LEIDSCH DAGBLAD Shell ontdook olieboycot Winkels: geen ruimte voor statiegeldflessen L Paasverkeer al op gang Bekroonde reportage deels verzonnen CDA-kamerlid concludeert uit douane-docmnenten: Estel: half miljard verlies yjW Treinkaartje Op Goede Vrijdag SNELST GROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEOERLAND. 2 woken gratis DONDERDAG 16 APRIL 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36449 Directeur 6 Koopman Hoofdredacteur AAM. Schuurmans Ad|.-hooldredacteur R.D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bueau VY-eSngeM 2311 BGLeOen Voor tef m coioion Tamelijk koad weer verwacht DEN HAAG (GPD) - Het paasver- keer is vandaag al op gang geko men. De rijkspolitie verwacht met name morgen en maandag (tweede paasdag) een grote druk te op de Nederlandse wegen. De NS verwacht ook meer verkker, maar zet geen extra treinen in. Het Nationaal Bureau voor Toe risme voorziet een recordbezoek uit het buitenland. De landelijke verkeersgroep van de rijkspolitie in Driebergen heeft bijzondere maatregelen voor een aantal evenementen in het komende paasweekeinde. Zo zijn voor de bezoekers van de au toraces in Zandvoort speciale routes uitgezet. De uittocht per trein, die ook van daag begon, ging meest naar ge bieden als Parijs en omgeving, de Middellandse-Zeekust van Frankrijk en Italië en oost-Zwit serland. Wat het weer betreft, voorspelt het KNMI in De Bilt dat het weer op zaterdag redelijk gunstig zal zijn. De zuidwestenwind zal wat toe nemen en de middagtemperatu- ren zullen liggen rond de 15 gra den. Op beide paasdagen komt ons land echter onder invloed van een nieuw hogedruk-gebied boven de oceaan. Dat kan het be gin worden van een periode met tamelijk koud weer met wolken velden. De weerkundigen ver wachten met Pasen geen regen van betekenis. Luchtballon Palestijnen neergehaald JERUZALEM (GPD) Een lucht ballon met Palestijnse comman do's aan boord is vanmorgen vroeg door het Israëlische leger neergeschoten bij de kibboets Menara in Noord-Galilea, aan de Libanese grens. Een aantal Pale stijnen werd gedood. Aangeno men wordt dat zij van plan waren een terreuractie uit te voeren ter gelegenheid van het joodse paas feest, dit weekend. De Palestijnen proberen de afgelo pen tijd met dit soort nieuwe me thodes, luchtballonnen en zweef vliegtuigen, de Libanees-Israëli- sche grens over te steken. Over land en zee wordt dat steeds moeilijker vanwege de elektroni sche beveiliging. Luchtballon nen en zweefvliegtuigen kunnen boven Israëlisch grondgebied komen zonder opgemerkt te worden door het radarsysteem. Hongerstaker overleden HAMBURG (AFP/DPA) - De Westduitse extremist Sigurd De- bus is vandaag in Hamburg overleden ten gevolge van de hongerstaking, die hij ruim twee maanden geleden was begonnen. Debus was 38 jaar. Toekenning Pulitzer-prijs leidt tot ontslag bij Wasliington Post WASHINGTON (UPD) - De toe kenning van Amerika's meest begeerde literaire en journalistie ke bekroning, de Pulitzer-prijs heeft dit jaar opzien ge baard. Niet alleen omdat de win nares van de journalistieke featu re-prijs haar verhaal grotendeels bleek te hebben verzonnen. Zoiets was in de 65 jaar van de prijsuitdeling nog nooit voorge komen. Maar verder kreeg een schrijver, die zelfmoord pleegde in 1969, omdat hij een in 1958 ge schreven boek niet gepubliceerd kon krijgen, de prijs voor het beste fictie verhaal nadat zijn moeder in 1980 eindelijk een uit gever had gevonden. Voor de 26-jarige verslaggeefster van de stadsredactie van de Was hington Post, Janet Cooke, was haar bekroning tevens het eind van een veelbelovende carrière. Haar verhaal over een achtjarig zwart jongetje dat door de min naar van zijn moeder dagelijks met heroïne werd ingespoten, had in de herfst van vorig jaar in Washington groot opzien ge baard. De politie besteedde voor vele duizenden dollars aan ma nuren om de jongen op te spo ren. Janet Cooke gaf geen gege vens, want anders zou haar leven in gevaar raken. Bij de Washing ton Post bleek gisteren dat het verhaal van verslaggeefster Cooke een soort compositie was van werkelijkheid en haar fanta sie. De Washington Post veront schuldigde zich, de prijs werd te ruggestuurd en Janet Cooke nam ontslag. Het boek "A Confederacy of Dun ces" (verbond van domoren) van John Kennedy Toole kreeg een van de literatuur prijzen. Toole schreef het tijdens zijn militaire dienst in 1958 en kreeg het terug van iedere uitgever die hij het manuscript voorlegde. Met uit laatgassen van zijn eigen auto stapte hij in 1969 totaal gedepri meerd uit het bestaan. Zijn moe der Thelma echter bleef volhou den. Zij noemde de bekroning een "moment van bittere triomf'. De uitgeverij van de uni versiteit van Louisiana gaf het tenslotte vorig jaar uit, met steun van de nationale kunststichting Het boek van Toole zal binnen kort in een vertaling in ons land worden uitgebracht. DEN HAAG (GPD) Shell in Mozambique heeft zich in de periode tussen 1965 en 1976 schuldig gemaakt aan het mede-ontduiken van het olie-embargo van de Ver enigde Naties tegen het toenmalige Rhodesi, nu Zim babwe. Ook zou er sprake zijn van betrokkenheid van in Nederland gevestigde onderdelen van Shell. Tot deze conclusies komt het CDA-kamerlid Jan Nico Schol ten op grond van documenten van de douane van Mozambi que, die hem tijdens een bezoek aan dat land afgelopen zomer zijn overhandigd. Scholten heeft de duizenden documenten ter hand gesteld van de leden van de parlemantaire onder zoekscommissie, waarvan hij voorzitter is, en tevens aan het ministerie van economische za ken. Lijst ipand c i de Rotterdamse Witte De Douane van Mozambique heeft van 1966 af een lijst bijgehouden van alle tankers die in Lourence Marquez (tegenwoordig Maputo) olie afleverden bij Shell-Mozam- bique. Daaruit blijkt dat tussen december 1966 en januari 1976 205 tankers afmeerden bij Shell. Een Amerikaanse onderzoeker, Bernard Rivers, is op basis van een eerste analyse van deze do cumenten tot de slotsom geko men dat een „aanzienlijk deel" van deze olie is doorgevoerd naar Rhodesic. Dit in strijd met de door de Verenigde Naties afge kondigde olieboycot tegen dat land, om het onwettige blanke minderheidsregime onder druk te zetten. Shell-Nederland zei vanochend dat de vestigingen van Shell in Zuid- Afrika en Mozambique vallen onder de Britse poot van het con cern. Voor mededelingen over de activiteiten van die bedrijven wordt dan ook verwezen naar het kantoor in Londen. ROTTERDAM - Een felle brand de Withstraat heeft vannacht een leven geeist. Zeven personen raakten Documenten gewond, omdat ze in paniek uit de ramen van de eerste etage sprongen. Drie van hen liggen nog in het ziekenhuis. De brand is ontstaan in het trapportaal van de discobar Penelope op de begane grond. Politie en brandweer hebben aanwijzigen dat de brand is gesticht. Het vuur greep snel om zich heen waardoor dertig personen die zich op de hoger gelegen verdiepingen bevonden werden ingesloten. In verband met de zeer sterke rookontwikkeling kon de brandweer het huis niet onmiddellijk binnenkomen. Er ontstond paniek, waarna zeven personen naar beneden sprongen. De identiteit van het slachtoffer was vanochtend nog niet bekend. Uit de documenten blijkt wel. dat in een aantal gevallen gebruik is gemaakt van Nederlandse tan kers. Een andere Nederlandse connectie bestaat in de persoon van de hui dige president-directeur van Shell-Nederland Dirk de Bruy- ne, die indertijd directeur van het Shell-bedrijf in de toen nog Portugese kolonie Mozambique. Jan Nico Scholten trekt uit deze gegevens de voorzichtige conclu sie dat de directie van Shell-Mo zambique, inclusief de heer De Bruyne, op de hoogte moet zijn geweest van het feit dat een deel van de olie die bij hen werd aan gevoerd, bestemd was voor Rho- desië. Scholtcn hoopt dat Shell-Neder land in de komende tijd toeschie telijker zal blijken met het beant woorden van de vragen van de parlementaire commissie. „Wie het geven van antwoorden ont wijkt, vestigt niet bepaald de in druk geheel onschuldig te zijn", meent de CDA-parlementaner. NIJMEGEN (ANP) - Door de al gehele malaise in de Europese staalindustrie heeft Estel nv (Hoesch Hoogovens) vorig jaar bijna een half miljard gulden (f488.1 miljoen) verlies geleden Vorig jaar boekte het bedrijf 173,7 miljoen verlies. Sinds de oprichting in 1972, toen het Ne derlandse bedrijf Hoogovens fu seerde met het Duitse Hoesjch, heeft Estel nog niet zo'n grote verliespost gehad. Volgens Estel is het resultaat van vorig jaar nadelig beïnvloed door buitengewone lasten van 147,2 miljoen, die vrijwel geheel te ma ken hebben met extra afschrij vingen en bijdragen voor her structureringsmaatregelen. Het afgelopen jaar stond in het te ken van de ernstige blijvende problemen van de Europese staalindustrie alsook van de on gunstige conjuncturele ontwik kelingen op de Europese- en ex portmarkt. De vrijwillige markt regelingen in Europees verband noch de maatregelen die zijn ge troffen op grond van het verdrag van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal konden vo rig jaar de opbrengsten verbete ren. Dat heeft volgens Estel te maken met het subsidiebeleid dat in een aantal Europese lan den (waaronder Belgie) wordt gevoerd. Het verlies over vorig jaar zal uit de reserves moeten worden betaald. Aan de houdstermaatschappijen Hoogovens en Hoesch zal op nieuw geen dividend worden uit gekeerd. (Van één c r verslaggevers) PUTTEN/LEIDEN - De levens middelenhandel komt voor on oplosbare problemen te staan als de regering de zogenaamde sta tiegeld-verpakking van met na me dranken verplicht stelt. De behandeling van door klanten te ruggegeven lege flessen brengen extra kosten met zich mee van dertien cent per fles. Koude nacht Zonnig en middagtemperatuur rond 11 graden. Koude nacht en op veel plaat sen nachtvorst, met minimumtempe ratuur van plus 4 tot min 2 graden. Ma tige noordoostenwind. Zon op: 6.40 uur, onder: 20.41 uui op: 18.38 uur, onder: 6.31 uur Hoogwater te Katwijk te 3.19 ei uur, laagwater te 11.15 en 23.48 i Het centraal bureau levensmidde lenhandel (CBL) deelde dit van morgen mee tijdens een bijeen komst over dit onderwerp in het Gelderse Putten. Minister Gin jaar van volksgezondheid en mi lieuhygiëne wil, gesteund door de Tweede Kamer, het herge bruik van drankverpakkingen sterk bevorderen om zo het af valprobleem in ons land te be perken. Uitbreiding van het systeem van de statiegeld-verpakking (de zo genaamde retouremballage) leidt volgens het CBL tot onoverko- menlijke ruimte- en personeels problemen bij de handel. De be staande magazijnen zijn inge steld op de toepassing van een malige verpakkingen en veel te klein om flessen en ander mate riaal op grote schaal terug te ne men. De retourcmballage vergt bovendien erg veel extra perso neel, dat bovendien moeilijk te vinden zal zijn omdat nog maar weinig mensen bereid zijn om dit soort werk te doen, zo meent het CBL. Ook bij de Heineken brouwerijen in Zoeterwoude is men geen voorstander van het rigoureus invoeren van de statiegeld-ver pakking. Overigens wees een woordvoerder er vanmorgen op dat het jgrootste deel van de bie- r— en frisdrankenvoorraden al in flessen wordt geleverd. "Zowel de eenmalige als de retourver pakking moeten blijven, ze heb ben beide hun nut. Bij de handel is nu een efficiënt distributiesys teem opgezet, grotendeels afge stemd op de eenmalige verpak king. Dat kun je zomaar niet even terugdraaien. Wij geven de voorkeur aan het handhaven van het huidige distributiesysteem maar zien daarnaast wel het nut in van het verder uitwerken van recyclemogelijkheden. Mocht dat tot meer retourverpakking leiden dan moet men niet de han del dwingen om die spullen te rug te nemen maar bijvoorbeeld inzamelstations op poten zet ten". 32 PAGINA'S Tuijnman: trein kaartje duurder Gardeniers berispt Veronica en VPRO "Boycot Z.-Afrika is niet mogelijk" Rode kaart voor Willy v.d. Kerkhof De Nederlandse v» Spoorwegen werken aan 060 uiterst ambi ts tieus plan om de pro blemen rond hel rei- zigersvervoer cp te lossen. Het gebruik van de trein is de afge lopen jaren steeds met vijf per cent gestegen en dat heeft de NS voor grote problemen geplaatst Er is een nijpend tekort aan mate rieel, de beschikbare treinstellen zijn deels sterk verouderd, er is een waslijst van knelpunten in het spoorwegnet. Voor de gebruiker betekent dat niet zelden lange wachttijden en een minimum aan comfort. Tegen die achtergrond komt de on dernemingslust van de spoorwe gen als geroepen Spijtig is het wel dat uitgerekend de zwakste minister uit het kabinet Van Agt, Tuijnman. de portefeuille van het openbaar vervoer beheert Hoewel »n de regeringsverklaring een uitbreiding van de steun aan het openbaar vervoer nadrukke lijk in het vooruitzicht is gesteld, is de rijksbijdrage niet vermeldens waard gestegen. Treinreizigers moet nu opnieuw dieper in de beurs tasten om het treinkaartje te kunnen betalen Per 1 oktober stijgt de prijs met tien percent. Dat levert de NS 500 miljoen extra op voor inves teringen De verhoging ligt drie percent bo ven de grens die een kamer meerderheid (PvdA. CDA. D66) kort geleden bij de begrotingsbe handeling van verkeer en water staat heeft aangegeven. Die ze ven percent is niet willekeung ge kozen, maar houdt verband met het beschermen van de de koop kracht van vooral de lagere inko mens. Maar Tuijnman heeft kennelijk lak aan die uitspraak en zet zijn ver trouwde beleid (de gebruiker be taalt) voort Het is in dit verband opvallend dat de overheid zich zelf veel meer ruimte gunt voor tariefsaanpassingen, dan zij be reid is het bedrijfsleven toe te staan. De Tweede Kamer kan dat moeilijk over haar kant laten gaan. Niet alleen omdat de minister de meerderheid van het parlement trotseert en via een achterdeur het profijtbeginsel binnen lijkt te halen, maar vooral ook omdat de bewindsman gehouden is aan beleidsuitgangspunten die hij zelf bij zijn aantreden heeft geformu leerd. zullen onze kantoren tot 16.00 uur geopend zijn Voor het aannemen van adver tentieopdrachten voor onze edities van zaterdag 18 april geldt ais'uiterste in le veringstermijn: vrijdag morgen 17 april 12.00 uur. Voor de krant van dinsdag 21 april is de sluitingstijd voor het aannemen iKin ad vertenties vrijdagmiddag 17 april 15.00 uur. Directie LeidschJAlphens Dagblad EIDSCH iï^ DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mi| nu m-'A-n Naam Adres Woonplaats Gironr noteren air -nonnee S v p bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Ant woordnummer 10050. 2300 VB Leiden en de komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1