Quick Boys opgejaagd door wind IJsselmeervogels stopt opmars van kansloos RCL: 0-3 Gewijzigd RBB boekt winst bij Nw Lekkerland J it Geen schotvaardigheid bij Leiderdorpers Noordwijk mede dankzij uittrappen Dortmund naar 0-5 zege Katwijk volledig uitgeblust Grap valt verkeerd... "Het waren beoordelingsfouten" MAANDAG 13 APRIL 198i SPORT SPORT SPORT NIEUW-LEKKERLAND Twee teams die weten wat of fensief. spektaculair voetbal is. hielden zich in de nabij heid van de Kinderdijkse mo lens opmerkelijk koest. Thuisclub Nieuw-Lekker- land gedroeg zich als een vis op het droge en kon oppo nent Rijnsburgse Boys dan ook nauwelijks kwaad doen. RBB had zo langzamerhand zijn lesje geleerd en trok niet meer als een kamikaze-ploeg voorwaarts. Zodra de Rijns burgers de aanval zochten waren zij echter wel veel ge vaarlijker dan hun opponent, een gegeven dat de 0-1 zege het predikaat "verdiend" ver schafte. Nieuw-Lekkerland ging dit sei zoen voortvarend uit de start blokken, maar dreigt mo menteel in de hoek te komen waar de klappen vallen. De kwaliteit van het spel is met het minder worden van de re sultaten achteruit gegaan. Van gestroomlijnd aanval lend voetbal was zaterdags geen sprake meer. Beducht voor een negatief resultaat werden de zaken voorzichtig aangepakt, waarbij de combi naties nauwelijks uit de verf kwamen. In de eerste 45 mi nuten kon de thuisploeg dan ook praktisch geen kansen scheppen. Alleen Dekker mocht in de 5de minuut na listig doorkoppen van Boel aan een mogelijkheid ruiken, maar de middenvelder liep zichzelf en daarmee het leder voorbij. De grillige vleugel speler De Bruin strandde in de 22ste minuut na een door braak op RBB-goalie Wij nand Sloos. Aan Rijnsburgse zijde had trai ner Herman Wijnands enkele surprises in petto. Piet Haas noot en Ruud van der Voort moesten met lichte blessures aan de kant blijven, wat Wij nands noodzaakte flinke wij zigingen in zijn formatie door te voeren. Gé Perfors maakte zijn debuut in de spits. Op de rechts acteerden de gebroe ders Jan en Peter Hogewo- ning, terwijl Martin Toet het weer eens als libero mocht proberen. Henk van der Zwan opereerde wederom als spelbepalende middenvel der. De omscholing van Van der Zwan mag een openba ring heten. De uit de kluiten gewassen ex-spits blijkt een flinke dosis techniek in huis te hebben en verrichtte zowel jn verdedigende als opbou wende zin opvallend nuttig werk. Voorin stichtten de ge broeders Hogewoning het meeste gevaar. Nadat Van der Zwan al in bui tenspelpositie had gescoord, was RBB in de 16de minuut dichtbij de 0-1. Martin Toet kon op links vrij doorgaan, waarna de opgerukte Nico Zwaan het karwei af mocht ronden. Zwaan kapte zich goed naar een vrije positie, maar zag de bal vervolgens gekeerd door de voet van doelman De Vos. In de 27ste minuut scheerde een inzet van Peter Hogewoning rake lings over de lat. Het kanse- noverwicht van de geelzwar ten werd in de 38ste minuut toch gehonoreerd. Van der Zwan trok de bal snoeihard voor de doelmond, waarna de vrijstaande Henk Merbis be heerst intikte: 0-1. De gastheren leden daarop steeds veelvuldiger balver lies. Dit leidde ondermeer tot een-droomkans voor Perfors, die het leder echter hoog over het doel knalde. Na de rust zette zich het spelbeeld van het eerste part voort. De thuisclub had een licht over wicht, maar de kansen waren voor RBB. Met name Jan en Peter Hogewoning kregen goede mogelijkheden, maar zij waren te gehaast in de af werking. Piet Haasnoot mocht in de 65s- te minuut alsnog het veld op draven De onzichtbare Gé Perfors leek de aangewezen speler om plaats te maken, maar omdat Wijnands zijn pupil aan zijn nieuwe stek wilde laten wennen viel die "eer" aan Peter Hogewoning ten deel. In de slotfase kreeg RBB het nog even moeilijk. Hoewel Nico Zwaan als rechtsback uitstekend speel de, ging de Rijnsburgse de fensie steeds chaotischer op treden. Vooral Martin Toet wilde het nogal eens te mooi doen. Nieuw Lekkerland miste echter de kracht om daarvan effectief te profite ren. RUUD DOBBELAAR LEIDERDORP - De opmerkelijke wekenlange opmars van R.C.L. is afgelopen zaterdag abrupt tot een einde gebracht door IJssel meervogels, dat de thuisclub een kansloze 0-3 nederlaag toe bracht. De bezoekers uit Spaken burg waren op alle fronten beter dan de Roodwitten uit Leider dorp, die echter het begin van hun knock out te verwerken kre gen op het moment, dat zij verre weg de beste kansen hadden om de score te openen. Domme pech en een groot tekort aan schotvaardigheid waren de voornaamste redenen dat de mannen van trainer Theo de Waard het net achter doel verde diger Maarten den Harder niet konden laten bollen. Vanaf de eerste minuut probeerde de Leiderdorpse Racing de suc cesformule van de afgelopen we ken toe te passen: het initiatief aan de tegenstander laten om zo doende ruimte te creeren voor de snelle vleugelspitsen Pierre van Gemerden en Erik van Doese laar. Met deze strijdwijze immers had R.C.L. zich op bewonderens waardige wijze uit de degradatie zone omhoog gewerkt en kon men nu geruster ademhalen in de middenmoot. Om deze tactiek te laten slagen is natuurlijk wel de medewerking van de tegenstander een eerste vereiste en juist deze coöperatie ontbrak volledig van de zijde van de Vogels. Kennelijk gewaar schuwd door de successenreeks van de Bloemcrdbewoners zoch ten ook de bezoekers aarzelend en sporadisch de aanval. Foute passes Gevold van dit alles was een partij voetbal die zich gedurende dc eerste vijfendertig minuten af speelde op het middenveld, waardoor de foute passes elkaar opvolgden met de regelmaat van de klok. Gaandeweg werd steeds duidelij ker dat het Spakenburgse mid denrif deze middag sterker speelde dan het trio van de thuis club. Daar. waar Hans Braat ver dienstelijk aanvoerder Henk de Graaf bespeelde, moesten Thijs Bruna en vooral Rob Sterk steeds vaker hun tegenstrevers Henk Koelewijn en Jan Muis voorrang verlenen. Attent spel van de Leiderdorpse achterhoe de, Bram Brandt voorop, voor kwam in deze fase een achter stand. Schitterend In de vijfendertigste minuut leidde een schitterend afstandsschot van René Kamminga een offen sief van aanvoerder Dick van der Bijl en zijn mannen in. Doelver- dediger Maarten den Harder red- KATWIJK Het Katwijkse sportpark Nieuw Zuid beleefde zaterdag een unieke parodie op de aloude film 'Gejaagd door de wind'. De voortreffelijke regisseur van het hoogst vermakelijke programma heette Dick Dortmundt. De sluitpost van Noordwijk be dacht in de tweede helft van de streektopper tegen Quick Boys het juiste draaiboek, dat de landskampioen uiteindelijk de fel begeerde zege opleverde. Veelvuldig joeg de goalie de bal het 'heelal' in met de wetenschap dat de stevige bries wel voor de rest zou zorgen. Uit niet minder dan drie van Dortmundt's uit trappen werd door de Noord- wijkse voorwaartsen recht streeks het Katwijkse doel richtingen in de tweede helft. Het zelfvertrouwen was volledig uit de formatie weggestroomd waardoor het aanvankelijk zo goed gestarte elftal later tot een speelbal werd gedegradeerd. La gendijk weet de nederlaag aan "beoordelingsfouten in de ach terhoede en concentratieverlies bij sommige spelers. Na die tweede goal werd de ploeg moe deloos, kwetsbaar. We waren tot niets meer in staat", zei de trai- aueeiu» iiei xvaiwijKse aoei ge- Nnnrdwiik vonden. Opgejaagd door de N°°! weersomstandigheden én de te genstander raakte de thuisploeg in de slotfase het spoor volko men bijster waardoor het voor de discipelen van Piet Buter een eenvoudige opgave was de score tot 0-5 op te voeren. De 'windstilte' na afloop in de blauwwitte catacomben was dan ook niet verwonderlijk. Terwijl in de andere kleedkamer de kampioensliederen al vreugde vol werden ingezet, moesten de Katwijkers constateren dat de ti- telkansen voor hen zienderogen waren geslonken. Uiteraard zijn de voetballers uit de vissers plaats nog kansrijk ("We houden het hoofd omhoog", zei Lagen dijk) maar het lijkt twijfelachtig of de race naar de hoofdprijs nog volgehouden kan worden. De Noordwijkse mokerslag zal on getwijfeld verstrekkende gevol gen hebben, afgaande op de ver- DEN HAAG - Katwijk leed zater dag een verdiende 1-0 nederlaag tegen het onderaan de ranglijst vertoevende Die Haghe. De gast heren hadden de gehele wed strijd door het beste van het spel en met wat meer geluk was de Haagse zege heel wat hoger uit gevallen. Na een kwartier spelen viel de beslissende treffer. Hans van Bellen kopte zijn ploeg naar een voorsprong. Hierna bleef Die Haghe de betere formatie. Kat wijk kon de schade met het nodi ge geluk beperken. Schoten van Richard Walter cn Roald van der Giessen belandden op het hou- werk. daarentegen voelde zich als een vis in het Katwijkse zeewater. Weliswaar voerden Bo- gers c.s in de eerste helft een nauwelijks imponerende verto ning op, na de rust werd dat manco ruimschoots gecompen seerd. Met een ouderwetse for matie werd weer ouderwets ge presteerd. Buter was omwille van het resultaat weer terugge vallen op het (lands)kampioen- elftal van vorig jaar. Dus weer met Albert Spaanderman als li bero en Frans van der Veen als 'stofzuigende' middenvelder. "Nu moeten we pakken wat er te pakken valt", verduidelijkte Bu ter zijn opstelling. "Omdat hij op het middenveld niet zo goed uit de voeten kwam, heb ik Albert weer naar de verdediging terug gehaald". De oefenmeester kreeg na de her vatting het gelijk aan zijn zijde, toen zijn keuze-elf met het ver- troude spelletje de toch niet kin derachtige opponent volkomen oprolde. Uiteraard fungeerde de wind als niet onbelangrijke 'twaalfde man'; niettemin groei de Noordwijk in de slotfase naar het niveau, dat in de vorig jaar gespeelde kampioenscompetitie werd gedemonstreerd. Van der Veen, lange tijd geblesseerd ge weest, vervulde zijn brekende taak voorbeeldig en zweepte zijn medespelers mede dankzij zijn tomeloze inzet op naar een goede prestatie. Na de eerste rondgang leek die eclatante Noordwijk-zege lang niet voor de hand te liggen. Wel iswaar creerden de roodwitten een technisch overwicht; de ge vaarlijke momenten kwamen van Quick Boys, dat in Mart van der Plas, Kees Zuyderduyn en Teun van der Plas een ideerijke voorhoede had. Na tien Tninuten moest Dortmundt handelend op treden toen Mart van der Plas de bal na een hoekschop van Fred Eijsberg ineens op de schoen nam. De uitstekende Kees Zuy derduyn had het wat doortasten de Katwijkse optreden in de 20s- te minuut met een treffer kun nen bekronen. In kansrijke posi tie mikte de spits de voorzet van Teun van der Plas over. In de Katwijkse afweer was het heel wat minder gesteld. De anders zo zelfverzekerd spelende Freek Rienks was een onbetrouwbare schakel in de opbouw, terwijl rechtsback Jaap van Beien nu ook niet een van zijn sterkste middagen had. Mede daardoor werden de aanvallen van Quick Boys steeds schaarser en kon Noordwijk gaandeweg de leid sels in handen nemen. Ook Kees van Rooyen kon daar niets meer aan veranderen. Door de nood gedwongen moest Lagendijk zijn nog licht geblesseerde spits voor de aan zijn lies gekwetste Hans van Duyn een kwartier voor de rust in de strijd 'werpen'. Ondanks zijn niet geringe werk lust kwam Van Rooyen nauwe lijks in de strijd voor. Ook niet in de tweede helft, toen Quick Boys schreeuwend behoefte had een denkend rustpunt. Huug Aandewiel. normaal het brein van de Katwijkse brigade, was door de snelle Noordwijk-tref- fers nauwelijks zichzelf meer. Wellicht teleurgesteld door de mislukte samenwerking met doelman Theo Guyt, waardoor Bogers na een uittrap van Dort mundt in de 47ste minuut 0-1 kon afroepen, zocht Aandewiel geforceerd naar het ritme. Zoals ook zijn ploeggenoten de juiste voetbaltonen niet meer konden vinden, nadat Ruud Bröring twee minuten later 0-2 had bin nengeschoten. Heel even leek Aandewiel in de 60ste minuut Quick Boys weer in de wedstrijd te helpen. Vanaf dc zestienme terlijn deponeerde de Katwijker de bal vanuit een vrije trap haar- zuiver achter Dortmundt. De foutloos fluitende Leidenaar Sie- ra annuleerde de treffer omdat de toegekende Tree-kick' indi rect genomen had moeten wor den. Dat was een lelijke streep De boomlange voorstopper Siem v Klinkenberg corrigeert. door de thuisrekening. die er door de aanwezigheid van 4000 kijkers toch nog rooskleurig uit zag. Terwijl Quick Boys zich nog mateloos ergerde over het afge keurde doelpunt, vermaakte poortwachter Dortmundt het pu bliek voor de tweede maal met de parodie op 'Gejaagd door de wind'. Gedragen door de stevige bries stuiterde het leder uitein delijk op het hoofd van de kop- grage Timo Gerlof, die vyf secon den later de 0-3 zag binnenvallen. Van een wedstrijd was toen geen sprake meer. Quick Boys spartel de bal kan komen. Jan Stem de nog wel maar werd door een op volle toeren draaiend Noord wijk volledig afgetroefd. De doelpunten van Bogers (na uit trap Dortmundt) en Bröring (fout Van Beien) waren het logi sche gevolg ROB ONDERWATER de bekwaam ten koste van een hoekschop en uit deze corner van Hans Braat kopte Erik Doe selaar de bal tegen de deklat De thuisclub kreeg nu de aanvallen de rol en drie minuten later be landde een vreemde stuiterbal van Hans Braat via de grabbelen de Den Harder wederom op de lat. IJsselmeervogels beperkte zich nu tot counteren en na bal verlies van Sterk moest Brandt handelend optreden Twee mi nuten later penetreerde Van der Bijl sterk op de rechtervleugel en bediende Doeselaar op maat; tot driemaal toe kon de linkerspits de bal inschieten, maar hu faal de. Uit de daarop volgende aan val kwam het leer aan de andere kant voor de schietgrage voeten van Jan van Gelderen, die direct scoorde (0-1). Onbesuisd Na de rust was het volledig over met de aanvallende aspiraties van R.C.L., met Peter Piket in de ploeg voor Rob Sterk. Precies een kwartier was er gespoeld, toen de matig leidende arbiter Roozendaal een onbesuisde actie van Hans Braat terecht bestrafte. Henk de Graaf belastte zich met de vrije trap en verwees eerst tot driemaaK!) toe Jan van Gelderen naar de linkerkant van het straf schopgebied. Toen deze speler daar eindelijk was aangekomen, vergat de Roodwitte achterhoe de hem te dekken, vervolgens werd hij aangespeeld om be heerst voor 0-2 te zorgen! R.C.L. ging vervolgens achter één tegen één spelen en hanteerde bovendien vanaf nu de buiten- spelval. IJsselmeervogels kreeg legio mogelijkheden, maar be nutte er slechts één van. Henk Koelewijn speelde op maat Jan Muis in de diepte aan, die listig voor 0-3 zorgde en daarmee het lot van de thuisclub definitief be zegelde. JAN VAN DUYN STEENWIJK (GPD>- De wedstrijd in de hoofdklasse B amateurs tussen Steenwtjk en Hoogeveen ontaardde zondagmiddag in Stoenwijk enkele minuten voor afloop in een complete chaos, waarin rechtervleugelverdediger Ronald Lepez van Steen wijk en doelman Jan Licfting van Hooge veen een hoofdrol vertolkten. Terwijl Jan Liefting zich klaar maakte voor een uittrap, was het Ronald Lepez die het broekje van de Hoogeveen-doelman naar be neden trok. Liefting nam dat grapje van Lepez niet en trapte hem duidelijk zichtbaar voor ie dereen keihard na. Arbiter Hels- ma uit Groningen gaf Lepez een officiéle waarschuwing voor wangedrag en verwees doelman Jan Liefting naar de kleedkamer. De Hoogeveen-doelman werd toen zo kwaad, dat hu het veld inliep, Ronald Lepez opzocht en hem hard in het gezicht sloeg. Dat slaan gebeurde buiten het ge zichtsveld van het arbitrale tno, dat druk in gesprek was over wat er zich in eerste instantie tussen Lepez en Liefting had af ge speeld. Het slaan van Lepez door Liefting leidde tot een grote cha os op het veld. Dc volkomen bui ten zijn zinnen geraakte Jan Lief ting kon slechts met de grootste moeite worden bedwongen Ar biter Helsma zag het kennelijk al lemaal ook niet meer. want plot seling mocht Jan Liefting van hem in het veld blijven KATWIJK Het ongeloof straalde na scheidsrechter Dick Siera's laatste fluitsig naal van ieders gelaat af. Niet in het minst van dat van Noordwijk-trainer Piet Bu ter. Terwijl hij toch bij de thee al wist dat zijn volgelingen Quick Boys zouden verslaan. "Omdat het toen nog 0-0 was en ik er van overtuigd was dat de goede dieptepasses zouden komen. In de periode kort voor rust bleek dat al. Maar ja, aan 5-0 durf je na tuurlijk nooit te denken". Arbiter Siera was. met zijn as sistenten, de enige die zonder sporen van emoties de dou- ches opzocht Met één fluitsig naal had hij alle plannen van Quick Boys doorkruist. De treffer uit de (direct geno men) vrije trap van Huug Aandewiel die de Katwijkers terug in de race leek te bren gen. wuifde Siera pardoes weg. Op dat moment géén 1—2, tientallen seconden later wel 0-3. De goed fluitende Leidenaar was kort in zijn commentaar "Die goal heb ik niet vanwege buitenspel afge keurd. Maar de vrije trap we gens obstructie mocht niet di rect genomen worden. Kenne lijk h.-.'fniemand gezien dat ik mijn hand had opgesto ken". Direct na het voorval volgde cc n van die dieptepasses waarover Piet Buter tri de pauze al zijn gedachten had laten gaan Hij zal echter niet hebben bevroed dat die van doelman Dick Dortmundt zouden komen. De Noord wijkse schaduwschutter van zaterdagmiddag stond tot driemaal ami lot OOH (It ba sis van een doelpunt 'Ik denk dat het in mijn hele le ven twee keer is gebeurd dat er uit een uittrap van mij iverd gescoord". "Beoordelingsfouten", noemde Quick Boys-libero Huug Aan dewiel het geschutter in zijn linie 'Bij die uittrappen dacht iedereen dat Theo Guyt op de 16-meleriijn zou staan om die ballen op te van pen".... Ook Ruud Bronng profiteerde eenmaal van Dortmundts 'voorzetten Met een totaals core van drie liet de rossige spits 2ich eindelijk weer eens echt zien "Ik ben met die Noordwijker die per sé van Quick Boys moet winnen Ik was ook niet extra gemoti veerd om wat Freek Rienks in de krant had gezegd Maar tn een belangrijke wedstrijd ben ik er Frans van der Veen is net zo n jongen. In een wed strijd met zo'n entourage wil ik vlammen. Ik denk dal ik in een stadion waar 80 000 men sen zitten over het doet heen zal klimmen".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17