Gastouders gevraagd! oioiKy Beleid VS valt slecht Reportage Nu met filter... toch een Lucky! IQSQI Stichting Europa Kinderhulp Dezeweek bij de melkman: DINSDAG 14 APRIL 1981 PAGINA 17 Door Bert Paauw ZOETERMEER - Gast gezinnen gevraagd. Daar komt de 'nood kreet' van Herman Docter van de Stich ting Europa Kinder hulp op neer. De in Zoetermeer wonende Docter is voorzitter van de regio Zuid Holland van Europa Kinderhulp, een stich ting die zich ervoor beijvert om "kansar me kinderen" van 6 tot 12 jaar een drie weken durende vakantie te bezorgen. Kwamen er andere jaren voldoende aanmeldin gen van ouders die in de maanden juli of au gustus wel een kind in hun gezin wilden opne men, dit jaar is het beeld volkomen an ders. Herman Docter: "Op dit moment ko men we nog zo'n 100 gastgezinnen tekort. Waar dat aan ligt weten we niet. De economi sche teruggang kan meespelen maar dat is tegenwoordig natuur lijk wel een makkelijk excuus. Zoveel geld ex tra kost het niet. Ik heb het in mijn eigen gezin gezien. Wij hebben een Duits meisje gehad. Ach, qua financiën merk je er niet veel van". Voor drieweekse vakantie voor kansarme kinderen Volgens Docter is het mogelijk dat er een verzadigingspunt is bereikt in het aantal men sen dat bereid is enkele we ken voor gastouder te spelen. Maar anderzijds zijn er gebie den aan te wijzen, onder meer de Bollenstreek, waar gezien het geringe aantal aan meldingen (te weinig be kendheid met het werk van de Stichting?), toch nog de nodige gastgezinnen te halen moeten zijn. Dat moet dan wel snel gebeu ren want eind april moeten Docter en zijn medewerkers definitief de balans voor Zuid-Holland gaan opma ken. Docter: "Ons streefaan- tal dit jaar was 500. Andere ja ren kregen we altijd zo'n 300 nieuwe aanmeldingen waar van we er na selectie onge veer 200 overhielden. Met de oude, vertrouwde gastgezin nen mee konden we dan 500 kinderen een vakantie bezor gen. Maar dat zullen we nu waarschijnlijk niet meer ha len. Overigens gaat het deze keer niet alleen in Zuid-Hol land moeizaam, ook in de an dere provincies zijn er pro blemen". Een mogelijke oplossing is eventueel iets minder streng zijn bij de selectie van gastge zinnen. Docter voelt daar echter niet veel voor. "Het aantal kinderen dat in de loop der jaren via de stichting aan een vakantie is geholpen is geleidelijk opgevoerd. Maar die uitbreiding is altijd gegaan onder het motto: we gaan geen lagere normen voor gastouders aanleggen. De verleiding is wel eens groot om mensen ondanks twijfels toch maar geschikt te vinden. Maar we proberen daarvoor te waken. Liever een kind minder op vakantie dan veel moeilijkheden met een ongeschikt gastgezin". Misverstanden In haar nu twintigjarige be staan heeft de stichting voor ruim 20.000 kinderen een vakantie verzorgd. Het begon in 1960 met de komst van vijf tig Letlandse kinderen uit Duitse vluchtelingenkam pen, middels een initiatief van het Amsterdamse wijk centrum Tuinstad Sloter- meer. De uit de geslaagde ac tie van het wijkcentrum voortgekomen stichting Eu ropa Kinderhulp hield zich tien jaar later (in 1970) al be zig met de vakantie van 651 kinderen terwijl weer tien jaar later (in 1980) dit aantal al tot 2863 was uitgegroeid. Herman Docter: "Er zijn nog wel eens misverstanden over de kinderen die wij naar Ne derland halen. Dan wordt ge lijk aan hele zielige en armoe dige kinderen gedacht. Maar financiële redenen zijn echt niet altijd de oorzaak waarom een kind voor een vakantie wordt uitgekozen. Daar kun nen ook hele dringende so ciale redenen voor aanwezig zijn. Gezinsproblemen, bij voorbeeld omdat de vader in de gevangenis zit, kunnen er de oorzaak van zijn dat een kind niet die vakantie krijgt die het eigenlijk verdient. We hebben in sommige geval len wel eens de indruk gehad dat we werden belazerd. Gas touders, die het kind nader- 'n 100 gastgezinnen nodig" hand thuis waren gaan op zoeken, kwamen dan met verhalen van: de ouders van het kind zitten er goed bij, een groot huis, een flinke kleurentv. Maar nadere infor maties leerden dan altijd weer dat het kind door een ontwrichte gezinssituatie veel liefde tekort kwam en een vakantie hard nodig had". De selectie van van vakantie—- kinderen gebeurt door in stanties in de verschillende landen zelf, waarmee de stichting samenwerkt. De landen waar de kinderen voornamelijk vandaan ko men zijn West-Duitsland, Frankrijk, Noord-Ierland, Engeland en Oostenrijk. Ook organiseert de stichting wel vakanties voor Nederlandse kinderen (in hoofdzaak in ei gen land, maar voor een klein gedeelte ook naar het buiten land). Docter: "In Frankrijk bepalen het Rode Kruis en het Leger des Heils welke kinderen in aanmerking ko men. In Duitsland zijn dat ge meentelijke instanties zoals sociale diensten terwijl in En geland en Noord-Ierland vergelijkbare stichtingen als Europa Kinderhulp actief zijn. We beperken onze bezig heden grotendeels tot deze landen om taalproblemen te voorkomen. Frans, Duits en Engels spreekt men over het algemeen wel in Nederland. Met andere talen ligt dat een stuk moeilijker. En één van de eisen die we aan gastou ders stellen is dat zij de taal van het kind dat ze krijgen spreken". Motivatie Er worden aan gastouders trou wens nog wel andere 'eisen' gesteld alvorens hun verzoek om een vakantiekind wordt gehonoreerd. Van veel be lang is de motivatie om een kind in het gezin te willen op nemen. Via een telefonisch contact en een huisbezoek proberen de medewerkers van de stichting daar zo goed mogelijk achter te komen. Docter: "Het telefonisch con tact werkt als eerste zeef. Mensen uiten dan som< paalde wensen zoals ik heb geen bezwaar tegen eer kleurd kind maar ik vind he niet zo geschikt voor m'n deren. Lariekoek natuurlijk, want kinderen maken juist van dat soort dingen totaal geen probleem. Bij zo'n aan melding komt dan gelijk eer groot vraagteken. Eerlijk ge zegd hoeft het voor mij dan al niet meer. Ook letten we er scherp op dat mensen geen kind nemen voor de buitenwereld om te laten zien hoe goed ze zijn. We gaan primair uit van het kind. We zoeken geen kind voor een gezin, we zoeken een gezin voor een kind". De stichting Europa Kinder hulp verlangt van gastouders de opgave van referenties en een bewijs van goed gedrag, af te geven door de desbetref fende gemeente. Dit laatste met het oog op kindermis handeling of ontzetting uit de ouderlijke macht. Komen er negatieve adviezen van de kant van de referenties en/of wordt er geen bewijs van goed gedrag afgegeven dan gaat "het feest" niet door. Overigens komt het 'eisenpak ket' wellicht wat zwaarder over dan het in werkelijkheid is. Bij de meesje aanmeldin gen gaat het om mensen met de beste bedoelingen, dood- gewonen gezinnen die bereid zijn in te schikken voor een logeetje. Geborgenheid Docter: "Het gaat er om de kin deren te laten beleven hoe het in een normaal gezin toe gaat, om ze een bepaalde ge borgenheid in een gezin te la ten ervaren. Ze moeten mer ken dat het in een gezin ook anders kan toegaan dan ze zelf thuis gewend zijn. Daar om vertellen we de gastou ders ook altijd dat het niet de bedoeling is om met het kind overal naartoe te gaan. Het kind is al uit. Het moet ge woon in het gezin meedraai- Het komt wel eens voor dat het ondanks alle goede wil niet klikt tussen gastouders en kind. Docter:"Het gebeurt niet vaak dat zo'n contact mislukt maar het komt wel eens voor. Dat hoeft echt niet per se de schuld van de gas touders te zijn. In de eerste dagen na aankomst van het kind houden we altijd even contact met de gastouders en informeren we hoe het gaat. Als er problemen zijn is er al tijd een maatschappelijk werkster uit het land van her komst van het kind beschik baar. Maar als de problemen te groot zijn dan plaatsen we het kind in een reservegezin. Mislukt dat ook, dan zit er Weinig anders op dan het kind naar huis te sturen". Overigens ontstaat er vaak een heel goede band tussen gast gezin en vakantiekind. wor den de kinderen naderhand door de gastouders regelma tig teruggevraagd en gaan de gastouders later bij het kind op bezoek. Herman Docter: "De door de stichting georganiseerde vakantie en het daaruit voort vloeiende contact kan voor het kind soms heel veel bete kenen. Het kan ook invloed ten goede uitoefenen op de manier waarop het zich in de maatachappQ gaat opstellen cn gedragen Anderzijds geeft het gastouders vaak erg veel voldoening dat zij een betrekkelijk kansarm kind een tijdje hebben opgevan gen en wellicht een andere wereld voor hun hebben ge opend. Daarom moet het werk van de stichting Europa Kinderhulp doorgaan. Maar daar hebben we dus gastge zinnen voor nodig. En we kunnen voorlopig nog heel wat aanmeldingen gebrui ken". Contact-adressen van de stich ting Europa Kinderhulp zijn: H Docter, Zoetermeer, tel. 079-414243. H Bijl, Leider dorp, 071-412478. G. v d. Sluis, Boskoop, 01727-4137. Afrikanen ontvangen staatssecretaris koel JOHANNESBURG (GPD) - De Afrikaanse trip van de Ameri kaanse staatssecretaris Chester Crocker verloopt weinig succes vol. Namens de Reagan-regering diende hij steun te verkrijgen van Zuid-Afrika's zwarte buur staten voor een nieuw Namibië- ADVERTENTIE) initiatief. Maar Crocker krijgt weinig kans dat onderwerp uit te spitten. Zijn Afrikaanse gesprek spartners dwingen hem voortdu rend tekst en uitleg te geven over het Amerikaanse beleid ten aan zien van Zuid-Afrika. U in Kenia, het eerste land dat Crocker bezocht, moest de Afri- ka-specialist van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken uitdrukkelijk verklaren dat de Verenigde Staten niet van plan zijn het wapenembargo te gen Zuid-Afrika op te heffen. Ook zag hij zich genoodzaakt op te merken dat Washington niet van plan is Zuid-Afrika te be voordelen. „Wij hebben bijzon dere belangen in geheel Afrika. Er kan dus geen sprake zijn van eenzijdige begunstiging van Zuid-Afrika", zei hij in Nairobi. Koel In de Tanzaniaanse hoofdstad Dar- es-Salaam bleek nog eens duide lijk dat de nieuwe Amerikaanse regering nog geen vastomlijnde Afrika-politiek heeft geformu leerd. Daar en in Zambia en Zim babwe werd Crocker koel ont vangen. Zowel in Salisbury als Loesaka waren slechts de plaats vervangende ministers van bui tenlandse zaken ter verwelko ming op het vliegveld aanwezig In het gematigde Zambia werd Crocker uiteindelijk wel door president Kaoenda ontvangen. Maar Kaoenda voegde hem wel toe uiterst bezorgd te zijn over de tekenen van toenadering tussen Washington en Pretoria. „De westerse beschaving is geba seerd od het christendom. Apart heid neelt niets christelijks. Ik vraag me dan ook af was het Westen en Zuid-Afrika gemeen hebben", zei Kaoenda openhar tig. Crocker kon weinig anders dan Kaoenda verzekeren dat hij in Afrika was om te luisteren en te leren. In de Zimbabweaanse hoofdstad Salisbury, die een dezer dagen omgedoopt zal worden tot Hara re, verklaarde Crocker tijdens een persgesprek dat Amerika er geen belang bij heeft de invloed van de Sowjet-Unie in zuidelijk Afrika te vergroten. Hij liet ech ter in het midden of dat betekent dat economische hulp voor de Afrikaanse landen zal worden opgevoerd teneinde hun afhan kelijkheid van Zuid-Afrika te verminderen. Confrontatie Crocker arriveert vandaag, na een tussenstop in dc Mozambiquaan- se hoofdstad Maputo, in Zuid- Afrika. Hij zal in Pretoria in ieder geval met minister van buiten landse zaken Botha spreken. Maar hoewel de Zuidafrikaanse regering groot belang hecht aan deze eerate confrontatie net een lid van de nieuwe Amerikaanse regering, staat nog niet vast of hij ook door premier Botha zal wor den ontvangen. Na Zuid-Afrika zal Crocker, een er kend Afrika-specialist nog Zaïre, Nigeria, Botswana cn Angola be zoeken. Dc Mozambiquaanse rc- gering heefl Vlak vóór hij in Ma puto arriveerde de twee Ameri kanen die vorige maand op be schuldiging van spionage wer den gearresteerd, vrijgelaten. LUCKY IN HARDBOX 2Q/2.75

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17