Y.d. Wal loopt uit Kuijf breekt partij af Tentenkamp Dodewaard voorbereiding blokkade Makkelijk: Cemsto, de grootste schoonmaker van Nederland, zit vlak bij u om de hoek. Luchtvaartoverleg met Indonesië vastgelopen. Personeel NSM eens met reddingsplan Wiersma nu al vrijwel kansloos FC Toma speelt gelijk Boelsma derde in Schotland Rembrandt schoolkampioen Neen tegen ontwerp wegen DINSDAG 14 APRIL 1981 ASSEN (GPD) - Wanneer Jannes van der Wal heel spontaan had gereageerd, was hij ongetwijfeld een vreugdedans begonnen na zijn overwinning op Gerrit Boom, want de frêle dammer uit Groningen was intens blij. De jonge grootmeester wist dat hij met die zege alleen op kop was gekomen in het nationaal kam pioenschap in Assen, want con- LEIDEN - In de strijd om promo tie naar de inter-regionale zaal voetbalcompetitie speelde het Goudse FC Toma gisteravond zijn laatste wedstrijd. Voor zo'n dikke 600-toeschouwers speelde de kampioen van Gouda met 3-3 gelijk tegen de kampioen van Rotterdam, Neptunus. De titel houder van Leiden, het Katwijk- se V.d. Plas, heeft nog twee duels voor de boeg (vorige week speel de V.d. Plas in Katwijk met 3-3 gelijk tegen FC Toma). Volgende week woensdag (22 april) speelt de Leidse kampioen in Rotter dam tegen Neptunus (Energie hal, 20.30 uur) èn de maandag daarop ontvangen de Katwijkers in de Cleijn Duin hal de kam pioen van de afdeling Den Haag (21.00 uur). De stand van de pro motiecompetitie ziet er als vlogt uit: Gouda Rotterdam Leiden Den Haag 3-4 9-7) 2-3 (13-5) 1-1 3-3) 2-0 3-13) Morgenavond worden in de Lis- ser THB-hal de twee halve finale- duels van de Leidse zaalvoetbal beker gespeeld. Om 20.25 uur speelt Van Rooyen tegen Men ken en om 21.20 uur treedt RPH aan tegen Siemerink. currenten als Wiersma en Clerc hadden op dat moment al remise moeten toestaan aan achtereen volgens Bies en Vermin. Maar niet alleen vanwege die kop positie was Van der Wal zo uit bundig. Minstens zo belangrijk was voor hem het feit, dat Clerc nog een bijzonder zwaar pro gramma voor de boeg heeft, ter wijl Wiersma, die hij wel heel in bijzonder vreest, al op drie pun ten achterstand staat. Jannes van der Wal legde gisteren dus een leuk fundamentje voor zijn eerste nationale titel. Hoewel hij nog tegen Clerc en Bastiaan- net moet, heeft hij toch een rela tief licht programma. In het verleden begon hij onder dat soort omstandigheden meteen de grootste bokken te schieten, maar het laatste jaar is hij toch een stuk evenwichtiger in zijn prestaties geworden. Dat de nationale titel naar Van der Wal zou kunnen gaan, daar zal Harm Wiersma beslist niet wak ker van liggen. Hij is totaal niet gemotiveerd, zegt hij. „Het doet me allemaal niks, want het ple zier in dammen is bij mij wel ver gald na die agenda-affaire met Koeperman", legt hij uit. „Ik heb me dan ook helemaal niet voor bereid, maar als ik eenmaal ach ter het bord zit wil ik er toch wel weer het beste van maken. Op wat voor plaats ik eindig interes seert me niets". De klassering is voor de overige deelnemers wel van groot be lang, want de vier dammers die het hoogst eindigen (Wiersma niet meegerekend) plaatsen zich rechtstreeks voor het Westeuro pees zonetoernooi, waar een tic ket voor het wereldkampioen schap kan worden verdiend, dat mogelijk eind '82 in Brazili wordt gehouden. Hoewel de kaarten voor hem on gunstig liggen, gelooft Rob Clerc nog volop in zijn eigen kansen. „Het kampioenschap gaat vanaf nu tussen Van der Wal en mij", zegt hij. „Wiersma tel ik niet meer mee, want die is duidelijk niet geinspireerd. Ik ben natuur lijk in het nadeel dat ik nu nog alle noordelijke dammers moet afwerken, onder wie dus Wiers ma en Van der Wal". Rob Clerc wijst erop, dat hij juist in de laatste drie ronden achtereen volgens tegenover Wiersma, Van der Wal en de tot nog toe matig presterende Bies zit. „Dat zijn clubgenoten van elkaar, dus ligt het voor de hand dat Bies in de laatste ronde geen risico's zal ne men als Van der Wal daardoor kampioen kan worden", aldus Clerc. Het is overigens hoogst twijfelach tig of er ooit nog een tweekamp tussen Wiersma en Koeperman komt, nadat een dergelijk match enkele weken geleden geen doorgang kon hebben omdat de ex-Rus een dag voor de confron tatie gewond raakte bij een auto ongeluk. Wiersma: „Ik zou graag willen dat Koeperman eens pre cies uit de doeken deed wat er nu waar is van die agenda-kwestie. Tegenover mij heeft hij alweer een heel ander verhaal opgehan gen dan indertijd voor de recht bank. Dat moet hij nu eerst maar eens in het openbaar vertellen, voordat ik weer tegen hem speel". LEIDEN - Op de valreep van het seizoen kwam de Nederlandse short-trackploeg in Schotland en Engeland tijdens de revanches van het wereldkampioenschap nog tot goede prestaties. Op de banen van het Schotse Avie- more behaalde Menno Boelsma op de 1500 meter achter de Ja panner Isihara en de Australiër Richmond een derde plaats. Op de 500 meter kwam Boelsma eveneens tot een derde plaats in de finale. Achter Boucher en Richmond finishte de Nootdor per en behaalde een bronzen plak. In de finale 5000 meter ploegach tervolging met aflossing wist het Nederlandse team bestaande uit Ger en Menno Boelsma. Cees Boer en Arie Ravensbergen zich achter Japan en Australië naar een derde plaats te rijden. Op de derde dag werden de wed strijden voortgezet in Notting ham in Engeland. Doordat Men no Boelsma geblesseerd was ge raakt kon hu op de individuele afstanden niet starten. Hierdoor werd door de Nederlandse ploeg wat punten verloren. Op de vier de en laatste dag kon de ploeg weer op volle sterkte deelnemen. Menno Boelsma en Ravensber gen kwamen tot ritoverwinnin- gen en in de finale van de ploeg achtervolging kwam de ploeg tot een vierde plaats In het eindklassement legde Ne derland beslag op de tweede plaats achter Canada. De Neder landers wisten de Amerikanen, Engelen, Schotten, Australië en het team van Birmingham achter zich te laten. Broertjes Piket goed van start bij INK DE STEEG In het Nederlands jeugdschaakkampioenschap tot 20 jaar gaat na de vijfde ronde 1 - - - ii Q- Het Rembrandt-elftal, dat bij de senioren de titel pakte. brandt-scholieren versperden i LEIDEN - De eerste Paasvakan tie-dag werd door een deel van de schooljeugd gisteren goed be steed. Op diverse velden in Lei den werd gisteren namelijk het Schoolvoetbalkampioenschap voor senioren en D-en C junioren afgewerkt, waar een groot aantal scholieren aan deelnamen. Op het terrein van DOCOS in de Mors werd door de senioren (18 jaar en ouder) gevoetbald. Rem brandt Scholengemeeschap deed dat weer het best. De Rem- hun groep de weg voor favoriet RIO, dat vorig jaar de titel pakte. In de finales versloeg het Rem brandt de Streekschool (2-0) en de MSG (3-0). De MSG werd 2de en de Streekschool derde. Op de Boshuizerkade kwamen D -en C junioren in actie. Bij de C junioren (14 en 15 jaar) kwam het Bona Ventura College als beste uit bus. In de finale-poule klopte het elftal de RK Don Bosco (1-0) en Visser 't Hooft (4-0). Don Bos co eindigde als 2de, terwijl Vis ser 't Hooft de 3de plaats voor zich opeiste. Bij de D junioren legde De Vlietschans beslag op de eerste plaats. De Paulus MA VO werd 2de na strafschoppen tegen Louise de Coligny, dat 3de werd. De prijzen werden op res pectievelijk het DOCOS-veld en aan de Boshuizerkade uitgereikt door de Schoolvoetbalcommis- sie-leden Ruud de Groot en Piet v.d. Raadt. Frans Cuijpers uit Asten aan de leiding. Weliswaar kon h(j zijn af gebroken partij tegen concurrent Piet Peelen uit Amsterdam net niet winnen, doch een ronde la ter maakte Cuijpers korte metten met Manuel Bosboom uit Zaan dam. In liefst 17 zetten werd de Zaandammer keihard van het bord gezet. Frans Cuijpers kan aan de top van het klassement nog gezelschap krijgen van Rien Kuijf uit Bos koop. die zijn gevecht tegen Pee len moest afbreken. Kuijf staat daarin echter iets beter. Jeroen van de Berg uit Leiderdorp kreeg in de vijfde ronde een re gelmatige nederlaag te slikken van de Hagenaar Peter Gelpke Van de Berg blijft daardoor met twee punten voorlopig in de mid denmoot. Uitslagen 5e ronde: Kuijf - Peelen afg. Bosboom - Cuijpers 0-1 Webbink - Van 't Hof 1-0 Gelpke Van de Berg 1-0 Zagema - Cardon Veerman Kerkmeester 1-0 Brandsma - Wandesrs 0-1 Stand na 5 ronden: 1. Cuijpers 4 2. Peelen 3'/2 1 afg. 3. Webbink 3V* 4. Kuijf 3+1 afg 5/9. Bosboom, van 't Hof. Zagema, Veerman en Gelpke 2'/2 10/12. Van de Berg, Cardon en Wanders 2 13. Kerkmeester 1 14. Brandsma x/i In Nijmegen is gisteren het achtste Estelschaaktoernooi van start gegaan, waarin de jeugdkam pioenschappen tot 13 en tot 16 jaar op het spel staan. In de eerste ronde werd er direkt al fel om de punten gestrede n Bij de jeugd tot 13 jaar kende de gro te favoriet Jeroen Piket uit Lei derdorp weinig probleem. Welis waar ging zijn duel met Peter van de Heuvel uit Bladel na de opening gelijk op. doch in de slotfase sloeg Piket met een ko- ningsaanval beslissend toe Succea was er ook voor Man el Pi ket, die in de categorie tot 16 jaar strijd levert. In zijn gevecht te gen Juan de Roda uit Amster dam gingen beide spelers na een tegengestelde rochade fel in de aanval. De roda zag zijn aggres- sieve bedoelingen echter stran den omdat zijn eigen pionnen in de weg stonden. Aangezien Piket er wel in slaagde om de vijande lijke koningsstelling open te bre ken. was het pleit daarna spoedig beslecht. Jurojin op danexamens succesvol LEIDEN - Twee leden van sport school Jurojin hebben met goed gevolg het eerste dan-examen karate afgelegd. De Leidenaars Cees Deijnen en Ron Hoos be haalden op alle onderdelen goe de cijfers en zorgden daarmee voor een honderd procent score van Jurojin. De examens werden in Hilversum gehouden. Overwinning Knetemann KRUISHOUTEM (ANP) - Gerrie Knetemann heefl gisteren een profkoers in Kruishoutem (Bel gië) gewonnen. Knetemann was met de Belgische veteraan Her mm van Spnngi i ontsnapt uit het peloton. In de eindspnnt had de Amster dammer uit de ploeg van Peter Post geen tegenstand van Van Spnngel te duchten. (ADVERTENTIE) Humanist Van Praag overleden UTRECHT - Prof. dr. J.P. van Praag, één van de initiatiefne mers tot de oprichting van het Humanistische Verbond, is zondag op 70-jarige leeftijd overleden. Van kort na de op richting (1946) tot 1969 was hij voorzitter van het verbond. Van 1955 tot 1980 was hij bijzon der hoogleraar in de humanis tiek aan de Leidse universi teit en tot voor kort stafdo cent aan het Humanistisch Opleidingsinstituut in Utrecht. Van Praag was lid van de PvdA. Voor die partij maakte hij in de jgren vijftig en zestig deel uit van het col lege van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland. VALBURG (GPD) - Leden van anti-kernenergiebewegingen hebben aan de recreatiepias Het Gat van Hagen in de gemeente Valburg gistermiddag een ten tenkamp ingericht. Vanuit het kampement worden acties voor bereid tegen de kerncentrale in Dodewaard. Hiertoe behoort in elk geval op tweede paasdag een massale blokkade, de vijfde bin nen een jaar, van de toegang tot de kerncentrale. De rijkspolitie grijpt vooralsnog niet in. 1 en W van Valburg hebben de ac tivisten ditmaal geen vergunning verleend tot het kamperen tus sen zonsondergang en zonsop gang. omdat het recreatiegebied uitsluitend is bestemd voor dag recreatie. De leiding van het korps rijkspolitie in het disctrict Nijmegen heeft gisteren besloten in te zullen grijpen. Vermoede lijk zal dat pas aan het einde van de week geschieden. Het anti-kernenergiekamp werd gisteren bevolkt door ruim 100 betogers uit voornamelijk Nij megen en omgeving. De tenten kampbewoners - in de loop van de week zal het aantal naar wordt aangenomen nog fors toenemen - proberen de komende dagen on der andere druk uit te oefenen op de Eerste Kamer om het groten deels geheime opwerkingscon- tract alsnog af te keuren. De Tweede Kamer gaf vorige week wel zijn fiat. Daarmee is volgens de actievoerders de democrati sche controle uitgeschakeld. Tot de acties die in het tentenkamp worden voorbereid, behoort ver der het uitdelen van verklarin gen aan de bevolking van de rond Dodewaard gelegen dor pen. Ook wordt ingespeeld op de op 18 april in Brussel te houden atoomvrije paasmars. Voorts zal aandacht worden besteed aan het tentenkamp op 1, 2 en 3 mei in het Duitse Kalkar. In 34 plaatsen in Nederland is een vestiging van Cemsto. Kompleet met objektleiding, regio manager en de know how van de grootste en meest deskundige schoonmaker van het land. Wordt uw bedrijf daar nóg schoner door? Dat lijkt ons niet onmogelijk. Het is in ieder geval makkelijk: voor ons om snel bij u te kunnen zijn: voor u om de zekerheid te hebben dat bij Cemsto Leiden, Papengracht 7a, tel. 071-125444 plotselinge schoonmaakproblemen Cemsto 'vlak om de hoek zit'. Cemsto is de grootste schoonmaker van Nederland geworden door de grootste aandacht voor de allerkleinste details. Cemsto staat voor u klaar. Eén telefoontje en we presenteren ons. OPGERUIMD GEVOEL (ADVERTENTIE) DEN HAAG (GPD) - Het lucht- vaartoverleg met Indonesië dat in Den Haag is gevoerd, zal op een later tijdstip worden hervat. De delegaties hebben elkaar niet kunnen vinden over de belang rijkste eisen van Indonesische kant, terwijl Indonesië de Neder landse tegenvoorwaarden niet aanvaardbaar achtte. Volgens Nederlandse luchtvaart functionarissen verlangde Indo nesië, als gevolg van overcapaci teit in toestellen van het type Boeing-747, een „permanente voorsprong" op de KLM in het verkeer tussen de beide landen Die voorsprong zou dan moeten bestaan in zeven vluchten per week in plaats van de huidige vier die zowel Garuda als KLM uitvoeren. Door vervanging van de DC-10 in Boeing-747 zou de capaciteit van Garuda met 130 procent worden vergroot. Als tegenprestatie zou de KLM dan het recht behouden over Indone sië heen te vliegen onderweg van Singapore naar Australië, hoe wel dat inwcrkelijkheid niet een ruilaanbod is maar een tweede verlangen inhoudt. Het overvlie gen van een land is ingevolge de luchtvaartconventie van Chicago aan geen enkele vergoeding on derhevig. Sterker, zulke vergoe dingen zijn uitgesloten. De Sow- jet-Unie is het enige land dat dit artikel overtreedt. Een veel zwaarder wegend aspect is de internationaal-politieke complicatie die voortvloeit uit het betalen voor overvliegen Zou Nederland met het principe instemmen, dan zou tevens de soevereiniteit van Indonesië over de zeeën in de archipel wor den erkend. Vrijwel zeker is het Indonesië juist daarom begon- In de Zeerechtconferentie van de VN is dit streven mislukt, maar door van luchtvaartmaatschap pijen een vergoeding te eisen, zou in feite die soevereiniteit over de wateren (met wat zich daarin bevindt) langs een omweg worden erkend „Het zou een in ternationale rel veroorzaken wanneer Nederland daarin zou trappen", aldus een betrokkene bij het overleg. Voor de capaciteitsvergroting ziet Nederland geen rechtvaardiging in de omvang van het vervoer tussen Nederland en Indonesi Er staat echter tegenover dat de KLM in Indonesi niet onbeperkt kan vliegen (alleen naar Jakarta). Nederland was wel bereid Garuda de capaciteitsvergroting toe te staan als de KLM ook naar ande re Indonesische bestemmingen mag vliegen en naar andere plaatsen dan Jakarta vanaf Am sterdam dezelfde tarieven kan berekenen als naar de hoofdstad Daar voelden de Indonesiërs echter niets voor; een reden te meer het overleg op een later tijdstip voort te zetten. AMSTERDAM (ANP) - Een ruime meerderheid (80 pro cent) van de werknemers van de NSM in Amsterdam heeft zich gisteren akkoord ver klaard met het plan dat het rijk. de directies van RSV en NSM, de gemeente Amster dam, de vakbonden en de on dernemingsraad van de werf ontworpen hebben om het bedrijf nieuw leven in te bla Dit houdt onder meer in. dat het personeel bereid is hun afvloeimgsgeld. acht miljoen gulden, in het reddingsplan van hun bedrijf te steken Mi nister Van Aardenne van eco nomische /aken heeft name lijk uitdrukkelijk laten vast leggen, dat het rijk niet meer aansprakelijk is voor de kos ten die optreden bij sluiting van de werf, als die het toch niet redt. De reeds eerder toe gezegde afvloeiingsregeling van 8 miljoen maakt nu deel uit van het bedrag van 1 9 mU joen, dat het ruk als steun be schikbaar heeft besteld. De gemeente Amsterdam geeft 6 miljoen en is tevens bereid op nog te bepalen voorwaar den leningen te garanderen tot maximaal 9,5 miljoen ders. De provincie Noord- Holland wordt gevraagd ma ximaal één miljoen gulden bij te dragen De RSV zal met ingang van 1 januari 1983 een deel van het voormalige N DSM terrein van de ge meente Amsterdam pachten voor 200.000 gulden per jaar. Volgens een woordvoerder van de OR van de NSM waren de tegenstemmers vooral de Turkse werknemers, maar la ter bleek uit gesprekken dat hun "nee" tegen het plan op een misverstand berustte. n ii DEN HAAG (ANP) - De provin ciale besturen - met uitzonde ring van de provincie Gronin gen - hebben in een gezamen lijk commentaar het onaan vaardbaar uitgesproken over het voor ontwerp van de wet tot herziening van de wet uit keringen wegen. Hun bezwaren hebben met na me betrekking op de gesigna leerde onvoldoende samen hang met het landelijk decen tralisatie beleid en de finan ciële verhouding tussen njk en lagere publiekrcchtcluke lichamen. Ook hebben de provincies ernstige beden kingen tegen het vooront werp in het kader van het structuurschema verkeer en

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15