Sociale premies worden verhoogd Braks: vlaggetjesdag komt er Jaar cel geëist tegen afpersende vliegers NSM lijkt met drie miljoen nagered Compromis tussen Kamer en kabinet Wiegel verkiest toch provinciale brandweer Hypotheeklast lichter via betalingsregeling Kamer kritisch over uitblijven visserijbeleid VRIJDAG 10 APRIL 1981 BINNENLAND AMSTERDAM (GPD) - Tegen drie vliegers die begin vorig jaar hebben ge probeerd Heineken een bedrag van an derhalf miljoen gulden af te persen, heeft de officier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank, mr. F.H. von Meijenfeldt. gisteren een jaar gevange nisstraf geëist. De drie advocaten vroegen daarop vrij spraak of ontslag van rechtsvervolging, onder meer omdat zij dan wellicht nooit meer werk zouden kunnen krijgen. De verdachten gaven toe dol en dom te hebben gehandeld. De rechtbank zal op 23 april uitspraak doen. Het plan om de brouwerij een groot be drag afhandig te maken, was gerezen in december 1979 en was afkomstig van de 33-jarige Ruud van der Z.. die geld no dig had omdat hij een huis had gekocht dat te duur was en bovendien een zeer los leven leidde. Hij betrok daarin zijn collega-gezagvoerder Nico V. (36). die niet in geldnood zat maar best wat kon gebruiken en bovendien avontuur rook. en de tweede vlieger Cornells B (34). Het drietal koos als dekmantel een fictie ve bevrijdingsorganisatie, de South Af rican Liberation Organization, en spra ken hun eis in het Engels in op een bandje. Wanneer Heineken niet zou be talen, zouden zij blikjes bier inspuiten met gif en tussen de aanwezige voorra den moffelen in warenhuizen in Neder land. Engeland en West-Duitsland. Het bandje werd op 21 december 1979 per post opgestuurd en kwam terecht bij de directie-secretaresse van Heinekens raad van bestuur, de 36-jangc mevrouw K. van Gaans. In overleg met bestuurs lid Van de Vijver - de overige leden wa ren met vakantie - werd de politic op de hoogte gebracht, waarna gewacht werd tot ..de buitenlanders" opnieuw contact zouden opnemen. Van der Z. meldde zich telefonisch na en kele dagen met de vraag of het bandje ontvangen was. Mevrouw Van Gaans ontkende dat. maar het viel haar wel di rect op dat de goed Engels sprekende man alle Nederlandse namen zonder ac cent uitsprak. Daarmee werd het duide lijk dat het om een misdrijf van Neder landsen huize ging. maar wel was Hei neken zeer benauwd voor de vergifti ging van bier. zowel uit een oogpunt van volksgezondheid als van inkom stenderving. Slipgevaar Nadat de zaak tot 9 januari 1980 was ge rekt, werd afgesproken dat op 11 januari een koffer met geld zou worden gedepo neerd bij een waarschuwingsbord ..slip gevaar" in Burgerveen. dicht bij het huis van V. De koffer kwam. gevuld met kranten, maar werd niet gedeponeerd om de eenvoudige reden dat de chauf feur - een rechercheur - verscheidene van zulke waarschuwingsborden tegen kwam. de weg kwijtraakte en terugkeer de naar Amsterdam. Wel was intussen de identiteit van de me de-afpersende V. komen vast te staan. Toen zij de maandag daarop naar Hoorn reden om telefonisch verhaal te halen, werden zij in de telefooncel gearres teerd. Zij legden een volledige bekente nis af. zaten zeven weken in voorarrest en kregen ontslag van hun maatschap pij, Transavia. Nadat zij vrijgekomen waren moesten Van der Z en y. hun huis verkopen en begonnen zij direct met solliciteren, al was het maar om te voorkomen dat hun brevetten zouden verlopen V. verklaar de tijdens de zitting dat hij 250 sollicita tiebrieven had geschreven V. heeft nu bijna een andere baan. ver weg. maar er is nog geen contract. Van der Z.. die ook in Leiden heeft ge woond. heeft geen huis meer en een schuld van 400 000 gulden Hij heeft in de VS een omscholingscursus v ander vliegtuigtype gevolgd en staat klaar om met zijn ge/in naar elders te vertrekken, terwijl B. thans in de proef tijd van een half jaar zit bij een Afri kaanse maatschappij In die tijd mag hij niet het land verlaten of hij moet zijn werkgever het waarom verklaren. DEN HAAG (GPD) - De ww-premie zal met één procent worden verhoogd en de aow-premie met een half pro cent. De verhoging van de accijns op benzine en dieselolie gaat niet door. maar wel zal in plaats daarvan het hoogste tarief van de btw met een half procent stij gen. Dit is de voorlopige balans die kan worden opgemaakt na het bezüi- nigingsdebat in de Tweede Ka mer, dat na Pasen zal worden voortgezet. Kabinet en Kamer konden gisteren niet tot overeen stemming komen, maar bereik ten op een aantal punten wel een compromis. Daartoe behoort ook het voorstel van het CDA om de "echte mini ma" een eenmalige uitkering te verstrekken, waarbij gedacht wordt aan netto 250 gulden voor een gezin van twee personen, met een toeslag voor ieder kind erbij. De koopkracht voor de laagste inkomens gaat evenwel met drie proeent achteruit, die van modaal (35.000 gulden) met vier procent en die van vier maal modaal met vijf procent. Verder is overeengekomen dat de eigen bijdragen van mensen die worden verpleegd in een tehuis dat onder de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten valt, ver sneld zullen worden verhoogd. De voorgenomen afschaffing van de toeslaghen voor langdurig werklozen en wao-ers gaat dit jaar niet door. De eerdergenoemde verhoging van de sociale premies levert in to taal 885 miljoen op. Doordat het kabinet niet op alle punten zijn zin heeft gekregen, zal het tekort voor dit jaar met ongeveer 300 miljoen toenemen. De problemen tussen Kamer en DEN HAAG (ANP) - Minister Wiegel (binnenlandse zaken) heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp voor een nieuwe brandweerwet ingediend op ba sis van een provincialisering van de brandweer. Het gaat in feite om twee wetsont werpen, een overgangsregeling naar een proviciale brandweer, waarin de inmiddels vrijwel vol tooide regionalisatie van de brandweer een wettelijke basis meekrijgt, en de definitieve brandweerwet waarin de eindve rantwoordelijkheid voor de brandweer bij de provincie komt te liggen. In de wetsontwerpen pint de mi nister zich.niet vast op een ter mijn waarbinnen de regionale brandweer moet zijn overgegaan in een provinciale. Die tijd is aan gebroken op het moment dat de provinciale herindeling een feit is en ook de nieuwe provincies in staat zijn alle taken uit te voeren. Ook geeft hij geen regels voor af bouw en inwerkingtreding van respectievelijk de regionale en provinciale brandweer. Deze re gels dienen naar de mening van Wiegel pas geformuleerd te wor- WEERRAPPORTEN den als het moment van over gang is aangebroken. Tegen het provincialiseren van de brandweer is zowel door de Ne derlandse Vereniging van Brandweercommandanten als de (advies)Raad voor de Territo riale Decentralisatie (RTD) fel protest aangetekend. Een van de belangrijkste bezwaren tegen de provincialisering is dat de af stand tussen de top en de men sen die het moeten doen. te groot wordt. Ongeveer 85 procent vanf het tota le gemeentelijke brandweerper soneel bestaat uit vrijwilligers die over het algemeen behoefte hebben aan een min of meer per soonlijke band met de leiding. In zijn memorie van toelichting zegt Wiegel dit probleem opge lost te hebben door de verant woordelijkheid voor de uitvoe rende taak van de brandweer bij het gemeentebestuur onder te brengen. De verantwoordelijk heid voor de organisatie en het beheer komen bij de provinciale autoriteiten te liggen. Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagcnfurt i. Si onbew. 18 8 onbew. 19 7 onbew. 18 3 onbew. 19 9 half bew. 20 11 :waar bew. 14 9 half bew. 23 14 onbew. 19 10 onbew. 19 6 onbew. 21 6 Mallorca Munchen Oslo geheel bew. 16 12 22 13 19 12 Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis geheel bew. licht bew half bew half bew licht bew Christina: derde kind op komst DEN HAAG (ANP) - Prinses Christina verwacht begin okto ber haar derde kind Dit heeft het secretariaat van prinses Juliana gisteren bekend gemaakt. De prinses heeft reeds twee kinde ren uit haar huwelijk met Jorge Guillermo Bernardo Frederico Tomas, die drie jaar oud is en de écn jaar oude Nicolas Daniel Mauricio. In juli 1978 had de prinses een miskraam. kabinet ontstonden als gevolg van een onverwacht harde op stelling van de CDA-fractie vroeg in de avond. De christen democraten beschouwden de antwoorden, die minister Van der Stee (financien) gaf, als vol strekt onvoldoende. Dat leidde ertoe dat woordvoerder Van Dijk in eerste instantie verregaande maatregelen eiste om de inko mens van de laagste groepen te beschermen. Later in het debat verzachtte de fractie haar opvattingen enigs zins, waarna overeenstemming met coalitiegenoot WD en het kabinet binnen bereik kwam. Het nieuwe compromis zal ech ter eerst door ambtenaren van fi nanciën berekend moeten wor den, zodat in de laatste week van april het debat hervat wordt. Onder druk van de CDA-fractie ging minister Van der Stee als nog door de knieën voor de eisen van de christendemocraten. Hij zegde toe met name op het punt van de dekking van de voorgeno men maatregelen de lijn van de Kamermeerderheid te volgen. Als voorwaarde eiste hij dat de beide regeringsfracties zonder meer akkoord zouden gaan met de overige plannen van het kabi net. CDA-woordvoerder Van Dijk slik te daarop zijn voorstellen om de verhoging van de AOW en WW- premies te beperken in. Dat bete kent dat het van totale pakket het kabinet in ieder geval zo'n f2,25 miljard heeft weten binnen te halen. Belangrijk is ook dat CDA en VVD ook hebben inge stemd met de verdeling van de lasten over de verschillende in komensgroepen. Overige maatregelen waarover overeenstemming werd bereikt zijn: - een bezuiniging van 120 miljoen gulden in de volksgezondheid; - een inleveroperatie voor de amb tenaren van 80 miljoen; - een extra bezuiniging van 610 mil joen voor de departementen, waarbij zij minder prijscompen satie krijgen, de isolatie-subsi dieregeling wordt afgeschaft en gemeente- en provinciefonds ex tra worden gekort. Aanstaande zondag is het weer palmpasen. Kinderen gaan dan op weg met hun palmpasenstokken om bejaarden, zieken en dergelijke een bezoek te brengen. Kinderen van de montessnri-kleuterschool De Blauwe Distel uit Amsterdam liepen gisteren al in optocht met hun stokken. Goed versierd. En met het zelf gebakken broodje er bovenop. Jeugdzorgen over water GROENLO (GPD) - Leerlin gen van de Groenlose St. Marthaschool hebben een dringend beroep gedaan op een vijfhonderdtal scholen in ons land, om bij de plaatselij ke waterleidingbedrijven kri tische vragen te stellen over de kwaliteit van het bodem water. Ze zijn namelijk bang. dat dit water in toenemende mate ernstig wordt verontrei nigd door chemicalin De Achterhoekse meisjes ho pen. dat er in Nederland een kettingreactie zal ontstaan. Overal zouden scholieren aan de bel moeten trekken en in formatie verzamelen over verontreiniging in waterwin gebieden. Het grote aantal gifvondsten van de afgelopen tijd is de aanleiding voor deze actie. „Help. ons drinkwater ver zuipt" is het motto van de verontruste jeugd Kernvraag aan de waterleidingbedrijven is de vraag of door de bodem verontreiniging ook lang zaam maar zeker het drink water wordt aangetast. ..Krij gen we chemisch verontrei nigd drinkwater uit de kra nen?", willen de leerlingen weten. DEN HAAG (ANP) - Mensen die in financiële nood zijn gekomen door dat hun hypotheek aan de verhoogde rentestand is aangepast, kunnen voorlopig het beste worden geholpen door een deel van de verhoogde rente bij de schuld te schrijven. Eventueel kan ook het bedrag van de jaarlijkse aflossing bij het schuldbedrag worden bijgeschreven Deze voorlopige oplossingen draagt staatssecretaris Brokx (volkshuis vesting) aan in een begeleidende brief bij een rapport over de proble men bij aflossing van hypotheeklasten. dat gisteren aan de Tweede Kamer is aangeboden. Het onderzoek onder een representatief aantal banken en financienngs- maatschappijen - waartoe Brokx opdracht gaf op verzoek van het Tweede-Kamerlid Nypels (D'66) - wees uit. dat sinds 1977 het aantal wanbetalers onder hypotheekhouders relatief sterk is gestegen In dat jaar betaalde 0.45 procent van de mensen die bij de onderv raagde instellingen geld hadden geleend niet op tijd. vorig jaar was dit percen tage opgelopen tot 1.65. Het betrof ongeveer 30.000 hypotheken. Volgens de geldinstellingen is niet de hoge rentestand de voornaamste oorzaak van het wanbetalen. maar komen de meeste mensen in de problemen door bijvoorbeeld echtscheiding, werkloosheid of het ach terblijven van verwachte inkomensstijging Brokx is gebleken dat de meeste hypotheekbanken de oplossing van het probleem ook zoeken in de vorm van betalingsregelingen Ze wilen dan wel een overheidsgarantie op de jaarlijkse toeneming van de schuld. Brokx zal hierover overleggen met zijn collega Van der Stee (financiën) en de Raad voor Onroerende Zaken Voor de hypotheekbanken is een betalingsregeling (omzetten van de schuld in een andere hypotheekvorm. verlengen van de looptijd, het overgaan op maandelijkse betaling) gezien de slechte markt voor koop huizen op dit moment voordeliger dan verkoop bij executie (gedwon gen verkoop) De banken en financieringsmaatschappijen vinden overigens dat de rol van de overheid hier beperkt moet blijven. DEN HAAG (ANP) - Minister Van Aardcnne (economische zaken) i> bereid om NSM naast deal l»c- schikbaar gestelde tien miljoen gulden nog drie miljoen gulden extra te verschaffen Van Aar dcnne verklaarde gisteravond in de Tweede Kamer goede hoop tc hebben op deze wijze alsnog in staat tc zijn de Amsterdamse werf open te houden. Een briefwisseling met de gemeen te Amsterdam heeft volgens Van Aardennc aangetoond, dat het "menselijkerwijs mogelijk is dat er alsnog overeenstemming komt" over een nieuwe toekomst van dc werf. Vanmorgen zou er opnieuw over leg zijn met alle betrokkenen De bedoeling is. dat de extra drie miljoen gulden met de al be schikbaar gestelde tien miljoen gulden w orden ingebracht in een plan dat door de vakbeweging en de ondernemingsraad van NSM is opgesteld. Uit uitlatingen woensdag van dc directie van NSM concludeerde Van Aardennc. dat ook de direc tie van de werf bereid gevonden zou kunnen worden op deze ba sis mee te doen Van Aardennc werd nog in zijn overtuiging ge sterkt door een kort overleg dat hij vlak vóór zijn verklaring in de kamer nog had gehad met de ge meente Amsterdam, die zes mil joen gulden ter beschikking wil stellen, en de vakbonden en de ondernemingsraad Woordvoerders van CPN. PvdA, D'66 en CDA waren de minister erkentelijk voor zijn concessie. Het<PN Twi i di Kiitm rlidBak ker en PvdA-woordvoerdcr Van der Hek benadrukten dat het personeel van de werf en de on dernemingsraad door af te zien van rijksbijdragen voor een eventuele toekomstige afvloei ingsregeling in feite aanspraak konden maken op een tegemoet koming van de minister Alle woordvoerders spraken, even als de minister Van Aardennc. hun vertrouwen uit in dc levens vatbaarheid van de werf krach tens het nieuwe steunverlenings plan. Vandaag zal het overleg tussen de minister en het be stuur van de werf worden afge rond. Rovers duperen juwelier voor half miljoen EINDHOVEN (ANP) - Bu een overval op een juwelier in Eind hoven is gisteren een hoeveel heid juwelen en sieraden buitge maakt ter waarde van een half miljoen gulden. De twee overval lers zijn spoorloos. Een van de overvallers was gewa pend met een vuistvuurwapen Dc twee personeelsleden van de juwelier werden in een werk plaats achter de winkel met kleefpleister geboeid Daarna hebben de overvallers een vitri ne in de winkel en de etalage leeggehaald Ze hebben de buit in een zwarte sporttas gestopt en zijn daarna verdwenen DEN HAAG (GPD) - De Neder landse haringvissers zullen dit jaar toch op ëen of andere manier hun vlaggetjesdag kunnen vie ren. Minister Braks (landbouw en visserij) sprak deze verwach ting gisteren uit tijdens monde ling overleg met de Tweede-Ka mercommissie voor visserij. De minister reageerde hiermee op scherpe kritiek van alle Kamer fracties over het Nederlandse visserijbeleid. Alle fracties wa ren er ongerust over dat onze vis sers dit jaar opnieuw hun vangst van Noordzeeharing door de neus wordt geboord, omdat de EG nog steeds geen visserijbe leid tot stand heeft weten te brengen. Zolang zo'n beleid er niet is. kan er voor de Nederlandse vissers ook geen haringquotum worden vastgesteld. Dc verwachting van de minister, dat nog deze lente, ..dus voor 21 juni", zo'n beleid zal zijn geformuleerd, maakte wei nig indruk. Het CDA-Kamerlid Hans de Boer: „Voor de haring vissers is het dan al te laat." Volgens de bewindsman is het ech ter. in overleg met de Europese Commissie, mogelijk om, voor uitlopend op de quotaregelin gen, toch iets voor de Nederland se haringvissers te doen. „Ik ga er van uit dat er een vlaggetjes dag komt." Algemeen wa het uitblijven vi de Nederlandse moeiKoming in de gestegen olic- kosten. Andere landen, ondci meer Frankrijk, doen dat wel. Een land als Engeland heeft zijn vissers onlangs een subsidie van 25 miljoen pond (135 miljoen gul den) gegeven. Al deze maatregelen werken con currentievervalsend. Moet Ne derland zich nu als een brave Hendrik wel aan de EG-maatre- gelen houden en geen subsidies verlenen, zo vroegen de fracties zich af. Minister Braks zei. niet tc willen denken aan subsidie voor de gestegen olieprijzen. „Zo'n subsidie zou alleen zijn toe gestaan als het gaat om de struc turele oplossing van een tijdelijk probleem De voorgestelde sub sidies hebben echter het karak ter van een nationale maatregel, en ik acht dat een uitermalc slechte weg", aldus Braks Dat Frankrijk en Engeland wel dergelijke nationale maatregelen hebben getroffen, zal hen nog duur kunnen komen te staan, zo zei de bewindsman. De Europese Commissie oordeelt over derge lijke subsidieverleningen, en de gevolgen kunnen niet gering /iin Dat de onderhandelingen binnen dc Raad van Europese visserij ministers zo lang duren.schreef Braks toe aan hel feit dat ..ande re dan vissenjpolitieke belangen bij de gesprekken een rol hebben gespeeld' Bovendien werkt het onlangs overleden van Europees commissaris Gundelach. en het feit dat er een nieuwe Europese Commissie in Brussel zetelt, ver tragend. In antwoord op de vaak in bittere bewoordingen gestelde kritiek van onder meer De Boer. de VVD-er Blaauw en de PvdA-er Hartmeijer zei Braks er niet voor te kunnen instaan dat de Neder landse vissers komend seizoen opnieuw percentueel minder vis in EG-watercn zullen kunnen vangen Dat percentage zal terugvallen Wel w ordt geprobeerd om die te rugval goed te maken door de vangsten in grootte te doen toe nemen. zo zei Braks. (ADVERTENTIE) STAAT DER NEDERLANDEN asiajp LENING 13B1 PER 19S-7/1991 bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschri)ving op 14 april 1981 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 15 mei aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 15 mei 1987 af inschrijving 14 april a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 18 mei 1981 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7