'High Tech'een nieuwe woontrend Gezond brood verdient™ een betere reclame Beitelsslijpen Gestoffeerde keukenkastjes Meelfabrikanten nemen Duits slankheidsmenu over Elektrische schaaf Zo doe je dat WOENSDAG 15 APRIL 1981 Hoe gezond brood ook kan zijr en hoeveel begrip men ook kan opbrengen voor de moeilijke positie van onze bakkers, de re clame van de Neder landse Vereniging van Meelfabrieken om het broodhappen te bevorderen smaakt niet zo erg. In de nieuwsbrief 'Brood nodig' laat de vereni ging eerst de genees kundige inspecteur jeugdgezondheids zorg, dr. F. Wafelbak ker, vertellen dat dik ke kinderen risico's lopen voor kwalen op latere leeftijd. Te veel dierlijk vet, te veel verza digd vet, te veel suiker en suiker houdende frisdrank; dat zijn naar zijn mening de mankementen in de voedingsgewoonten, evenals te weinig plantaardig vet en te weinig voedingsvezel. Brood vindt hij een belangrijk voedsel omdat het rijk is aan mi- •ïwitten. Sinds 1970 is het broodverbruik met bijna tien procent verminderd. Daarom moeten de bakkers meer reclame maken voor hun brood, vindt dr. Wafelbakker. Hij is niet de enige deskundige die vindt dat er in Nederland te wei nig brood wordt gegeten. Er wordt zelfs zoveel positiefs over brood verteld dat ik er wantrou wend van werd. Dus hebben we hier en daar geïnformeerd over mogelijke negatieve kanten. Die zijn er kennelijk niet, zo is me ge bleken. Conserveringsmiddelen mogen er niet inzitten, behalve in verpakt, gesneden roggebrood. Restanten van landbouwvergif zitten in veel mindere mate in meel dan is toe gestaan, aldus de brooddeskun- dige A. C. Spil in Deventer ,,Er is niks meer. waar niks in zit", waar schuwde hij wel. Vroeger werd er nog al eens geklaagd dat het zoge naamde fabrieksbrood aanvul lende vetstoffen bevatte, om het produkt verser te doen lijken. Die tijden zijn voorbij, vertelde Spil. Hij heeft uitgerekend dat in bloem van nature 1,3 tot 1,4 pro cent vet zit. De bakkers doen er inderdaad nog iets andere 'vet stof bij, waardoor het totale vet gehalte per sneetje nog geen hal ve gram bedraagt. Ik heb een en ander nagetrokken bij officiële instanties en deze kwamen tot vrijwel gelijke uitspraken. Wat dat betreft lijkt de reclame van de meelfabrieken dus niet over dreven. Daarom kan ik er vrede mee hebben dat de consument extra betaalt voor de nieuwe re clamecampagne, die binnenkort wordt gevoerd voor brood. Tal van bakkers zitten in grote pro blemen door de overcapaciteit in ons land en de teruggang van de vraag. Daarom is de hele bedrijfstak bezig met een herstructurering, een vermindering van de produktie- capaciteit. Om de herstructure ring te financieren, moeten de broodbakkers een extra heffing betalen voor elke baal meel. De koper betaalt eraan mee, en wel 0,8 cent per brood. Dat heeft Spil uitgerekend. De kleine Twentse bakkers kwa men in een vergadering op een kopersbijdrage van vier cent per brood. Dat klopt niet volgens de berekeningen van Spil. De klant betaalt dus wel mee aan de her structureringspot. waarmee ook de reclamecampagne voor het broodverbruik wordt gefinan cierd. Niet helemaal eerlijk zijn de pogin gen van een groot bakkerij bed rijf de voorgesneden sneetjes een millimeter dikker te maken dan gebruikelijk. Als de proef was ge lukt, had het bedrijf tien procent meer brood kunnen verkopen. De consument trapte daar niet in en deze merkwaardige verkoop bevordering moest daarom wor den gestaakt. Erger nog is de reclame die de meel fabrieken proberen te maken in hun 'Broodnodig'-blad. Na het doemverhaal van dr. Wafelbak ker prijst de vereniging ook een brooddieet aan om af te slanken. Op de achterkant brengt men bo vendien enkele recepten. Daarin wordt zo erg met lepels mayonai se. roomboter, margarine, huza rensalade en room gesmeten dat een frikadel daarbij nog een ma gere hap lijkt. Wat doe je met zo'n blad 9 Wegwer pen met andere reclamefolders of er serieus op reageren? We heb ben de vereniging om nadere in formatie gevraagd over het brooddieet. Dat blijkt afkomstig te zijn van de universiteit van de Duitse plaats Giess. Het is een dieet van veertien dagen: drie tot Een eenzijdig brooddieet is ook niet goed. hoe gezond brood ook vier maaltijden per dag. Vrijwel elke maaltijd is er brood (ook soorten, die hier niet te koop zijn), plus de gebruikelijke joule-arme voedingsmiddelen. Aardappelen zijn niet te ontdek ken, evenmin knackebrod, wel halva-boter. die in Nederland uit de handel is. Van brood word je niet dik, zeggen de Duitse dieet- makers. Hetzelfde kun je zeggen van aardappelen, vlees, groente, en elk ander voedsel, zolang je er niet te veel van eet. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag. dat zich al tijd keert tegen eenzijdige diëten en voortdurend hamert op een evenwichtig voedselpakket, rea geerde niet direct op het brood dieet, toen ik er een uitspraak over vroeg. Een woordvoerster vertelde wel dat elk tijdelijk. een zijdig dieet in feite niet kan hel pen. Zodra men weer overscha kelt op de oude eetgewoonte ko men de verloren pondjes onher roepelijk terug. De Duitse universiteitsmenscn ge ven wel de raad langzaam aan te rug te schakelen en dan matig te blijven. Een goede raad natuur lijk, maar dat verandert niets aan het feit dat het dieet wel geba seerd is op brood (in plaats van aardappelen). Daarom lijkt het hele dieet meer ge richt op de verkoop van brood dan op een slanke en gezonde klant. HARRY BOUTS J Uit de Franse en Italiaanse keuken mode stamt een nieuwe afwer kingsmethode voor keukenkast jes. Daarin gaan hout en textiel samen. Een Nederlandse fabri kant heeft daarop ingehaakt door een 'renovatiepakket' samen te stellen waarmee op eenvoudige wijze de bestaande frontjes kun nen worden afgewerkt volgens die nieuwe 'outlook'. Het staat erg huiselijk, echt iets voor de liefhebbers van een gezellige keuken. Wat de textielafwerking betreft, is voor een heel praktische aanpak gekozen: de binnenpaneeltjcs worden met vinylmateriaal be kleed, die een textielstructuur hebben maar volledign afwas- baar zijn. Dit materiaal wordt eerst op de deurtjes van de keu kenkastjes gelijmd, waarna de ei kehouten stijlen overlappend worden aangebracht. Het sinds kort verkrijbare Renotex- pakket waarmee men dit kan rea liseren, bevat alle materialen die nodig zijn om zes deurtjes en vier laden af te werken (tot en met de lijm met de spateltjes en de eike houten deur- en ladeknopjes en het kantfineer). Het is een karwei dat letterlijk iedereen zelf kan uit voeren. Wie op de vlakke kunst stofdeurtjes van de keuken uitc^ keken is. maakt in een weekend, even een eiken-textiel keuken. Het complete pakket, verkrijg baar in dhz-zaken enz., blijft nog net onder de tweehonderd guide- Afneembare plint best handig Gezien op een vakbeurs in Duitsland een afneembaar plintsysteem. Op de wand worden dunne klampjes van multiplex aangebracht en het speciale plintprofic). met groef aan de achterzijde, wordt daar eenvoudig op vastgehaakt. Moet er behan gen worden, of vloerbedek king gelegd, dan haal je een voudig ii<' plinten even weg. om ze na het karwei weer aan te 'klikken' Het is een variant op een in ons land al vele jaren bekend sys teem (Buproi waarbij echter de gewelfde en met edelfineer afgewerkte plinten met sier- schroeven op een tegen de wand bevestigde draaglat worden bevestigd. Door de schroeven los te draaien, kun nen die plinten zo nodig ook worden verwijderd, niet al leen wanneer er een nieuwe wandafwerking wordt ge maakt. maar bijvoorbeeld ook om er de draden voor luidsprekerboxen achter weg te werken. Naar aanleiding van het nieuwe Duitse systeem vroegen we ons af waarom zou een ietwat handige doe het zeiver zulke afneembare plinten niet zelf kunnen maken? Plinten in oudere huizen zijn vaak weinig fraaie dingen. Als er in de voorjaarstijd nu toch wat aan wanden en-of vloeren gedaan wordt, zou je ze kun nen verwijderen en nieuwe plinten kunnen aanbrengen die eveneens gemakkelijk te demonteren zijn. als dat later weer eens nodig is. Neem dan bijvoorbeeld hard houten latten, zaag aan de achterkant daarvan een spon ningsprofiel in (kan de leve rancier ook voor u doen) en monteer op de wand ophang- plaatjcs Die kunnen van tri plex o.i.d. gemaakt worden, maar ook metalen bevesti gingsplaatjes die bij metalen railsystemen horen zouden er best voor gebruikt kunnen worden. Een redelijk listige doe-het- zelver komt daar best wel uit En u moet eens opletten, hoe groot de decoratieve invloed van een beetje mooi plint in een wooninteneur is! <b° 4 ,;T '9 De elektrische schaaf (een met de handen te bedienen machine) is al lang geen exclusief vakmans gereedschap meer. Veel „gevor derde" doe-het-zelvers gaan ertoe over zich zo'n ding aan te schaf fen. Black en Decker heeft zojuist een elektrische schaaf geintrodu- ceerd die, vooral door zijn prijs, helemaal op de doe-het-zelver is afgestemd. Het is de DN 750, waarvan de (introductie)prijs net onder de 200 gulden blijft. Er kan in eéri werkgang tot 1,5 mm hout afgenomen worden. De beitel breedte is 75 mm. We vinden het alleen wat minder elegant dat de fabrikant bij zijn inspanning om de machine te „pushen" (wat natuurlijk zijn goed recht is) afgeeft op de „on handige blokschaaf'. De tech niek van het werken met een blokschaaf (zo zegt Black en Dec ker) krijg je nooit goed onder de knie als je hem niet geregeld ge bruikt. Een elektrische schaaf kan voor iemand die vrij veel hout verwerkt een heel nuttig ge reedschap zijn, maar de doodge wone blokschaaf hoeft daarbij beslist niet in een hoek te worden gedrukt. In het wooninterieur is ontwikkeling te bespeuren, die de mensen van het vak 'High Tech' hebben genoemd, een kreet overigens die in Amerika ontstaan is. Dat 'tech' slaat uiter aard op 'techniek Die van over- schermkapje. Plaats dat er altijd op wanneer u de beitels ophangt of in een la opbergt. Wanneer u er zuinig op bent (ook tijdens het werk) kunt u er lang plezier van hebben. Wat de schaafbeitel be treft: leg uw schaaf nooit op zijn „zool" (onderkant), want daarbij kan de beitelsnede beschadige-i Magazijn stellingen in de woonka mer of in de keuken zijn voor jonge gezinnen al lang geen nieuwtje meer. De meubelindus trie heeft daar op inge haakt met nieuwe ont werpen zoals kleurige draadaccessoires aan een houten frame. 1. Houd uw steekbeitels en schaafbeitel altijd goed scherp; met botte beitels valt totaal niets te beginnen. Wanneer de snede uitgebrokkeld is, maak hem dan eerst weer zuiver recht door er met een vijl overheen te gaan (haaks t.o.v. het beitelblad) of doe dit op de steen van de slijpmachi- 2. Steek- en schaafbeitels moeten worden geslepen onder een hoek van 25 graden en daarna gewet ondei een hoek van 30 graden. Doe dit op een vlakke slijpsteen. Het is niet zo gemakkelijk om „op het oog" die juiste slijp- en wet- hoeken aan te houden. Daarvoor is echter een handig hulpmiddel bedacht: de beitelslijpmal waarin u de beitel exact onder de vereis te hoek kunt inklemmen. 3. Maak de slijpsteen met een paar druppels dunne olie vochtig, plaats de beitel onder de hoek van 25 graden (dat gaat met een afstellipje) en zet de mal met de ingeklemde beitel op de steen. op de steen. Daarna doet u het- zel fde onder 30 graden (beitel ver stellen) op de fijne kant van de slijpsteen. 4. Het lichte braampje dat aan de onderkant van de geslepen snede ontstaat, moet zorgvuldig wor den verwijderd. Leg de beitel daartoe volkomen horizontaal, de schuin aflopende „vouw" naar boven. Zo nodig nog een paar druppels olie op de steen en dan stevig drukkend cirkelvormige bewegingen maken, tot het braampje verdwenen is. Voel met de onderkant van de duim voorzichtig of de snede nu inderdaad vlijmscherp en braam loos is. De duim niet bewegen, maar de snede van de beitel tegen de huid duwen. Controleer op de zelfde manier regelmatig uw bei tels en geef ze weer een slijp en-of wetbeurt wanneer dit nodig 6. Berg beitel veilig op. Vaak i den .ze geleverd met een zee overgewaaide nieuwe woon stijl wordt gekenmerkt door meubels en allerlei interieurob jecten die oorspronkelijk voor ge bruik in fabrieken, werkplaatsen en kantoren zijn bestemd. Fabriekslampen. industncvloeren, kantoorkrukken en schrijfmachi ne stoeltjes, magazijnstellingen, ziekenhuisnachtkastjes. glas werk dat eigenlijk in een labora torium thuishoort en al dit soort technische dingen worden ge bruikt om er kamers, keukens, slaapkamers enz. mee in te richte n. Producenten van meubels en ïnte- neurartikelcn hebben die trend vanzelfsprekend onderkend en ze spelen er handig op in. Daar van was voor de bezoekers van de onlangs gehouden woonmanifes- tatie 'Thuis 81' zo het een en an der te zien. De industrie brengt produkten die naar die strak functionele lijnen van 'technisch meubilair' zijn gevormd. Oven gens magazijnstellingen van hout zowel als van metaal, wor den (vooral in de interieurs van jonge gezinnen) al een aantal ja ren voor huiselijke doeleinden gebruikt, aanvankelijk tot verba zing van de fabnkanten, die er ïn- tusM-n stevig op hebben ing« haakt. In de nu door de ontwerpers en pro ducenten 'gestuurde' high tech worden vanzelfsprekend allerlei combinatiemogelijkheden aan gedragen, die deze woontrend ook aanvaardbaar maken voor mensen die anders niet zo gauw op die toer zouden gaan. Toch zul je wel heel modern ingesteld moeten zijn om bijv. in de woon kamer een vloer van glimmende staalplaten aan te brengen Met een fraai wollen tapijt erop. en meubels van verchroomd buis materiaal met bijv gelakt metaal gaas en veel glas. 'doet' zo'n vloer toch wel iets In zo'n sfeer past dan als bijzettafeltje bijv. best een ziekenhuis- of cantinetroUey, zo n ding waarmee daar de maal tijden worden geserveerd. Zo'n «Tg onlogische ontwikkeling is high tech overigens ook weer niet; vele reeds lang geaccepteer de materialen die aanvankelijk ook alleen maar voor bedrijfstoe passingen gebruikt werden, slui ten er goed op aan. Aluminium jaloezieën bijvoorbeeld, en alu minium lamellen voor de plafon dafwerking. Woningtextiel is ook al een tijd ver krijgbaar in allerlei geometrische patronen, die vaak sterk doen denken aan technisch materiaal En de noppenvloerbedekking (rubber of vinyl», ook regelrecht uit de industriële toepassing af komstig (fabrieken, laboratoria) heeft intusen al lang zijn entree gemaakt in de woonsfeer Het pa hu - I goad bi die nieuwe high tech mode. waarvan men zich kan afvragen of het een tijdelijke 'bevlieging' is of een werkelijke nieuwe woontrend. die mis schien zelfs de nostalgie gaat ver dringen. „Verstek 80 plus' ideaal voor plint De verstekbak „80 plus" heeft en kele slim bedachte handigheid jes Zo kun je er ook vry brede planken (tot bijna 9 cm) mee in verstek zagen, dank zij een spe ciaal daarvoor aangebrachte zaagleidingsgleuf Tot dusver wa ren er voor het „brede werk" ver stekbak ken van aanzienlijk gro ter formaat nodig. Verder is „Verstek 80 plus" voor zien van een wegdraai bare aan slaginrichting, hij kan dus tegen de rand van tafel of werkbank rusten, maar ook (zonder daarbij schuin te staan) zonder aanslag worden gebruikt De verstekbak heeft dezelfde, zeer handzame kleminnchting van zijn oudere broer, waarmee het werkstuk stevig kan worden vastgezet, dat is vooral nuttig bij het zagen van kleine latjes, rond hout. metalen pijp enz Het is een produkt van de Nederlandse fa brikant Segennk inDcnckamp In de winkel gaat de verstekbak ongeveer 35 gulden kosten.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 27