Akkoord bij Philips SS£! Vakbonden fel tegen sluiting Van Gelder Beurs Amsterdam "Meevaller aardgas naar bedrijfsleven" Sociaal plan: duizend banen weg Hoge rente en uw geld blijft dagelijks opvraagbaar.* NMB Duitsland ruziet over rentestand Beufsoverzicht DONDERDAG 16 APRIL 1981 ECONOMIE PAGINA 27 Minder winst Ahold De omzet van Ahold aan derden is in de eerste veertien weken van dit jaar 9.5 pet hoger geweest dan in hetzelfde tjjjdvak Vün 1980. In Nederland bedroeg de stijging zeven procent en in het buiten land bijna achttien procent. Omdat het jaar als gevolg van het prijsbeleid van Ahold werd inge zet met kleinere marges, bleef de totale winst in de eerste twaalf weken (drie periodes) achter bij die over dezelfde periode van 1980. zo heeft het bestuur in de jaarvergadering medegedeeld. Meer winst Amev Het Amev verzekeringsconcern ziet met een winstgroei van ruim twintig procent terug op een gunstig 1980. De nettowinst be droeg 138.6 min tegen 115,1 min in 1979. Minder autoschade Voor de autoverzekeraars lijkt 1980 een gunstig jaar te zijn geweest. Uit do nu beschikbare jaarversla gen blijkt dat er vanwege betrek kelijk weinig autoschade minder geld behoefde te worden uitge keerd dan bijvoorbeeld het voor gaande jaar. Volledig cijfermate riaal is nog niet aanwezig. De Contactcommissie Motorrijtui genverzekeraars meent dat een combinatie van factoren de oor zaak is van de opvallende terug gang van de autoschades. Een woordvoerder noemt de zachte winter, de slechte zomer en een gewijzigd autogebruik - voor zichtiger rijden en minder kilo meters - onder druk van de eco nomische omstandigheden. Zuivelmarkt moeilijk Voor het komende halfjaar dreigen op de zuivelmarkt nog geen gro te moeilijkheden: het aanbod kan wel tegen de op dit moment geldende prijzen worden opge nomen. Een hernieuwde groei van de voorraden later in het jaar is echtér niet uitgesloten. Voorzitter drs. H. Schelhaas van het Produktschap voor Zuivel zei dit in de gisteren gehouden bestuursvergadering. Verlies Volker Het verlies van Koninklijke Vol- ker-Stevin NV over 1980 dat in december vorig jaar werd geta xeerd op 275 min is definitief vastgesteld op 279,6 min. De omzet bedroeg ruim 2,8 mil jard. Het garantievermogen per ultimo 1980 beloopt 543 min, al dus het concern. De orderportefeuille heeft thans een omvang van 3,1 miljard. In 1981 wordt een positief bedrijfs resultaat verwacht. Reorganisa tiekosten en hogere rentelasten zullen er echter toe leiden dat - naar het zich nu laat aanzien - dit jaar nog een licht negatief totaal resultaat zal worden geboekt. Britse ambtenaren De Britse regering wil de 530.000 ambtenaren in het land die al we ken met steeds nieuwe acties om hogere salaris strijden, slechts een verhoging van zeven procent toestaan. Dit heeft de betrokken minister. Lord Soames, gisteren in het Hogerhuis meegedeeld. De ambtenaren-vakbonden ei sen 15 procent. DEN HAAG (ANP) - De meevaller uit de aardgasexport van 0.7 tot 1 miljard gulden dit jaar moet ge heel worden aangewend om het bedrijfsleven te helpen. Het moet afgelopen zijn met het doorsluizen van de aardgasbaten naar de bodemloze put van de collectieve sector. Voorzitter mr. Chris van Veen van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) legde de ze eis gisteren tijdens een pers conferentie naar aanleiding van de maandelijkse VNO-bestuurs- vergadcringcn op tafel van het volgende kabinet. Van Veen gaf aan hoe de aardgas opbrengsten in de toekomst moeten worden gebruikt. Een derde dient te worden aange wend om de kosten van het be drijfsleven structureel te lijf te gaan. een derde voor lastenver lichting voor de werknemers om de energiekosten voor het be drijfsleven te verminderen. De vakbeweging, maar vooral de politici moeten volgens de VNO- voorzittcr begrijpen dat de werk gelegenheid alleen kan worden veiliggesteld als gezonde bedrij ven hun marktpositie kunnen versterken en kunnen groeien. Gaat een nieuw kabinet het be leid van het hu id iep voortreffen dan gebeurt er onvoldoende. Dan gaan we hardstikke de mist in. aldus Van Veen. Het VNO gaat na de Tweede-Ka merverkiezingen zijn wensen pakket bij de kabinetsformateur deponeren. Vooralsnog bleek mr. Van Veen geen hoge pet op te hebben van het functioneren van de politici. In het VNO-be stuur had hij ergernis bespeurd over het gem^k waarmee politici via halve waarheden en goedko pe stunts denken de problemen op te lossen, maar deze feitelijk voor zich uitschuiven. Kennelijk is men er nog steeds onvoldoen de van doordrongen dat als we op deze manier doorgaan, we volledig vastlopen en terechtko men in een grijs en zwart circuit, in het beleid ter versterking van het bedrijfsleven past in de ogen van het VNO geen centrale loon politiek. Die zal in de bedrijven tot stand moeten komen. Ook mag het volgend kabinet de "hei lige koe" van de automatische prijscompensatie en de koppe lingen van de uitkeringen en ambtenarensalarissen aan de lo nen in het bedrijfsleven niet bui ten de discussie laten en moet "het koopkrachtdogma worden bijgezet", aldus Van Veen. VELZEN <ANP) - Werknemers van het met sluiting bedreigde papierconcern Van Gelder in Velzen houden de poort van het bedrijf gesloten om het uitgaan van goederen te controleren. Bij twee vestigingen van het concern zouden, als de plannen doorgaan, tenminste duizend ontslagen vallen. Protestbrief tiaar minister DEN HAAG (GPD/ANP) - Alle bij de sluiting van Van Gelder Pa pier betrokken bonden hebben een felle protestbrief geschreven naar minister Van Aardenne (economische zaken). Daarin wordt de voorgenomen sluiting van de fabrieken Velsen-Noord, Velsen-Zuid en Renkum 1 voor barig. a-sociaal en economisch niet verantwoord genoemd. De bonden zeggen in hun brief, dat de directie van Van Gelder toe geeft dat Renkum 1 economisch nog haalbaar is, maar dat men het geld nodig heeft om de schul den te betalen. Hierdoor pro beert men de kredietgevers vei- NMB Kapitaalmarkt-Renterekening Groenteveiling Katwijk aan den Rijn. Waspecn Al-per kist 32 - 35.80. All 15 31.10. BI 32 - 40, Bil 6.80 - 15.80, Cl 8 - 19,90, CII 4,50 - 18.10. Aanvoer: 166 ton. Breekpeen Al-per kist 3,20 - 9,70, prei A per kg. 45 - 99, uien per kg. 65 - 66. selderij 76. bloemkool 6 per bak 1-2,05 - 2,13. 81- 1,33 - 2.03, 811- 51 - 1,05, 121- 82. 1211- 41 Aanvoer 1.400 stuks. Rt rilt voor Jc maand optil. De NMB Kapitaal markt-Rentereke ning geeft een rente die een half procent hoven het gemiddelde rende ment op aflosbare Ne derlandse staatslenin gen ligt. Een hoog ren dement dus. ♦Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Folder met uitge breide informatie bij elk NMB kantoor ver krijgbaar. De NM B denkt met u mee. lig te stellen, waaraan de belan gen van de werknemers onderge schikt worden gemaakt. Dit noe men de bonden a-sociaal. Het sluitingsplan van Van Gelder kost 30 miljoen. Het zogenaamde twee-fabriekenplan, dat door de bonden is opgesteld, kost f27.8 miljoen. In dit verband noemen de bonden het sluitingplan van de directie economisch niet ver antwoord. De bonden zeggen dat zij de tijd moeten krijgen voor het voeren van overleg. Hiervoor wordt de minister een krediet gevraagd om gedurende dit overleg de fa brieken draaiende te houden. Voorts vragen de bonden de mi nister een regeringswaarnemer te benoemen, omdat de raad van bestuur van Van Gelder door de bonden niet capabel wordt geacht. Secretaris mr N. Olgers van de raad van bestuur van Van Gelder heeft gisteren in een reactie op de brief van de vakbonden nog eens duidelijk gesteld dat er aan het besluit om de fabrieken in Velsen en Renkum te sluiten niet te tornen valt. Dat besluit kan al leen worden herzien als minister Van Aardenne alsnog met steun over de brug komt. "We hebben overheidssteun gevraagd en dat is ons geweigerd. Daar hebben we de consequenties uit getrok ken en dat betekent dat de fa brieken in Velsen vrijdag de pro- duktie stopzetten vooruitlopend op de door ons voorgenomen sluiting", aldus Olgers. EINDHOVEN (ANP) - De vakbonden hebben afgelo pen nacht na urenlang verga deren met Philips een princi pe-akkoord bereikt over een sociaal plan voor de reorgani satie van de stafafdelingen. Bij die afdelingen, die voor namelijk in Eindhoven zijn gevestigd, werken ongeveer zesduizend mensen. De ver wachting is dat ongeveer dui zend arbeidsplaatsen door de sanering zullen verdwijnen. In het sociaal plan zijn maatrege len opgenomen om de aanpas singen in de personeelsbezetting te realiseren zonder gedwongen ontslagen. Doen zich echter om standigheden voor op grond waarvan die maatregelen niet tot het gewenste resultaat leiden, waardoor eventueel gedwongen ontslagen zouden moeten vallen, dan zal Philips opnieuw overleg plegen met de bonden. Bij het aanbieden van vervangend werk zal aansluiting worden ge zocht bij de capaciteiten van de betrokkene, de mogelijkheid tot opleiding en scholing, en het hui dige functie-niveau. Als een functie van gelijk niveau niet ge vonden wordt kan na overleg met de betrokken werknemer plaatsing in een lagere functie groep plaatsvinden In dat geval behoudt de man of vrouw echter wel de huidige functiegroep en het daarvan afgeleide inkomen. Overplaatsingen zullen als regel plaatsvinden binnen het eigen bedrijfsonderdeel of binnen het gebied van de agglomeraUe Eindhoven. Lukt dat niet dan kan overplaatsing naar een ande re vestiging van Philips op maxi maal een uur reizen met het openbaar vervoer vanaf Eindho ven tot de mogelijkheden beho- De vakbondsvertegenwoordigers toonde.; zich na afloop van het overleg tevreden met het bereik te resultaat. "Met name het punt van gedwongen ontslagen, het overplaatsen naar een lagere functie en de reisafstand zjjn voor ons breekpunten geweest. Het sociaal plan dat nu op tafel ligt, is een goed akkoord, zeker gezien in het licht van de eerdere concepten die Philips aan ons heeft voorgelegd Philips heeft bij haar uiteindelijke standpunt bepaling goed rekening gehou den met onze wensen", aldus Guus Fonteijn van de Industrie bond FNV. Hij vindt dit des te belangrijker omdat dit sociaal plan beschouwd wordt als een soort trendsetter voor sociale plannen die nog moeten worden opgesteld voor andere reorgani saties binnen het concern. De leider van de Philips-delegatie mr. A Vaandrager, adjunct-di recteur sociale zaken, acht de kans reeél dat nu alle betrokken werknemers elders aan het werk geholpen kunnen worden. De nogal hoog oplopende ruzie tussen de Duitse regering, in het bij/onder bondskanselier Schmidt, en de Bundesbank, in het bijzonder haar presi dent Pohl. werd deze dagen verscherpt en kwam dus meer naar buiten, maar stamt al ten minste van het begin van deze maand Het gaat om de hoogte van de rente. Schmidt wil dat de centrale bank haar krap-geld politiek versoepelt waardoor de rente in Duitsland daalt Zijn verlangen heeft hem al het verwijt op geleverd van te buigen voor de linkse druk. Het is in ieder geval juist dat de Duitse vakbeweging en de sociaal-democratische partij, de SPD. reeds langer murmureren tegen de hoge rente die de bed-ijvigheid en daarmee de werkgelegenheid schaadt Schmidt kreeg van twee kanten steun Ten eerste, vorige weck. van zijn Franse collega Barre De eerste minister schreef een narrige brief over de vervelende gevolgen van de Duitse renteta rieven voor Frankrijk en andere landen. De hoge rente in Duits land betekent immers een opwaartse druk op het rentepeil in de omringende landen, ook in het onze Schmidt gaf' deze brief aan Pohl door. daarmee het conflict ver scherpend. Voor hij Barre antwoordt wil hij eerst het commen taar van de president van de Bundesbank weten Pohl was al geïrriteerd door de lening van 12.6 miljard I)u;'-. mwtl (Ut Duitsland en Frankrijk samen in het buitenland en met name in de olie-landen (Saoedi-Arabie) willen afsluiten, op Frans initia tief. Het kan best zijn dat Duitsland de opbrengst van de lenir. wil gebruiken voor investeringen en structurele zaken en niet voor het dichten van het gat in de begroting, nochtans verruimt ze de gcldhoeveelheid en dat werkt inflatoir en doorkruist dus het beleid van de centrale bank. zo redeneert Pohl. Leningen tegen een lagere rente, die de regering in Bonn zich voorstelt te geven aan kleine en middelgrote ondernemingen, die dan kun nen investeren, zal zeker de inflatie niet terugdringen, zo meent de bankpresident. Het laatste woord over de lening in het buitenland is nog niet gesproken, al besloot de regering ertoe Volgens de Duitse bank wet moet de regering namelijk met de Bundesbank terzake overleg plegen. De Bundesbank heeft de ministers uitgenodigd, onvriendelijker gezegd op het matje geroepen, op 23 april. De tweede steun voor Schmidt in zijn streven naar (kunstmatige) renteverlaging kwam begin deze week van de vijf belangrijkste economische instituten in Duitsland, die erg somber zijn over de economie in de Bondsrepubliek en over de toekomst daarvan Zij, dat wil zeggen vier van hen, drongen er bij de Bundesbank op aan minder aandacht te besteden aan de verdediging van de koers van de mark en meer te letten op het bevorderen van de economische groei, onder andere door het versoepelen van het krap-geld-beleid, dus het kredietbeleid. Een instituut vindt dit een te riskante zaak en distantieert zich van de kritiek op het beleid van Pohl. Trouwens de vier die de cen trale bank wel kritiseren erkennen dat door de hoge rentetarie ven in Duitsland er meer buitenlands geld binnenkomt, waar door het tekort op de betalingsbalans vermindert Maar. zo zeg gen ze. op deze manier wordt de consumptie veel kleiner Het antwoord van de Bundesbank was op voorhand gegeven, na melijk in haar economische overzicht van maart Een versoepe ling van het strakke beleid heeft een gevaarlijke koersdaling van de mark tot gevolg omdat de rentetarieven in het buitenland, lees de VS, hoog blijven. Een lage koers van de mark maakt de invoer duurder, wat de inflatie aanwakkert. Dit heeft dan weer een verdere neerwaartse druk op de mark tot gevolg, zo meent de centrale bank. Guldenswaarden Het mechanisme werkt als volgt. Stel dat wij in Nederland de rente plotseling, kunstmatig zouden (kunnen) verlagen. Dit be tekent dat het dan voor buitenlandse beleggers niet meer aan trekkelijk is guldenswaarden aan te houden, elders is immers een hogere rente te maken. Dus koopt men geen guldenswaar den meer en-of stoot ze af. Dat zou voor de minister van finan ciën, die een groot financieringstekort moet dekken, hoogst on aangenaam wezen. Het zou bovendien een druk op de interna tionale wisselmarkten een druk op de gulden met zich brengen door het aanbod van guldenswaarden Dit heeft twee effecten. Onze invoer wordt duurder Dat is import van inflatie. Maar, onze exportartikelen worden voor het buiten land goedkoper, hetgeen uiteraard de uitvoer en dus de bedrij vigheid en de werkgelegenheid bevordert. Alleen, dat is een tij delijk effect, dat na zon anderhalfjaar is weggeebd De geim- porteerde inflatie wordt immers vertraagd afgewenteld via de prijscompensatie. Dat is kostprijs verhogend We schieten er dus op langere termijn nu ts mee op, integendeel, we wakkeren zo alleen de inflatie aan. Meer inflatie betekent een grotere druk op, in ons geval, de gulden En zo vervolgens. De ..groep van dertig" - een informeel overlegorgaan van econo men. centrale banken en particulieren, voorgezeten door onze oud-minister van financien Witteveen. tevens oud-directeur van het Internationale Monetaire Fonds - heeft deze week dan ook nog eens met nadruk gewezen op de noodzaak voor alles om de geldontwaarding te bestrijden, niet alleen in de industrielanden, maar ook in de ontwikkelingslanden met alle mogelijke midde len. Alleen dan kan er een economisch klimaat worden gescha pen waarin groei en politieke stabiliteit kunnen gedijen Er is wat de rente betreft ook een binnenlandse factor, naast de invloed van de rente elders, dat is dus de VS Niet alleen in ons land moet de minister van financiën een groot gat zien te dich ten. dat is veel geld lenen Veel vraag naar kapitaal doet de rente stijgen. Wil een regering iets aan de rente doen dan moet ze beginnen het begrotingstekort te verkleinen, of door haar uitga ven te beperken, of door meer belasting te heffen De laatste methode is ook bepaaldelijk niet zonder economische en maat schappelijke bezwan n De ruzie, in Duitsland en op ander niveau ook hier. gaat duin wezen om de vraag of we de strijd tegen de inflatie voortzetten, of niet. Het laatste biedt op korte termijn het grootste succes en is daarom voor politici allicht het aantrekkelijkst Het 1 I 1 htl I een schijnsucces, waarvoor later de rekening wordt gepresen teerd. Het eerste is economisch en dus uiteindelijk maatschap pelijk het beste. Het vergt echter geduld ""DONDERDAG 16 APRIL 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN 261,00 28,00b 225,00 160.70 160.70 212,50 .'.15,00 36JX) 1310,00c 208,00 «401 52,20 115,00 IftJO 192.00 96.00 180.00 14.60 201.50 292.00 292,0( BELEG INSTIT GINGS- UTEN 177.00 481 00 270.50 GOUD EN ZILVER Goud bow M960 Zilver brw 760 9- 25050 - 39110 BUITENLANDS GELD iUc Mark 100- m hlllinc 11001 is 52 1582 AMSTERDAM (ANP) - Op een wat verdeeld Damrak heeft met name KLM weer een willige stemming te zien gegeven op de ze laatste dag van de beurswcck (morgen blijft de beurs zoals ge bruikelijk gesloten) Het lucht vaartfonds had tegen het midda guur weer 3 30 aan de koers toegevoegd op 18 50 Ook Kon Olie volgde Wall Street met een koersstijging van 3 30 op 91 30 Van de overige inter nationals ging Akzo 20 cent voor uit naar 23. Unilever 1.40 naar 139 80 en Philips 20 cent naar i 20 70 Hoogovens, die gis teren een record verlies van bijna een half miljard gulden bij Estcl bekendmaakte, was 20 cent lager op 19.70. De banken en hypotheekbanken gaven slechts minieme verschut vingen te zien Hetzelfde beeld ontvouwde zich bij de verzeke ringswaarden en de uitgevertjen Van de aannemers veerde Vol ker-Stcvin 2 40 op naar 25 40 op de mededeling over een op gaande lijn by het concern. Bos kalis voegde 1 aan do koers toe op f 84. terwijl Ogcm cn HBG zich prijshoudend gedroegen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 27