Breestraat zes weken afgesloten Tweede dreun voor vleeskoning Onderzoek naar mogelijkheden tariefsverhoging Verkeer moet via marktenroute en Langegracht-Hooigracht Gemeente: Leidse stadsrubriek WOENSDAG 15 APRIL 1981 Terugkeer was Eimert Teekens niet vergund de hand zal worden gedaan. Dit is de winkel in Lisse. (Vervolg van pagina 1) LEIDEN Het was Eimert Teekens niet vergund. De 47-jarige voormalige vleeskoning, die oktober vorig jaar uit het mede door hem opgebouwde Vleeschmeesters—con cern (met onder meer 450 slagerswinkels in België en Nederland) werd gezet maar begin van dit jaar strijdlustig verklaarde te rug te zullen komen, is failliet. De arrondissementsrechtbank in Haarlem deed gisteren die uit spraak na een zelf door Teekens gedane faillissementsaanvraag. Teekens, destijds bij de Vleesch meesters in moeilijkheden ge raakt door mislukte avonturen op de onroerend goed-markt. heeft de 'troostprijs' van zijn voormalige compagnons (zes winkels in Haarlem, Heemstede, Hillegom en Lisse) gisteren moe ten inleveren. De zes Tast Toe zaken zullen worden verkocht terwijl een zevende door Tee kens op poten gezette slagerij in Amsterdam zal worden gesloten Met deze ontwikkeling krijgt de gevallen vleesmeester opnieuw in korte tijd een geweldige dreun te verwerken. Een dreun die hem volledig heeft doen instorten. Op doktersadvies mag hij voorlopig niet praten met de 'buitenwe reld'. Uit voorzorg is enkele da gen geleden de telefoonverbin ding met zijn woning in Vogelen zang op zijn eigen verzoek afge sneden. Curator J.van der Haven uit Haar lem zal de boedel afwikkelen. Schuldeisers moeten vorderin gen bij hem indienen terwijl hij tevens de zogenaamde activa moet zien te verkopen. Van der Haven:"Van de zeven bedrijven blijven er zes open tot er kopers voor zijn gevonden. Van de op brengsten daarvan worden de crediteuren betaald. De Tast Toe-zaak in Amsterdam gaat dicht. Dat is een volstrekt ver keerde investering geweest Het heeft alleen maar veel geld ge kost" Maar niet alleen de verliesgevende Amsterdamse slagerij werkte het faillissement van Teekens in de hand. volgens de heer Van der Haven vormden privé—verplich- tingen uit de Vleeschmeesters-- periode een andere voorname oorzaak voor de nieuwe val van Teekens. Hij stond namelijk borg voor diverse aangegane hy pothecaire verplichtingen door de vorig jaar al failliet verklaarde holding Teekens Beheer waarin een aantal werkmaatschappijen waren gestald zoals de Dikker en Thijsgroep (10 restaurants door Nederland), Teekens Bouwpro- moties, Consuplan, Warmolts (wijn, delicatessen en horeca) en de vleeswarenfabriek Kips, Die verplichtingen kon hij niet nako- LEIDEN - De Breestraat tussen het Kort Rapenburg en de Koornbrugsteeg is van af 27 april zo'n zes we ken geheel afgesloten voor het doorgaande verkeer. Deze maatre gel wordt genomen in verband met het aan leggen van rioleringen. Eigenlijk zou er volgende week al kunnen worden begonnen met dat werk, maar de gemeente heeft daar van afgezien omdat de week na Pasen voor de middenstand fi nancieel gezien altijd uitermate gunstig is. De afsluiting geldt overigens niet voor iedereen. Uitzonderingen worden gemaakt voor bedienend verkeer en bestemmingsverkeer per fiets, zij het in beperkte mate. Het voetgangersverkeer zal zo min mogelijk worden gehinderd. Aanvankelijk zag het er naar uit dat het aanleggen van de riolering pas na de bouwvakvakantie zou plaatvinden. Het toenmalige stand punt: eerst de kabels in de straat vernieuwen. Is dat achter de rug, dan een zomerpauze en daarna de straat weer open voor de riolering. Een tijdje geleden werd evenwel anders beslist. Volgens een aantal gemeenteambtenaren was het heel goed mogelijk om direct na het vernieuwen van de kabels te begin nen met de riolering. Het grote voordeel daarvan was volgens hen dat de hele klus dan in één keer kan worden geklaard. Vanzelfsprekend zullen in verband met de gehele afsluiting tussen Kort Rapenburg en Koornbrug steeg de nodige verkeersmaatrege len moeten worden genomen. Gisteravond werd tijdens de ge meenschappelijke vergadering van de begeleidingscommissie openba re werken binnenstad en de ver- keerscommissie beslist dat het voorstel van het gemeentebestuur zal worden uitgevoerd. Dat voorstel houdt onder andere in dat er voor verkeer komend uit de richting van de Korevaarstraat niets verandert. Evenals nu wor den de automobilisten die uit die richting komen omgeleid via de Koornbrugsteeg, Vismarkt, Aal markt en Boommarkt. Langegracht Anders is het gesteld met het één- richtingverkeer dat nu nog onbe- LEIDEN - De gemeente gaat on derzoek doen naar de mogelijk heden om de eigen inkomsten te vergroten. In het onderzoek wordt gekeken naar de huur van volkstuinen, de markttarieven, het liggeld van vaartuigen, de hinderwetvergunning en de lo zingsvergunning en de tarieven van lichtreclames aan lantaarn palen. Volgens Van Nimwegen, chef van de directie algemeen financieel beleid van de gemeente, kan het onderzoek interessant zijn; dat wil zeggen een bijdrage leveren aan de leniging van de financiële nood van Leiden. "Maar het is niet dè oplossing", aldus Van Nimwegen. In hoeverre de tarieven zullen wor den opgetrokken hangt af van het onderzoek en daarover is nog niets te zeggen. En dus ook niet hoeveel het de gemeente aan ex tra inkomsten zal opleveren. Het onderzoek wordt door vier amb telijke werkgroepjes verricht. Deze werkgroepjes hebben van B en W de opdracht gekregen vóór 1 juni verslag te doen. Het gaat er niet om - aldus Van Nimwegen - willekeurig een aan tal tarieven te verhogen. "Aan de hinderwetvergunning zijn de laatste tijd veel hogere eisen ge steld. Het technisch onderzoek is veel ingewikkelder en dus duur der geworden. Die kosten wor den nu niet helemaal door de aanvrager vergoed", aldus Van Nimwegen. Volkstuinen Voor de huur van volkstuinen gaat het argument van duurder ge worden dienstverlening niet op. Van Nimwegen wijst echter op de zware kapitaalslasten (rente) van de gemeente. De huren van de volkstuinen liggen volgens hem in de naburige gemeenten ook veel hoger. "Op zich zijn niet de grootste inkomstenbronnen van de gemeente bij het onder zoek betrokken. De eigen inkom sten van de gemeente bedragen nog geen tien procent van de uit gaven. Van die eigen inkomsten is dit nog maar een klein deel. Maar men moet alles bekijken wat maar enigszins kan bijdra gen", zegt Van Nimwegen. FME-pemiing Leids bedrijf UTRECHT - De Leidse firma Reed Rock Bit Company of Nederland is sinds vandaag in het trotse be zit van een bronzen penning van de FME. De vereniging voor de metaal- en de elektronische in dustrie heeft de firma met dat kleinood bedacht om de Leidse company 25 jaar bestaat. In het Utrechtse restaurant Hoog-Bra- bant werd de penning vandaag overhandigd. Dit huldeblijk aan standvastige bedrijven is in op dracht van de FME vervaardigd door de kunstenaar Jan Snoeck en geslagen bij Koninklijke Be geer in Voorschoten. lemmerd van het Kort Rapenburg naar de Korevaarstraat rijdt. Dit verkeer zal vanaf volgende week gebruik moeten maken van de rou te Langegracht - Hooigracht. Voor het busverkeer betekent dit: Stationsweg, 2e Binnenvestgracht, Lammermarkt, Langegracht, Klokpoort, Pelikaanstraat. Hooi gracht, St. Jorissteeg, Levendaal/ Korevaarstraat. Voor het in- en uitstappen langs deze route kan gebruik worden ge maakt van tijdelijke halten. Gister avond werd wel benadrukt dat par keren op de Hooigracht in verband met het busverkeer moet worden tegengegaan. Het verbod geldt niet voor laden en lossen. Niet iedereen is overigens even ge lukkig met de variant Langegrach t-Hooigracht, zo bleek gister avond. De Stichting Leidse Bin nenstad, het Leids City Centrum, de Kamer van Koophandel, de NZH en West—Nederland zagen liever dat het busverkeer in twee richtingen over de, marktenroute zou worden geleid. Éen van hun ar gumenten: de bus mag riiet uit de. binnenstad worden weggehaald. Tweerichtingverkeer voor bussen hield volgens hen echter ook in dat er zo lang absoluut geen auto's meer mogen rijden op het grootste gedeelte van de marktenroute. Het gedeelte tussen Koornbrugsteeg en Kippenbrug zou autovrij moe ten zijn om een vlotte doorstro ming van de bussen te garanderen. Om automobilisten toch de moge- Het is nog maar enkele jaren geleden dat de Breestraat t werd de straat geasfalteerd. (Archieffoto). i beide richtingen werd afgesloten. Toen lijkheid te geven zo dicht mogelijk markt bij de winkelstraten uit te stappen stelden zij twee lussen voor: Boter- Koornbrugsteeg - Bree- i -|ryO straat en Boommarkt - Kippebrug Apothekersdijk. Wethouder Waal zag dit' voorstel niet zitten: men en dat is hem mede opge broken. Daar kwam volgens dc heer Van der Haven by dat er in dc concur rentie tussen de Tast Toe-zaken en de Vleeschmeesters nog wel enig 'oud zeer' meespeelde. An dere ingewijden beweren dat Teekens door zijn voormalige compagnons is kapot gemaakt. 'In de plaatsen waar Teekens zat gingen de Vleeschmeesters met hun produkten ver onder de nor male prijzen zitten, zelfs zo ver dat ze er zelf op moesten toeleg gen. Daar kon Teekens niet te genop'. zo luidt de redenering. Overigens is Teekens nog niet he lemaal van de kaart. Samen met de heer Koeleman. die zich des tijds bij de Vleeschmeesters op werkte van uitbener tot mede-- directeur. startte Teekens begin dit jaar een nieuwe winkelketen onder de naam Vleesch en Vlees met voorlopig vestigingen in Lei den (aan het Bevrijdingsplein) en Sassenheim. Of die bedrijven buiten het gisteren uitgesproken faillissement zullen blijven is nog wat onduidelijk. Curator Van der Haven verwacht dat niet: "Ik denk dat alle bedrijven waar Teekens inzit bij het faillis sement zullen moeten worden betrokken". Voor Teekens lijkt de misère gro ter dan ooit. De man die destijds op 19-jarige leeftijd begon met een verlopen slagerijtje in Al phen aan den Rijn nieuw leven in te blazen en vervolgens een in drukwekkend vleesimperium opbouwde lijkt n« echt weer he lemaal terug naar af. BERT PAAUW Leidenaars iii Hot House LEIDEN - Jazzzolder Hot House biedt komende zaterdag onder dak aan Leidse jazzgroepen. Al lereerst speelt het trio Ene Pluy- ter. Dit drietal is bekend van op tredens in de cafés Marepoort en De Twee Spieghels, waarbij on der andere met de saxofonist Gijs Hendriks werd samenge speeld. Vervolgens treedt de ze venmansformatie Nague aan. die uitsluitend op percussie-gebied actief is. Dat belooft een specta culair optreden te worden, waar bij het instrumentarium varieert van bongo's tot conga's. Tenslotte zal ook het nog niet zo lang bestaande sextet Jos Paar- dekoper acte de presence geven. De muziek die het zestal voort brengt is vooral geent op bebop. Invloeden van Charlie Parker en Oscar Peterson zijn duidelijk merkbaar. Hot House is te vin den in Breestraat 66 en de jazz avond begint om half tien. door René van der Velden Jaap Visser Prententent Op een fraai Leids plekje, op de hoek van de Hooglandse Kerksteeg en de Oude Rijn, naast de Kerkbrug, is een sfeervol 'prentarium' ge opend. Tot voor kort lag hier de conservatieve kleding van Wijling (waar men terecht kon voor het huren van een trouwpak) uitgestald. Joop Hansen kocht het fraaie hoekpand in februari. Inmid dels hangen er 350 prenten, vooral Leidse. "Alle poorten van Leiden heb ik, in diverse maten. Alle belangrijke ge bouwen, stadsgezichten en de omliggende dorpen", meldt Joop trots. Met het openen van het 'prenta rium' is voor Joop Hansen een einde gekomen aan een lange periode van hinken op twee gedachten. Na veel wik ken en wegen besloot Joop vorig jaar om uiteindelijk toch maar in de voetsporen van zijn vader te treden en ook in de prenten te gaan. Daarmee zette hij alle sociale zekerheden die een goede baan bij een hypotheekbank met zich meebrengen over boord. Chris Hansen, Joop's vader, heeft jarenlang de 'prenten tent' in de Kloksteeg gerund. Na zijn overlijden nam Lucia Hansen, de vrouw van Joop, de zaak over. Joop zelf was inmiddels in zijn vrije tijd aan het inlijsten geslagen. Op een zeker moment was hij daar elke dag wel een uur of vier mee bezig. Joop sloeg toen aan het twijfelen, om uiteindelijk het harde zaken leven toch voor gezien te houden en van zijn hobby z'n werk te maken. Waarom Leidse prenten? Joop en Lucia: "Wij zijn geboren en getogen Leidenaars en met geen stok uit de stad weg te slaan. Leiden is een stad waar je nog betrekkelijk rus tig kunt wonen en een stad met een rijke historie. Dat veel mensen onze liefde voor Leiden delen blijkt wel uit de vraag naar prenten i de Zijlpoort, het stadhuis Joop en Lucia Hansen op de prente voor hun en noem maar op. Vooral on der de Leidenaars die gaan verhuizen of studenten die zijn afgestudeerd en de stad gaan verlaten is die vraag zeer groot". List Bedrog Het duo 'List Bedrog' heeft enkele tientallen bewoners van de Kooi bij de neus geno men. Joop Glimmerveen, lijsttrekker van de fascistoïde Nederlandse Volksunie (NVU), en een van zijn hand langers hebben zich als ge meente-ambtenaren ver momd om de argeloze bewo ners een handtekening te ontfutselen. Die handteke ningen zijn gebruikt om de Volksunie in het kiesdistrict Leiden te kunnen inschnj- De 'zieltjesjacht' van Glimmer veen bleek succesvol. Veertig Leidenaars werden belazerd waar ze bijstonden. Beroeps racist Glimmerveen koos voor zijn oplichters-praktij ken het gedeelte van de Kooi waar spanningen bestaan tussen Leidenaars en buiten landse werknemers. Name lijk de flats aan de Suriname- straat en de Antillenstraat De unionisten hebben de blan ke flatbewoners gevraagd of zij samen met hen van me ning waren dat het beter was om de buitenlanders met een premie op zak het land uit te zetten. Wanneer op deze vraag niet laaiend enthousiast werd ge reageerd gingen de 'enquê teurs' nog een stapje verder Zij gaven zich uit voor ge meente-ambtenaren en zei den met een onderzoek bezig te zijn naar de problemen in de Kooi. Of de geachte bewo ner of bewoonster even wilde tekenen wanneer hij of zij vond dat er in de flat te veel buitenlanders zaten. Op deze manier hoeft Glimmer veen veertig handtekeningen in de wacht gesleept Ruim voldoende om zijn Volksunie in het kiesdistrict Leiden te kunnen inschrijven. Het CPN-gemeenteraadslid Jan Brand-, die vlek In de buurt van de Kooi woont, kreeg lucht van de politieke zwendel Samen met jonge ren van de Leidse anti-fascis- tische beweging is hij de Su- rinamestraat en Antillen straat gaan afstruinen. Bewo ners die hadden getekend kregen van hen te horen waar ze hun handtekening onder hadden gezet. Want daar bed den ze eigenlijk geen sjoege van "Iets van dat hier genoeg Turken wonen of zo.. J1". Tussen de opgelichte bewoners kwam vervolgens een discus sie op gang die er uiteindelijk toe leidde dat 36 van de veer tig hun handtekening introk ken. Enkelen van hen trok ken gistermiddag onder aan voering van CPN-er Brands naar het stadhuis om by de afdeling bevolking, van hun spijt te getuigen. Enkele minuten voordat de lo ketten van de afdeling bevol king werden gesloten en daarmee ook de mogelyk- heid voor politieke partijen om zich in het kiesdistrict Leiden in te schryven werd de inschrijving van de Volks unie ongeldig verklaard. Jan Brands "Met opzet hebben we tot het laatste moment ge wacht We wilden voorko men dat die Glimmerveen alsnog genoeg handtekenin gen bij elkaar kon krygen. Maar het schijnt dat hy nu toch nog een paar dagen de tijd heeft om de boer op te gaan. De kieswet schryft in dit soort gevallen namelijk een paar dagen uitstel voor. Het gevaar is dus nog niet he lemaal geweken" Een ezel stoot zich in het ge meen niet twee keer aan de zelfde steen, zullen we maar hopen. Jubileum De welstandscommissie had haar 25-jarig jubileum willen bekronen met een prijsvraag. Beroeps (architecten) en le ken zouden ideecn kunnen lanceren voor de opvulling van het hoekpand van de Ge broeders Palm aan de Jan VO NQ teeg dut mettertijd plat gaat Het werd de tweecn-een halve ambtenaar van de welstands commissie wat teveel De commissie bestaat inmiddels 26 jaar maar de prysvraag is nog niet uitgeschreven Over 24 jaar beter.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3