Fraude-spelletje liep mis maak Van der Wal blijft overeind Directeuren speelden elkaar de bal toe Uitbreiding Oudshoorn weer stapje verder POSTCODE DONDERDAG 16 APRIL 1981 Door Bert Paauw DEN HAAG - De Provinciale Raad voor de Volksgezond heid in Zuid-Holland is gis termiddag akkoord gegaan met de uitbreiding van het aantal bedden in verpleeg huis Oudshoorn in Alphen aan den Rijn. De raad ging niet akkoord met de vervangende nieuwbouw van paviljoen St. Anna van het psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria in Noordwy- kerhout. De besluiten van de raad gaan nu naar het college van Gede puteerde Staten (het dage lijks bestuur) van Zuid-Hol land, die op zijn beurt de staatssecretaris van volksge zondheid van advies zal die- Het verpleeghuis in Alphen aan den Rijn mag voor de provin ciale raad met zestig bedden worden uitgebreid. Dit met het oog op de bestaande noodsituatie in de verpleeg huizen in de regio Leiden. Er zijn volgens een onlangs ge houden enquete ernórme lan- g^ wachtlijsten van mensen die moeten worden opgeno men in een verpleeghuis. Het afwijzend advies voor de vernieuwbouw van een pavil joen van de psychiatrische inrichting Sancta Maria komt omdat er volgens de provin ciale raad voldoende bedden capaciteit is in de Leidse re gio. "Uitbreiding daarvan is niet verantwoord". AMERSFOORT - Het dagelijks bestuur ad interim van de ko ninklijke Nederlandse schaat senrijders bond (KNSB) heeft unaniem besloten de strijd om de wereldtitel hardrijden heren allround op 20 en 21 februari 1982 toe te wijzen aan Assen Het toernooi om de wereldkam pioenschappen sprint zal op 6 en 7 februari in Alkmaar worden ge houden. De KNSB heeft dit in middels aan de internationale schaats unie (ISU) doorgegeven. Bij de toewijzing van de ISU-kam- pioenschappen is het dagelijks KNSB kiest Assen en Alkmaar bestuur van de KNSB er vanuit gegaan, dat Heereveen en De venter in verband met resp. wk allround 1980 en ek allround 1981 niet in aanmerking komen voor de grote internationale titel- toernooien in 1982. Met betrek king tot Assen stelde men vast dat deze baan sedert 1975 van ISU kampioenschappen voor se nioren verstoken is gebleven en nimmer een van de belangrijkste drie toernooien in huis heeft ge had Het dagelijks bestuur van de KNSB stelt zich op het stand punt dat aan de ISU-kampioen- schappen in IMS als .iltrd grote betekenis moet worden gehecht, maar in geval van het jubileum jaar (volgend jaar viert de KNSB het honderdjarig bestaan) niet meer dan in andere jaren. Ook bij de rochcche in Wad- dinxveen, waar zo'n ander halve maand geleden aangif te van de 'onzorgvuldighe den' werd gedaan, wordt ten stelligste ontkend dat er werknemers in het geding zijn. "Er zyn vorig jaar wel 20 werknemers ontslagen maar wij hebben ge. n «U ver band kunnen ontdekken met de fraudezaak". LEIDEN/KATWIJK/WADDINXVEEN - Het gons de al enige tijd van de geruchten. Bij de Interieur- groep 3 (een bedrijf bestaande uit drie BV's met vestigingen in Katwijk en Waddinxveen) zou er iets niet pluis zijn. Wilde verhalen deden op een goed moment de ronde. Directeur J.R., een 41-jarige doctorandus uit Abcoude, zou wegens fraude in de Bijlmerbajes zitten en werknemers zouden in het nabije verleden de laan zijn uitgevlogen omdat zij van de frauduleuze handelingen afwisten. Wat er ook allemaal waar en niet waar was van de verhalen, één ding werd wel duidelijk: er klopte inderdaad iets niet bij de Interieurgroep 3. Gisteren kwam dan na een anderhalve maand durend onder zoek door de recherche van de rijkspolitie in Wad dinxveen (in samenwerking met de districtsrecher che der rijkspolitie 's Gravenhage) de ontknoping. Directeur J.R. bleek inderdaad handelingen te heb ben gepleegd die niet door de beugel konden. Hij zal strafrechtelijk worden vervolgd wegens ver duistering in dienstbetrekking en voor het plegen van valsheid in geschrifte. Ook een vriend van J.R., de 33-jarige C.J.V., zal strafrechtelijk worden vervolgd. Hij speelde als directeur van een Amsterdam se BV ook een voorname rol in de door J.R. opgezette fraude met valse facturen waarmee een bedrag van 2.400.000 was ge moeid. Inmiddels is J.R. door zijn werkgever, het OGEM-con- cern (de Interieurgroep 3 maakte deel uit van de industriepoot van dit concern), vorige week vrijdag ontslagen. Eenvoudig Hoe ging de door J.R. gepleeg de verduistering nu eigenlijk in zijn werk? Wel, vrij een voudig. J.R., die overigens in weerwil van de geruchten nimmer enige tijd in de Bijl merbajes heeft doorgebracht, belde zijn Amsterdamse vriend C.J.V. op met de me dedeling dat hij over wat ver zekeringsgelden beschikte waarmee hij "iets" wilde doen. Dat 'iets' kwam er op neer dat de bewuste gelden in elk geval aan het beheer van OGEM of de Interieur groep 3 werden onttrokken. Daarvoor werd de volgende constructie bedacht: de Am sterdammer stuurde de di rectie van de Interieurgroep 3 valse facturen toe. Deze fac turen werden vervolgens on dertekend door de bewuste directie waarna overmaking van bedragen (tot in totaal de eerder genoemde 2.400.000 gulden) naar de Amsterdam se BV plaatsvond. J.R. zelf gaf zijn Amsterdamse collega aan hoe de facturen moesten worden opgesteld. Dit spelletje liep op een gege ven moment fout doordat bij een accountantsonderzoek, rond de jaarwisseling, onre gelmatigheden werden ont dekt. OGEM trachtte aanvan kelijk de vuile was binnens huis te houden en zette een intern onderzoek in gang. Met dit onderzoek kwam ook de geruchtenstroom los. Des gevraagd verklaarde de poli tie in Katwijk enige tijd gele- fronterend met enkele niet te ontkennen gegevens, afkom stig van tipgevers, deed hem toegeven:"U zit op het goede spoor maar ik mag verder niets zeggen". Verdere telefoontjes binnen het OGEM-concern lever den het bekende beeld op de vragensteller werd van het kastje naar de muur gestuurd door vriendelijke maar goed de vennootschappen was om gesprongen". Dat er werkne mers bij de zaak waren be trokken werd ten stelligste ontkend Nevelen geinstrueerde secretaresses ("Meneer zit juist in vergade ring en kan niet worden ge stoord" of "Meneer is net de deur uit en ik weet niet wan neer hij weer terugkomt"). Uiteindelijk wilde de officië le OGEM-woordvoerder Bas Bakker na de nodige aan drang wel kwijt "dat er be drijfseconomisch op onzorg vuldige wyze met gelden van Inmiddels is het achterover ge drukte bedrag grotendeels weer boven water Mede door het blokkeren van bepaalde bankrekeningen werd het J.R. en C.J.V. onmogelijk ge maakt aan de bewuste gelden te komen. Twee miljoen gul den is weer teruggevloeid naar de dne bv's maar vier ton is nog 'zoek'. Toch altijd nog een aardig bedrag. Wel licht verschaft de strafvervol ging tegen het directie-duo op dit punt nog wat helder heid. den wel iets te hebben verno men over onregelmatigheden bij CAR industries (dit is één van de drie bv's van de Inte rieurgroep 3, de andere zijn Van Schaik Berghuis bv en Berghuis bv) maar een onder zoek van die kant was er niet ingesteld. "Er is bij ons geen aangifte gedaan", aldus een woordvoerder van de Kat- wijkse politie ruim een maand geleden. Koe OGEM-onderzoeker De Nooy was toen inmiddels al tot de conclusie gekomen dat er on juiste financiële handelingen waren gepleegd al hield hij aanvankelijk naar buiten toe de boot af: "Ach meneer, er is geen koe zo bont of er zit wel een vlekje aan". Hem con- CAR-industries aan de Valken- burgseweg in Katwijk: een van de drie BV's behorend tot de Interieur groep 3. Wat uit het onderzoek, dat vrij wel is afgerond, wel naar vo ren kwam is dat J.R. meer dan onzorgvuldig was Door het 'opzetje' met zijn Amster damse vnend eigende hij zich in het laatste kwartaal van het vorige jaar een kleine tweeëneenhalf miljoen gul den toe. De vraag of het J.R. en C.J.V. om zelfverrijking te doen was vindt men bij de re cherche niet interessant. Al thans. de reden waarom J R. tot zijn actie kwam. blijft vooralsnog in nevelen ge huld. "Hij zegt wel dat hij er een bepaalde bedoeling mee heeft gehad maar dat interes seert ons niet zoveel. Wat hij verder met het geld wilde doen is zyn zaak. Het feit ligt er dat J.R. geld onder eigen beheer heeft gebracht, zoda nig dat de OGEM en de Inte rieurgroep 3 er niet meer over konden beschikken. We heb ben nergens een contract of een schuldbekentenis aan de Interieurgroep kunnen vin den", aldus enige bij het on derzoek betrokken recher cheurs. U laat de postcode toch ook op uw nieuwe Vlbl visitekaartjes drukken? fawcm. euexdoeH. Finalisten zaalvoetbal lisse - het Leidse Van Rooyen en het Warmondse RPH heb ben zich geplaatst voor de fi nale van de strijd om de Leid se voetbalbeker. Het Leidse team klopte Menken (4-2), terwijl RPH Siemerink uit schakelde (5-3). Van Rooyen kende niet al te veel problemen met vier deklasser Menken. André Pracht zette Van Rooyen in de vijfde minuut op voor sprong. Via Jaap Smit, op aangeven van Frans van der Veen, kwam Menken even la ter op gelijke hoogte, maar Frans Sjardijn zorgde even later al weer voor 2-1. Op nieuw Sjardijn verzorgde op slag van rust de 3-1. Van der Reyden maakte na de pauze 4-1. Jaap Smit zou de achter stand nog halveren: 4-2. De andere halve finale ontmoe ting tussen RPH en Sieme rink stond weliswaar op een laag peil maar bracht wel de nodige spanning. Een benut te strafschop van Maarten Plug (keeper Frans de Jong maakte hands) bracht Sieme rink al binnen één minuut op een 1-0 voorsprong. Een tref fer van Tony van der Vooren, op aangeven van Hans Zwaan betekende even later 1-1. Dezelfde Van der Vooren zorgde vijf minuten voopr de rust ook voor 2-1. In het tweede part breidde Henry van Winsen de stand uit tot 3-1. Maarten Plug bracht Siemerink hierna in de race terug (3-2), maar op nieuw Van Winsen maakte 4- 2. Siemerink zette hierna al les op alles en kwam via Stark inderdaad op 4-3. Van der Vooren evenwel maakte vlak voor tijd aan alle onze kerheid een einde: 5-3. (ADVERTENTIE) ASSEN (ANP) - Even zag het er naar uit dat de zevende ronde in het persoonlijke damkampioen schap van Nederland een sensa tioneel verloop zou krijgen. Dit betrof vooral het eindspel van koploper Jannes van der Wal van Verlies jeugd Roodenburg ROTTERDAM Het regionale jeugdteam van Roodenburg ging gisteravond op het nippertje on deruit tegen het sterke Feye- noord. Lange tijd hadden de Noordbewoners uitzicht op een 1- 1 deling, maar in de la.it t mi nuut ging de ploeg van trainer Jan Lovink alsnog op schlemieli ge wijze de boot in: 2-1. In de eerste helft deed Rooden burg niets onder voor Feye- noord. In tegendeel. De ope ningsgoal van de thuisploeg (15- de minuut) werd makkelijk ver werkt en de Kooiclub kwam na een half uur op gelijke hoogte via Boudy Pijnakker Hierna kregen de Leidenaars diverse kansen (Leo Kompeer, Marco van Al phen). maar het vizier stond niet zuiver afgesteld. Op het moment dat beide elftallen zich al met een deling hadden verzoend, trok Feyenoord via een lucky goal" in de laatste minuut alsnog aan het langste eind: 2-1. Volleybalteam iu eindronde LISSABON - Het Nederlandse team heeft zich tegen Spanje in een eenzijdige wedstrijd, getuige de setstanden 15-13, 15-5 en 15-3. geplaatst voor de eindronde in het toernooi om de lentebeker. De eerste tegenstander voor Ne derland is België, dat door een zege op West-Duitsland poule winnaar werd. wie velen onder de toeschouwers dachten dat hy hiermee zyn eer ste nederlaag zou gaan lyden. Maar dit viel allemaal erg mee en het was Hans Vermin die remise voorstelde. En omdat Rob Clerc zijn voordelige eindspel tegen Gernt Boom niet bleek te kun nen winnen en Harm Wiersma en Johan Bastiaannet als eersten de punten deelden, bleef de stand aan de leiding tenslotte ongewij zigd. Na aanvankelijk een klassieke spelkarakteristiek verkreeg Van der Wal een geweldige centrum- aanval waarbij hy zelfs tot op veld 17 van zijn tegenstander doordrong. Vermin dreigde te worden weggespeeld maar de jeugdige debutant verdedigde zich uiterst bekwaam. Zo zelfs dat de koploper aan Vermin een doorbraak naar de damlyn ten koste van een stuk moest toe staan. Dat zag er dreigend uit voor Van der Wal maar zoals al gezegd, er was niets aan de hand en de remise lag voor het opra pen Een fraaie prestatie van Ver min die door sterk spel verder uitlopen van Van der Wal belette. De uitslagen van de partijen in de ze vende ronde van het persoonlijk dam kampioenschap van Ni-derland zijn Bies Van der Koog 2-0. Jansen Beere- poot 2-0. Boom Clerc 1-1. Scholma-Van der Borst 0-2, Wiersma-Bastiaannet 1-1. Van der Wal Vermin 1-1 De stand na zeven ronden is 1 Van der Wal 12 punten. 2 Clerc en BnUaaml 10 4 WtanmaO;! Jansen 8. 6 Van der Borst 7 7 V11ÜlI 11 IM re poot 6, 9 Scholma en Boom 5 (ADVERTENTIE)

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21