Sluiting LAF zo goed als zeker Kwaliteit water Leidse regio 'aanvaardbaar' Optimisme over overname Adler Mevrouw Kres viert honderdste verjaardag Gedwongen ontslagen taboe voor Industriebond FNV Leidse stadsrubriek VRIJDAG 10 APRIL 1981 leiden - buiten wapperde de vlag. binnen hingen de slingers. Hon derd werd ze gisteren, mevrouw Beroofd van geldcassette LEIDEN - Een Leidse directrice is gisteravond even beroofd ge weest van de dagopbrengst van haar bedrijf. Zij wilde een casset te met het geld gisteravond tegen half tien opbergen in de nacht kluis van een bank aan de Bree- straat. Voor zij hiertoe gelegen heid kreeg werd de cassette (on bekend is hoeveel er in zat7 haar echter uit handen gerukt door een onbekende man. Op haar hulpgeroep schoten enke le voorbijgangers de directrice te hulp. Ze renden de rover achter na en vonden de geldcassette uit eindelijk terug op de Langebrug. Van de man was geen spoor meer. M.E. Kres-Landwehr. In het be jaardentehuis Groenhoven aan de Witte Rozenstraat werd het feest groots gevierd. Eén van de vele bezoekers was de 99—jarige broer van de jarige. Door de microfoon zei hij: "Nee hoor. er is geen recept voor om zo oud te worden. Je moet ge woon door de wereld blijven wandelen". En hij beschreef zijn levenswandel: "Van Leiden ging ik naar Assen, daarna naar Stads kanaal en vervolgens weer naar Leiden". Van de gelegenheid maakte hij ook even gebruik om. met de verkie zingen in het vooruitzicht, een politiek praatje af te steken: "Het is toch maar goed dat er mensen als Den Uyl zijn denk ik altijd Uit handen van loco-burgemees ter Waal ontving mevrouw Kres een boek. "Ik hoop maar dat u het een goede keuze vindt, want ik heb gehoord dat u soms nogal streng bent", aldus Waal. Mevrouw Kres met haar 99-jarige broer LEIDEN - De kwaliteit van het op pervlaktewater in de Leidse re gio was vorig jaar aanvaardbaar De verbetering van de kwaliteit die in 1979 werd geconstateerd, bleek zich niet te hebben voort gezet. Dat blijkt uit de metingen die het hoogheemraadschap Rijnland elk jaar in de maanden mei tot en met september ver richt. In het gebied van Rijnland, dat zich uitstrekt van het Noord- zeekanaal tot de Wassenaarse Slag en Gouda, werd op enkele plaatsen water van slechte kwali teit aangetroffen. Behalve het re creatiewater in en om Haarlem werd ook op enkele meetpunten rond de Kagerplassen en bij ZOETERWOUDE - De Leidsche Apparaten Fabriek (LAF) aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude gaat zo goed als zeker dicht. Pogingen om de LAF, een dochter van het JJelnse concern Gist Brocades, te slijten aan andere bedrijven zijn mislukt. De Indus triebond FNV weigert akkoord te gaan met gedwongen ontslagen. Bij de LAF werken zestig mensen. Nog geen twee jaar geleden ver huisde de LAF van de Os- en Paardenlaan in Leiden naar een gloednieuwe fabriek in Zoeter woude. Gist Brocades investeer de 2.5 miljoen gulden in nieuwe machines en apparatuur en revi sie van oude machines. De fa briek werd gehuurd van het aan nemersbedrijf Niersman uit Voorschoten dat de werkplaats bouwde. Moeilijk "Overname of sluiten" zijn het laat ste halfjaar de alternatieven voor de LAF. Ir. E. ter Horst, voorzit ter van de raad van bestuur van Gist Brocades, zei vanmorgen dat "overname erg moeilijk is ge bleken". Officieel is echter nog niet tot sluiting besloten. "Bin nenkort valt er een beslissmg", zegt Ter Horst. Achttien mogelijkheden om de LAF te verkopen zijn zo goed als mislukt. Over twee deeloplossin gen wordt nog gesproken. Een team van zes ondernemers dat op het moment in de slag is voor de overname van de Nederland se Adlerfabrieken in Cuyk en Leiden ziet geen heil in overna me van de LAF. De LAF kampt met een lege orderportefeuille bij zeer hoge vaste kosten aan grond, gebouwen en machines. Bij de LAF worden was-, vul- en sluitmachines gemaakt voor de farmaceutische industrie. Reorganisatie Gist Brocades wil de LAF afstoten als onderdeel van een totale reor ganisatie van het concern. Bij Gist Brocades Nederland werken ongeveer 3200 mensen van wie 2600 in Delft. Gist Broca des heeft in het buitenland even eens ongeveer 3200 mensen in dienst. Door het afstoten van dochterbé- drijven die niet meer passen bij de hoofd-activiteiten van het concern ("oneigenlijke kinde ren") wil de directie geld vrijma ken voor investeringen in de bio technologie. Op de beurs is Gist Brocades omhoog geschoten door de DNA-speculatie. Gist en Shell zijn een verkering aange gaan om te komen tot samenwer king op het gebied van de bio technologie. Onlangs heeft Gist Brocades al twee dochterondernemingen in Wolvega en in Nijmegen ver kocht. Binnen een maand valt vermoedelijk een beslissing over de verkoop of sluiting van twee Gistbednjven in Groningen en Weesp. De definitieve beslissing over de LAF wordt dan ook ver wacht. Om te huilen De Industriebond FNV accepteert bij de gehele operatie geen ge; dwongen ontslagen. Wat de LAF betreft zegt vakbondsbestuurder Nol de Jong: "De werkloosheid in de Leidse regio is toch al om te huilen. Gist Brocades moet het maar uitzoeken in het door en door gezonde Hoogmade water met te veel bac teriën geconstateerd. Redelijk was de waterkwaliteit on der meer in de Noord Aa. de Lan- geraarsc plassen, de Nieuwkoop- se plassen, de Bijlen (Alphen aan den Rijn), het Oosterduinmeer Noord wijkerl out). Vlietland (Voorschoten) en de zandwin- plas Ommedijksepolder (Wasse naar). Redelijk tot goed bleek het water van de Westemderplassen. de Braassemermeer en Wijde Aa. Goed was het water van de Voor hofpolder (Voorschoten) en het Haarlemmermeerse bos. In het rapport over de bactenologi sche toestand van het recreatie water merkt Rijnland op dat de hygiene plaatselijk zo sterk schilt, dat zwemmen in het bui tenwater altijd voor eigen verant woording gelaten moet worden Bij woonboten en jachthavens kan men volgens het hoogheem raadschap zeker zijn van veront reiniging door huishoudelijke waterlozingen. Ook de door rat ten verspreide ziekte van Weil behoort tot de risico's van het zwemmen in open water. Leidenaars gedood bij ongeval Borneo LEIDEN - Onder de drie Nederlan ders die zijn omgekomen b(j een auto-ongeluk in Brunei, behoort het echtpaar van der Weel-Kraats uit Leiden. De heer R. van der Weel werkte voor Shell in het Borneose sulta naat Brunei. Inbraak De Leidse Apparaten fabriek oftewel Gist-Brocades Technical Products aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude ...goede voornemens nog geen twee jaar na de verhuizing uit Leiden in het water get allen LEIDEN Bij een inbraak in een sigarenzaak op de hoek van de Timorstraat en Sumatrastraat is vorige nacht een bedrag van 1600 gulden buitgemaakt Ook ver dwenen er pakjes sigaretten en shag. De inbrekers kwamen de winkel binnen door een ruit te vernielen. door René van der Velden Jaap Visser Ondanks haken en ogen LEIDEN - De overname van de Ne derlandse Adlerfabrieken in Lei den en Cuyk door een team van zes ondernemers is na enkele be sprekingen deze week nog een uitermate breekbare zaak. De on dernemers zullen volgende week samen met de Duitse directie van Triumph-Adler knopen moe ten doorhakken. FNV-districtsbestuurder Nol de Jong verwacht dat dan "het licht op groen komt" voor de overna- Politieauto rnield ver bij ongeval LEIDEN - In een half uur tijd heb ben zich gistermiddag op de Ka naal weg twee botsingen voorge daan. Bij de eerste botsing om vier uur was een politieauto be trokken. Deze slechts enkele maanden oude surveillancewa gen werd totaal vernield toen hij kwam klem te zitten tussen en kele auto's die plotseling moes ten stoppen en een achteropko mende wagen die niet op tijd kon remmen. Deze laatste auto werd bestuurd door een 49—jarige Lci- denaar. Bij de botsing raakte nie- mand gewond. Wel moesten de agenten voor onderzoek even naar het Academisch Zieken huis. De tweede botsing (om half vijf), had een soortgelijke oorzaak. Een bestuurder gaf een andere weggebruiker gelegenheid links af de Lorentzkade op te rijden en moest daarom even stoppen. Twee achteropkomende auto's hielden ook hun snelheid in. maar de derde vloog er bovenop. De bestuurder van deze auto. een 27-jarige Leiderdorper, raakte niet gewond. Wel werden twee van de vier betrokken personen auto's totaal vernield. me maar weet anderzijds niet hoe voorzichtig hij zich moet uit drukken om geen valse illusies te wekken: "Er kan nog van alles mis gaan". Ook directeur Henk Beltman van de Nederfandse Ad lerfabrieken is in dit prille sta dium uiterst voorzichtig. Maar ook hij meent dat er kans van sla gen is "als we het rustig bekij ken". Van de Duitse directeur Walter Krammc wordt volgende weck verwacht dat hij zwart op wit de bereidheid zal uitspreken om met de zes ondernemers in zee te gaan. De ondernemers van hun kant zullen concreet moeten ma ken wat zij in de Nederlandse Adlerfabrieken willen produce ren en met hoeveel mensen. Komt het volgende week tot een akkoord dan moet de overname in grote lijnen de komende maand meer gestalte krijgen, ter wijl de vier maanden hierna no dig zijn voor het regelen van meer gedetailleerde, technische kwesties. Omdat de besprekingen over de overname nog in een dermate pril stadium zijn, wenst het team van zes ondernemers nog niet naar buiten treden. In het team zitten ondernemers met een oc trooibureau, een onderzoeksbu reau, een rechtskundig bureau en met een fabriek. Zij komen uit de omgeving van Apeldoorn. De raad van bestuur en de raad van commissarissen van Triumph- Adler komen vandaag bijeen om reorganisatieplannen te bespre ken. Triumph-Adler leed vorig jaar een verlies van vijftig mil joen mark. Volgens de Duitse di rectie is het verlies te wijten aan grote investeringen in compu ters en telecommunicatie. Ook het Volkswagenconcern dat Triumph-Adler voor ruim 98 pro cent in eigendom heeft kampt met problemen. Volkswagen laat ruim 18.000 werknemers korter werken vanwege het inzakken van de autoverkoop. Platgereden "Denk aan de kinderen. Rij voorzichtig" staat op een spandoek in de Lopsenstraat (Transvaal). Aan een aantal lantaarnpalen hangt een zil ver- of zwartkleurig bordje "15". Automobilisten rustig aan... Vanwege de werkzaamheden aan de Morsweg is de Lop senstraat tijdelijk een twee- richtingsstraat voor auto's. Of de bordjes en het spandoek wat uithalen? De doodrij- ders/showpikken blijven on verminderd doorscheuren over de .platgereden ver keersdrempels in de Lopsen straat. Andere autorijders minderen wat vaart, ook al zien zij geen kinderen. Die spelen op de zandhopen van de opengebroken Morsweg.... Onderbetaling "Houdt de bazen in de gaten, controleer je eigen loon. eis minstens herstel van de oude minimumjeugdlonen". Deze boodschap gaven mensen van het "Leids Jongerenko- mitee" gisteren mee aan jon geren in winkels en op de Haarlemmerstraat. Met knarsende tanden hebben de Beweging voor Werkende Jongeren KWJ en het NVV- jongerencontact (die beide in het Leidse Jongcrenkomitee vertegenwoordigd zijn) de verlaging van de minimum jeugdlonen per 1 januari moeten aanvaarden. Door de betreffende wetswijziging zijn er twee soorten jeugdlo- ners ontstaan. Volgens een overgangsregeling worden de lonen van jongeren die voor 1 januari al bij hun baas werkten bevroren. Als een jongere na 31 december van baan is veranderd of een baan heeft gevonden dan gel den de nieuwe minimum jeugdlonen die heel wat lager liggen dan de oude. "Een onduidelijke toestand" vindt het Leids Jongcrenko mitee. "Daardoor zullen een heleboel werkgevers gaan rommelen met de lonen van jongeren. Bijvoorbeeld door de nieuwe lage jeugdlonen uitbetalen aan "oude" jeugd loners. De kans is ook groot dat ze zullen proberen oude minimumjeugdloners te ver vangen door goedkopere nieuwe jeugdloners". Mis schien wel als werkgevers de ze mogelijkheid hier lezen Automobilisten rustia Om het "gerommel" tegen te gaan heeft het Jongcrenko mitee looncontrolcpunten in gericht. Met het loonstrookje in de hand kunnen jongeren bij het Komitee laten contro leren of zij verdienen waar zij wettelijk recht op hebben. De namen en adressen van de jongeren worden uiteraard vertrouwelijk behandeld Morgenmiddag van een tot drie uur is er zo n looncontro- lepunt bij de KWJ aan de Koppenhinksteeg 2 (tel 121139). Het Buurthuis Op eigen wieken" aan het Val kenpad in de Merenwijk heeft maandag- en dinsdag avond controlepunten van zeven tot negen uur. Verder woensdagavond van zeven tot negen uur weer bij de KWJ en donderdagavond bij het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66, van acht tot tien uur. Het Leids Jongerenkomitee vraagt de jongeren gevallen te noemen van werkgevers die oude jeugdloners vervan gen door nieuwe goedkope jeugdloners. Het Jongen n komitee wil hiertegen actie voeren in overleg met de vak bond en de jongeren Overigens is het een werkgever beslist niet verboden om meer te betalen dan het wet telijk minimumjeugdloon "Praat met je collega's om te kijken hoe je minstens het oude jeugdloon bij je baas los kunt krijgen", suggereert het Jongerenkomitee Dorstige kelen Nu het weer zich zomers begint te gedragen barst het terras leven weer in alle hevigheid los. Zelfs in Leiden dat lang zaam maar zeker enige naam begint te krijgen op terrasjes- gcbied. Moesten we een paar jaar terug nog genoegen nemen mot het terras van de toenmalige 'Vergulden Turk en een paar geïmproviseerde terrasjes her en der in de binnenstad Dit jaar begint het er warem pel op te lijken. Steeds meer horeca ondernemers gaan er toe over om een gedeelte van hun meubilair op straat neer te zetten om zodoende een positieve bijdrage te leveren aan het opfleuren van het stadsbeeld Deze week signaleerden we on der meer nieuwe terrasjes aan de Beestenmarkt, voor de UtlS pub', en aan de Stille Mare. voor Art Tea House de Oude Rijn'. Eigenaar Jaap Huschka van de 'Hus-pub' heeft voorlopig zestien zit plaatsen voor zijn kroeg maar hoopt dat het er in de toe komst meer kunnen worden Wanneer de opknapbeurt van de Beestenmarkt achter de rug is en de stoep is verbreed dan denkt Huschka z'n aantal zitplaatsen zeker te kunnen \erdubbelen "Hoe meer zitplaatsen hoe lie ver. Voor mijn part doeken ze die parkeerplaats voor m'n deur op. Dan maak ik er één groot terras van. Desnoods zet ik m'n tafeltjes en stoel tjes tot op de Blauwpoorts- brug" Ook de buurman van Huschka. MacDonalds, heeft plannen voor een terras. Eigenaar Kop hoopt na de opknap beurt van de Beestenmarkt een permanent terras met on geveer 75 zitplaatsen te reali Ook bij Art Tea House de Oude Rijn' zit men. evenals aan dc Beestenmarkt, te wachten op het startsignaal voor het her stel Als de opknapbeurt van de Stille Mare achter dc rug is verwacht eigenaresse me vrouw Barkema een terras met zo'n veertig stoelen tc kunnen openen Vandaag n het terras van 'de Oude Rijn uitgebreid met enkele tiental len zitplaatsen naast d< Waagbrug Een tijdelijk ter ras naast een misschien oo' tijdelijke brug Verder zijn er nog plannen voor een terras op het plein voor de Hooglandse kerk (tweede terras van de 'Uyl van Hoog land') en een terras op het Pieterskerkhof, waar een nieuw theehuis komt. In een paar jaar tijd is het aan tal terrasjes in Leiden ge groeid van een handjevol tot handenvol Maar er zijn nog talloze plaatsen op te noemen waar een terrasijc) zeker mo gelijk is en beslist niet zal misstaan. Het huidige terras beleid (nou ja beleid) van de gemeente biedt in elk geval alle moge- lijkheidcn In principe wor den alle aanvragen van hore- ca-ondernemers gchono- Pü rd Alle vrijheid dus voor het on dernemersvolk dat altijd jam mert dat de gemeente Leiden het dc middenstanders on mogelijk maakt om initiatie ven te nemen Jammer dat de ondernemers club 'Leiden Leeft' voor elke maand al zo'n 'vindingrijke' slogan hééft bedacht 'Leiden terrasjesstad voor de maand apnl zou zeker niet hebben misstaan Nu zal er waar schgnlgk nog heel water door de Oude dan wel Nieu we Rijn moeten stromen voordat Leiden inderdaad een terrasjesstad is

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3