Verdeeldheid over vredesplan Vakbond steunt stakingspauze «85 fjfc) Reagan voor eerste krachtproef CDK: Altijd hoge rente. Vul in en vergel ijk. CDK: "Joodse dissident wordt geïsoleerd" lU/2% 10'/4% 10 het bankbedrijf van De Grenswisselkantoren N.V. Pakistan krijgt hulp uit Nederland Walesa vraagt om vernieuwing DINSDAG 14 APRIL 1981 Landing van "Shuttle" spannende zaak (Door Chriet Titulaer) De tot nu toe vrij probleemloze vlucht van de Space Shuttle maakt iets goed van de grote vertraging die het project had opgelopen. Op de tweede dag van de vlucht was het grootste probleem voor de astronauten Young en Crippen dat zij het een beetje koud hadden, maar ook die bijkomstigheid was snel verholpen. De belangwekkende gebeurtenis wordt nu de landing die vandaag moet plaatsvinden De landing zelf wordt voorafgegaan door en kele activiteiten. Om 16.00 uur gaan Young en Crippen hun drukpak, het echte ruimtekos tuum, weer aandoen. Met het oog op een eventuele noodlanding met schietstoelen is het een noodzakelijke voorzorgsmaatre gel. Om 17.00 uur worden de deu ren van de laadruimte van de Co lumbia definitief dicht gedaan. Om 17.30 nemen Young en Crip pen nog een hartige hap, zodat ze tijdens de landing geen honger zullen hebben. Om 18.00 uur controleren ze alle in strumenten en gaan ze plaatsne men in de stoelen in de cockpit. Ze bereiden zich voor op de kor te vuurstoot (2 minuten) van de twee stuurraketten. Hoewel die vuurstoot slechts kort duurt en met kleine raketten wordt uitge voerd, moet het resultaat toch zijn dat de cirkelvormige baan op 278 kilometer boven de aarde wordt verlaten. De Columbia be vindt zich op dat moment ergens boven de Indische Oceaan. Het is dan 19.00 uur, 27 minuten en 52 seconden in Nederland, precies één uur voor de landing. Het vluchtleidingscentrum in Houston krijgt een bevestiging dat alles volgens wens is verlo pen. Om 19.40 uur begint het bin nendringen van de aardatmo sfeer. Deze laatste fase in de vlucht van de Columbia is de meest kritieke. Het vliegtuigach tige toestel komt onder een hoek van 45 graden de atmosfeer van de aarde binnen. De hele onder kant van het toestel zal dan gaan opgloeien. Plaatselijk zal de tem peratuur oplopen tot 1650 graden Celsius. Wapenleveriiig aan Saoedie-Arabië omstreden fa- M1ESBACH (West-Duitsland) mend hun luchtballon, die zeer terecht kwam. De mannen ware mast boven had bereikt. Drie bemanningsleden verlaten klim- mgetukkig in een hoogspanningsmast al beneden voordal de brandweer de WASHINGTON (AFP/UPI) Het plan van de Ameri kaanse regering om zeer modern militair materieel aan Saoedie-Arabié te ver kopen stuit in het Ameri kaanse congres op zoveel verzet dat zich een con flict met de regering lijkt af te tekenen dat veel har der zal zijn dan het Witte Huis aanvankelijk had voorzien. De regering moet dc volksverte genwoordiging eind april op de hoogte stellen van haar voorne men aan de Saoedie's materieel voor verbetering van de ge vechtscapaciteit van dc F-15- straaljager te leveren, alsmede vijf vliegende radar-toestellen, vliegtuigen voor het bijtanken in de lucht en Sidewinder-raketten. Voor- en tegenstanders van dc nieuwe "transactie van de eeuw", waarmee een bedrag van ruim 12 miljard gulden gemoeid is, kruisen al hun degens in af wachting van een krachtproef die de eerste ernstige op het ge bied van de buitenlandse poli tiek tussen president Ronald Reagan en het congres zou kun nen worden. De minister van buitenlandse za ken, Alexander Haig, zei vorige week tegen journalisten dat de taak die de regering wacht min der gemakkelijk zou zijn dan Al enkele dagen circuleren er aan houdende geruchten in Washing ton dat 53 van de 100 senatoren bereid zouden zijn te stemmen voor een verbod op de levering. Die geruchten werden versterkt door de verklaring van de Repu blikeinse senator Ted Stevens, die zei dat er inderdaad proble men dreigden te ontstaan Van democratische zijde lijkt het verzet nog veel sterker De in vloedrijke senator Edward Ken nedy veroordeelde de verkoop van ultramodern militair mate rieel aan Saoedi-Arabié scherp De aankondiging door de regering dat dc V.S. Israel een aanvullend krediet van ruim 1.2 miljard gul den zou verstrekken, schijnt de ontevredenheid van de Israëli sche autoriteiten in Washington niet te hebben weggenomen Voor president Reagan en minister Haig is de verkoop van militaire uitrusting aan Riad "in het natio nale belang" van de VS in zover re deze Saoedie-Arabié in staat zal stellen bij te dragen tot dc verdediging van de "levensbe langen" van het westen in het Midden-Oosten tegen de "Sow- jet-dreiging". De regering zal er tijdens het debat in het congres op wijzen dat het besluit om dc Saoedische bewa pening te versterken al vorig jaar door president Jimmy Carter was genomen. "Een vriend die zijn belofte niet houdt, is erger dan een vijand", zei Haig onlangs met nadruk Van Amvrtkaan.se diplomatieke zijde voegde men eraan toe dat de regering-Reagan niet van de voorgenomen ver koop zou kunnen afzien zonder het risico te lopen Saoedie Ara bie. de belangrijkste buitenland se oheleverancier van de VS. ern stig voor het hoofd te stoten. Senator Howard Baker. leider van de Republikeinse meerderheid, is een reis van acht dagen naar het Midden-Oosten begonnen. die hem achtereenvolgens zal lei den naar Egypte. Israel en Saoe- die-Arabie De reis van Baker, die aan het hoofd zal staan van ven delegatie van acht senaatsle den. moet dienen als inleiding voor het debat over de levering van militair materieel aan Saoe dic-Arabic Baker zei onlangs ge- neig te zijn gunstig te staan te genover die transactie maar hij erkende dat het voorstel van de regering Reagan ongetwijfeld een bittere confrontatie in het congres teweeg zal brengen. Initiatief voor Libanon omstreden MOSKOU (Reuter) Dc joodse dissident Anatoly Sjtsjarans- ki. die een straf uitzit in een gevangenenkamp in de Rus sische Oeral, is veroordeeld tot een half jaar eenzame op sluiting en mag in 1981 geen enkele bezoeker meer ont vangen Dit heeft zijn moeder gisteren laten weten. In een verklaring die werd overhandigd aan westerse (ADVERTENTIE) De rente bij CDK De rente bij Termijnsparen, 6 jaar vast* Termjjnsparen, 5 jaar vast* 11 '/4 Termjjnsparen, 4 jaar vast* Termjjnsparen, 3 jaar vast* Termjjnsparen, 2 jaar vast* 93/4% Termjjnsparen, 1 jaar vast 974% minimale inleg f 1.000,-; vaste looptijd - vaste rente. De rente is nu hoog. Dus is het nu tijd om ervan te profileren. U profiteert extra als u op vaste termijn (deposito) spaart. Want dat geeft extra rente. En u profiteert nog meer als u bij CDK spaart. Want de rentes van CDK horen bij de hoogste van hel land. Dat merkt u goed, als u bovenstaand lijstje gebruikt. En er de percentages van anderen op invult. Om ze vervolgens met die van CDK te vergelijken. Dan ligt er maar één konklusie voor de hand; zo snel mogelijk kontakt opnemen met CDK. Dat is gemakkelijk genoeg. Want CDK is het bankbedrijf van De Grenswisselkantoren. En dus in alle 60 Grenswisselkantoren - op station en aan de grens - te vinden. Maar misschien hebt u een spaaragent van CDK nog dichter in de buurt. Bel 020 - 221324 voor adressen en openingstijden. Geen zaak om gras over te laten groeien (Samenwerking van N.V. Nederlandse Spoorwegen, N.V. AMEV en Pierson, Heldring Pierson N.V.) Hoofdkantoor; Centraal Station. Postbus 721, 1000 AS Amsterdam. Tel.; 020-221324. Rcntcwij/igingcn voorbehouden JERUZALEM/BEIROET (GPD, AFP, DPA, Reuter, AP) - Zware verdeeldheid tussen de strijdende partijen in Libanon zal het Frans-Amerikaanse initiatief voor vre de (een Franse troepenmacht onder VN-vlag) vermoe delijk de das om doen. Dat valt op te maken uit de woor den van Brian Urquhart, plaatsver vangend secretaris-generaal bij de Verenigde Naties, na een bezoek aan Libanon. Behalve onder de de "stem strijdende partijen (christenen en Syriërs/Palestijnen) is er volgens hem ook verdeeldheid binnen de Libanese regering over het plan. Verder heeft Syrië aan de Franse krant Le Monde laten weten dat het Libanon niet zal verlaten, zelfs niet als de andere Arabische lan den dat zouden willen. Dit bete kent dat een vredesmacht in de Veiligheidsraad waarschijnlijk kan rekenen op een Russisch veto. Israel heeft Urquhart laten weten positief te staan tegenover het voorstel. De Israëlische premier Begin heeft Urquhart gezegd dat Israël "niet zal ophouden te ijve ren" voor een beëindiging van de gevechten. Begin veroordeelde het Syrische optreden tegen de christelijke enclaves in Beiroet scherp. Hij zei dat de Arabische troepen die daar oorspronkelijk heen waren gestuurd om de vrede te handhaven "moordenaars zijn geworden". Het bleef gisteren voor de vijfde achtereenvolgende dag betrekke lijk rustig in Libanon. Het was gis teren precies zes jaar geleden dat in dit land de burgeroorlog uit brak. Op een aantal plaatsen in het land werd het bestand toch ge schonden. Het zwaarste incident vond plaats in de bergen ten zuiden van Bei roet. Bij een bomexplosie in een wagen die geparkeerd stond bij een supermarkt kwamen drie men sen om het leven en raakten onge- tien anderen gewond, aldus Libanon", het radio station dat in handen is van de Christelijke Falangistische partij. Bij Syrische beschietingen is de stad Zahle vielen volgens de Falan gistische radio gisteren twee do den en één gewonde. Zahle, een stad met 200.000 inwoners, wordt al sinds 1 april door de Syrische strijdkrachten belegerd. Alleen drie ambulance-konvooien van het Rode kruis mochten gisteren de stad verlaten om in totaal 50 zwaar gewonde burgers te evacueren. Het internationale Rode-Kruis-co- mité (ICRC) in Genève heeft giste ren in een dringende oproep om zes miljoen Zwitserse Frank (onge veer 7,2 miljoen gulden) gevraagd om de eerste nood in Libanon te kunnen lenigen. Met het geld wil het ICRC uitrusting voor zieken huizen kopen, een noodteam voor chirurgische hulp vormen en een groep van vijftien afgevaardigden en 35 plaatselijke medewerkers on derhouden Het ICRC deelde mee dat het zijn opsporingswerk in het door hevige strijd geteisterde Libanon zal moe ten vergroten gezien het toene mend aantal vermisten en uiteen gedreven familieleden. Sinds de strijd rond Zahle uitbrak, hebben het ICRC en het Libanese Rock- Kruis kans gezien om met zes kon vooien de stad te bereiken. LONDEN Twee Londense politieagenten lopen door het door rellen geteisterde stadsdeel Brixton. Van sommige panden is zeer iceirug overge bleven. Ook gisteren teas het weer onrustig in Brixton De Engelse rege- ring heeft beloofd met een onderzoek te komen naar de oorzaken ran de rassen rellen in Brixton. De explosie van geweld van het afgelopen weekeinde in de arbeiderswijk Brixton kwam voor de meeste Engelsen wel als een verrassing, maar was toch niet helemaal onverwacht. De laatste tijd hopen de berichten zich op over de toenemende spanningen tussen de etnische minderheden rond de 3 miljoen mensenen de blanken in Engeland. Ook het parlement heeft zich al beziggehouden met het ge vaarlijke racisme ran rechts-radicale groepen correspondenten in de Sow- jct-Unic. zegt Ida Milgrom dat de kampautoriteiten haar zoon tot zes maanden eenzame opsluiting hebben veroordeeld. Zij geeft niet de reden van de maatregel. De vrouw had eind deze maand haar zoon willen bezoeken, maar daar moest zu van af zien omdat hij voor de rest van het jaar geen bezoek meer mag ontvangen. Haar laatste bezoek dateert van meer dan een jaar geleden. De 32-jarige Sjtsjaranski is in 1978 tot drie jaar gevangenis en tien jaar werkkamp ver oordeeld op beschuldiging van spionage Zun proces ontlokte in het westen veel protest. In haar verklaring zegt Ida Mil grom over de eenzame op sluiting van haar zoon Dit is de geestelijke en lichamelijke vernietiging van een persoon. Een tragische einde is onver mijdelijk in de omstandighe den waarin Anatoly zich be vindt. en dit, zo schijnt het. is het voornaamste doel van de autoriteiten". ISLAMABAD (AP) - De Neder landse minister van ontwikke- hngs-samenwerking De Koning heeft Ujdens zijn bezoek aan Pa kistan verklaard dat Nederland bereid is Pakistan technische en financiële steun te geven voor voorzieningen op het gebied van de landbouw en de waterhuis houding, zo hebben Pakistaanse bronnen meegedeeld Zu verklaarden dat De Koning dit aanbod heeft gedaan tudens be sprekingen met de minister van financien. Ghulam Sihaq Khan De Koning zou hebben verklaard dat Nederland veel aandacht schenkt aan de behoeften van oheimporterendc landen in de derde wereld, als Pakistan, aldus de Pakistaanse bronnen De Koning, die zondag arriveerde voor een zevendaags bezoek, sprak ook met de minister van buitenlandse zaken. Agha Shahi Over dit gesprek werd niets be kendgemaakt De Koning zal in de loop van deze week nog naar Peshawar. Lahore en Karachi reizen. WARSCHAU (AP, UPI, Reu ter, DPA) - De leider van de vrije Poolse vakbondsbewe ging "Solidariteit" Lech Wa lesa, heeft gisteren in een door de televisie uitgezon den vraaggesprek de rege ring opgeroepen aan de ei sen van de bond tegemoet te komen zonder daartoe te worden gedwongen, door middel van stakingen. "De regering moet met iets nieuws komen, met een initiatief, en zon der dat wij dat eruit hebben moe ten persen. En dan, geloof ik, zal er sprake kunnen zijn van een .vernieuwing". De Poolse vak bond "Solidariteit" is het bij na der inzien niet oneens met de op roep van het parlement dat het in het belang van het land noodza kelijk is twee maanden lang geen stakingsacties te ondernemen. Het voorlichtingsbureau van het hoofdkwartier van "Solidariteit" in Gdansk gaf gisteren zelfs te kennen dat de vakbond "geluk kig" is met de resolutie van het parlement. De Poolse premier Jaruzelski had vrijdag gevraagd om een parle mentair verbod op stakingen voor een periode van twee maan den. Maar het parlement nam unaniem een resolutie aan dit neerkwam op een in krachtige bewoordingen gestelde oproep, kennelijk nadat "Solidariteit' een verklaring had uitgegeven waarin "diepe bezorgdheid" werd geuit over t en stakingsvcr bod of een poging het stakings recht voor twee maanden op te schorten. "Als het een wet was geweest en geen resolutie, zouden wij het als manipulatie hebben be schouwd". aldus een woordvoer der van "Solidariteit" in Gdansk "Maar het is alleen een resolutie, een soort van oproep om stakin gen te beëindigen, en dus gelo ven wij aat het parlement zyn steun wil uitspreken voor werkelijke rust en vrede in het land". Waarnemers in Warschau wyzen erop dat het. doordat het parle ment de vorm van een resolutie koos, voor "Solidariteit" moge lijk blijft bij fikse overtredingen van het recht naar het stakings wapen te grijpen Het Poolse par lement zou een dergelijke actie zelfs kunnen ondersteunen, als het deze gerechtvaardigd vindt Anderzijds zou "Solidariteit" zich wel voor een grote morele druk geplaatst zien als de vak bond zonder gegronde redenen tot staking zou besluiten. In Warschau onderstreept men wel dat door deze beslissing het par lement dat zich al sinds het begin van het vernieuwingsproces in Polen een grotere rol had toege meten, nog verder is opgewaar deerd De Poolse parlementa riërs hebben zich als vertegen woordigers van het volk met de oproep gericht aan de slaat, de regering en de vakbond, hetgeen uniek mag heten voor een socia listisch land in Oost-Europa Naast de oproep tot het vermij den van een crisis zegden dc par lementariërs wel hun volledige steun toe aan de regering by het uitvoeren van haar taken Enkele Poolse bladen hebben de regering maandag nadrukkelijk gevraagd volledig gebruik te ma ken van de verwachte rustperio de van twee maanden, door te to nen dat ze vastberaden kan han delen en hervormingen kan be werkstelligen zonder dat ze on der druk wordt gezet. Twee voor aanstaande kranten, Trybina Lu- du en Zycie Warszawy. schreven dat veel Poolse burgers geloven dat sommige autoriteiten traag handelen en pas onder dwang in actie komen, zoals het dreige ment van stakingen. Volgens de ze kranten moeten de autoritei ten. na de oproep van het parle ment tot een rustperiode van twee maanden, nu bewijzen dat dit met het geval is ftybuna Lu du. het orgaan van de Poolse communistische partij, gaf zelfs stilzwijgend toe dat de resolutie in feite tegen de akkoorden van Gdan>k imm.i* I r*--.Ju» uniek in de geschiedenis van het Poolse- parlement schendt niet de letter van de akkoorden van Gdansk, maar - laten we eerlijk zijn wat de geest betreft zou het in de toekomst beter zijn voor w aarden te scheppen die het ge bruik van dit instrument niet no dig maken" Volgens Trybuna Ludu hadden le den van het parlement onder streept dat het stakingswapen in het verleden niet zo haastig zou zun gebruikt als de autoriteiten het vertrouwen van het volk had den genoten, als ze verkeerde be sluiten hadden gecorrigeerd en hadden gereageerd op sociale be hoeften In Warschau hielden gisteren meer dan 1.500 mensen een gebedsde- monstratie (georganiseerd door de dissidente groepering Ropco) bij de begraafplaats Powazki, en richtten een kruis op ter herden king van de massaslachting van Katyn Dit bloedbad, waarbij duizenden Poolse officieren als krijgsgevangenen door Russi sche troepen werden gedood, was tot voor kort taboe in Polen of als het al in het openbaar werd vermeld werd de schuld gelegd bu de nazi's van Hitier Lech Walesa, de leider van "Solida riteit". zei maandagavond voor dc Poolse televisie dat het tijd wordt dat niet zun vakbond, maar de regenng het initiatief neemt om te bewuzen dat ze poli tieke vernieuwing wil 'Als de regenng de samenleving een deel geeft van de dingen die so ciaal gerechtvaardigd zun «n zelfs zaken die "Solidariteit" niet heeft gevraagd, dan zouden de mensen wellicht hun vertrouwen terug knjgen in dc autonteilen aldus Walesa. Op de vraag wat hu vond van de oproep van het par lemcnt zei de vakbondsleider dat "Solidariteit" vrede wil maar ook een sterke regenng

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9