Blijven praten met Moskou Milj oenen aan hulp voor Afrikaanse vluchtelingen Relatie Europa- VS zwaar op de proef gesteld Scherpe kritiek leden op Poolse partijtop HEES Bondskanselier Schmidt benadrukt noodzaak dialoog: HH Amnesty International: leger El Salvador heeft "dodenlijst" VRIJDAG in APRIL 1981 WARSCHAU DPA Reuter GPD De Poolse leiding en vooral het politbureau zijn gisteren in aan wezigheid van partijleider Karna zeer scherp gekritiseerd op dc Leninschccpswerf. De gewone partijleden zijn het niet eens met uitspraken van leden van het Po litbureau en keuren ze daarom af. zo zei een van de sprekers on der bijval van de duizenden aan wezigen. "Wie is de partij"?, riep een spreker in een door de Pool se radio uitgezonden flits van de discussie. "Zijn dat de drie mil joen gelijk denkende leden of is dat de kleine kring van de lei ding die er over kwesties betref fende partij en vaderland een an dere mening op nahoudt?". "De overtuiging wint veld dat slechts de gewone partijleden vernieu wing in de partij nastreven", al dus de spreker. Het officiële Poolse persbureau PAP meldde gisteren dat in de afgelopen acht maanden centrale partijorganen meer dan vijftig personen uit hun functie hebben gezet, terwijl in de provincie on geveer tweehonderd functiona rissen hun post kwijtraakten. De regering heeft ongeveer twintig ministers en dertig onderminis ters vervangen, aldus PAP. dat verdere veranderingen aankon digt in verband met economi sche hervormingen. De Poolse partijleider Kania. bena drukte op de bijeenkomst dat Polen zijn problemen uitsluitend met eigen kracht en eigen poli tieke middelen moet oplossen Er zijn conflicten en er is kritiek in de partij maar hierover is men het "in bijna de hele partij" eens. aldus Kania. Kania beloofde een grondige ana lyse van de Poolse crisis en ook dat op de na Pasen te houden openbare zitting van het centrale comité over personen in de par tijleiding zal worden gesproken. Tsjechoslowakije wil dat Polen zo snel mogelijk en zo nodig met militair geweld lot de orde wordt geroepen. Dat was duidelijk af te leiden uit de woorden van de Tsjecholsolwaakse minister van buitenlandse zaken. Bohuslav Chnoupek. tijdens een gesprek met buitenlandse journalisten. In 1968, zei Chnoupek. was de lei dende rol van de Tsjechoslo- waakse communistische partij in gevaar. Dat is nu ook het geval in Polen, zei hij. Op de vraag of een interventie van de Warschau- paetlandcn in Polen onafwend baar is. antwoordde hij voorzich tig dat het niet onmogelijk is dat de partij de controle over het land houdt. Maar. aldus Chnou pek. de politieke situatie in 1968 en die van Polen op het ogenblik lopen parallel. Gevraagd over de Poolse nieuwe vakcentrale Solidariteit, zei de minister dat Solidariteit niet de belangen van de arbeiders verte genwoordigt. Er was helaas geen tijd om de Tsjechoslowaakse mi nister te vragen waarom dertien miljoen Polen uit de communis tische vakcentrale zijn gestapt en er tien miljoen zijn overgegaan naar Solidariteit De Sowjet-Unie heeft ongeveer 100 transporthelikopters. 50 tot 100 transportvliegtuigen en 500 tot 1000 piloten en technische spe cialisten naar Polen overge bracht. berichtten gisteren Ame rikaanse officiële kringen. De vliegtuigen en helikopters wer den vorige week vrijdag gevlo gen naar Legnice. het Sowjetrus- sische militaire hoofdkwartier in het zuidwesten van Polen. Dit gebeurde onder dekking van de duisternis, waarschijnlijk om de Poolse regering om de tuin te lei den. aldus de officiële kringen De aantallen liggen aanzienlijk on der die welke nodig zouden zijn voor een Russische militaire in terventie, maar niettemin is de Amerikaanse bezorgdheid over de Sowjetrussische bedoelingen erdoor toegenomen De Amerikaanse kringen vragen zich af waarom de toestellen en helikopters naar Polen werden gevlogen vanuit Tsjechoslowa kije en niet rechtstreeks over de Russische grens heen. Ook berichtten zij dat Russische luchtstrijdkrachten woensdag zijn begonnen aan een lucht machtoefening in het zuidwes ten van Polen De officiële krin gen weidden niet uit. maar NBC televisie deelde gisteren mee dat de manoeuvres bombardemen ten en beschietingen van doelen op de grond omvatten en dat vliegtuigen van de meeste lan den van het Pact van Warschau eraan meededen. Luchtmachtoefeningen in Oost- Europa zijn niet ongewoon voor dit jaargetijde, maar de Ameri kaanse spionage houdt deze zorgvuldig bij om te kunnen vaststellen of zij niet gebruikt worden als dekmantel voor gro tere bewapening van de Russen in Polen BONN Reuter/AFP'DPA) De Westduitse bondskanse lier Helmut Schmidt is vastbesloten de dialoog met Mos kou en Oost-Berlijn voort te zetten ondanks de huidige spanning in de Oost-Westbetrekkingen als gevolg van de Russische inval in Afghanistan en de crisis in Polen. In een jaarlijkse regeringsverkla ring over de "situatie van het land" bevestigde Schmidt dat de Russische president Brezjnjev dit jaar een bezoek zal brengen aan Bonn. Hij legde er de nadruk op dat de dialoog met de Sowjet- Unie niet onderbroken mag wor den, juist niet in een tijd van spanning. "Hoe intensiever de betrekkingen tussen Oost en Reagan blij met NAVO- verklaring WASHINGTON (AFP Reuter) - President Reagan heeft zich gisteren zeer tevreden ge toond met de uitspraak van de NAVO-Yninisters van de fensie dat er een verband moet worden gelegd tussen het internationale gedrag van de Sowjet-Unie en de ope ning van onderhandelingen over wapenbeheersing. De president is ..bijzonder tevre den met deze duidelijke uit drukking van de eenheid van bondgenoten", aldus een ver klaring van het Witte Huis. Woordvoerder Larry Speaks z?ei verder dat het communi qué dat de ministers deze week na hun beraad in Bonn uitgaven, het resultaat is van ..intensieve besprekingen" tussen Amerika en de Euro pese bondgenoten sedert 20 januari. President Reagan zal „vrijwel zeker" komend weekeinde het ziekenhuis verlaten en naar het Witte Huis terugke ren, zo hebben behandelende artsen meegedeeld. De koorts bij de president, die vorige week maandag bij een aanslag een kogel in de long kreeg, is nu geweken. West zijn. en hoe beter de relaties tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie zijn. des te beter zal het voor ons Duitsers zijn" al dus de bondskanselier. Schmidt verklaarde nog steeds te hopen op een ontmoeting met de Oostduitse leider Erich Honec- ker zodra de internationale situa tie het toelaat. Een dergelijke bij eenkomst is al twee maal uitge steld. De bondskanselier richtte een waarschuwing tot Moskou in verband met Polen. "Elke po ging tot interventie met geweld in Polen kan de wereld verande ren", aldus Schmidt. Slechts door bphoud van een klimaat van samenwerking in Europpa kan het Westen "de Polen ook in de toekomst helpen bij het over winnen van hun grote economi sche problemen". Ontspanning Over de ontspanning zei Schmidt dat "degenen die nu zeggen dat de ontspanning voor alles ver antwoordelijk is en de Russische wapenopbouw heeft bevorderd zich zien gesteld voor de vraag hoe groot de Sowjet-bewapening zou zijn geweest in een tijd van koude oorlog". Deze opmerkin gen waren volgens waarnemers bedoeld als reactie op de scepti sche houding van de Amerikaan se minister van defensie Wein berger jegens ontspanning. Schmidt sprak zich uit voor be gin van Amerikaanse-Russische onderhandelingen "voordat in Europa de eerste (nieuwe) Ame rikaanse wapens worden gesta tioneerd". dat wil zeggen vóór 1983. Tegelijkertijd benadrukte Schmidt echter dat het doel van deze onderhandelingen moet zijn een "zo laag mogelijk mili tair evenwicht" te bereiken. Hij toonde zich ervan overtuigd dat de onderhandelingen "in de be trekkelijke nabije toekomst her vat worden". Kritiek Het Russische persbureau Tass heeft bondskanselier Schmidt gisteren beschuldigd van een misleidend gegoochel met cijfers over kernwapens in de rede die hij gisteren heeft gehouden. "Door te stellen dal de Sowjet- Unie superioriteit heeft bereikt op het gebied van de raketten voor de middellange-afsland goochelt de bondskanselier met cijfers", aldus Tass. \ls oud-minister van defensie moet Schmidt weten dat je de ene middellange-afstandsraket niet met de andere kan vergelij ken. Wat wel vergeleken kan worden is het totaal potentieel aan middellange-afstandswa- pens, waarbij ook de Amerikaan se kernwapens die nu al in Euro pa staan, gerekend moeten wor den. aldus Tass. Tass voegde hier nog aan toe dat Schmidt in februari nog heeft ge zegd dat er een militair even wicht bestaat in Europa. "De stand van zaken kan niet in enke le weken veranderenSchmidt heeft kennelijk verhalen over de superioriteit van de Sowjet-Unie nodig, om zijn steun aan het op stellen van Kruis- en Pershing-2- raketten van de NAVO te rechtvaardigen, zo besluit het Russische persbureau zijn kri tiek. (ADVERTENTIE GENEVE - Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken heeft donderdag als eerste spre ker op de „Internationale confe rentie voor hulp aan vluchtelin gen in Afrika" (Icara) in Genve een bedrag van 22.5 miljoen gul den toegezegd. Dit bedrag voor hulp aan Afrikaan se vluchtelingen komt boven op de al eerder dit jaar toegezegde 10.3 miljoen gulden voor het VN- Hoge Commissariaat voor Vluchtelingen (UNHCR) en an dere vluchtelingenprojecten. ter wijl in de begroting ongeveer 50 miljoen gulden was vrijgemaakt voor noodhulp. Omdat er dit jaar minder geld nodig is voor het lenigen van de vluchtelingen nood in Indo-China. kon de 22,5 miljoen voor het Afrikaanse con tinent worden vrijgemaakt Van de geschatte 10 miljoen vluch telingen in de wereld leeft de helft in Afrika: 5 miljoen mensen in 25 landen. Oorzaak van dit gi gantische vluchtelingenpro bleem vormen de militaire avon turen die diverse Afrikaanse lan den (bijv. Ethiopi en Somali) aangingen, alsmede de ernstige droogte in het Sahel-gebied. Voorts zijn er in de zgn Front- lijnstaten veel vluchtelingen voor het apartheidsbeleid van Zuid-Afrika. In totaal werd gisteren door deel nemende landen aan de confe rentie reeds meer dan 900 mil joen gulden toegezegd De Ver enigde Staten alleen al beloofden bij monde van VN-ambassadeur Jeane Kirkpatrick een bedrag van ruim 500 miljoen gulden te zullen bijdragen Verschillende landen, waaronder Denemarken en Zweden, hekel den op de conferentie het Zuid afnkaanse apartheidsbeleid, dat volgens hen tot een enorm aantal vluchtelingen in de buurlanden heeft geleid. Om hiervoor een op lossing te brengen, werd gepleit voor internationale druk op Zuid-Afrika om hel pad van de apartheid te verlaten en om de il legale bezetting van Namibi te beindigen. Als voorbeeld voor een oplossing van het probleem Namibi werd de overgang naar het zwarte meerderheidsbewind in Zimbabwe genoemd. De extra toezeggingen die minister Van der Klaauw op de Icara-con- ferentie deed, zullen worden ver deeld over het Hoge Commissa riaat (5 miljoen gulden), het Afri kaanse programma van het Rode Kruis (2.5 miljoen), terwijl nog eens 15 miljoen wordt gereser veerd voor probleemgevallen die zich in de loop van het jaar aan bieden Dat daarbij de concen- tratielanden voor Nederlandse ontwikkelingshulp speciale aan dacht zullen krijgen, ligt in de lijn van de verwachtingen. Ook deze landen, onder andere Tan zania. Zambia. Soedan en Kenia, hebben bijzonder zwaar te lijden onder toestromende vluchtelin gen uit een aantal buurlanden. (ADVERTENTIE BRUSSEL De eerstko mende weken worden be slissend voor de verhou ding tussen Amerika en de Europese NAVO-bond- genoten. De samenhang van de westelijke alliantie staat op het spel als de re gering van president Ro nald Reagan doof blyf voor de grootste zorg van de belangrijkste Europese partners: Wanneer gaat Washington met Moskou praten over vermindering van de kernbewapening in Europa Deze conclusies zijn afkomstig van Brusselse wa 'wittebroodsweken' tussen de Reagan-adminislralic en de NA- VO-partners in Europa nauwlettend hebben gevolgd. De eerste ontmoeting tussen de nieuwe Amerikaanse minister van defen sie Caspar Weinberger en znn collega's van de andere NAVO- landen. begin deze week in Bonn. bevestigde ten oven loede dat de nieuwe ploeg in Washington nog geen duidelijk beleid heeft Voor de Europese NAVO-landen - Duitsland. Nederland en Belgi voorop - is de kernbewapening in Europa het belangrijkste poli tieke vraagstuk. Al ruim een jaar voert de Sowjet-Unie een pro- paganda-offensief tégen het NAVO-b< luit van december 1979 om in West-Europa 572 Kruis en Pershing-2 raketten te plaat sen. Moskou deed voortdurend voorstellen om over deze kern wapens te gaan pralen, maar steeds onder voorwaarden die voor het Westen onaanvaardbaar waren Aan Russische zijde werd de kernbewapening inmiddels opge voerd. in een tempo van n nieuwe SS20-lanceerinrichting por week. Er zijn er nu 220. elke lanceennnchting kan een raket met drie onafhankelijk richtbare kernkoppen met een bereik van 5000 kilometer afschieten De Russische kernbewapening die op Europa is gericht is dus nu al groter dan het antwoord van de NAVO op deze machtsontplooiing, dat overigens pas in 1983 effectief wordt. En dat maakt haast bij onderhandelingen gebo den. Geen haast Amerika heeft echter geen haast. De Carter regering maakte geen werk van het tweede deel van het NAVO-besluit tot de TNF- modernisenng, namelijk het aanbod om over de Europese kern bewapning met Moskou te gaan praten. En de regering Reagan, pas twee maanden in functie, heeft een andere prioriteit die die van de Europese NAVO-partners te boxen gaat eerst moet de Amerikaanse militaire macht worden versterkt Amerika moet vanuit een positie van kracht nu t Moskou kunnen onderbande- len. dat is de belofte waarmee Reagan de verkiezingen won Reagan en zijn ministers willen eerst een program tot versterking van de Amerikaanse defensie door het Amerikaanse parlement loodsen. En dat kost nog wel enkele maanden Aan de andere kant van de oceaan groeit de vrees dat het NAV< dubbi II (TNF-modernisering onderhandelen) in gevaar komt als die onderhandelingen niet op gang komen Die zorg is het grootst in Bonn. waar bondskanselier Helmut Schmidt te maken heeft met een toenemende oppositie tegen de kernbewapening. Schmidt vreest dat het NAVO-besluit 'omvalt' als het kernwapen- gesprek met Moskou uitblijft Als er voor het eind van dit jaar niet over vermindering van de kernbewapening wordt gepraat, dan ontstaan er politieke problemen Niet alleen in Duitsland zelf. maar ook tussen Duitsland en Amerika, waarschuwde de bondskanselier afgelopen maandag al - niet bij toeval de dag dat de Amerikaanse minister van defensie Weinberger in de Duitse bondshoofdstad aankwam Schmidt steekt dus - zoals dat heet - 'zijn nek ver uit' Hij deed dat mede omdat de Duitse minister van buitenlandse zaken Gen- scher vorige weck in Moskou al tot de conclusie was gekomen dat de Sowjet-leiders 'zonder voowaarden vooraf met Amerika over de kernwapens willen praten Maar minister Weinberger, tot voor kort in de Verenigde Staten bekend als begrotingsde- kundige. liet zich niet intimideren door de Duitse demonstratie Dat bleek op de bijeenkomst van de Nuclear Planning Group, die daarna in Bonn plaats had De machtsontplooiing van Russische troepen rond Polen vond Weinberger veel belangrijker dan onderhandelen met de Russen over vermindering van de kernbewapening Hij stelde voor een verklaring uit te geven dat het kernwapengesprek niet op gang zal komen zolang er kans bestaat dat de Sowjet-Unie met mili taire middelen in Polen ingrijpt De Europese NAVO partnors weigerden. Dat zou immers betekenen dat Weinberger een vrij brief kreeg om de onderhandelingen over de kernwapens op de lange baan te schuiven. Alle defensieministers waren het er in Bonn over eens dat een aanbod tot concrete onerhandelingen aan Moskou niet op zijn plaats zou zijn. nu de Russische militaire machtsontplooiing in en rond Polen een hoogtepunt bereikte Maar. zeiden de Europe se bewindslieden, die situatie kan zsnel erandcren Over enkele weken kan zo'n aanbod misschien wel worden gedaan Weinber ger bleef doof. Op zijn aandringen werd in een mondelinge ver klaring opgenomen dat de 'dreiging met militair ingrijpen de basis voor onderhandelingen ernstig zou ondermijnen SALT Het meningsverschil over Polen was in essentie oen verschil in taxatie. Pnncipiler van aard was Weinbergers weigering in het communiqu over de bijeenkomst van de Nuclear Planning Group te spreken over kernwapenoverleg in het kader van het SALT-proces Omdat het SALT-2-verdrag door Reagan onaan vaardbaar wordt geacht, wilde Weinberger geen vermelding van SALT - ook al had hij volgens de Nederlandse defensieminister De Geus wel gezegd vast te houden aan het SALT-proces Op aandrang van de Europese NAVO-landen werd de SALT fra-e wel opgenomen in de geheime notulen VU) het NPG Maar met het communiqu. dat voor de buitenwereld is bestemd, kregen de Amerikanen hun zin geen woord over SALT Deze kwestie lekte niettemin toch uit. i.i de Duitse de i u n t« r Hans A pel Hij noemde de gang van zaken bizar Ik heb Wcin berger gezegd dat ik dit bekend zou maken", aldus Adel in een gesprek met Duitse journalisten Dit voorval toont hoezeer de spanning tussen Bonn en Washing ton is opgelopen. En het was dus niet voor niets dal bondskanse lier Schmidt donderdag, voor de zoveelste keer in enkele weken, verklaarde dat het kernwapengesprek tussen de Amerikanen en Russen 'op relatief korte termijn verwacht kan worden Maar Bonn is er toch niet gerust op. dat de regering Reagan de ernst van de kernwapendiscussie die in Europa wordt gevoerd, op haar waarde schat De NAVO-raad van ministers van buitenlandse zaken, op 4 en 5 mei in Rome. belqofl nu de proef voor de samenhang van hei bondgenootschap te worden Na alle Duitse verklaringen bezoeken van Europese ministers aan Washington, na Weinbe gers confrontatie met zijn collega s, lijkt de vergadering in Ron laatste gelegenheid om de rangen te sluiten Op straffe v.i illen' van het NAVO-dubbelbesluit. JAN GERRITSEN allo het 'o Jouw bruidsjapon hangt in onze BRUID-SHOP. Perfect en betaalbaar. Venestraat/ Pasadenha, Den Haag. Tel. 070-468952. LONDEN (DPA'UPI) Amnesty International, de internationale organisatie die zich beijvert voor de naleving van de mensenrech ten. heeft gisteren de strijdkrach ten van El Salvador verweten, dat zij een dodenlijst hebben op gesteld met daarop de namen president Jose Napoleon Duarte vraagt de organisatie de cring van El Salvador het le an deze 138 personen te be- i 138 r Int Onder doze r denlijst ah aangeduid, gens Amnc 138 p ïensen. die op de d< "verraders" worde bevinden zich vei ehte strijde reetorc naansc veiligheidstroepen Dertig leden van de gevreesde poli- verder verzocht een officieel on- tie van El Salvador, die ressor- derzoek in te stellen naar een teert onder het ministerie van fi nancien. zijn ontslagen omdat zij buiten hun boekje zijn gegaan De mogelijkheid bestaat dat zij ter verantwoording zullen woi den geroepen, verklaarde giste 3o- ren het hoofd van de Salvado- massamoord die afgelopen dir dag heeft plaatsgevonden. Da; bij werden meer dan 20 men» in een buitenwijk van de hooi stad San Salvador gedood Yi gens ooggetuigen do< riaanse veiligheidsdienst landsc zaken werd zorgvuldig De Amerikaanse regering heeft vermeden de regering Duarte gisteren herhaald dat zij geheel verantwoordelijk te stellen voor staal achter de r «gering van El de moord Salvador, maar n leer informatie Volgens de verklaring staat de wil over de ma issamoord van Amerikaanse regering in verbin dinsdag op mit istcns twintig ding met de regering van Duarte. weerloze burgers in dat land om te prolteren de feiten te er In een dcsbctrcfft nde verklaring nemen over "dit meest recente van het minister ie van buiten drama

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9