Misdaad niet uitgebannen met celstraf LEZERS SCHRIJVEN BIW Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschryft- Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. PARIJS De beroemde Eiffeltoren krijgt een opknapbeurt. De eerste en tweede verdieping van het gebouw worden gereconstrueerdeen karwei dat men in 1983 hoopt af te ronden. Omgangsrecht Het artikel over omgangsrecht van Miep de Graaff (9 april) is een ty pisch voorbeeld van provinciale dagbladjournalistiek. Je hoeft, zoals de schrijfster zelf zegt. "niet persé jarenlange ervaring hebben om ergens over mee te mogen praten". Dat is nu duide lijk gebleken! Mijn boosheid richt zich niet op het feit dat Miep de Graaff de standpunten van de vrouwengroepen niet on dersteunt. Het gaat me om de he le en halve onwaarheden waar mee het artikel mijns doorspekt. Het recht op meepraten hoeft niet beperkt te blijven tot mannen groepen. Ook het Samenwer kingsverband Beter Omgangs recht zou kritiek moeten kunnen leveren. Is het niet bekend dat deze organisatie is ontstaan uit SOGM en AVOM, die weer voor namelijk gescheiden mannen als leden hebben. Zeker ook niet be kend dat het Samenwerkings verband in oktober 1980 eem rapport heeft uitgebracht waar uit de minister de belangrijkste punten letterlijk in het. toen ge wijzigde. ontwerp heeft overge nomen. (Over hardste schreeu wers gesproken). Volslagen on beargumenteerd is de stelling dat vrouwenorganisaties het wetsontwerp niet grondig be studeerd zouden hebben. Geluk kig dacht een aantal politieke partijen en de minister daar an ders over dan Miep de Graaff ge zien het feit dat een aantal scher pe kantjes zijn verdwenen uit het ontwerp. Wat niet wegneemt dat ik vind dat de behandeling had moeten worden uitgesteld en dat ook in het nu aangenomen ont werp het kind te weinig centraal staat. Onbegrijpelijk is de stelling als zouden vrouwenorganisaties de emancipatie willen doen ophou den als het om de zorg voor kin deren gaat. Weekenden en vakanties (vrije tijd dus) door brengen is iets anders dan de he le week zorgen voor de kinderen! En moet dat zorgen nu geleerd worden in een omgangsregeling of zou dat niet beter al tijdens het huwelijk kunnen worden geoe fend? Misschien kunnen ze het dan wel tegen de tijd dat er een omgangs regeling nodig is. Goede kans dat de moeder dan ook geen proble men maakt over een omgangsre geling. Natuurlijk vinden vrouwenorgani saties niet dat er geen regeling moet komen "omdat het maar om 5% gaat". Vrouwengroepen zijn bang dat door zo'n wettelijke regeling straks meer kinderen de dupe worden dan nu het geval is. (Niet onderzocht is trouwens hoeveel kinderen nu echt de du pe zijn bij de huidige regeling). Kinderen die écht zelf niet bij de andere ouder op bezoek willen. De werkgroep Vrouw en Recht heeft er steeds voor gepleit dat het belang van het kind centraal moet staan. De rechter moet in ieder individueel geval kunnen bekijken wat het beste voor het kind is, zoals dat dus nu in de praktijk ook gaat. Sinds wanneer is een wettelijk vastgelegde bevoegdheid een 'gunst', zoals Man'79 en Miep de Graaff beweren? De politie is in sommige gevallen bevoegd huis zoeking te doen. Is dat een gunst? Mag de buurman dat dan ineens ook? Juridische onzin dus. Duidelfjk blijkt hier dat het een aantal mannen(-organisaties) meer gaat om een wettelijk be zitsrecht dan om het feit dat ze gewoon met hun kind willen om gaan. Tot slot. Ik zou wel eens een onder zoek willen zien naar het aantal moeders dat een omgangsrege ling tegenhoudt of frustreert ter wijl het kind graag bij de vader op bezoek wil. En een onderzoek naar de houding van vaders bij omgangsregelingen. Misschien komen we er dan achter waar de oorzaken liggen en hoe de pro blemen bij omgangsregelingen moeten worden opgelost. Nannie Bax (lid werkgroep Vrouw en Recht) B. van Namenhol 8 Leiden Pensioenen Het artikel van Ton van Brussel ge lezen hebbende betreffende de financiering van het vokshuis- vestingsplan van de heer Schae- fer moet mij van het hart. dat ik het volkomen met de schrijver van het artikel eens ben. Echter niet alleen om de genoemde ar gumenten. doch ook om het vol gende: De pensioenfondsen beheren gel den. welke zgn bijeengebracht door de deelnemers in deze pen sioenfondsen, door elke maand een premie, welke een bedui dend bedrag van hun salaris uit maakt. af te staan om zich later van een onbezorgde oude dag te verzekeren. Deze premie, is mij altijd verteld, is nodig om het pensioenfonds te laten werken. Het pensioenfonds heeft de plicht om de ingezamel de gelden zo goed mogelijk te be leggen. Dit uiteraard tegen de dan geldende rente. Wat de heer Schaefer nu wil is het volgende: Hij wil dat de pensioenfondsen geld uitlenen tegen een lagere dan de dan geldende rente, wat hij noemt een 'sociale rente'. Met andere woorden: hij wil dat de fondsen en dus de aangeslotenen bij de fondsen een extra rente aan volkshuisvesting verstrek ken voor een doel waar dit geld niet voor bestemd is. Indien deze mogelgkheid er zou zgn, wil dit in feite zeggen, dat de premie al tyd veel te hoog is geweest. Ik zou mg als deelnemer in het ABP dan ook zwaar genomen voelen. De gelden door de deelnemers bij een gebracht mogen dan ook niet voor een ander doel worden ge bruikt. dan voor het doel waar voor zij zijn bedoeld De heer Schaefer dient dan ook met zgn handen van deze fondsen af te blgven. D J Wasblom. Floris Verstcrlaan 6. Oegstgeest Jokkebrok Zaterdagmiddag heeft minister De Koning voor de radio afstand ge nomen van het standpunt van minister Albeda, die er de voor keur aangeeft met de PvdA te gaan regeren. De heer De Koning wordt vergeetachtig. Nog on langs heeft hg in een discussie avond te Laèdén zeer dukk Ujk dezelfde voorkeur uitgesproken, hetgeen nog pas door een journa list van uw blad werd bevestigd. De Koning staat er zich op voor chnstelgke politiek te bedrgven. chnstelgke jokke- J. Rotman. Oranjekade 15. Voorschoten Honderd jaar geleden werd in Nederland het startsein gegeven voor de bouw op grote schaal van gevangenis sen. Aanleiding voor al die bouwwoede, waar- van de resultaten nog steeds op veel plaatsen in Nederland te zien zijn, was het nieuwe Wetboek van Straf recht dat in 1881 door het parlement werd aangenomen. Vijfjaar later werd de wet inge voerd. Toen waren de gevan geniscellen. klaar waar de misdadigers tot inkeer ge bracht moesten worden. Dat was namelijk het uitgangs punt van de ontwerpers van de nu honderd jaar oude wet. We kregen dus het systeem van eenzame opsluiting in aparte cellen. Want juist die eenzaamheid zou moeten ga randeren dat de misdadigers tot inzicht zouden komen dat hun misdrijven hun geen voordeel hadden opgeleverd. Als de opstellers van ons Wet boek van Strafrecht nu nog eens zouden mogen terugkij ken op hun werk, dan zouden de resultaten daarvan hun waarschijnlijk bitter tegen vallen. De celstraf heeft de misdaad niet kunnen uitban nen. Integendeel, de gevan genissen zitten nog steeds overvol met mensen die dat gene gedaan hebben wat de wet hun verbood. Het is zelfs zo erg dat wetsovertreders te genwoordig soms niet eens de kans krijgen hun straf uit te zitten vanwege plaatsge brek in de gevangenissen. Toch is er in de honderd jaar dat ons Wetboek van Straf recht bestaat wel erg veel ver anderd. Zo is het idee dat mensen door eenzame op sluiting bekeerd zullen wor den langzamerhand wel op gegeven. Voorop staat nu het begrip socialisering van het strafrecht. Het stieven is dui delijk gericht op het afstem men van het strafrecht en de toepassing daarvan op wat in onze democratische samenle ving aan opvattingen leeft. Om maar een voorbeeld te we zullen nu niet meer een kind van elf jaar tot gevangenisstraf veroordelen vanwege het wegnemen van een krentenbrood om de hon ger te stillen. Zoiets gebeurde honderd jaar geleden nog wel. Nu krijgen heel andere delicten de nadruk, zoals bij voorbeeld verkeersmisdrg- Socialisering van het strafrecht houdt ook een andere bena dering in van mensen die misdrijven gepleegd hebben. Uitgangspunt, zoals gefor muleerd in de Beginselenwet Gevangeniswet. is het voor bereiden van gestraften op hun terugkeer in de maat schappij. Dat is niet zo ge makkelijk als het misschien op het eerste gezicht wel lijkt. In de voor een deel nog uit de 19e eeuw stammende gevan genissen ontbreekt vaak ge woon de accommodatie om dat uitgangspunt waar te ma ken. Daar komt nog bij dat men gevangenen wel kan voorbereiden op terugkeer in de maatschappij, maar dat diezelfde maatschappij vaak een stempel drukt op ex-ge vangenen. Vaak hebben ze Door mr. Roel Schut moeite met het vinden van werk en geschikte huisves ting en blijken relaties uit eengerukt te zijn tijdens het verblijf in de gevangenis. Hier komen we op een heel be langrijk verschilpunt tussen het strafrecht van honderd jaar geleden en dat van onze tijd. Vroeger was het straf recht vooral gericht op het isoleren van de dader ten op zichte van de samenleving. Mensen die zich niet aan de normen van de samenleving hielden, moesten daaruit ver wijderd worden tot ze bereid waren zich daaraan te onder werpen. Nu is men ervan doordrongen geraakt dat de leden van de hele gemeen schap bepaalde verantwoor delijkheden dragen ten op zichte van zowel delinquen ten als ook de slachtoffers van misdrijven. We zijn er als samenleving niet mee als we mensen apart zet ten in gevangenissen. Er zul len andere manieren gevon den moeten worden om de regelmatige gang van het le ven in onze samenleving te verzekeren. Daar is. met na me na de Tweede Wereldoor log driftig naar getocht Voorbeeld daarvan is het streven naar alternatieve straffen, zoals bijvoorbeeld gedwongen werk in zieken huizen en bejaardenoorden voor bepaalde soorten wets overtreders. In Nederland is die discussie voor rechtsom- legging vooral de laatste ja ren intensief gevoerd. Een andere ontwikkeling in de laatste honderd jaar is de wildgroei van het aantal strafbepalingen. Toen de Staat alleen nog maar een nachtwakersfunctie had - het zorgen op beperkte schaal voor recht en orde - konden de meeste strafbepalingen nog in het Wetboek van Straf recht worden gebundeld. De groei naar de verzorgings staat. waarin de overheid ook zorg heeft voor het welzgn van de burgers, heeft ertoe geleid dat de meeste strafbe palingen nu buiten het Wet boek van Strafrecht staan. Enkele voorbeelden: de Wet Economische Delicten, de Opiumwet en de Wegenver keerswet. Alles bg elkaar hebben we dus na honderd jaar een Wetboek van Strafrecht dat is meege groeid - zg het vaak met schokken en stoten - met de veranderingen in de samenle ving. Van de grote nadruk op de strafbare handeling als zo danig zijn we overgegaan op het leggen van nadruk op de dader en op de verantwoor delijkheid van de hele ge meenschap voor delinquen ten. Verder zgn hele groepen strafbare feiten langzamer hand onder vuur komen lig gen. zoals bijvoorbeeld de he le zedelgkheidswelgeving. De strenge Victoriaanse moraal uit de jaren rond de eeuwwis seling heeft plaatsgemaakt vooreen veel ruimdenk- houding. Dat heeft zijn weer slag op de strafwetgeving die op dit punt zij het soms erg moeizaam - aan het verande ren is. Waar we de komende honderd jaar naartoe gaan. is moeilijk te voorspellen. Dui- delgk is wel dat er steeds naarstiger gezocht zal wor den naar middelen die de ge vangenisstraf kunnen ver vangen als middel tot ge dragsbeïnvloeding Mis schien kunnen de 19e-eeuw- se gevangenissen ooit afge broken worden zonder dat er nieuwe voor neergezet hoe ven te worden, hoewel het er daar nu nog niet erg naar uit ziet. Joset Mors Koornbrugsteeg 2 2311 EK Leiden 11 RS'IOEL ik Cor Last Het laatste waar u aan zult den ken. wanneer u het licht in uw huis aandoet of wanneer u op uw gasfornuis water voor een kop koffie opzet, zijn de leveringsvoorwaarden van het Energiebedrijf Rijn land. Eigenlijk is dat ook maar goed, want als die leve ringsvoorwaarden ter sprake komen is er meestal iets niet in orde. Niet alleen het Energiebedrijf, maar ook veel andere bedrij ven hanteren leveringsvoor waarden. Als u bijv een auto koopt bij een garagebedrijf zullen op die koopovereen komst vaak de zgn. BOVAG- voorwaarden van toepassing zijn en in de meeste reisgid sen staan achterin in kleine letters de roisvoorwaarden Tot een jaar of tien geleden stel den bedrijven die voorwaar den zelf op. Die voorwaarden waren dan ook meestal zeer in het voordeel van het be drijf; met de klant werd vrij wel geen rekening gehouden en het kwam (en komt nog) regelmatig voor dat in die voorwaarden de wettelijke rechten van de klant beperkt werden. Vanzelfsprekend lie pen en lopen bedrijven, die dergelijke eenzijdige voor waarden hanteren, niet te koop met hun leveringsvoor waarden. Wanneer ze wel te krijgen tHo, zun se vaak in zulke kleine letters gedrukt dat ze slechts met moeite te lezen zijn. Vandaar de uit drukking: "de kleine letter tjes". Bovendien zijn die "kleine lettertjes" dan meest al nog in zo'n moeilijke taal gesteld, dat zelfs een geïnte resseerde lezer al gauw de moed opgeeft. Modelvoorwaarden Gelukkig is in deze situatie langzamerhand verandering aan het komen. De consu mentenorganisaties en met name de Consumentenbond zijn met het bedrijfsleven gaan onderhandelen om tot betere, evenwichtiger voor waarden te komen, waarin veel meer dan vroeger ook met het belang van de klant rekening wordt gehouden. Die onderhandelingen vonden en vinden niet met elk bedrijf afzonderlijk plaats, maar met de organisatie die voor de be langen van bedrijven uit een bepaalde branche opkomt. Dus bijvoorbeeld met de BO- VAG. met de Algemene Ne derlandse Vereniging van Reisburo's (ANVR) etc. nen overkoepelende organi saties n.l. de Vereniging van Exploitanten van Elektrici teitsbedrijven. Gasbedrijven en Waterleidingbedrijven in Nederland, in afgekorte vorm resp VEEN. VEGIN en VE- WIN geheten. Deze branche organisaties nu hebben in 1979 in overleg met de consumentenorgani saties ieder voor hun eigen branche een Model Algeme ne Leveringsvoorwaarden en een Model Aansluitvoorwaar den opgesteld. Wel hebben ze er voor gezorgd dat die voor waarden zoveel mogelijk ge lijkluidend zijn. De aangeslo ten bedrijven kunnen die mo delvoorwaarden overnemen, slechts op onbelangrijke punten mag het bedrijf van die modelvoorwaarden afwij ken. Het Energiebedrijf Rijnland is een van de energiebedrijven dat de modelvoorwaarden heeft aangenomen op 1 sep tember 1980 zgn de Algeme ne Voorwaarden van de leve ring van elektrische energie resp gas en de daarbg beho rende aansluitvoorwaarden in werking getreden Hoe kunt u die Algemene Voor waarden van het Energiebe drijf Rijnland leren kennen9 Op het aanvraagformulier dat u bij het Energiebedrijf in dient als u voor een aanslui ting in aanmerking wilt ko men. wordt wel naar de Alge mene Voorwaarden verwe zen. Waar die voorwaarden verkrijgbaar zgn wordt er niet bg vermeld. In de voor waarden zelf (maar dan moet u ze al in bezit hebben') staat vermeld dat ze ter inzage lig gen bg het Energiebedrijf al waar ze op aanvraag koste loos verkrijgbaar zgn Het zou een goede zaak zijn wanneer dit ook op het aan vraagformulier vermeld zou worden Beter nog zou het zijn wanneer de klanten van het Energiebedrijf - en zeker nieuwe klanten - een exem plaar van de nieuwe voor waarden zouden ontvangen Hoewel niet ontkend kan wor den dat de Algemene Voor waarden in verhouding tot vroeger evenwichtiger zijn geworden, zgn die voorwaar den een compromis tussen de overige bedrgven ener zijds en de consumentenor ganisaties aan de andere kant. De voorwaarden zgn naar de verbruiker toe best nog voor verbetering vatbaar Het zou in het kader van deze rubriek te ver voeren om uit gebreid op de leveringsvoor waarden van het Energiebe drijf in te gaan. Betaling nota Nu willen we alleen nog ingaan op de bepaling in de voor waarden die handelt over de betaling van hetgeen u aan het Energiebedrijf schuldig bent. Heeft u bezwaren tegen een no ta (voorschotnota of jaarlijk se afrekeningsnota) dan men t u binnen de betalingster mijn van dit nota tdat is 11 dageni uw bezwaren gemoti veerd kenbaar maken aan het Energiebedrijf en wel per aangetekende brief. Alleen uls u aldus handelt wordt uw verplichting om te betalen uitgesteld totdat het Energiebedrgf op uw be zwaarschrift heeft gerea geerd Een redelijke termijn waarbinnen het Energieln- dnjf moet reageren is een maand, al zal die termijn in de praktijk wellicht korte r zijn. omdat het Energiebe drijf er belang bg heeft dat nota's zo vlug mogelgk be taald worden Reageert het Energiebedrijf afwijzend op het bezwaarschrift dan hoort het Energiebedrijf u er op te wijzen dat u naar de Geschil len Commissie kunt stappen In het volgende stukje zullen we uitvoerig stil staan bij de geschillenregeling en de Ge schillen Commissie waaraan u klachten over het Energie bedrgf kunt voorleggen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11