkiezingen organi seert en de regering over ons kiesstelsel adviseert. Momen teel werkt de Kiesraad aan een herziening van de be staande Kieswet. Het anti-fascismecomité Utrecht heeft de Nederlandse Volksunie er van beschul digd. dc afgelopen weken in Utrecht onder valse voor wendselen handtekeningen te hebben opgehaald om Volksunie-voorzitter Joop Glimmerveen ook in dc kies kring Utrecht ingeschreven te krygen op de kandidaten- lyst voor dc kamerverkiezin gen Naar aanleiding van soortgcly- ke berichten uit onder meer Dordrecht en Leiden hebben leden van het anti fascismc- comité op het hoofdstembu reau gekeken waar dc Volks unie haar veertig Utrechtse handtekeningen vandaan had Vervolgens zyn leden van het comité gisteravond in de desbetreffende buurt huis aan huis gaan aanbellen Vol gens hen wist niemand van degenen die thuis waren en die een handtekening had den gezet, dat het om dc in- schryving van Glimmerveen ging Die mensen hebben hun handtekening inmiddels weer ingetrokken.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7