Woningverbouw krijgt voorrang in Pancras-West Opknapbeurt voor twee wijken kost 60 miljoen Bezoek GS aan Leiden Meer horeca toegestaan Hogewoerd e.o. en Noordvest Laatste woning Boekhorst voltooid LEZERS SCHRIJVEN Op herhalin Wegwijs in Leiden Musschenbroek- straat krijgt nieuw gezicht LEIDEN - De bewoners van de Musschenbroekstraat en de Han senstraat kunnen morgenavond met de afdeling Stedebouw van gemeentewerken van gedachten wisselen over de toekomstige in deling van de straat. De rioleringswerkzaamheden die hier moeten gebeuren heeft de gemeente aangegrepen om iets te doen aan de verbetering van de straten en stoepen in dit ge bied. Om acht uur in buurthuis "Groenoord" zijn alle bewoners welkom. LEIDEN - Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, het dagelijks bestuur van de provincie, bren gen morgen een werkbezoek aan Leiden. Op het programma staan een gesprek met het gemeente bestuur en tussen vier en vijf uur een wandeling door de stad. DINSDAG 14 APRIL 1981 LEIDEN - Meer horeca is toegestaan. En wat wonen betreft moet het accent komen te liggen op verbouwen van bestaande panden in plaats van op nieuwbouw. Het be stemmingsplan voor Pancras-West, het gebied dat wordt begrensd door de Hooi gracht, Oude Rijn, Hoogstraat en Nieuwe Rijn, is vandaag officieel verschenen. De Kaasmarkt. Hier moet een school komen in combinatie met een parkeergarage. LEIDEN - De verbeteringsplan nen voor de Hogewoerd en om geving en voor Noordvest zijn gereed. Met deze plannen in de hand hoopt de gemeente ruim zestig miljoen gulden van het rijk te krijgen om deze oude stadswijken op te knappen. Inmiddels wachten drie plannen (Vcrversbuurt. Pancras-wcst, Academiewijk/Levendaal-west) die vorig jaar zijn vastgesteld nog op goedkeuring. Ook het verbeteringsplan voor De Camp' is nog niet door het rijk goedge keurd. Wethouder Waal hoopt dat in mei (met het oog op de ver kiezingen) er 'allerlei subsidies afkomen'. De goedkeuring van de plannen voor de Hogewoerd en Noordvest verwacht Waal op zijn vroegst aan het eind van het jaar. "Misschien is er dan ook een ander kabinet", aldus de PvdA-wethouder. Waal noemde de wijken 'de laatste moeilijke gebieden wat betreft de planvor ming'. Voor andere wijken zullen de opknapbeurten minder ingrij pend zijn. Dat opknappen van de Hogewoerd en omgeving omvat onder meer het bouwen voor één- en twee persoonshuishoudens en gezin nen, de bouw van een parkeerga rage, het vernieuwen van de ka de van de Utrechtse Veer, de aanleg van één of twee voetgan gersbruggetjes over de Rijn, het vernieuwen van rioleringen en bestratingen, de aanleg van en kele pleintjes en openbaar groen, de verplaatsing van een garage bedrijf en een supermarkt aan het Levendaal, kortom de hele wijk zal - als het geld ervoor be schikbaar komt - grondig veran deren. In de wijk Hogewoerd en omge ving is de bevolking de laatste tien jaar sterk in aantal afgeno men. Het aantal gezinnen nam af en/of de gezinnen werden klei ner. De jongeren en alleenstaan den zijn in de wijk oververtegen woordigd. Een groot deel van de panden verkeert bouwkundig in matige tot slechte kwaliteit. Meer dan tien procent van de 750 panden dient als pakhuis. In de wijk komt veel leegstand voor. De wijk heeft een tekort aan par keerplaatsen en openbaar groen. Aan de singel is weliswaar het lommerrijke Plantsoen, maar het Levendaal fungeert voor de wijk bewoners in het noordelijke deel als verkeersbarrièrc. Het winkelbestand in de wijk loopt terug en de winkels liggen nogal verspreid. Verder kent de wijk een aantal restanten van vroege re textiel-, zeep- en conservenin- dustrie. Die grote oude gebou wen passen niet in de overigens kleine schaal van de bebouwing. Het garagebedrijf Huisman heeft zich sterk uitgebreid ten koste van het stegengebied tussen Le vendaal en Hogewoerd. Postduiven (1) Postduivenvereniging De Blau- kras hield een wedvlucht uit Roosendaal met 408 duiven. Uitslag: 1 gebr. De Wetering 2.3. 10 A v.d Holst; 4 J. Ro- zier, 5 P. Landensbergen; 6 J. Franken; 7 J. Schipper8 R. Verhoogt9 H. Koome Postduiven (2) Postduivenvereniging Colum- ba hield een wedvlucht uit Roosendaal. Uitslag 1 A. van Iterson. 2. 5, 10 H. Kettenis; 3. 4. 7 C. vd Nieuwendijk; G R P.de Graaf8 T Platted; 9 H. Adali Postduiven (3) Postduiveni>ereuiQinq Leider dorp vloog met 350 oude dui ven uit Roosendaal. Uitslag: 1 comb. B. en G.; 2, 7 H. van Laar; 3 A. Koolmoes; 4 B. van Vliet; 5 P. Sloos; 6. 8 W. de Roode; 9 Zwaan den Oude; 10 J. Knijnenburg. Film De film over de Bijmerbajes wordt niet morgen maar vol gende week woensdag in het Volkshuis gedraaid. Het be gin blijft tien uur. Jeugdcriminaliteit In het verenigingsgebouw van Augustinus. Rapenburg 24, wordt morgenavond een voorlichtingsforumavond ge houden over jeugdcriminali teit. Deze avond wordt geor ganiseerd door het Vormings werk Overleg Orgaan. Een orgaan waarin de studenten verenigingen Catena. Miner va, Quintus en SSR en de jon gerenvereniging Augustinus samenwerken. Aan de forumdiscussie zullen meedoen twee reclasserings- ambtenaren, twee mensen van het Criminologisch Insti tuut, een kinderrechter en ie mand van jeugdgevangenis De Sprang. Het garagebedrijf Huisman moet door de gemeente aangekocht worden. Garage Janson aan het Levendaal mag van de ambtena ren en B en W blijven. De buurt had voor verplaatsing gepleit. Ook op enkele andere punten verschillen buurtbewoners en gemeente van mening. Het brug getje over de Rijn ter hoogte van de Nieuwe Brugsteeg bijvoor beeld vinden de buurtbewoners overbodig. Noordvest In Noordvest zijn de verbeteringen wellicht nog ingrijpender. De te ruggang in de industriële ont wikkeling - en met name in de textiel - heeft voor deze wijk gro te gevolgen gehad. Krantz, Clos en Leembruggen, Backer en Co, Leidse Brood Fabriek: allemaal bedrijven die in de loop der tijd zijn verdwenen. De bedrijfspan den staan er in enkele gevallen nog of de terreinen liggen braak. Het braakliggend LBF-terrein is bestemd voor de bouw van bijna vijftig woningwetwoningen. Ook op de plaats van Backer en Co en Clos en Leembruggen is woning bouw gepland, al is er ook plaats voor parkeren. Woningbouw zal onder andere ook op de hoek Volmolengracht/Langegracht, aan de Oude Singelzijde van het Krantz-complex, de Houtmarkt, de Klokpoort en aan de Baat straat plaats vinden. De bouw van het politiebureau en een parkeergarage, de recon structie van de wegen rond mo len De Valk, de aanleg van groen aan de singels, de verplaatsing van enkele overlastgevende be drijven en de verhuizing van de reinigingsdienst uit de buurt zal de wijk ingrijpend doen verande- Het bestemmingsplan heeft tot doel juridisch vast te leggen wat er in de wijk wel en niet mag. Het verbeteringsplan, waarin staat hoe de wijk moet worden opge knapt, werd vorig jaar al gepubli ceerd. Uit het voorgaande mag overigens niet worden afgeleid dat er hele maal geen nieuwbouw in de wijk zal komen. Er wordt wel degelijk gebouwd, zij het op bescheiden schaal. (Zoals het bestemmings plan het uitdrukt.) Zo zal ter hoogte van de Remon strantse kerk aan de Middelweg worden gebouwd voor één- en tweepersoonshuishoudens. Bin nen dit plan, dat begin februari ter inzage is gelegd, zijn negen tien wooneenheden en vijf twee kamerwoningen opgenomen. Bovendien maakt het plan het mogelijk om langs de Rijn in het verlengde van de Koppenhink- steeg tot aan de Hooigracht te bouwen. Rekening wordt gehou den met 30 tot 65 woningen. Mocht de geplande scholenbouw op de Kaasmarkt niet doorgaan, dan zal er woningbouw voor in de plaats komen. Het gaat hierbij om maximaal 90 woningen. Vier cafés mogen er in het gebied bijkomen. Op dit moment telt de wijk zeven drankgelegenheden. Bovendien wordt rekening ge houden met de vestiging van een nieuwe horecavoorziening in het binnenkort gereedkomende ge- restaureerdé Koetshuis aan de Burchtheuvel. Vier bedrijven staan volgens het bestemmingsplan op de nomina tie om verplaatst te worden, te weten: servicestation Berk aan de Kaasmarkt, autoverhuur Blonk aan de Nieuwstraat, groot handel Ten Have aan de Nieuwe Rijn en wijnhandel Goosen aan de Burgsteeg. De voornaamste reden die meestal wordt aangevoerd: de bedrijven trekken veel verkeer aan. Opslag in de wijk moet volgens het be stemmingsplan zoveel mogelijk worden teruggedrongen, omdat het een doods element vormt. i blijft een probleem. Om de pijn te verzachten wil de ge meente de scholenbouw op de Kaasmarkt combineren met een parkeergarage met 200 plaatsen. Mocht het echter zo ver komen dat er moet worden gekozen tus sen school of parkeren, dan zal de gemeente kiezen voor het eer ste. Ten slotte. Hoogstwaarschijnlijk zal er ook een einde komen aan de dakloosheid van de wijkver- eniging Pancras-West. Het be stemmingsplan meldt dat het mogelijk is om in de Burchtzalen een bescheiden ruimte te reser veren voor de vereniging. LEIDEN - Het echtpaar Van der Valk heeft gistermiddag uit han den van wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) de sleutel ge kregen van de laatste van 108 wo ningen die in opdracht van wo ningbouwvereniging De Goede Woning in Boekhorst zijn neer gezet. De bouw in Boekhorst, het gebied tussen de Plesmanlaan, Haagse Schouwweg, sportcomplex De Morsch en de Cruquiuslaan, is nu voltooid. Eerder liet het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten 150 koopwoningen in dit deel van het Morskwartier bouwen. De nieuwbouw van De Goede Wo ning is verdeeld in 56 woning wetwoningen (met een huur van rond de 500 gulden per maand) en 52 premiekoopwoningen. Alle woningen zijn inmiddels ver- kocht of verhuurd. or Wij als oudergroep van ouders op herhaling (O.O H op de Gun- ningschool vinden dat deze vorm van onderwijs moet blijven be staan. Waar het geld vandaan komt uit Den Haag of de ge meente Leiden maakt ons niets uil. Uit ervaring hebben wc ge leerd hoe belangrijk zo n cursus voor je algemene ontwikkeling Nu zijn we allemaal huisvrouw en hebben een stel opgroeiende kin deren. Dweilen, koken en poet sen kunnen we als de beste, maar tegenwoordig wordt er wel wat meer van je geëist. Praten, je me ning vormen en ervoor uit dur- dat ets wat wij cgcr op school nooit geleerd hebben. Er zijn nog zoveel din gen die wij zouden willen leren, niet alleen om onze kinderen met school te kunnen helpen, maar gewoon voor ons zelf. En wij vin den dat wij daar recht op heb ben, want zoveel kans om op school iets te leren hebben we niet gehad. Wij vinden dat onze cursus moet blijven bestaan, niet ergens zomaar in de stad maar in onze eigen omgeving b.v. op de school van de kinderen. Uit eigen ervaring weten we dat het dan minder eng is om weer naar school te gaan. De mogelijk heden van "tweede kans onder wijs" moet blijven bestaan!. Ouders Op Herhaling Gunningschool Driftstraat 77 Leiden. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Wie in nood verkeert of eenzaam is. kan altijd per telefoon (uit)praten of informatie krijgen. U vindt dag en nacht ge hoor. Vertrouwelijk. Telefoon: 071-125202 Burgerraadslieden Koornbrugsteeg 2. telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en Wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141 Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk. Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeindt 40B, tel. 14471.) Wao/wsw Hulp- en adviesbureau waivwsw Gratis hulp voor mensen die ar beidsongeschikt zijn en wel of niet een uitkering hebben en voor dege nen die via de wsw te werk zijn ge steld. Elke donderdagavond spreekuur in 't Spoortje. Bernhard- kade 40. van 19.00 tot 20.30 uur, tel 142505, postbus 3221, 2301 DE Lei Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, Iel. 212026. Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even. Leiderdorp, ook voor hulp geven. tel 410903/895587/410357 892597 Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1. tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders voor Moe ders Mevrouw zuster E Janssen-Nie- meijer, Hofd ijck 32. Oegstgeest, tele- Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp. Heren gracht 50. tel. 123942. Spreekuur ma. en di.. 10-12.30 uur. woe. 13.30-16 uur, do. 18.30-20 30 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad Gerecht 10, woe. 17 00 18 00 uur. Noord Van Hogen- dorpstraat 36, ma 10.30-11.30 uur, Kooi: Driflstraat 49a. di 10 30-11.30 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. RUTGERSHUIS Bureau voor geboorteregeling en sexi/aliteitsvragen. Telefoon 371-126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Koppenhinksteeg klachten- spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45. tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Stimezo-kliniek Medisch Centrum.voor Geboortere geling, Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatsel. verdo ving); kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). Cortona-stichting leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties). Tijdelijk gevestigd in Ursulakliniek, Wassenaar. Werklozen Werklozen Advies Centrum. Breestraat Bejaarden jMgemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. isoosrruddagen ma., di., do., vrij. 1 3-16.30 uur. tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind l>y ongewenste zwangerschap. Tel. Huurcommissie Voor geschillen over huren. Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel informatiecentrum voor onderzoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 tót. 5933 geopend ma t/m Vrijdag 10-16 uur Sterbus Aangepast busvervoer voor (min- der)validen en (hoog)bejaarden die geen gebruik kunnen maken van het normale openbaar vervoer. Ritaan- vragen Hoogl. Kerkgracht 32, tel. 122443 (9-12 uur) JAL Jongeren advies- en begeleidings- centrum Leiden, hulpverlening aan jongeren, ma, di. do, en vrij van 16 tot 22, woe meisjesspreekuur van 16-22 AMVO Organisatie voor minder-validen, spreekuren do. 14-15.30 uur. Gerecht 10, tel. 143503, Leidseweg 33, Voor schoten, do. 19-20 uur. tel. 01717-3309. ANIB VIDO

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4