"ITTF moet aangepakt worden "FC Den Haag is nu verleden tijd r>*> 3 Van der Wal in vorm SINGELLOOP Aad Mansveld voelt zich afgedankt Tafeltennisploeg boycot openingsceremonie WK Vangog: 'killer Lafleur Groninger stevent op damtitel af TUSS£W £!£0U£//," WOENSDAG 15 APRIL 1981 Ipswich Town verslaat Aston Villa LONDEN (ANP) Ipswich Town heeft de kans op het behalen van het kampioenschap in de Engel se eerste divisie in eigen hand ge houden door gisteren in de uit wedstrijd tegen Aston Villa met 2—1 te zegevieren. Door deze ze ge naderde Ipswich koploper As ton Villa tot op één punt met een wedstrijd minder gespeeld. Met nog vijf duels voor de boeg, waarvan drie op eigen veld waar de ploeg van Robson al een jaar ongeslagen is, heeft Ipswich nu weer een betere uitgangspositie dan Villa. Alan Brazil, op aangegeven van Paul Mariner, en Eric Gates, die een foutieve terugspeelbal af strafte, zetten Ipswich op een 2-0 voorsprong. Brazil maakte zijn treffer al in de vierde mi nuut. Gates scoorde tien minu ten voor tijd. Villa kwam kort voor het einde nog terug via Shaw, maar kon niet tegengaan dat dit jaar voor de tweede keer op eigen veld werd verloren. In een andere wedstrijd in de eer ste divisie verloor Liverpool met 0-1 van Manchester United. Breitner Paul Breitner van Bayern Mün- chen is teruggekeerd in de selec tie voor het Westduitse voetbal elftal. dat op 29 april in Hamburg een kwalificatieduel in de voor ronden van het wereldkam pioenschap tegen Oostenrijk af werkt. Dit werd gisteren bekend, nadat Breitner en bondscoach Jupp Derwall in München twee uur met elkaar hadden gesproken. De bebaarde 'rebel' uit het West duitse voetbal speelde voor het laatst in de nationale ploeg op 1 november 1975 tegen Grieken land. Indertijd leidde een con flict met Helmut Schön tot zijn halsstarrige houding. SPORT DEN HAAG (GPD) Dat de economische recessie het betaald voetbal in haar ban heeft, mag zo langzamerhand wel duidelijk zijn. De 37 betaald-voetbalorganisaties (bvo's) worden zich, weliswaar later dan in de „normale" maatschappij het geval was. ook meer en meer bewust van de noodzaak bezuinigingen in te voeren om zodoende het hoofd nog enigszins financieel boven water te kunnen houden. Een bewustwoidingsproces, dat nadrukkelijk wordt gestimuleerd door het Budget Bewakings Instituut (BBI). Het instituut moet erop toezien dat de 37 clubs hun uitgaven en inkomsten dusdanig op elkaar afstemmen, dat geen, onnodig, verder verlies meer wordt geleden naast de reeds bestaande totale schuldenlast van ongeveer 50 miljoen gulden. Aad Mansveld (rechts op archieffoto): 'slachtoffer' van bezuinigingsoperatie bij FC Den Haag. Bezuinigen luidt dus het motto; een doelstelling waar met name de spelers zich maar erg moeilijk mee kunnen verenigen. Aan de uitvoering van de bezuinigings- FC Kaiserlautern heeft op eigen veld een inhaalwedstrijd voor de Bundesliga tegen Eintracht Frankfurt met 2-0 gewonnen. Bij de rust was de stand nog 0-0. De doelpunten kwamen op naam van Hofeditz (78e minuut) en Briegel (85e minuut uit een straf schop). Er waren 33.000 toe schouwers. Beide clubs ontmoe ten elkaar binnenkort nog in de finale van het toernooi om de Westduitse beker. Het gegoochel met de voetbalspel regels blijft een strijdpunt tussen de wereldvoetbalbond (FIFA) en de Noordamerikaanse profliga (NASL). De Noordamerikaanse voetbal competitie is dit seizoen van start gegaan volgens de FIFA-re- gels, maar al tijdens het tweede weekeinde werd er weer overge schakeld op het Amerikaanse systeem: de buitenspellijn op 35 yards en niet de middenlijn en drie wisselspelers om plaats van twee. De Amerikanen deden dit. nadat zij van FIFA-voorzitter Ha- velange toestemming zouden hebben gekregen. Havelange heeft dit echter ten stelligste ont kend tegenover zijn secretaris Helmuth Kaser. "Havelange heeft er zelfs de nadruk op ge legd dat er in alle landen volgens dezelfde regels gevoetbald wordt" aldus Kaser. Volgens de Zwitser hebben de Amerikanen eigenmachtig gehandeld. Zij lo pen nu het risico uit de FIFA ge stoten te worden. maatregelen valt echter niet meer te ontkomen - wanneer een club zich niet richt naar de BBI- maatstavcn stelt deze de over heidssubsidie in gevaar - maar stuit ook in deze bedrijfstak op felle kritiek. En zoals eveneens gebruikelijk, be reikt de kritiek van de suppor ters op een gegeven moment een emotioneel hoogtepunt. Afgelo pen zondagochtend kende FC Den Haag een dergelijk „hoogte punt". De ruiten van voorzitter Pieter den Duik werden door twee klinkers verbrijzeld. De familie Den Duik werd de gehe le zaterdagavond via de telefoon lastig gevallen met ongenuan ceerde dreigementen. Hoewel in eerste instantie door Den Duik werd verondersteld dat het bg dreigementen bleef, werden 's nachts rond de klok van half vier twee klinkers door de voorruit van huize Den Duik geworpen. De gewelddadige inbreuk op het pnvé-leven van Den Duik is het indirecte gevolg van de financié- le stap terug, die FC Dm H moet nemen. De Haagse eredivi- sionist moet volgend seizoen ruim 400.000 gulden minder aan spelerssalarissen uitkeren en zal daarnaast nog eens twee ton moeten bezuinigen op enkele an dere posten op de begroting De vier ton bezuiniging op spelers- salarissen gaat gepaard met aan zienlijke verlagingen van de con tracten. terwijl het aantal con tractspelers van 28 wordt terug gebracht toi 20. Naast onder an dere Henk van Leeuwen, die in middels hoeft aangekondigd te zullen vertrekken bij FC Den Haag. André Wetzel en Ton Wic ket behoort dus ook Aad Mans veld, een man met een jarenlan ge staat van dienst bg de Hage naars. tot de „slachtoffers Typerend NOVI SAD (ANP) De Nederlandse tefeltennisploeg heeft gisteren in Novi Sad op de eerste dag van de 36ste wereldkampioenschappen voor opschudding gezorgd door niet deel te nemen an de openingsceremonie. Chef d'equipe Egbert Welsink nam deze radicale beslissing na eerder overleg met het hoofdbestuur van de NTTB, nadat de 'council', het hoog ste adviescollege binnen de ITTF (wereldfederatie), unaniem zijn fiat verleend had aan de papieren degradatie van het damesteam naar de tweede categorie. Welsink en de ploeg beschouwde de boycotactie als een ultieme vorm van protest tegen deze eenzijdige, zonder vooroverleg met de betrokkene genomen besluitvorming. Vooral de neerbuigende manier waarop Welsink door de 'council' op de hoogte werd gebracht, zet te kwaad bloed bij de Nederlan ders. Schriftelijk was Welsink door de adviesraad geïnviteerd een dag voor de aanvang van het toernooi in de Joegoslavische plaats de terugkeer van de Oran je-dames in de hoogste divisie te bepleiten. Zijn pleidooi werd evenwel aan strikte regels ge bonden. Zo mocht Welsink geen melding maken van schending van de regelementen omdat daar naar mening van de 'council' geen sprake van was. Hij moest uitsluitend de adviesraad trach ten te overtuigen dat de dames- ploeg op basis van haar sterkte in de hoogste klasse thuishoorde. Bij aankomst in de vergadering- ruimte werd Welsink naar de wachtkamer verwezen. Na an derhalf uur werd hij binnenge roepen en las ITTF-voorzitter Evans een korte verklaring voor, waarin hij met leedwezen mee deelde dat de 'council' het una nieme besluit had genomen de terugzetting van Nederland naar de tweede categorie ten gunste STOCKHOLM (GPD) - Rick Vangog bleek het grote nieuws van de tweede speel dag in het wereldkampioen schap ijshockey. De timide, pas 23 jaar geworden Neder landse Canadees in Gro ningse dienst haalde de voorpagina's van de Zweed se kranten, waarbij kreten als „Lafleur-killer" breed uitgemeten werden. Gevoed door de opruiende Canadese coach Don Cherry sprong ook de sensatiepers van de nieuwe wereld bovenop Rick Vangog, die verdwaasd reageerde op alle belangstel ling nadat hij Canada's na tionale ijshockeyheld La- fleur na precies 41 seconden spelen met een vreselijke bodycheck uit de wedstrijd knalde. Hoewel het een faire check leek, oordeelde de we reldpers dat Vangog heilig schennis had gepleegd. Lafleur zelf zat overigens ner gens mee. Zijn neusbeen lag wat akelig bloot, maar dat belet hem niet om het toer nooi normaal uit te spelen. Gerard Bakker: "stalen wand" van Zuid-Korea goed te keuren. Welsink zag daarop af van zijn pleidoi en verliet ontgoocheld het vertrek. Bakker Voor damescoach Gerard Bakker was de aardigheid er op de eerste dag al meteen af. Hij verweet Welsink een te diplomatieke houding door niet het woord te nemen na het besluit yan de 'council'. Bakker: "Als ik daar had gestaan, had ik ze de stuipen op 't lijf ge jaagd. Ik had ze voor alles en nog wat uitgemaakt. Met een fatsoen lijke houding bereik je niets. Dat zie je nu. Die lui hebben geen bord voor hun kop, maar een sta len wand. Daar moet je dwars doorheen om wat te bereiken. Pak ze maar eens stevig aan. Dan verpest je het mischien voor een paar jaar. maar dan lopen ze niet meer over je heen. Zoals nu het geval is". In het Nederlandse kamp wordt Gyorg Lakatos als de kwade ge nius beschouwd. De voorzitter van de classificatiecommissie heeft niet veel op met die 'lastige' Nederlanderd die altijd maar dwars liggen (Israël-kwestie) en constant proberen de Oosteuro- pese blokvorming binnen de ET- TU (Europese Bond) en ITTF te doorbreken. Zo deed de bejaarde Hongaar vorig jaar een poging Bettine Vriese- koop te weren van deelneming aan de top-12 in München door haar als achttiende op de Euro pese ranglijst te plaatsen. Dit bo ze plannetje werd ternauwer nood verijdeld door protesten van Nederlandse zijde bij colle ge-bestuurders van Lakatos, die zijn eigenmachtig optreden col lectief veroordeelden. Succes Ditmaal heeft Lakatos wel succes. Niet alleen schaarde en 'council' zich unaniem achter zijn advies Nederland terug te zetten en wees het een compromis ne gen ploegen i.p.v. acht zoals op het WK in Birmingham en Pjong Jang - van de hand. Daarnaast heeft hij ook een meer dan stevi ge vinger in de pap gehad bij de poule indelingen. In de hoogste divisie zijn Joegoslavië en Hon garije bij de heren opmerkelijk bevoordeeld, waar zij bij wijze van spreken zonder batje tot de halve eindstrijd kunnen door dringen, zijn de concurrenten (China Japan. West-Duitsland, Zweden, Engeland en Zuid-Ko rea) in één groep ingedeeld. Leed de Nederlandse afvaardiging op bestuurlijk niveau de ver wachte nederlaag, op sportief ge bied zette de damesploeg een flinke stap op weg het ten on rechte verloren terrein te herove- De terugtocht kreeg vaste vorm door de belangrijke 3-1 zege op Polen, dat als voornaamste strui kelblok werd beschouwd. Die prognose werd in het onderlinge duel bewaarheid. Sandra de Kruiff struikelde in de openings partij met 21-18, 12-21 en 15-21 over Matgerzata Urbanska. Betti ne Vriesekoop bracht de partijen op gelijke hoogte door de sterke Jolanta Szatko, eveneens in drie games 20-22, 21-12 en 21-17 onder de duim te houden. In het dubbel viel de beslissing pas op het laatste moment gunstig voor Nederland uit. In de derde game behielden Vriesekoop en De Kruiff in de verlenging hun koelbloedigheid 22-20. Daarna was het voor Vriesekoop een koud kunstje tegen Urbanska (21-13; 21-11) de tweede overwin ning van de dag - Singapore werd in de ochtenduren heel simpel met 3-0 weggedrukt - vei lig te stellen. De herenploeg was eveneens twee maal succesvol. Maleisie werd met 3-1 verslagen, terwijl Egypte met 5-2 werd opgeknapt. Bettine Vriesekoop was op de eerste dag van het WK-tafeltennis weer van onschatbare waarde i damesteam. Zij bleef ongeslagen in haar partijen tegen Singapore en Polen. ASSEN (ANP) - Jannes van der Wal heeft gisteren in Assen zijn leidende positie in de strijd om de nationale damtitel versterkt. Deze onlangs tot internationale grootmeester gepromoveerde speler versloeg in de zesde ron de binnen 25 zetten Wim van der Kooij en kwam daardoor uit op een totaal van elf punten, twee meer dan Clerc en Bastiaannet. Clerc deelde de punten met Jansen en Bastiaannet versloeg Schol- ma. Ook Harm Wiersma kwam weer eens tot winst en klasseer de zich nu als vierde op de rang lijst. Tegen Van der Kooij had Van der Wal een Roozenburg-spelkarak teristiek op het bord gebracht zonder evenwel nog een stuk op veld 24 te plaatsen. In dit spelty pe past de debutant uit Woerden het Drostsysteem toe. Hij nam voorlopig genoegen met schijf- verlies en trok ten aanval tegen de lange vleugel van zijn tegen stander. In deze fase leek het er even op dat Van der Kooij met zijn voortzetting naar veld 24 zijn tegenstander voor onoplosbare problemen plaatste in verband met een dreigende damcombina- tie. Maar Van der Wal had alles heel goed berekend. Met zijn laatste zet hoopte hij dat Van der Kooij deze voortzetting zou kie zen. want met een eenvoudige, maar wel listige combinatie be sliste hij de partij. Van der Kooij-Van der Wal 0-2, Beerr- poot—Bies 2—0; Clerc-Jansen 1 1, Bastiaannet—Scholma 2—0, Vermin—- Wiersma 0—2; Van der Borst—Boom 1-1 De stand 1 Van der Wal 11 punten. 2. Clerc en Bastiaannet 9. 4 Wiersma 8; 5. Jansenen Becrepoot 6; 7 Scholma. Ver min en Van der Borst 5. 10. Boom 4. 11. Van der Kooij en Bies 2 Het mag typerend worden ge noemd voor de moeizame weg die FC Den Haag vooral dit sei zoen aflegt Tgdens FC Den Haag-MW behuisden slechts tweeduizend supporters de tri bunes. Een troosteloze aanblik, maar wel meteen de verklaring waarom het exploitatietekort van FC Den Haag inmiddels tot ongeveer een miljoen gulden is opgelopen. De verkoop van het talent aan het eind van elk sei zoen - noodzakelijk om het ex ploitatietekort te dekken - de slechte resultaten en nu dan weer de problemen rond de spe lerssalarissen werken zeker niet stimulerend op het stadionbe- zoek. Desondanks blijft vooral Pieter den Duik hoopvol gestemd over de toekomst Hg: „We proberen er alles aan te doen om het be taald voetbal voor Den Haag te bewaren. Maar dat houdt dan ook wel in dat je je moet richten naar de verlangens van het BBI. Afgelopen vrijdag heeft pen- ningsmeester Gerard Weber daartoe een gesprek met Aad Mansveld gevoerd, waarin hg Aad schgnbaar op een wat onge nuanceerde wgze van deze nood zaak heeft willen doordringen. In principe willen wg Mansveld niet kwgt, maar je moet op een gegeven moment wel voor de toekomst, dus voor de jeugd, kie- Mansveld zelf. die voor een bedrag beneden de vijftigduizend gul den per jaar ook niet bg Den Haag wil blgven, heeft de indruk dat FC Den Haag en vooral trai ner Martin van Vianen wel van hem af wil. „Het is jammer van die ramen van Den Duik, maar echt wakker kan ik er 's avonds niet van liggen. Hoge bomen vangen nu eenmaal veel wind. nietwaar? En daar komt dan nog bij dat mg wel op een uiterst on plezierige manier is uitgelegd waarom ik geen contract meer krijg aangeboden Pas wanneer enkele spelers de hun aangebo den contracten weigeren, en er financieel wat ruimte ontstaat, zou ik aanspraak op dat restant kunnen maken. En daar pas ik duidelgk voor Overigens heeft Martin van Vianen voor volgend seizoen al afspraken met Guido Pen gemaakt om mijn plaats op te vullen. Dan kan Den Duik wel zeggen, dat ze bezig zgn het be drgfsleven te stimuleren om mg te behouden, maar voor mg is FC Den Haag echt over, wat er ook nog zou gebeuren". (ADVERTENTIE) Leidsch Dagblad Leidse Politie Sportvereniging Woensdag 29 april Aanvang voorprogramma 19.00 uur start 19.30 uur. M.m.v. Theo Koomen en Barry Hughes W)T ZOLI-IE NOU TOCH TTöFN ME ROETEN W3 i6 «ervandaan niet te verstaan /.AAT IK MAAR '6 'N STUKKIE NAAR A£>/rA0e. V AKX>//y/S' cr/rtx/s Ut//gT£\£AS KUWOC WANCEi/S V"-1 HHTM Ptü /- :p j, p'-fpi -[ £\C ELAAS j tftp' yv -

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19