Arafat verwacht weinig heil van initiatief EG 'n Sportbril BRIL 58 Engeland kan immigratieproblemen niet aan VS jubelen over Columbia Moskou wil nauwer niet Bonn samenwerken muslin. Overwinning voor Franse-Canadezen Na perfecte landing ruimteveer WOENSDAG 15 APRIL 198. BONN (Reuter) Premier Nikolai Tichonov van de Sowjet-Unie wil een bredere politieke en economi sche samenwerking met West-Duitsland. Hij zegt dat in een boodschap aan de lezers van 'Vorwarts'. het weekblad van kanselier Schmidts sociaal-demo cratische partij. De twee landen moeten ook samen proberen de ont spanning te beveiligen. Moskou en Bonn kunnen samen een belangrijke bijdrage leveren aan het be houd van de vrede in Europa, aldus Tichonov. "Het voornaamste is naar onze mening het behoud van wat al bereikt is en uitbreding van de terreinen .vaarop tot wederzijds voordeel kan worden samen gewerkt". zegt hij. Vorige week is in beide hoofdsteden bekendgemaakt, dat president Brezjnjev dit jaar een bezoek aan Bonn zal brengen. In een ander artikel voor het Westduitse blad schrijft de Russische minister van buitenlandse handel Ni kolai Patolitsjev, dat er een goede basis aanwezig is voor uitbreiding van de economische banden met West-Duitsland. de grootste westelijke handelspart ner van de Sowjet-Unie. DAMASCUS (Reuter) De Palestijnse leider Jasser Arafat zet een aantal vraagtekens bij de voor uitzichten van een Euro pees initiatief ten aanzien van het Midden-Oosten. Hij prijst daarentegen het van jaren her daterende Russische voorstel voor een conferentie van alle partijen over de kwestie. Arafat, leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. sprak gisteravond de Palestijnse nationale raad toe, het Palestijn se parlement in ballingschap dat bijeen is in de Syrische hoofd stad Damascus. In een rede van drie uur vertelde Arafat de 300 Palestijnse afgevaardigden: "Die Europese staten sturen ons van tijd tot tijd afgevaardigden om ons bepaalde vragen te stellen maar ze bieden ons geen enkel initiatief aan". Over drie dagen komt minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw in Damascus aan in zijn hoedanigheid van voorzitter van de EG-ministerraad. Van der Klaauw heeft dan een ontmoe ting met Arafat. Vorig jaar juni riep de Europese Raad in Vene tië op tot deelname van de PLO aan het vredesproces. Van der Klaauw zal naar verwachting de mening van Arafat peilen, waar na hij ook nog andere leiders in het Midden-Oosten zal horen. Arafat zei gisteren dat hij zulke af gevaardigden "altijd vertelt dat er een initiatief is van de vriend schappelijk gezinde Russische MONTREAL (AFP) - De 'Parti Quebecois' van premier René Levesque heeft bij de maandag gehouden verkiezingen voor het Canadese provinciaal parlement een ruime overwinning behaald. Volgens officieuze uitslagen zou de PQ 80 van de 122 zetels gaan bezetten, terwijl de liberale partij onder leiding van Claude Ryan de overige 42 zetels zou krijgen. De PQ verenigde 49,2 procent van de stemmen op zich, tegen 41,3 in 1976. De liberalen zagen hun stemmenpercentage ook voor uitgaan en wel van 33,8 naar 46 procent. De rechts nationalisti sche 'Union Nationale' was de grote verliezer. Haar stemmen percentage liep terug van 18,2 in 1976 naar 4,1. Terwijl zij in 1976 elf zetels haalde in het toen nog 110 zetels tellende parlement, zou zij nu geen enkele zetel krij gen. In het oude provinciale parlement beschikte de PQ over 71 zetels. "Wij zijn niet meer een toevallig heid", verklaarde Levesque toen duidelijk was geworden dat hij met ruime meerderheid een tweede ambtstermijn krijgt. "De bevolking heeft ons een tweede mandaat toevertrouwd. Meer dan 49 procent, dat wil zeggen bijna de helft van de bevolking van Quebec heeft ons haar steun gegeven. Dat betekent dat niet alleen de Franstaligen, maar ook Engelstaligen en mensen van et nische groepen voor de Parti Quebecois hebben gestemd", al dus de premier. Moorden in Baskenland MADRID (Reuter) - Een 40-jarig fabrieksdirecteur is gisteren in Spaans Baskenland doodgescho ten slechts enkele uren nadat on bekenden bij verschillende aan slagen twee legerofficieren had den vermoord. De politie ver moedt dat zeker twee moorden het werk zijn van de Baskische afscheidingsbeweging (ETA). Volgens politieke bronnen in Ma drid zijn de aanslagen op de offi cieren duidelijk een nieuwe po ging van de militaire vleugel van de ETA weer een staatsgreep uit te lokken.De wreedheid van de ETA heeft maar één doel, het ein de van de democratie in Spanje" aldus de socialistische partij. De daverende overwinning van de Parti Quebecois heeft geen natio nale betekenis in de Canadese politiek. Dit was hel enige, dat premier Trudeau gisteren heeft willen zeggen als commentaar op de verkiezingsoverwinning van René Levesque in de Frans-spre kende provincie. De minister van financiën uit de re gering in Ottawa, Donald John ston, verklaarde dat de inwoners van Quebec "geen slechtere keus hadden kunnen doen". Een an der standpunt verwoordde Moni que Begin. De vrouwelijke mi nister van gezondheidszorg meende dat de kiezers in veel voud op de Parti Quebecois had den gestemd omdat zij Levesque niet meer als "een gevaarlijke man" beschouwen. kant ten aanzien van het Midden- Oosten". Hij doelt daarmee op het eerder dit jaar door de Russi sche president Brezjnjew nieuw leven ingeblazen oude voorstel van het Kremlin voor een confe rentie van alle partijen, inclusief de PLO, die gezamenlijk wordt voorgezeten door de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten. Arafat voegde daaraan toe: "Wij beschouwen het initiatief van Brezjnjev als een goede basis voor een eervolle en rechtvaardi ge oplossing voor de problema tiek van het Midden-Oosten". De PLO-leider sprak harde taal over een Frans voorstel, dat ove rigens onmiddellijk weer op een lag pitje is gezet, om een interna tionale vredesmacht in Libanon te stationeren. Hij suggereerde zelfs dat de Franse president Va- léry Giscard d'Estaing het voor stel gebruikt als een verkiezings- maoeuvre. "Het zijn de volken van dit gebied die hun lot bepa len en die niet kunnen accepte ren dat hun een Franse, een Frans-Amerikaanse of zelfs een internationale bescherming wordt opgelegd", aldus Arafat. Frankrijk stond in het verleden altijd onverschillig tegenover Is raëlische aanvallen op Zuid-Li- banon, maar het is nu opgewon den door "een paar raketten" die neerkomen op de voornamelijk door christenen bewoonde Liba nese stad Zahle, zo zei hij. Een functionaris van de PLO had gisteren bij de Franse ambassa deur in Damascus geprotesteerd tegen het voorstel, dat de woede van de Palestijnen zowel als van de Syriërs heeft opgewekt. Ara fat herhaalde nog eens de kern vraag van de Palestijnen om een eigen staat met Jeruzalem als hoofdstad en hij poogde tevens de vrees weg te nemen dat een dergelijke staat totalitair zou zijn. "Wij zullen geen Palestijnse politiestaat vestigen, maar een staat van revolutionairen, libera len en democraten", aldus Ara fat. loerden de astronaute- n Young en Crippen door een menigte toeschouwe rs begroet. Dat gebeurde in Houston, waar het luchtleidin- gscentrum is gevestigd bemanning van de Columbia na de perfecte landing werd gebracht. (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON (GPD) - „De toekomst is nu". Dat was de triomfantelijke kreet waarmee het ruim tevoertuig „Columbia" gisteren welkom werd ge heten op de Californische luchtmachtbasis Ed wards, na een vlekkeloze landing. Die toekomst be helst geregeld ruimtever- keer met de meest gecom pliceerde machine die mensen ooit hebben ge bouwd - opstijgend als een raket, om de aarde draaiend als een ruimte schip en terugkerend als een zweefvliegtuig, om voor een volgende vlucht (emd augustus) in gereed heid te worden gebracht. De „Space-shuttle" was intus sen ruim twee jaar over tijd en tot deze landing werd dit project door velen bij voor baat als een ambitieuze mis lukking beschouwd, geteis terd door reeksen van proble men. De eerste poging tot lancering, vrijdag, mislukte dan ook vanwege een weiger achtig computersysteem. En tot en met de terugkeer in de atmosfeer bestond vrees voor losgeraakte tegels van het „hitteschild", dat de „Colum bia" tegen temperaturen van ruim 1400 graden celsius moest beschermen. De eerste blik per televisie op de ach terkant van deze „ruimte- vrachtwagen" had immers getoond dat sommige tegels tijdens de lancering waren verdwenen. De vrees bleek ongergrond, maar toen was al bijna een De Columbia nadert, begeleid door een jachtvliegtuig, de lan dingsplaats op de luchtmachtbasis Edwards in Californie kwartier van adembenemen de radiostilte voorbij waarin het hele project had kunnen mislukken. De ruimtevaar ders Young en Crippen zijn zodoende teruggekeerd naar een Amerika dat juicht. Om dat het terug is in de ruimte, met een machine waar de Sowjet-Unie voorlopig niet aan kan tippen. Omdat het een technologische voor sprong opnieuw bewezen heeft gezien. En vooral om dat de VS, geteisterd door grote economische en maat schappelijke problemen, gef rustreerd door de herhaalde verzekering van zijn eigen leiders dat het militair ver zwakt is. aan dit soort indruk wekkende technische presta ties sterkte en samenhang ontlenen. Een tv-commentator jubelde het uit omtrent „de ongelofe lijke mogelijkheden die dit land heeft om de dingen goed te doen", nadat commandant Young de ..Columbia" van 281 kilometer hoogte \Tijwel precies op de vooraf bepaal de landingsplaats had neer gezet. „Ze zeggen wel eens dat toewijding en vakkundig heid uit de tijd zijn", juichte de tv-stem, „maar in dat toe stel zitten twee mannen die aantonen dat dit niet klopt". In Houston kregen de vlucht- leiders vijftien seconden de tijd voor opgetogen applaus, om vervolgens het staartje van de vlucht te gaan afwer ken. En toen dat eenmaal achter de rug was kwam op nieuw de opdracht: „klaar maken voor feestbetoonNa 54 uur 20 minuten en 52 se conden ruimtevlucht. die niet alleen maar uit weten schappelijk oogpunt interes sant is geweest, maar die de ruimte nu maakt tot een ge bied dat gebruikt gaat wor den. Voor civiele doeleinden, zoals de bereiding van Sera. vele malen zuiverder dan dat op aarde mogelijk zou zijn en voor een blik m het univer sum met telescopen, die dan een bereik hebben dat 350 maal groter is dan wat vanaf de aarde kan worden waarge nomen. En de ruimtebus knjgt militaire toepassingen, waarover de Russen zich gro te zorgen maken Dat alles ligt nog jaren in het verschiet - de telescoop komt eerst in 1985 aan de orde, maar het Pentagon werkt in tussen verder aan een laser wapen, dat intercontinentale raketten moet neerhalen vrij wel op het moment van hun lancering M« t tu t verkeer dat de Amerikanen nu op gang hebben gebracht wordt de ruimte opengelegd voor permanente vestigingen. De VS hebben nieuwe helden vandaag: „Dit zijn de man nen van de nieuwe grenzen" klonk het triomfantelijk, toen Young opgewekt van MD aangepaste vliegtuigtrap huppelde en meteen zijn voertuig ging bekijken aan de onderkant Het is zonne klaar dat de geslaagde „Co- lumbia' -vlucht een enorme prestigewinst betekent Het zal de druk op het ruimte- budget verminderen. Het geeft de burger moed en dat is thans in letterlijke zin waar, voor een poosje, al thans. LONDEN (GPD) - Op de immi grantenvloedgolf uit de nieuwe onafhankelijke Gemenebestlan- den - ze bewaarden hun band met de Britse kroon - die over het naoorlogse Engeland heenspoel- de, was het blanke deel der Brit ten niet voorbereid. Ook omdat men nu eenmaal ge wend was te improviseren, duur de het lang voordat er een werkelijke immigratiepolitiek van de grond kwam. Vandaar dat de zaak al gauw uit de hand liep. Van een echte opvang, laat staan spreiding, van de immigranten was geen sprake. Het waren vooral de grote industriesteden die werden opgescheept met de gigantische taak de immigran- tenstroom te verwerken. Door gebrek aan huisvesting of onwil van de betrokken autoriteiten werd ghettovorming in krotten wijken haast onvermijdelijk. Voor de tienduizenden arme sloe bers uit de vroegere koloniën vormden deze centra zoniet het paradijs van hun verwachtingen, dan toch in elk geval een vlucht heuvel. Aanvankelijk vonden de meeste gastarbeiders, die met hun Britse paspoorten Engeland als hun moederland konden be schouwen, er voldoende werk. Al waren het meestal de vuile en onaangename banen die de blan ke Engelsen, die als gevolg van de welvaart en hun verbeterde opleiding naar betere posities opschoven, links lieten liggen. Dat was de positieve kant van de massale immigratie. Want zon der de kleurlingen zou de Britse economie hopeloos zijn vastgelo pen. Zij bemanden de spoorwe gen, de bussen, de Londense me tro, de posterijen, de reinigings diensten, de horeca, de zieken huizen en de industrie en ze doen dat voor een groot deel nog steeds. Het aantal immigranten bedraagt thans twee miljoen of 3,6 procent van de totale bevol king. De immigranten waren niet alleen proletariërs, slechts geschikt voor de ongeschoolde lagere functies. De helft van de medi sche staf van een aantal afdelin gen in Britse ziekenhuizen be staat voornamelijk uit Aziatische dokters. Hetzelfde geldt voor een zesde van de huisartsen die werken voor de Nationale Ge zondheidsdienst. het staatszie- kenfonds waarbij elke Brit ver plicht is aangesloten. Ook het verplegend personeel is voor een belangrijk deel gekleurd Ook immigranten uit de midden groepen kwamen in groten geta le naar Engeland, vooral nadat Idi Amin de Aziatische Britten uit Oeganda had gezet. De mees te van deze mensen, alsook talrij ke immigranten uit India en Pa kistan. vestigden zich als kleine winkeliers of als andere zelfstan digen. Maar de negatieve kanten van de immigratie dreigen op den duur de positieve te overschaduwen. Dat komt voornamelijk door de reactie van bepaalde blanken. In hun koloniale periode hebben de Britten, al beheersten ze drie kwart van de aardbol, de kleur lingen altijd op een afstand ge- ADVERTENTIE) nygaardihnam; Kristen Nygaard van top tot teen. Als voetballer, prater en denker, 'n Aardig portret van een slimme jongen. En slim is óók de Vlaming met z'n sexlingerie. En smerig slim is Unicer-Moerdijk, een smeerpijp, gifspuiten Nieuwe Revu maakt z'n lezers een stuk slimmer. houden. De politici van alle par tijen hebben weliswaar hun mond vol over rassenharmonie, maar het zijn nog altijd de enke lingen die zich inspannen om hier iets wezenlijks aan te doen. De diverse regeringen hebben ook knikkende gebaren gemaakt en maatregelen tegen achterstelling door ras genomen, maar het wel slagen ervan hangt van gewone mensen af, die er mede als ge volg van de benarde economi sche situatie niet welwillender op zijn geworden. Het immigrantenprobleem is voor namelijk vertroebeld door de an- ti-kleurlingenhouding van plaat selijke gezaghebbers, van de po litie, huiseigenaren, werkgevers en ook van de vakbonden. In tal rijke rapporten van de officiële organen die over het welzijn van de immigranten waken, wordt de politie van vijandigheid tegen over de gekleurde bevolking be schuldigd. Daar staat tegenover dat de politie door de toegeno men jeugdcriminaliteit onder de kleurlingen en de vijandschap die z|j op haar beurt van hen ont moet. het moeilijk heeft Vooral Lambeth, waartoe Brixton behoort, staat er letterlijk en fi guurlijk zwart op. Van de immi granten geven de Westindiers vaak de grootste problemen. In 1974 bijvoorbeeld waren er in het gebied van Lambeth duizend ge vallen van roof, waarvan de helft bestond uit het neerslaan en be roven van oudere blanken door zwarten Spanningen zijn er al jaren en leid den in verschillende plaatsen tot uitbarstingen. Brixton was geen echte rassenrel, maar een recht streekse botsing tussen zwarte, samen met ook blanke, jeugd en de politie Hier ligt het nog scher pere probleem van de uitzicht loosheid van de in England gebo ren donkere generatie, die wei gert als tweederangsburger te worden behandeld en die ook zonder economische crisis waar schijnlik moeilijk aan de slag zou kunnen komen of alleen maar rotbanen zou krijgen. Vooruitlopend op het officiële on derzoek naar de uitbarstingen zegt de hoofdredacteur van een in Bnxton verschijnend Westin- disch blad, dat er daar sprake is van een communicatiestoornis, omdat ondanks alle mooie woor den de kanalen om grieven te ui ten verstopt zijn De zwarte jeugd neemt het niet langer op de onderste sport van de ladder te blijven. Sommige politici maken zich er wel gemakkelijk af door de rel len af te schilderen als iets dat kunstmatig van linkse blanke /n de van buitenaf zou zijn georga niseerd. Er waren namelijk al da genlang pamfletten uitgedeeld, waann de politie als een bezet tingsleger werd afgeschilderd. Dit neemt niet weg dat de uitbar sting onmogelijk zou zijn ge weest zonder voedingsbodem er voor. Een Lagerhuislid van het district heeft al een jaar geleden gewaarschuwd dat er. voor het te laat is, iets moest worden gedaan om de steeds sterkere onlustge voelens onder de zwarte bevol king te bedwingen. (ADVERTENTIE) De één zoekt een funktionele sportbril. de ander 'n sportieve bril en u zoekt mis schien wel een veilige sportbrilzachte kontaktlenzen. Bij Bril 58 krijgt u alle keuze en een vakkun dig advies voor een redelijke prijs. Haarlemmerstraat 58, Leiden, telefoon 071-140148.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9