Bij Van Gelder 1.000 ontslagen Drinkwater weer besmet 2aa Van Agt: confessionele welzijnszorg hard punt Twee papierfabrieken dicht Automatische kassa ver dringt cassiere Kinderbeschermers tegen bezuiniging Tetra gevonden in Rotterdan MAANDAG 13 APRIL 1981 HTTTT DEN HAAG (GPD) - PvdA- voorman Den Uyl is best be reid minister te worden onder premierschap van Van Agt. mits diens beleid deugt. Het huidige beleid van Van Agt doet dat niet, vindt Den Uyl. Hij zei dit zaterdag in de KRÖ- televisierubriek Brandpun- t. Den Uyl prees de capaciteiten van Van Agt uitvoerig. ,,Ik denk dat er bij de socialisten vaak sprake is geweest van een onderschatting van de heer Van Agt. een misken ning van de zeker niet geringe gaven waarover hij beschikt". De PvdA-leider zei overigens dat zijn oppositie nooit de persoon van Van Agt, maar al tijd diens beleid heeft betrof fen. Al eerder heeft minister president Van Agt te kennen gegeven eventueel minister te willen worden onder het pre mierschap van Den Uyl. Alge meen wordt het punt van de „mannetjes" niettemin als een van de belangrijkste pro blemen gezien bij de kabi netsformatie na de verkiezin gen op 26 mei. De Koning Minister van ontwikkelingssa menwerking De Koning, tweede op de kandidatenlijst van het CDA, weersprak za terdag voor de radio een be richt in De Vakbondskrant van vorige week. waarin stond dat hij voorkeur zou hebben voor een kabinet met PvdA en D'66. „Het is te vroeg om nu al een voorkeur uit te spreken", zei hij Daarmee liep hij volledig in de CDA-pas eerst de ver kiezingsuitslag afwachten en daarna verkennende bespre kingen voeren met alle moge lijke coalitiepartners. „Niet een coalitie is inzet van de ver kiezingen, maar de partij", al dus De Koning. UTRECHT (GPD) - In de komende kabinetsformatie zullen harde af spraken moeten worden gemaakt over de positie van het confessio nele particuliere initiatief in wel zijnswerk en gezondheidszorg. Die eis legde CDA-lijsttrekkcr Van Agt zaterdag alvast op tafel bij het begin van zijn verkiezings campagne. „Wij zijn de enigen die opkomen voor de ziekenhuizen en instellin gen op levensbeschouwelijke grondslag. Wij zullen in die strijd niet van wijken weten", zei Van Agt. daarbij ovationeel toege- klapt door 1500 CDA campagnemedewerkers in het Utrechtse Jaarbeurs Congres centrum. Van Agt ging daarmee in op het af gelopen week moeizaam op de VVD veroverde compromis over de Kaderwet Specifiek Welzijn, waarin de rol van dat confessio nele particuliere initiatief cen traal staat. Aangezien VVD en PvdA. beide mogelijk nieuwe coalitie-partners van het CDA. er anders over denken dan het CDA. heeft Van Agt de positie van het welzijnswerk van confessionele huize als ..strijdpunt" voor de ko mende formatie ingebracht. In zijn eerste optreden in de verkie zingscampagne haalde Van Agt fel uit naar de PvdA. Vooral de advertentie waarin de socialisten vorige week in de dagbladen scherpe kritiek uitten op het so ciaal-economisch beleid van het kabinet-Van Agt moest het ont gelden. De bewering zes dat de inkomens tot modaal 6 tot acht procent moeten inleveren, noemde Van Agt ..demagogie ten top". Vol gens de CDA-hjsttrekker worden „noch bejaarden, noch werklo zen door een dergelijk koop krachtverlies getroffen". Hij bestreed ook dat de hoge inko mens relatief weinig matigen. Zij leveren in guldens zesmaal zo veel in als wie het modale inko men krijgt. ..Het verhaal dat wij een aanval doen op de sociaal zwakkeren vind ik ronduit schan delijk", aldus Van Agt. De PvdA- advertentie ademt volgens hem geen draad". Maar ook de VVD kreeg kritiek te verduren, met name op het kern wapenstandpunt van de libera len. ..Bij de VVD missen wc de behoedzaamheid. Het moeite loos. schijnbaar onbewogen stel ling nemen voor plaatsing is te leurstellend". Minderheden De CDA-lijsttrekker sneed in zijn - bijna dertigmaal door applaus onderbroken - verkiezingsrede tal van actuele onderwerpen aan. Over het minderhedenbeleid zei hii ..dat ons land te klein en te dicht bevolkt is om onze deuren open te zetten voor een onbe perkt aantal immigranten MlW wie legaal binnenkomt moet hier een menselijk onthaal kunnen vinden". In de komende tijd zijn per jaar 50.000 nieuwe arbeidsplaatsen extra nodig, zei Van Agt. ..Maar dat kan alleen als wij ons bereid tonen daarvoor over een reeks van jaren fikse offers te brengen. Allemaal, en daarna ieder naar draagkracht. Van Agt zei voorts dat het CDA be schikbaar is voor samenwerking met elke constructieve puin „Aan opdeling en polarisatie heeft ons land in deze problema tische periode minder dan ooit behoefte". Evenals Van Agt haalde ook CDA voorzitter Piet Bukman naai links (PvdA) en rechts (VVD) uit ..Alles bij elkaar optellen wat je niet leuk vindt, suggereren dat de hoofdschuldigen in het Catshuis zitten en eindigen met de mede deling dat hel anders moet. is te doorzichtig om tot een stembu soverwinning te leiden", zei hij tot de oppositie. En de WD voegde hu toe de in druk te hebben „dat zij tot op he den meer bez.g is om het kabi netsbeleid aan de kiezers te ver kopen dan het eigen programma Bukman waas de WD verlangens overeen nationaal ka binet van de hand. AMSTERDAM (GPD) - - Vakbondsonderhandelaars ondernemen vanmiddag pogingen om alsnog de plannen tot sluiting van de papierfabrieken van Van Gelder in Velsen en Renkum gewijzigd te krijgen. Van Gelder wil de bedrijven en hun 1000 werknemers opofferen om de rest van het concern te kunnen redden. De raad van bestuur van de onder neming besloot tot de sluiting na de mededeling van minister van economische zaken Van Aarden- ne dat van hem geen enkele fi nanciële steun voor het bedrijf kan worden verwacht. Tot gister ochtend vroeg hebben directie en vakbonden erover vergaderd. Vanmiddag gaat men verder. Van Gelder sluit zijn fabrieken voor krantepapier en voor ongestre ken wit papier in Velsen (700 man in de sector van het ongestreken witte papier. Hoge energiekosten zijn er voor een deel oorzaak van, maar de grootste moeilijkheden komen voort uit de meedogenlo ze internationale concurrentie, voornamelijk uit Zweden. personeel) alsmede de behangse- In ongestreken wit papier zit UTRECHT (ANP) - Klanten in grote supermarkten zullen bin nen enkele jaren bij de uitgang niet meer de vertrouwde cassière ontmoeten, maar moeten zelf af rekenen bij een onbemande vol automatische kassa. Plannen voor een dergelijke moderne af- rekenautomaat liggen althans op de tekentafel bij de computerbe drijven, aldus de "bondskrant" van de Dienstenbonden FNV die deze ontwikkeling met grote zorg tegemoet zien. De cassière zal nameliik verdwijnen. Dergelijke afrekensystemen wor den mogelijk door de zogenaam de streepjes-code, die in Neder land nu al op zo'n 1.000 produc ten voorkomt. Een rijtje op de verpakking gedrukte dunne en dikkere streepjes, waarin alle in formatie van het desbetreffende product ligt opgeslagen, wordt door de cassière afgetast met een electronische leespen, waarna automatisch op de kassa het be drag en de naam van het product verschijnt. De streepjesreode kan ook worden afgetast door het product over een gleuf met licht te schuiven in het "scannings-station", zoals de WEERRAPPORTEN Amsterdam geheel bew. 15 De Biltmist 16 Deelenmist 19 Eeldezwaar bew 21 Den Helder zwaar bew 14 Rotterdammist 15 Twentemist 21 Vlissingenmist 13 Aberdeenonbewolkt 10 Athene zwaar bew Barcelona geheel bew 19 Berlijnregen 23 Bordeauxhalf bew. 22 Brusselhalf bew. 18 Frankfor*licht bew. 23 Genève zwaar bew. 23 Helsinkregen 12 Innsbruckonbewolkt 24 Kopenhagen onbewolkt 12 Lissabononweer 18 Londen .zwaar bew. 17 Luxemburgzwaar bew. Madrid mist 18 Malaga zwaar bew 20 Mallorcazwaar bew 21 Munchen onbewolkt 21 Niceonbewolkt 20 Oslo onbewolkt 9 Parys regen 20 Romelicht bew 21 Stockholm onbewolkt 16 Wenen onbewolkt 21 Zurich mist 22 Casa Blanca geheel bew 21 Istanbul mist 16 Las Palmas zwaar bew. 20 Tel Avivonbewolkt 19 Tunisgeheel bew. 21 kassa in dit geval heeft. En dat laatste nu kan de klant ook uit stekend zelf doen. Het product verdwijnt dan na te zijn "gescan- ned" direct via een lopende band in een afgesloten ruimte, bijvoor beeld een koepel van plexiglas. Bij onjuiste doorvoer stopt de band, zodat de klant het nog eens moet proberen. Zijn alle boodschappen tenslotte in die afgesloten ruimte beland, dan neemt de klant zijn credit card, steekt deze in een aange duide gleuf en toetst daarna een controlestrook in, die de echt heid van de kaart moet waarbor gen. Dan komt er een telstrook tevoorschijn met alle artikel-ge- gevens en het totaalbedrag. De computer werkt tegelijkertijd de voorraadadministratie bij. Het totaalbedrag van de boodschap pen wordt automatisch van giro of bank van de desbetreffende klant afgeschreven. Daarna gaat de plexiglazen koepel open en de klant kan de boodschappen mee nemen. Er hoeft geen cassière meer aan te pas te komen, aldus de dienstenbonden. Dergelijke zeer kostbare systemen zullen overigens alleen voor de groot winkelbedrijven interessant zijn. AMSTELVEEN - In Amstel veen is op 74- jarige leeftijd dr. P. G. Kunst, emeritus-predikant van de Gereformeerde Kerken, plotseling overleden. Zowel in als buiten zijn kerk heeft hij een belangrijke rol gespeeld. Meer malen was hij voorzitter van de gereformeerde synode en vele jaren gaf hij leiding aan de Stichting Steun Kerkbouw. diepdrukpapierfabriek Renkum (300 man). Voor het ge meentebestuur van Renkum komt het als een donderslag bij heldere hemel dat juist dit bedrijf dicht gaat. Volgens burgemeester jhr Van Hol- the tot Echten behoort de be hangselpapierfabriek niet tot de bedrijven Gelder het moeilijk mee heeft Ook de directie van de fabriek zelf was door het besluit van de concernleiding overvallen, zo liet de burgemeester weten. Ben W van Renkum zouden zich van middag in een speciale vergade ring op de situatie beraden. De wethouder van economische aan gelegenheden zou er voor van vakantie terugkomen. Ook in de kring van de vakbewe ging is de aangekondigde sluiting als Veeleer was er rekening i houden dat de tweede grote klap in Wapenveld zou vallen. Daar werken 500 man in de tweede fa briek voor ongestreken wit pa pier die Van Gelder heeft. Dit be drijf wordt echter in stand gehou den. De raad van bestuur van Van Gel der meent dat de bedrijfssluitin- De bedrijven die volgens de con- hoog percentage cellulose. Van Gelder maakt die grondstof niet zelf maar moet haar bij cellulose- fabrikanten kopen. Dat kost Van Gelder veel meer dan papierfa brikanten in Zweden die deel uit maken van ketens van onderne mingen. juist Deze ketens zijn ontstaan uit bos- Van bouwondernemingen die cellulo- sefabrieken stichtten om zelf greep te krijgen op de cellulose- markt. In het verlengde van de cellulose fabrieken zijn ze ook pa pierfabrieken gaan oprichten, die binnen de concernketen derhal ve voordelig aan hun grondstof fen komen. Met name in de sector van het ongestreken wit papier zijn ze op de markt verschenen. De overproduktie van deze pa piersoort is groot, wat de prijzen nog eens drukt. de behangselpapierfabriek Een doorn in het oog zijn ook de verrassing gekomen. grote steunbedragen die de Zweedse overheid in de bos- bouwondernemingen en aan hen gelieerde fabrieken steekt. Het gaat daarbij om bedragen van honderden miljoenen gulden- Surséance gen (gevolgd door verkoop grond en installaties) financiële ruimte scheppen die nodig is om de rest van het concern, waarin nog 2200 man personeel werkt, te kunnen redden. Met name voor Wapenveld is geld voor nieuwe investeringen nodig. In de bere keningen van de concerndirectie 5 Wapenveld echter het goed- De vakbeweging is niet gerust op cerndirectie van Van Gelder dicht moeten, zullen deze week voor het laatst werken. Met Pasen worden de machines, zoals dat al tijd al gebeurde, stil gezet. Ze zul len daarna niet weer worden ge start. koopst om open te houden. Van Gelder heeft, als de de sluitin gen zoals nu zijn aangekondigd doorgaan, nog vestigingen in on der meer Amsterdam (waar het hoofdkantoor staat), Leeuwar den, Rotterdam, Franekeren Wa penveld. Voorts bezit Van Gelder de helft van de nieuwe krantepa pierfabriek in Renkum. Die blijft ook in bedrijf. Energiekosten Van Gelder heeft al lang problemen de toekomst van de resterende bedrijven van Van Gelder. Ze heeft het voorstel gedaan voor het hele concern uitstel (surséan ce) van betaling te verkrijgen, zo dat er gelegenheid zou ontstaan om een deskundige van buitenaf te laten nagaan „of er een sociaal verantwoorde oplossing is voor Van Gelder die voor het hele con cern meer zekerheid biedt." „Nu blijft de toekomst van de overige tweeduizend werknemers ook onzeker", aldus een woordvoer- de bonden. Actie tegen kernenergie bij professor geweerd AMSTERDAM (ANP) - De po litie had zaterdag het huis van prof. dr. J. Kistemaker in Buitenveldert met hekken af gezet om een anti-kernener gie actiegroep te weren. (Zie foto). De actiegroep wilde voor het huis van de geestelijke vader van het ultra-centnfugepro- ject (in Almelo) een "brede straatdiscussie" houden, maar burgemeester Polak van Amsterdam had daar voor geen toestemming gege ven. De discussie werd na het plaatsen van de hekken ver plaatst naar en naburig gras veldje, maar de belangstel ling ervoor was gering. De actiegroep "Stop Dode- waard" heeft zich uitgespro ken voor nieuwe, grote blok kade-actie tegen de kerncen trale in Dodewaard. Deze ac tie, gericht op de sluiting van de centrale, zal bij voorkeur in september moeten plaats vinden, aldus de actiegroep. Ook anti-kernenergiegroepen elders in het land willen zo'n blokkade, dit bleek twee we ken geleden tijdens een lan delijk overleg in Utrecht. Er bestaat bij deze groepen gro te teleurstelling over het goedkeuren door het parle ment van de contracten tus sen de twee Nederlandse kerncentrales (Dodewaard en Borsele) en buitenlandse op werkingsfabrieken. De meerderheid van het parle ment heeft zich volgens Stop Dodewaard "door middel van trucs" laten misleiden tot goedkeuring van genoemde contracten. De actiegroep, bestaande uit omwonenden van de kerncentrale, meent, "onmogelijk langer passief te kunnen toezien, dat kern energie de toekomst van ons en onze kinderen bedreigt". "Kinderen in gevarenzone" UTRECHT (ANP) "Bezuinigen op het kind is een slecht be wind", zo luidde zaterdag in Utrecht de leus van de landelijke manifestatie tegen de bezuini gingen in de kinderbescherming. Volgens directeur Peeters van het Werkverband Integratie Jeugd- welzijnswerk Nederland (WIJN), de organisator van de actiedag, heeft justitie op de begroting kinderbescherming ten opzichte van vong jaar vier miljoen gul den gesnoeid. De totale begro ting voor kinderbescherming dit jaar bedraagt 409 miljoen gulden. Door de bezuinigingen wordt vol gens Peeters met name het be leid doorkruist om kinderen zo veel mogelijk via de 75 gezins- voogdijinstellingen in pleegge zinnen te plaatsen. Nog geen tien jaar geleden verbleven er ruim 18.000 kinderen in tehuizen, nu zijn dat er nog 9.000 Het WIJN wil dit beleid consequent door zetten omdat men er van over tuigd is dat de opvang van kinde ren buiten tehuizen betere resul taten tot gevolg heeft. De begeleiding geschiedt via de ge zinsvoogdijinstellingen, maar juist hier heeft mevrouw Haars (justitie), die zaterdag in Utrecht overigens zelf aanwezig was, in december vorig jaar een vacatu restop afgekondigd. Er zouden volgens Peeters minstens 150 maatschappelyk werkers bij moeten komen. Maar ook in de tehuizen is een te kort aan zogenaamde "groepsop voeders". Bij de 220 bij het WIJN aangesloten instellingen werken in totaal 6.000 van deze groepslei ders, maar dat aantal zal volgens Peeters met 150 tot 200 moeten toenemen. Dit kost echter twaalf tot vijftien miljoen gulden, maar dat geld is er niet. Het gevolg is volgens Peeters dat de werkbe lasting bihnen de instellingen te hoog is. Onder de zorg van het WIJN vallen in totaal 25.000 kinderen van wie er 15.000 niet bij hun ouders wo nen. Van die 15.000 zitten er on geveer 6.000 in pleeggezinnen en 9.000 in tehuizen De bezuiniging treft niet alleen de instellingen, maar ook de pupillen die moeten inleveren op zakgeld en kleding- geld en dergelijke. Ook is er ge kort op de vergoedingen aan pleeggezinnen. Voorzitter K Waalwijk van het WIJN voorspelde zaterdag dat er een toenemend aantal kinderen in de gevarenzone terecht komt Ben vroegtijdige en passende be geleiding is daarom volgens hem extra belangrijk om te voorko men dat deze jongeren afzakken naar de criminaliteit Treinkaper beëindigt hongerstaking DEN HAAG (ANP) - De Zuidmo lukse treinkaper Cornells T. (24), heeft volgens de directie van de gevangenis Esserheem, waar hij een straf van veertien jaar uitzit, zijn hongerstaking opgegeven In Molukse knng was dit gister morgen nog niet bekend. T. ging afgelopen dinsdag in hon gerstaking. nadat hij had ge hoord dat hij naar een onbeken de bestemming zou worden overgeplaatst Donderdag werd hu binnen het gevangeniscom plex Veenhuizen in Drente in derdaad overgeplaatst Van de gesloten inrichting "Norgerha ven" ging hu naar "Esserheem". eveneens een gesloten inrich ting. T. was volgens justitie niet te handhaven in Norgerhaven. (ADVERTENTIE) ROTTERDAM (GPD) - Behalve met Naast het verontreinigde drinkwater in het Rotterdamse Scheepvaartkwartier heeft Rot terdam nu ook te maken met door tetra vergiftigd drinkwater in de omgeving van het oude Sint Franciscusterrein. Op het nipper tje kon hier worden voorkomen dat bejaarden in een hier geves tigd tehuis het sterk vergiftigde water zouden drinken. Hoewel dit deel van Rotterdam al sinds 11 februari van dit jaar in de gaten wordt gehouden, is er nu voor de eerste keer giftig drink water geconstateerd Nadat de dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond vorig jaar constateer de dat dit vele hectaren grote ter rein ontoelaatbaar hoge concen traties aan zware metalen, olie en andere giffen bevatte, werden re gelmatig watermonsters geno- Juist omdat men bang was dat deze gifstoffen in het drinkwater te recht zouden kunnen komen, hield men de waterkwaliteit al twee maanden in het oog. De hoofdleiding is inmiddels afge sloten en er is in allerijl een nood- leiding aangelegd. Al eerder had men houders van volkstuinen in de omgeving gewaarschuwd geen water te drinken en voor het sproeien geen water uit de omge ving te gebruiken. Tot voor kort was de gemeente Rot terdam van plan op het terrein, een voormalige stortplaats, wo ningen te gaan bouwen, maar daarvan heeft men nu afgezien Wat er verder met het terrein gaat gebeuren, is nog niet bekend, maar deskundigen verwachten dat het zal moeten worden afge graven. In het Scheepvaartkwartier is men dit weekeinde gestopt met het toevoegen van chloor aan het drinkwater. Dit omdat men van avond monsters wil nemen om na te gaan in hoeverre het water DOg is verontreinigd. Na het nemen van de monsters zal weer wel chloor worden toegevoegd De uitslag van het onderzoek wordt pas na Pasen bekendgemaak- t Er hebben zich inmiddels 500 men sen bij de GGD gemeld om hun ontlasting te laten onderzoeken. In twee gevallen werd een parasi taire infectie gevonden. Er heb ben zich nog geen gevallen van geelzucht voorgedaan, maar daarvoor is het nog te vroeg Op vragen uit de Rotterdamse ge meenteraad over het slechte overleg tussen de GGD en het drinkwaterleidingbedr ijf zei het college van B en W dit te betreu ren. Getracht wordt herhaling te voorkomen. l-MK rt: v 650 OVERDEKTE PARKEERPLAATSEN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7