Blik in de weekbladen Kolenvergasser op papier rond deTijd Kritiek adverteerders over tarief dagbladen tMHet Motorhuis EISEVIERSi Bouw mogelijk nog dit jaar Koerden hongeren uit protest tegen executie DONDERDAG 16 APRIL 1981 ganibcuieb, verKiaarae tegen over de pers dat het besluit om Amerikaanse kanalen te verkiezen boven Europese "onbegrijpelijk en uiterst verontrustend" is. Hij noem de het een "belediging voor de Europese organisaties en miljoenen Europese burgers die deze vrijwilligersorgani saties steunen". Volgens Mckeown wijst het be sluit erop dat de Europese ge meenschap "tot op zekere hoogte" de Amerikaanse po litiek ten aanzien van El Sal vador aanvaardt. Mckeown verklaarde dat de Amerikaanse organisatie Ca tholic Relief Services, die in El Salvador de Europese hulp zou moeten verdelen, al leen kan werken met toe stemming van de regering van El Salvador. Dc* Europe se organisaties zijn bang dat de hulp ten goede zal komen van de junta en niet belandt bij de arme bevolking. De Amerikaanse regering heeft daarentegen altijd de vrees uitgesproken dat de Europe se hulp in handen zou vallen van de Salvadoraanse guer rillastrijders. De Europese hulporganisaties zullen hun protest zenden aan Europese commissaris van ontwikkelingssamen werking Claude Cheysson, het Europees parlement en aan de regeringen van de tien landen van de gemeenschap. Laserstraal voor platen draaien zonder kras EINDHOVEN (ANP) - Eind 1982 zal er totaal nieuwe afspeelappa ratuur op de markt worden ge bracht. Het is het zogenaamde compact disk digital audio sys tem: een schijfje met een door snee van tien centimeter dat met behulp van een laserstraal wordt afgespeeld. Philips, die dit sys teem heeft uitgevonden, heeft dit gisteren meegedeeld. Het schijfje is krasbestendig. er kan meer "informatie" op dan op de traditionele grammofoonplaat en het heeft ook een aanzienlijk langere levensduur. Het systeem is totaal ongevoelig voor stof, al dus Philips. Het schijfje moet in een klein kastje worden gescho ven. waarin zich de laserstraal bevindt. De nieuwe apparatuur zou niet veel duurder worden dan de huidige afspeelappara tuur. Philips heeft het compact disk di gital audio systeem verder ont wikkeld in samenwerking met Sony en de grammofoonplaten- maatschappij Polygram. Tal van grote bedrijven op het gebied van audio-techniek hebben in middels al gekozen voor het nieuwe systeem. Zij verwachten dat de langspeelplaat in de toe komst zal verdwijnen. litie met PvdA en D'66 (plus zijn eigen CDA), de bezuinigingen en zijn afkomst van boerenarbei ders. Met natuurlijk het Bibeb- patent op de sfeerbeschrijving: "het roerloze staren, nu uit de ooghoeken. Na lange stilte: en: "het roerloze staren, nu weer op mij gericht, een hand voor de mond: Dc Amerikaanse ne gerschrijver en activist James Baldwin komt aan het woord in een interview met Joop van Tijn. Deze blijft vragen waar de zwarte protestbeweging in de VS is ge bleven. En Baldwin blijft ant woorden dat de blanken het niet begrijpen: "...wij praten niet meer tegen jullie Wij zijn ermee opgehouden. Jullie noemen dat stilte. Hoe zouden jullie dat kun nen weten? Jullie lopen door geen enkele straat van Chicago meer - straten waar ik, de neger, woon - omdat jullie er te schijte rig voor zijn". De bijlage van VN gaat over de vrouwen in de Tweede Kamer, die stuk voor stuk iets mogen zeggen over hun moeilijke positie temidden van het - al of niet sexistische - man- nenbestand. Een weinig verras send verhaal, maar in het licht van emancipatorische onwikke- lingen altijd goed om te bewaren. Het omslagartikel van HP gaat over het dorpse feminisme in het gie. aldus de KEMA. In de cen trale wordt het gas uit de steen kool gehaald en langs turbines geblazen, die worden aangedre ven door eveneens in het proces vrijkomende stoom. In de proef fabriek kunnen diverse soorten kolen worden gebruikt, de ver branding is er beter waardoor ge ringere luchtvervuiling zal optre den. In de proeffabriek zal verdere stu die worden verricht naar kolen- vergassing, aldus de KEMA. Ook zal aandacht worden geschon ken aan de toepassingsmogelijk heden van vast afval als as en slak. De bestuursorganen van de geza menlijke elektriciteitsbedrijven en de gemeente Rotterdam moe ten nog akkoord gaan met de aanbeveling van de KEMA. Akkoord met Volvo HELMOND (ANP) - De industrie bond FNV en de Unie BHLP ver zetten zich niet langer tegen de voorgestelde reorganisatie van Volvo Car bv. Dat is gisteren dui delijk geworden na verschillende ledenvergaderingen. Door de reor ganisatie verdwijnen ruim 900 ar beidsplaatsen. waarvan 600 via een gedwongen ontslag. Beide bonden hebben wel voor waarden gesteld. Zo mag met de uitvoering van de reorganisatie pas begonnen worden als het overleg over verdere steunverlening tus sen de Nederlandse staat en Volvo Zweden is afgerond. Door de resul taten van dat overleg mag het ver lies aan arbeidsplaatsen niet toene- BANGKOK (AP) - In totaal 5.154 Vietnamese bootvluchtelingen zijn in de maand maart van dit jaar aangekomen in landen in Zuidoost- en Oost-Aziè. zo heeft het hoge commissariaat voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties gisteren in Bangkok be kend gemaakt. De meeste vluchtelingen werden opgenomen door Thailand en Maleisië. Verder bereikten nog Drentse plaatsje Vries. Een aar dig verhaal over de de vaste kof- fie-ochtend van plattelandsvrou wen. de Vos-cursus en de praat groep alsmede de relaties met de mannen. De sociale controle van het dorpsleven en het effect van Dolle Mina ter hoogte van de Hondsrug. Ook in HP een ^oed gedocumenteerd verhaal over de Kommunistische Eenheidsbe weging Nederland (KEN), die in 1970 een grote speelde bij de ha venstaking in Rotterdam. Een blik op het "maoïstische sekte landschap" en dc inbreuk op het privé-leven van de leden, op ge zag van de partijtop De Amerikaanse oud-diplomaat en economic-dissident John Ken neth Galbraith schrijft over het failliet van de grootmachten - in casu de Sowjet-Unie en de VS. Aan de hand van een heldere analyse constateert hij dat de buitenlandse invloed van beide mogendheden terugloopt. Ver der wijdt John Jansen van Galen zijn weekboek geheel aan het op treden van VVD-lijsttrekker Hans Wiegel bij het begin van zijn campagne. HP deed iets der gelijks jaren geleden al via Cher ry Duyns en dat was een stuk ko mischer. -jg223EiS AMSTERDAM (ANP» - Enkele tientallen in Nederland wonende Koerden zijn gisteren in de Mo- zes en Aaronkerk in Amsterdam in hongerstaking gegaan tegen de dreigende executie van 97 Koerden in Turkije. De 97 Koer den werden maandag tijdens de eerste dag van een proces tegen 447 leden van van de arbeidspar- tij van Koerdisten in de Oost- turkse stad Diyarbakir tot de strop veroordeeld. De Koerden willen met hun hon gerstaking ook de aandacht rich ten op de volgens hen stelselma tige vervolging van de Koerden in Turkije. Er is momenteel een explosie van geweld tegen de Koerden in dat land. De Turkse junta arresteert links en rechts Koerden, stopt hen in de gevan genis en voert de vreselijkste martelingen uit, aldus een woordvoerder van de hongersta kers in de Mozes en Aaronkerk. VOETBAL - Het Nederlands voet balelftal van 16/17 jaar heeft zijn eerste wedstrijd in het interna tionale toernooi van Cannes met 4-1 van Spanje gewonnen. Door dit resultaat nestelde de ploeg zich meteen aan de kop van groep A, waarin verder Polen met 2-0 Frankrijk versloeg. Weer meer vluchtelingen per boot uit Vietnam 3.710 vluchtelingen uit Vietnam en Cambodja Thailand over land. MACA7CW EM is er erg vroeg bij en brengt de ze week een uitneembare vcrkie- zingsgids voor de kamerverkie zing op 26 mei. Een handzaam produkt, waarin men in kort be stek kan nagaan wat de partijen willen, hoe dc mogelijkheden lig gen tot coalitievorming na de verkiezng enz. Verder blijkt re dacteur René de Bok geheel ach ter Wiegel te staan, die heeft uit gehaald naar zijn collega-minis ter Albeda (CDA) vanwege diqns uitgesproken voorkeur voor een kabinet met PvdA en D'66 De Bok betrekt daar ook minister De koning bij alsmede de CDA- bewindsman De Ruiter (justitiq) en noemt het door hem gesigna leerde verschijnsel dat "de zelf verloochening van enkele CDA- ministers". Of bij het scheiden van de markt leert men zijn vrienden kennen". Een andere coalitie, dat mag niet van De Bok. maar hij vertelt er eigenlijk niet bij waarom dat niet mag. Ook in EM een overbodig artikel over de achtergrond van een moord in Enschede, waar een po Hij voegde er aan toe dat de Koer den ook in andere landen zoals Iran en Irak worden vervolgd, maar dat zij in Turkije nu hele maal vogelvrij zijn. "Onze enige misdaad is dat wij Koerden zijn Alleen al dat is op dit ogenblik genoeg om in Turkije te worden gearresteerd. Het is in dat land zelfs verboden onze taal te ge bruiken. Ook dat geldt als een misdaad", zo zei hij. De hongerstakers lieten ook weten dat het turkse leger met zware wapens, zoals raketten, aanval len uitvoert tegen dorpen en stadjes in Turks Koerdistan, waarbij hele dorpen zijn platge brand en mensen vermoord. BADMINTON Het Nederlandse badmè:tunteam heeft gisteren in Edinburg tijdens de strijd om de Europese jeugdtitels de promo tiewedstrijd voor een plaats in de A-poule tegen West-Duitsland met 3-2 gewonnen. Wiel Hanssen en Eline verloren hun enkelspel partijen, maar de drie dubbels le verden winst op voor Nederland. Volgend jaar mag Nederland in de A-poule meedoen. In februari dit jaar bereikten 4.010 bootvluchtelingen landen in zuidoost-Azië. Ir. de eerste helft van 1980 bedroeg het gemiddel de aantal bootvluchtelingen, dat andere landen kon bereiken, nog 10.000 per maand. Een woordvoerder van de V.N. maakte verder bekend dat tot 15 april 300 000 bootvluchtelingen Thailand hebben verlaten in het kader van het V.N.-programma om de bootvluchtelingen elders in de wereld onder te brengen. litieman zijn zwangere vrouw om het leven bracht. Dc Amerikaanse minister van de fensie. Weinberger, noemt in een kort interview "Links Europa (een feitelijk onjuiste aandui ding. dunkt mij) gevaarlijk naïef over de Sowjet-dreiging". De be kende waarschuwingen, die in de tijd van 'de koude oorlog een grotere actualiteitswaarde had den. Verder een aardige special (in kleur) over Polen en een boeiend verhaal over reïncarnatie, waarin steeds meer mensen zijn gaan ge loven Emmy van Ovcreem laat zich door een hypnotiseur naar een vorig leven leiden en be schrijft wat zy op haar weg te genkomt. De kwaliteit van De Tijd groeit zienderogen. Deze weck een prachtig verhaal over de vrye ether: "als iemand zijn antenne niet omhoog kan krijgen, gaan we met alle jongens helpen Het is net een familie". Interviews met Barteld Grofsmid, alias De Nederlandse regenng zou naar het oordeel van de hongerstakers op humanitaire gronden druk kunnen uitoefenen op de Turkse junta (een NAVO-bondgenoot) om de terreur tegen de Koerden te staken. Oompie Koerier, die voor zestien weken naar Veenhuizen moet en op de valreep nog even wat uit spraken mag doen. en met Lady Doperwtje De heibel die het geeft als er weer eens een tv-pi- raat wordt opgerold, inspireert de ministeries slechts tot "het ge decideerde Het Mag Niet", aldus het artikel, dat besluit met "het is adembenemend" Gerard Driehuis en Dirk Kuin pro beerden er achter te komen wat zich achter de hekken van het Catshuis voltrekt. Het is daar niet alledag weelde, drank, grot? staatszaken en slaande ruzie Ook plastic zakjes met boter hammen en verveling komen er voor Ton Oostveen sprak met de Israëlische theoloog en ex-diplo maat Pinchas Lapide over het joodse en chnstenkarakter van het paasfeest, alsook over Ausch witz en de Israèl-politiek van premier B< gin En Jan Mulder schrijft een nostal gische kolom over Real Madrid, de voetbalclub die als enige ter wereld een plan heeft voordat er een elftalfoto wordt gemaakt. De klassieke formatie is zes staan en vijf hurken. hervormdl nederland HN wijdt het omslagverhaal deze week aan dc vredesbeweging. PAGINA 13 Ook ziekenhuis in gebreke gesteld Berisping; voor Engelse anesthesiste ZAANDAM (GPD) - De wijze waarop bij de ziekenhuizen van stichting De Heel in Zaandam de anesthesie is geregeld, is in een uitspraak van het medisch tucht college scherp aan de kaak ge steld Het college deed gister middag uitspraak in de zaak te gen de Engelse gast-anesthosistc die in 1979 betrokken was bij een dodelijk ongeval in het Juliana ziekenhuis te Zaandam. In het openbare vonnis komt deze gast- anesthesisle er met een waar schuwing van af. De directie van De Heel en de drie aan dc stich ting verbonden anesthesisten worden verantwoordelijk ge steld voor de omstandigheden waaronder een dergelijk ongeval kon geschieden Het tuchtcollege acht de wijze waarop de anesthesie in de beide ziekenhuizen is geregeld, onvol doende. Er worden te grote aan tallen anesthesieen per anesthe sist gegeven en de kwaliteit van het hulppersoneel is te laag Bij het dodelijk ongeval was slorhts één van de drie op dat moment in de operatiekamers werkzame verpleegkundigen volledig daar voor opgeleid. De drie anesthesisten bij De Heel worden geregeld bijgestaan door Engelse gast-anesthesisten wan neer zij met vakantie zijn of eventueel ziek, zonder dat de zie kenhuisdirectie aan de waarne mingsregeling te pas komt. De directie bleek dan ook in het ge heel niet op de hoogte te zijn ge weest dat er weer een gast-anes- thesist in het ziekenhuis opereer de. TENNIS - De Amerikaan Hank Pfister zorgde tijdens het inter nationale tennistoernooi van Los Angeles voor een verrassing door in de eerste ronde zijn favo riet geachte landgenoot Roscoe Tanner uit te schakelen Pfister zegevierde in twee sets 6-4. 6-4 die - belichaamd in kerken, IKV en politiek - meer aan machts vorming zou moeten doen Dat vindt tenminste de scribent, drs. Laurens Hogebrink, die lid is van het Interkerklijk Vredesbe raad H|j< on Mi rl dal het IKV als vredesbeweging - politiek ge zien zakelijker optn<it tegen de kernwapenwedloop dan de politieke partyen De kinderarts T D. Stahlic praat uitvoering over kindergeneeskunde en over de positie van het kind in de sa menleving Hy komt tot de be kende, maar nog steeds weinig opwekkende conclusie dat de sa menleving weinig heel laat van de creativiteit van kinderen Dat komt. meent hy. door de Neder landsc cultuurgedachte dat je al leen iets doet als het een doel heeft. De ethicus prof dr P J Roscam Abbmg vraagt zich in HN af of topvoelbailers als slaven worden behandeld. Aanleiding is dc klacht die voetballer Arnold Muhren heeft ingediend by de Europese commissie voor de rechten van de mens over het transfersysteem dat volgens hem kenmerken van slaverny in zich draagt Verder in HN een aantal pagina's van en over vrouwen onder het motto "Pasen begint bij vrouwen". Stof (bijv over fe ministische theologie) die niet in alle opzichten toogankclyk is en derhalve met meteen tot lezen WIM WIRTZ Eyn VRIJ NEDERLAND Voorspelbaarheid lijkt de laatste tijd het belangrijkste kenmerk te zijn van VN, getuige ook de uit gave van deze week, waarin het offensief op het CDA zelfs de voorpagina haalt. Onder de kop "Van Agts campagne moet in on ze .stijl passen: het mag best eens ludiek zijn, maar niet in dc flut sfeer". een verhaal dat uitblinkt door zelfgenoegzaamheid en ou de feiten Het gaat over de bij eenkomst van de christendemo craten in het Utrechtse Jaar beursgebouw. waar zij vorige week met hun verkiezingscam pagne zijn begonnen. Als een rechtgeaard beginnend journalist die van de hoofdredac teur opdracht heeft gekregen een links verhaal ie schrijven, £eef! redacteur Max van Wcezel een schets van deze bijeenkomst en rukt de proporties ver genoeg uit elkaar om het CDA belachelijk te maken. Een arrogant stukje linksschrijverij dat illustreert hoe verbijsterend oppervlakkig geëngageerde journalistiek kan zijn. Bibeb had een interview met mi nister Albeda (sociale zaken), die zij in staat stelt één en driekwart pagina lang niets nieuws te zeg gen. Het is het bekende verhaal over zijn voorkeur voor een coa AMSTERDAM (GPD) - De Bond van Adverteerders heeft in zijn I jaarverslag over 1980 felle kritiek geuit op de drastische verhoging van advertentietarieven bij dag bladen. Gedurende het vorig jaar heeft de dagbladpers tot twee maal toe een forse collectieve verhoging toegepast. Op 1 janua ri gingen de tarieven met vijf procent omhoog en op 1 oktober met zeven procent. Het is vol gens het jaarverslag dan ook lo gisch, dat de advertentiebezet ting bij dagbladen sterk terug loopt. De verminderde belangstelling van de adverteerders dateert al vanaf 1978, toen contractprijzen werden afgeschaft en werd over gestapt op dagprijzen. Daarmee werd de prikkel om langlopende contracten af te sluiten voor een belangrijk deel weggenomen. De Bond van Adverteerders heeft hierover met dc Nederlandse verhoogd. Dagblad Pers (NDP) gesproken. Ook is er kritiek op de collectieve maar dat heeft weinig resultaten opgeleverd. De NDP heeft toegezegd, dat de tarieven in 1981 behoudens onvoorziene omstandigheden niet worden tariefsverhoging bij publiekstijd schriften (omroepbladen, vrou wenbladen en bladen als Priv en Story), die in 1980 zes procent be droeg. De oplage van die bladen loopt echter terug. De adverteer der betaalt daardoor voortdu rend te veel. omdat de oplagecij fers steeds achter lopen op de werkelijke situatie. Bij de adverteerders bestaat een groeiende behoefte aan etherre clame. Het tekort aan zëndtijd voor reclame via radio en televi sie heeft zich in 1980 nadrukke lijk doen voelen. De Bond van Adverteerders is dan ook geluk kig dat - hoewel de Tweede Ka mer zich nog niet heeft uitge sproken - dc minister van CRM uitbreiding van televisie-zend tijd overweegt, waardoor ook uit breiding van etherreclame moge lijk wordt. De Koerdische Turken, van wie sommigen ver momd. die gisteren in de Mores en Aaronkerk in Amsterdam in hongersta king zijn gegaan, voorlopig nog voor onbepaalde tijd. "Hulp aan El Salvador mag niet via de VS" BRUSSEL (AP) - Europese hulporganisaties hebben gis teren geprotesteerd tegen het besluit van de Europese Ge meenschap om een gedeelte van de hulp van de gemeen schap aan El Salvador te la- te/i lopen via een Amerikaan se organisatie. Brian Mckeown, voorzitter van een Europees samenwer kingsverband van niet aan re geringen verbonden hulpor- ROTTERDAM-ARNHEM (GPD) - De studie voor een ko- lenvergassingsinstallatie op de Maasvlakte bij Rotter dam is afgerond. Met de bouw van de nieuwe centrale, een ontwerp van KEMA in Arnhem, in samenwerking met het GEB in Rotterdam en de Nederlandse Energie Ontwikkelingsmaatschappij, hoopt men nog dit jaar te beginnen. De proeffabriek krijgt een capaci teit van 414 ton kolen per dag en een vermogen van 43 Megawatt. Het project gaat naar schatting f225 miljoen kosten en zal voor ongeveer 3000 manjaren werkge- legenheid opleveren. fabriek kunnen diverse soorten Als alles volgens plan verloopt, kolen worden gebruikt, de ver moet dc kolenvergassingsinstal- branding is er beter waardoor ge- latie in 1985 klaar zijn. Het ligt in ringere luchtvervuiling zal optre de bedoeling dan een tweede fa- den. briek van hetzelfde type te bou- In de proeffabriek zal verdere stu wen, waarmee nog eens 155 mil- die worden verricht naar kolen- joen gulden is gemoeid. Bij de vergassing, aldus de KEMA. Ook bouw zullen vooral Nederlandse zal aandacht worden gesehon- fabrieken worden ingeschakeld- ken aan de toepassingsmogelijk- De twee centrales zullen aan 180 Ko'<on "acf a,c ac mensen werk bieden. Voor de opwekking van elektri sche energie uit kolen lijkt ko- lenvergassing een veelbeloven de. milieuvriendelijke technolo (ADVERTENTIE) u hebt hem nog nooit gezien En u zult hem ook maar heel weinig tegenkomen x de kadett Flair want deze super-kadett is slechts tijdellik te koop en dan alleen nog bij ons1 Dat geeft hem straks ook nog eens een extra hoge inruilwaarde Voor wie de flair heeft om in een unieke auto te rijden, volgt hier het signalement - sportwlelen met extra brede banden matzwarte achterkant - dakspoiler - matzwarte sportstrepen - mistlampen - Flalr-vignetopdezijkant Bij elkaar kosten deze extra s 1600, Nu. als Flair- pakket verkrijg baar op elk tvpe kadett 850 - ErisaleenkadettFlairvoor 16 250 rijklaar Hij staat bij ons in de showroom voor de snelle beslisser dus! Vondellaan 80, Leiden. Tel.: 071-76 9313 OPEL Het Motorhuis laat Leiden rijden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13