'Een stukgelopen relatie kost de gemeente meer' agenda Donkere wolken boven vrouwen groep Zeepkistenspektakel Zoeterwoude |fleidSQ Brandweer redt vrachtschip Twee gewonden bij botsing Wassenaarder winnaar dressuur V alkenburg LEZERS SCHRIJVEN Poldercross: 246 lopers Ten n-Bowl Controle: 39 veevervoerders bekeurd PAGINA 2 STAD EN RAND MAANDAG 13 APRIL 1981 WASSENAAR - Tientallen Wassenaarse vrouwen heb ben de laatste twee jaar deel genomen aan de ontmoe tingsgroep voor vrouwen bo ven de veertig. Initiatief neemster Lita van Hooydonk kan dan ook terugzie?) op twee geslaagde seizoenen. Maar nu lijken zich donkeren wolken boven haar hoofd te gaan samenpakken. Tot nu toe draaide de ontmoetings groep met financiële rugge steun van de gemeente. Bur gemeester en wethouders zijn echter van plan de groep minder subsidie te gaan ge- In at ."ooGscommissie maa schappelijke voorzieninger die zich vorige week over dit voorstel boog heerste nog on duidelijkheid over het wel of niet verminderen van de ge meentelijke bijdragen. De totale kosten over de nu af- lopende twee jaren bedragen 18.255 gulden, waarvan de deelneemsters zelf 3120 gul den voor hun rekening ne men. Lita van Hooydonk is met de plannen van B en W verre van gelukkig, omdat ac tiviteiten ten gunste van deze vrouwen daardoor benadeeld zullen worden. Zonder goed getrainde begeleidsters kan dit project niet worden voort gezet. "Een betere oplossing zou zijn aldus Lita van Hooydonk, "als een mede werkster voor een beperkt aantal uren in gemeentever- band zou kunnen werken". In omliggende gemeenten is daartoe al overgegaan om de voortzetting van het project te verwezenlijken. Een grote re bijdrage van de deelneem sters lijkt billijk, maar stuit in de praktijk op onoverkome lijke bezwaren. Deels omdat vrouwen het geld niet kun nen missen, deels omdat ze daardoor op tegenstand van partner en andere gezinsle den kunnen rekenen. WASSENAAR "In de ontmoetingsgroepen luisteren vrouwen naar elkaar, en komen dan in veel gevallen tot een helder inzicht in de eigen leefsituatie. Wanneer dan ook nog ruimte wordt geschapen voor het tonen van gevoelens, dan kan dat zowel voor de betrokken vrouw als voor haar direkte omgeving aangenaam werken". Dat is kort ge zegd de waarde van de ontmoetingsgroepen voor vrouwen rond de veertig jaar. onberedeneerde angst voor iets of iemand. Een druk bezette huisarts komt er vrijwel niet toe Lita van Hooydonk en Liesbeth Tettero treden nu al weer twee jaar op als leidster van Wasse naarse ontmoetinggroepen. Zij zijn ervan overtuigd, dat het sub sidiebedrag er dubbel en dwars uitkomt. Lita van Hooydonk: "Wat kost een stukgelopen rela tie de gemeenschap tegenwoor dig niet. Toch zeker vele duizen den guldens per jaar, nog afge zien van de geestelijke schade? Wij gaan ervan uit, dat de praat groepen er in enkele gevallen toe hebben bijgedragen dat relaties behouden bleven. Want in zo'n groep komt iemand tot het besef, hoe de vicieuze cirkel van weder zijds onbegrip kan worden door broken". Hoogepunt Met groot gemak geeft Liesbeth Tettero een uitvoerige schets van het hoe en waarom van dit werk, dat op het eerste gezicht zo moei lijk grijpbaar is. "We richten ons op de gewone vrouw, met of zon der kinderen gehuwd of onge huwd. Meestal zal zij geen baan buitenshuis hebben. Rond de leeftijd van veertig jaar ontstaat er bij haar vaak een vaag maar hardnekkig gevoel van onvrede en onzekerheid. Dat gaat zeker op voor de huidige generatie, die te vroeg jong geweest is om nog de vruchten van de emancipatie te plukken. De man, voorzover nog aanwezig, is dan op het hoogtepunt van zijn maatschap pelijke loopbaan, en de weinige kinderen gaan de deur uit. En alsof dat nog niet genoeg is kon digen zich ook nog eens lichame lijke veranderingsprocessen aan. Al die jaren ben je zo intens voor anderen bezig geweest, datje aan jezelf niet bent toegekomen". Lita van Hooydonk wijst er vervol gens op, dat de maatschappij in zo'n twintig jaar tijd erg veran derd." En al die tijd is de vrouw aan huis en haard gebonden ge weest. Dat is één van de achter gronden van de problematiek waar wij regelmatig met de neus op worden gedrukt. Het kan wel lang duren, voordat daar iets van naar buiten treedt. Meestal is het een ingrijpende gebeurtenis in het privé-leven of daarbuiten, die de bom doet barsten. En dan tot verbazing van huisgenoten of an dere relaties". Liesbeth Tettero: "De meeste van ons zijn nog opgevoed op autori taire wyze, met een neiging tot blyvende afhankelijkheid. Het daaruit voortkomende rolgedrag zit misschien niet lekker in je lijf, maar de betrekkelijke veiligheid ervan wil je meestal toch niet verliezen. En hoe vaak reageer je dan niet negatief op anderen? Als moeder verbied je soms wel een paar honderd keer op een dag iets aan je kindrren. Dat kan op den duur toch ook niet goed zijn voor beide partijen? En hoe vaak komt het niet voor, dat je als volwassen partners elkaar toevoegt "dat is ook stom van je" in plaats van allereerst ontvanke lijk te zijn voor de emoties van de ander? De problematiek is dus breder dan alleen van vrouwen, het is een vraagstuk van de gehe le samenleving. Maar vrouwen pikken het nu op, en zijn mis schien meer in de gelegenheid om de koers te verleggen. Man nen gaan per slot ook vaak met een soort masker door het le ven". Angst "Die ongezonde leeftiouding kan bijvoorbeeld naar buiten treden in de gestalte van een fobie, een om de herkomst daarvan te door gronden. Daarom lijkt het ons een goede gedachte om als vrou wen met elkaar over deze zaken te communiceren". Liesbeth komt nog eens een keer terug op de man-vrouw-verhouding, om dat ook haar werk steeds weer te gen het licht van de mannenhaat wordt gehouden door buiten staanders. "Dat is het grote mis verstand. Want wij herkennen bij mannen eigenlijk eenzelfde si tuatie. En het feit dat mannen doorgaans rationeler het leven benaderen wekt ónze irritatie op. Als vrouw kun je dat echter al leen beter doorzien, aanvaarden en waarderen nadat je jezelf hebt teruggevonden. En daarvoor le nen onze groepen zich uitste kend. Je bent er niet echt kwets baar, en kunt er genieten van de geestelijke en emotionele ruimte en vrijheid. Die vind je elders vrijwel niet". De beide groepsleidsters vinden het heel fijn als jonge mensen die met een partner gaan leven ont dekken, hoe je op een andere ma nier met elkaar kunt omgaan. Ze blijven echter graag met beide benen op de vaste grond staan. "Ideale mensen worden we nooit, en verworven inzichten moeten zeker niet leiden tot het manipuleren van anderen. We zijn al heel ver, als we leren om te gaan met conflicten, zodat waar devolle relaties niet steeds weer op het spel staan". Daarmee ge ven ze aan, hoe belangrijk het preventieve element van deze ac tiviteit moet worden geacht. In huisartsenkringen bestaat tevre denheid over dit werk, waaraan zij zelf onmogelijk toe kunnen komen. WIM OLYSLAGERS ZOETERWOUDE - Tientallen Zoeterwoudenaren hebben zaterdagmiddag genoten van een zeepkistenspektakel in de Van Swietenstraat, dat on derdeel uitmaakte van een actiedag van de werkgroep "Casa Materna". Eerder op de dag waren er stroopwafels verkocht door de leden van de groep. In totaal werd zater dag zo'n 4500 gulden opge haald. De opbrengst komt zoals elk jaar ten goede dan het Napo- litaanse weeshuis Casa Ma terna, waar de werkgroep el ke zomervakantie naar toe trekt om daar mee te helpen bij het opknappen van de ge bouwen en het begeleiden van de kinderen. Met de zeepkistenrace en de stroopwafelactie zijn de acti viteiten van "Casa Materna" weer begonnen. Op het pro gramma om geld in te zame len staal onder andere nog een fietstocht van Groningen naar Zoeterwoude. Onder weg zal men zoveel mogelijk instellingen attent maken op het reilen en zeilen van de groep en de noodzakelijkheid van financiële steun voor "Casa Materna". LEIDERDORP - De Leidse brandweer moest er gistermor gen aan te pas komen om te ver hoeden dat een vrachtschip uit Rotterdam zou zinken. Het schip - Catharina genaamd - dat bij de Zijldijk lag had de hele nacht al gevaarlijk slagzij gemaakt. De bemanning was niet aan boord toen het onheil plaatsvond. De brandweer had enkele uren no dig om het water uit de boot te zuigen. Toen de klus geklaard was bleek dat er in het schip een paar gaten van vingerdikte zaten. Met een paar stoppen werden de ze gedicht. Volgens de politie was het schip niet geladen. Over het schadebe drag is nog niets bekend. WASSENAAR - Een motorrijder en een fietster zijn zaterdagmid dag op de secundaire rijbaan van de Wittenburgerweg in Wasse naar ernstig gewond geraakt doordat ze met elkaar in botsing kwamen. De fietster, een 60-jari- ge Haagse vrouw ging plotseling weer de weg op na even langs de kant te hebben stilgestaan. De motorrijder, een 20-jarige Was senaarder, die op de weg kwam aanrijden kon haar niet meer ontwijken en reed tegen haar aan. De jongeman liep bij de val een zware hersenschudding op terwijl de vrouw met een kaak- fractuur en inwendig letsel naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Beiden zijn opgeno men in het Bronovoziekenhuis in Den Haag. Burgerlijke stand Gehuwc" k bdal en B. Mascia; C. van der Zwan en i\. Buijn; A C E van Over- eem en M de Lange; P.J. Hansen en M.A.B. Habraken; R A. Rijsbergen en E H M. Rijsbergen; H H. Snik en S Kukler; J.W. Veluwenkamp en J C.M van Schie; P. van Diggelen en C. Ibanez Navarro; J. Buitenhek en M van Joolin gen; A. Bekker en M van der Meet. L M. van er Leest en M.J.M. van der Poel; P.F.J.J. Verhoog en Y Beekman; J.W. van Iperen en E.A. de Jong. Overleden: L.C.S. van der Wil'ik (1904); R. de Cler (1953); C L. de Groot (1898); J. de Vink (1919), echtgenote van H Ver kuil; M.J.A.L. Caroli (1898), echtgenote van FE. Evers. N.G. Schild (1918); C.N.S. Beerepoot (1976); J.J. de Gunst (1950) echtgenote van W.L. Dannjs; J. Constandse (1911); H.W. den Haring (1907); A Louwes (1917); B.A. Lichten berg (1930); A.E. Habraken (1910), J.M. Kerkvliet (1909) MAANDAG Leiden - Kijkhuis, Vrouwenkerkkoor- straat 17, film van Joseph Losey met in de hoofdrol Dirk Borgarde, 20 en 22.15 Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Kantine NEM - ingang 5 Meilaan, ruil en veilingavond van 'De Postzegelvrien den', 20 uur. 't Bruggehoofd - Lteenschuur 11, ama teurfotografie, 20 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst der apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 10 tot 17 april door: Centraal apotheek, Bree straat 74, tel. 120552; apotheek Boeh- mer. Florijn 19. Leiderdorp, tel. 894400. Voorschoten - Voorschotense apotheek, Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604. tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade. Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr •van 14-15 uur. 'Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - C. Koster. Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. VALKENBURG - Bij de spring- wedstrijden-B voor paarden uit de kring Rijnmond is A. de Zwart met Aladin van de North- goruiters uit Noordwijk zaterdag eerste geworden. Bij de paarden- B-dressuur werd de winnaar R. Nijenhuis met Nita van de Ko ningin Emmaruiters uit Wasse- De wedstrijden werden gehouden bij de Castellumruiters in Val kenburg. Het was de eerste wed strijd van het buitenseizoen- 1981. Aan de wedstrijden deden zo'n 70 paarden en pony's mee uit de kring Rijnmond. Mede dankzij het zonnige weer kwam een groot aantal belangstellen den kijken naar de verrichtingen van de dieren en hun ruiters of amazones. De eerste prijs bij de B-dressuur voor pony's is gegaan naar Anita v.d. Holt met Zodientje van de Viergangruiters uit Noorden. Bij het B-springen voor pony's was de eerste prijs voor Stella Ames met Timothy van de Wetering- ruiters uit Nieuwe Wetering. De tweede en derde prijzen bij de paarden werden als volgt ver deeld: B-dressuur Denis v.d. Berg met Primo van de Boekhor- struiters uit Noordwijk en Wille- mijn de Jong met Brenhinos van de Blesruiters uit Stompwijk; springen-B F. Hillebrand met Polar van de Groenendijkruiters uit Hazerswoude en R. Nijenhuis met Nita van de Koningin Em maruiters uit Wassenaar. De tweede en derde prijzen gingen bij de pony's naar: B-dressuur - Ellis Zuydervliet met Sedan van de Viergangruiters uit Noorden en Trea v.d. Holst met Belinda van de Alphense Ruiters; B- springen - Karin de Bruin met Waldo van de Viergangruiters uit Nieuwkoop en Sigrid Groene- woud met Achmed van de Boek- horstruiters uit Noordwijk. Voedsel Lucas Reijnders van de stichting "Natuur en Milieu" en schrijver van het boek "Voedsel in Neder land" spreekt morgen in het Witte Huis in Oegstgeest over gevaarlijke stoffen in het voed sel. Reijnders is ook bekend van de recente televisie-uitzendin gen in verband met de methyl bromide affaire in het West- land. Na afloop is er gelegen heid tot het stellen van vragen. Aanvang acht uur. Poppentheater In het Voorschotense poppenthea ter Wellus Nietus is woensdag een spelletjesdag. Rond half drie 's middags zijn de kinderen daarvoor welkom in het houten gebouwtje aan de Churchill- weg. Donderdag wordt een ex tra voorstelling gegeven. Op het programma staat voor die dag het stuk "Het vrouwtje met de pukkel". Ook dan begint men om half drie. Voor deze activi teiten is reserveren noodzake lijk: telefoon 01717-3163 en 071- 121367. Derde Wereld In Zoeterwoude begint morgen een verkooptentoonstelling van kunstnijverheidsprodukten uit de Derde Wereld. Deze wordt tot en met donderdag gehouden in Huize Emmaus aan de Benne- broekweg 1 en is geopend van half tien tot half twaalf 's och tends en van twee uur tot vijf uur 's middags.Op deze ver kooptentoonstelling zijn pro- Onder een stralend zonnetje trok de Zoeterwoudse poldercross een record aantal deelnemers. Deze brief stuur ik naar aanleiding van een kortstondig bezoek aan het sport- en uitgaanscentrum 'Tenn-Bowl' in Leiderdorp. Af gelopen donderdag las ik in het Leidsch Dagblad een pagina-gro te advertentie van het 'nieuwe, andere uitgaan' in Leiderdorp. Het zou een grandioos open huis worden met tal van attracties. Een feest van jewelste, vol ver rassingen. Inderdaad, want wie beschrijft mijn verbazing en ver ontwaardiging over deze ope ning. Het leek mij, een dertienjarige scholier, wel aardig om er eens heen te gaan. Samen met een leeftijdgenoot kwam ik daar om kwart voor drie aan. Eerst een doodgriezelige trap, waar de eng ste uitsteeksel aanzaten, om je zo een open knie te vallen. En een open huis is al erg genoeg. Toen een originele met bloembakken opgefleurde tunnel, waar nauwe lijks twee mensen naast elkaar konden staan. Er kwam net een brede stroom mensen van de an dere kant, zodat wij steeds opzij moesten. Bij de ingang merkte ik meteen wat er ontbrak: de air conditioning, terwijl die toch in de advertentie vermeld staat. Ook viel de brullende stem van de manager-sportief op, die via de microfoon niets dan waar schuwingen de lucht in zond. Maar goed, al wringend wurmden wij ons de zaal rond om hier en daar eens te kijken. Verschillen de mensen liepen met een infor matieboekje rond, origineel geti teld "Info". Dat wilde wij natuur lijk ook hebben, want (wie weet) komen we misschien wel eens bowlen. Maar nee, dit werd ons niet gegund. Eerst vroegen we het aan Roland van Zeist, de ma nager-sportief. "Mogen wij ook zo'n boekje?" "Nee, dat mag je niet", antwoordde hij bot. We gingen het in de grote zaal probe ren. Een al wat oudere dame stond daar achter de bar. Weer vroegen wy of we zo'n boekje mochten. "Nee, dan moeten je vader en moeder erbij zijn", zei ze en weg was ze weer. Dit was één van meest stompzinnigste redenen, die ik ooit heb gehoord. Als ik zo'n boekje aan mijn ou ders geef, komen ze misschien dukten te koop uit een twintig tal ontwikkelingslanden. De organisatie is in handen van de stichting ABAL (Afzetbevor dering van Artikelen uit Lan den in Ontwikkeling). Deze stichting importeert de artike len van kleine producenten uit de Derde Wereld ook en neemt zonder winstoogmerk de ver koop van deze artikelen ter hand. ABAL wil daarmee een zo groot mogelijk omzet van de le veranciers in de ontwikkelings landen om op deze wijze de werkgelegenheid in de Derde Wereld te verhogen. ABAL importeert vooral traditio nele handvervaardigde artike len, enerzijds omdat de produk- tie daarvan de bestaande cultu ren in de produktiegebieden niet verstoort en anderzijds om dat deze produkten arbeidsin tensief zijn en daarmee de werk gelegenheid vergroten. LEIDERDORP Bij een controle op de Engelendaal in Leiderdorp zijn vanmorgen 39 bestuurders van veewagens bekeurd. In to taal werden er 54 wagens gecon troleerd. Het op een foute manier vervoeren van vee werd het meest bekeurd. 18 bestuurders kregen hiervoor een proces-ver- baal. wel een keer. Maar ja, daar dacht ze natuurlijk niet aan. Kinderen liepen wel met handen vol goedkope stickers, maar een bitterbal werd streng geweigerd. Toevallig zag ik hoe twee jon getjes van zo'n jaar of elf aan een rondwandelende ober een bitter bal vroegen. De ober keek ze met half dichtgeknepen ogen, ietwat achterdochtig, aan en zei toen: "Nounee". En liep weer weg met het blad bitterballen zo hoog mogelijk, zodat er vooral geen kind bij kon. Ik citeer uit de advertentie: "Ieder een is welkom, jong en oud, groot en klein, dik en dun, spor ters en kijkers, bij Tenn-Bowl voelt iedereen zich thuis". Dat scholieren niet gewenst zijn, is nergens vermeld. En thuis voel de ik me zeker niet. Te oud om met je ouders te komen, te jong voor een bitterbal of een infor matieblaadje. Wat moet je dan? Met deze brief wil ik de managers wijzen op hun fouten en mijn leeftijdgenoten waarschuwen voor dit verleidelijke sport- en uitgaansgebeuren. Herbert Mattie Zoeterwoudsesingel 17 Leiden ZOETERWOUDE - De elfde editie van de Zoeterwoudse polder- cross heeft gisteren een record aantal deelnemers getrokken. De organisatie, die in handen was van het Zoeterwoudse KPJ, schreef 246 lopers in, veertig' meer dan vorig jaar. Onder een stralende zon liepen de deelnemers van Don Bosco via de Zuidbuurtsewcg en het Ker- kepad naar de Weipoort. Door de weilanden werd terug gelopen. Omdat er afwisselend op harde en zachte grond werd gelopen, was de cross vrij pittig. Bij de junioren werden de eerste prijzen in de wacht gesleept door Wim Oostdam en Maijan van der Krogt. Jeanette van der Salm won de vier kilometer dames. De acht kilometer kwam op naam van Carolien Duivenvoorde. De acht kilometer heren leverde Wim van Huis als winnaar op. De langste afstand, de twaalf kilo meter, werd een overwinning voor Peter Berg, de winnaar van het afgelopen jaar. De Zoeter- woudenaar liet Jan Versteegen en Jaap Anker achter zich. lEIDSCH £t DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54 2300 AB LEIDEN Teletoon 071-144941 uitsluitend giro 28884 K wartaalabonnement I 49.55 perp post 171,90 Jaarabonnement 1186,70 per post 1276.10 Losse nummers 1 0.70 Abonnementsgelden bit vooruitbetaling te voldoen Bi| automatische overschrijving geen Adjuncl-hoofdredacleur R D Paauw AJp redactiechef A. 'van Leeuwen Ptv Ak) redactiechef J M J Post Rubnekchefs J Kroon (stad) j P M van der Meer (regio) W. Wirtz (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en teievaie. kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bq de Gemeen schappelijke Persdwnsf met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta Redactie randgemeenten: Tel. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 Ch. Lennartz tel. 071-133202 Correspondenten: Leiderdorp R. Zaadnoordyk 071-121481 Oegstgeest H. Sonders 071-155854 Voorschoten J. Peeters 071-769935 Zoeterwoude R. Stevens 071-890847 D.J. Roeleven 01715-1403 Warmond R. Hoekstra 071-762551 Wassenaar W. Olyslagers 01751-15816 2oeterwoudn R stevens 071-890847 Laderdorp F Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2