Kees Akerboom toch in Oranje Gijs v.d. Leden: Jj is te weinig professioneel". Jack de Heer "We beginnen nu pas echt".. Vrij spel SINGELLOOP "T 7 Woudstra keert boos terug naar Amerika Moser is van plan te stoppen Jèfeé DINSDAG 14 APRIL 1981 SPORT PAGINA 13 STOCKHOLM (GPD) - Het was alsof er een gruwelijke aanslag op het leven was gepleegd, zo overspannen werd er gereageerd op de ..dodelijke" check, waar mee de voor Groningen uitko mende Nederlandse Canadees Rick Vangog de kennelijk bij zijn leven al heilig verklaarde Guy Lafleur na 41 seconden uit de wedstrijd knalde. Dat mo ment bracht oneindig veel meer opwinding dan de verder erg ge zapige wedstrijd, die Canada met 8-1 naar zich toe trok (2-0. 2-0 en 4-1). Waarmee de Canadezen zich samen met de Russen plaatsten voor de winnaarsronde in het wereldkampioenschap ijshoc key. Nederland behaalde ondanks een vrij zwakke wedstrijd toch een beter resultaat dan ooit tevoren tegen de gelauwerde Canadese profs, die er ook na het afvoeren van Lafleur geen oorlog van maakten en zich beperkten tot het geroutineerd afstraffen van een handvol Nederlandse blun ders. „Een aardige oefenpartij", vond de Canadese coach Don Cherry dan ook. wat hem ver moedelijk toch niet helemaal be vredigde. want Cherry besloot weer eens stampij te maken. Ditmaal had de arbitrage het niet gedaan, al moest Cherry wel even kwijt dat de spelregels in Europa hetzelfde waren maar dat ze hier anders geinterpreteerd worden. Nee. ditmaal vierde Cherry zijn acteertalent bot op de later verbijsterd reagerende Rick Vangog. ..Een derderangs speler wilde zijn naam kennelijk in de Canadese kranten. Eerlijk gezegd waren wij al voor de wed strijd een beetje bang voor iets dergelijks", begon Cherry zijn ti rade „En hoe kom je in de krant? Inder daad. Je rijdt een superstar als Lafleur in de vernieling", draaf de Cherry driftig door. Videobeelden wezen later uit dat Rick Vangog niet veel hoger had moeten inkomen, maar duidelijk werd dat hij Lafleur met de bo venarm en dus nog net correct had opgevangen. De Nederlandse recordinternatio nal Jack de Heer. evenals zijn meeste teammakkers bijna even Canadees als de tegenstanders, toonde zich beschaamd: „Ik was bang. Ik heb er vanaf mijn jeugd van gedroomd om tegen deze mannen te mogen spelen, het zijn helden voor je. eindelijk is het zover en dan ben je bang. Maar nu is het afgelopen. Vanaf dit moment begint het toernooi pas echt goed voor ons". Waarmee Jack de Heer begrepen heeft dat morgen tegen Finland de eerste wedstrijd wordt ge speeld die meetelt in de degrada tiepoule. Imposant was de gene rale tegen Canada allerminst. Dank zij fouten van Tjakko de Vos (viermaal), George Peter- nousek, Al Pluymers en Henk Krikke werd de winst een beetje aangeboden. Canada haalde deze binnen met goals van Ogrodnick, McDonald. Lukowich. Muruk. LEIDEN Met de 5-4 zege bij 't Y heeft LZ'86-trainer Gijs van def Leden een belang rijk tijdperk in zijn leven afgesloten. De Leidse waterpoloclub sloot onder hem het seizoen met een zevende plaats af en nam na vier en een half jaar afscheid van V.d. Leden. Deels door gezondheidsredenen en deels door het feit dat de spelers en hij op elkaar waren uitgekeken, zet de 47-jarige Gouwenaar er een punt achter. i der Leden. "Ik heb vele ups Dat de beslissing hem moeilijk af gaat. blijkt wel uit de bewering dat het woordje 'non-actief niet McCourt, Gartner, Deblois en Green. Uitgerekend de falende Amster dammer Tjakko de Vos scoorde ruim drie minuten voor het einde tegen. De karakteristiek van de wedstrijd Sow- jet-Unie-Finland is: Sowjet-Unie-- Finland 7-1 62-0 3-0 2-1). 12.15 Drosdetski 1-0. 15.14 Golickov 2-0, 30 16 Drosdetski 3-0. 35 37 Kroetov 4-0. 36 25 Drosdetski 5-0. 4153 Nummehn 5-1. 46.29 Kapoelin 6-1, 53.54 Makarov 7-1 Scheidsrechter Olsson (Zwe). Toe schouwers 3482. De Sowjet-Unie en Canada hebben zich nu reeds geplaatst voor de finalepou- le. F inland en Nederland spelen in de degradatiepoule. Ruud Paauw 'Pli; v' 'J in zijn vocabulaire voorkomt en dat hij na enige maanden rust toch weer de waterpoloknebels zal krijgen Gijs v.d Leden startte zijn water- polocarriere in feite al op 20-ja- rige leeftijd toen hij in Delft ging studeren en door een studiege noot in contact kwam met DZV Na studie en diensttijd vestigde hij zich weer in zijn geboorte plaats Schoonhoven Hij vroeg toen direct overschrijving aan naar de Gouwe waar hij als spe ler zijn glorietijd doormaakte. Gijs v.d Leden over die periode „Ik stond bepaald niet bekend als een begenadigd talent. Vooral door m'n uitstekende mentali teit. iets wat mu als trainer later niet altijd in dank is afgenomen, bleef ik zo'n vijftien jaar (van '57 tot *72) onafgebroken eerste ze- ventalspelcr. De Gouwe kwam toen nog uit in de tweede klas- „In 1969 voelde ik mij als leraar scheikunde op een gegeven mo ment ook geroepen om de basi- LEIDEN/SCHOORL - Een paar roerige dagen heeft Ton Boot, de interim-bondscoach van het Nederlands basketbalteam en de opvolger van Han Wallaart bij Parker Leiden achter de rug. Tegenover de meevallers (Akerboom, Cramer en Faber kwamen terug op hun beslissing om te bedanken), zal de inwoner uit Schoorl niet de beschikking hebben over de spelers van zijn nieuwe werkgever en Everett Fopma van BV Amstelveen. Randy Wiel bleef bij zijn beslissing niet mee te doen aan het kwalicatietoernooi voor het Europees kampioenschap in Turkije. „Een gevoelige aderlating", noemt Boot het feit dat de Leidenaars Sid Bruinsma, Mitchell Plaat en Jim Woudstra de voorkeur geven aan een verblijf in de Verenigde Staten boven uitkomen voor Oranje. „Hoewel Woudstra nog een contract heeft, is het zelfs twijfelachtig of hij nog terug keert in Leiden", aldus Boot. „Tijdens de bespreking van het afgelopen weekeinde, waarbij ook Cramer en Faber aanwezig waren, liep hij kwaad weg. De PARIJS (AFP) - De Italiaan Francesco .Moser denkt er ernstig aan na dit seizoen met de beroepswielersport te stoppen. Moser, die de af gelopen drie jaar de "konin- ginneklassieker" Parijs- Koubaix won maar afgelo pen zondag het kwartet niet kon volmaken, kan de con centratie niet meer opbren gen. Dit seizoen is hoogst waarschijnlijk zijn laatste. De bijna dertigjarige Italiaan liet zich zelfs ontvallen, dat wanneer hij de Giro (van 13 mei tot 7 juni) op zijn naam brengt, hij dat een mooie af sluiting zou vinden van zijn luisterrijke loophaan. Jan Raas is door zijn ongeluk kige val in Parijs-Roubaix, een week uitgeschakeld. De Zeeuw liep in de barre tocht in het Noorden van Frank rijk een grote wond in de liesstreek op en moet voor lopig rust houden. In elk ge val verschijnt hij morgen niet aan de start in de klas sieker de Waalse Pijl. Ook zijn deelneming aan de Ron de van Belgie. die paas maandag begint, is op losse schroeven komen te staan. Raas: "Een en ander hangt af van het feit hoe snel de wond geneest. Ik word nu dagelijks behandeld. De Waalse Pijl. waar ik mijzelf nog een kans gaf op de over winning. moet ik helaas la ten schieten. Luik-Bastena ken-Luik staat vanwege het sterk geaccidenteerde ka rakter van die koers niet in mijn agenda. Het is verve lend, maar ik ga niets force- Ook vorig jaar kwam de win naar van Gent-Welvegem en de Omloop het Volk in de "koninginneklassieker" ten val. Daaraan hield hij des tijds maandenlang rugklachten over. belofte dat een baan als leraar li chamelijke opvoeding voor hem zou worden geregeld, kon name lijk niet worden nagekomen. Bruinsma zou ook heel belang rijk zijn geweest voor mijn team. Ik vind hem potentieel gezien één van de sterksten bij Leiden. Ik hoop dat ik Bruinsma wel kan motiveren bij Leiden, want ik ben erg onder indruk van hem geraakt". Boot vervolgt: „Dat Mitchell Plaat niet meedoet, kan ik begrijpen. Hij is echt gebleseerd. Zijn afzeg ging vind ik een eerbaar besluit". Over de aanvankelijke afzegging van Danny Cramer had Boot zijn eigen gedachte. „Ik nam het hem kwalijk dat hij onder het mom van huiselijke redenen bedank te. Dat wist hij van te voren toch al? We hebben evenwel getracht hem daarbij te helpen. Vervol gens zag hij het opeens weer zit ten net als zijn ploeggenoot Al Faber". Het onverwachte telefoontje van Kees Akerboom om terug te ko men op zijn beslissing was de grootste surprise voor Boot. Ne derlands beste basketballer be dankte, wegens veranderingen op zijn werk. Gisteravond deelde de topscorer van Nashua/Den Bosch Boot mee dat het voor ne gentig procent zeker is dat hij toch nog voor Oranje uitkomt. „Ik vermoed dat sommige spe lers en het bestuur op hem heb ben ingepraat", verklaart Boot de ommekeer van de Brabander. De afzegging van Everett Fopma betekende een forse teleurstel ling. Hij is in Nederland de beste Overwinning volleybalteam KLAGENFURT (ANPJ - In het volleybaltoernooi om de Lente beker heeft het Nederlands da mesteam te Klagenfurt zijn twee de overwinning behaald. Zwit serland werd met 3-0 (15-4, 15-4 en 15—6) in drie kwartier verslagen. Eerder was al met 3-1 van Turkije gewonnen. Maar in tegenstelling tot die wedstrijd speelde Nederland tegen Zwit serland beter volleybal. Bondscoach Van der haar: "Maar we zijn er nog niet. We willen nu eindelijk wel weer eens de Len tebeker winnen en daar had ik na de eerste wedstrijddag toch wel een hard hoofd in". Op het moment dat de inschrij ving voor de eredivisie basket bal (heren) gistermiddag sloot, had de NBB dertien gegadigden voor de tien plaatsen van vol gend seizoen in de hoogste klas se. Zowel het gedegradeerde To nego, als de vier ploegen uit de eerste divisie die nog in de na- competitie zijn verwikkeld (Noordkop, Orca's, the Wolves en Werkendam) hebben het plan om volgend jaar op het hoogste niveau uit te komen. Van de vier bovengenoemde ver enigingen uit de eerste divisie hebben de succesvolste twee uit de nacompetitie het recht op plaatsing in de eredivisie. Mocht één van die twee uitein delijk nog afzien van die prom- tie, dan zal de nummer drie van de nacompetitie promoveren of het als negende geèindigde To nego. center met een Hollands pas poort. Omdat hij geen overeen stemming met BV Amstelveen-- coach Theo Kinsbergen kon be reiken over verlenging van zijn contract, keerde Fopma vroegtij dig terug naar de Verenigde Sta ten. De kans is groot dat hij daar voorgoed blijft. Boot's hoop is nu gevestigd op de in Amerika ge schoolde centers Kragtwijk (nu DL Amsterdam) en de Groninger Van der Kooy. De laatste woont inmiddels twee jaar in de VS en Akerboom (op archieffoto in duel met LeidenaarVan Solmstelde zich gisteravond beschikbaar voor het Oranje-team. Een aangename verrassing voor interim-bondsc oach Ton Boot. speelt daar statistisch gezien goed. Vandaag komt hij in Ne derland aan voor een try out bij Donar. Boot zal van die gelegen heid gebruik maken om hem te polsen voor een eventueel de buut in het Nederlands team Door de recentelijke ontwikkelin gen heeft Boot de definitieve be kendmaking van zijn tien-kop- Pige selectie uitgesteld tot mor genavond. HERMAN POOS (advertentie) Leidsch Dagblad - Leidse Politie Sportvereniging Woensdag 29 april Aanvang voorprogramma 19.00 uur start 19.30 uur. M.m.v. Theo Koomen en Barry Hughes *UI»'. «Ml ZJ TZGNUi nx/ww ZAVCXJAA/- Mpr-ar./^r v/£#r _?V - s/r/ /vpe - AX&S7&A/ OP bps. ome 'J A//B TBWB AW y /bbbbs BBTB "y*. <rü> //v//xr£aez. L« selementen van het waterpolo- spel op jongeren over te brengen. Die beslissing werd vooral beïn vloed. omdat de jeugdopleiding bij de dichtstbijzijnde vereniging GZC, waar mijn zoon Bram lid van .\yas, in het slop zat Mis schien was het toeval dat ik als jeugdtrainer bij GZC in die tijd een ontzettend goede lichting kretg Hans de Gruyl. BcftttS, Schoonderwoerd speelden of spelen nu nog in de hoofdklas- ,Na het traincrsdiploma onder Harry Vriend gehaald te hebben, besloot ik de stap naar het heren polo te wagen Ik begon bij bzpc i2 Jaar), waama ik bij de Meeuwen eén van mijn grootste teleurstellingen in mijn trainers loopbaan kreeg te verwerken. In de verwachting een kampioens- ploeg te trainen, liep het halve team (waaronder Ton Buunk) weg Wat overbleef was een ge demotiveerde hap. Na één jaar had ik wel bekeken en toen Wil lem van Zul halverwege het sei zoen '75/*76 wegens interne moei lijkheden bij LZ'86 opstapte, nam ik daar de training over. He laas degradeerden we meteen weer naar de eerste klasse en ver trok Aad van Mil hals over kop naar Zian/Vitesse Erg sputig omdat LZ'86 ook nu nog behoef te heeft aan een fysiek sterke speler op de midvoörplaats". Hoogtepunten kwamen er toch wel voor Gijs v.d Leden ondanks het feit dat Bram van Mil een jaar la ter ook richting Den Haag ver trok .inmiddels terug) Na twee jaar eerste klasse debuteerde L7 86 vorig jaar met een verras sende zesde plaats Dit seizoen handhaafden de Leidenaars zich vrij redelrk in een traditioneel moeiluk twee jaar. Gijs v.d. I«eden „Vooral dat kam pioenschap en het debuut in de hoofdklasse hebben mu veel ple zier gedaan All Ik evenwel 1e rugblik op mijn LZ—tijd dan zijn het wel jaren geweest met vele 'ups en downs'. Vaak was er aan leiding voor een feestje, maar meerdere keren ben ik ook te leurgesteld geweest in het ge drag van bepaalde spelers. Kijk, LZ'86 heeft het image van een gezelligheidsvereniging en enige spelers handelen daar ook naar. In de hoofdklasse moetje echter meer tijd opofferen en niet ieder een was en is daartoe bereid. Die instelling zit er bu LZ'86 nu een maal ingebakken. Helaas heb ik de nodige concessies moeten doen. Hieruit moet je evenwel niet concluderen dat ik altijd zui ver en correct heb gehandeld. Je leeft onder een bepaalde span ning en dan zun fouten onvermu- deluk". „Hef woordje inspraak staat bij LZ'86 hoog tn het vaandel ge schreven en dat gaf op de trai ning weieens moeilijkheden. Ik was als trainer aangenomen, maar het kwam vaak voor dat er ook nog een aantal spelers zich tijdens de training als docent ontpopte en dus ook nog eren het hunne over de oefenstof moest zeggen. Dat gebrek aan profes sionalisme komt wellicht ook nog tot uiting in het absoluut weige- ren om sj>elers ran buitenaf aan te trekken, het zogenaamd ronse len dus". ,.Aan ronselen ontkomen de top clubs niet Maar misschien is dat vanuit LZ'86 gezien wel te prij zen. Wil je echter de kloof met de topclubs met groter laten uor- den. het klinkt erg onsympathiek, dan moet je er toch aan geloven I ran St', -iet er desondanks toch wel rooskleurig uit. dacht ik. De heren komen in de hoofdklasse uit. Hel tweede team met oeel jonge spelers waar ik altijd voor heb geijverd, in de reserve hoofdklasse Voorts spe len het derde en vierde ook nog in de bond. In de breedte dus een sterke vereniging". Ook over het watcrpolobelcid in Nederland heeft Gus v d Leden zun eigen gedachte Het vertrek van Ivo Trumbic ziet hu als een regelrechte blunder van de KNZB „Het is niet zo dat ik Ivo Trumbic op handen draag, maar het vertrek van deze Joegoslaaf betekent een gevoelige klap voor het Nederlandse waterpolo. Trumbic had alle opleidingen goed op poten gezet en was graag gezien bu de jeugd en ouderen. De bond heeft nu Ane van Dom burg van AZC als interim-coach aangetrokken. Niets ten nadele van Domburg, maar een trainer als Trumbic met zo'n uitstraling en persoonlukhcid laten glippen is gewoon zonde". Over zun toekomst verkeert Gus v.d Leden nog in het onzekere „Ik heb enkele aanbiedingen ge had van onder meer DZV en Ne- reus Die heb ik all« n op dokters advies afgewimpeld' WIM SI ERA

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13