Leger des Heils verhuist 'Zenuwen om verplaatsing van examen naarHillegom GSD: ruimte én personeel tekort Nieuw pand wordt nog geheim gehouden 'Z-Holland en Leiden gaan op elkaar lijken Leidse stadsrubriek DONDERDAG 16 APRIL 1981 Oefenen op Schiphollijn LEIDEN - De Schiphollijn wordt weliswaar pas 1 juni officieel in gebruik genomen, maar de Nederlandse Spoor wegen hebben het gedeelte van de lijn tussen Schiphol en Leiden toch al met treinstel len in gebruik genomen. Om de machinisten wegwijs te maken met de nieuwe route rijden er dagelijks veel lege, zogenaamde 'sprinters tussen Leiden en Amsterdam RAI. Overigens wordt een gedeelte van de Schiphollijn nu al in gebruikt. Tussen de nationale luchthaven en het Minerva- plein in Amsterdam is nu al treinverkeer (met passagiers aan boord). Op de foto één van de 'oefenende' sprinters ter hoogte van Schiphol, dat links op de foto is te zien. Stadsgehoorzaal niet bescliikbaar LEIDEN - "Examenplaats Leiden. Wijziging van examenplaats is niet mogelijk". Dit staat duide lijk in dc prospectus en het in schrijvingsformulier voor het 47ste middenstandsexamen al gemene handelskennis. Desal niettemin moeten 443 kandida ten uit Leiden en omgeving uit wijken naar Treslong in Hillc- gom, omdat de examencommis sie "verzuimde" een geschikt ge bouw in Leiden te vinden. Opleider M. van der Horst, die zelf 160 kandidaten onder zijn hoede heeft, neemt deze zaak hoog op. "Onnodig moeten de kandidaten nu reizen, terwijl ze een thuis wedstrijd kunnen spelen. Deze examencommissie is altijd ont zettend formeel er kan nooit iets en nu in een keer telt het regle ment niet meer en kan er met de examenplaats worden gescho ven. De kandidaten pikken dat niet". Een maand geleden werd Van der LEIDEN - Het Leger des Heils verwacht in de zomermaan den zijn te krappe ruimte aan de Hooigracht 30 te kun nen verwisselen voor een groter pand in de Leidse bin nenstad. De aankoop door het Leger van panden aan het Levendaal 101-103 is afgeketst op de prijs van sloop en nieuwbouw maar het Leger heeft meteen al een ander - nog niet bij name te noemen - pand op het oog. Dit pand, zou per 1 juli vrij kunnen komen voor het Leger. Na een verbouwing zou het Leger kunnen verhuizen. Meer dan een jaar is het Leger de voornaamste gegadigde geweest voor de aankoop van de panden Levendaal 101-103, eigendom van de Hervormde Kerk. Groot ste probleem voor de Hervormde Kerk en het Leger des Heils vormden de ongeveer 15 bewo ners die de leegstaande panden op 1 mei '79 gekraakt had,den. Noch de Hervormde Kerk noch het Leger vonden het "passend" om de krakers er botweg uit te zetten. Uiteindelijk zijn de kra kers vorige maand na een ge rechtelijke uitspraak en in over leg met de Kerk vertrokken na dat de Kerk de panden verkocht had; niet aan het Leger maar aan het tuincentrum Bloemendaal bv uit Leiderdorp. Huurcontract De panden vormden vroeger het "Levendaal-wijkgebouw" van de Hervormde Kerk. Het wijkcen trum bij de Vredeskerk aan de Burggravenlaan kwam ervoor in de plaats. De behangfabriek Goudsmid-Hof uit Gilze Rijen huurde vervolgens in '77 de Le- vendaalpanden voor 20.000 gul den per jaar van de. Hervormde Kerk. De behangers lieten het pand najaar '78 leeg achter. Voor namelijk Engelse krakers namen acht maanden later hun intrek in de panden. Goudsmid-Hof zat aan het huurcontract vast waarin stond dat de behangfabriek de panden weer leeg zou opleveren. De Hervormde Kerk kreeg ge woon de huur: "Wij hebben er geen boodschap aan wat de huurder met de panden doet". Goudsmid-Hof zon op juridische middelen om de krakers eruit te krijgen. Het Leger des Heils begon vorig jaar belangstelling voor de pan den te krijgen. Een nieuwe vesti ging aan het Ir. Driessenplein ging niet door. Nieuwbouw in de plaats van de Levendaalpanden zou ruimte kunnen bieden aan vrouwenverenigingen, muziek korpsen, jongeren- en bejaarden- aktivileiten en noodovernachti- gingen; allerlei evangelische ak- tiviteiten die nu ook in het pand van het Leger aan de Hooigracht gebeuren maar noodgedwongen op een bescheidener schaal ge zien de beperkte ruimte. De Her vormde Kerk voelde wel voor verkoop aan het Leger. Maar dan zouden eerst de krakers er op een fatsoenlijke manier uitgezet moeten worden. Kort geding De Kerk won drie maanden gele den een kort geding tegen de krakers die inmiddels al bijna twee jaar aan het Levendaal woonden. Toch ging de verkoop van de panden aan het Leger niet door. Een architect van het Le ger des Heils beoordeëlde toen puntje bij paaltje kwam de pan den als slecht. Sloop en nieuw bouw zou twee miljoen gulden kosten. Te duur vond het hoofd kwartier van het Leger in Am sterdam. Vorige maand verkocht de Her vormde Kerk de panden aan een tweede gegadigde: het tuincen trum uit Leiderdorp. Zoals met de Kerk afgesproken vertrokken de krakers. Zij wonen nu aan de Uiterste Gracht en de Hoge Woerd. Hun oude woonpanden aan het Levendaal staan echter al weer een maand leeg en dichtge- plankt. Het tuincentrum Bloe mendaal heeft slechts uiterst va ge plannen met de panden. "Wilt u de panden huren?" is de eerste vraag van W. Bloemendaal van het gelijknamige tuincen trum. Bloemendaal heeft "nog geen tijd en lucht gehad" om zich met de pas aangekochte panden te bemoeien. Hij wil "er iets moois mee doen. Er zit geld genoeg onder de mensen, niet waar. Maar schrijf er nog maar niks over. Ik wil eerst eens met de gemeente praten over de pan den". Bloemendaal wil verhuren aan het maakt niet uit wie; eventueel bij voorbeeld aan het Leger des Heils. Maar het Leger heeft geen enkele belangstelling meer: "Wij zouden daar alleen ruimte kun nen gebruiken voor gebruikte kleren. Maar dan wordt de huur meteen te duur. De nieuwe eige naar heeft de panden niet voor niets gekocht. Die wil er beter van worden". Het Leger gokt uitdrukkelijk op de bedrijfsruimte in de binnenstad die het Leger sinds kort op het oog heeft. Het pand aan de Hooi gracht 30 waar het Leger zo'n veertig jaar heeft gezeten zal het Leger van de hand moeten doen om de aankoop van het nieuwe gebouw te kunnen financieren. Horst ervan verwittigd dat de Leidse kandidaten de eerste exa mendag. woensdag 27 mei 1981 naar Hillegom zullen worden ge dirigeerd De gebruikelijke ruim te: de Stadsgehoorzaal in Leiden was die dag niet beschikbaar, al dus de verklaring van de exa mencommissie. t Van der Horst: "Ja en naar andere mogelijkheden in Leiden is er niet gezocht. Ik heb onlangs be richt gekregen van de Groenoordhallen en Holiday-Inn dat daar zonder problemen ruim 400 kandidaten op 27 mei onge stoord examen kunnen doen Dus waarom Hillegom? En het mooie van alles is dat de kandi daten nog steeds in de waan ver keren dat ze naar Leiden moeten Zij worden een week van tevoren op de hoogte gesteld van dit feit Dat kan allerlei psychologische gevolgen hebben. Kandidaten worden zenuwachtig en kennen de omgeving niet. Als daardoor twee mensen zakken is dat al te veel. Vierhonderd mensen mo gen niet de dupe worden van een nalatigheid van een examencom missie, die mensen ongeveer 16.000 kilometer (400x40) meer wil laten reizen dan nodig is in een tijd, waar zuinigheid het pa rool heet". Lachwekkend De secretaris van het Bureau Stichting Middenstandsexamen, J. van Wageningen vindt het een lachwekkende zaak. "Als je 's avonds met je hond een blokje om gaat ben je er al haast", zegt hy "En dan al die oneigenlijke argumenten die Van der Horst aanvoert. Kandidaten worden heus niet zenuwachtiger als ze naar Hillegom moeten. Het zijn toch allemaal volwassen men sen. die toch wel weten hoe ze in Hillegom moeten komen"'. En daar komt nog by dat er zoveel kandidaten uit de regio zyn. die eerder in de buurt van Hillegom wonen dan in Leiden". "We zijn nu 43 jaar bezig, zoiets heb ik nog nooit meegemaakt. Naast de Stadsgehoorzaal, die dus bezet is die dag. kwam Tres long als enige locatie in aanmer king. Kandidaten die in Rotter dam examen doen gaan ook ge woon naar Schiedam omdat daar toevallig de beste locatie is. Nog nooit klachten gehad. Het is een opgeblazen zaak Die man ver spilt zyn goede tijd om hier stad en land voor af te bellen. En de kandidaten worden hiervan ook tydig op de hoogte gesteld. We zyn nog een ruim een maand van het examen af. Overigens de tweede examendag 11 juni is ge woon in de Stadsgehoorzaal, hoor". Van der Horst kan zich beslist niet vinden in de mening van Van Wageningen. "Als de commissie geen gehoor geeft aan myn argu menten ga ik stappen onderne men Als er vooi 22 april niet van locatie wordt veranderd komt er een kort geding", zegt hij strijdvaardig i het Levendaal had het Leger des Heils lange tijd op het an tuincentrum Bloemendaal bv uit Leiderdorp. LEIDEN - De nieuwbouw voor de sociale dienst aan de Langebrug kost vijf miljoen gulden. Voor dat bedrag wordt een gebouw met twee ver diepingen geplaatst dat tien spreekkamers, een wachtruimte en een kantine/vergaderruimte bevat. Het gaat hier om een zogenaamde eerste fase. waar het om finaciële redenen voorlopig ook wel by zal blyven. De raadscommissie voor maatschappelijke aangelegenheden was gister avond voor het vrijmaken van de benodigde vyf miljoen Uitbreiding van de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) is hard nodig. Door de toename van het aantal werklozen neemt het werk van de (GSD) ook steeds meer toe en de dienst barst derhalve haast uit zyn jasje. De stijgende werkloosheid brengt daarnaast een misschien nog wel nijpender probleem voor de sociale dienst met zich mee. Op het moment kampt de GSD met een personeelstekort dat volgens een voor lopige raming 41 man behelst. Als zeer minieme pleister op de wonde wordt dat personeelstekort nu wel met drieëneenhalve arbeidsplaats teruggebracht. Als het aan de com missie maatschappelijke aangelegenheden ligt kan de GSD namelyk drie bijstandsmaatschappelyk werkers aannemen en van een part-ti- me-baan op de administratie een hele maken Deze extra medewer kers kosten dc overheid bij elkaar 223.000 gulden, een bedrag dat voor het grootste deel wordt verhaald op de Wet Werkloosheid Voorzienin gen. LEIDEN - Het dagelijks bestuur van de provincie (College van Gedepu teerde Staten) heeft gisteren een werkbezoek aan Leiden gebracht. GS hadden een twee uur durend gesprek met de Leidse wethouders en maakten vervolgens een rondwandeling door de binnenstad. In het gesprek zijn onder meer de afhandeling van verbeteringsplannen, het provinciaal monumentenbeleid, de stadsuitbreidingen in de Ste venshof, Roomburg en de Leeuwenhoek en huize Solglytt aan de orde geweest. Ook over de openingstijden van de Wilhelminabrug is gesproken. Binnen zes weken komt er een rapport van de provincie, waarin deze kwestie nog eens wordt belicht. "Wij flreven naar een harmonisch evenwicht tussen land- en waterverkeer. Waarbij gezegd moet worden dat het goederenverkeer te water niet onbelangrijk is", zei gedeputeerde Diep enhorst. Commissaris van Zuid-Holland Vrolijk zei dat de provincie en Leiden wat betreft de financiële positie steeds meer op elkaar gingen lijken. Hij sprak er zijn waardering over uit dat er ondanks de financiële proble men toch zoveel op het gebied van de stadsvernieuwing tot stand is gekomen. Leiden ontkomt volgens GS echter niet aan bezuinigingen van ettelijke miljoenen guldens. Leiden moet vrij pittig inleveren, aldus GS. Wet houder Bordewijk (financiën) onderstreepte nog eens dat de provincie het met de gemeente eens is dat de rijksuitkering aan Leiden hoger moet. "Ook zijn we het erover eens dat het uitermate frustrerend is, dat het onderzoek van de gemeentebegroting voor 1980 nog niet is begon nen". aldus Bordewijk. door René van der Velden Jaap Visser Pestkoppen Jos van Rens hoort er dus ty pisch niet bij. Terwijl zijn 'li berale' huisgenoten hun poli tieke voorkeur op bijna elke ruit hebben geplakt wil Jos toch wel even duidelijk ma ken dat hij 't op politiek ge bied beslist niet met z'n 'sla pies' eens is. De voorgevel van de studenten woning naast het voormalige Elisabeth-ziekenhuis aan de Hooigracht is sinds kort in een VVD-reclamezuil veran derd. Tussen het woud van oranje-blauwe affiches hangt één afwijkend geschrift. Een wit stuk karton met het niets aan duidelijkheid overlaten de: "Ik hoor hiér niet bij". In het bewuste pand wonen 24 studenten van wie de meeste WD-sympathieën koeste ren. "Maar zes of zeven men sen denken politiek anders", schat Jos van Rens. "Mijn ei gen voorkeur gaat meer in de richting van de PSP". "De WD-ers in huis hebben de gevel een oranje-blauwe kleur gegeven om ons te pes ten" meent Van Rens. "Maar wij zijn er verder niet op inge gaan. Gelukkig was er nog net een klein plaatsje op de ruit waar ik mijn affiche kwijt kon". otuaentenwoning aan de Hooigrachtéén dissident Afwezige Grote afwezige op de lijst van politieke partijen die zich in het kiesdistrict Leiden heb ben ingeschreven is de Partij tot Likwidatie van Nederland (PLN). De inschrijving sloot dinsdagmiddag om vijf uur. Tot een paar minuten over vijf heeft Ron Fase van het stembureau Leiden die mid dag geduldig zitten wachten op PLN-lijsttrekker Gernt Krcuger. Maar de Nederland se Coluche kwam tot verba zing van Fase niet opdagen Ron Fase: "Ik snap er niets van. De afgelopen weken is die man hier tot vervelens toe over de vloer geweest. En maar vragen wat hij nu pre cies moest doen om z'n partij in te schrijven. Komt-ic dins dag niet eens opdagen" Kreuger, die zijn verkiezings campagne in Leiden is be gonnen. moet bekennen dat hij er niet in is geslaagd om het vereiste aantal van 25 handtekeningen"bijeen te sprokkelen. "Ik heb er maar twaalf op m'n lyst staan", deelt de Kagenaar laconiek Kreuger zegt dat het hem een voudig aan tyd heeft ontbro ken om echt op handteke- ningjacht te gaan. "In Am sterdam en Haarlem is het me wel gelukt Daar staat mijn party ingeschreven. Omdat ik alles alleen moet doen kwam ik tijd tekort om in Leiden de boer op te gaan. Maar ik heb gelezen dat ze die Glimmerveen ook een paar dagen respijt hebben ge geven dus zal ik vragen of ik ook nog even de tijd kan krij gen". Dat kan de politicus in wor ding, die Nederland met alles erop en eraan wil verkopen, wel vergeten. Want Glimmer veen had wel tydig een lyst met handtekeningen ingele verd. Alleen werd die lyst la ter ongeldig verklaard omdat er een heel smerig luchtje aan bleek te zitten. De kieswet schrijft in zo'n geval verrui ming van de sluitingsdatum Kreuger zou het doodzonde vinden wanneer straks inder daad blijkt dat hy in het kies district Leiden niet mag mee spelen. "Want ik heb het ge munt op het wapen van Lei den. Ik wil namelyk een van die twee sleutels lenen om de schatkist te kunnen openen". Over schatkist gesproken De bodem van Kreuger's verkie zingspot is al aardig in zicht Met de 1100 gulden die er nog inzitten kan de lijsttrekker hooguit een paar open deu ren intrappen. Kreuger "Ach. ik kan er nog heel wat stencils van laten draaien" Kreuger hoopt het met die 1100 gulden tot 28 april uit te kun nen zingen Op de 28ste zendt de NCRV (Showroom) mum j lyk een portret van de lijst trekker uit. "Na die uitzen ding gaat het vanzelf lppen Dan regent het aanbiedin gen", is de heilige overtui ging van Gernt Kreuger. Gebeier De PvdA en WD samen en te genwerking in het college van burgemeester en wet houders brengt de Leidse be volking veel moois. Zoals so cialistische strijdliederen en liberale gezangen De Party van de Arbeid wil strydbare deuntjes op het beiaard-progamma voor 1 mei, de dag van dc arbeid. Dat is weer eens wat anders dan al die christelyke deun tjes die gewoonlyk uit de stadhuistoren komen ge beierd (En het CDA zit niet eens in het college). Goed. goed. vond college-partner WD maar dan moet daar wel wat liberaals tegenover staan: de geboortedag van de liberale staatsman Johan Thorbecke moet ook gevierd worden met beiuardklanken En zo geschiedt. PvdA-wethou- der Paul Bordewijk en WD- wethouder Piet Hein Schou- te kwamen gistermiddag by stadsbeiaardier Rein Ritter. Paul om de arbeidersbelan gen te verwoorden (voor waar, geen alledaagse taak voor hem). Piet Hein om het liberale volksdeel tcvrce te stellen ook niet gemakkelyk voor een VVD er. D 66 be weert de liberale vlag al vyf- tien jaar geleden van de WD te hebben overgenomen). Arbeiders woord voerder Paul (die ifc h met zyn tweedelig pak duidelijk onderscheidt van zijn collega Piet Hein die drie delen heelt) w.e, in zyn platenkast gedoken. Negen socialistische deuntjes staat Leiden te wachten op 1 mei. Om half een begint het met "De Socialismemars", ge volgd door "Morgenrood", "Eens komt een klare, scho ne dag" en Op naar liet licht" De "Internationale" beiert als laatste de klokkcto- ren uit Wat een resultaat Het christe- lyk volksdeel komt al aan zyn trekken met "hallelujah in den hoge", de arbeiders krijgen hun "en dc intcma- tionaaaéale brengt alle men sen tsjing boem", en de libe ralen krijgen hun ja wat eigenlijk1 Wat een geluk: Thorbecke vierde zyn ge boortedag "pas" op 14 janua ri Piet Hein Schoute heeft nog ruim de tyd om leuke li berale wysjes te verzinnen. Wy stellen voor "We leven vry, we leven bly" of "Merckx was toch zo sterek" of misschien eenvoudig dat aloude lied over de naam van Piet Hein....

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3