Wim Spit: levenswerk voltooid, de man weg Wie zijn we? Waar gaan we naartoe? Vice-voorzitter FNV naar de Novib interview EENMALIGE AANBIEDING Goedhart Bouwhuis „Het leven van de Nederlander" is het nieuwe Boek van de Maand. WOENSDAG 15 APRIL 1981 VARIA Door Jan Harren AMSTERDAM (GPD) Er bestaan geen afzonder lijke katholieke, protestants-christelijke en neu trale cao's; als je die voor de niet-confessionelen tenminste zo zou mogen noemen. Onzin, dus, om gescheiden voort te blijven gaan. „Er is geen re den om de godsdienstige oriëntatie te beschou wen als een criterium voor de organisatie van de vakbeweging". Wim Spit is er tot op de huidige dag heilig van over tuigd dat de samenwerking in de FNV van zijn Ne derlands Katholiek Vakverbond met het socialisti sche Nederlands Verbond van Vakverenigingen goed is. Hij is wel de makelaar van dit huwelijk genoemd. Daarom ook heeft hij misschien iets van iemand wiens taak is volbracht, wiens doel is be reikt, als hij eind september zijn bureau in het FNV-gebouw in Amsterdam opruimt. Als alles volgens het draaiboek verloopt, is het federatieve samenwerkingsverband van NW en NKV dan vervangen door een complete fusie en zullen de socialistische en de katholieke vakcentrale als zelfstandige organisaties hebben opgehouden te be staan en in elkaar zijn opge gaan. „Een machtige organi satie met meer dan een mil joen leden, waar men niet laatdunkend over zal mogen doen." Een soort levenswerk voltooid, de man weg. „Ik beschouw het werkelijk als een mooie afronding van mijn loop baan". Van achterdochtige geluiden als zou er misschien wat anders achter zitten, wil hij niet horen. „Het is een mooi moment om me terug te trekken", en het nieuwe werk trekt hem. Toeval Dat hij op zijn 56ste nog met iets nieuws begint, is nauwe lijks meer dan toeval. Vorig jaar maakte Spit als bestuur der van de vakbeweging deel uit van een delegatie die een reis maakte naar Bolivia. Sjef Theunis, de algemeen-secre taris van de Novib, was er ook bii. „Hoe gaat dat, als je uren in het vliegtuig zit boven de oceaan. Het zijn van die gelegenhe den waarin je veel praat en je de mensen en hun belang stellingsterreinen pas goed leert kennen. Zoals vroeger, toen we niet alles met de auto deden, maar we per trein het land afreisden. Tijdens die treinreizen leerde je je colle ga's ook eigenlijk pas goed kennen". „Van Sjef Theunis kwam de ge dachte of het misschien iets voor mij was om nog een paar jaar voor zijn organisatie te gaan werken. Later, toen we al lang weer in Nederland wa ren, kwam hij erop terug en zijn we er serieus op doorge gaan". Geen onvrede dus met zijn huidige werk. Wel iets nieuws en - daar gaat Spit tenminste maar van uit - ook wat minder intensief. Zodat de boog eindelijk wat minder Organisatie De Novib wil Spit vooral heb ben om zijn organisatorische kwaliteiten. Het team dat hij gaat leiden, bestaat uit een aantal specialisten op ver schillend terrein en hun as sistenten. Van Spit wordt verwacht, dat hij het allemaal zo inricht dat deze mensen zich op hun eigenlijke werk kunnen concentreren zonder dat ze worden afgeleid door allerlei rompslomp. Spit heeft er geen riYoeite mee dat het in Indonesië moet ge beuren, ofschoon ook in FNV-kring de regering van dat land bepaald niet wordt geprezen om haar democrati sche opstelling en de behan deling van haar politieke te genstanders. „Men kent mijn standpunten, maar ik ga er niet naar toe met de opdracht de Indonesi sche maatschappij te hervor men. Al hoop ik wel dat ons werk er mede toe kan bijdra gen dat de mensen tegelijk ook wat mondiger worden. Maar ik geloof niet dat ik ze er een dienst mee zou bewij zen als ik nu uitspraken over Indonesi zou gaan doen die het mij straks moeilijker, misschien zelfs onmogelijk zouden maken om daar te werken". Solidariteit Spit weg. In vakbondskring vindt men het jammer, maar het leven gaat door. Het werk van de vakbeweging zal nooit ophouden. „Het is een voort durend proces waar je in werkt. Je probeert steeds wat verder te komen. Dat zal zo blijven zolang er mensen en groepen van mensen zijn in de maatschappij die bescher ming nodig hebben". Solidariteit, respect voor, dienstbaarheid aan de mede mens, vooral de zwakke - het is Wim Spit van jongs af inge goten en het heeft hem nooit verlaten. Opgegroeid in de Amsterdamse Watergraafs meer waar gezinnen door diepe dalen gingen en in een katholiek milieu waar het (ADVERTENTIE) SieMatic 4004 GR, hout/kunststojkombinatie van voor f 8.800,- inklusief gas/elektrakombinatie en koelkast. Alno-class, massief eiken-licht, zeer luxe gas/elektrakombinatie, vaatwasmachine en bar. VanfJLrO^r voor f19.000,- Inka keuken, hout/kunststo/kombinatie, hoek/keuken, inklusief gaskookplaat, ivasemkap en koelkast. Van f yoor f3200y Verder nog meer bijzonder interessante aanbiedingen! 'Wie het eerst komtdie het eerst maalt!' [Hoorn 26a(tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn Tel 01720-22100 Openmgrtijden van S 90 tot 12 90 uur en van N 00 tot 17 90 uur. zaterdag van 10.00-16 00 uur. vrijdag koopavond tot 21 00 uur Als hij erover praat, is 't of hij weer onzeker wordt over de juistheid van zijn beslissing. Wim Spit, de voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakver bond, vice-voorzitter van de FNV, zal 1 oktober voor het eerst in 32 jaar geen functie meer hebben in de vakbeweging. Hij stapt over naar de Novib, de Nederlandse organisatie voor ontwikkelingssa menwerking. Hij gaat in Indonesië een team van Nederlanders en Indonesiërs leiden die daar ontwikkelingsprojec ten volgen en naar Nederland adviezen verstrek ken over nieuwe projecten waarvoor ondersteu ning wordt gevraagd. Spit heeft zichzelf er eigen lijk ook een beetje mee verrast dat hij is ingegaan op het verzoek om dat werk te gaan doen. Hij heeft nog steeds iets aarzelends als hij erover nadenkt. „Je laat ook wel wat achter als je de club verlaat waar je met zo ongeveer al je vezels mee verbonden bent. Het zal wennen zijn. Maar het lijkt me een mooie afronding van een levensloop die toch maar voor weinigen is weggelegd. Er rijn maar een paar mensen die voorzitter worden; ik ben in dat opzicht dus één van die gelukskinde ren". Wim Spit verlaat de vakbeweging op een moment dat die, naar hij zelf zegt, misschien wel harder nodig is dan ooit. De economie in het slop, een loonmaatregel die de vakbeweging in haar bewe gingsvrijheid beperkt. „Er zal hard gewerkt moe ten worden om de schade voor de mensen zo klein mogelijk te houden". De vakbeweging zal het echter verder zonder Spit moeten doen. Hij gaat nog net zo op in zijn werk als indertijd, maar hij vindt dat hij het niet tot zijn pensioenleeftijd zo intensief kan blijven doen. „Vakbondswerk gaat je niet in je kouwe kleren zit ten". „Eigenlijk moet je altijd beschikbaar zijn, heb je nooit echt vrij; op de vakantie na, wanneer ik echt weg ben, niet naar nieuws op de radio luister, geen krant lees. Maar normaal? Bij mij gaat om half zeven de wekker en om half acht ben ik op weg; naar kantoor, naar een vergadering. En 's avonds ben je gauw twee avonden per week bezet. Ben je dat niet, dan sjouw je toch weer bergen werk mee naar huis". „In het weekeinde ben je op zaterdagochtend ook vaak de klos en dikwijls een flink eind van huis. En dan ligt er weer het pak papier voor de federa- tieraad van maandag. Om op zondagochtend aan te beginnen. Meestal zit ik er om half negen al aan, tot ik naar de kerk ga. Kom ik daaruit thuis, ga ik verder", 't Is meestal een eind in de middag voor dat Wim Spit met zijn vrouw nog een eindje om kan. Daarvoor hoopt hij straks, gedurende de drie jaar die hij in Indonesië zal zitten, meer tijd vrij te heb ben. idealisme hoog in het vaan del stond. Een vader die een geacht en gedreven vak bondsman was. „Daar neem je allicht wat van mee". Het kan er bij Wim Spit dan ook niet in dat er mensen, werknemers, zijn die „zo blind zijn dat ze de vakbewe ging niet menen nodig te hebben". „Of is het egoisme om die paar tientjes contribu tie die ze ermee uitsparen? Onbegrijpelijk", vindt Spit, die de macht van de vakbe weging beschouwt als het „enige schild dat we in deze samenleving hebben". Werkgevers beschouwt hij als „onze natuurlijke tegenstan ders". Zo staat het trouwens ook in de nota waarin het fe deratiebestuur van de FNV de grondslag heeft beschre ven van de organisatie die straks met de fusie van NW en NKV ontstaat. „Natuurlij ke tegenstanders. Het valt op dat iedereen dat begrijpt. Ook als je internationaal werkt; overal kom je die op stelling tegen. Het is dus ken nelijk heel logisch om zo te denken". Toch hoort Wim Spit niet tot het slag vakbondsbestuur ders die menen dat onderne mers uitsluitend uit zijn op persoonlijk gewin. „Al is de gevoeligheid voor persoonlij ke welvaart bij hen door gaans wel groter dan bij de gemiddelde vakbondsman die er met minder ook in slaagt gelukkig te zijn". Respect Maar Spit kan respect opbren gen voor de gedrevenheid waarmee ook binnen die te genpartij mensen hun werk doen. „De maatschappelijke betrokkenheid is mogelijk niet zo duidelijk aanwezig als in de vakbeweging, maar ik ken er toch heel wat mensen die sterk geloven in de belan gen die zij verdedigen en van het belang van hun kamp voor de samenleving. Men sen ook die vol overtuiging een bedrijf runnen, al vind je er natuurlijk die enorme die hards onder die een grote minachting hebben voor de man die het niet 'gemaakt' heeft". Heeft Spit het op zijn terrein zelf ook 'gemaakt'? „Ik ben altijd gevraagd voor functies. Zelfs heel in het begin, toen bij de katholieke bond van spoorwegpersoneel St. Ra phael iemand nodig was. En nu nog, met de Novib. Maar ik heb het nooit als een ideaal beschouwd om een voorzitter te zijn". Hij heeft altijd wel een ijverig bestuurder willen zijn. „Goed doen wat je moet doen, al is het van nog zo ondergeschikt belang, en doen wat je be looft. Laat je het na, dan zul len de mensen het je nooit vergeven. En altijd met een eerlijk verhaal. Je maakt de mensen in de bond echt niets wijs. Intuitief hebben ze je door als je zou proberen ze met een kluitje in het riet te sturen". Onaangenaam Toch zal het voorkomen dat de boodschap onaangenaam is die een vakbondsman heeft door te geven. „Dan zul je een portie overtuiging in de baga ge mee moeten nemen. Dan zul je moeten durven, Je zit fout als je in alles vindt dat je het beslissen aan de leden moet overlaten. Dan ben je niet meer dan een bood schappenjongen. Je moet lei ding durven geven met een gevoel voor verhoudingen wat er wel en wat er niet in zit. Vooral als je in onderhan delingen zit. Dat moetje op je leden weten over te bren gen". En Spit wil best toege ven dat het in zulke gevallen een hele slok op een borrel uitmaakt of je dan als vak bondsman in Limburg of Groningen of in de Rotter damse haven staat. Wim Spit vindt het nog steeds triest dat ooit de grote vak bondsfederatie, met ook het CNV erbij, is mislukt. Ook hij constateeit dat sedertdien de verwijdering alleen maar gro ter is geworden. „Maar heb je dat niet altijd met een on beantwoorde liefde?". Zelf heeft hij nooit aan de noodzaak en het nut van de gezamenlijke vakbeweging getwijfeld. Van stonde af aan was hij voorstander van de federatie. Levensbeschou wing mag een van de funda menten van het leven zijn. volgens Spit hoeft ze niet als een hoeksteen te fungeren voor de wijze waarop de maatschappelijke belangen van de werknemers worden behartigd en verdedigd. „Vroeger al heb ik altijd met een zekere verbazing rondge lopen als we voor de een of andere activiteit of vergade ring op weg waren. Zat je uren met elkaar in de trein: een NW'er. een CNV'er en ik, de KAB'er, zoals dat toen nog heette Ik kende dc colle ga's van die andere organisa ties dikwijls beter dan men sen uit mijn eigen club". Moreel „Van alles deden we gezamen lijk. Ik heb nooit iets van een zo principile aanpak van een probleem kunnen merken dat je zou kunnen zeggen dat daann de confessionele ach tergrond doorslaggevend meespeelde". Hoogst oneffi ciënt ook, vond Spit. „Ver geet niet dat ook het omgaan met de contributiecentjes van je leden een morele zaak is; je zult ze heel goed moeten beheren". Het Mandement van de bis schoppen in 1954. waarbij het katholieken verboden werd lid te zijn van de socialisti sche vakbeweging, heeft Spit ook nooit kunnen overtui gen. Het was wel de periode waarin de katholiek trouw was aan het gezag van de bis schoppen. maar aan de ande re kant liepen mensen als Spit toch met de indruk dat de bisschoppen niet erg op de hoogte waren van de prak tijk in de vakbeweging en van het dagelijkse leven van de mensen. Hij heeft toen heel goed kunnen begrijpen dat het NW de bestaande sa menwerking met de katholie ke vak- en standsorganisaties opzegde. Spit zit er dan ook, volstrekt niet mee dat het woord ka tholiek bij de fusie verdwijnt „Misschien is de uiteindcly- ke fusie voor het NKV zelfs wel minder ingrijpend dan de omvorming van de voormali ge Katholieke Arbeiders Be weging. de KAB, in het NKV. Die veroorzaakte toen, net als later de weg naar de federa tievorming met het NW, ook vreselijk emotionele toestan den. Vergeet niet dat het toen gepaard ging met de ophef fing van de zelfstandige dio cesane bonden". In de FNV heefi Spit nooit con flicten gezien die langs de scheidslijn NW-NKV lie pen. „Verschillen van me ning kunnen overal ontstaan en in de FNV gaan we ze niet uit de weg. Maar de mensen staan dan niet tegenover el kaar als vertegenwoordiger van de verbonden waaruit de federatie bestaat. Ik denk trouwens dat de NW'ers in meerderheid christenen zijn." (ADVERTENTIE) Hoe staat het met onze tole rantie? Waar komt die grote werkloosheid vandaan? Hoe zit't met de verontrustende toename van de jeugdcriminaliteit? Een boeiend boek vol opzien barend nieuws. Dat lekker weg- leest, rijk geïllustreerd is en waar je heel wat van opsteekt. U leest niet alleen hoe het ons nu vergaat.Wat we van de toe komst mogen verwachten is minstens zo belangrijk.Wie bij het jaar 2000 denkt dat het z'n tijd wel zal duren moet weten dat-ie dan zelf waarschijnlijk nog leeft. Alleen daarom al zou u het boek moeten lezen. Hklsl 5 Ouder worden, oud zijn Thuis of een tehuis1 Iedereen pikt zo z'n informatie op. Helaas is niet alles wat er verteld wordt geheel waar. Het nieuwe Boek van de Maand rekent af met misverstanden over zaken als abortus, criminaliteit, sexualiteit, ouder worden. In „Het leven van de Nederlan derzet Prof. Dr. Hans Galjaard f de feiten in een juist verband, li Tot en met 9 mei f22,50. Daarna f 17-duurder. De aanbieding is geldig t/m 9 mei. Echter zolang de voorraad strekt.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13