Auto met grotere grip Volkswagen gaf Passat meer allure Ge lissen had ongelijk Somber Vierwielaandrijvers van Subaru Een verfrissende r© \1 kijkop badkamers ICOATHIBU TOENSDAG 15 APRIL 1981 De Amerikaanse auto-indus trie heeft zeker vijf jaar no dig om de vroegere concur rentiekracht te "heroveren". Dat concludeerde de Ameri kaanse minister van verkeer Goldschmidt na een grondig onderzoek. En dat zal dan al leen nog maar lukken als de Japanners zichzelf een "vrij willige" exportbeperking opleggen. Want het zal moeilijk zijn - volgens het rapport waarop Reagan zijn beslissingen moet baseren - om de 1000 tot 1500 dollar kostenvoor deel die de Japanse indus trie heeft weg te werken. Want zelfs al zouden de ar beidskosten in beide landen gelijk zijn dan nog blijft meer dan de helft van dat kostenvoordeel bestaan. Het grootste deel van de Ja panse voorsprong is immers structureel: hogere produk- tiviteit door moderne fa brieken. Daarom staat de Amerikaanse auto-industrie voor enorme investeringen. Zij zal nieuwe installaties moeten aanschaffen. En in tussen zal het energiebeleid gericht moeten zijn op zuini ger auto's. Maar hoe men het ook wendt of keert: aan het verloren gaan van arbeidsplaatsen in de auto-industrie zal niet zijn te ontkomen. Aldus het sombere beeld dat Goldsch midt schetst. 1 Het terreinwagentje wint terrein. Dat kon men zien op de in februari gehouden personenauto-RAI in Amsterdam. In diverse soorten en maten wa ren die soort "bergbe klimmers" aanwezig. Maar lang niet alle ogen schijnlijke terreinwa gens zijn in werkelijk heid ook echt terrein wagens. Neem de Talbot Matra Rancho. Het lijkt heel wat. Door het verzwaarde onderstel en de voorwielaandrijving kan de wagen in het ruige veld ook wel iets meer dan een gewo ne personenauto maar een echte terreinwagen is het echt niet. Datzelfde geldt eigenlijk voor de vierwiclaangedreven mo dellen die Subaru al op de RAI liet zien en die nu in de showrooms van het jonge Ja panse merk zijn verschenen. Het zijn geen terreinwagens Op door sneeuw of ijzel gladde wegen komt de vierwielaandrij- ving van de Subaru's het best tot haar recht- pur sang. In Amerika spre ken ze in zo'n geval van een "all country car". Ze kunnen heel wat meer dan normale sedans en dat kan onder bepaalde omstandigheden uiterst nuttig zijn - maar ze zijn toch niet gebouwd om al le problemen van het ruwe terrein de baas te kunnen. Deze Subaru's zien er trouwens ook niet uit als terreinwa gens. En de capaciteit is be perkt gebleven tot het ge makkelijker kunnen rijden op gladde wegen en het vrij rustig kunnen klimmen als het terrein wat ruwer is. Maar men kan de vierwielaan- drijving wel benutten als de omstandigheden er naar zijn: bijvoorbeeld bij gladheid door sneeuw of ijs of als men in moeilijk terrein terecht komt. Dat kan heel simpel al rijdend gebeuren. Alleen mag de snelheid nooit hoger zijn dan 80 kilometer per uur. Dan is het een kwestie van een hen del enkele centimeters op lichten en de wagen staat op vier benen. De grondspeling van de wagen is groter dan die van een nor male sedan (35 centimeter) en er is een laag zwaartepunt waardoor er een maximale kantelingshoek van 48 gra den is ontstaan. Het klimver- mogen varieert van 44.7 pro cent voor de normale uitvoe ring tot 68 procent voor de stationcar. De auto wordt geleverd met 1800 cc viercilinder boxermo tor die 59 KW levert. Er zijn drie modellen: de vierdeurs sedan (f22.899), de driedeurs hatchback (f21.399) en de vijfdeurs combi (f24.999). Het gebeurde een dikke acht jaar terug. Een zeer zorgelijk kijkende Den Uyl voor de te levisie: "Het zal nooit meer worden zoals het is geweest". Autoloze zondagen. Benzine op de bon. Oliecrisis nummer één. Roerige tijden. Zeker voor de autohandel die na zovele vruchtbare jaren ineens met de neus op het harde feit werd gedrukt dat de bomen niet tot in de hemel groeien. En juist in die moeizame maanden moest een nieuwe ling van Volkswagen zijn weg naar de klant nog vin den. Dat de Passat desondanks een succesvolle middenklasser werd was tekenend voor de kracht van het concept. Maar ook dat is aan slijtage onder hevig en dus meenden de mannen van Volkswagen vo rig jaar dat de tijd rijp was voor een grondige restaura tie. Het toenemende comfort van de kleinere modellen (zoals Golf en Jetta) dwong de ont werpers daarbij in de richting van de vergrotende trap: lan ger, breder, ruimer en lu xueuzer. En daar komt dan natuurlijk ook duurder bij. De goedkoopste Passat kost vandaag de dag op een haar na negentien mille... Dat is dan de uitvoering met de 1,3 liter motor. Men kan ook kiezen voor een 1,6 of 1,9 liter motor (de laatste met vijf ci linders). En dan is er nog een dieselversie. Ik kreeg van importeur Pon in Leusden de LS mee met de 1600 motor die 75 DIN-pk kan leveren. Wat goed is voor een topsnelheid van een dikke 160 kilometer per uur. Als driedeurs blijft deze versie nog net onder de 22 mille. Maar als men er twee deuren bij wil hebben komt daar nog eens een kleine 900 gulden bij en dat betekent dus te vens het hoge tarief bijzonde re verbruiksbelasting- Het model lijkt op een Lancia Beta of als men wil op een Renault 20. Dat komt door de andere abhterzijde. In verge lijking met zijn voorgangers is het - zoals ik al zei - alle maal wat meer. Meer ruitop- pervlak. Meer binnenruimte. Grotere spoorbreedte (6 cm), langere wielbasis (8 cm) en gunstiger luchtweerstand. De fabriek is erg trots op de 0.38 cW, die in de specifica ties is opgenomen. Dat bete kent een weerstandswaarde die niet veel auto's van die klasse halen. Dat is wel nodig ook want de bijna 15 cm meer lengte kan men natuurlijk ook in het ge wicht terugvinden. Maar dat mag in deze tijd uiteraard niet leiden tot een hoger ben zineverbruik. Integendeel, elk nieuw model moet wat dat betreft beter uit de bus komen dan zijn voorganger. Zo ook bij deze Passat. Dat doel wordt niet alleen door de lagere luchtweerstand be reikt. Maar mede door een betere compressieverhou- ding, een elektronische ont steking (de duur en intensi teit van de ontstekingsvonk is belangrijker gebleken dan men aanvankelijk dacht) en vooral door zogenaamde "schakel- en verbruiksindica- ties". Ik heb daar al eens eens eerder aandacht aan besteed. Een geel lichtje op het dashboard geeft aan wanneer de be stuurder naar een hogere ver snelling moet. En wanneer de hoogste versnelling is bereikt kan men direct aflezen hoe veel liter benzine men per 100 kilometer verbruikt. Het blijkt dat men veel eerder de hogere versnelling moet opzoeken dan de meeste au tomobilisten doen. En onwil lekeurig gaat men in de hoog ste versnelling wat rustiger rijden om de naald van het metertje zo links mogelijk te houden. Zo rijdend komt men aan de benzinepomp in de buurt van de één op twaalf en dat is toch wel een redelijk ver bruik voor een auto van dat kaliber. Want is toch wel het meeste opvallende als men met de vroegere Passat voor ogen in het vernieuwde mo del stapt: het is een veel gro tere auto geworden. Een auto van allure. Die indruk wordt mede geves tigd door het zeer verzorgde interieur. Goed zittende stoe len met voldoende steun in de rug, een aantrekkelijk so ber maar stijlvol dashboard, een kittig klein pookje en aan het lichaam aangepaste por- tiervormen. Echte luxe als centrale vergrendeling, schuifdak. stuurbekrachti ging en dergelijke moet men tegen stevig geld extra ko pen, maar ook zonder dat ademt deze Passat toch een sfeertje van comfort uit. Comfort - ik heb het al meer gezegd dat ook wordt be paald door de hoeveelheid geluid die in het comparti ment binnendringt. De 1,6 li ter motor die mijn testwagen herbergde was wat dat be treft van een uitstekende kwaliteit. Glad en soepel deed hij zijn werk zonder al te veel geluid te produceren. De wagen lag prettig rustig op de weg wat voor een deel is te danken aan de nieuwe achterasconstructie die de technici hebben toegepast. Een achteras "met zelfden kende koerscorrigerende la gers". Vraag m(j niet precies wat het is. De vele technische termen die in de documentatie wor den gebruikt zal ik u bespa ren. Het ging mij om de prak tijk. En ik moet zeggen dat deze Passat zich opvallend rustig gedroeg. Ook als het wegdek in minder gunstige staat was. En dat is wat ook het comfort bepaalt. Alles bij elkaar: de r Volkswagen hebben een uit stekend stuk huiswerk ge daan. De prijs is aan de hoge kant maar de kwaliteit van de Passat ook. AUlO rMlegaar Minder autopoetsen 1)1 Minder autopoetsen. Ik heb het verleden al meer op middeltjes ge wezen die de auto langduriger beschermen dan de vroeger - en ook vandaag de dag nog - gebruikelijke poetsbeurt Er is er nu een bijgekomen van Turtle Wax in het land van de poetsmiddelen geen onbekende. Die is met "Formula 3" op de proppen gekomen. De fabriek noemt het zelf een "polymer sea lant" Dat is een kreet, zoals zovele ontwikkelingen, uit de ruimtevaart afkomstig Poetsen met gewone autowas brengt een bescherm laag OP de lak Een polymer sealant gaat verder Die gaat een hechte tmoleculaire) verbinding aan MET de lak. En dat doet dus ook Formula 3 Het gebruik gaat heel gladjes Eerst de auto grondig schoonmaken en dan de vloeistof draaiend opbrengen Laten drogen Daarna schoon wrijven. Dan ontstaat er een gladde glanzende laag die de lak beschermt tegen alle vuilaanslagen. Een wasbeurt bete kent: een natte spons erover en de zaak ziet er als nieuw uit. Formula 3 is op alle lakken te benutten en verder op chroom en polyester. Het is niet goedkoop in vergelijking met de gewone autowassen. Een flacon kost 25 gulden Maar volgens de fabriek heeft men dan voor twee jaar bescherming in huis. Of op de auto.... Voor frisse lucht Dit is deAtmosCare van National Al eivnmin eert goedkoop acces soire Integendeel zelfs: een duur attribuut. Bijna vijfhonderd gulden. Maar daarmee koopt men voor altijd frisse lucht in de wagen. Het apparaat wordt aangebracht op de hoedenplank en is met een knop het het dashboard te bedienen. Het zuigt alle stofdeeltjes in de auto op en haalt dan ook nog eens alle schadelijke gasdeeltjes uit de lucht. Een ventilator jaagt de tmile lucht door filters Binnen twee minuten is het milieu in de auto helder en fris. Maar men moet er flink wat voor over hebben Rug leuning-autotas Vroeger hadden sommige auto's een bergvak op de rugleuning uan de voorstoelen Men komt ze nauu'elykj meer tegen. Maar uit Scandinavische koker is nu een ruglewnngtas teixiorschijn geko men die in een oogwenk aan nagenoeg elke voorstoel kan worden bevestigd. De tas om vat drie vakken aan de zijkanten twee voor flessen en in het midden een voor kaarten en dergelijke. De tas wordt door Lafort in Venlo in zeven kleuren geim jxirteerd Voor een prijs van f 36.- (met drukknoppenof f 33.50 t met schuifgesp De president van de rechtbank in Roermond, mr. G. Wind, heeft de deken van Gennep, dr M. G. H Gelissen, in het ongelijk gesteld wat betreft zijn aantijgingen te gen de Rotterdamse Calama- groep. In een publikatie over de Limburgse vastenactie - de te genpool van de officiële Bis schoppelijke Vastenactie Neder land - had deken Gelissen deze actiegroep, die zich inzet voor boeren en arbeiders in Zuid- Amerika, aangeduid als een be weging van priesters en ex-pries ters "die de marxistische uit gangspunten ondertekenen en als hun evangelie zien". Dr. Gelissen stelde daarmee een onrechtmatige daad, zo sprak de rechter uit. Hij heeft de grenzen van de zorgvuldigheid over schreden. Op straffe van een dwangsom van tienduizend gul den per week de Calama-groep had f. 100.000 geëist - moet de deken in vyf dagbladen (twee landelijke en drie regionale) op de voorpagina de uitspraak van de rechtbank laten publiceren binnen één week na betekening van het vonnis. Ook moet hij de kosten van het geding (f. 1500) betalen. Het is hem bovendien verboden, zich opnieuw in grie vende zin over de Calama-groep uit te laten. Mr. Wind is van oordeel, dat het verweer van dr. Gelissen niet op gaat. Die beriep zich namelijk op een "methodepapier" van de groep uit 1978 waaruit een mar- xistisch-leninistische instelling zou blijken. Het papier was een intern stuk, dat niet bestemd was voor rooms-katholieke leden. Bovendien kon Gelissen weten, dat in een persbericht van het bisdom Rotterdam en in twee brieven van bisschop Simonis de rooms-katholieke leden van de Calama-groep waren gerehabili teerd van beschuldigingen in een landelijk dagblad. Tijdens de zitting kwam nog een verklaring van iemand uit Schie dam ter tafel, gedateerd 31 maart 1981. Daarin werd gezegd, dat dr. W. van Paassen, vroeger vicaris- generaal van het bisdom Rotter dam, hem indertijd had geadvi seerd, niet over de Calama-groep in de pastorale raad te rapporte ren omdat de binnenlandse vei ligheidsdienst had gewaar schuwd dat de groep en haar lei der contacten zouden onderhou den met terroristische organisa ties. Ook zou de leider van de groep bisschop Simonis hebben gechanteerd. Hij zou hebben ge- (ADVDRTENTIE) (ADVERTENTIE) dreigd een geluidsopname var. een interview met de bisschop in de openbaarheid te zullen bren gen als deze zijn afwijzing van de Calama-groep niet introk Desgevraagd noemde dr. Van Paassen - nu in dienst bij de Priesters van het Heilig Hart - deze verklaring "nonsens". De man uit Schiedam had nooit op dracht gekregen een rapport over de groep samen te stellen. Wel was hem toegestaan, een voorstel tot bespreking in de raad in te dienen. Mr. F Kern kamp, verdediger van de groep in het kort geding, kwalificeerde het hele verhaal als "laster". "Een eventueel proces zou voor de Schiedammer slecht aflo pen" Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Barneveld J. Smit Hilversum, te- Koudekerk aan den RijnJ. L. Ravesloot Hcemse. te Birdaard (Fr.) J. Neeleman Tiendeveen-- Nieuw-Balmge, te Ridderkerk A. Beens Sommelsdijk. te Veen- wouden (Fr J de Roo (vlnMpr. dikant) Middelburg, aangeno men de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Eek en Wiel A. Christ, catecheet-hulpprediker te Leiden;bedankt voor Woerden R J van de Hoef Harderwgk. Gereformeerde Kerken:beroepen te 's Gravendeel C J Tissink Dordrecht, te Den Haag-Oost B In de showroom» bij Ico/Athibu doet u nieuwe nieren op Hier staan, in vele opstellingen, evenzovele badkamers om uw kijk op budkamers te vcrfritMQ Duik eens in de mogelijkheden! Ico/Athibu biedt u, in kombinatie met de in onze showroom gepresenteerde vloer- en wandtegels, de badkamer an uw dromen. Een badkamer opmaat die ook past in uw budget Showrooms geopend dinsdag t/m vrijdag 9 - 5 uur. donderdagavond 7 9 uur, zaterdag 9.30 1.30 uur of na afspraak ook 's avonds Baak Vlaardingen; aangenomen naar Gees (Dr.) kandidaat S. Boukes Kampen Gereformeerde Gemeenten:be- dankt voor Kapclle-Biezehnge A. Bac Oostkapelle. Sjollema.De Nederlander Bald win Sjollema treedt af als direc teur van het programma van de Wereldraad van Kerken tot be striding van het racisme. Van de oprichting van dit programma af. in 1969, heelt hu het geleid. Zun opvolger is de 46- jangc e dr Anwar Barkat uit Pakistan. Deze is lid van het uitvoerend co mité van de Wereldraad en voor zitter van de afdeling voor Ge rechtigheid en Dienst •Doodstraf.De algemene vergade ring van de protestantse kerken in Franknjk heeft zich uitgespro ken tegen de doodstraf "De mens mag geen beslissingen ne men die niet meer ongedaan zijn te maken" Zonde.Volgens de evangelikalc "Conferentie van beludende ge meenschappen" m Duitsland is christen-zun en homofiele prak rijk onverenigbaar "Homose- xuele aanleg bestaat niet. Homo filie ontstaat later, door heterose xuele teleurstelling, psychische gebreken, verleiding of slechte invloed". "En Als er zoiets als aangeboren geaardheid zou be staan. dan bluft zonde nóg zon de"

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15