^Omvangrijke fraude met parkeergelden Van Agt maakt Wiegel blij Kamervragen over roofdieren in duinen Op luchthaven Schiphol NAVO-expositie uit stadhuis ontvreemd Te weinig vrouwen op politie-rijschool? Diegaal bakkie binnenkort niet meer strafbaar Met uitspraak over nationaal kabinet /ERGEIUKING PRIJSPEIL EVENSMIDDELEN DINSDAG 14 APRIL 1981 BINNENLAND "Gevaar voor op grond broedende vogels" p,\_ V aai wc IIICI Cl. doen gaan al deze dieren dere bodembroeders naar de bliksem; ze worden opgepeuzeld door de vos en de havik". Dat zeggen de WD-Tweede-Kamer- leden Waalkens en Evenhuis. De vos en andere roofdieren blij ken een enorm gevaar te zyn voor vogels die op de grond broe den. De grondbroeders staan door de zeer grote toename van o.a. de vos, de havik, de kieken dief en de buizerd in ons land al lemaal op het punt te verdwij nen". is de overtuiging van de twee kamerleden. Volgens hen is er sprake van een crisissituatie en zijn maatregelen op korte termijn noodzakelijk. Als een mogelijke oplossing dra gen de twee kamerleden een ver ruiming van de jachtwet aan om de aantallen vossen en havikken tot voor de natuur draagbare aantallen terug te brengen. Zij hebben daarover schriftelijke vragen gesteld aan de minister van Landbouw en Visserij en aan de staatssecretaris van CRM. In die vragen wordt tevens kritiek geuit op het beleid van het Rijks instituut voor Natuurbeheer. Naast de Duinstreek besteedt het duo in de vragen aan de be windslieden van de twee minis teries ook aandacht aan de Velu- we. Daar zijn volgens de twee li beralen „de prachtige korhoen ders nu definitief uitgestorven". De twee WD'ers vragen onder meer wat de betreffende ministe ries aan het havikken- en vossen- probleem willen doen. Dat pro bleem is buiten de Veluwe in het hele land groeiende, zeggen de twee kamerleden. „Zie bijvoorbeeld de ontwikkeling in de duinen". Er moet volgens het tweetal iets gebeuren, „voor dat nog meer belangrijke delen van onschatbare waarde in onze fauna voor eeuwig verloren gaan". Zij vragen zich dan ook af waarom het Rijksinstituut voor natuurbe heer voor deze ontwikkeling in de Nederlandse natuur niet heeft gewaarschuwd. „Of komt dat misschien omdat sommige biolo gen van mening zijn, dat men roofdieren maar hun gang moet laten gaan en dat de natuur het zelf wel regelt?". Waalkens en Evenhuis hebben de indruk dat het Rijksinstituut voor Natuurbeheer zich teveel met zuiver wetenschappelijk on derzoek bezighoudt. „Kunnen ze dat niet door de universiteiten la ten doen? Het instituut kan zich dan richten op die vraagstukken, die in de praktijk nodig zijn om tot een verantwoord faunabeleid te komen". CHIPHOL (ANP) - De rijkspolitiedienst lucht vaart heeft een omvangrij ke fraude ontdekt waarbij <de NV Luchthaven Schip hol mogelijk voor één mil joen gulden of meer is be nadeeld. De afgelopen da gen zijn in verband met deze zaak vijf stationscon troleurs van de NV Lucht- haven Schiphol aange houden. Dit heeft een woordvoerder van de rijkspolitiedienst luchtvaart gis termiddag bevestigd. Vast is ko men te staan dat bij het afreke nen van de parkeergelden de sta tionscontroleurs, die ook tot taak hebben de parkeergelden te in nen, de voor de luchthaven De- stemde gelden in eigen zak lieten verdwijnen. De luchthaven kwam de fraude op het spoor na klachten van mensen die bij het betalen van het door hen ver schuldigde parkeergeld onregel matigheden opmerkten. Het on derzoek van de rijkspolitie is in januari van dit jaar begonnen. Verwacht wordt dat nog een aantal aanhoudingen zullen volgen. Hoeveel kon de woordvoerder van de politie niet zeggen. In totaal werkten er bij de NV Opvanghuis overvol ROTTERDAM (ANP) - De sociale opvanginstellingen in Rotter dam zitten zo vol. dat nieuwe cliënten aan hun lot moeten wor den overgelaten. Het gaat om mensen die vaak niet meer met hun partner kunnen samenleven en die niet over vervangende woonruimte beschikken. Als voornaamste oorzaak van het dichtslibben van centra zoals "blijf van mijn lijf', in het gerin ge aantal beschikbare woningen in de Maasstad. Dit constateert de werkgroep sociale opvangin- stellingen in de nota "opvang is niet echt wonen". WEERRAPPORTEN Luchthaven Schiphol 145 sta- nog een beslissing worden geno- tionscontroleurs, die in wissel- men. diensten onder meer belast zijn Zowel de rijkspolitiedienst lucht- met de bewaking van de parkeer terreinen en de inning van de parkeergelden. De indruk be staat dat mogelijk tientallen van deze stationscontroleurs zich aan de fraude schuldig hebben ge maakt of op de hoogte zijn ge weest van het bestaan ervan. Hoe lang deze praktijken al werden toegepast is de politie ook nog niet duidelijk. Wel is vast komen te staan dat in ieder geval gedu rende het laatste half jaar met parkeergelden werd gefrau deerd. De politie acht het echter zeer wel mogelijk dat deze prak tijken al veel langer aan de gang vaart als de NV Luchthave Schiphol weigerden gisteren verband met het onderzoek ve der commentaar. Journalisten eisen schade vergoeding MAASTRICHT (ANP) - Tot nu toe drie bij de EEG in Brussel aange sloten journalisten hebben bij de gemeente Maastricht een scha- decleam ingediend in verband met de met salmonella bacteriën besmette Eurotopmaaltijd op 24 maart. Dit heeft een woordvoer der van de gemeente Maastricht gisteravond meegedeeld. het drietal dat zegt ziek te zijn ge worden van de opgetreden voed selvergiftiging is door de ge meente doorgezonden aan haar verzekeringsmaatschappij. Wat de schadeclaims ingehouden is niet bekend. De luchthaven Schiphol had tot het eind van vorig jaar niets van de fraude gemerkt. Door de me thode die de stationscontroleurs daarvoor gebruikten kwamen er bij de automatische afrekening en telling geen verschillen voor Dit omdat er geen telling van het De aanspraak op schade totaal aantal uitgegeven parkeer- kaarten bestaat. De controleurs trokken zelf een automatisch verschijnende kaart uit de hef boom bij de opritten van de par keerterreinen. Wanneer een ge bruiker van een terrein voor het verlaten ervan wilde betalen, werd de kaart van de gebruiker in de automatische kassa ge daan, waarop het te betalen be drag zichtbaar werd. Dit werd geïncasseerd waarop de door de controleur genomen kaart in de telmachine werd gedaan. De par keerder betaalde het exact juiste bedrag dat echter niet aan de luchthaven werd afgedragen. De luchthaven Schiphol heeft in middels twee van de stationscon troleurs na hun aanhouding ont slagen. Een derde is hangende zijn zaak opgeschorst. Over de laatste twee. die het afgelopen weekeinde zijn aangehouden, zal DEN HAAG GPD- Politiek is een te serieus bedrijf om het uit sluitend over te laten aan de po litici. Met de verkiezingen in zicht zou elke stemgerechtigde dan ook moeten uitzoeken wat de partij van zijn of haar keus wel of niet wil bereiken, en waar de opvattingen afwijken van die van andere partijen. Maar het doorlezen en vergelij ken van alle verkiezingspro gramma's is eigenlijk nauwe lijks te doen. De Haagse journalist Frank van Brakel heeft een oplossing voor dit probleem gevonden. Sinds maandag ligt in de boek winkel zijn boekje ..Knollen en citroenen" waarin de program ma's van 22 partijen (waaron der alle groteworden opge somd. Naast de doelstellingen van de partijen vergelijkt Van Brakel de programma's op 15 hoofdpunten. Op de foto geeft Van Brakel uit leg over zijn boek aan de heer F. Portheine (VVD). Gestolen wapen boven water SCHIJNDEL (ANP) - Opnieuw is er een gestolen wapen boven wa ter gekomen van de omvangrijke wapcndiefstal. die 11 februari is gepleegd in de prins Frederik J.V Hendrik kazerne in Vught. De rijkspolitie van Schijndel maakte gisteren bekend vrijdag twee mannen te hebben gearres teerd. van wie de ene. de 31-jari ge J.V. uit Hoogerheide, het pi stool en bijbehorende munitie in huis had. Uit zijn verklaringen bleek dat V. het wapen had ge kocht van een man. die in ver band met de wapendiefstal eer der deze maand door de mare- chausse was aangehouden de 36-jarige J.P. uit Eindho ven. worden overigens niet ver der in verband gebracht met de kazerne-diefstal. Ze werden aan gehouden op verdenking van vier inbraken in Schijndel en een aantal brandkastkraken in Haa- ren en Vcssem. De twee zijn In middels aan de officier van justi tie in Den Bosch voorgeleid. -HEERLEN (ANP) 8 Gebruik makend van de middagpauze hebben onbekenden maandag van de in totaal twintig panelen van een fototentoonstelling over de NAVO uit de hal van het Hecrlense stadhuis gestolen. De politie vermoedt dat de daders gezocht moeten worden in anti- militanstistische kringen. Een binnengekomen anoniem tele foontje lijkt dit te bevestigen. Daarin deelden de zich daders noemende personen mee dat de expositie is gestolen uit protest tegen het bestaan van de NAVO. Het is niet de eerste keer dat een in a V08exDositie in Limburg wordt ontvreemd. Meer dan een jaar geleden gebeurde namelijk in Maastricht hetzelfde. De toen pas door Nederland reizende ex positie werd uit de hal van het station in Maastricht wegge haald. De gestolen panelen zijn nooit opgespoord. Ook de daders niet. De Maastrichtse NAV08tentoon- stelling was amper leien dag oud In Heerlen was de expositie al enkele weken te zien. De Atlantische commissie, eige nares van de NAV08tcntoonstel- ling, is erg geduoeerd door de DEN HAAG (GPD) Waarom zijn er bijna geen vrouwen op de verkeersschool van de gemeentepolitie in Noordwykerhout. De ze vraag houdt het CDA Tweede-Kamerlid Van Heel Kasteel zo bezig dat ze er schriftelijke vragen over heeft gesteld aan minis ter Wiegel van Binnenlandse Zaken. Zij vraagt aan Wiegel of hy op de hoogte is van het feit dat onder de ruim negenhonderd politiemensen die jaarlijks een ry-oplei- ding ontvangen aan de Verkeersschool van de Gemeentepolitie in Noordwijkerhout bijna geen vrouwen zijn en dat ook bij de instructeurs en leraren geen enkele vrouw is Als minister Wiegel dat met ja moet beantwoorde»-., dan wil het Tweede-Kamerlid van hem weten waarom dat zo is ..Kan hij dan bevorderen dat in de toekomst meer vrouwen worden inge schakeld by de verkeersopleiding voor de gemeentepolitie'7. ïi*" DEN HAAG (ANP) - De rege ring wil door middel van een aantal wetswyzingen het ille gale bezit van een marc-zend- bakje niet langer aanmerken als een misdrijf dat gepaard kan gaan met een strafblad. Staatssecretaris Smit Kroes van verkeer en waterstaat heeft de Tweede Kamer voorgesteld om dc telegraaf- en telefoonwet van 1904 en de radio-omroep zender wet van 1935 zodanig te wijzigen dat uitsluitend het bezit en ge bruik van zware zendapparatuur zonder machtiging van de minis ter van verkeer en waterstaat tot een strafblad kan leiden. Voor marc-apparatuur die zonder machtiging van dedirecteur-ge neraal van de ITT wordt ge bruikt kan worden volstaan met een boete of hechtenis omdat dit eerder te beschouwen valt als een overtreding. Andere types van zendapparatuur (die worden gebruikt in speel goed. voor het openen van gara gedeuren e.d.) zullen zonder machtiging gebruikt mogen wor den mits de apparatuur type goedkeuring draagt. Een woordvoerder van de PTT deelde mee dat het de bedoeling is dat dc nadruk bij het opspo nngsbeleid gaat vallen op zware illegale zenders. Amateurs die mare apparatuur zonder type goedkeuring gebruiken zullen minder hard worden aangepakt mits zy te goeder trouw hande len. Ook de louche handel in zendappa ratuur moet harder worden aan gepakt ter bescherming van de bona fide handel. Handelaren die zonder machtiging zware zend apparatuur gebruiken of bezitten en verhandelen zal een misdryf ten laste worden gelegd. De handel zal ook hard worden aangepakt als blykt dat er niet typcgocdgekcurdc marc-bakjes (met bijvoorbeeld hoog-fre- quent vermogensversterkers» worden geleverd. diefstal, aangezien de expositie t».»»» gulden heeft gekost. Aan staande donderdag zou de ten toonstelling in het stadhuis van Zierikzee worden geopend, maar dat kan nu ook niet doorgaan. De Atlantische commissie vindt diefstal het "meest ondemocrati sche middel" om haar het recht op vrije meningsuiting te ontne men, zo reageert de commissie op de ontvreemding. Adriaan Pelt overleden DEN HAAG'GENEVE (ANP) Adriaan Pelt. die vooral bekend heid heeft gekregen als hoge commissaris van de Verenigde Naties in Libië is dit weekeinde. 89 jaar oud. by zyn woonplaats Genève overleden Pelt. die politieke wetenschappen in Parijs studeerde, was gedu rende de oorlogsjaren als hoofd van de regeringsvoorlichtings dienst in Londen, in 1945 was hij lid van de Nederlandse delegatie naar de Verenigde Naties. d d l s P X jj c s Ui i c1* imsterdam half bew. 14 6 0 De Bilt zwaar bew. 15 3 Deelen licht bew. 15 3 0 Eelde onbew. 11 1 0 Eindhoven licht bew. 14 5 0 Den Helder 10 6 Rotterdam licht bew. 14 3 0 Twente licht bew. 15 3 Vlissingen licht bew. 14 Zd.Limburg licht bew. 15 5 Aberdeen 10 -2 0 Athene licht bew. 12 Barcelona geheel bew. Berlin 18 3 05 Bordeaux regen 23 13 2 Brussel onbew. 14 5 0 Frankfort zwaar bew. 22 10 0 Genève 22 8 Helsinki 0 Innsbruck 24 6 0 Klagenfurt 3 0 Kopenhagen 13 3 0 Locarno 23 6 12 ti 0 Luxemburg licht bew 18 10 0 Madrid licht bew. 19 9 0 Malaga half bew. 20 13 0 Mallorca regen 18 13 01 Munchen 23 7 0 licht bew 20 12 0 Oslo licht bew 12 -10 0 Parijs onbew 21 12 17 licht bew 22 9 0 Split onbew 22 8 Wenen zwaar bew 23 11 licht bew 23 8 0 Casa Blanca zwaar bew. - - - Tel-Aviv zwaar bew. 19 11 0 Tunis zwaar bew. 21 12 0 DEN HAAG/LEIDEN (GPD) - WD-lijsttrekker Wiegel juicht het toe dat nu ook CDA-lijsttrekker (en pre mier) Van Agt zich heeft uit gesproken voor een nationaal kabinet. Tijdens een spreek beurt in Groningen zei Wie gel dat de opvatting van Van Agt hem tevreden stelt, voor al omdat tot nu toe het WD- voorstel nauwelijks steun kreeg. Hij juichte de opstel ling van Van Agt verder toe omdat CDA-voorzitter Buk man een wat andere benade ring heeft gekozen. De liberale leider wees erop dat daarmee dc opvattingen van Van Agt en de VVD overeen komen. Wiegel vond het voorts van ..deemoed" getui gen dat PvdA-leider Den Uyl zich bereid heeft verklaard een ministerspost in een eventueel nieuw kabinet-Van Agt te willen accepteren. Wel vroeg hij rich af wat de „ge staalde" PvdA-kaders van deze koerswijziging van de oppositieleider zouden vin den. Wiegel uitte kritiek op de Tweede Kamer, die afgelo pen week geen besluiten had genomen over de noodzake lijke bezuinigingsoperatie. Hij wees erop dat juist in de huidige economische proble men besluitvaardigheid ge boden is. PTT Staatssecretaris Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat) ging in Assen in op de groei van het PTT-perso- neel, terwijl do totale werkge legenheid in Nederland blijft afnemen. Mevrouw Smit-Kroes vond het daarentegen moeilijk te ac cepteren dat het aantal vrou wen in dienst bij de PTT rela tief laag is. Vooral in hogere en middelbare functies zijn vrouwen ondervertegen woordigd. aldus de staatsse cretaris. Dat komt vooral door een onvoldoende aan bod van vrouwen voor deze banen. Van de lagere functies wordt ruim een kwart door vervuld. achter zijn rug tracht men de ijzers in het vuur te leggen voor een CDA-PvdA-D'66 combinatie," aldus Nijpels. „Nog even en we hebben weer dezelfde vage uitspra ken als die van vier jaar gele den." Vooral in de traditione le CDA-gebieden wil de VVD dan ook voortdurend blijven hameren op deze ontwikke ling. omdat die aangeeft dat een stem op Van Agt geen garantie biedt voor de voort zetting van het huidige be leid." zei hy. Voortzetting „Glibberig" Het WD-Kamerlid Nijpels nam in Helmond fel stelling tegen uitspraken van dc mi nisters Albeda (sociale zaken) en De Koning (ontwikke lingssamenwerking). die de afgelopen weken gepleit heb ben voor een „grote coalitie" van CDA. PvdA en D'66. Hoewel De Koning inmid dels ontkend heeft een derge lijke uitspraak te hebben ge daan. noemde Nijpels diens optreden toch „glibberig „Wat Van Agt ook probeert. Een nieuwe kabinet zal het hui dige regeringsbeleid om de economische depressie te lijf te gaan. moeten voortzetten. Dat betekent bezuinigingen in de collectieve secor. mati ging van de lonen en een in tensieve industriepolitiek Dit zei minister Albeda van sociale zaken gisteravond ty dens een spreekbeurt in het Friese Buitenpost. Dc minis ter pleitte voor een kabinet dat kan steunen op een zo breed mogelyke meerder heid in de Tweede Kamer Een nieuw kabinet waarin het hele Nederlandse volk rich kan vinden. Eigenlyk was Albeda voorstander van een nationaal kabinet maar gezien de politieke verhou- Bijna 30 partijen Tenminste 29 partijen doen mee aan de Tweede-Kamer verkiezingen van 26 mei. en het staat vrijwel vast dat het bij dit totaal zal blijven. Naast de elf partijen die al in de Ka mer vertegenwoordigd zijn, doen dus nog 18 partijen De partijen hebben voor het meedoen aan de verkiezin gen 1000 gulden waarborg som per kiesdistrict moeten betalen. Daarnaast moeten zij in elk van de 18 kiesdistricten 25 handtekeningen verzame len van mensen die de deel name van dc desbetreffende partij ondersteunen Niet zeker is nog. of alle partij en daarin ook geslaagd zijn Onzekerheid hierover bestaat in het geval van de partijen ..God met ons" en „Samen Overleven of Sterven" (SOSi Zy zouden, by onvoldoende handtekeningen, alleen mo gen meedoen in de districten waar ze wel door voldoende mensen worden gesteund De beslissing hierover valt van avond. De hoofdstembureaus in de verschillende kiesdis tricten zullen dan dc 25 hand tekeningen per party binnen moeten hebben (ADVERTENTIE) NIEUWSTE ONDERZOEK: prijspeil medio februari 1) ol W M affj bedrijf organisatie Dirk van den Broek/ Bas van der Heijden Jac. Hermans Prijsslag

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7