Bankzitters typeren verschil bij xcelsior-F eyenoord Linder trainer bij Ajax Granaat ontploft op veld: 9 gewonden "Ontslag" van Mansveld wekt woede op "Roda moet opnieuw beginnen" MAANDAG 13 APRIL 1981 SPORT SPORT JERUSALEM (ANP) - Tijdens een voetbalwedstrijd tussen Hapoel Youlis en Hapoel Kfar Yassif, twee ploegen uit plaatsjes in Israël met voor namelijk Arabische inwo ners, heeft één van de toe schouwers zaterdagmiddag een granaat laten ontploffen. Dat gebeurde op het moment dat op het veld een handge meen plaatshad. De gevolgen waren een grote verwarring alom en negen gewonden, van wie er één ernstig aan toe is. De politie van Kfar Yassif was meteen ter plaatse om de dader te pókken en verder ge weld te voorkomen. Het duel werd gestaakt. ROTTERDAM - Het verschil was schrijnend en gisteren ook allesbepalend. Terwijl Feye- noord zich de luxe kon permitteren drie 'jonge" spitsen (Petursson, Peters, De Leeuw) op de bank te houden, moest Excelsior uit pure armoede ten slotte weer een beroep doen op de "oude" Joop van Daele. In de slotfase van de confrontatie tussen de Kuip- club en het veredelde C-elftal moest de routinier, die bijna zijn hele voetballeven lang ausputzer heeft gespeeld, opnieuw opdraven om de frontlinie van Excelsior te injecte- Het leverde niets op, maar de wan- hoopswissel met Rutjes was niet temin hard nodig, want als er iets AMSTERDAM - Kurt Linder wordt de nieuwe hoofd trainer van Ajax. De 47-jarige Westduitser heeft gis teren met de Amsterdamse club overeenstemming bereikt over een éénjarig contract met een optie voor het daaropvolgend seizoen. Nog deze week komt Linder, die momenteel in part time-dienst is bij de Zwitserse voetbalbond als coach van het B- elftal en Jong Zwitserland, naar Amsterdam om de verbintenis met zijn handtekening te bekrachtigen. In het verleden heeft Linder gewerkt bij het Zwitserse Young Boys, het Franse Olympique Marseille, Xer- xes/DHC en PSV. Het ligt in de bedoeling dat de trainer de huidige interim-oefenmeester Aad de Mos klaarstoomt voor het hoofdtrainerschap. Over 2 jaar moet De Mos volgens voorzitter Harmsen gereed zijn voor het grote werk. Linder was zaterdagavond overigens incognito aan wezig bij de wedstrijd AZ-Ajax. Hij vooral gecharmeerd van Wim Jansen t ning Jensen. Dat laatste mag merkwaardig heten, omdat het bestuur van Ajax de Deen liever kwijt dan rijk is. De Amsterdamse club is met het oog op het komend seizoen naarstig op zoek naar versterking. "Maar dat hangt mede af van een eventueel vertrek van Arne- sen en Lerby", verklaarde Harmsen zaterdagavond. "En met name Lerby zie ik nog niet vertrekken". Mochten de Denen de Meer de rug toekeren, dan zijn Asgeir Sigurvinsson van Standard Luik en Hall var Thoresen van FC Twente de eerste kandidaten om de opengevallen plaatsen in te nemen. Boven dien heeft Ajax bij Standard inmiddels een optie tot terugkoop van Simon Tahamata bedongen. Het be stuur zal echter met betrekking tot die laatste eerst ruggespraak houden met Kurt Linder. inmiddels duidelijk was gewor den dan was het wel dat op Wou- denstein dit seizoen een schreeu wende behoefte bestaat aan een scorende spits. Kansen worden nog altijd voldoende gecreëerd door het voor lijfsbehoud vech tende team, maar het eindpro- dukt van het voetbalspel wordt slechts zelden afgeleverd. Dèt, plus het geconcentreerde werk waarmee sluitpost Joop Hiele bij Feyenoord gisteren de kritiek van de laatste weken weerlegde, weerhield Excelsior ervan te profiteren van de ver moeidheid van de pas uit Geor gië teruggekeerde buur uit Rot terdam Zuid. Het ditmaal koel bloedige Feyenoord kreeg op die manier de royale marge (1-3) min of meer cadeau. Geprojecteerd op de prestaties van een paar "concurrenten" was dat een kostbaar presentje van het team van Hans Dorjee. De ge kwelde oefenmeester legde zich er echter snel bij neer. "Je moet ALKMAAR Opvallend trefzeker deed de voorjaarsmoeheid zaterdagavond een inval bij het voetbalcollectief van AZ'67. Gulzig knabbelde de tand des tijds in de tweestrijd met Ajax aan de tot voor kort zo feilloos werkende computerachtige aanpak van Georg Kessler, waar de toch al opdoemende slijtageverschijnselen eerder tegen NEC en FC Sochaux konden worden weggeschuurd. Uitgerekend nu de Alkmaarse Hout eindelijk eens was volgepakt, griste Frank Arnesen AZ het ongeslagen seizoenrecord uit handen, zoals met de 0-1 ook de van 15 mei 1979 daterende status van niet geklopte thuisploeg werd verpulverd. De strijd op drie fronten heeft zichtbaar zijn sporen nagelaten in Alkmaar. Erfvijand Ajax wees AZ-trainer Georg Kessler er ten overvloede op dat de al enkele weken optredende storing in het Alkmaarse mechanisme niet lan ger luchtigjes kan worden weg- gepraat. De diep in de stichting gewortelde hang naar erkenning op het nationale en internationa le vlak kan aan het slot van de lange voetbaljaargang '80/'81 niet anders dan met veel moeite wor den uitgedragen. "Ik ben moe, zeg maar doodop", sprak bij voorbeeld Jos Jonker, de onbaat zuchtige kilometervreter die in het prestigeduel met Ajax volle dig tot stilstand kwam. "Die wedstrijden in de competitie, in DEN HAAG - Supporters van FC Den Haag hebben in de nacht van zaterdag op zondag de ruiten ingegooid van het huis van voorzitter Pieter den Duik. Het ongenoegen was een regelrecht uitvloeisel van het feit, dat veel erop wijst dat Aad Mansveld volgend sei zoen niet meer in het Zuiderpark zal uitkomen. Mansveld is evenals Van Leeuwen en Wickel te duur voor de Haagse eredivisie club, die aan het eind van het seizoen een nadelig saldo zal hebben van om en nabij de 1 miljoen gulden. De vooruit zichten zijn in Den Haag zo somber, dat inmiddels een sa neringscommissie in het le ven is geroepen die de toe komst van FC Den Haag on der de loep gaat nemen. Inmiddels wordt al met de sug gestie gespeeld om de licentie van FC Den Haag te vergeven aan ADO, dat onder die naam betaald voetbal in de stad Den Haag zou moeten voortzetten. Voorzitter Pieter den Duik verwijt penningmeester Ge rard Weber een te voorbarige opstelling in de zaak- Mansveld. Deze voegde de 36- jarige ex-international afgelo pen week toe, dat in de huidi ge financiële situatie nog slechts sprake zal kunnen zijn van een miniem contract. Op initiatief van Den Duik zoekt FC Den Haag zijn heil nu in het bedrijfsleven. Dit als een allerlaatste poging om Mansveld te behouden. het UEFA-toernooi en in de na tionale bekerstrijd werken bij mij vooral geestelijk door", gaf ook Hugo Hovenkamp toe. "Na een pot kan ik niet meer slapen. Tot diep in de nacht kijk ik te genwoordig naar de video". De beelden van de samenvatting zullen Hovenkamp wellicht het idee hebben gegeven, dat hij zijn bijdrage had geleverd aan een sprankelend voetbalspektakel. Maar de Hilversumse virtuoos achter de montagetafel had de schaar en lijmpot gehanteerd op een manier, alsof het duo Listig en Bedrog zaterdagavond de gang van zaken in het program ma Voetbal '80 bepaalde. Anders dan de kijkbuis suggereerde, was AZ '67-Ajax een uiterst ver velend gebeuren dat in de aller laagste versnelling op de 18.000 kijkers werd losgelaten. De emo ties laaiden slechts buiten het veld op, waar de mobiele een heid gretig inhakte op de provo cerende Amsterdamse F- side en een groep jeugdige AZ- aanhangers; erbinnen regeerde behoudens de laatste 10 minuten de passiviteit. Vooral in de eerste helft scheidden de topploegen een wanprodukt af. De weder zijdse aanvalsacties ontbeerden tempo, durf en originaliteit. Met name AZ ging volledig voorbij aan de belangen van het publiek. De comfortabele voorsprong van 10 punten op 'concurrent' Feye noord kon de Noordhollanders tegen Ajax blijkbaar niet aanzet ten tot enige ondernemings geest. AZ bleek ingekapseld door vermoeidheid en ook door een bijna belachelijk aandoende angst. Hugo Hoven- waren geschorst. En al heeft Weijsters verdienstelijk ge speeld, je kunt hem niet met Jan Peters vergelijken". Het door Kessler neergelaten rook gordijn op het Alkmaarse onver mogen tot binding van de klandi zie werd later abrupt opzijge schoven door Kees Kist, die na rust weer eens mocht opdraven voor de door mandekker Peter Boeve afgeserveerde Kurt Welzl. "Er gebeurde gewoon niks", sprak de voormalige Europese topscorer, die in de slotfase twee maal het omvangrijke lijf van Piet Schrijvers als doelwit koos inplaats van de Ajax-poort. "Wil je het publiek aan je binden, dan moetje iets laten zien". Welnu, dat gebeurde zaterdag avond dus niet. Niet AZ, maar de lamlendigheid kraaide in Alk maar victorie. De vreugdedans van het Ajax-tweetal De Mos en Haarms deed na de 0-1 dan ook wat potsierlijk aan. De heren le ken bezig aan de viering van een kampioensfeest, terwijl in werkelijkheid de door vormver- lies aangetaste aanstaande kam pioen twee punten was ontfut seld. Maar goed, de roep om Tscheu la Ling was verstomd en alleen dat was voor De Mos al meegenomen. Want voor de ont moeting had de tegenwoordig Aad hetende Adrie de Mos zich in Ajax-kringen tot mikpunt van kritiek gemaakt, nu hij vrijdag zijn gezag tegenover Ling had la ten gelden. De aanvaller had zich te laat gemeld op het trainings kamp in Wassenaar en Ling kon met een bekeuring van 500 gul den in de achterzak de thuisreis Lisse aanvaarden. inzet van Sören Lerby (6) uit de hoek. Later zou hij kansloos zijn kamp: De concurrentie staat Het resultaat masseerde als dan wel ver op ons achter, in het verleden hebben Leeds United en Anderlecht in gelijke positie ook al eens de boot ge mist. Ik beschouw me pas kam pioen, als de rest ons niet meer kan bereiken". "Je kunt geen hoog tempo verlangen van jon gens, die veel op reis moeten en steeds weer wedstrijden moeten spelen", wierp Kessler zich zeu rend op als beschermengel van zijn spelers. "Bovendien moes ten we met een gewijzigde ploeg het veld in, nu Peters en Spelbos vaak het sluimerende gemor weg. En al zal Ling zich de ko mende week bij het bestuur moeten verantwoorden, voor De Mos was "de kwestie al uit de wereld". De 33-jarige Zoeter- meerse oefenmeester greep de 0- 1 winst op AZ aan om enige bra nie te acteren. "De ploegdiscipli- ne was geweldig, er heeft geen schakel aan ontbroken. We heb ben datgene gedurfd, wat dit sei zoen maar weinig ploegen heb ben gedaan. Vanuit een 3-4-3 op stelling heeft Ajax de zijkanten goed bewaakt. Lerby en Mole naar sloten de flanken voor AZ af'. In de praktijk werd het profiel ge schetst van wat in Zeist 'modern voetbal' heet. Kort op elkaar spe lende linies dus, mandekking alom en elke drang naar avon tuur bijvoorbaat uitgebannen. Boeve schakelde Welzl uit, zoals de goedspelende Steen Ziegler Pier Tol onzichtbaar maakte. Ook op het middenveld posteer den de pionnen zich gezagsge trouw tegenover elkaar. Achterin bij AZ klitte Richard van der Meer zich vast aan zijn opponent Kieft, zoals Hovenkamp Piet Hamberg inkapselde. Dat ging Hovenkamp goed af, omdat het spel volledig aan Hamberg voor bij ging. De van Servette geko men miskoop raakte voor rust twee ballen en werd na rust te recht door De Mos ingewisseld voor het van Elinkwijk afkomsti ge 17-jarige talent Gerald Vanen burg. Eén koppel past nog in de ze dorre opsomming Hans Reijnders, die als matige stand- in van Spelbos optrad, trad Hen- ning Jensen tegemoet indien die zich aan het front meldde. Maar dat gebeurde sporadisch, zodat De Mos enigszins doordraafde op het moment dat hij zichzelf op de schouder klopte voor de be toonde durf om in Alkmaar het 3-4-3 concept toe te passen. Al vroeg moest Wim Jansen zich bij Ajax laten vervangen door Kees Zwamborn. Een botsing met Ron Weijsters kwam hem op een liesblessure te staan. Kwalij ke gevolgen had de wissel Jan- sen/Zwamborn voor Ajax niet, al had Jansen in de openingsfase Boeve eenmaal de weg naar Treytel gewezen. Maar het ont stane probleem werd door de Amsterdammers soepel opge lost. Ziegler werd libero en Zwamborn schaarde zich braaf aan de zijde van Tol. Elke zet werd op het kleine speelterrein beantwoord met een tegenzet. De herhaalde pogingen van Met god om variatie in het wedstrijd beeld te stoppen, faalden. De lan ge passes van de AZ-libero mis ten zuiverheid, het duel dreigde kortom blijvend in een patstel ling te geraken. Wél forceerde Ajax voor rust de meeste cor ners, zoals na de pauze ook trou wens (totaalstand 11-4). Rijkaard en Kieft (2x) kregen na hoek schoppen van Arnesen aantrek kelijke mogelijkheden op de openingsgoal in de schoot ge worpen; Kieft tastte in de tweede helft na een pass van Arnesen nogmaals mis. Aan de andere kant gaf Kist tot tweemaal toe blijk van zijn botte vizier. In si tuaties, die eenvoudig om goals schreeuwden, knalde hij tegen Schrijvers op. Kessler: "Schrij vers heeft ballen gestopt, die een ander had laten gaan". De Ajax- sluitpost vond die visie een tik keltje overdreven. "Kist schoot zonder te kijken, ik hoefde me al leen maar breed te maken". Feitelijk tekende Kessler halver wege de tweede helft met de wis sel Van den Dungen voor Weij sters z(jn eigen ondergang "Weijsters had kramp, wat moest ik anders", vroeg de trainer zich naderhand wanhopig af. Maar de mutatie impliceerde voor Arne sen een lossere dekking van Jon ker. die hij vierde met de beslis sende 0-1. Vanaf rechts leidde Vanenburg de voor AZ dodelijke combinatie in, die via Ziegler en de nauwelijks door Van den Dungen gehinderde Molenaar liep. Zowel Rijkaard als Metgod kopte onder de voorzet van de als vervanger van Edo Ophof (verrekte kniebanden) optreden de Volendammer door. waarna Arnesen dé goal beheerst bin nenschoot. "Ik ben blij dat ik die beslissende voorzet kon geven", sloot Keje Molenaar een langdu rige afwezigheid triomfantelijk af. "Zoiets geeft de burger moed". In het andere kamp bleek Hugo Hovenkamp zijn spreekwoorde lijke lef te hebben verloren. "Lie ver had ik vorige week van NEC verloren. Van Ajax wil ik nu een maal niet verliezen. Ik ben bang dat al die wedstrijden ons op gaan breken. Met het Nederlands elftal mee heb ik dit seizoen 68 wedstrijden gespeeld. Ik wil niet zeggen dat we de beker moeten laten schieten. Maar dat ding hebben we al eens gewonnen. Het zou me eerlijk gezegd wel kom zijn als Go Ahead ons wipt". GERARD VAN PUTI EN ROTTERDAM - Een sterke tweede helft heeft Spar ta tegen een falend Roda JC een wat hoog uitgeval len, maar verdiende overwinning van 4-1 ge bracht. Tienmaal scoorden de Rotterdammers in hun laatste twee thuiswedstrijden. Een hoge pro- duktiviteit is echter geen garantie voor een goede recette. Er waren gisteren slechts 2500 toeschou wers op Spangen; een dieptepunt in het seizoen. In de eerste helft waren de Rotterdammers niet in staat afstand te nemen van de Limburgers, die geen enkel initiatief namen. Gebrek aan beweging van aanvalslijn en middenlinie maakte dat de de fensie van Roda JC amper voor problemen werd gesteld. Een vroeg doelpunt van René van der Gijp, Sparta's beste man, in de tweede helft maakte dat Roda JC moest komen. De verdediging werd verwaarloosd. Sparta maakte daarvan dankbaar gebruik. Mede door het goede werk van Tiktak en Advocaat op het middenveld werden vele kansen gecreeerd. Geels, beide malen aangespeeld door Van der Gijp, benutte er twee van. Van der Gijp zelf één. Hcn- drikx zorgde voor de tegentreffer. Trainer Piet de Visser, die een contract heeft gete kend dat hem nog twee jaar met de Limburgse club bindt, verzuchtte terecht na afloop: "Onze spelers hebben niet gedaan waarvoor ze gekomen w aren. Ze hadden Sparta in de eerste helft op ach terstand moeten zetten. We zullen met Roda JC he lemaal opnieuw moeten beginnen. Dat is een kei hard besluit. Maar ook het enig juiste." niet naar de loto kijken, maar naar de film", sprak hij zichzelf moed in. "Pas aan het eind van de reis weten we waar we staan. Deze nederlaag was ingecalcu leerd. want het was geloof ik 1932 dat we voor het laatst van Feye noord wonnen, thuis. Dus zorgen maak ik me nog niet Dat doe ik pas als we de kansen niet meer kunnen scheppen. Voorlopig be nauwt me alleen dat we niemand hebben die de ballen enn schopt". Waar bij Excelsior (dat in juni vier duels in Japan gaat spelen) het gebrek aan spitsen problemen oproept, daar zorgt een over schot aan aanvallers voor onrust bij Feyenoord. Sinds coach Va clav Jezek heeft gesteld dat wat hem betreft één. of twee front spelers aan het einde van het sei zoen kunnen vertrekken, maken vooral de voetballers met aflo pende contracten zich zorgen. Jan Peters vroeg al direct na die uitspraak een gesprek aan met de trainer en manager Stephan; Petur Petursson is van plan dat op korte termijn te doen. Ook hij wil nu wel eens weten waar hij aan toe is. De voor zijn blessure zo sterk voetballende IJslander, die eerder in deze jaargang een eerste clubaanbieding hooghar tig afsloeg, kngpt 'm nu hij na zijn rentree nog niet eenmaal een prestatie van niveau heeft neer gezet. Hij heeft het gevoel dat hij in Tiflis alleen mocht spelen, om dat hu daar in de etalage kon worden gezet voor een groot pu bliek, maar de interesse van an dere clubs is nog minimaal. Van daar dat ook hij wil weten waar hij eigenlijk "staat" bij Feye noord, dat hem gisteren "rust" gunde. Althans, volgens Jezek, want Petursson zelf wist er niets van dat hij om die reden uit het team was gehouden. Het be vreemdt hem verder dat hij slechts één keer de speciale trai ning kreeg, waarom hij had ge vraagd. De twijfel, waaronder Petursson daardoor gebukt gaat. is bij Jan Peters inmiddels weggenomen. Jezek en Stephan verzekerden de zeker niet sterkere Gorkum- mer vorige week vrijdag dat hij niet weghoeft uit de Kuip. Het was een opluchting voor Peters, die vonge week nog zo zwaar te leurgesteld was dat hij niet mocht invallen tegen Dinamo Ti flis dat hij zijn conclusies al ge trokken had Hij schermde toen in elk geval hevig met een aan bieding van een Belgische club. Nu zegt hij: "Ik kan nog weg, maar ik heb nog geen beslissing genomen en ik weet nu waar ik aan toe ben. Als ik wil blijven hoef ik niet in te leveren op mijn salaris, maar misschien wel op wedstrijden. Het ligt er maar aan waarvoor je dan kiest: alle wed strijden spelen bij een andere ploeg, of misschien 22 duels uit komen voor Feyenoord Ik weet het nog niet, ik wacht het nog even af Gisteren moest hij dat 85 minuten doen; toen mocht hu invallen voor Kac/or, op een moment dat de partij allang gelopen was. Kaczor. invaller Bouwcns en Notten (na goed jagen van Sta- fieu) hadden de openingstreffer Vip uitblinker Plasman voor dien allang teniet gedaan. De Kuipploog had er niet eens al te veel energie voor nodig gehad, omdat Excelsior eenvoudig bleef weigeren de meest nante moge lijkheden te benutten in de spor tieve derby, waarin alleen Ton van der Padt over de schreef ging (hu zag dan ook geel) Het kwam Feyenoord goed uit dat met een minimum aan inspan ning het maximale rendement was verworven, want er wacht een zwaar programma. Morgen vertrekt het team naar Wenen, waar het woensdag als sparring- partner fungeert voor het natio nale elftal van Oostenrijk. Een wedstrtjd die al eerder was afge sproken. maar die Feyenoord in dit stadium niet bepaald gelegen komt met de competitiewed strijd tegen Groningen (op paas zaterdag) en de return tegen Di namo in het vooruitzicht. Jezek liet dan ook duidelijk bluken niet erg gecharmeerd te zun van de ocfenpartij. waarmee meer de commcrciéle dan de sportieve belangen gediend zun Ik heb die afspraak geaccepteerd, maar hij is niet op mijn verzoek ge maakt. Gunstig is alleen dat we niet in onze sterkste opstelling hoeven aan te treden" PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13