voor Actie veilig! Markerwaard is prima "Jeugd jaagt ons op Avonden over Zuid-Afrika TulipTime begint maandag Actie in Katwijk in kader kankerbestrijding Voor scholieren Rijnsburg Meer geld onderhoud Wipmolen Beter zicht op strand door verlaging duinen Graskarpers helpen Wadclinxveen WOENSDAG 15 APRIL 1981 4BZ3H3B PAGINA 25 KATWIJK - Aktie '81. een actie groep die bestaat uit een groot aantal jonge Katwijkers dat zich inzet om geld bijeen te brengen voor de kankerbestrijding, orga-' niseert morgen een sponsor- (wandel)tocht door Katwijk. Het is de bedoeling dat sponsors (familieleden en bekenden) per gewandelde kilometer een be paald bedrag uitkeren aan de deelnemers Die deelnemers, voornamelijk scholieren en le den van jeugdsociéteiten. kun nen vanaf zes punten in Katwijk vertrekken. Hoe meer kilometers er worden gelopen, hoe meer geld er in de kas van Aktie '81 terecht komt. Er zijn drie routes uitgezet met af standen die varieren van 6 tot 15 kilometer. Alle Katijkse scholen hebben een uitnodiging gekre gen om aan de tocht mee te doen. De wandelaars kunnen vanaf twee uur 's middags vertrekken. De sponsortocht wordt om ne gen uur 's avonds beëindigd. 'Het gaat goed met Aktie '81". zegt Dirk van Duijn. één van de orga nisatoren. "Iedereen is bereid om aan de actie mee te werken. Van gemeentebestuur tot parti culieren Aktie '81 wil in totaal 60.000 gulden inzamelen Dirk van Duijn verwacht dat dat be drag wel zal worden gehaald. De sponsortocht is slechts één van de onderdelen die op het pro gramma van Aktir 81 sta.m Mo menteel zijn de voorbereidingen in volle gang voor een expositie van echte "Katwijkse kunst" die van 13 tot 20 juni wordt gehou den in De Hoeksteen aan de E A. Borgersstraat. Aan die expositie wordt meegewerkt door vrijwel alle Katwijkse kunstenaars Tydens de expositie richten het Koningin Wilhelminafonds. het ministerie van volksgezondheid en het Sillevis-laboratonum (een laboratorium dat kanker-onder zoek uitvoert) informatiestands Op 27 juni wordt aan de Baljuw straat een grote rommelmarkt gehouden. Op drie zaterdagen in mei worden daarvoor in Katwijk spullen ingezameld. verkeersdeskundigen". Bij het vezoek om maatregelen die het kruispunt voor vooral jeugdi ge fietsers veiliger zal maken hoort ook een handtekeningen lijst. Mevrouw Heijstek is zelf de buurt ingegaan om die handteke ningen te verzamelen: "Ik heb niet alleen handtekenin gen opgehaald van mensen uit de wijk Frederiksoord van wie hun kinderen in Katwijk naar school gaan, maar ook van men sen uit Katwijk van wie de kin deren naar het zwembad in Rijnsburg gaan". Mevrouw Heijstek hoop dat er in elk geval voor het begin van het nieuwe schooljaar wat aan de si tuatie is gedaan. RIJNSBURG - Een verzoek om het verkeersveiliger maken van het kruispunt Sandtlaan/Kleipettenlaan wordt morgenochtend door Rijnsburgse kinde ren op het gemeentehuis aan burgemeester De Roos overhandigd. Het verzoek wordt onder steund door ongeveer 600 handtekeningen. Dit alles is het initiatief van me vrouw E.M.G. Heijstek, een ou der die haar kinderen elke dag langs de Kleipettenlaan naar school in Katwijk ziet gaan. Het kruispunt met de Sandtlaan (een T-kruising) is volgens haar erg gevaarlijk: "De Sandtlaan is op die plek on overzichtelijk. Door een bocht kan je de auto's die uit Rijnsburg komen pas op het laatste mo ment zien. Volwassenen kunnen de snelheid van de auto's nog wel inschatten, maar kinderen niet. Daarbij moet je op dat punt op zoveel dingen tegelijk letten. Er loopt een fietspac en de weg loopt omhoog' Vandaar dat mevrouw Heijstek aan de bel trok: "Bij de presenta tie van het verkeersplan vorige maand werd de bevolking opge roepen om ook haar stem te laten horen. Ik heb toen al het pro bleem van dit kruispunt naar vo ren gebracht. Uit de reacties bleek dat niemand zich bewust was van de problemen daar. Daarom wil ik de gemeente nu nog geen nalatigheid verwijten. Maar als er onverhoopt niets aan de situatie wordt gedaan, dan word ik wel boos". De maatregelen die moeten wor den genomen staan mevrouw Heijstek nog niet duidelijk voor ogen: "Ik denk aan een een ver keerslicht dat de fietsers zelf kunnen bedienen. Maar de juiste maatregelen laat ik over aan de NOORDWIJKERHOUT - De 41- jarige wielrijder F.J.J. Gelder- blom is gisteravond bij de Ruig- hoekseweg in Noord wij kerhout uit de bocht gevlogen. Hij is met een hoofdwond naar de Marias- tichting in Haarlem vervoerd. De fietser kwam vanaf het fietspad uit de duinen en moest om zijn weg te vervolgen een scherpe bocht maken. Door te hoge snel heid kon hij de bocht echter niet maken waarna hij op de afslag naar Lisse van de provinciale weg 1 terecht kwam. Omdat de rijbaan daarvan lager ligt sloeg de wielrijder over de kop. KATWIJK - "Het Tulip Time Festival en het Breed Komi- tee zullen elkaar niet bijten". Dat zei de Katwijkse burge meester C.AS. Bos gister avond tijdens de vergadering van de commissie voor be- stuurs- en juridische zaken. "We he aoen ernaar gestreefd beide partijen zo goed moge lijk te informerenn". aldus de burgemeester. "Er is tot twee maal toe overleg gepleegd". Zoals bekend verzette het Breed Komitee waarin enke le Katwijkse groeperingen zitting hebben, zich tegen de deelname van drie Zuidafri- kaanse koren aan het Tulip Time Festival, dat volgende week in Katwijk wordt ge houden. Het Breed Komitee organiseert zaterdagavond in de socièteit aan de Suur- mondstraat 1 een "ander Tu lip Time Festival". Vanaf tien uur 's morgens tot 's avonds vijf uur staan Zuid-Afrika en het apartheidssysteem cen traal. Op het programma on dermeer een optreden van een percussiegroep, films, ca baret en het koor "Jan en Al leman". Morgenavond is er in 't Malie- gat aan de Voorstraat een avond met de Zuidafrikaanse dienstweigeraar Mark Wolffe, die komt vertellen over de si tuatie in Zuid-Afrika op dit moment. Dan wordt ook de film "Stemmen uit het Vage vuur" van de Nederlandse filmer Roeland Kerbosch vertoond. In die film komen Zuidafrikaanse arbeiders aan het woord. Vandaag, morgen en overmor gen wordt in de foyer van Tri podia een tentoonstelling ge houden van foto's die een beeld geven van de Zuidafri kaanse werkelijkheid. De gemeente Katwijk heeft, voor zover dat nodig was, aan de organisatoren van beide festivals vergunningen ver strekt Het gevaarlijke kruispunt Kleipet- tenweg/Sandtlaan. Moeders helpen hun kinderen bij het oversteken. Het liefst lien lij echter een verkeerslicht. KATWIJK - VW-voorzitter mr. J. van der Plas opent maandagavond, tweede paas dag. om half acht het negen de Tulip Time Festival in de grote zaal van Tripodia aan het Hoornesplein. Daarna geefi de jubilerende Harmo nie Katwijk een concert De Harmonie viert dit jaar het 85-jarig bestaan. Verder staan die eerste festival avond optredens op het pro gramma van twee groepen uit Zweden, de jazz-band van de Universiteit van Iowa in de Verenigde Staten en van het Cape Malaykoor uit Zuid- Afrika. Dinsdagavond 21 april staan, eveneens in Tripodia, tien ju reringsconcerten op het pro gramma. Onder andere zijn te zien en te horen: De Joris- band uit Boskbop. het man- dolinc-orkest Excelsior uit IJmuiden, het Pieter Groen schoolorkest en de muziek vereniging UNI uit Katwijk Het koor van de Volontary Mu sic School of Orebro. Zwe den, is het eerste koor dat woensdagavond 22 april in Tripodia is te zien. Nog zeven andere groepen treden dan aan voor de jury. Woensdagmiddag om vier uur begint op het Marktplein (tussen Zeeweg en Piet Hein- laan) in Katwijk aan Zee het 'buitengebeuren' van het Tu lip Time Festival. Dan is het de beurt aan 17 mgjorette-pe- lotons en drumbands. Het buitengebeuren duurt tot kwart voor negen 's avonds. Verreweg het grootste deel van de majorette-ploegen komt uit Katwijk cn directe omgeving. Donderdagavond 23 april wordt in Tnpodia een beslo ten jureringsavond gehou den. Dan treden de veelbe sproken Zuidafnkaanse ko ren op voor de jury De/e avond is slechts toegankelijk voor hen die een op naam ge steld toegangsbewijs bezit ten De sluitingsavond van het festi val. vrijdag, is eveneens be sloten. Om half tien staat de prijsuitreiking cp het pro gramma. Het laatste concert van het Tulip Time Festival 1981 wordt gegeven door de showband van de Katwijkse muziekvereniging UNI. VOORHOUT - Burgemeester en wethouders van Voorhout willen de jaarlijkse bijdrage voor het onderhoud van de Wipmolen brengen op een bedrag van 1000 gulden. Voorhout betaalde voor het onderhoud tot op heden slechts 125 gulden per jaar. De verhoging van het bedrag is volgens B cn W van Voorhout nodig om het verval en onder gang van de molen te voorko men Bovendien is de molen uit toeristisch oogpunt van belang voor de streek, zo menen de ge meentebestuurders van het bol- lendorp. Officieel ligt de Wipmolen op grondgebied van Noordwijk, echter wel direct tegen de ge meentegrens van Voorhout. In 1966 werd vastgesteld dat Voor hout 25 procent van de onder houdskosten tot een maximum bedrag van 125 gulden per jaar op tafel zou leggen. Samenwerkingsorgaan meent: Burgemeesters herbenoemd RIJNSBURG/VALKENBURG - Burgemeester drs. W.K. de Roos van Rijnsburg is voor vijf jaar herbenoemd. Ook N. van 't Wout kan de komende vijf jaar burge meester blijven, maar dan van Valkenburg. De beide CDA-bestuurders zijn bij Koninklijk besluit herbe noemd. De herbenoeming gaat in per 16 mei. De verschillende politieke partijen in beide dorpen hebben geen ge bruik gemaakt van het recht eventueel te protesteren tegen een herbenoeming van de eerste burgers. Dat betekent dat hun beider beleid zonder meer is goedgekeurd. Als daar gerede aanleiding toe is, kunnen raasds- leden een nieuwe ambtstermijn van een burgemeester ter discus sie stellen en die daarmee wel licht onmogelijk maken. HILVERSUM (ANP) - Het alge meen bestuur van de AVRO heeft besloten staatssecretaris Wallis de Vries van CRM voor te dragen als toekomstig voorzitter van de omroepstichting. Met het oog op de benoeming zal op 23 mei een buitengewone algemene vergadering worden gehouden. Het is de bedoeling de benoeming op 4 januari 1982 te laten ingaan. KATWIJK - Het Samenwerkings orgaan Bollenstreek (SOB) zal in zijn reactie op de regeringsnota "De ontwikkeling van het Mar- kerwaardgebied" wijzen op de belangen van een inpoldering voor de bloementeelt en de ruim telijke ordening in deze streek. De regeringsnota waarin het be leidsvoornemen de Marker waard in te polderen tot uiting is gebracht doorloopt de zoge naamde PBK-procedure wat wil zeggen dat een ieder de gelegen heid krijgt schriftelijk te reage ren op de plannen die in Den Haag zijn gemaakt. Tijdens de vergadering van het SOB gisteravond stond de door het dagelijks bestuur van dit or gaan opgestelde reactie op de Markerwaard-plannen ter dis cussie. SOB-lid Slingerland toonde nogal moeite te hebben met het gegeven dat het SOB in zijn reactie "alleen maar de voor standers van inpoldering van goede argumenten voorziet". Volgens Slingerland gaat de reactie in het geheel voorbij aan de nadelen van inpoldering voor bijvoorbeeld de visserij. SOB-voorzitter Bonnike, Noord- wijks burgemeester, antwoordde hierop dat de SOB-reactie uit sluitend de belangen van de Bol lenstreek diende te onderstre pen. "Het is niet de taak van het SOB alle voor- en nadelen van in poldering af te wegen. Voor ons gelijk was en dat nu de mening van burgemeester en wethou ders was veranderd. is van belang dat inpoldering van de Markerwaard gunstig is voor het bollenvak en dat het een re medie vormt voor het vollopen van deze streek. Andere facetten zijn nationale facetten en die zijn niet voor ons". Slingerland gaf zich hierop niet ge wonnen en voerde het argument aan dat door inpoldering er veel hyacintgronden vrijkomen en dat hyacinten een belangrijk na tionaal exportprodukt vormen. "Er is dus ook voor ons sprake van nationale belangen en er moet dus ook worden gekeken naar andere elementen dan het bollenvak en ruimtelijke orde ning alleen", aldus het SOB-lid. /ice-voorzitter Ydo liet vervolgens weten weinig bezwaar te hebben tegen de toevoeging van een zinsnede die moet duidelijk ma ken dat het SOB zich bewust is van het bestaan van nationale be langen. Een dergelijke zinsnede zal dan ook in de definitieve reactie worden opgenomen. De onderhoudskosten van de Wipmolen zijn in de loop der jaren flink gestegen. B en W van Voorhout willen nu meer geld besteden lot behoud van de molen. Wethouder met handen in haar 77 KATWIJK - "Er kan in Katwijk geen woning leegstaan of de jeugd begint al met de sloop. Ik weet niet wat ik daaraan moet doen", aldus wethouder J. van Dijk gisteren tijdens de vergade ring van de commissie voor het grondbedrijf en de sanering, een groep raadsleden die zich spe ciaal met dat soort aangelegen heden bezighoudt. De jeugd was de slopers kort gele den opnieuw te snel af. Ditmaal in de E.A. Borgerstraat, waar een rijtje van vier woningen vooruit lopend op de plannen van de ge meente alvast door de jeugd on der handen werd genomen. Vol gens de directeur van de Kat wijkse dienst openbare werken zat er daarna niets anders op dan twee van de panden zonder voor afgaande toestemming van het gemeentebestuur af te breken. "Wij worden opgejaagd door de jeugd", aldus wethouder Van Dijk. De gemeente Katwijk wil haar puinstortplaats verlengen in de richting van de Noordduirien. Staatsbosbeheer moet daarvoor echter eerst toestemming geven. De vergunning is inmiddels aan gevraagd. Het is de bedoeling om, op dezelfde wijze als dat in het verleden gebeurde, van het puin een duin te vormen. Er wordt zand over gestort en helm aangeplant Het duin dat zo ont staat lijkt een goede windvanger te worden voor de camping Noord. De leden van de volkstuinders- vereniging "Ons Genoegen" kunnen verhuizen naar een ter rein tussen de Hartweg en de camping Noord. Daar zullen 248 tuinen worden aangelegd. De volkstuinders moeten van hun huidige terrein in Rijnsoever ver dwijnen, omdat daar een tennis park wordt aangelegd De huur van de grond op het nieu we terrein komt op 50 cent per vierkante meter per jaar. NOORDWIJK De bezoekers van de Noordwijkse boulevard zul len binnenkort toch de zee kun nen zien. Nu is dat nog niet mo gelijk omdat de duinen aan de promenade te hoog zijn Eerdere plannen om de duinen af te schuiven werden naar de prul lenbak verwezen, maar gister avond tijdens de vergadering van de raadscommissie openba re werken werd toch besloten om nog voor het begin van het seizoen op verschillende plaat sen de duinen te verlagen. De Maatschappij Zeebad heeft na melijk zand nodig om haar ver schillende strandtenten wat ver hoogd op het strand te kunnen neerzetten. Het zand van de zee- reep zou daarbij goed van pas kunnen komen. Als tegenpresta tie levert Zeebad een bijdrage in de kosten van het afschuiven De uitvoering van dit plan houdt wel in dat het duin alleen lager wordt gemaakt op plaatsen waar de strandtenten van Zeebad ko men. De rest zal by een volgende Deze methode sprak de commis sieleden met uitzondering van de PPR-lid P. de Ridder, wel aan Rubingh fWD) en Willms (CDA) begrepen echter niet waarom tij dens de vonge vergadering was gezegd dat afschuiven niet mo- Directeur gemeentewerken Sucns gaf uitleg: "Wat ons toen voor ogen stond was de formele gang van zaken. Er was een raadsbe sluit nodig en daarna de goed keuring van gedeputeerde sta ten. Voordat we aan de slag kon den zouden we midden in de zo mer zitten. Alleen als burge meester en wethouders nu riske ren een opdracht te geven in af wachting van goedkeuring van de provincie, het hoogheemraad schap Rijnland en eei: paar grondeigenaars, is afschuiven voor het seizoen mogelijk". Het blukt echter dat het onderhou den van de molen de laatste jaren aanzicnlyk duurder is geworden De werkelijk"' Ito U n ©VI r 1979 bedroegen byna 4 100 gulden. Gebleken is ook dat de Rijnland se Molenstichting, eigenares van de molen, ondanks toezeggingen van provinciale en rijkssubsidie de kosten niet geheel zelf kan op brengen. De gemeenteraadsleden van Voor hout moeten zich morgenavond tijdens de raadsvergadering nog akkoord verklaren met het voor stel van B en W WADDINXVEEN - De hengel sportvereniging Waddinxveen zal binnenkort beginnen met het uitzetten van graskarpers om het "dichtgroeien" van sloten in Waddinxveen tegen te gaan Voorlopig wordt het nut van de graskarper uitgeprobeerd in een gedeelte van Ringvaart Het Waddinxveens college van B en W stelt de gemeenteraad voor om hiervoor subsidie te verlenen aangezien de graskarper de dienst Gemeentewerken waar schijnlijk werk uit handen ral ne- "Het verschijnsel van dicht groeiende sloten, singels en vaar ten doet zich overal voor. Reeds enkele jaren zijn gedeelten van de Ringvaart, voornamelijk het stuk ten noorden van de brug in de Stannglaan, niet geschikt om in te vissen door een dikke laag waterplanten. Baggen-n van de sloot is de tradi tionele oplossing maar het kan vermoedelgk ook anders. De graskarper eet namelijk enorme hoeveelheden waterplanten en beperkt daardoor de noodzaak van het baggeren. Mocht deze methode efficient zijn dan zou dat gemeente een besparing in de baggerkosten kunnen opleve ren". aldus het college van B en W in het voorstel aan de gemeen teraad De totale kosten van het graskar per projekt bedragen 8000 gul den. het college «ran B en W stelt voor om hierin voor 2400 gulden bg te dragen. De gemeenteraad» vergadering wordt gehouden op woensdag 22 apnl

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25