Westduitse rente moet lager vervoer "Openbaar anders opzetten Beurs Amsterdam kort zakelijk Renault neemt deel in Dodge Honderden banen op de tocht bij Philips Toenemende druk op directie Bundesbank Akkoord bij Waalhaven Bcufsovcfzlcht WOENSDAG 15 APRIL 1981 Melk en boter De prijs van een pakje roomboter gaat volgende week met 20 cent omhoog. Een liter volle melk wordt eind van de maand 5 cent duurder. Er komt eind april voor het eerst een minimale prijs voor halfvolle melk. Deze verkoopprijs is vast gesteld op 93 cent. De prijsverho gingen van de zuivelprodukten zijn het gevolg van EEG-afspra- ken die 1 april in Brussel zijn ge maakt. Kernenergie West-Europa is de^Verenigde Sta ten voorbijgestreefd als grootste producent van elektriciteit uit kerncentrales, zo heeft het Zwit serse bureau voor kernenergie (ASPEA) bekend gemaakt. De eerste twee maanden dit jaar pro duceerden de kerncentrales in West-Europa 51,1 miljoen MW en die in de VS 48,3 miljoen MW. Van de Westeuropese landen pro duceerde Frankrijk het meest, namelijk 17,9 miljoen MW, ge volgd door West-Duitsland met 9,6 miljoen MW, Groot-Brittan- niè met 7,3 miljoen MW en Zwe den met 7,1 miljoen MW. Uit de cijfers van ASPEA blijkt verder dat de Verenigde Staten vorig jaar 265,2 miljoen MW uit kern centrales produceerden en West- Europa 214,2 miljoen. Innovatie Het ministerie van economische zaken heeft vorig jaar voor 180 miljoen gulden leningen toege zegd aan bedrijven voor innova tie-projecten, die de kosten daar voor niet helemaal zelf kunnen betalen. Dat bedrag is bijna twee maal zo hoog als in 1979. toen le ningen tot een bedrag van 93 mil joen werden toegezegd. Dit heeft het ministerie gisteravond be kendgemaakt. Ennia Ennia NV (verzekeringen) heeft in 1980 de verwachte opgaande lijn voortgezet. Omzet en winst wa ren beide hoger dan in 1979. De totale concernomzet (premie-in komen plus beleggingsopbreng sten) steeg met ruim 12 pet tot 2,5 miljard en de nettowinst, na toevoeging van onveranderd 10 min aan de catastrofenreserve, met bijna 27 pet tot 88,4 min. Voorgesteld wordt een dividend van 8,75 per gewoon aandeel van 20 (1979: 8,25). Er werd al een interimdividend van 4 uit gekeerd. zodat het slotdividend 4,75 bedraagd. De mogelijkheid zal geboden worden het contante slotdividend te vervangen door een uitkering van 0,80 in gewo ne aandelen uit de agioreserve. Het slotdividend van 4,75 over 1979 kon naar keuze geheel in contanten of voor 1 in contan ten plus 66 tweederde cent in aandelen worden opgenomen. LEIDEN - Groenteveiling. Appels 0 76-1.24, Aardappelen 0.15-0.26, Andijvie 2.00-2.20, Snijbonen 11.20- 12.30, Prei 0.57-1.05, Rabarber 0.74-0.94, Spinazie 0.60-1.60. Uien 0.37-0.78. Witlof 1.30-4.15. Bloemkool 8 st. 3.25. Sla 0.20- 0.56, Peterselie 0.42-0.92, Raapstelen 0.53. Radijs 0 37-0.56. Selderij 0.18-0.40, Paprika st. 0.36-0.88. GROENTEVEILING KATWIJK AAN DEN RIJN van 14 april Andijvie per kg. 1.34; waspeen AI per kist 30,-33.70. All 15,-29,30; BI 30.- -33,80; Bil 5,50-16.20; Cl 9,-25,10; CII 14,40-24,60; aanvoer 176 ton; prei A per kg 48-94; spinazie 44-83; peterselie (krul) 83; selderij 29; bloemkool 81 1,81-2,38; 811 1,06, 121 0,40; aanvoer 1000 stuks. londen )dpa) - Het Frans-Britse supersonische vliegtuig Con corde kan wat betreft de com missie voor luchtvaart van het Britse Lagerhuis het museum in. Het prestige-vliegtuig, dat met tweemaal de snelheid van het geluid kan vliegen, heeft al buitensporig veel geld gekost en is onmogelijk rendabel te maken, ook al ligt zijn bezet tingsgraad veel hoger dan die van andere vliegtuigen. De commissie heeft berekend d?4 alleen de Britse belastingbeta ler sinds 1962 al 900 miljoen pond sterling (nu ongeveer 4,68 miljard gulden) aan de machine hebben meebetaald. De Britse regering heeft er voor de ko mende vijf jaar 123 miljoen pond (640 miljoen gulden) voor uilgetrokken. British Airways Concorde moet in museum heeft de afgelopen drie jaar 14,5 miljoen pond (ruim 75 miljoen gulden) verlies geleden op de exploitatie. De commissie is na een grondig onderzoek van het kostenaspect van de supersonische lucht vaart tot de conclusie gekomen dat het goedkoper is de Concor de aan de grond te zetten dan de exploitatie financieel te blijven steunen. Tenzij de kosten op de een of andere manier aanzien lijk worden gedrukt kan de ma chine maar beter zo spoedig mo gelijk worden opgedoekt, vindt zij. British Airways heeft zes Concordes, waarvan er een aan de gornd staat. Air France heeft In tegenstelling tot British Air ways is de commissie niet van mening dat de Concorde tot het succes van de Britse nationale luchtvaartmaatschappij bij vluchten met supersonische vliegtuigen over de Atlantische Oceaan bijdraagt. Er moet nog een onafhankelijk onderzoek naar de economische aspecten van het vliegen met supersonische snelheden ko men. Als dat ook aantoont dat de kosten te hoog zijn moet de Concorde aan de grond, liefst zo spoedig mogelijk maar zeker niet na 1985, zo vindt de com missie. EINDHOVEN PARIJS (GPD Reu ter) Vrachtwagenfabrikant Dodgc gaat niet samenwerken met DAF-trucks, maar met het Franse staatsbedrijf Renault, zo is gisteren bekend geworden. Een studie over een samenwer king met DAF-trucks is afge rond. zonder dat er sprake is van een positief resultaat, zo is mee gedeeld. De raad van bestuur van DAF vindt dat er voor haar te weinig voordelige kanten aan zitten. Renault Vehicules Industnels (RVI) neemt een belang van vijf tig procent in de Dodge-Vracht- wagenfabrieken in Engeland c" Spanje. Deze zijn sinds de over neming van Chrysler-Europe door Peugeot in 1978 eigendom van dit Franse automobielcon cern De leiding van Dodgc wordt over gedragen aan RVI Renault en Peugeot vinden dat RVI daar recht op heeft omdat zij verre weg de grootste produktic heeft Verleden jaar maakte RVI 54 000 bedrijfsvoertuigen (omzet elf miljard frank). De produktic van Dodge bedroeg 12 000 stuks (om zet twee miljard frank) Dodge heeft geen vrachtautofabnek in Frankrijk. Over de financiële kant van de overneming is niets meegedeeld. De president van RVI, Francois Zannotti. heeft verleden week verklaard dat de Franse regering mogelijk bereid zou Wtffdl vonden om de transactie finan cieel te steunen. Een woordvoer der van het Franse ministerie van industrie haastte zich daarop te verklaren dat daarvan geen sprake kan zijn. De Dodge-fa- bnek in Spanje staat in Viliaver- dc bi> Madrid. In Engeland be vinden zich vier Dodge-fabrie- ken, namelijk in Dunstable. Fair- view, Luton en Woodside Deze plaatsen liggen in de Midlands. EINDHOVEN (GPD) - Bij een tweetal vestigingen van Philips staan in totaal zevenhonderd ba nen ter discussie. Het gaat om werk voor vijfhonderd man in het Brabantse Udcn en om twee honderd banen btj een vestiging in het Belgische Tessenderlo. Ze kcr is al dat het in ÜMMIldirlO niet mogelijk zal zijn andere op lossingen voor de problemen te vinden. Het bedrijf daar is gespe cialiseerd in autoradio's en on dervindt veel concurrentie van Japanse merken, aldus de direc tie. In Uden is het de voorzitter van de ondernemingsraad H. Eradus die zijn angst voor het verlies van ba nen niet onder stoelen of banken steekt. Voor 1 juli zal de directie daar met een toekomstvisie op tafel komen Voor die tijd wil men niets over de situatie kwijt. BONN/LONDEN (DPA/Reuter) - De Westduitse centrale bank wordt steeds sterker onder druk gezet om de rente in de Bondsrepubliek te verlagen. Handelsbanken, voor aanstaande economische instituten, maar ook bondskan selier Helmuth Schmidt willen dat de Bundesbank (te vergelijken met de Nederlandse Bank) haar beleid ver soepelt. De Bundesbank denkt daar niet over en wil vasthouden aan haar uitgangspunt dat dit beleid de enige goede methode is om de inflatie te bestrijden. Zou het tot een renteverla ging komen, dan werkt die verlaging vrijwel zeker ook door in Nederland. Volgens regeringswoordvoerder Lothar Ruehl heeft Schmidt er geen geheim van gemaakt dat hij zich zorgen maakt over de hoge rente. De regering wil volgens hem het kredietbeleid van de Bundesbank niet ondermijnen, maar zij vindt wel dat "iedereen er blij mee zou zijn als de bank zo snel mogelijk de rente verlaagt". De drük op de centrale bank is deze week alleen maar toegeno men door dat de mark in waarde is verminderd door een verho ging van de rentetarieven in de Verenigde Staten. De vooraanstaande economische instituten in de Bondsrepubliek hebben er maandag bij de centra le bank op aangedrongen minder aandacht te besteden aan de ver dediging van de koers van de mark en meer te letten op de bevordering van de economische groei, o.a. door versoepeling van haar beleid. Weliswaar komt er meer buitenlands geld binnen door de hoge rentetarieven en wordt het tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans er kleiner door, maar aan de ande re kant verminderen de werkge legenheid en de inkomens. Op deze manier wordt de consump tie veel kleiner, zo menen de eco nomische instituten. Tijdens een bijeenkomst van cen trale banken maandag in Bazel is verklaard dat er voorlopig geen kans is op een verlaging van de rente door de Bundesbank. Be gin april kwamen de tegenstellin gen tussen de bank en de rege ring aan het licht. De afgelopen week is het "conflict" wat ver scherpt door een brief van de Franse premier Raymond Barre. Milj oenenorder SCHIPHOL (ANP) - Één door het Nederlands Centrum voor Han delsbevordering (NCH) georga niseerde handelsmissie naar het Midden-Oosten heeft voor een bedrag van zeker vijf miljoen gulden aan orders opgeleverd. Dit heeft de leider van de missie, de heer J.A.C. Vos, directeur van het instituut Midden-Oosten van het NCH gistermiddag na zijn aankomst uit Koeweit op Schip hol meegedeeld. Achttien Nederlandse bedrijven waren in de missie vertegen woordigd. Tijdens de reis, die drie weken heeft geduurd, zijn Djedda, Riad en Dahran in Saoe- di-Arabië, de Verenigde. Arabi sche Emiraten en Koeweit be zocht. Deze had zich bij Schmidt be klaagd over de gevolgen van de hoge Duitse rentetarieven voor Frankrijk en andere landen. Schmidt heeft deze brief doorgege ven aan Bundesbankpresident Poehl. Hij wil eerst diens com mentaar voordat hij. Barre ant woord geeft. Poehl zou verder "geïrriteerd" zijn door de lening van veertien miljard gulden die Frankrijk en West-Duitsland ge zamenlijk op nemen op de inter nationale kapitaalmarkt. De le ning is o.a. bedoeld om de inves teringen aan te moedigen. Poehl vindt dat "goedkope" leningen aan kleine en middelgrote onder nemingen voor investeringen de inflatie zeker niet terugdringen. Verder meent hij dat het beleid van de Bundesbank er door wordt aangetast. Groep van Dertig Niet alleen in de industrielanden, maar ook in de ontwikkelingslan den moet de strijd tegen de infla tie met alle mogelijke middelen worden gevoerd. Alleen op deze wijze kan er een economisch kli maat worden geschapen waarin groei en politieke stabiliteit kun nen gedijen. Dit heeft de "Groep van Dertig", een informeel over legorgaan van economen en par ticulieren en centrale banken, gisteren tijdens een persconfe rentie in Londen laten weten. De "Groep van Dertig" wordt voor gezeten door de Nederlandse ex- minister en oud-directeur van het Internationale Monetaire Fonds (IMF), dr. H.J. Witteveen. Witteveen verklaarde dat de hoge rentetarieven voor dollarlenin gen op de internationale kapitaal markt een ernstig probleem zijn voor de ontwikkelingslanden. Ook buiten de VS moet de volle rente worden betaald en dat maakt het geheel alleen maar er ger. Naar de mening van de groep is er niet alleen voor een moneta- ristisch, maar ook voor een strin gent belastingbeleid een belang rijke rol weggelegd. Otmar Emminger, oud-president van de Bundesbank, liet weten de huidige president van de Bun desbank. Karl Otto Poehl. aan te raden bij zijn huidige beleid te blijven en zich niet te laten beïn vloeden door andere overwegin gen. Emminger vindt wel dat in vesteringen te zwaar zijn belast en dat dit te weinig effect heeft. Naar zijn mening zijn hoge rente tarieven onvermijdelijk zolang de inflatie hoog is. Het belasting beleid van sommige landen is te soepel, of er is een te groot begro tingstekort, wat weer hoge rente tarieven inhoudt. AMSTERDAM/BRUSSEL - Leden van de ondernemingsraad van de met sluiting bedreigde Amsterdamse Ford-fabrieken gingen gistermiddag met de bus naar Brussel om daar aan een vertegenwoordiging van hel Europees Parlement een petitie aan te bieden voor behoud van hun werkgelegenheid. De socialisten Albcrs en van Minnen hebben zich bereid verklaard te ijveren voor het behoud van de 1750 arbeidsplaatsen bij Ford UTRECHT/ZOETERMEER (GPD) - Het Koninklijk Nederlands Verbond van Transportonderne mingen (KNVTO) wil in overleg met kabinet en parlement voor de komende jaren een kosten dekkend openbaar-vervoersbe- leid voor stad en streek te ont wikkelen. Blijven zulke afspra ken achterwege, dan ontstaat in 1985 een financieringstekort van 675 miljoen gulden. Het KNVTO heeft deze gedachte gisteren openbaar gemaakt tijdens een bijeenkomst in Utrecht. Ook de ABVA KABO heeft giste ren een visie ontvouwd op het openbaar vervoer. Deze vakbond vindt dat er voor de stads- en streekbusbedrijven een Kader wet Openbaar Vervoer moet ko men, waarin de betrokkenheid van de rijksoverheid op het ge bied van de financiering defini tief wordt geregeld. Om doelma tig met het subsidiegeld te kun nen omspringen en in het belang van een goed lopend openbaar vervoer is een publiekrechtelijke beheersvorm noodzakelijk, al dus de bond.De Federatie stelt dat het openbaar vervoer mo menteel redelijk tot goed func tioneert, ondanks de fragmenta rische aanpak van de problemen. Als structuur en beheersvorm moeten veranderen, is dat vol gens de vakbonden vooral het gevolg van de financiële nood zaak. De dienstverlening staat daar buiten. Het KNVTO heeft, zo verklaarde voorzitter mr. D. van Setten. drie scenario's ontwikkeld waarin de behoeften van de nabije toe komst worden ontwikkeld. Daar bij is uitgegaan van economische ontwikkelingen. Gaat het econo misch beter, dan mag terugkeer tot de auto worden verwacht, zo dat de verliezen van het open baar vervoer opnieuw geroter worden. Blijft de economie stagneren, dan zal het gebruik van het openbaar vervoer van 1981 tot en met 1985 met zeven procent stijgen, van 6 tot 6,4 miljard reizigerskilome ters. Gaat de economie nog ver der achteruit, dan moet een nog veel grotere verschuiving van au to naar openbaar vervoer worden verwacht. Volgens het KNVTO tot 7.2 miljard reizigerskilome ters. een stijging van 20 procent. Met een verdere teruggang van de economie - mr. Van Setten re kent met een vermindering met ruim acht procent van het bruto- nationaal produkt tot 1985 - dan houdt dat tevens in dat ter com pensatie van de verliezen in het openbaar vervoer minder 0 ld beschikbaar zal komen. „Een reel gevaar dat ons dreigend bo ven het hoofd hangt, maar tege- lijk een onaanvaardbare situa tie", aldus Van Setten. Tijdens een periodiek vakbonds- overleg dat de vakbonden dins dag met de Philipsdirectie heb ben gevoerd, hebben zij ge vraagd om een uitkering 1 1 I voor het personeel over het jaar 1980 Deze uitkering ZOU het na delig effect moeten ophcfTen dat wordt veroorzaakt door het ge mis van een procent winstdeling, ontstaan door de legere divi denduitkering waaraan de winst uitkering voor de werknemers is gekoppeld Philips is niet bereid gebleken tot een dergelijke uitkering ineens. Op deze manier is volgens voor zitter Wim ter Welle van de Fede ratie voor Hoger Phihpsperso- neel (FHPP) de discriminerende houding van de onderneming te genover het personeel, ten op zichte van de aandeelhouders, gehandhaafd. „Philips is niet in staat gebleken", aldus mr. Ter Welle, „ons een verklaring te geven waarom voor aandeelhouders wel een uitke ring uit de ingehouden winsten kon worden verstrekt en een der gelijke reserve er voor de werk nemers niet is te vinden Het ver trouwen in de toekomst van Phi lips blijft in dit geval blijkbaar dus beperkt lot de aandeelhou ders". Volgens Ter Welle heeft Philips wel de bereidheid getoond te on derzoeken op welke wijze iets kan worden gedaan aan de sche ve verhouding, die is ontstaan in de vergoeding voor het geld dat de eigen werknemers in de on derneming hebben gestoken via obligaties cn dergelijke. ROTTERDAM (GPD)- De Industriebonden FNV en de directie van scheepswerf Waalhaven in Rotterdam hebben kort na middernacht een principeakkoord bereikt. Het akkoord, dat vandaag aan de leden wordt voorgelegd, houdt in ieder geval in een latere sluitingsdatum van de werf, en een goede iMot regeling VOOT de 200 werkn- De voorwaarden en details worden in de loop van vandaag verder uitge werkt. FNV-onderhandelaar Roodhuizen, maar ook de directie van de werf. zijn tevreden over het behaalde resultaat. Nadere bijzonderheden zijn niet bekend gemaakt. De Waalhaven werd deze weck enige tijd bezet gehouden als protest tegen de voorgenomen sluiting per 1 mei WOENSDAG 15 APRIL 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN 225.50 219.00 180,00 171.20 171.50 7,10 208.00 212.50 210,00 215,00 Dikkrrs Duiker a FM BA 53,50 27.80 207,00 1060!00 117.50e 34.40 175.20 58.00 57.00 115,00 115.00 19.20 1'. .Vi 72.00 69.00 18600 192.00 98.00 96,00 175.00 180.00 295 00 84.00e 290.00 BELEGGINGS INSTITUTEN 161 00 164.00 182.00 182.00 GOUD EN ZILVER Goud fijnmetu] 36100-34 BUITENLANDS GELD lui lirrtlOOOOi 21.00 *4.00 PortUfr*e c*r .100) 3 95 Cendadrte dollar 1 98 2"* I TAr>\r fr IMi 46 Ol /wiUrrvr fr 100 12" 25 )•->-5 Sp*jn*c fM-v <100i Grirkv drjrhmr «10 Fin»* mark >IM« Jo*Co»| dinar 1100 AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse effectenbeurs stond KLM vandaag weer in het middelpunt van de belangstel ling. Ecvcnals afgelopen vrijdag wist men niet hoe vlug men de Madaten moest kopen Rond het middaguur noteerde KLM ui 60 an dit nMJna 9 hoger. In de ochtenduren werd zelfs op 13 50 gehandeld Reden voor deze aanhoudende kooplust van het publiek waren de betere vervoerscijfers. Een andere forse winnaar was Vol- ker-Stcvin. De wat betere voor uitzichten voor het bedrijf - 1981 licht verlies, 1982 voortgaande verbetering - waren heel wat be ter dan de beurs gisteren in een sombere bui had verwacht De koers schoot dan ook naar 23. 3.10 hoger. De omzet was voor alsnog echter niet heel groot. Van de internationale aandelen kon Kon Ohc heel voorzichtig wat van de eerdere verliezen af knabbelen. Het fonds steeg 30 cent op 87 7(J

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 29