Eensgezindheid H Bonn en VS over bewapening "DDR wil Polen helpen" VS: meer VN-soldaten naar Libanon Rassenrellen in zuid-Lom len Ruimteveer verliest tegels van hitteschild V /joordema Gematigde toespraak partijleider 0 Valvoline MAANDAG 13 APRIL 1981 Amerikaanse minister ontvouwt plannen in Parijs BONN (AP) De Ameri kaanse regering over weegt uitbreiding van de vredesmacht van de Ver enigde Naties in Libanon te steunen als de strijd in dit land voörtduurt. Dit heeft de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Haig zaterdag in Parijs gezegd. Haig arriveerde vanuit Bonn in Pa rijs de laatste hoofdstad die hij tijdens zijn acht-daagse reis aan deed. Hij is inmiddels terugge keerd in Washington. In Parijs had Haig een ontmoeting met de Franse president Giscard d'Estaing. Hij verklaarde na al- loop dat hij met Giscard had ge sproken over eventuele betrok kenheid van de vredesmacht van de Verenigde Naties bij de strijd in Libanon. Zaterdag dreigde in Libanon het staakt-het-vuren tussen Syrische en christelijke troepen, dat woensdagmiddag van kracht werd. te worden verbroken. Er werd herhaaldelijk melding ge maakt van gevechten. Haig noemde de situatie "zeer ern stig". Terwijl het gisteren in Beiroet rus tig was. ging in het naburige Zahle de strijd tussen Syrische troepen en de rechtse militie on verminderd verder. Beide partij en probeerden zich daar meester te maken van strategische stel lingen rond de stad. Konvooien van het rode kruis, die gewonden wilden ophalen, konden Zahle niet bereiken. In Beiroet werd ondertussen hevig gedebatteerd over de Ameri kaanse voorstellen. De Ameri kaanse minister Haig verklaarde dat dc V.S. en Frankrijk een ge coördineerde diplomatieke actie willen ondernemen om de vrede in Libanon te bewerkstelligen. De minister zei hierbij ook te denken aan een vredesmacht en een rol voor de V.N. Dc linkse organisaties en de Pale- stijnen in Libanon wezen dit idee zondag van de hand. Een derge lijke door westerse landen ge zonden V.N. troepenmacht zou alleen de belangen van de chris tenen in Libanon vertegenwoor digen. De rechtsgeoriënteerde christenen steunen het idee echter. De senaatscommissie voor buiten landse zaken heeft in Washing ton president Reagan gevraagd aan te dringen op het vertrek van de Syrische troepen uit Libanon. Ook de Israëlische minister van buitenlandse zaken. Sjamir. heeft zich in deze zin uitgespro ken. De Syriërs en de Palestijnen hebben in Libanon "niets te ma ken". aldus Sjamir zaterdag in een interview. Premier Al Wazzan van Libanon liet zaterdag weten dat zijn rege ring tot nu toe nog geen specifie ke voorstellen heeft ontvangen van andere staten om te helpen de strijd in zijn land te beëindi gen. De Israëlische regering is voor stander van het stationeren van een internationale troepenmacht in Libanon, die tot taak moet hebben de Syrische strijdkrach ten en de Libanese christenen te schelden. De meerderheid in het Israëlische parlement heeft een directe inmenging van Israel door het sturen van troepen naar Zuid-Libanon afgewezen, aldus een woordvoerder van de Israëli sche regering Het oplaaien van de stnjd in Liba non heeft tot een ware exodus van Egyptische gastarbeiders ge leid. Naar de pers in Cairo zon dag meldde, kwamen alleen al zaterdag 800 Egyptenaren aan boord van vijF vliegtuigen uit Li banon naar Egypte terug. Ver scheidene schepen met Egypti sche gastarbeiders aan boord zijn vanuit Libanon naar Egypte onderwee, aldus de pers. De Amerikaanse president Reagan mocht zaterdag, tuaalf dagen nadat hij bij een aanslag was gewond, het ziekenhuis verlaten Jongeren gooien stenen naar een overvalwagen van de politie in de Londense wijk Brixton. Afgelopen week einde was deze wijk het toneel van hevige rassenrellen. LONDEN (Reuter) In de Lon dense wijk Brixton is het gister avond opnieuw tot ongeregeld heden gekomen. Honderden overwegend niet-blanke jongelui leverden gevechten met de poli tie, staken auto's in brand en plunderden winkels. Zaterdagavond was Brixton, een wijk in Zuid-Londen, waar veel Westindiërs wonen, al het toneel geweest van een massale vecht partij tussen ongeveer duizend kleurlingen en een meer dan dui zend man sterke politiemacht, die werd bekogeld met stenen, flessen en benzinebommen. Ook leden van de brandweer, die herhaaldelijk moest uitrukken om aangestoken branden te be strijden, werden gemolesteerd. Twee ziekenbroeders liepen ver wondingen op toen zij door een groep oproerkraaiers uit hun am bulance gesleurd en mishandeld werden. De rellen van zaterdag, die tot diep in de nacht voortduurden, ver oorzaakten een materiële schade van naar schatting zeker een mil joen pond sterling, dat is ruim GUATEMALA-STAD (UPI) - On bekenden hebben in een afgele gen gehucht in het westen van Guatemala 21 boeren vermoord, zo hebben de plaatselijke autori teiten zaterdag meegedeeld. De politie vond de lijken van de mannen. Er werden inhet ge hucht geen overlevenden aange troffen. Een politieman vertelde dat de lij ken verspreid lagen in de boe rengemeenschap. De slachtof fers zijn nog niet geïdentificeerd. vijf miljoen gulden. Toen alles weer rustig was telde men ruim 200 gewonden, van wie 165 bij de politie. Tientallen winkels waren uitgebrand en geplunderd, talrij ke auto's vernield en een groot aantal ruiten van kantoren ver brijzeld. Toen het gisteren weer onrustig werd kwam de in de wijk gesta tioneerde omvangrijke politie macht opnieuw in actie. Toen waren al weer branden gesticht en winkels geplunderd. De poli tie voerde charges uit naar de op standige menigte, die zich voor de stokslagen van de oproerpoli tie in veiligheid trachtte te stel len door zijstraten in te vluchten. Tegen het eind van de avond had de politie ongeveer zestig arres taties verricht. Twaalf politie agenten moesten zich voor ver wondingen onder medische be handeling stellen. Volgens een woordvoerder waren de rellen van gisteravond niet zo hevig als die van de vorige dag. West-Duitsland demonstraties tegen woningnood HAMBURG (DPA) - Meer dan 20.000 mensen hebben zater dag in West-Duitsland gede monstreerd tegen de woning nood en het woningbouwbe leid. De demonstraties verlie pen volgens de autoriteiten in West-Berlijn, Hamburg, München en Giessen zonder incidenten. In West-Berlijn gingen 15.000 meest jongeren de straat op om te demonstreren voor een "werkelijke verandering van het woningbouwbeleid" en de vrijlating van alle gearres teerde krakers. In Hamburg betoogden 3500 mensen te gen "slooppolitiek" van de senaat. In München werd te gen speculanten gedemon streerd. Troepen Tanzania uit Oeganda KAMPALA (AFP/DPA) - De Tanzaniaanse troepen die in Oeganda zijn gestationeerd, zullen in juni het land verlaten en niet worden vervan gen door andere buitenlandse eenheden. Dat heeft de Oegandese vice- president en minister van defensie, Paulo Muwanga, zaterdag in de hoofdstad Kampala verklaard. Muwanga legde de verklaring af tijdens een ceremonie ter gelegenheid van de tweede verjaardag van de afzet- Creen Vclcirt ting door Oegandese en Tanzaniaanse troepen van dictator Idi Amin. Muwanga zei ook zijn regering zich bewust is van pogingen tot hergroe pering Vein klandestiene bewegingen, maar dat het voor hen nu te laat In Kampala is vrijdag de Oegandese correspondent van het Amerikaanse persbureau Associated Press, Don Kabeba gearresteerd, vrienden van Kabeba, die de Oegandese nationaliteit heeft, verklaarden zaterdag dat de politie hem uit zijn hotel heeft gehaald. Het is niet duidelijk Kabeba is gearresteerd. BONN (GPD) - De Bondsre publiek en de VS zijn het er roerend over eens dat het NAVO- moderniseringsbesluit tot uitvoering moet worden gebracht als de Russen niet bereid zijn over een vermindering van hun atoombewapening te pra ten. Dit is het resultaat van de besprekingen die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Ale xander Haig zaterdag met bondskanselier Schmidt en de Westduitse minister van buitenlandse zaken Genscher heeft gevoer- d. Genscher heeft bij deze gelegen heid indrukken van zijn bespre kingen in Moskou weergegeven. Daar had hij o.a. een langdurig onderhoud met partijleider Brezjnjev. Zoals na de besprekin gen in Bonn werd verklaard, beoordeelden Haig en zijn West duitse gesprekspartners de we reldpolitieke situatie eenslui dend als „gespannen". Aan beide kanten heerste verder overeen stemming dat de onderhandelin gen over middenafstandsraket- ten apart moeten worden ge voerd, doch pas later als resultaat in algemene verdragen tot beper king van strategische wapens (SALT) moeten worden ingepast. Daarmee heeft klaarblijkelijk het Duitse denkbeeld van de aanpak van dit probleem bij Haig weerklank gevonden. had de ministers van defensie bij de NAVO gezegd dat president Reagan eiste dat onder meer de Duitsers op de sociale uitgaven moesten besnoeien en naar Ame rikaans voorbeeld de defensie inspanningen vergroten. Daarbij zou Weinberger zich hebben la ten ontvallen dat hij de onderhan delingen over bewapeningsbe perking minder belangrijk achtte dan het inhalen van het tekort aan bewapening op het gebied van raketten en andere strategi sche wapens. In de besprekingen met Haig gaf bondskanselier Schmidt zijn vi sie over de economische ontwik keling in de wereld die hij „zorg wekkend" noemde. Van beide kanten werd na afloop van de be sprekingen onderstreept dat eventuele Westduitse wapenle- veranties aan Saoedi-Arabië niet ter sprake waren gekomen. Haig zei later tegen journalisten dat Amerika wat betreft wapenle veranties aan Saoedi-Arabié in dezelfde situatie verkeert als Bonn. Hoewel bijzonderheden nog geregeld moeten worden, zal de regering in Washington waar schijnlijk wel ingaan op de Saoe- dische vraag naar moderne ge- vechtsvliettuigen. Haig bleef in het geheel drie uur in Bonn. Voor die tijd had hy negen landen in Europa en in het Mid den-Oosten bezocht. Het was zyn de i buiten- Hongerstaker IRA wil Lagerhuis zetel toeh behouden BELFAST (AFP,Reuter) - Het IRA (het verboden Ierse Re publikeinse Leger)-lid Bobby Sands wil, in tegenstelling tot eerdere berichten, zijn zetel in het Engelse Lagerhuis niet opgeven Sands werd verle den week in een tussentydse verkiezing in het kies district zuid-Fermanagh gekozen als lid van het Lagerhuis Via een woordvoerder heeft dc 27-jarige Sands, die al 43 da gen in hongerstaking is. laten weten niet van zyn mandaat af te /jen en evenmin zijn hongerstaking te /uilen beëindigen. Sands is wegens wapenbezit veroordeeld tot 14 jaar gevan genisstraf Deze zit hij uit in de Maze-gevangenis in Bel fast. Hij is sinds 43 dagen in hongerstaking om de politie ke status af te dwingen voor IRA-leden Volgens artsen heeft Sands nog maar enkele weken te leven. "Waarom zou ik aftreden als Lagerhuislid", zo zei Sands. "Ik heb nog maar een paar weken te leven" Het lagerhuis moet zich nog be raden over de situatie die is ontstaan door de verkiezing van Sands. Bij overigens perfecte lancering CAPE CANAVERAL/HOUSTON (DPA/Reuter) Met een op het verlies van enige hitteschild-te gels na perfecte lancering van het ruimteveer "Columbia" voor een eerste proefvlucht hebben de Amerikanen gisteren een Daaruit trekt men in Bonn verder de conclusie dat het met de door de Amerikaanse minister van de fensie Weinberger gedurende de conferentie van de Nuclear Plan ning Group in Bonn voorgestelde harde politiek tegenover de Euro pese defensie-inspanningen zo'n vaart niet zal lopen. Weinberger OOST-BERLIJN - De Oostduitse staats- en partijleider Erich Ho- necker heeft de Poolse commu nisten toegezegd dat de DDR er alles aan zal doen "om het socia lisme in Polen te verdedigen „Uit ervaring weten wij dat echte vriendschap zich vooral in moei lijke tijden toont. Dat geldt ook voor onze verhouding met de Volksrepubliek Polen", aldus Honecker in zijn toespraak tot de ongeveer 2500 gedelegeerden op het tiende partijcongres van de Socialistische Eenheids Partij (de communistische partij) van de DDR, dat zaterdag begonnen Honecker wijdde slechts tien zin nen van zijn negentig dicht be schreven bladzijden tellende re de aan Polen. Terwijl de Tsjechi sche partijchef Husak vorige week maandag op het congres van zijn partij in Praag harde kri tiek op de ontwikkelingen in Po len uitoefende en de situatie daar vergeleek met de toestand in Hongarije in 1956 en in Tsjecho- slowakije in 1968, toen de Russen militair ingrepen, drukte Erich Honecker zich buitengewoon ge matigd uit. De Russische ideo loog Michael Suslov. die als gast in Oost-Berlijn aanwezig is. sprak helemaal niet over Polen. Hij zei slechts dat dc internationale toe stand de laatste tijd aanzienlijk gecompliceerder is geworden omdat de politiek de imperialistische staat" richt op verscherping en confron tatie. Het Poolse politbureau-lid Barei- kowski noemde de situatie in zijn land moeilijk en gecompliceerd. Hij zei dat de communistische partij in Polen echter besloten heeft om dc voortdurende span ningen via ..de weg van de politie ke oplossing" tegen te gaan Ver der verklaarde Barcikowski dat zijn partij er begrip voor heeft dat uk iJ de socialistische broederpartijcn De Voolsë regen ng die zich zorgen over de ontwikkelin- vecr 24 miljard dollar gen in Polen maken, maar „dc Poolse Verenigde Arbeiderspar tij zal het land uit de crisis leide (ADVERTENTIE) SKI'S INGEVET? TBCTÜI EN uw AUTO de „leiden- Financiële deskundigen van 15 westerse landen hebben een tweedaags beraad in Parijs be sloten. vol vertrouwen dat voor het einde van deze maand een oplossing zal worden gevonden voor het schulden probleem van Polen. "Tijdens de bijeenkomst is vol doende vooruitgang geboekt om 27 april te bevestigen als datum voor het afrondende beraad, al dus een communiqué van het Franse ministerie sche zaken. ■MHoronfe< het krijt staat, wil een andere regeling voor de terugbetaling van 4.5 miljard dollar aan buitenlandse overheidsleningen en 3.1 miljard dollar aan commerciële leningen bij westerse banken, die dit jaar vervallen Terwijl de Verenigde Staten en Frankrijk zich bereid toonden om het Poolse verzoek positief te bezien, waren enkele andere deelnemers, "met name Japan", weifelachtig om over een langlo pende overeenkomst te onder handelen voordat de politieke spanningen in Polen zijn afgeno men. tweeeneenhalf jaar traging was gisteren het moment aangebroken, waarop het ruimte veer Columbia kon worden gelan ceerd. nieuwe, beslissende stap in de ruimtevaart gedaan. Precies twintig jaar eerder was een Rus als eerste mens de ruimte inge gaan, Joeri Garann, op 12 april 1961. Vrijdag moest de lancering worden uitgesteld wegens com puterstoring. Het Russische persbureau Tass gaf als reactie, dat militaire doelein den het voornaamste oogmerk zijn van het project waaraan de Amerikanen tien jaar geleden be gonnen te werken Het nieuwe van het veer is. dat het kan pendelen tussen aarde en ruimte, dus steeds opnieuw kan worden gebruikt, en daarby niet minder dan dertig tOO matl IiMÜ kan vervoeren De twee stuwra- ketten met vaste brandstof zijn ook opnieuw te gebruiken. Nieuw is ook lanceren met "Knalgas" door samenvoegen van Wltelld en zuurstof, waar uit water in de vorm van stoom ontstaat. Tonnen van beide vloei baar gemaakte stoffen bevonden zich in een enorme tank. die ver loren gaat en in de Indische Oce aan terecht moest komen. Gister ochtend om precies KVCfl UUf (twee uur 's middags in ons land) verhief de hele combinatie zich onder donderend geraas en in wolken stoom van Cape Canave ral in Florida. By de lancering (ADVERTENTIE) DE GOEDKOOPSTE WA-VERZEKERING VOOR EEN RENAULT4 KOST 464,-P/J (met top no-claim zelfs f278,40!) Sjaardema is de grootste specialist in autoverzekeringen. Daarom kan hij altijd de laagste premies berekenen en schadegevallen snel en soepel afwikkelen. Ook voor üw auto! Bel (071)-171121 (4 lijnen), dan weet u binnen 1 minuut hoeveel premie u nu teveel betaalt! De laagste premies, altijd en voor iedereen w Rijnsburgerweg 135, Leiden verloor de Columbia, blijkbaar door dc hevige trillingen, enige van de duizenden tegels van het hitteschild, dat verbranding moet voorkomen by terugkeer in de dampkring. Dit gebeurde evenwel niet op kritische plaat sen. zodat het vluchtleidingscen- trum in Houston inspectie bui ten en eventuele reparatie door de astronauten niet noodzakelijk acht. Tweeëneenhalf uur na de lancering beproefden dezen. John Young en Robert Cnppen. wél de enorme luiken van de laadruimte van de Columbia, die open moeten kunnen blyven. Twee minuten en twintig secon- <ir!i rui dr l.ir.t :r.g a d«- "Columbia" de beide stuwraket- ten af boven de Atlantische Oce- mb Zn vcfdi n opgepikt om op nieuw gebruikt te kunnen wordn. Acht minuten na de start werden de dne hoofdmotoren van het veer uitgeschakeld. Twee stuurraketten manoeu vreerden het in de eerste om- loopbaan op een hoogte van ruim 240 kilometer De uiteinde- lykc hoogte is bijna 277 kilome- ti i Als alles verder volgens plan ver loopt keert de Columbia morgen 10 28 uur Californische tyd <20 28 ned tijd) terug op de lucht machtbasis Edwards ten noord oosten van Los Angeles De Amenkanen zullen nog dne ruimteveren van hetzelfde type bouwen De Columbia /al nog dne maal worden gebruikt voor dat de zusterschepen. Challen ger, Discovery en Atlantis in dienst komen De volgende Co lumbia-vlucht staat voor over vyf maanden op het programma. Japan eist opheldering TOKIO (DPA'RouUt) De Japan se minister van buitenlandse /a ken. Mas^josji Ito. wenst van de Amenkaanse regenng opheldc nng over de aanvaring tussen een Amenkaanse kernonder zeecr en een Japans vrachtschip Die aanvaring had afgelopen donderdag plaats in de Oost Chi nese id- en heeft vermoedelyk het leven gekost aan twee Japan se zeelieden. De minister vroeg om opheldennj* cn wenst bovendien schadevcr goeding

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9