"Kop nemen en doorgaan" Joe Louis overleden Dielis toomt Ceulemans in Beurs Amsterdam Cor Vriend nog steeds dè tweede Sprintmethode Hinaidt werkt: Raas nog twee jaar bij Post Piquet doorbreekt hegemonie van de Williams-"stal" Beursoverzicht MAANDAG 13 APRIL 1981 PAGINA 21 SPORT SPORT SPORT HECHTEL (GPD) - In de Europese toernooien hebben Raymond Ceulemans en Ludo Dielis al vaak een gevreesde combine op gezet. De Belgische biljarters zijn meestal opvallende maatjes als de hoofdprijzen worden ver deeld. Volgens Ceulemans is de relatie bekoeld en worden de on derlinge duels sinds kort weer „met het mes od tafel" gespeeld. De Mechelse groj neester voer de het dreigement in Hechtel meedogenloos uit. Ceulemans verhinderde bijna de eindzege van Dielis, toen hij Dielis op de voorlaatste dag van de leiding speelde. Dat was het moment waarop Van der Smissen zich naar de koppositie drong. Maai de Nederlander faalde in de fina lepartij en daarin sloeg Ludo Die lis onberispelijk toe. Het Europese treffen werd door de Belgen gedomineerd en de Ne derlandse top (Van der Smissen en Bongers) ontspoorde in de eindronden. Want het Belgische koppel demonstreerde in de be slissende fase van het toernooi weer eens feilloze klasse. Zelfs Van der Smissen, die in Hechtel met een recordmoyenne (12.97) eindigde, had tegen dit geweld geen schijn van kans. De Braban der werd in de rechtstreekse duels indrukwekkend teruggezet en Bongers viel na zijn veelbelo vende aanloop al vroeger uit de race. Voor Christ van der Smis sen resteerde slechts de troost prijs van een Nederlands record en de plaatsing voor het we- reldtoernooi en de plaatsing voor het wereldtoernooi in het Spaan se Murcia. Onbetwistbaar is Ludo Dielis voor lopig met de Europese titel (voor de zesde keer in deze spelsoort) de internationale topspeler van dit seizoen. Dë Antwerpenaar werd in Cairo wereldkampioen driebanden en in Maastricht (WK vijfkamp) en Murcia (WK band) ook weer kandidaat voor de zege. Maar Raymond Ceulemans is ook in die toernooien voor Dielis de belangrijkste opponent. De Me- chelaar is getergd door zijn ne derlaag in Hechtel, waar hij met een Europees record (16.43) in de eindfase werd gevloerd. Desondanks hield Ceulemans zijn reputatie overeind met een krachtige slotreeks. Daarin had den Ludo Dielis en Jos Bongers aanvankelijk de beste posities. Dielis kwam in de finaleronde met een winstpartij (tegen Van der Smissen) en Bongers had in de voorselectie Ceulemans op het ziispoor gezet. Voor de Nederlan ders kreeg het Hndenduel echter een fatale afloop. Want Van der Smissen schakelde Bongers uit voor de eindzege (200-52) en ver loor op de laatste dag zelf van Ceulemans (200-32). De Belgen finishten in het toernooi met een enerverende finale. Ceu lemans moest zijn laatste duel te gen Van der Smissen acht beur ten eerder uitspelen dan Dielis, die Bongers als tegenpartij had. En Ceulemans schoof Van der Smissen (in acht beurten) moeite loos opzij, na slotreeksen van 74, 23 en 70. Lange tijd werd Dielis weliswaar bedreigd door Bon gers (tot 167-130), maar de Belg besloot met een fraaie eindspur- De eindstand 1. Dielis 4 75 14 41 (14.72) 2. Ceulemans 4 74 12.91 (16 44) 3. Van der Smissen 2 51 10.97 (12.97) 4. Bongers 2 70 7.74 8.43) MAASSLUIS (GPD) - Cor Vriend is nog steeds Nederlands tweede marathonloper. Dat bewees de 31-jarige Brabander zaterdag in Maassluis, waar hij zijn derde na tionale marathontitel greep. Al is het natuurlijk onvermijdelijk daarbij onmiddellijk de kantte kening te maken dat Gerard Nij- boer vanwege een ernstige bles sure afwezig was en zeker ook voor het ngjaar niet van de partij zal zijn. „Bij de Olympische Spelen van Moskou heb ik leren accepteren dat ik in Gerards schaduw te recht ben gekomen. Men vergeet dan al gauw dat ik vorig jaar twee marathons liep in 2 uur en 13 mi nuten. Deze wedstrijd heeft mij erin gesterkt dat ik zeker nog tot aan de Europese kampioen schappen van volgend jaar en misschien nog wel tot de Olympi sche Spelen van '84 mee kan al dus Cor Vriend. In die olympische marathon van Moskou zelf kwam hij niet uit te voeten en zaterdag in Maassluis moest Cor Vriend ondanks zijn reeks van goede tijden zelfs op passen om niet als tweede Neder landse marathonloper onttroond te worden. De even oude Barrv Kneppers uit het Noordholland se 't Zand had vroeg in dit jaar in Japan al een verrassende tyd van 2.14.14 neergezet waarmee hij maar 10 seconden achter Cor Vriend bleef. Het was zaterdag dan ook helemaal niet denkbeel dig dat Kneppers nu met de Bra bander zou afrekenen Tot ëën ki lometer voor de finish leidde dit duo Al eerder had Vriend ver geefse pogingen gedaan om weg te komen „Ik wilde het niet op de eindsprint laten aankomen. Dat is nu eenmaal mgn sterkste punt niet", klonk het na afloop nadat de laatste demarrage dan toch ge slaagd was. „Ik hoorde aan Barry's ademhaling dat hij het moeilijk had", aldus Vriend. Barry Kneppers ..Daar bij kwam, dat ik, toen ik ook wil de versnellen, even kramp kreeg in het rechter boven been Er viel toen een gaafje van ruim 20 me ter. Aan het einde van een mara thon is dat heel moeilijk te over bruggen". aldus de Noordhollan der. die 15 seconden moest toege ven op Vriend. Tijden respectie velijk 2.17,05 en 2 17.20, goede tij den op een bepaald niet snel par cours. Derde werd Gerard Mentink (2.18.44,3), vierde de Schot Youngson (2 18.54.8) en vijfde de Bataaf Bram Wassenaar in 222.38.3. ROUBAIX (GPD) - Over zijn verdienste als sprinter heeft Bernard Hinault een theorie die uitblinkt door eenvoud. „Rassprinters", zegt hij, „doen niets anders dan elkaar in de gaten houden. Ze loeren maar en ze loeren maar. Echt aanvallen is er zelden of nooit bij. Wil je ze pakken, dan moet je dus zelf het initiatief nemen. Aanvallen door de kop te nemen en dan zo hard mogelijk doortrappen." Aan het slot van de 79 ste Parijs- Roubaix liet de regerend wereld kampioen voor de tweede keer in elf dagen op indrukwekkende wijze zien dat zijn krachten on metelijk ver reiken wanneer de concurrentie hem in die positie naar de eindstreep voert. Eerst gaf hij op 2 april een demonstratie in de finale van 1de Gold-race en gisteren herhaalde hij dat machtsvertoon de wielerbaan van Roubaix. Beide keren eindig de de over meer pure sprintsnel heid beschikkende Roger de Vlaeminck achter hem als twee de. Wat Bernard Hinault uitstraalt wanneer hij zo tekeergaat, heeft zoveel allure dat degenen die hij verslaat zich zonder al te veel mokken neer leggen bij hun ne derlaag. Zoals dat vroeger in de ROUBAIX (ANP) - Jan Raas heeft in het afgelopen week einde zijn contract bij TI-Ra- leigh met twee jaar verlengd. De winnaar van Gent-We- velgem en de Omloop Het Volk tekende in Compiègne, waar de start was van de 79s- te Parijs-Roubaix, het con tract dat ploegleider Peter Post hem voorlegde. Het is dus nu reeds zeker dat Jan Raas in 1982 en 1983 in de ploeg Post zal rijden. Een en ander gebeurde in opdracht van de directie in Notting ham. Door zijn contractver lenging komt meteen een ein de aan de stroom geruchten als zou Raas ingaan op een van de vele aanbiedingen van andere ploegen. grote jaren van Eddy Merckx ge beurde. „Ik heb er vrede mee", zei Roger de Vlaeminck (viervou dig winnaar van deze wedstrijd), „omdat ik geklopt ben door de allerbeste. Van Bernard Hinault verliezen is geen schande". En Francesco Moser (de laatste drie jaar eerste): „Er geldt geen enkel excuus: Hinault was gewoon on houdbaar". En beiden spraken ze breedvoerig hun bewondering uit over wat Bernard Hinault kan als hij van zijn theorie praktijk gaat maken. De Vlaeminck: „Sprinten kun je het niet noemen wat hij doet. Het is domweg keihard rijden". Fran cesco Moser: „De snelheid die Hi nault in zo'n spurt als vandaag vasthoudt ligt voor ons allemaal te hoog." Daarom ook vond Hennie Kuiper dat zijn ploeggenoot Roger de Vlaeminck, voor wie hij zijn ui terste krachten gaf. het verstandi ger had moeten aanpakken toen er op de wielerbaan van Roubaix om de eerste plaats gespurt moest worden. Kuiper: „Hij maakte volgens mij de fout dat hij te laat aanging. Als je Hinault op snelheid laat komen, dan ben je gezien. Dat is bekend. Roger had een verrassende demarrage moe ten plaatsen. Een voorsprong ne men van een half wieltje, of zo...". In volgorde liet Bernard Hinault achter zich: Roger de Vlaeminck, Francesco Moser, Guido van Cal- ster, Mare Demeyer en Hennie Kuiper met wie hij 15 kilometer voor het einde de kopgroep had gevormd. Van het rijtje favorie ten ontbraken op dat moment Jan Raas (geblesseerd per auto in Roubaix afgeleverd en minstens een week uitgeschakeld) en Fons de Wolf (ver achterop door een valpartij). Jan Raas was onderuit gegaan op de eerste meters van de zo verfoeide kasseienpade- „Na een lekke band", aldus Raas, „kon ik snel terug op de fiets om dat ik een wiel kreeg van Leo van Ook in Parijs—Roubaix was Bernard Hinault de concurrentie te snel af. Net als in de Amstel Gold Race werkte zijn sprintmethode. "De kop nemen en hard doorfietsen" luidde gisteren opnieuw zijn motto. Roger de Vlaeminck (links) en Francesco Moser hadden geen antwoord op het Bretonse geweld. Vliet, maar daarna kreeg ik het moeilijk vanwege gedrang en ge duw. Ineens vloog ik over de kop". De wedstrijdarts consta teerde een flinke liesblessure waarvoor hij Raas naar het zie kenhuis wilde laten vervoeren, wat de Zeeuw echter tegenhield. Hij liet zich door een volgwagen in Roubaix afzetten, bekeek daar de aankomst en liet zich 's avonds in een ziekenhuis te Gent onder zoeken. Peeters Na het uitvallen van Jan Raas gaf Peter Post het kopmanschap van de ploeg aan Ludo Peeters, maar die kon zich niet waarmaken. In de massale ellende van valpartij en en lekke banden, die zoals al tijd het koersbeeld in de „Hel van het Noorden" voor een groot deel bepaalde, gingen zijn kansen to taal ten onder. Even zag het er naar uit dat de energiek rijdende Johan van de Velde die rol kon overnemen, maar de omstandig heden werden ook hem te veel: drie lekke tubes en twee valpar tijen. De kans op een Nederlandse over winning concentreerde zich zo doende op Hennie Kuiper, de eni ge die zich in de spits wist te handhaven toen bij het ingaan van -ie laatste 50 kilometer de be slissende acties kwamen. Daar ontstond een kopgroep die de dienst ging uitmaken: De Vlae minck, Hinault, Demeyer, Moser, Cattaneau, Kuiper, Van den Hau te, Duclos Lasalle Chassang, Ed dy Planckaert, Bittinger en Van Calster. Toch mocht op Kuiper als 1 niet gerekend worden. Aan de vooravond van Parijs-Roubaix gaf hij zijn woord aan Roger de Vlaeminck dat hij louter in zijn dienst zou rijden. Kuiper: „De Vlaeminck verdiende dat door de manier waarop hij mij steunde in de Ronde van Vlaanderen en voor wat hij dit seizoen allemaal deed in het belang van de ploe- g" Roger de Vlaeminck echter bleef steken in zijn vurige strijd om een vijfde overwinning in Parijs- Roubaix op zijn erelijst te krij gen. Hg kwam een keer ten val en kreeg twee lekke banden (de sco re van Hinault: twee keer een BUENOS AIRES (ANP) - De Bra ziliaan Nelson Piquet heeft giste ren in Buenos Aires de hegemo nie van de Williams-stal doorbro ken. In de derde Grote Prijs van het seizoen zegevierde de Brab- ham-coureur op het circuit van Buenos Aires en voegde daar mee negen punten toe aan zijn totaal in het klassement om het wereldkampioenschap. In dat klassement moet de 28-jari- ge Piquet, die zijn vierde Grand Prix-zege binnenhaalde, de bei de Williams-rijders nog laten voorgaan. De triomf in Buenos Aires, waar ongeveer 100.000 toe schouwers aanwezig waren, was echter van grote allure. Piquet trok zich niets aan van het feit dat de plaatselijke "held" Carlos Reutemann zijn 39ste veijaardag graag met een overwinning wil de vieren. De Argentijn heeft ge durende de gehele race geen kans gekregen om Piquet van de eerste positie te verdrijven. Aan de vooravond van de Grote Prijs van Argentinië raakten de gemoederen in het besloten For mule I-wereldje weer eens danig verhit. Lotusbaas Colin Chap man liet zich hierbij niet onbe tuigd. Nadat was besloten dat de revolutionaire Lotus 88 ook in de derde Grand Pnx niet mocht starten trok Chapman fel van leer tegen alles en iedereen in het Formule-I gebeuren. De 52-jange stal baas dood er later nog een schepje bovenop en ver trok zaterdag per vliegtuig naar de Verenigde Staten om daar de lancering van de space shuttle mee te maken. Het gedrag van Chapman was voor Jean-Mane Balestre. de voorzit ter van de internationale auto sportfederatie (FISA). aanleiding om Chapman een forse boete op te leggen 100.000 dollar (onge veer 235 000 gulden) Als reden voerde Balestre aan, dat Chap man "het wereldkampioenschap in een slecht daglicht had ge steld". Jan Lammers reed dit seizoen voor het eerst een wedstrijd uit. Met de ATS legde de Nederlander be slag op de twaalfde en voorlaat ste plaats, met een achterstand van twee ronden op de winnaar. Uitslag 1. Nelson Piquet (Bra) Brab ham 1 uur 34 min. 32,74 sec (gemiddel de snelheid 200,63 km per uur). 2 Carlos Reutemann (Arg i Williams 1 34.59.35. 3. Alain Prost (FVa) Renault 1 35.22.72. 4 Alan Jones (Aus) Williams 1 35.40.62. 5 Rene Arnoux (Fra) Renault 1 36 05.59. 12 Jan Lammers (Ned) ATS op twee ronden. Snelste ronde Piquet in 1 45.287 (snel heid 204.066 km per uur) De stand na drie grote prijzen in het klassement om het wcreldkampioen- quet 13. platte band. twee keer tegen de keien), waarbij het hem parten speelde dat zijn ploegleider de al lerlaatste plaats (17e) in de vol gerskaravaan lootte. Bovendien stelde De Vlaeminck later met opwinding in zijn stem vast dat het Franse personeel van de alge mene materiaalwagen hem had tegengewerkt toen hij tijdens een vluchtactie met Duclos Lasalle een lekke band kreeg. De Vlaeminck: „Ik merkte goed dat ze Duclos Lasalle, als Fransman, wilden steunen, door mij wat langzamer te helpen bij het ste ken van een nieuw wiel. Ik zal niet zeggen dat we dan voorop waren gebleven en dat ik dan ge wonnen had, maar dat mijn kan sen zonder dat voorval er een stuk beter zouden hebben gele gen, weet ik zeker". De uitslag: 1. Bernard Hinault (Fra) 263 km in 6 uur 26 min. 7 sec. 2. Roger de Vlaeminck (Bel)z.t., 3. Francesco Moser (Ital z.t„ 4. Guido van Calster (Bel) z.t., 5. Mare De meyer (Bel)z.t., 6. Hennie Kuiper (Ned) z.t., 7. Ferdi Vandenhaute (Bel) op 1.16, 8. René Bittinger (Fra) z.t., 9. Jean Chas sang (Fra) op 2.00,10. Fons De Wolf (Bel) op 2.35. LAS VEGAS (ANP) - Op de leef tijd van 66 jaar is gisteren in Las Vegas Joe Louis overleden. De op 13 mei 1914 geboren Louis was tussen 1937 en 1949 wereld kampioen in het zwaargewicht. Hij verdedigde zijn titel vijfen twintig maal. Vorig jaar werd "The brown Bomber", zoals Joe Louis werd genoemd met hartklachten in een ziekenhuis opgenomen. De laatste maanden leefde hij met een pace maker Gisteren werd Joe Louis opnieuw door een hartaanval getroffen in zijn woning in Las Vegas. Hij werd onmiddellijk naar MO Ita kenhuis overgebracht maar daar kon men slechts de dood consta teren. De avond tevoren had Joe Louis nog het gevecht om het wereld kampioenschap zwaargewicht tussen Larry Holmes en zijn uit dager Trevor Berbick bijge woond. Hij volgde de wedstrijd in een rolstoel vlakbij de ring Hij kreeg van het publiek in het Cae sars Palace Hotel een staand»- ovatie. Joe Louis Barrow werd op 13 mei 1914 in Lexington in de staat Ala bama geboren. In een tgdsbestek var. elf jaar, acht maanden en acht dagen verdedigde hg zgn wereldtitel in het zwaargewicht tussen 1937 en 1950 25 maal met succes. In totaal kwam hij als professional in 71 gevechten in de nng. Hij verdiende in die ge vechten in totaal 4,7 miljoen dol lar, waarvan overigens in de loop der jaren niets overbleef. Na zgn terugtreden uit de rim mktf Louis zgn geld snel kwgt en de afgelopen jaren werkte hg als een soort "betere" portier in een nachtclub in Las Vegas Joe Louis, die door experts als do beste bokser aller tijden wordt beschouwd, werd op 22 juni 1937 voor de eerste maai wereldkam pioen in de zwaarste klasse toen hg in het Comiskey Park in Chi cago door knock out in de acht ste ronde won van James J. Braddock, bijgenaamd "The Cin derella Man". Hg verdedigde de titel daarna 25 maal met succes. MAANDAG 13 APRIL 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN Aiil Ind.Rt. 930.00b Italia*! Nrdam 82,00c 49,50 93.50 92.50 35,00 4i,oo 24.00 26.00 47,00 216.00 237.00 55.20 I 215.10 217.00 187.00 126.00 37.50 95.00 1058.00 130.20 33.00c 306.80 1220.00 21.50 2L20 120.00 1110.00 BELEGGINGS INSTITUTEN I uro Prop Inv Cy 139 10 183.00b 182.00 0.00b 40.00 Vane* Sand 20» 21» GOUD EN ZILVER Goud obbcw 39050 - 39150 vwi|* <0350 - BUITENLANDS GELD lenr «rhtllinc llül AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse effectenbeurs moesten de staatsfondsen van daag toch nog weer iets omlaag Per saldo lag de markt ca. 0 2 punt beneden het peil van afge lopen vrgdag De belangstelling voor de nieuwe 10-jarige 11.6 pet staatslening, waarop morgen kan worden ingeschreven, vonden handelaren redelgk, maar niet meer dan dat De uitgiftekoers werd geprikt op 100 pet of een fractie daarboven Het bedrag dat de staat zou kun ncn opnemen werd geschat op 500 tot 600 mihoen Niet meer, omdat de markt dit jaar al flink wat heeft opgenomen en verder omdat er wat onzekerhe den zgn over de ontwikkeling van de rente, aldus de beurs De aandelenmarkt begon redelijk optimistisch, maar gaandeweg kwam wat aanbod opzetten, wat de koersen weer omlaag drukte Zo kwam bg de internationals Kon. Olie 60 cent lager uit op 88.30, ondanks de hogere dol lar. Unilever en Philips hielden goed stand, terwgl Akzo een dubbeltje won op 22.90.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21