UitspraakRaad van State doorkruist plannen van Leiden Schoolhoofd: onderwijs eens van organisatorische kant bekijken Gastkolom Gaat liet licht uit? Sloop paviljoens Endegeest VRIJDAG 10 APRIL 1981 Eén van de Endegeest-paviljoens die gesloopt LEIDEN - Wethouder Schoute heeft gisterochtend een begin gemaakt met de sloop van drie oude pavil joens van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. Hij deed dit samen met dr. Metz, de inspecteur voor geestelijke volksgezondheid, door een van de ramen uit het paviljoen Dames D te slopen. Veel moeite kostte dat niet. want het venster had het eerder uit ellende zelf al begeven. Een provisorisch snel weer ingezet raam werd nu het doelwit van Schoute en Metz. De bewoners van de paviljoens die worden gesloopt zijn nu tijdelijk ondergebracht in andere gebouwen op het ziekenhuisterrein. Voor hen worden nieuwe gebouwen opgetrokken die veel moderner zijn en kleinere wooneenheden hebben. In de oude situatie waren er te grote en vaak nog aangesloten leef- en slaapzalen die de bewoners weinig privacy boden. Eind volgend jaar moeten alle wooneenheden voor 144 langdurig opgenomen patiënten klaar zijn. LEIDEN/DEN HAAG - "De stadsvernieuwing moet doorgaan". Onder dit motto biedt de gemeente Leiden een geseheiden man uit het stadsvernieuwingsgebied in Leiden Noord een woning aan. "Maar we doen het niet graag", laat C. de Koster, ambtenaar afdeling huisvesting van de gemeente Leiden weten. De werkgroep 'Giroblauw' vroeg vorige week aan liet energiebedrijf 'Rijnland' mee te werken aan de definitieve sluiting van de kerncentrale 'Dodewaard'. De Algemene Raad van 'Rijnland' verga derde daar woensdagavond over. Hel was aan de burge meester van Oegstgeest te danken dat de matheid bij de bespreking even doorbroken werd. Over deze bijeenkomst en over het vervolg hierop wil ik hier nader ingaan. "Gas en licht moeten worden afgesloten" riep de burgemeester van Oegstgeest woedend in de laatste vergadering. Kenne lijk sloegen alle stoppen door bij de burgemeester toen hij hoorde dat de actie van de werkgroep 'Giroblauw' wel eens gevolgen zou kunnen hebben voor 'Rijnland'. De Algemene Raad had net het besluit genomen niet mee te werken aan de sluiting van 'Dodewaard'. Dit is een de mocratisch genomen besluit' vervolgde de burgemeester. De gedachte alleen al dat mensen zich niet neerleggen bij een uitspraak van 'Rijn land' en doorgaan met zeer vreedzame acties om kern energie niet langer te gebrui ken moet voor deze burge meester een boze droom zijn. Of de Algemene Raad met deze beslissing nou werkelijk de meerderheid van de bevol king vertegenwoordigt is een vraag die kennelijk niet in hel hoofd op komt. Actie tegen zo'n beslissing? Géén gas. géén elektriciteit als ant ivoord daarop. Eén twee in de maat. anders wordt de (bur- ge-) meester kwaad. Oegst- geestenaren en anere bewo ners van Rijnland: past U aan. Zo niet gaat het licht on herroepelijk uit. Zonder kernenergie? "Zonder kernenergie gaat het licht uit", menen sommige mensen". Er zijn nog onvol doende alternatieven en we kunnen nog niet zonder kern energie". Ik denk niet dat dit juist is. Kernenergie is niet nodig, vreselijk duur en heeft zeer veel nadelen. De werk groep Giroblauw schrijft in haar brief nog eens waarom de kerncentrale Dodewaard dicht moet. Vele. vele ongeluk ken bewijzen al hoe gevaar lijk kerncentrales zijn. De ri sico's van een atoomoorlog nemen door kernenergie giganties toe: kerncentrales produceren zoveel plutonium dat eerdaags ieder land atoombommen kan maken. Dodewaard is volstrekt overbo dig voor de elektriciteitspro- duktie. Kernenergie kan nooit een belangrijk aandeel in de energievoorziening le veren. Daarvoor is er eenvou dig te weinig kernbrandstof (uranium) op de wereld aan wezig. De reactie van het al gemeen bestuur van Rijn landop dit verhaal is eigen lijk gewoon verbijsterend: nu nergens op ingaan, we wach ten de zgn. 'Brede Maat schappelijke Discussie' af. De Algemene Raad voert nu géén discussie over de stroom uit Dodewaard. 'Voorzitter, laten we over dit punt maar niet lang pralen en snel gaan stemmen', zo verwoordde één van de bestuursleden het al geheel gevoelen van de Alge mene Raad. 'Dat lijkt me een goed idee', antwoordde die voorzitter dan ook letterlijk. Die voorzitter (Mevr. Fase. VVD) kwam dat ook wel goed Zij kon dan tenminste ook haar mond verder houden en ver gat gemakshalve even dat ze een opdracht had meegekre gen van de Leidse gemeente raad. Kort gezegd, de ge meenteraad had de wethou der opgedragen alles er aan ie doen dat Dodewaard dicht gaat. Vergeten? Molentjes Kernenergie blijkt niet de op lossing te zijn. De bezwaren tegen kernenergie worden steeds groter. Géén kernener gie, wat dan wel? Voorop staat dat er erg veel energie verspild wordt. Zonder ons welvaartsniveau aan te tas ten kan er 30 lot 40 procent energie bezuinigd worden door het nemen van allerlei maatregelen: isolatie-pro gramma's. stadsverwar- mingsprojekten, meer open baar vervoer enz. Tegelijk moet er letterlijk met man en macht gewerkt worden aan andere vormen van energie opwekking, zoals zonne-ener- gie en wind-energie. Wind-energie is natuurlijk niet nieuw: nog niet zo lang gele den stonden er in Nederland 9.000 windmolens. Eeuwen lang is Nederland afhanke lijk geweest van windkracht. Allerlei soorten molens droe gen bij tot een grote welvaart en een eigen industrie. Wind molens maalden polders leeg, pelmolens zorgden voor rijst en gerst, in Schiedam lever den molens de grondstoffen voor de jeneverstokerijen en zware houtzaagmolens langs de Zaan en de Rijn leverden hout. Langzaam maar heel zeker komt wind-energie terug. De oude Hollandse molen 'De Traanroeier' op Texel levert nu al ruim 25 jaar elektrici teit opgewekt door wind kracht. Belangrijker is dat er vooral in Denemarken en Zweden hon derden wind-energieprojec ten worden uitgevoerd. Soms op zeer grote schaal waar he le boerderijen volledig op al ternatieve energie draaien. In Nederland werkt het Cen trum voor Energiebesparing hard aan de ontwikkeling van wind-energie-torens. Utopie? Zolang de Nederlandse regering meer geld blijft ste ken in kernenergie dan in al ternatieve energiebronnen zal er tegen de stroom in ge werkt moeten worden. Het verzet tegen kernenergie kan steeds gekoppeld worden aan het werken aan de ontwikke ling van zonne- en windener gie. Met één hand afbreken met de andere hand opbou wen. Niet wachten op de Bre de Maatschappelijke Discus sie. Werken aan betere moge lijkheden: goedkopere, vrien delijke en veilige energie. Op 25 april is er in Utrecht een windwerkdag. Een beurs voor ideeën en produkten rond windenergie. Nadere in formatie zijn te krijgen bij De Raad van State schorste giste ren wederom een besluit van B en W van Leiden dat de bewoner van een wisselwoning aan de Parkstraat 4a dit pand. desnoods onder politiedwang moet verla ten. Eerder dit jaar schorste de Raad van State die aanzegging al. Daartegen is Leiden in beroep gegaan. Zonder succes. "De enige oplossing om de stads- in Leiden Noord r te brengen is de voonruimte aan te bij de gemeen- niet in geva man andere bieden", zegt r te. "Maar, eigenlijk heeft hij daarop volgens ons geen recht. Hij is im mers reeds met zijn gezin aan vergelijkbare vervangende woonruimte geholpen". Omdat hij toen is gescheiden kon de man niet met zijn gezin meegaan naar die woning. B en W van Leiden willen het pand van de man ontruimd zien omdat het in het kader van een sane ringsplan moet worden gesloopt. In dat plan moeten in totaal 186 woningen tegen de vlakte. Dat gebeurt in twee fasen. Het be wuste huis bevindt zich in het blok woningen dat in de eerste fase moet worden gesloopt. De bulldozers staan inmiddels op de stoep van het huis waar de ge scheiden man woont. En die wil niet weg. Of er moet door de ge meente een andere woning wor den aangeboden. Maar dat wil men bij huisvesting niet. omdat er een woonvergunning is ver leend toen het gezin nog com pleet was. "Na de afgifte van de woonvergun ning ging het echtpaar uit elkaar en vertrok de vrouw met de kin deren naar de toegewezen wo ning, maar de man bleef in de wisselwoning zitten. Hij zat daar dus zonder vergunning", aldus de gemeente. "Als we hem nu wel een woning geven", zo luidde het relaas van de gemeente voor de Raad van State, "dan wordt het een soort voorbeeld voor andere geschei den mensen". "In een gezin waar een echtschei ding is wordt maar'éen woonver gunning verstrekt", licht de ge meente toe. "De ander wordt op de wachtlijst gezet en moet door gaans drie jaar op een woning wachten. Geven we de man in dit geval wel een vergunning, dan vrezen we een enorme toeloop op bureau huisvesting van ge scheiden mensen die ook voor een vergunning in aanmerking willen komen". Maar de gemeente moet na de uit spraak van de Raad van State eieren van zijn geld kiezen, want de sloop in het gebied loopt ern stige vertraging op. Voordat met nieuwbouw kan worden begon nen moeten eerst de rioleringen worden vernieuwd. Deze riole ring ligt volgens de gemeente op een kleine meter afstand van een hoogspanningskabel. "Zolang Parkstraat 4a nog is aan gesloten op het elektriciteitsnet, kan niet worden begonnen met het vernieuwen van de riolering en wordt er financiële schade ge leden". Onderwijzer Schrier wordt onderwij sadviseur Leiden LEIDEN - Hoofd van een school maar tegelijkertijd ook een 'echte' ambtenaar. In deze positie verkeert L.B.H. Schrier tijdelijk. Midden in het schooljaar heeft hij zijn hoofdschap aan de Teldersschool ver ruild voor een baan als onderwijsadviseur bij de gemeente Leiden. Prestatieloop In de Leidse Hout wordt zater dagavond om elf uur een prestatieloop gehouden. De afstanden varieren van 2'j tot en met 10 kilometer. Van tien uur afkan er worden in geschreven bij de kassa van het sportpark en ieder die de afstand volbrengt, ontvangt een speciaal ontworpen me daille. PvdA De PvdA-afdeling Leiden wijdt vanavond een ledenvergade- FcCSt ring aan het thema Gezond heidscentra. Daarbij staat rop de- gericht. Plaats 't Parlei: Nieuwe Rijn 52 (aam acht uur). Bingo! Morgenavond wordt in kwartier (Ten Kate 10a) een Paasbingogeo seerd. Tegelijkertijd is een klaverjaswedstrijd, daar moet U zich wel vi geven (tel. 768263). Be Omdat het gebouw van de Dr. Van Voort huysenschool 25 jaar bestaat, wordt er aan de Marnixstraat vandaag en morgen feest gevierd. Van daag is het bal voor de kinde ren en morgen is er in het ja rige onderkomen van de school een fancy fair. Blues In het gebouw van jongerenver eniging Augustinus Rapen burg 24) treedt morgenavond de Caboodle Band op. Het be gin is om tien uur en daarna is er een disco. Niet om een rustiger leven te krij gen, die grap heeft hij al te veel gehoord, maar omdat hij de orga nisatorische kant van het onder wijs ook eens buitere het school leven om wil aanschouwen. Echt afscheid heeft hij nog niet kun nen nemen. Een dag in de week verlaat hij zijn stek bij de ge meente om alle lopende zaken van dit schooljaar nog af te ron den. "In deze nieuwe functie bij de ge meente ben ik wel gegroeid. De Teldersschool heeft altijd veel met gemeente-ambtenaren te maken gehad. Dus ik weet heel goed wat mij te wachten staat", begint hij zijn verhaal, als een soort excuus voor zijn vertrek. Als 28-jarige werd Schrier tien jaar geleden hoofd van de Telders school. Allerlei, niet zomaar op te lossen, schoolproblemen hebben zich in die jaren voorgedaan. Al lereerst de confrontatie met de terugloop van het leerlingenaan tal. Niet alleen de Teldersschool kampte met dit probleem ook de voormalijge Hammersskjöld- school in Leiden Zuid-West kreeg hier mee te maken. Schrier: "De gemeente, onder aan voering van ex-onderwijswet- houder Tesselaar kwam toen met het plan om deze twee openbare scholen samen te voegen, zodat er één gezonde school kon ont staan. Ja, en dat was een klus. Op zo'n bericht reageren mensen emotioneel. Met beide teams zijn we toen aan de slag gegaan om te bekijken hoe we zo'n fusie op een verantwoorde manier kon den laten verlopen. Wc hebben gekozen voor langzaam afbou wen. De laatste klas is nu aan de beurt en dan zijn alle leerlingen. onderwijzers en ouders echte 'Telders'. Dit is een proces geweest, waar ik toch wel met voldoening op te rugkijk, maar we hebben er wel de tijd voor genomen. En dat is, denk ik, heel belangrijk bij alle ingrijpende onderwijsverande- ringentijd. Hetzelfde geldt voor de basisschool, die er in '83 moet komen. Op papier is van al les mogelijk, maar de school moet er ook rijp voor zijn. Het is méér dan een lagere school en een kleijterschool aan elkaar vast te maken". Sfeer Waar Schrier altijd voor heeft geij verd, is de sfeer op school. In zijn visie kan er pas inhoudelijk aan het onderwijs worden gewerkt als de sfeer goed is. "Het zakelij ke moet niet altijd de boventoon voeren. Mensen moeten elkaar kennen en daar moeten 'rustmo menten' voor worden inge bouwd. Een jaar of vier geleden zijn wij begonnen met eenmaal in de maand, na een docenten vergadering op school een maal tijd te bereiden om die daarna gezamenlijk te nuttigen. Dat is nog steeds een succes Op een zeker moment kregen ou ders ook. lucht van deze maande lijks terugkerende happening. Na verloop van tijd werden wij bedacht met oude serviezen, be stek, kopjes, noem maar op. We hoeven nu niets meer mee te ne men. Alles is aanwezig in de schoolkeuken. Het is belangrijk dat de ouders de school niet al leen zien als een leerinstituut. De school van hun kinderen moet ook voor hen leven. Als team Hoofdonderwijzer Sch kun je daar veel aan doen. Ik houd ook geen spreekuur. Als men iets te vertellen heeft kan men altijd binnenkomen". In het vuur van het gesprek ver geet hij even dat hij bijna hoofd af is. De tegenwoordige tijd wordt snel verwisseld voor het verleden. De tweede grote veran dering waar de Teldersschool mee te maken kreeg was het op zetten van opvangklassen voor buitenlandse kinderen. Ook een proces dat veel organisatie en be geleiding vergde. Schrier: "Toen we veertien dagen voor de grote vakantie te horen kregen, dat in onze school de op vangklassen zouden worden on dergebracht. moest iedereen op de hoogte worden gesteld. Inte gratie kun je wel mooi lopen te verkondigen, maar als morgen je dochter met een Turk thuiskomt, is het allemaal toch net even an ders. De oudercommissie werkte fanatastisch mee en eigenlijk was de zaak in een paar weken rond". Bereidheid "De opvangklas zou als experi ment twee jaar duren. Iedereen verklaarde zich bereid hiervoor in te zetten. We zijn nu met de laaste periode bezig en het zit er dik in dat dit project een vervolg krijgt. Voor school is dat geen bezwaar. De kinderen gaan goed met elkaar om en de leerkrach ten zien de vorderingen. Een Ma rokkaans jongentje dat twee jaar geleden hier binnen kwam geen woord Nederlands sprak en nau welijks wist wat een potlood was, kan straks in de derde klas waarschijnlijk goed mee komen. Dat zijn resultaten. Eigenlijk was ik de laatste jaren steeds op het organisatorische vlak bezig. Ik gaf nog maar an derhalve dag les per week. Je groeit dan een beetje uit het ech te schoolleven. Daarnaast vind ik dat je dondersgoed in de gaten moet houden of je nog wel 'aan trekkelijk' blijft voor het lesge ven. Ik loop nu tegen de veertig en er zijn verschrikkelijk veel goede jonge onderwijzers. Je moet oppassen dat het verschil tussen jou en je leerlingen niet groter wordt dan twee genera ties. We moeten binnen het on derwijs juist voor die vergrijzing van leerkrachten waken". Schrier waakt er ook voor dat in zijn leven niet alles onderwijs is wat de klok slaat. Met veel ge noegen zet hij zich in voor het raadslidmaatschap van de VVD in zijn woonplaats Koudekerk a d Rijn. En ook de strafcommissie van de KNVB in het district Lei den kan op hem rekenen. SASKIA STOELINGA

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4