belooft beterschap GAK Jeugdwerkloosheid onder mannen in j aar verdubbeld Zwarte markt zet Leiden op zijn kop De Glijbaan wil eigen gebouw Paleji voor nieuw AZL geslagen Daling februari te niet gedaan Werklozen willen geld eerder en betere voorlichting Zeven ton voor zoet water Leidse stadsrubriek DINSDAG 14 APRIL 1981 LEIDEN LEIDEN - De bouw van het nieu we Academisch Ziekenhuis Lei den verloopt voorspoedig In de bouwput zijn inmiddels 1369 be- tonpalen zijn inmiddels verdwe nen. Men is nu bezig met het aan brengen van de keldervloer, de kelderwand en de betonvloer op de eerste verdieping van het po likliniekgebouw. Daarna kan de hoogte in worden gebouwd. Het bereiken van het hoogste punt (de vijftig meter hoge verpleegto- ren) staat overigens pas gepland voor augustus 1982. Het totale betonskelet zal de eerste maanden van 1982 al gereed zijn. In de zomer van het volgende jaar moet het gebouw glas- en waterdicht zijn. Volgens de hui dige planning zal de nieuwbouw in september 1984 in gebruik kunnen worden genomen. LEIDEN - De werkloosheid in de Leidse regio is in de maand maart met 46 toegenomen tot een totaal van 4510 ingeschreven werkzoekenden Deze stijging komt op rekening van de werk loosheid bij de mannen, bij de vrouwen was er een lichte da ling In februari was er voor het eerst sinds vele maanden een afname van de (geregistreerde) werk loosheid. Dat is in maart weer te niet gedaan. In een jaar tijd is de jeugdwerkloosheid (tot en met 22 jaar) bij mannen met ruim honderd procent gestegen (ver dubbeld) In diezelfde periode LEIDEN Het Gemeenschappelijk Administratie Kan toor (GAK) gaat proberen iets meer duidelijkheid te ver schaffen aan een deel van zijn cliënten, de werklozen. Althans, de directie stond gistermiddag positief tegen over een aantal ideeën die leden van de Werklozen Belan gen Vereniging (WBV) naar voren brachten. Die vereniging hield in februari een enquête onder de werklozen die het GAK bezoeken. Bij het GAK aan het Stationsplein moe ten werklozen namelijk weke lijks een zogenaamd werkbriefje inleveren om voor een uitkering in aanmerking te blijven komen. Uit de enquête, waaraan 110 werklozen deelnamen, bleek dat veel mensen niet altijd even ge lukkig waren over de behande ling van hun "geval". De Werklozen Belangen Vereni ging, vertegenwoordigd door de heren Koen. Van Adrichem en V.d. Wijngaard, bracht gister- LEIDEN Het Hoogheemraad schap van Rijnland wil deelne men in een noodvoorziening voor de aanvoer van zoetwater uit de Lek naar het in Gouda ge legen inlaatpunt van het hoog heemraadschap. Dit is noodzake lijk omdat in periode van droog te de zoetwatervooziening van Midden-West Nederland, in wel ke regio ook Rijnland ligt, in toe nemende mate problemen ople vert. Om dit op te lossen moeten er in de Lopikerwaard enige noodpompen worden geistal- leerd. Rijnland moet hiervoor een bedrag van 700.000 gulden op tafel leggen. Duitse film LEIDEN - "Das zweite erwachen der Christa Klages", een film van de Duitse regisseuse Margaretha von Trotta is morgenavond om tien uur te zien in de Leidse Stu denten Ekklesia aan het Rapen burg. In deze maatschappij-kritische film, die ten onrechte als vrou wenfilm wordt opgevat, speelt Margaretha von Trotta ook de hoofdrol. Zij berooft in deze film een bank om een kindercrèche financieel te redden. Dat zet mensen aan het denken. Met na me haar vriendin, bankbediende Lena. Een bewustwording over de motieven van deze (mis)daad. middag enkele minpunten van het GAK op tafel. Zo zou er veel ontbreken aan de manier waarop de mensen hun geld ontvangen (of niet) en zouden ze vaak slecht worden voorgelicht over hun rechten op onder meer voorschot en uitkeringen. Een de vijf on dervraagden, zo bleek uit de en quête, moet langer dan vier we ken wachten op zijn eerste geld. De meesten wordt niet verteld dat ze mogelijk recht hebben op een voorschot en bovendien krij gen mensen hun uitkering zeer onregelmatig. Ook weten velen niet hoe hun uitkering, volgens de dagloonberekenirtg, wordt be paald. Een laatste punt, toege voegd door de Werklozen Belan gen Vereniging, betrof de beëin diging van WW. Dit zou door het GAK worden gedaan zonder eerst de persoon in kwestie te raadplegen. Volgens de directeuren La Grouw en Valk, chef W. W. v.d. Meel en correspondent Biegstraaten van het GAK kunnen niet alle onvol komenheden die de WBV gister middag naar voren bracht door hen worden verholpen. Vaak moeten zij zich houden aan richt lijnen die de bedrijfsverenigin gen, waarvoor het GAK de admi nistratie verzorgt, voorschrijft. Het GAK is zich er wel van be- Teldersschool succesvol bij basketbal LEIDEN - De prof. Teldersschool is het meest succesvol geweest bij de basketbalkampioenschap pen voor lagere scholen dat gis teren in de universitaire sport zaal werd afgewerkt. Bij de jon gens eindigde de prof. Telders school als eerste (na De Valke nier met 18-6 te hebben versla gen), terwijl de meisjes zich als tweede klasseerden. Na een spannende strijd (eindstand 10-5) moesten zij hun meerdere erken nen in 't Kompas. Aan deze eind ronde deden twaalf jongens- en negen meisjesteams deel. De or ganisatie was in handen van de Schoolsportcommissie Leiden. steeg de werkloosheid bij alle mannen met 59 procent. De ontwikkeling van de jeugd werkloosheid bij de mannen gaat dus in een veel hoger tempo dan - de toename van de werkloosheid in totaal Bij de vrouwen is dat in veel mindere mate het geval. Daar steeg het aantal werkloze jongeren in een jaar tijd met 37 procent. De werkloosheid by de vrouwen in totaal steeg met 33 procent. De bouwwereld vertoonde in maart een verdere teruggang. Het aantal werkloze timmerlie den. Metselaars en huisschilders nam weer toe In de grond-, weg en waterbouw nam het aantal in geschrevenen enigszins af. Bij de vrouwen nam de werkloosheid toe in de sectoren winkel-perso neel en personeel in algemene dienst. In de horeca, het onder wijs, de kantorensector en de verzorging nam de werkloosheid bij vrouwen af. De vraag naar personeel bleef mi nimaal: 185 vacatures. Een jaar geleden werden er nog byna 900 banen aangeboden. De vraag naar metaalbewerkers nam sterk af. Schoolverlaters Gedurende de paasvakantie ver wacht het Gewestelijk Arbeids bureau een flinke toeloop van diegenen die dit jaar hun diplo ma hopen te behalen en dan wil len gaan werken. In samenwer king met een aantal scholen in de regio zullen na de examentijd voorlichtingsbijeenkomsten worden gehouden. Directeur Schumacher van het arbeidsbu reau verwacht dat daar gezien de slechte situatie op de arbeids markt een goed gebruik van wordt gemaakt. Naar schatting zullen er dit jaar 1682 schoolverlaters zyn (op bij na vierduizend examenkandida ten). Dat is 66 meer dan vorig jaar. Van vong jaar staan er nog steeds zo'n tweehonderd als werkzoekend ingeschreven Het aantal LTS-ers dat van school komt en een baan wil in de bouw is dit jaar kleiner dan vorig jaar Desondanks verwacht Schuma cher dat plaatsing van deze jon gens by een geschikt leerbedryf dit jaar ongetwyfeld grotere pro blemen zal geven. Er komen dit jaar meer jongens in de sectoren metaal, electrotechniek en mo torvoertuigentechniek van school Voor de automonteurs zal het naar verwachting ook moeilijk worden om een leerbe drijf te vinden. Van het LHNO komen volgens schatting 54 meisjes meer dan vong jaar op de arbeidsmarkt. Een toenemende belangstelling, vooral van meisjes, is er de laat ste jaren voor het LEAO. Schu macher noemt het een gelukkige omstandigheid dat het bedrijfs leven zich steeds beter realiseert dat met LEAO-ers goed te werken valt. De de erkloosheid in de regio maand maart was als volgt (tus sen haakjes februari) Leiden - 2378 man nen (2329), 733 vro uwen (741) Katwijk - 315 man nen 334), 83 vro uwen 92) Leiderdorp - 201 man nen 195), 64 vro uwen 65) Voorschoten - 159 man nen 156), 56 vro uwen 53) Oegstgeest - 99 man nen 96). 57 vro uwen 49) Alkemade - 98 man nen 90). 31 vro uwen 33) Zoeterwoude - 57 man nen 53). 20 vro uwen (22) Rijnsburg - 45 man nen 42). 16 vro uwen 14) Warmond - 38 man nen 40). 17 vro uwen 14) Valkenburg - 13 man nen 17). 3 vro uwen 6) Overigen - 22 man nen 181. 5 vro uwen 5) Overleg tussen het GAK en de Werklozen Belangen Vereniging. Van links r (GAK), V.d. Wijngaard (WBV). Van Adrichem (WBV). Biegstraten (GAK) ei wust dat een werkloze snel ze kerheid wil over zijn uitkering, maar moet vaak vele procedures in werking stellen eer een uitke ring kan worden verstrekt. Computer Bovendien heeft het GAK de laat ste tijd veel moeilijkheden ge had met de computer, zodat ve- hun uitkering inder daad later kregen. Maar dat zal met de nieuwe ingevoerde ap paratuur wel verbeteren, aldus het GAK. Wat de informatie en voorlicnting betreft, daar is ook volgens het GAK wel wat aan te veranderen Zo zou er een duidelijker folder kunnen komen, die voor ieder een begrijpelijk is en waarin ook staat waar een werkloze verdere inlichtingen kan krijgen. Op een bord in de wachtkamer zou bo vendien informatie kunnen ko men over waarom en waarop hij moet wachten. Ook kan aangege ven worden dat de cliënt altijd welkom is voor een langer ge sprek en dat hij ook kan vragen om een dagloonberekening. LEIDEN - Onder het motto 'Lei den op z'n kop' zal vrijdag en za terdag in de Menkenhal aan de Vondellaan een grote 'zwarte markt' worden gehouden. Op deze markt kunnen particulie ren, verenigingen en bedrijven standruimte huren van twee bij drie meter voor een bedrag van 25 gulden. De standhouders mo gen op de markt verkopen wat ze willen. De marktwaar kan dus varieren van eigen gemaakte din gen tot overbodige spulletjes van de zolder Openingstijden van deel 1 van 'Lei den op z'n kop' (deel 2 zal op za terdag 25 april worden gehou den): vrijdag van 8 00 tot 18 00 uur en za terdag van 8.00 tot 17.00 uur. Peuters moeten verhuizen LEIDEN - Peuterspeelzaal De Glijbaan heelt zeil een oplossing gevonden voor haar huisvestingsprobleem. In een brief aan de wethouder van onderwijs, drs. 11. van Dam komt het bestuur met de uitwerking van een aantal mogelijkheden.Het bestuur van De Glijbaan geeft de voor keur aan de bouw van een eigen houten unit In het oog houdend dat de huisvesting voor lange tijd moet zijn gewaar borgd en de kosten voor beide partijen zo laag mogelijk moeten worden gehouden komt het bestuur in de brief tot de conclusie dat dit de beste oplossing is. "Deze oplossing zal zowel van de peuterspeelzaal als van de gemeente wel de nodige inspanning vragen", aldus het bestuur. Als voordeel van het plan noemt het de uitbreiding van de in Leiden zo nodige capaciteit aan peuterspeelzaal-plaatsen. De gemeente moet garant staan voor een bedrag ineens van 35000 gulden en een hypothecaire lening willen verschaffen. Uit eigen middelen hoopt De Glijbaan nog eens 15000 gulden op talel te leggen. De ge meente zal ook een stuk grond ter beschikking moeten stellen. De aan schaf van de houten unit wordt op 96000 gulden geraamd. Enige tijd geleden werdt De Glijbaan door de gemeente gesommeerd het lokaal van de Bambino kleuterschool aan de Oppenhcimstraat met in gang van 1 maart te verlaten omdat deze school het lokaal *elf weer nodig bleek te hebben. Na protestacties is deze termijn verlengd tot 1 augustus. Daarna moet De Glybaan een nieuw onderkomen hebben. door René van der Velden Jaap Visser Gerinkel Het gaat goed met de glasbak ken. Zo goed dat inmiddels menig Leidenaar in alle vroegte is gewekt door glas gerinkel. Want wil je je glas werk nog in de gele contai ners kwijt dan moet je er te genwoordig als de kippen bij zijn. De glasbakken maken overuren. Vandaar dat het ge rinkel op sommige plaatsen in de stad al bij het krieken van de dag aanvangt. Dit tot groot ongenoegen van de Lei- denaars die niet voor dag en dauw ophoeven. De reinigingsdienst wil de 'langslapers' ter wille zijn en denkt de problemen met twee simpele ingrepen de we reld uit te kunnen helpen. Meer glasbakken en de bak ken voorzien van stickers met het opschrift: "Alstu blieft geen glas in de glasbak tussen 21.00 en 7.00 uur". Vorige week zijn er op negen plaatsen in de stad nieuwe bakken geplaatst zodat het totaal aantal bakken nu op 39 ligt. Op alle bakken is inmid dels een sticker geplakt. Vol gens reinigingsvoorlichter Mari Tol is het huidige 'bak- kenbestand' voorlopig vol doende om het glasaanbod te verwerken. Enkele cyfers: vorig jaar okto ber verdween bijna vijftig ton glas in de bakken. De maand daarop was dat al bijna ze ventig ton terwijl de maand december met z'n feestdagen een recordopbrengst van ruim honderd ton kende. Ma ri Tol heeft uitgerekend dat ongeveer twaalf procent van de jaarlijkse huisvuilproduk- tie in Leiden uit 'weggooi- glas' bestaat. De stand van za ken op dit moment is dat de gemiddelde Leidenaar van elke drie 'weggooi-glazen' er één in de glasbak deponeert. Volgens Mari Tol geen gekke demuren niet schoon Sinds een half jaar gebruiken zy daarom een hogedrukspuit, aangesloten op een functio nerende brandweerkraan. Zo ging het ook de laatste week by do Onnjcfractit (VsQm spoelen de gemeentewerkers het vuil wegplus de specie waarmee de kademuur door gaans in stand wordt gehou den. By de Katoenbrug ver zakte de kademuur een halve meter. Geen punt, normaalste zaak van de wereld, logisch dat je loszittende delen wegspoelt, we repareren het ook weer. zegt gemeentewerker Wolte ring van de afdeling water* werken. Zand erover dus, ook al waren enkele buurtbe woners de afgelopen week wat vorhaa: d nvor de niet sontziende schoonmaakactie. Een andere Oranjegrachtbe- woner maakte daaarentcgen gistermiddag van de gelegen heid gebruik om zijn auto even met de hogedrukspuit schoon te laten spoelen Zyn spatbord en autospiegel ble ven heel bakken. Een simpel rekensommetje leert dat het glasbakken-suc ces de taak van de reinigings dienst verlicht. Het glaswerk wordt immers uitbesteed De gemeente huurt de bakken voor een bedrag van zo'n 700 gulden per jaar per bak van de firma Maltha uit Rotter dam. Deze firma zorgt voor het regelmatige legen van de bakken en voor het vervoer naar de Verenigde Glasfa brieken in Leerdam. Geen omkyken naar dus. Hoe wel ken nogal wat werk oplevert voor de reiniginsdient. En je kunt zeker niet stellen dat de dienst door de glasbakken minder werk heeft. De huis- vuilwagens rijden toch wel door de wyk. Hoeveel glas er ook in de bakken verdwijnt. Je kunt alleen zeggen dat de vuilnisman wat minder hoeft te tillen". Hoewel de Leidse bevolking de gang naar de gele containers inmiddels aardig heeft ge vonden laat het 'weggooi-ge- drag' volgens Tol nog wel wat te wensen over. Er schijnt na melijk behalve glaswerk noal wat aardewerk en zelfs porse lein in de bakken te verdwy- nen. En dat is niet de bodoc- i sticker met de r ling. Tol: "Als het aardewerk en porselein tussen het glas blyft zitten dan kryg je een vervuiling in het latere smel tingsproces Het nieuwe glas werk kan daardoor een nutte loos produkt worden" Vandaar dat Man Tol ons op roept om ons aan de volgen de weggooi regels te houden Geen rosé-kruiken in de bak en geen gennkel tussen ne gen uur 's avonds en zeven uur 's ochtends Droog zand Annexatie De gemeente Leiden en de ge meente Warmond hebben de laatste jaren een grensgeschil uitgevochten Leiden nam wat en gaf wat Een kleine gemeente als War mond moet natuurlyk op haar hoede zyn voor expan sie-neigingen van grote zus ter Leiden Of ligt het ander som? Volgens een reclamebureau slaat Warmond deze week toe. Overal lezen we op recla meborden in de stad: "Twee de Paasdag stockcarracing 14 30 uur Leid. n (gemeente Warmond)'

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3