Bezetting werf onder zware druk Bedrijfspoort Van Gelder Velsen bezet Huishoudelijke apparatuur te snel kapot Beurs Amsterdam Directie Waalhaven dreigt met uitstel van betaling Wessanen optimistisch over toekomst Beursoverzicht DINSDAG 14 APRIL 1981 3XB3E Olie De netto olie-import van de EG is het afgelopen jaar elf procent kleiner geweest dan in 1979, zo blijkt uit voorlopige cijfers van het Europese bureau voor de sta tistiek. Aan olieprodukten werd 8,8 procent minder verbruikt. Al le EG-landen, met uitzondering van Griekenland, deden het zui niger aan. De netto olie-invoer bedroeg 433 ton. Wordt Griekenland buiten beschouwing gelaten dan be droeg de import 420 miljoen ton. Dit is een stuk minder dan de doelstelling van 472 miljoen ton waartoe tijdens de topconferen tie van 1979 in Straatsburg werd besloten. Dubbel glas Welke maatregelen zijn genomen of zullen nog worden genomen om bij nieuwe isolatie-projecten te voorkomen dat fouten worden gemaakt bij het fabriceren of plaatsen van dubbelglas. Dat heeft het PVDA-kamerlid Toussaint schriftelijk gevraagd aan minister Beelaerts van Blok land (volkshuisvesting). De nationale woningraad, de over koepelende instantie van wo ningcorporaties in ons land, heeft hierover en juni vorig jaar een rapport uitgebracht. Daaruit bleek dat dubbel glas vaak zo slecht werd uitgevoerd, dat van goede warmte isolatie weinig sprake was. Dit rapport is pas in aprik van dit jaar openbaar ge maakt. Dit bevreemdt Toussaint. Wat is daar de reden voor, vraagt hij de bewindsman. Gekke Henkie 'Gekke Henkie' moet zich aan zijn eigen richtlijnen houden. De ka merleden Meijer en Buurmeijer (beiden PvdA) hebben vice-pre mier Wiegel gevraagd of hij erop wil toezien dat ons PvdA- kamerlid dat doet als orders door de overheid in het buitenland worden geplaatst, terwijl de Ne derlandse industrie die ook had kunnen krijgen. De kamerleden reageren op de stel ling van de vice-premier, dat Ne derland de 'gekke Henkie' van Europa is, door erg veel in het buitenland aan te kopen, terwijl de Nederlandse industrie met subsidies op de been gehouden moet worden. Een belangrijke or der voor kleding is onlangs door het ministerie van defensie in het buitenland geplaatst, zeer tot on genoegen van plaatselijke be stuurders in Twente, die menen dat de in nood verkerende Neder landse kledingindustrie die op dracht had moeten krijgen. 'Ver keert naar het oordeel van de vi ce-minister-president de kledin- g- en textielindustrie in ons land in een noodlijdende situatie', vra gen de socialisten nadrukkelijk aan Wiegel. LEIDEN Leidse veemarkt, dinsdag. Totale weekaanvoer 8649, waarvan van daag 6990 dieren die als volgt te specifi ceren zijn: 375 slachtrunderen, 785 stuks gebruiksvee. 100 graskalveren, 3379 nuchtere kalveren, 29 pony's. 1349 varkens, 25 biggen, 790 schapen of lam meren en 95 bokken of geiten. Prijsno teringen slachtvee. Slachtrunderen zelf de als gisteren; nuchtere slachtkalveren 1.25-2.00; slachtzeugen 2.50-2.60. Prijs noteringen gebruiksvee (per stuk). Melk- en kalfkoeien 1725-3100, vare koeien 1100-2450, pinken 800-1500, gras- kalveren 400-1200, nuchtere kalveren voor fok of mesterij rood 250-420. idem zwart 150-300, biggen 95-105, schapen 190-260, lammeren 200-250,.pony's 250- 700, geiten 20-100, lammeren le kw 260- 375. Toelichtingen (resp. aanvoer-han- del-prijzen): slachtrunderen ruim-rede- lijk-stabiel; kalf-en melkkoeien ruimer- redelijk-iets hoger;'varekoeien ruimer- redelijk-stabiel; pinken idem; graskal veren idem; nuchtere kalveren redelijk- redelijk-iets hoger; pony's matig-matig- stabiel; varkens ruim-redelijk-stabiel; biggen matig-redelijk-stabiel; schapen en lammeren redelijk-vlot-stabiel; gei ten matig-matig-stabiel. KATWIJK AAN DEN RIJN - groente veiling van 13 april Waspeen Al-per kist 28,-31,10; All 16,-27,30; BI 28,-31,50; Bil 7,40; Cl 17,40; CII 11,40-20,60. Aanvoer: 100'/2 Breekpeen Al-per kist 18.10-18,30; spinazie 1,06-1,40, peterselie (krul) 86; selderij 25-30; bloemkool 8 I 1,03-1,97; 8 II 0,91; 12 I 0,63; 12 II 16 Konsumenten Kontakt wil meer aandacht voor reparatie DEN HAAG (ANP) Dc stichting Konsu menten Kontakt wil meer aandacht voor reparaties van allerlei huishoudelijke ar tikelen. Veel apparatuur komt vroegtijdig op de schroothoop terecht, hoewel er maar een kleinigheid aan stuk is. aldus de stichting. Er moet veel meer gedaan worden om te zorgen dat apparaten vrij gemakkelijk zijn te repareren en er moeten speciale re paratie- en onderhoudsdiensten komen. De prijzen van onderdelen moeten om laag en de btw op reparaties moet van het hoge (achttien procent) naar het lage (vier procent) tarief. Deze verlangens van Konsumenten Kbn- takt vormen een onderdeel van een wen senpakket voor de komende kabinetspe riode, dat gisteren in Den Haag werd ge presenteerd. unecieui ben uunid van Konsumenten Kontakt zei dat de achter uitgang in koopkracht van de consument voor een deel kan worden opgevangen door een goede besteding van het inko men. Daarvoor moet de overheid echter een aantal maatregelen nemen. De politici hebben de consumenten tot nu toe in de kou laten staan, aldus Donia. Hij verwees daarbij onder meer naar de fikse stijging van de woonlasten gedurende de laatste jaren. Met name de gasprijzen zijn de consumentenorganisatie een doorn in het oog. In 1974 betaalde de consument nog elf cent per kubieke meter, nu 47 cent. Dat wil zeggén acht procent van een minimum inkomen gaat heen aan gas te gen drie procent in 1974. Bevriezing van de gasprijs is in de visie van KK dan ook dringend gewenst. Bovendien moet de prijs worden los^cKoppeld van dc olie prijzen die, zo vindt de consumentenor ganisatie. voor een groot deel worden op gejaagd door de oliemaatschappijen. Konsumenten Kontakt wil in het algemeen maatregelen van dc regering die econo mische machtsposities indammen omdat deze in het nadeel werken van de consu ment. Gewezen wordt op dc zwakke posi tie van de consument ten opzichte van de oliemaatschappijen, het verzekenngs- en bankwezen, de geneesmiddelenindustrie, de zuivelindustrie. "De macht openbaart zich niet alleen in de prijszetting, maar zeker ook in de sturing van consumptie door middel van uitgekiende reclame- en marketingtechnieken", aldus KK in een boekje waarin de wensen zijn samenge vat. Daarom moeten consumentenorgam saties worden betrokken bij het prijs- en mededingingsbeleid en moeten sectoren of ondernemingen over sommige zaken een informatieplicht opgelegd krijgen, zo vindt de organisatie Een wettelijk verplichte kwahteitsaandui ding past daarin en tv-spotjes waarin in formatie van Konsumenten Kontakt over voedingsmiddelen aan de man wordt ge bracht, een soort anti-ster. Reclame voor alcohol, tabak, snoep en frisdrank moet worden verboden. Instelling van een postbank zou de positie van de consu ment ten opzichte van dc banken kunnen versterken, zo meent de organisatie. Een goed consumptiebeleid zou ook. samen met betere patiëntenrechten, de dominc rende positie van medische belangenor ganisaties kunnen doorbreken, waardoor onder meer een aanzienlijke besparing kan worden bereikt op geneesmiddelen Nederland 'Verkocht" in Engeland DEN HAAG Drieëntwintig speciaal opgeleide hostessen van de Internationale hostes- senschool in Den Haag zijn maandagavond per trein naar Hoek van Holland vertrok ken voor een tournee door Engeland, waar zij het Engel se publiek zullen voorlichten over de kwaliteit van de Ne derlandse agrarische produk- ten. Met name de export van Neder landse bloemen en bacon naar Engeland heeft de laatse drie jaar een stormachtige ontwikkeling doorgemaakt Dc export van snijbloemen steeg van 5.9 miljoen gulden in 1977 tot maar liefst 41,1 miljoen in 1980 ROTTERDAM (GPD) - De directie van de met sluiting bedreigde Rotterdamse werf Waalhaven heeft gisteravond gedreigd uitstel van betaling aante vragen als de bezetting van het bedrijf niet voor vanmiddag twaalf uur zou zijn beëindigd De bedrijfsleiding heeft dat de FVV en het CNV per brief laten weten. Eén van de vrouwen van werknemers bij Van Gelder voerde gistermiddag het woord tijdens de bijeenkomst waar de directie de sluiting van de fabriek bekend maakte. VELSEN/AMSTERDAM (GPD) - Werknemers van de met sluiting bedreigde papierfabriek van Van Gelder in Velsen hebben gister middag de fabriekspoort bezet. De actie komt voort uit de angst dat de directie de fabriek nu al wil leeg halen, om zo eind deze week de zaak definitief te kun nen sluiten. Volgens de directie is er geen sprake van sluiting voor Pasen. De bezetting, die gistermiddag spontaan begon, heeft inmiddels de steun gekregen van de Indus triebond FNV. De vakbonden hopen morgen nieuwe oplossin gen te presenteren voor de pro blemen bij het papierconcern Van Gelder. Met die plannen moet de sluiting worden voorko men van zowel de fabrieken in Velsen en Renkum, zoals de di rectie Van de onderneming in het afgelopen weekeinde heeft aan gekondigd. De sluiting van de fa brieken voor krantenpapier en voor witpapier in Velsen en die voor behangsel- en diepdrukpa pier in Renkum zou 1000 man hun baan kosten. De betreffende fabrieken zouden al na Pasen niet meer open gaan. De vakbonden menen dat Van Gelder de strijd daarmee al te snel opgeeft. Ze menen dat er best nog wat mogelijkheden te onderzoeken zijn. Ze willen hun verwachtingen morgen met cij fers onderbouwen. Alle deskun digen die ze in huis hebben, zijn daarvoor aan het werk gezet. De concern-directie van Van Gel der heeft zich volgens de vak bonden te snel neergelegd bij de mededeling van minister van economische zaken Van Aarden- ne, dat hij op zijn begroting geen geld meer over heeft om Van Gelder nog bij te springen. Dc vakbonden sluiten niet uit dat er elders nog wel wat geld gevon den kan worden om er althans voor te zorgen dat de voortgaan de afslanking van het concern niet ten koste van de aangekon digde 1000 arbeidsplaatsen hoeft te gaan. De nieuwe sanering in het Van Gelderconcern komt op een mo ment dat de rest van de Neder landse papier- en kartonindus trie het dieptepunt van haar ma laise lijkt te zijn gepasseerd. De teloorgang van Van Gelder lijkt echter amper te stoppen. De reeks van saneringsmaatregelen, die al jaren geleden begon, heeft het concern tot dusver niet uit de neerwaartse spiraal kunnen ha len. Nauwelijks tien jaar geleden had Van Gelder nog ruim 7000 man personeel in dienst; als de nieuwe saneringsmaatregelen door zouden gaan. zouden het er straks niet eens meer 2000 zijn, misschien zelfs krap anderhalf duizend. Volgens een woorvoeder van de beide bonden is de situatie nu ui terst moeilijk, omdat in geval van uitstel van betaling, de door de rechter aangewezen zaak waarnemer de bezetting vrijwel zeker via de rechter kan laten op heffen. Gistermiddag, voordat de directie het dreigement had geuit, voel den de industriebonden CNV en FNV er nog niets voor de bezet ting. De bonden eisten toen van de directie van de werf dat het bedrijf niet al op 1 mei wordt ge sloten. De industriebonden over wegen nog een kort geding tegen de directie van Waalhaven als het overleg over het opschuiven van de sluitingsdatum geen resultaat oplevert. De directie van de werf is alleen bereid tot overleg wan neer de bezetting ongedaan wordt gemaakt. Sinds gistermorgen houden de 200 werknemers het bedrijf bezet. Er wordt echter gewoon doorge werkt. Directeur Van der Velden van de werf werd door de bezet ters niet tot het bedrijf toegcla ten. Volgens de directie zit het bedrijf zonder voldoende op drachten, terwijl er ook geen vakbekwaam personeel te krij gen zou zijn. Er zou, althans vol gens de directie, nog plaats zijn voor 60 tot 70 man De bonden betwijfelen dit en wijzen erop dat er nooit een vacaturemelding bij het arbeidsbureau binnen is gekomen. De bonden zullen in een eventueel aan te spannen kort geding meer informatie van de directie eisen. Ze willen inzage in de boeken Twee jaar geleden ging de Waalha- venwerf van het Rijn-Schelde- Verolme-concern over in handen van de wervengroep IJssel-Vliet combinatie. Vooral de aandelen transacties van toen hebben nu de speciale aandacht van de bon den. In twee jaar tijd heeft de werf 800 scheepsreparaties uitgevoerd, en volgens de bonden beschikt tu t bedrijf over een goed gevulde or derportefeuille. Ook zou de be wering van de directie niet juist zijn dat er nu al reders met hun schepen van de werf wegblijven vanwege de onzekere situatie Volgens de stakingsleiding zouden maandag diverse tclcxl» lichta zijn binnengekomen van reders die hun schepen juist nu naar de werf laten komen Dit om het voortbestaan van de werf moge lijk te maken Volgens FNV woordvoerder Van Emmenes gaan de bonden proberen de werf te redden. ..desnoods met steun van de overheid, en als dat niet lukt willen we proberen een goede afvloeiingsregeling te be reiken". Werfdirecteur Van der Velden heeft de industriebonden inmid dels laten weten dat zijn accoun tants bezig zijn met het opstellen van een financieel rapport, waar om was gevraagd Van der Vel den acht het vrijwel ondenkbaar dat de sluitingsdatum van 1 mei wordt verlegd. ..Tegen die tijd is er voor ons helemaal geen werk AMSTERDAM (ANP) - "Hoewel het onder de huidige economi sche omstandigheden erg moei lijk en eigenlijk onmogelijk is een voorspelling te doen over de resultaten in 1981 zijn wij vol ver trouwen. De indicaties over de eerste twee maanden van dit jaar wijzen erop dat de gunstige ont wikkeling van het tweede half- jaar 1980 in het algemeen is voortgezet. In de jaarvergadering op 29 april zullen we enig inzicht geven in de uitkomsten over het eerste kwartaal". Dit zei de heer G.H. van Driel, voorzitter van de Raad van Bestuur van Koninklij ke Wessanen NV (Voeding), in een toelichting op het jaarver slag. "Gegeten moet er worden", zo vat te hij zijn vertrouwen in de toe komst van Wessanen een aantal malen enthousiast samen. Wes sanen is dan ook voor een stevig deel actief op het gebied van menselijke consumptie-artikelen zoals margarine, eetbare oliën en vetten, baby en kindervoeding, zuivelprodukten. brood, vlees en voor een kleiner deel op het ge bied van diervoeding. Gestreeft zal worden naar een verbreding van activiteiten in de VS en in Europa. Begin dit jaar is een kan toor geopend in New York. Dat het concernresultaat vorig jaar verbeterde ten opzicht van 1979 (nettowinst van 12.9 naar 17,1 min, dividend onveranderd f 4,60 volgens voorstel) was mede een gevolg van reeds in 1979 op gang gebrachte maatregelen ten aanzien van enkele bedrijfson derdelen die jarenlang een be langrijke bijdrage aan het con cernresultaat hadden geleverd maar door structurele wijzigin gen in de betrokken branches niet langer konden worden voortgezet. In de cacaobranche werd besloten tot een zodanige samenwerking met de Britse Berisford-groep dat Wessanen nog enige tijd als minderheidsaandeelhouder (49 pet) zal participeren. Het is mo gelijk dat Berisford later hele maal eigenaresse van de Wessa- nen-cacaobednjven zal worden. Meneba Meneba NV heeft 1980 afgesloten met een nadelig saldo van 4,6 min tegen 3,2 min over 1979 op een omzet van 1.189,2 min (f 1.211,1 min). Het jaar werd vol gens het bedrijf gekenmerkt door een groot aantal sanerings- en reorganisatiemaatregelen Het effect hiervan werd in de tweede helft van 1980 al gedeel telijk zichtbaar Het verlies over die periode 1,7 min) liep terug zowel in vergelijking met het eer ste halfjaar I 2.9 min) als met het tweede halljaar van 1979 2.2 min). De verbetering zette in de eerste maanden van 1981 ver sterkt door zodat het eerste kwartaal met een klein positief resultaat kan worden afgesloten Het bedrijfsresultaat over 1980 kwam uit op f 20,3 min tegen 21,4 min in 1979 Key NV Houthandel voorheen G. Key heeft over 1980 een verlies voor belastingen geleden van f VT min tegen een winst van 767.000 in 1979. Door het vnjko- ntan an een bedrag uit belastin gen kwam het verlies na belas tingen uit op 960 000 tegen een winst na belasting van f 498 000 over 1979. In het verlies is vol gens het bedryf verwerkt een toevoeging aan de ijzeren voor raad reserve van 1,19 min (1979 569 000) Gezien het verlies zal het dividend op de gewone aandelen worden gepasseerd (1979 12 pet), terwijl op de preferente aandelen con form de staturen 6 pet (7.2 pet) zal worden uitgekeerd De omzet steeg van f 67 li min in 1979 tot i 70j6 min in I860 DINSDAG 14 APRIL 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN 217.00 21.7,10 BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVER 1,1 -38150 Zilver onl BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs ver keerde vandaag in een lusteloze stemming. De animo om te han delen was gering Daarbij ging het merendeel van de koersen omlaag Wall Street was hier al voorgegaan Bij de internationals moest Ko ninklijke Olie opnieuw een ver lies incasseren Mede door een zwakkere dollar ging het olie fonds nog eens f 1,10 omlaag en kwam op 86,40 terecht Unile ver verloor veertig cent op 139,50 en Hoogovens eveneen» veertig cent op t 19,90 KLM lag ook flink aangeboden Hél iim bh urtfond i ikti bij aanvang van de handel 2.10 op 101.90 Akzo leed een vcrliesje van twintig cent op 22,60 en Philips een vcrliesje van dertig cent op 20.60 De banken waren onveranderd met uitzondering van de ABN De ABN verloor 2 op 281 Ook de verzekeraars en hypo theekbanken veranderden wei mg Bij dc uitgi i vier-N DU zeventig cent aan op 136.50

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21