IDSCH DAGBLAD Bouw in handen gemeente r Grote produktie interferon Personeel bezet werf Waalhaven Grote sociale onrust in China Regering: woningtekort vóór 1990 weggewerkt Protest tegen sluiting op 1 mei Verwachte tweeling bleek een vierling Groep jonge Katwijkers slaags in Valkenburg SNELST GROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis MAANDAG 13 APRIL 1981 OPGERICHT 1 MAART 1060 36446 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur AAM. Schuurmans Adj.-hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Wtte Smgel 1 annufti Voor W nrs.atOkm Een van de vele politie-agen- ten die het afgelopen weekeinde bij onlusten in Londen gewond raakten. Rassenstrijd in Brixton LONDEN (AP) De Londense wijk Brixton was afgelopen weekeinde het centrum van bloedige rassenrellen. Op grote schaal werden vernie lingen aangericht en vielen er gewonden. De totale scha de wordt geschat op onge veer vijf miljoen gulden. Na afloop van de massale vechtpartijen en plunderin gen verklaarden de zwarte jongeren dat hun woede niet in het algemeen tegen blan ken was gericht, maar tegen de politie. Zij beschuldigden de politie ervan de zwarten in Brixton te onderdrukken door middel van mishande lingen, voortdurende huis zoekingen en ondervragin gen. (Zie ook pagina 9) Dankzij ontdekking Amerikaanse universiteit: RIJSWIJK - Interferon, een stof die misschien kan helpen kanker te genezen, kan dankzij een Ameri kaanse ontdekking op grote schaal worden ge produceerd. De ontdekking, die gedaan is door de universiteit van Seattle en de biotechnologische onderneming Genetech, betekent een "door braak in het moeizame onder zoek naar produktiemethoden waarbij grote hoeveelheden in terferon gemaakt kunnen wor den". Dat zegt dr. H. Schellekens van TNO in Rijswijk. Op een interna tionaal congres van TNO in Rot terdam zullen deskundigen bin nenkort deze en andere vorderin gen in het anti-kankeronderzoek bespreken. Volgens Schellekens biedt de Amerikaanse methode veel mogelijkheden. De Amerikaanse onderzoekers zijn er met behulp van de dna-tech- niek in geslaagd een gen (erfelij ke informatiedrager) van het menselijk alpha-interferon in een gist over te brengen. Een andere nieuwe ontwikkeling is de zuivering van het door dna- recombinant verkregen interfe ron. Dit gaf tot voor kort nog gro te problemen, maar in Amerika is nu een nieuwe zuiveringstech niek ontwikkeld. Hierdoor kan puur interferon worden afgele verd. Op grond van de huidige ontwik kelingen verwacht Schellekens dat interferon volgend jaar in grote hoeveelheden beschikbaar zal zijn. Op dit moment kan het nauwelijks bij patiënten gepro beerd worden, want voor één gram interferon is een miljoen li ter bloed nodig. Over de effecten van interferon bestaat intussen nog onzekerheid. De Engelse far maceutische industrie meldt al een gunstig resultaat, maar dui delijkheid komt er pas als het middel op grote schaal kan wor den geproduceerd. Het wetenschappelijk onderzoek naar interferon blijft ernstig ach ter, meent Schellekens. Sinds 1957 zijn ongeveer drieduizend wetenschappelijke artikelen over dit bestrijdingsmiddel ge schreven. Daarvan gaan 56 over proeven met dieren. Over de toe passing bij de mens weet men nog niets. Het wordt volgens Schellekens hoog tijd dat daar verandering in komt. Overigens gelooft de Schellekens dat men zich niet te veel "blind moet staren op de kankerbestrij- dende werking van interferon". 26 PAGINA'S ROME (DPA) Rond de drie mil joen werknemers in overheids dienst zijn vandaag in Italié een 24-uursstaking begonnen. Zij willen hiermee protesteren tegen de wens van de regering hun nieuwe cao's en de daarin vastge legde loonsverhogingen pas over enkele maanden te laten ingaan uit bezuinigingsoverwegingen. De bureaus op de ministeries ble ven leeg. Postbeambten, het per soneel van de sociale verzeke ringsdienst, professoren, veel le raren, artsen in de ziekenhuizen en de brandweerlieden deden aan de staking mee. Bij het open baar vervoer werd wél gewerkt. De Italiaanse piloten hebben aan gekondigd met ingang van van nacht voor een week in staking te gaan. Zij willen dat Rome er voor zorgt dat er een opvolger komt voor het failliet gegane Ita- via, een particuliere maatschap- S %S%; ?n*,u*tnt.bu<. j ftr* SSf ROTTERDAM (ANP) - Het perso neel van de Rotterdamse werf Waalhaven (200 werknemers) heeft vanmorgen m H steun van de vakbonden het bedrijf bezet. Werknemers willen de directie hiermee dwingen de voorgeno men sluiting per 1 mei uit te stel len en eerst over de voorwaarden daarvan te praten. Het werk op de reparatiewerf gaat, zo is de be doeling, gewoon door. De vier betrokken vakbonden, waaronder de industriebonden FNV en CNV, werden de afgelo pen week over de dreigende slui ting ingelicht. Volgens de werf- directie heeft het bedrijf de afge lopen twee jaar vier miljoen gul den verlies geleden. Personeels tekort van bijna 70 man is vol gens de directie de voornaamste reden voor de sluiting. De werf kan daardoor niet snel genoeg werken. De momenteel enige aandeelhouder van de werf is De IJssel-Vliet-combinatie. De bonden vrezen eveneens dat sluiting onontkoombaar is. Zij Nachtvorst Droog en zonnig. Minimumtempara- tuur 2 graden en plaatselijk nacht vorst. Middagtemperaluur van 10 gra den op de Wadden tot 15 graden in het zuiden. Matige wind uit noordoost tot Zon op: 6.46 uur; onder: 20.35 uu Maan op: 15.18 uur; onder: 5.22 u Hoogwater te Katwijk te 0.30 er uur, laagwater te 8.21 en 21.24 u willen echter dat de werf-directie de boeken openlegt, en garanties geeft dat het personeel bij andere werven terecht kan. Volgens de heer J. v.d. Wind van de Industriebond CNV heeft de directie in de afgelopen periode weinig actie ondernomen om de vacatures opgevuld te krijgen. "Wij hebben de indruk dat er be wust naar sluiting van de werf is toegewerkt. Het beroerde is al leen dat wij dat niet kunnen be wijzen. Wij krijgen van de direc tie geen inzage in de financiële bedrijfsgegevens, de ondernemingsraad ook niet". De directeur van de werf, D. van der Velden, is vanmorgen niet op het werfterrein toegelaten. Van der Velden stelt het actiecomité verantwoordelijk voor de bezet ting. Of dat betekent dat het be drijf naar de rechter zal stappen wilde hij niet zeggen. Wel zegde de directeur weer toe op korte termijn de bonden meer infor matie te zullen verstrekken. Vol gens het actiecomité zijn van morgen 175 werknemers aan het werk gegaan. ZAANDAM (GPD) Annelies Bekmk-Kuip (37) uit Zaandam schonk za terdag tot een ieders verbazing, het leven aan een kerngezonde vierling. Tot een ieders verbazing, omdat alle betrokkenen tot op dat moment in de verwachting verkeerden dat Annelies een tweeling op de wereld zou zetten. De vier jongens werden vijf weken te vroeg geboren en verblijven voor alle zekerheid tijdelijk in-couveuses. Rob Beking (46) vertelde dat zijn vrouw aanvankelijk geestelijk wel even in de war was geweest, maar nu erg blij is met deze onverwacht grote gezinsuitbreiding. Rob en Annelies hebben al een dochter van twee jaar De jongens heten Ger (2570 gram), Paul (2300 g), Rob (2570 g) en Cor (2400 g). Hoewel beiden erg blij zijn met de vierling, realiseren zij zich terdege dat het veel praktische problemen met zich mee zal brengen. Omdat er op een tweeling was gerekend, zal nu alles moeten worden verdubbeld. Waarschijnlijk zal zelfs de woning ervoor moeten worden uitgebreid. (Van één onzer verslaggevers) VALKENBURG - Ongeveer 100 jongeren afkomstig uit Rijnsburg en Katwijk zijn af gelopen zaterdagavond in Valkenburg en Rijnsburg met elkaar slaags geraakt. De politie, die met gebruik van de gummiknuppel een eind aan de massale knokpartij maakte, arresteerde in totaal twaalf man, allen afkomstig uit Katwijk. De enorme vechtpartij ont stond in sociëteit De Peuk in Valkenburg. Door een nog onbekende oorzaak gingen de Katwijkers met de Rijns burgers op de vuist. Later op de avond verplaatsten de wanordelijkheden zich naar de Sandtlaanbrug in Rijns burg. De politie van Rijnsburg, ge steund door manschappen uit omliggende gemeenten, voerde in het bloemendorp enkele charges uit, waarbij over en weer rake klappen vielen. De twaalf Katwijkers, die uiteindelijk door de poli tie werden afgevoerd en on dergebracht in bureaus in Rijnsburg, Leiden, Katwijk en Heemstede, werden gis teravond om 10.00 uur na ver hoor weer op vrije voeten ge steld. Volgens de politie, die zater- dagvond met twaalf man ter plaatse was, vielen bij de knokpartij geen ernstig ge wonden. Ook vernielingen werden niet aangericht. DEN HAAG (GPD/ANP) - Gemeenten en provincies krij gen voortaan meer te zeggen over de volkshuisvesting. Bevoegdheden en verantwoordelijkheden die nu nog tot het rijk behoren, zullen aan deze lagere overheden worden overgedragen. nota's een gemiddelde zoektijd van een half jaar redelijk. Volgens de bewindslieden moet er voornamelijk binnen de steden en de groeikernen worden ge bouwd. Daarnaast moet er voor rang worden verleend aan die provincies waar de tekorten het meest schrijnend zijn. Zo zal door een vergroting van de bouwproduktie in de Randstad de druk op de woningmarkt in Gelderland en Noord-Brabant moeten verminderen. Verder zal door het aantrekkelijker maken van de grote kerken de vraag naar woningen in dorpen ver minderen. Dat de scheepswerf Waalhaven bezet is, daarover lieten de werknemers vanochtend geen enkele twijfel bestaan getuige de spandoeken die zij hadden bevestigd aan de toeganspoort. Via deze decentralisatie kan er een samenhangend plan worden gemaakt waardoor het bestaande woningtekort vóór 1990 kan worden weggewerkt. Er moeten dan 1,1 miljoen woningen worden ge bouwd en 0,3 miljoen wo ningen ingrijpend worden verbeterd. Een en ander staat in twee rege ringsnota's die minister Bee- laerts van Blokland en staatsse cretaris Brokx (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) van middag hebben aangeboden aan de Tweede Kamer. In het "Structuurschema Volks huisvesting" wordt een opsom ming gegeven van de verwachte woningvoorziening en inrichting van de woonomgeving in de ko mendejaren, terwijl in de andere nota een plan wordt gelanceerd om de verantwoordelijkheden van provincies en gemeenten op het gebied van de volkshuisves ting uit te breiden. Volgens de bewindslieden is deze decentra lisatie vóór 1988 een feit. De gemeente krijgt bij het beoor delen van bouwplannen de eind verantwoordelijkheid, die nu nog bij het rijk ligt. De gemeen teraad zou volgens de nota een vierjarenprogramma moeten op stellen dat elke twee jaar wordt bijgesteld. Deze programma's moeten dan door de provincie worden beoordeeld en van een advies worden voorzien voor de minister. Deze beslist vervolgens over de adviezen nadat hij de lan delijke huisvestingscommissie heeft gehoord. Hij mag alleen op duidelijke gronden van het ad vies van Gedeputeerde Staten af wijken. Geeft hij zijn fiat aan een meerjarenprogramma, dan bete kent dit dat een gemeente van zijn financiële steun is verze kerd. Overigens wordt in de nota's op fi nancieel gebied al een slag om de arm gehouden waar gezegd wordt dat de financiële gevolgen van beleidskeuzes niet los kun nen worden gezien van de huidi ge begrotingspenkelen van de regering. Dat het bouwbeleid om die reden in een lager tempo wordt uitgevoerd, wordt uit drukkelijk niet uitgesloten. De regering heeft de omvang van de woningbehoefte berekend op grond van de vraag naar zelfstan dige woonruimte voor volwasse nen van achttien jaar af. Daarby vinden de. samenstellers van de Hinault wint helle gang naar Roubaix PAGINA 21 Duizend ontslagen concern Van Gelder Bonn en VS eens over bewapening PAGINA 9 Eerste nederlaag van "vermoeid" AZ PAGINA 13 PEKING (AP) China heeft vandaag openhartig toegegeven dat onder studenten en arbeiders grote sociale onrust heerst. Dit heeft de afgelopen dagen geleid tot wijdverbreide stakingen en de monstraties. De aanstichters hiervan zullen worden gestraft, zo werd aangekondigd. In een artikel in het officiële Engelstalige weekblad Peking Review schreef de politiek redacteur dat het aantal protest-acties beperkt is gebleven en dat de deelnemers daaraan slechts een te verwaarlozen deel vertegenwoordigen van de Chinese bevolking van naar schatting 1 miljard zielen. Diplomatieke kringen hebben gemeld dat in de afgelopen herfst 20 tot 30 betogingen hebben plaatsgehad. In december liet leider Deng Xiao ping weten dat zonodig het leger zal worden ingezet om een einde aan de demonstraties te maken. STAAT DER NEDERLANDEN Tli% LEMING 10B1 2 PER 10B-7/1091 inschrijving volgens het tendersysteem op 14 april a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs ^vdcot-SVoeA Is 4Si<V«. VAftCJKIVAS. LEIDSCH tk DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu meteen noteren als abonnee Naam: Adres: Woonplaats Giron.-,: S /.p. bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Ani woordnummer 10050, 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1