Fiks herovert verloren terrein Delhij snelste skiffeur op de Amstel Joop Piket onbetwistbaar de sterkste schaker van Leiden Clerc en Van der Wal aan Korfbaltwaalftal promoveert na zege op Tempo naar tweede klasse MAANDAG 13 APRIL 1981 SPORT werd 4de in haar eigen Se- nior-B-klasse en 18dc in de algemene rangschikking. AMSTERDAM - Jaren lang was de West-Duit ser Peter Kolbe 's we relds sterkste skiffeur. Totdat in Montreal ver rassend de Fin Karpin- nen de Olympische ti tel opeiste en nadien op alle W.K.'s oppermach tig was. Vorig jaar kon Kolbe door de boycot niet aan de start ver schijnen en won Kar- pinnen weer. Deze laat ste heeft de skif vaar wel gezegd en gaat dubbeltweeën met één van zijn jongere broers. Voor Kolbe de kans om zich dit seizoen nog eenmaal te bewijzen. De bedoeling was, dat hij daar gisteren tijdens de "Skifhead" mee zou beginnen. Verrassend was dan ook, dat niet hij op de kronkelige Amstel de snelste tijd neerzette, maar de Eindhovenaar Karei Delhij. Kolbe roeide slordig, stuurde slecht en kwam aan de eind streep 20 seconden te kort. Tot de Nederlandse deelne mers, die zich in de strijd om de hoogste plaatsen zouden gaan mengen, leken zeker twee Leythe-skiffeurs te be horen; de op kop startende vorig jaar Ro nald Florijn en de als vijfde startende Rob Robbers, bei den uit de Olympische Roei- ploeg van vorig jaar. Zowel Florijn als Robbers begon nen goed aan hun 7,5 kilome ter lange tocht. Florijn op kop met solide, harde halen in tempo 26 a 27, Robbers iets luchtiger roeiend in tempo 28 29. Na enkele kilometers begon Delhij in te lopen op de drie voor hem gestarte skiffeurs. Robbers volgde de voor hem gestarte Eindhove naar goed. Langzaam schoof de kop van het veld in elkaar en begon ook de als tweede gestarte Göbel, na een zwak begin, Ronald Florijn te be dreigen, opgejaagd door de achter hem roeiende Delhij, Robbers en lichte skiffeur Van Noort. Intussen liet Kolbe, verderop in het veld gestart, enigszins teleurstellend roeien zien. Beslist niet het krachtige, so lide roeien, dat hij eerder op de Skifhead demonstreerde, toen hij deze met grote over macht won. Het werd langza merhand duidelijk, dat deze editie van Nederlands lang ste skifwedstrijd misschien wel een verrassend resultaat zou opleveren. Die verrassing kwam al heel snel, toen Ro nald Florijn, hoewel nog steeds op kop varend, zonder zichtbare aanleiding, de strijd staakte. Daarmee was één kanshebber uitgescha keld. Delhij zette vervolgens goed door. passeerde Göbel, bereikte als eerste de eind streep en maakte daarmee de snelste tijd. Peter Kolbe werd tweede, Van Noort derde, ter wijl Rob Robbers de oranje- zwarte eer hoog hield door een uitstekende vierde plaats, vóór bekenden als Emke, Göbel en Paulsscn. Loodzwaar Tot enkele jaren geleden was de loodzware race om "Het Langeafstands Kampioen schap van de Amstel voor Skiffeurs", zoals de Skifhead eigenlijk heet, een aangele genheid voor de echte erva ren solisten in de roeierij. Te genwoordig doen bijna alle skiffeurs mee en ook steeds vaker ziet men boordroeiers aan de start verschijnen, die de "martelgang" van Ouder kerk naar het clubhuis van De Hoop in het centrum van Amsterdam ook wel eens mee willen maken. Tot deze categorie behoorden ook een vijftal Leidse roeiers, die men anders altijd in ploegen ziet optreden. Van hen viel Peter Bongers van Die Leythe op met een 17de plaats in het al gemeen klassement en een lste plaats bij de beginnelin gen. Zijn twee-zonder-maatje Douwe Atsma werd 29ste, Van Meteren van Asopos-de Vliet 40ste en Njord-roeier Timmerman 46ste uit een deelnemersveld van 70. Val- kema. de lichte roeier van Asopos-de Vliet werd 3de bij de lichte nieuwelingen en 25ste in het totaal klasse ment. In de ochtenduren werd over 4 kilometer gestreden door de dames en de junioren. Opval lend sterk was het roeien van Michèle Parmentier. die in de Senior-A-klasse de 7de plaats voor zich opeiste temidden van coryfeeen als Hette Bo- rias (winnares). Joke Dier- dorp en de gezusters Donker voort. Haar jongere clubge note Liesbeth van der Veld Aanvegen De beste Leidse prestatie op naam van Tjark dc Vries, die bij dc jongens tot 16 jaar de baan aanveegde met ieder een en met bijna een halve minuut voorsprong aan de fi nish kwam. In zijn higfatPf trok deze pupil van Fred van der Loo zijn clubgenoten Sie- co Elzenga (4de) en Marco Voorbij (6de) mee naar uitste kende klasseringen. Bu de oudere junioren werd Ley- the-skiffeur Martijn Cohen, vorig jaar winnaar bij de zes tienjarigen. tweede, in dezelf de tijd als toekomstige dubbeltwee-partner uit Rot terdam. Anno de Ridder. Winnaar op dit onderdeel werd Van der Mark van de Where uit Purmerend Ed ward Hendriks van Rijnland uit Voorschoten stelde na zijn goede prestatie dc week ervoor in Den Haag. met zijn 12de plaats nu enigszins te- leur JAN KLERKS Joop Piket (links) analyseert zijn partij met Jos Tjaco Ossewaarde een aandachtig toeschouwer. der Tol. Naast Piket is de r r twee van de titelstrijd LEIDEN Terecht had Joop Piket zich na de eerste sessie in de strijd om het Leids schaak kampioenschap niet zenuw achtig gemaakt. De remise te gen zoon Jeroen kon hij zich achteraf bezien gemakkelijk permitteren. Tijdens de dit weekeinde afgewerkte laatste drie rondes won Piket immers driemaal. Met een totaalscore van 5'/2 uit 6 benadrukte de Philidor-speler zijn huidige goede vorm en verzekerde hij zich van de titel. Op de vroege zaterdagmorgen zag het er in 't Parlement voor de aanstaande kampioen alle maal nog niet zo rooskleurig uit. Koploper Wiebe Wiebes had de avond daarvoor immers met concurrent Tjaco Osse waarde afgerekend. De LSG-er ASSEN Na vier ronden van de strijd om het Nederland dam kampioenschap gaan Jannes van der Wal en Rob Clerc met 7 punten aan de leiding. Beide spe lers wonnen hun twee partijen van dit weekeinde. Bastiaannet en Wiersma raakten achter op dit tweetal. Wiersma door op zaterdag niet langs Boom te komen en Bastiaannet door gisteren remise te spelen te gen Vermin. Titelhouder Clerc versloeg achtereenvolgens Beere- poot en Van der Kooy terwijl Jannes van der Wal afrekende met Bies en Scholma. De stand is: 1. Clerc en Van der Wal 7 3. Wiersma en Bastiaannet 5 5. Vermin, Borst, Scholma en Jansen 4 9. Boom 3 10. Van der Kooy en Beerepoot 2 12. Bies 1 KATWIJK Na bijzonder felle strijd zijn dit weekeinde de finalisten van de strijd om het kampioenschap van Katwijk bekend geworden. In groep A plaatsten zich Leids kampioen Ronald van Egmond en Arie Verbunt. Als derde ging ook Cees van de Bosch over om dat Frans de Jonge zich uiteinde lijk terugtrok. Uit groep B promoveerden Theo Zwetsloot en Jan Fase naar de eindstrijd. Hans Vermin kwam net een SB-puntje tekort omdat Zwetsloot tegen Stolwijk nog juist remise uit het vuur wist te slepen. In de derde groep had Wim Heems kerk zich reeds gekwalificeerd. Louis de Frankrijker zat al spoe dig op rozen om Vrolijk een schijf moest inleveren bij hekkesluiter Freke. Het ging precies zoals de Hazerswoudenaar had gehoopt. Vrolijk verspeelde inderdaad een punt en De Frankrijker haalde een eenvoudige remise tegen Brunt. Waardoor hij met Heems kerk overging naar de eindstrijd. Jan Passchier plaatste zich even eens. torende alzo met 4 uit 4 fier aan de leiding. Wedstrijdleider Ba- renbrug, die nauwelijks aan slaap toekwam, had zich 's nachts op het cijferwerk van het Zwitserse systeem gestort. Het resultaat was dat Wicbes de komende ronde nog geen Joop Piket voorgeschoteld kreeg. Wiebes leek met Van der Tol als komende opponent nog alle mogelijkheden te hebben om zijn eerste positie verder te ver stevigen. Zover kwam het ech ter niet. Wiebes struikelde na melijk over Van der Tol. Ge volg was dat Piket en Van der Tol gezamenlijk de leiding over konden nemen. Onderling moesten beide spe lers vervolgens in de slotronde uit gaan maken wie er met de hoogste eer op zou gaan strij ken. Van der Tol kreeg door Pi ket een Joegoslavische verde diging voorgeschoteld. De Al- phense clubkampioen dorst de zaken niet al te actief aan te vat ten, waarmee Piket het heft in handen kon nemen. Het werd een partij van het betere "cijfer werk" want in het middenspel moesten beiden gecompliceer de afruilvarianten doorreke nen. Nadat hij een remiseaan bod afgeslagen had wikkelde Joop Piket op het juiste mo ment naar een gewonnen eind spel af. De Philidor-crack moest nog wel even nauwkeu rig spelen, maar de twee inmid dels veroverde pluspionnen stonden borg voor de zege. Vrijdagavonds liep alles voor Wiebes met zwart tegen Osse waarde nog op rolletjes. De wit- speler plaatste zijn stukken op de verkeerde vleugel en zag bo vendien een paardoffer over het hoofd, waarna het pleit snel beslecht was. Joop Piket wal ste op deze avond soepeitjes over Teun Stelling heen. Van der Tol paste in een Konings gambiet niet de geijkte wegen toe tegen Jeroen Piket. Piket jr. vergaloppeerde zich echter waarop een aanval van zijn op ponent de genadeklap beteken de. Jos van der Tol werd ver volgens het Waterloo van Wie bes. De LSG-er soupeerde veel te veel bedenktijd, zonder daar bij tot bijster goede zetten te komen. In de tijdnoodfase mocht Van der Tol een stuk en daarmee ook het punt Joop Piket trof tijdens de vijfde ronde in Jan Bakker de naar zijn zeggen lastigste tegenstan der van het toernooi. Een rusti ge Nimzo-Indische opening ontaardde in een uiterst gecom pliceerd middenspel. Bakker gokte na enige tijd op het bezit van een vrijpion. Ogenschijn lijk was dat perspectiefvol, want het loperpaar van Piket leek volledig ingekapseld. Al snel kwamen deze raadsheren echter tot activiteiten. Bakker moest de stelling op de ko ningsvleugel openbreken, maar kreeg na dit schijnoffen- sief zelf een dodelijke konings- aanval op zijn dak. Toen de wit te stukken de zwarte gelederen eenmaal binnen konden mar cheren was er voor de Noord- wijk-speler geen houden meer aan. Achter Piket ontspon zich in de slotronde nog een boeiend ge vecht om de tweede plaats. Na zijn nederlaag tegen Wiebes had Ossewaarde zich met winst op Binnendijk voor deze posi tie in de running gehouden. Opponent werd Rob Brunia, die zich eveneens naar 4 pun ten had opgewerkt Wiebes had eveneens goede kansen, maar moest dan wel van Ger Both winnen. Brunia bleek een lasti ge kluif voor Ossewaarde te zijn. Eerstgenoemde ging in een einspel echter te gefor ceerd op winst spelen en moest dit met een nul bekopen. Wie bes leek zich tegen Both goed te herstellen. Hij ging echter op de verkeerde vleugel tot actie over, waarna het de beurt was aan Both om te attaqueren. De Voorschotenaar deed dit met succes en won. Gevolg was dat Ossewaarde in zijn eentje op de tweede stek finishde. De eindstand: 1 Joop Piket 5V4 uit 6; 2 Ossewaarde 5. 3-4 Both en Van der Tol 4' r. V d Tol was daarmee de beste promo tieklasse-speler; 5 11 V. Brunia. Verstegen. Oei, De Jong, Jan Bakker en Nico Kuyf (de beste eersteklasser) 4 Zagt was met drie punten de beste tweedeklasser RUUD DOBBELAAR Zege Tiimnan MOSKOU TANP) - Jan Timman heeft gisteren in de zesde ronde van het internationale schaak toernooi in Moskou zijn eerste overwinning behaald. Hó ver sloeg met zwart de Sowjetrus Ba- lasjov die de tijd overschreed. Timman kwam daardoor op een to taal van 2.5 punten uit zes partij en. Er kon in de zesde ronde in dc eerste zitting nog één winst- partij worden genoteerd Poloe- g^jevski (Sow) versloeg Torre uit de Philippónen. LEIDEN Derde klasser Fiks uit Oegstgeest heeft met een 8-3 ze ge op Tempo als eerste twaalftal het veldkampioenschap in de wacht gesleept. De nederlaag van "concurrent" ODO lag hier mede aan ten grondslag. Met een ongeslagen tatus van 11 wedstrij den beëindigden de Oegstgeeste- naren het zogeheten "tijdelijke verblijf' in de derde klasse. In de promotieklasse zegevierde De Danaïden met 8-6 over Het Zuiden, zodat de Leidenaars niet meer kunnen degraderen Fides Pacta is nog niet veilig. De Lei denaars verloren met 5-6 van het Amsterdamse Swift en worden nu fel op de hielen gezeten door Rozenburg en Excelsior. In de eerste klasse won Zuiderkwar tier de ongelijke strijd met De Al gemene, terwijl Pernix in de tweede helft Ons Eiland met dui delijke cijfers achter zich liet (6- 10). De Danaiden-Het Zuiden 8-6 (3-3). Nu Simon Boot afwezig was moest de technische leiding van De Danaïden toch weer een be roep doen op de bijna op de ope ratietafel liggende Hans van der Leek. Die in de beginfase De Da naïden bij een 0-1 achterstand op gelijke hoogte bracht, maar zich in de tweede helft moest laten vervangen door Pieter Koorn- neef. In de eerste helft leek De Danaïden meer moeite te hebben met het Rotterdamse spel dan was voorzien. Wel namen de blauwwitten na de 1-1 door Bea Schrama en Joke van Nood tot twee maal toe de leiding, maar Het Zuiden zag toch kans met een gelijke stand de rust in te gaan In de tweede helft had Het Zuiden aanvankelijk zelfs meer greep op het spel van De Danaiden en kwam ook verdiend op een 3-4 voorsprong. Maar toen Hennie Devilee de zaken weer recht had gelrokken en Bea Schrama, Kees Christiaanse en Eric Peters De Danaiden naar en 7-4 voorsprong hadden geleid, was Het Zuiden een verslagen ploeg. Hennie De vilee bekroonde zijn fraaie aan- valswerk in de 85ste minuut met een meer dan fraaie doorloop, waardoor de Leidse ploeg met een 8-5 voorsprong de laatste mi nuten ten strijde trok, die door Het Zuiden nog net voor tijd iets werd verkleind. Fides Pacta-Swift 5-6 (3-2). Weder om moest coach Jan Hensen na afloop concluderen dat Fides Pacta twee punten onnodig uit handen had gegeven. Bij een 5-3 voorsprong in de tweede helft waren er legio mogelijkheden om de strijd in het voordeel van de Leidse ploeg te beslissen. Maar een strafworp aan Amster damse zijde maakte een eind aan een heersende periode van Fi des. Swift slaagde erin om op ge lijke hoogte te komen om zelfs in de laatste tien minuten een be slissende 5-6 voorsprong te ne men, die niet meer uit handen werd gegeven. De scheidende coach Jan Hensen, die afgelopen week rond kwam met zijn nieu we vereniging Trekvogels uit Rotterdam, ziet de toekomst voor zijn ploeg toch nog optimis tisch tegemoet. "Ik heb er alle vertrouwen in dat we tegen Ex celsior en ZKV kunnen winnen". De doelpunten werden gescoord door: Dick Onderwater (2x), Wim Steenbeek, Aad de Vos en Robin Sommeling. Ons Eiland-Pernix 6-10 (5-5). Per nix speelde tegen Ons Eiland al leen in de tweede helft op het ou de vertrouwde niveau, terwijl Ons Eiland zich juist in de eerste helft beter ontplooide. Toch wa ren de Eilanders in de eerste helft niet bij machte op voor sprong te komen. Na een gelijk opgaande wedstrijd kwamen beide "aarts"rivalen vlak voor het rustsignaal in evenwicht (5- 5). Pernix leidde na de rust Ons Eiland naar de afgrond (5-10). i Zuiderkwartier waagt een doelpoging. Rietkerk (2x). By Pernix werden de treffers verzorgd door: Peter Kuipers (2x), Liesbeth v. d. Kraan (2x), Kees v. d. Kraan, Ag nes de Rooy, Kees Hortensius (3x) en Janko Breedveld. De Algemene-Zuiderkwartier 8-13 (3-8). Dat De Algemene zonder de gebroeders Van Vliet, de erva ren Janny van Iterson en Truus van Vliet voor Zuiderkwartier geen tegenstander was waarvoor men bang moest zijn, stond van te voren al vast. Maar tegen alle verwachtingen in waren de ver vangers voor de door een "korf- balvakantiekamp" afwezigen van een dusdanig gehalte dat een afslachting achterwege is geble ven. Zuiderkwartier dat regel recht aanstuurt op een beslis singswedstrijd tegen Blauw Wit om het fel begeerde kampioen schap, liet er in de beginfase geen gras over groeien. Binnen 5 minuten wist De Algemene waar het aan toe was: 0-3 Pas tegen het einde van dc eerste helft lie pen de blauwgelen uit naar een grotere puntenvoorsprong Via 3-5 kwam er een verdiende 3-8 ruststand op het scorebord. In de tweede helft kwam De Alge mene toch nog heel even terug 6-8. De uitstekend spelende Dirk Jan de Kreek leidde zijn ploeg evenwel door een krit:<du heen. Zuiderkwartier speelde De Algemene via 7-9 en 7-11 naar een 8-13 neder'aag. Doelpunten Rob de Hertogh (3x). Dirk Jan dc Kreek (4x). Jeanet van Waarde. Joep van Dam (2x). Toos van Dam. Carla Akse, Els Lardee Voor De Algemene Hennie Rus man (2x), Aad Rusman (2x), Yvonne Uphof, Jeroen de Boer, Enrico Mud. Ingnd Redcl Crescendo-Quick 7-7 il lend tweede aanvalsvak brak Crescendo uitcindclók op. In plaats van een overwinning kon met moeite één punt uit het duel worden gesleept. In de laatste minuten had Crescendo trou wens veel moeite dit punt bin nen te halen. Tot twee maal toe miste Crescendo bij de stand 6-7 een strafworp Maar toen Joke Geyer de derde toegewezen strafworp nam. was het punt toch binnen. Overige doelpun ten Wilfred Cornelissen (3x). Ca- roliao Braggaar, Beeno B.i.ik en Marlies Brouwer. Albatro»-TOP 8-5 (2-2). TOr is er niet in geslaagd verder te klim men in dc rangschikking Na twee overwinningen moest een nederlaag geslikt worden Bij rust was dc stand nog gelijk 2-2, maar nadat Albatros de score naar 8-4 had opgevoerd, was TOP dc geslagen ploeg Doel punten Anne v d Zaag (2x). Jan W. Simmelinck (2x) en Philip Trap. Fiks-Tempo 8-3. Slechts één sei zoen heeft Fiks nodig gehad om het vong jaar weggegeven twee de klasserschap te heroveren. Met een ongeslagen status op zak waren de Oegstgeestenaren te gen Tempo wel zeker van hun zaak en ondanks de 0-1 achter stand bleef Fiks onder de gege ven omstandigheden koel spe len Rob Nonhebcl en Connie Anholts schoten Fiks al vrij snel naar een 3-1 voorsprong, die niet meer werd los gelaten. Via 5-1 en 6-2 werd Fiks overtuigend kam pioen door dc 8-3 overwinning op Tempo Fiks dat onder de be- zicldendc leiding van Cees Zuur mond ook byna microkampioen werd, sloot daarmee een zeer goed i.. 1081 .it fers Ed Nanlohy (2x). Kcinetta Anholts, Annemiek Anholts en Connie Anholts. De overige derde klassers Veloci- tas en KNS verloren elk hun wedstrijd. KNS verloor met 4-7 van Actief en Vctocitas verloor een nek-aan-nck-race met Bol nes met 9-8. GERTGRESSIE

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19