"Paarden goedkoper dan auto mj rrv \-eidse agenda Politiepaard werkt hard, leeft kort Beter contact tussen agent en burger Jongens spelend met granaat naar politie. Fietser en bromfietser gewond WOENSDAG 15 APRIL 1981 Een politiepaard heeft een vrij kort, maar werkzaam, leven. Het gemiddelde paard werkt van zijn vijfde tot en met zijn vijftiende levensjaar. "Daar na gaal hij naar de paarden- slageraldus commandant Dijkstra van de bereden groep Wassenaar. "Het is de meest humane weg. We kun nen de paarden ook verkopen aan maneges, maar de kans bestaat dan dat het paard overbelast wordt. Onze paar den hebben die tien jaar hard gewerkt en hebben altijd de beste verzorging gehad. De paarden raken in een mane ge afgestompt, want ze heb ben veel van de wereld gezien en zijn slim. In een manege mogen ze alleen nog maar rondjes rijden". "Op hel moment dat wij ze naar de slager brengen, heb ben ze hun werk gedaan en kunnen niet meer zwaar be last worden. Daarom is de beste oplossing de paarden- slagerij". De commandant brengt de paarden altijd zelf naar hun eindstation. "De emoties voor de ruiter, die tien jaar met het paard heeft gewerkt, zouden veel te groot zijn. Daarom breng ik ze zelf weg". Voorafgaand aan zijn 'dienst jaren' krijgt het paard een in tensieve opleiding in Billho- ven, één van de zes plaatsen waar een bereden groep is ge stationeerd. In datzelfde Bilt- hoven krijgen ook de ruiters hun opleiding, maar omdat er slechts 66 paarden en rui ters in Nederland zijn, wordt er niet zo vaak iemand opge leid. Het verloop onder de rui ters is namelijk erg klein. En dat is logisch want voor het grootste deel zijn de ruiters fervente paardenliefhebbers en hebben dus een uitstekende baan. "Gedurende zijn opleiding wordt het paard steeds gecon fronteerd met dingen waar hij afkeer van heeft. De eerste reactie is dan ook weglopen, maar de ruiter moet er voor zorgen dat dat niet gebeurt", aldus de commandant. Die dingen zijn onder andere het afsteken van vuurwerk, pi stoolschoten, vuur (plus een hoop rook), het zwaaien met vlaggen en een hoop herrie. Dijkstra: "De bedoeling isdat het paard aan deze dingen gewend raakt, zodat hij zijn werk onder alle denkbare om standigheden rustig blijft doen. Ook als dit soort dingen gebeuren moet het paard blij ven gehoorzamen". "Een paard is een gewoonte dier", gaat Dijkstra verder. "Daarom trainen we de paarden een dag per week op deze dingen. Als we dat een paar maanden overslaan, reageert het paard weer met vluchten en kunnen ze hun werk niet naar behoren doen". Door al deze trainin gen zijn de paarden onder de meeste omstandigheden rus tig. Ze zullen nooit bijten of met de benen slaan en zijn dus ideaal voor het politie werk. Het verhaal dat paar den, voordat zij een optocht of demonstratie gaan begelei den, worden platgespoten, verwijst Dijkstra naar het land der fabelen. Alleen donkerbruine paarden en vossen komen in aanmer king voor het politiewerk. Een tweede vereiste is dat ze van het mannelijke geslacht zijn. "Hengsten zijn sterker dan merries. De selectie op kleur is nodig voor zoveel mo gelijk uniformiteit. We heb ben op dit moment een wit paard, Beyaard. Daar rijdt de commandant altijd op bij het escorteren van de gouden koets op prinsjesdag". WOENSDAG Leiden - Leidse Schouw, Lange Schei straat 5. kroegconcert met optreden Si- lenus. 22 uur, zaal open 20 uur. Roeivereniging Asopos de Vliet organi seert een prestatieloop, start en finish aan de Zijldijk ter hoogte van de brug van de Willem de Zwijgerlaan (vlak bij het LOI), inschrijven vanaf 18 uur, start 19 uur. Stadhuis - commissie voor maatschap pelijke aangelegenheden, volksgezond heid en cultuur, 20 uur. Stadhuis - vorderingscommissie, 16 uur. Stadhuis - hoorzitting volkshuisves tingsplan, 20 uur. Verenigingsgebouw Augustinus - Ra penburg 24, voorlichtings forum-avond over jeugdcriminaliteit. Buurthuis Groenoord - Musschen- broekstraat, paasmandjes maken, do 10 uur, dia's tekenen van 14 tot 16 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, kursus stijldansen; do. soos met films en informatie programma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum (JAL) - Cae- ciliastraat 67, meisjes spreekuur, 16-22 Leiderdorp - gemeentehuis, c beroep en bezwaarschriften, 20 uur. Zoeterwoude - Huize Emmaus, ver kooptentoonstelling Derde Wereldpro- dukten, do 9.30 uur. Voorschoten - Poppentheater Wellus Nietus, Churchillweg, voorstelling pop pentheater, do 14.30 uur. WASSENAAR - Het beeld van een politieman te paard kent iedereen. Bij relletjes, aan de kop van een optocht of demonstratie dwingt deze combinatie tussen mens en dier altijd een zeker respect af. De toeschouwers wijken en de relschoppers slaan - meestal - op de vlucht. In Was senaar öp het landgoed Voorlinde is zo'n bereden groep gestationeerd. Sinds kort heeft deze groep een nieuwe taak erbij. Zij surveilleren te paard in kleinere gemeen ten in de regio, die geen eigen politiekorps hebben. In die gesprekken komen de mensen met allerlei kleine pro bleempjes en vragen, die door de politieman vaak gemakkelijk kunnen worden beantwoord. Als je in een auto surveilleert, is dat onmogelijk. Je vliegt voorbij en dan is het moeilijk of zelfs onmo gelijk om contact te maken", al dus de opperwachtmeester Vooral in de regio Leiden worden de paarden nu ook ingezet bij het 'normale' politiewerk. Elke dag gaan er twee ruiters met paarden in de veewagen naar één van de 25 gemeenten in Zuid-Holland. De veewagen wordt bij het poli tiebureau geparkeerd en de rui ters gaan vier uur surveilleren. De taak van de politieruiters is precies hetzelfde als die van de gemotoriseerde rijkspolitie. Zij houden algemeen toezicht en controleren het weggebeuren. Naast deze taak schenken zij veel aandacht aan de natuurbescher ming. Geertsma; "Neem als voorbeeld Noordwijkerhout. In de wintermaanden surveilleren we daar in het centrum, maar 's zomers gaan we de duinen in en het strand op. Zo proberen we de toeristen in de gaten te houden en te voorkomen dat het gebied wordt vervuild". Het initiatief voor het intensiever gebruiken van de paarden is bij de ruiters zelf ontstaan. "De mensen wilden meer dan de hele dag in de stallen bezig zijn met het verzorgen en trainen van paarden", zo vertelt opperwacht meester Geertsma, de plaatsver vangend commandant van de be reden groep. De uitvoering werd mogelijk omdat de bereden groep enige tijd geleden de be schikking kreeg over een eigen veewagen, zodat het vervoer van en naar de gemeenten in de regio gemakkelijker werd. Naast de pas ingevoerde surveil lance heeft de bereden groep nog een groot aantal speciale taken. Zij controleren de maneges, het vee vervoer en de veemarkten. Het verlenen van assistentie bij optochten en het bestrijden van rellen zijn echter de situaties waar de bereden groep het meest op de voorgrond treedt. Zoals bij de troonwisseling vorig jaar. Commandant Dijkstra; "De paarden worden alleen ingezet als er niets anders meer is. Vorig jaar was de mobiele eenheid niet meer mobiel en moesten wij op gaan treden. Maar dat gebeurt ai- leen als er geen andere middelen meer zijn". Geertsma vult aan: "Soms zijn paarden een uitste kend middel bij rellenbestrij- ding, maar leuk is het niet". Suikerklontje Het inzetten van paarden bij de surveillance is een uitstekend middel om het contact met de burgers te verbeteren, zo meent Geertsma. "Het paard is een soort communicatiemiddel tus sen de ruiter en de mensen. Ze geven het paard een suikerklon tje of een schouderklopje en ra ken zo met de ruiter in gesprek Meer bonnen Toch moet deze taak niet worden overschat. "Want", zo vertelt Geertsma, "het surveilleren in de plaatsen is ook erg belangrijk". Als voorbeeld geeft Geertsma dit keer een winkelpromenade. "Een auto mag daar niet komen, wij wel. En wij hebben een uit stekend overzicht, veel beter dan een politieagent op de fiets of lo pend". Dat is waarschijnlijk ook de reden dat de politieruiter dicht rookgordijn. Eén van de oefeningen, die elke week worden meer bekeuringen uitdeelt dan de gemiddelde agent. Geertsma wijt dat ook aan de mobiliteit van een paard. "Wij kunnen veel kordater optreden". Het grootste deel van de bonnen komt op naam van de verkeers- overtreders. Problemen in de Verkoop van artikelen uit Derde Wereld ZOETERWOUDE - De stichting Abal, die zich bezighoudt met de afzetbevordering van artikelen uit ontwikkelingslanden is giste ren in Huize Emmaus m Zoeter woude begonnen met een ver kooptentoonstelling, die van daag en morgen nog wordt voort gezet. Abal is een landelijke in stelling die zo'n 2000 verschillen de artikelen Uit 20 ontwikke lingslanden verkoopt. De stichting importeert deze arti kelen van kleine producenten uit de ontwikkelingslanden. Het gaat daarbij om een zo groot mo gelijke omzet voor de leveran ciers om de werkgelegenheid in de Derde Wereld te stimuleren. Abal werkt zonder winstoog merk. Het tentoongestelde assortiment achtervolging heeft een paard niet. "We kunnen natuurlijk niet achter een auto aan gaan, die door rood rijdt. Die schrijven we gewoon op", zegt Geertsma. "Fietsers, die een overtreding be gaan, kunnen we wel inhalen. Het gebeurt regelmatig dat we in galop iemand op de fiets achter volgen". Het gevaar voor ongelukken met het paard in het drukke verkeer is volgens de opperwachtmees ter vrij klein. "Het blijft natuur lijk altijd mogelijk dat een paard wordt aangereden. Gelukkig is het nog nooit gebeurd. Net als fietser en bromfietsers houd je er wel altijd rekening mee en be reid je je erop voor. Maar nog maals een ongeluk kan je niet uitsluiten". Ondanks het feit dat paarden een vrij intensieve verzorging nodig hebben en er steeds mensen be zig blijven de training bij te hou den, zijn ze goedkoper dan een auto, zo meent Geertsma. "Ze ge bruiken geen benzine, alleen wat voer. Daarom zijn ze in verhou ding met een auto zeker niet duurder, waarschijnlijk zelfs goedkoper. En wat niet onbe langrijk is, ze zijn milieuvriende lijk. Zelfs hun uitwerpselen, al denken sommige mensen daar anders over". tekst: HENNY VAN EGMOND; foto's: JAN HOLVAST. DONDERDAG Leiden - Stadhuis, volkshuisvesting, bouwzaken, sport en recreatie, 20 uur. Buurthuis Groenoord - Musschen- broekstraat, wandkleed maken voor het nieuwe buurthuis in Groenoord, bij goed weer kinderen 's middags met de bus naar het strand, vrijdagochtend. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep Dienstweigeren, voorlichting en bege leiding dienstweigeren, tel. 140866, van 20-21.30 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastrat 18, open avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, tel. 142505, van 19-20.30 uur. Morswijk - Topaaslaan 19, gehandicap- tensoos, vr van 10-15 uur, tel. 02522- 14797. Leiderdorp - gemeentehuis, schoolraad, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst der apotheken in de regio Lei den. wordt waargenomen van vr 10 tot 17 april door: Centraal apotheek, Bree straat ,74. tel. 120552; apotheek Boeh- mer, Florijn 19, Leiderdorp, tel. 894400. Voorschoten - Voorschotense apotheek Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum. Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr ;van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel 4641. Warmond - C. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. omvat kunstny verheidsvoorwer- pen, voedingsmiddelen en ge bruiksartikelen. Zo kan Abal on der andere manden uit de Filli- pijnen, ebbehout en koffie uit Tanzania, borstels uit India, plantenhangers uit Bangladesh, t de stichting Abal i houtsnijwerk uit Indonesië, krui den uit Sn Lanka en kleden uit Peru verkopen. In Huize Emmaus is de tentoon stelling morgen nog te bezoeken van half tien tot half twaalf en van twee uur tot vyf uur. WARMOND - Een zestal jon gens heeft gisteravond al spe lend met een granaat door Warmond gesjouwd en hem uiteindelijk bij de politie af geleverd. Zij hadden deze en kele tientallen centimeters grote granaat in de Veerpol- der in Warmond gevonden. Vanuit een telefooncel in het dorp waarschuwden zij de politie. Met het explosiegevaar schijnt het in dit geval nogal mee te vallen, omdat de explosieve nopruimingsdienst in Culem- borg heeft laten weten de gra naat te zijner tijd wel onscha delijk te komen maken. In de polders rond Warmond en met name in de Veerpol- der werden al eerder grana ten gevonden. Deze stamden uit de Eerste Wereldoorlog. De politie veronderstelt dat deze granaat ook uit die pe riode dateert. Van de zijde van de politie wordt er nog eens op aange drongen bij de vondst van ex plosieven. deze te laten lig gen en onmiddellijk de poli tie zelf te waarschuwen. Burgerlijke stand LEIDEN/ZOETER WOUDE'BENTHUI- ZEN/LEIDERDORP/VOORSCHO- TEN/OEGSTGEEST - Geboren: Ga briel Maria van der Harg (Zoeterwou de); Dennis van Leeuwen (Zoeter woude), Jannetje van Iterson (Zoeter woude); Krista Romijn (Zoeterwou de); Florentia Catharina Maria Pouw (Zoeterwoude); Robert Adriaan Mek king (Zoeterwoude); Bart zv B. van den Bosch en A. Kerstens (Benthui zen); Sander zv W. van Weerles en G.A.M. Balvert (Leiden)Jochem zv E.J. Versloot en M.G.B. Zandbergen (Zoeterwoude); Arlette dv P.A.A. van Kampen en J.C.M. van Keulen (Lei den); Gemma dv A.J. Beij en M.G.J. Pleij (Leiderdorp); Martijn zv J.P.A.W. Molenaar en L.M.F. de Graaf (Leiderdorp); Sanneke dv G. Vesseur en E.J.Mook (Leiderdorp); Sophia dv T. Gijsman en G.M van Soest (Lei den); Aimee dv K.K.G. Bleijenberg en A. Arends (Leiden); Natascha dv E. Prooij en J.M.A Klepper (Leiden), Rens zv P. Bergwerf en N.J. Moonen (Oegstgeest); Patrick zv W.J. Kokke- dee en W. Burggraaf (Leiden). Timo- theus zv J.C.D. Prooijen en E. Frijlink (Leiderdorp); Simon zv A. Hagenaars en S.A. van der Weijden (Leiderdorp); Remko zv R. Oostwouder en M.M. van Drunen Littel (Leiden); Judith dv W.J. Schouten en S.C.C van der Blom (Leiden); Maartje dv J.j. Medel en D. Ciere (Leiden); Chantal dv P. Slinerland en A. Nieuwenburg (Lei den); Floor dv F. Balfoort en M.K. Groeneveld (Leiden); Marjolein dv. B. Montanje en C Kanis (Leiden); Yve Born en M.M. Romunde (Leiden); Sa- bnna dv J.J.M. Pool en N. Segaar (Benthuizen); Birgit dv L.F.S.J. Cro- bach en H.E.M. van Wijck (Leiden); Onno zv A.J.J. Verbaken en T.L.A.M. Schamper (Leiderdorp); Dunja dv E.F.N. van der Hoeven en G. Jonge- waard (Voorschoten); Samuel zv A. van Tol en M A. van Bommel (Leider dorp); Leendert zv G. de Bock en M. Sjardijn (Leiden); Anne dv R.M.P.C. Fermont en P. van Hoven (Leider dorp); Richardi zv P.J Underwood en J.A. James (Leiden); Diedenk zv D.C. Visser en N. van den Oever (Leiden). Ondertrouw: M. Ton (Den Haag) en M.S.H. Dirksen (Leiderdorp); A.J T. Gottenbos en A. Guleij (beiden Lei derdorp». P B. Weasels en R C.M. van Lanschot (beiden Leiderdorp). WARMOND - Een 60-jarige Leide- naar is gisteren rijdend op zijn brommer op de Herenweg in Warmond aangereden door een auto. Hij raakte daarbij kort. tijd bewusteloos. Voor alle zekerheid werd de bromfietser naar het Diaconessenziekenhuis ver voerd. De Leidenaar reed in de richting Oegstgeest op de Heren weg en kwam in botsing meteea auto die eerst aan de kant van de weg geparkeerd stond maar bij het passeren van de bromfietser juist wegreed. VOORSCHOTEN - Na een onge luk op de Veurseweg in Voor schoten moest een veertienjarige jongen uit Voorschoten gisteren met een hersenschudding wor den overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. Door een vreemde slingering botste de jongen met zijn fiets te gen een passerende personenau to op. De fietser viel daarna op de straat en liep een hersenschud ding op. leidsch dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Nabezorglng van overschrijving geen administratie- en Incassokosten Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement 44,95. Per post f 71,90. Jaarabonnement 1186,70. Telefoon 071-123143. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische Ad|unct-hoo1dredacteur: R.D Paauw. Alg. redactiechef: A. van Leeuwen. Plv Alg. redactiechef: J.M.J. Post. Rubriekchefs: J. Kroon (stad) J P.M. van der Meer (regio) W. Wlrtz, (binnenland) J. Ruygrok- Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en televi- leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. in: Bonn, Brussel, Londen. Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm, en Djakarta. Redactie randgemeenten: TEI. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 Ch. Lennartz tel. 071-133202 071-155854. Voorschoten J. Peeters 071-769935. Zoeterwoude R. Stevens 071-890847. D.J. Roeleven. 01715-1403 Warmond R. Hoekstra. 071-762551. Wassenaar W. Olyslagers

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2