Bezwaren tegen huishasjdealer Molen De Valk wordt beveiligd Emoties rond het weghalen van bakjes en het witten van een plafond Gemeentesecretaris contra raadsleden Mogelijk vordering van twee woningen Politie en GG en GD: LVC onderschat gevaren Laatste ronde PAGINA 4 ST LEIDEN DONDERDAG 16 APRIL 1981 foto's Holvast LEIDEN - Het Leidse stadhuis staat op stelten. Oorzaak van alle tumult is niet de grondige verbouwing van de hal van het stadhuis (kosten zo'n twee miljoen gulden) maar een aantal plannetjes om de tweede verdieping eens een flinke opknapbeurt te geven. Gemeentesecreta ris Lodder meent dat het bouwwerk aan de Rreestraat "van top tot teen" onder handen moet worden genomen. Volgens een aantal raadsleden dreigt het monumentale interieur ten prooi te vallen aan allerlei modieuze opvat tingen. Het PvdA-raadslid mevrouw Ko ning noemt de plannen "ramp zalig". De heer Lodder meent daarentegen dat sommige raadsleden al beginnen te pie pen als ergens naar wordt gewe zen. Het versehil in zienswijze is de oorzaak van een al maan den sluimerend conflict tussen raadsleden en de gemeentese cretaris. De sfeer van vergane glorie: een versleten stoel en gescheurde gordijnen. De commissie die zich met de opknapbeurt van het stadhuis bezighoudt heeft ruzie en vergadert al maanden niet meer. Wat is er precies aan de hand7 In het kort komt het er op neer dat het Leidse stadhuis na ruim veertig jaar aan een grondige re novatie toe is. Het stadhuis werd in het begin van de jaren dertig ontworpen door architect C.J. Blaauw nadat het oude stadhuis van Lieven de Key door een felle brand volledig was verwoest. De nieuwbouw, die aansloot bij de herbouwde gevel aan de Bree- straat, is kenmerkend voor de ja ren dertig: koel en zakelijk, met veel marmer. De raadzaal, de koffiekamer en de werkkamer van de burgemeester zijn betim merd met fraaie exotische hout soorten: satijnhout, pallisander-, eiken- en mahoniehout. Voor de gangen, trappen en voor de bur gmaal /hm verschillende soor ten marmer gebruikt: wit met blauwe aderen, zwart met gou den aderen, geel of grijs geaderd. Ook voor de meubelen werden kostbare materialen gebruikt. De bronzen sierhekken in de gang, in het verlengde van de burger zaal, en de tapijten werden spe ciaal voor het Leidse stadhuis ontworpen door architect Blaauw. Veel kunstenaars heb ben meegewerkt aan de verfraai ing van het interieur. In sommi ge vertrekken, de raadzaal en de kamer van de burgemeester, be vindt zich uniek en te weinig be kend werk van M C. Escher. Het resultaat is een zorgvuldig en harmonieus op elkaar afgestemd geheel. Maar, na veertig jaar is dat interieur wel aan een flinke opknapbeurt toe: de gordijnen in de raadzaal zijn verschoten (en gescheurd), tapijten en bekle ding van stoelen is tot op de draad toe versleten. Kortom: in het Leidse stadhuis overheerst een sfeer van vergane glorie. Verflenst "Versleten, verflenst en vervaald", zo oordeelde ook de Amsterdam se architect Schnieder wiens deskundigheid werd ingeroepen. Met niet teveel geld en de nodige zorg zou het mooie stadhuis weer in ere hersteld kunnen worden, meende' de Leidse gemeente raad. Maar wat gebeurt er? Ar chitect Schnieder komt met een aantal voorstellen om het hele in terieur van de tweede verdieping rigoreus aan te pakken. Uit een rapport blijkt dat hij korte met ten wil maken met de pseudo deftige sfeer" van het stadhuis. Voor de raadzaal denkt de archi tect aan het uitbreiden van de publieke tribune en het Raadslid Vink: 'Cultuurbarba- isme waar de honden geen brood <an lusten". Gemeentesecretaris Lodder "Sommige raadsleden piepen al als ergens naar wordt gewezen". gen van de gesloten balustrade door een front van bruin transpa rant hardglas. Voor de burger zaal (trouwzaal) werd gedacht aan het kleurrijk beschilderen van de zijbeuken, het vervangen van de verlichtingsarmaturen door spots en het ophangen van een aantal schilderijen (twee mo derne werken). Alle "verbeterin- gcn 'zouden samen zo'n kwart miljoen gulden gaan kosten, n een commissievergadering waarschuwden verscheidene raadsleden voor een al te driftig ingrijpen op de tweede verdie ping van het stadhuis hetgeen ar chitect Schnieder de opmerking ontlokte dat "kennelijk nog heel wat heilige koeien het opknap pen van het stadhuis in de weg staan". D'66 stelde schriftelijke vragen aan het college van B en W waarna de architect flink moest inbinden. De Leidse gemeenteraad sprak bovendien uit dat geen ingrij pende wijzigingen op de tweede verdieping van het stadhuis mochten worden aangebracht zonder dat de raad zich daarover heeft kunnen buigen. Er werd zelfs een commissie ingesteld, de Werkgroep Openbare Ruimten Stadhuis (WORST), voorgezeten door de gemeentesecretaris, <4e heer Lodder. In de commissie hebben verder onder meer zit ting de raadsleden Koning (PvdA). Vink (CDA) en Glaubitz (D'66). Tussen de gemeentesecretaris en sommige raadsleden botert het niet. Een plannetje voor het op knappen van de kamer van de burgemeester houdt de gemoe deren al maandenlang bezig. Het weghalen van de bankjes onder het raam en het witmaken van het houten plafond en wanden levert onoverkomenlijke proble men op voor mevrouw Koning en de heren Vink en Glaubitz. Het raadslid Koning noemt de plannen, door gemeentesecreta ris Lodder met verve gepresen teerd. "rampzalig" en het CDA- raadslid Vink spreekt over "cul tuurbarbarisme waar de honden geen brood van lusten". De raadsleden zijn eensgezind van mening dat de plannen in strijd zijn met de door de raad aanvaar de motie dat geen ingrijpende wijzigingen mogen worden aan gebracht. De heer Lodder vindt dat de voorgestelde plannen niet onder de motie vallen en zegt nog niet te weten wat hij met de uitspraken van de werkgroep zal doen. Volgens mevrouw Koning pro beert de heer Lodder veranderin gen door te arukken tegen de zin van een meerderheid in de ge meenteraad. In een interne noti tie van mevrouw Koning en de heren Vink en Glaubitz wordt de gemeentesecretaris door de raadsleden op zijn vingers getikt omdat in een verslag van de ver gadering, van de hand van de ge meentesecretaris, de geuite be zwaren niet zijn terug te vinden. Bovendien zouden een aantal on juistheden in het verslag voorko- Tijdens de begrotingsbehandeling werd de vrijheid van de commis sie en haar voorzitter aan banden gelegd. De heer Lodder dreigde binnenskamers op te stappen als voorzitter van de commissie maar deed dat niet. Een meerder heid in de gemeenteraad meende dat allé grootse plannen op de lange baan moesten worden ge schoven en dat voorrang moest worden gegeven aan onder- v houdswerkzaamhedén in de raadzaal, koffiekamer en in bur gerzaal. Het college werd ver zocht vóór 1 maart van dit jaar met voorstellen hierover te ko- De heer Lodder toont, desge vraagd. weinig bereidheid om enige informatie te geven over het functioneren van de commis sie. Feit is dat de commissie al maandenlang niet bijeen is ge weest. Het jarenlang gepraat heeft er niet toegeleid dat ook maar iets verbeterd is op de tweede verdieping van het stad huis. "De flarden hangen er nog steeds bij", aldus mevrouw Ko ning. Het college van B en W is evenmin met voorstellen geko men voor de noodzakelijke on derhoudswerkzaamheden. De gemeente heeft intussen ver zuimd om de Rijksdienst voor de Monumentenzorg bij de plannen voor het stadhuis te betrekken. Enige weken geleden heeft de Rijksdienst een brief naar het college van B en W geschreven waarin er op wordt gewezen dat de geeigende procedure niet is gevolgd. De gemeente wordt ver der om overleg gevraagd over de verbouwingsplannen. Duidelijk is dat de Rijkdienst voor de de Monumentenzorg de vinger aan de pols wil houden. Het is te ho pen dat de noodzakelijke renova tie van het stadhuis alsnog in goede banen kan worden geleid. Diè brand van 1929 was ten slotte al erg genoeg. .LEIDEN - B en W krijgen deze week advies van de vorderings commissie om de leegstaande woningen aan de Frans van Mie risstraat 14a en aan het Bevrij dingsplein 2 al dan niet te vorde ren voor woningzoekenden. De bovenwoning aan de Van Mieris- straat staat ongeveer tien maan den leeg, de bovenwoning aan het Bevrijdingsplein staat al bij na vijftien maanden leeg. De erven Van Eek wilden afgelo pen zomer het liefst hun hele pand aan de Frans van Mieris straat verkopen. De erven wonen namelijk verspreid over het land en zijn het liefst van hun erfenis af. Mensen op leeftijd huren ech ter de benedenwoning. Zij wen sen te blijven huren en hebben geen belangstelling de drie ka merwoning erboven te kopen die kadastraal een eenheid vormt met de benedenwoning te ko pen. Via makelaar Proper werd de gehe le woning in september van het vorig jaar voor 90.000 gulden te koop aangeboden. In december werd de prijs verlaagd naar 84.000 gulden. Vier weken gele den werd de prijs zonder succes teruggeschroefd naar 72.000 gul den. Bureau Huisvesting had de erven Van Eek in februari al gewezen op de mogelijkheid van splitsing. Een van de erven zei gistermid dag voor de vorderingscommis sie dat zij nu inderdaad de wo ningen via de notaris zou laten splitsen. De lege bovenwoning komt dan in de verkoop voor 60.000 gulden. Als B en W beslui ten de bovenwoning te vorderen dan kan een woningzoekende de bovenwoning huren voor 168 gulden kaal in de maand. Mevrouw Lepelaar, de eigenaresse van de leegstaande bovenwo ning aan het Bevrijdingsplein, verscheen gisteren niet voor de vorderingscommissie. Ook op tal van waarschuwingsbrieven van Bureau Huisvesting (u loopt de kans dat uw pand gevorderd wordt) reageerde zij aanvanke lijk niet. Het probleem is dat de eigenaresse verwikkeld is in een civielrech telijke procedure met makelaar Zaalberg. De makelaar heeft be slag gelegd op de woning. Vol gens Zaalberg zou de eigenares se via het makelaarskantoor de vier kamerwoning verkocht heb ben. Mevrouw ontkent dat en heeft haar woning zelf verkocht. Die mogelijk nieuwe bewoners moeten echter sowieso eerst hun pand aan de Drechtstraat kwijt raken en dat is nog niet gelukt. Bureau Huisvesting heeft de eige naresse in februari aangeraden een kort geding te voeren tegen de makelaar. De controverse tus sen de eigenaresse en de make laar zou dan in een drietal weken uitgevochten kunnen zijn. Want gedurende de ellenlange civiel- rechterlijke procedure blijft de bovenwoning maar leeg staan. De eigenaresse heeft echter nog niet gereageerd op het verzoek een kort geding aan te spannen. LEIDEN De plannen van het Leids Vrijetijds Cen trum (LVC) om een huis- hasjdealer aan te stellen hebben tot nu toe weinig, positieve reacties opge wekt. Zowel de commis saris van de Leidse politie, Van Voorden, als de Ge neeskundige Dienst (GG en GD) zijn tegen het aan stellen van een huishasj- dealer. Daarnaast wil lo co—burgemeester Waal het jongerencentrum erop wijzen dat het geen huis hasjdealer moet aanstel len voordat verschillende raadscommissies hierover hebben gesproken. Het LVC heeft vergevorderde plannen om iemand van de eigen staf aan te stellen als handelaar in soft drugs. Het is de bedoeling hiermee het gebruik van bijvoor beeld hasj in goede banen te lei den en de bezoekers van het een trum aan de Brcestraat ervoor te behoeden dat zij in handen val len Van criminele handelaars. Die proberen namelijk vaak hun klanten aan sterk verslavende drugs, zoals heroine, te brengen Wanneer zij hasj kunnen kopen bij een vertrouwd persoon, zul len de gebruikers ook niet in aan raking hoeven komen met mala fide handelaars. In een artikel in deze krant van donderdag 2 april zei het LVC— bestuur dat de huishasjdealer wordt aangesteld wanneer er af doende "maatregelen zijn getrof fen. Een goede voorbereiding en burgemeester. Daar zou dan ook niet op worden gewacht; wel zouden suggesties meetellen bij de beslissing van het LVC. Deze uitlating schoot in het ver keerde keelgat van de twee CDA-raadsleden Walenkamp en Ham. Zij zou in tegenspraak zijn met een brief die het LVC eerder stuurde aan de raadscommissie politie—aangelegenheden. Daar in stond dat vooraf het oordeel van justitie, politie en burge meester zou worden gevraagd Omdat ze bang waren dat er nu geen zinvol overleg meer kan wa ren gevoerd, stelden de twee CDA-ers schriftelijke vragen aan de burgemeester. De ge meente zou nog maar één keus hebben: adviseren tot al dan niet ingrijpen van de politie tegen de huishasjdealer. Loco—burgemeester Waal unt woordt op de vragen dat het LVC inderdaad geen huishasjdealer moet aanstellen voordat ver schillende raadscommissies hierover hebben gesproken. De ze commissies, waaronder die voor maatschappelijke aangele genheden. zullen dat volgende week in openbaarheid doen. Het plan was oorspronkelijk om be sloten te vergaderen maar "ie dereen in de stad heeft nu via dy krant al vernomen dat er ver gevorderde plannen voor een huishasjdealer zijn". Walenkamp en Ham betwijfelen de juistheid van de publicatie in deze krant. Volgens ae Opiumwet is het na melijk verboden reclame te ma ken voor de kleinhandel in soft drugs En dat was volgens hen in dat artikel gebeurd. Ook Waal, in antwoord op de vragen, acht het gevaar aanwezig dat de officier van jusititie het artikel als "pu bliekelijk afficheren" be schouwt. Het punt zal dan ook besproken worden in het drie hoeksoverleg tussen burgemees ter, politie en justitie. De politie, in de persoon van com missaris Van Voorden, heeft in middels. in een brief aan de bur gemeester al verklaard "dat zij zich geen betere reclame dan het bewuste artikel van 2 april kan voorstellen". Van Voorden is bo vendien tegen het aanstellen van een huishasjdealer. Volgens hem zijn soft drugs, net als hard drugs, gevaarlijke middelen. Als de politie de handel in soft drugs toe zou laten, zouden mensen kunnen denken: "Als de over heid het toelaat, dan zal het ook wel niet zo gevaarlijk zijn". Ook is Van Voorden bang dat het ge bruik van hasj in het LVC sterk zal toenemen en daardoor juist criminele handelaars zal aantrek ken. In andere jeugdcentra met een huishasjdealer zou dat al ge bleken zijn. Tenslotte meent van Voorden dat iemand die hard drugs wil gebruiken, zich daar niet van zal laten weerhouden door de huisdealer. Te optimistisch De GG en GD is het in grote lijnen met Van Voorden eens. De dienst vindt dat het LVC te opti mistisch is over een scheiding van de hard en soft drugs. Al zijn hasj en marihuana op zich vrij onschadelijke stoffen, ze kunnen wel nadelige gevolgen hebben, zoals psychische afhankelijk heid Een huishasjdealer zou een te grote concentratie van de soft drugs met zich mee brengen en het "officieel" verkopen van hash zou de drempel tot het ge bruik ervan lager maken. En vol gens de GG en GD komt iemand die soft drugs gebruikt, al koopt hij het van een vertrouwde dea Ier, toch eerder in contact met de hard drugs. Deze mening staat dus lijnrecht te genover de theorie van het LVC. Het jongerencentrum vindt dat een huishasjdealer het gebruik van hard drugs zal bestrijden doordat de gebruiker zich niet meer tot criminele handelaars hoeft te wenden. Overigens vindt het bestuur van het Leids Vrije tijds Centrum niet dat de vragen van de CDA-raadsleden Walen kamp en Ham terecht zijn. Vol gens het bestuur is er geen strij digheid tussen de brief die aan de de commissie politie-aange- legenheden is verstuurd en plan nen van het LVC zoals die in de ze krant werden verwoord. Het LVC voert aan dat het al in een vroeg stadium en uit eigen bewe ging overleg heeft gezocht met de gemeente. En dit terwijl de verantwoordelijkheid voor de toekomstige huishasjdealer niet bij de gemeente ligt, maar bij het jongerencentrum. "Als het LVC had geprobeerd de autoriteiten medeverantwoordelijk te maken voor de huishasjdealer. dan wa ren de verwijten terecht ge weest", aldus de reactie van het LVC. "Daarvan is echter geens zins sprake". Maatregelen tegenover de plannen van het LVC, dan betekent dat niet auto matisch dat de huishasjdealer niet doorgaat. Staan ze er positiel tegenover, dan wordt er ook niet gelijk begonnen. "Wij laten dat volledig afhangen van de vraag of we afdoende maatregelen heb ben getroffen, zoals een geschik te ruimte, een voorlichtingspro gramma en een goede kandi daat". Over het artikel in deze krant zegt het LVC dat enige publiciteit on vermijdelijk is. Het bestuur zou zich echter nooit in positieve zin uitlaten over het gebruik van soft drugs. Van reclame of aanprijzen zal dan ook nooit sprake zijn Verder zegt het bestuur van het jongerencentrum dat het open blijft staan voor suggesties van ambtenaren of bestuurders en hen ook blijft informeren Staan de autoriteiten echter afwijzend LEIDEN - Zeven man zijn vannacht omstreeks één uur slaags geraakt bij café De Zijlpoort aan de Haven. Eén van hen raakte daarbij zoda nig gewond dat hij voor be handeling naar het Acade misch Ziekenhuis moest. De vechtpartij ontstond door on enigheid over de sluitings tijd. LEIDEN - De zender 'De Gro te Smurf is gisteren in de Mcidoornstraat door de poli tie uit de lucht gehaald. De zendapparatuur met een ver mogen van 15 Watt werd in beslag genomen. Tegen de 21-jarige eigenaar is proces verbaal opgemaakt. Rock en folk De Leidse zesmansformatie The Ox speelt morgenavond in het Vrijetijdscentrum aan de Breestraat. The Ox speelt kor te en snelle rocksongs. De zaal gaat om negen uur open. The Ox speelt in plaats van de aangekondigde funkgroep Skidmark, waarvan het op treden naar 5 juni is verscho- Zaterdagavond speelt de groep Wolverlei in het Leids Vrije tijdscentrum. Deze groep, die in 1975 werd opgericht, speelt folkmuziek met instrumenten als de citer, draailier, dulci mer, harmonium, viool, gi taar, mandolien en de "diato nische trekzak". De zaal gaat om negen uur open. Beide avonden draait in het Filmhuis van het Vrijetijds centrum om elf uur de film "Wildwechsel" van Rainer Fassbinder. Pop aan bak In het gebouw van jongerenver eniging Augustinus komt za terdagavond weer pop aan de bak. Optreden doen de groepen Hecht (van tien uur tot half elf) en Qrang (van kwart voor twaalf tot een uur). Het programma wordt opgevuld met disco Glasbak. Zwarte markt De 'zwarte markt' die morgen en zaterdag zou worden ge houden in de Ton Menkenhal is door de organisatoren voor dnbepaalde tijd uitgesteld. LEIDEN - Nu dè beheerder van het molenmuseum De Valk de woning in de molen gaat verlaten, zal de molen worden beveiligd tegen brand en inbraak. In totaal kost het aanbrengen van de beveiliging ruim veer tig mille, maar het ministerie van CRM neemt daarvan 16.000 gulden voor haar rekening. De raadscommissie voor cultuur was het er giste ren mee eens dat Leiden er de overige 26.000 gulden bij moet leggen. Eigenlijk had de Leidse brandweer al jaren geleden gezegd dat molen De Valk een brandbeveiliging moest krijgen. Nu de molen straks niet meer bewoond is, wordt het echter een bittere noodzaak. Overigens blijft de beheerder wel in de buurt wonen, zodat hij zicht heeft op wat er bij de molen gebeurt. De beheerder moet verhuizen omdat het museum de woonruimte hard nodig heeft als opslagruimte. Ook is bewoning van de molen haast ondoenlijk geworden omdat de museumbezoekers voor een behoorlijke geluidsoverlast zorgen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4