Philips ziet verbetering op termijn langt Dagen Papier voor Van Gelder lijken geteld Toekomst voor Ford-Amsterdam jj ïiiiiwn Britse Ford wil 40 arbeidsplaatsen kwijt Banen voor oprapen in de grafische sector Beursoverzicht VRIJDAG 10 APRIL 1981 Lloyds Hi Londcnsc Hooggerechtshof Heeft het Internationale verzeke ringsconcern Llovds veroor deeld tot het betalen van de scha <je die Shell international heeft geleden doordat de 170.000 ton dlie van de supertanker „Salem"' fe verdwenen. De lading olie was Verzekerd voor 24 miljoen pond (ongeveer 135 miljoen gulden). Do „Salem" verdween op 17 janua ri in de golven voor de kust van Senegal. De lading olie. afkom stig uit Koeweit en bestemd voor Halie. zou zijn gelost in Zuid Afrika. De tanker werd tot zin- Hen gebracht in een poging de fraude verborgen te houden. Het Hooggerechtshof oordeelde dat de tanker en de olie als ge volg van piraterij in volle zee ver loren waren gegaan, iets dat door dc verzekering van Lloyds wordt gedekt. Lloyds had geweigerd pit te keren omdat dc „Salem" en de olie niet verzekerd zouden zijn voor de reis naar Durban. Vertegenwoordiger de dupe Dc gezamenlijke vakbonden heb ben de Tweede Kamer per brief (gewaarschuwd dat dc aangekon digde forse accijnsverhogingen Van benzine en dieselolie waar schijnlijk zullen leiden tot een - ontslaggolf onder de vertegen woordigers. De afgelopen drie jaar zijn er al 5.000 van de 50.000 'Vertegenwoordigers verdwenen en de bonden vrezen dat de werkloosheid nog fors zal stijgen als de brandstofprijzen in een J klap flink omhoog gaan. Jkoorse order Scheepswerf Amels BV heeft van J de Noorse rederij Wilhelmsen Offshore Services opdracht ont vangen voor de bouw van een be voorradingsschip. dat voor vele doeleinden geschikt is. Het schip, met een draagvermogen van ca. 1400 dwt. zal in het ovcr- dekte dok in Makkum worden gebouwd en voor of op 11 augus- tus volgend jaar worden afgele- verd. Amels heeft aan de Noorse rederij een optie gegeven voor J een tweede schip. Als dit leidt tot i een definitief contract, zal het tweede schip op de andere werf van Amels in Lemmer worden gebouwd en in december 1982 J worden geleverd. ferieks fenomeen Vorig jaar schijnt het 31 keer te zijn voorgekomen: een Grieks schip 4 dat in de haven aan de ketting wordt gelegd omdat de eigenaar J het laat afweten. Door schuldei sers in het nauw gedreven, kan t zijn bemanning niet meer beta- len. en raakt onvindbaar. *Havenschipbreukelingen" noemt men de vele zeelui die. op deze - wijze gedupeerd, vaak in ctevpl- J lendigste omstandigheden ra- ken. en als „reders van het zoete water" de Griekse koopvaardij op deze manier een slechte naam ^dreigen te bezorgen. Zij vormen J de schrik van havenmeesters, rj maar vooral van Griekse consu- 1 laten overal ter wereld In EG verband wil men nu ook dit pro- 7, bleem te lijf gaan fLEIDEN - Groenteveiling. 10-4- 81 andijvie 3.00-4.10, Snijbonen 10.50- T2.70, Prei 0.70-0 92. Rabarbei 1.07- 1 13, pinazie 1.75-2.60. Spruiten A 2.28-2 32. ien 0.15-0 17. Witlof 1.10-4.25. Bloem kool 8 st. 2 25-2.30. Sla 0.38-1.03. P« ?iling Katwijk aan den Rijn. 5)atum: 9-4-1981. JSVaspeen Al-per kist 32.- - 36.10. All 15 - - 31.30. BI 31.- - 35.10. Bil 3.90 - 39.30. Cl 12 - - 23.60. CII 12.70 - 21.50. Aanvoer 108.000 Breekpeen Al-per "Wst 7.80 - 18.40, prei A per kg 56 - 97. spinazie 113 - 143. bos uien 54. krulpe- terselie 95. peterselie 28 - 32. selderij 33. bloemkool 8 II 2.17. 10 11-39, 12 1-1,02. aardappelen 12 - 14 Rapport Ondernemingsraad: AMSTERDAM (ANP) - De con clusie van de directie van de Ford-fabriek in Amsterdam, dat voortzetting van de bednjfswa genproductie in het bedrijf niet rendabel is. is voorbarig en on juist zolang niet is gezocht naar mogelijkheden deze productie beter te organiseren. Dit staat in een rapport van de onderne mingsraad van de Ford-fabriek, dat is opgesteld met medewer king van deskundigen van de Vrije Universiteit, de vakbonden en de Stichting Onderzoek naar multinationale Ondernemingen (SOMO) Volgens de OR heeft de directie be wust luegescin even naai sluiting van de vestiging. Het initiatief hiertoe zou ook niet uitgegaan zijn van de Amsterdamse lei ding, maar van de staf van Ford of Europe. Aanleiding hiertoe- is naar de mening van de OR niet de verwachte verliespositie van het Amsterdamse bedrijf, zoals de directie beweert, maar een heroverweging van de investc- ringsprionteiten tussen de ver schillende Europese vestigingen. De directie voert in haar rapport de verliesgevende situatie op de productie van de transcontinen tal. een zware vrachtwagen die in Amsterdam wordt geassem bleerd. aan als belangrijke oor zaak voor de productieverliezen in het bedrijf. Dc- OR is CChler van mening dat deze situatie is ontstaan door een falend beleid rond dit model, onder andere door de interne prijspolitiek van Ford Motor Company. De op- brengstpnjs voor Ford Neder land zou in dc afgelopen jaren te laag vastgesteld zijn om rendabel door te kunnen produceren De directie van Ford stelt verder, dat in Amsterdam de kostprijs van de transit bestelwagen niet kan concurreren met de vestigin gen in België en Engeland. De oorzaak hiervan is volgens dc OR gelegen in het feit. dat Ford Am sterdam altijd een "bufferfa bnek" is geweest, met een kleine capaciteit. Dit houdt in dat de fa briek de functie heeft bij de as semblage van bepaalde model len in te springen als de vraag er naar aantrekt. Dit veroozaakt een groot aantal productwisselingen en daardoor worden de stukkos- ten hoger. "Hiervoor is destijds bewust geko zen. waarbij ook bestaande kos- tennadelen bekend waren Dit mag nu niet als argument ge bruikt worden voor de stelling, dat Amsterdam in deze produc tielijn geen voortbestaansmoge- lijkhedcn zou hebben'zo staat in het rapport van de OR. LONDEN (ANT) - Dc "Brits Ford wil in de komende vier jaar veertig procent van haar werknemers, oftewel 29 000 mensen, lozen. Maar tegelij kertijd heeft het concern plannen bekend gemaakt voor nieuwe investeringen van bij elkaar 1.4 miljard pond (circa 7.25 miljoen gul den). eveneens in de komen de vier jaar Ford heeft aan de vakbonden laten weten dat zij hoopt door middel van na tuurlijk vo-loop en vrijwillig vertrek te kunnen afslanken, zodat er geen gedwongen De ontslagen hoeven vallen bekendmakingen vielen samen met de publicatie van het jaarverslag over 1980 Ford heeft de recordwinst voor belasting van 39f mil joen pond (twee- miljard gul den) die zij in 1979 behaalde niet kunnen vasthouden en moest vorig jaar genoegen nemen met een w inst van 226 miljoen pond (1.17 miljard gulden) Hiervan is 85 mil joen pond te danken aan ren te-inkomsten en slechts 139 miljoen pond aan de fabrica ge en de verkoop van auto's. EINDHOVEN (ANP) - Gezien de economische situatie en het feit dat het effect van de herstructureringsmaatregelen zich slechts nog geleidelijk zal manifesteren verwacht Fnilips dat het nettogroepsresultaat in 1981 nog niet belangrijk hoger zal zijn dan in het slechtere jaar 1980. Op langere termijn is de Philips-top vol vertrouwen voor het con cern. - Twintig jaar geleden ging in de Sowjet-Ume de eerste bemande raket dc ruim is Joeri Gagarin. Ter gelegenheid hiervan werd een jubileummunt geslagen. Philips is een krachtig bedrijf en gezien de aanwezige technische kennis en de marktposities schuwt men ook de Japanse con currentie met. aldus een strijdvaardige president Roden burg bij het verschijnen van het jaarverslag. Philips verwacht wat de Japanse concurrentie betreft niet. dat de overheden sterk aan de kant van de Europese fabrikanten zullen staan. Weinig regeringen zullen natuurlijk bereid zijn als een soort stille vennoot te gaan op treden. Een tijdelijke, zekere ma te van bescherming van de Euro pese industrie zal echter nodig zijn om deze industrie in de her structureringsperiode de kans te geven een vergelijkbare uit gangsbasis te bereiken als de buiten-Europese concurrenten. Zonder enige steun moet rekening worden gehouden met verlies aan arbeidsplaatsen in de West- europese landen. De ontwikke ling zou dan de kant opgaan van die van de camera industrie en de Duitse fijnglasindustrie in het verleden. Groei Voor 1981 verwacht Philips een toeneming van het volume van de omzet, die gezien het econo mische klimaat niet groter dan de ongeveer 7 pet. van 1980 zal zijn. In geld zal de omzet tot zo'n 40 miljard gulden stijgen. De in Staking uit solidariteit ROME (AFP) De Italiaanse ver keersvliegers die zijn aangeslo ten bij de autonome bond van pi loten hebben gisteren een sta kingsparool uitgegeven voor 14 tot 20 april waarin de aanloop tot de paasdagen en Pasen zelf val len. De staking wil een bewijs van steun zijn aan de vliegers van de binnenlandse maatschap pij "Itavia", die bankroet is. De bond is intussen nog wel bereid met dc regering te onderhunde len en i ij een bevredigend vei loop het stakingsparool in te trekken. voering van nieuwe technolo gieën en de verdere ontwikkelin gen van producten en systemen zullen weer belangrijke investe ringen in duurzame productie middelen vergen. Deze zullen de afschrijvingen overtreffen. Het voorraadniveau (vorig jaar 32.8 pet. van de omzet) zal dalen en de kredicttermijn zal op het peil van 1980 blijven (vorig jaar gemid deld 2.3 maanden). Arbeidsplaatsen Door het verschil tussen de struc tureel toenemende arbeidspro ductiviteit en de minder sterke groei van de markt zal dit jaar het aantal arbeidsplaatsen bij Phi lips verder afnemen. De vermin dering van het aantal werkne mers zal in een aantal bedrijfson derdelen niet helemaal kunnen worden gerealiseerd door het na tuurlijke verloop. In 1980 daalde het personeelsbestand van 378.600 naar 302.600. en in Neder land van 82.400 naar 79.500. Ex clusief de invloed van verwer ving en overdracht van meerder heidsdeelnemingen was de ver mindering in totaal 7.000, van wie in Nederland 1.100. Wat de nu in gang gezette herstruc turering voor het personeelsbe stand in Nederland betekent, «s volgens dr. ir. Rodenburg nog niet te schatten, aangezien dc plannen nog niet vast liggen. Er moet volgens directeur F.L. van den Brand van Sociale Zaken ook rekening worden gehouden met het feit dat interne doorstro ming bij Philips Nederland niet blijvend verantwoord is. Na lan gere tijd zou dit leiden tot Hierdoor ontstond overcapaciteit, werd de concurrentie scherper en de druk op de verkoopprijzen groter. De winst na belastingen onderging bovendien de ongun stige invloed van de sterke stij ging van de financieringslasten. Een positief effect ging uit van de waarde van enkele belangrijke valuta's zoals de dollar ten op zichte van de gulden. Het resul- ta ten niveau is al enige jaren on voldoende voor een bevredigen de ontwikkeling van de onderne ming op langere termijn. Daar door werd ook besloten een eer der aangekondigde herstructure ring te intensiveren en te ver snellen. Als bijzondere last is daarvoor 600 miljoen gulden, on der aftrek van belastingen, in de resultatenrekening 1980 ge bracht. Onder invloed daarvan zakte de nettowinst vorig jaar uiteindelijk van 564 miljoen gul den tot 38 miljoen gulden. Het zwaartepunt van de aanpassin gen ligt vooral in West-Europa. Stakingsgolf in Portugal LISSABON (ANP) - De ophef fing van het subsidiestelsel voor de voornaamste voe dingsmiddelen met de gelijk tijdige invoering van een pla fond voor loonsverhogingen heeft in Portugal geleid tot een golf van stakingen. De beide grote vakcentrales - de communistische "Intersindi- cal" en de socialistische U.G.T hadden eerder al alle contacten met de regering opgeschort Gisteren hadden naar schatting vier miljoen Portugezen te lijden van sta kingen bij het openbaar ver voer Terwijl de 50.000 perso neelsleden van de interlokale staatsbusdienst "Rodoviaria Nacional" die dag voor 48 uur het werk neerlegden, werd in Porto, de op een na grootste stad van Portugal, het bus vervoer voor vier dagen stil gelegd. AMSTERDAM (ANP) - Ondanks de economische recessie kan dc grafi sche bedrijfstak ieder jaar duizend lot vijftienhonderd nieuwe mensen gebruiken. Daarmee wordt dan hot natuurlijk verloop binnen deze bedrijf tak v. aar tussen de 40- en 50.000 mensen werkzaam zijn pree it s opgevangen Dit heeft mr R A Levisson. voorzitter van het Koninklijk Verbond van Grafische Ondernemingen gisteren ff* tttdc ns een persconferentie De/e werd gehouden naar aanleiding van de Iri ilingriianifki Ik dit door de grafische bedrijfstak is opgezet Doel van deze actie, die voor het eerst in samenwerking met de organ; .i tie van fabrikanten van grafische eindprodukten en het grafisch oplei dingscentrum gehouden wordt, is zoveel mogelijk jongeren tussen de 15 en 27 jaar warm te maken voor een baan in het grafische van De opleiding die zij krijgen duurt drie jaar en is gekoppeld aan een ar beidsplaats binnen een bedrijf, die de leerlingen ook houden als de opleiding voltooid is. Volgens Levisson is er van de kant van de leerlingen belangstelling ge noeg. "Voor de bedrijven echter, die toch een flinke portie geld moeten meebetalen, moeten we moeite doen", aldus de voorzitter Hij voegt hieraan wel toe dat er nog nooit echte problemen zijn geweest btj het vinden van bereidwillige bedrijven De lecrlingenwerfactie bestaat voornamelijk uit het versturen van brie ven en informatiemateriaal elde aansluiting bij het r het ta lent" Wind tegen Philips had vorig jaar de wind te gen. De omzetstijging van 10 pet van 33.238 miljoen naar 36,536 miljoen was nog wel bevredi gend gezien dc economische om standigheden. maar het bedrijfs resultaat was lager. Door de ver slechterde economische situatie hield de groei van de afz» tmogi lijkheden geen gelijke tred met de productieviteitsverbetering in dc electronische industrie. HELLEVOETSLUIS (ANP) - Het besluit van minister Van Aardenne om geen steun te geven aan Van Gelder Papier is desastreus en merkwaar dig. Hel besluit houdt in. dat het eind van Van Gelder voor de deur ligt en dat de werkgelegenheid voor 1.500 tot 2.000 man verloren gaat. Dat zei Frans van der Veen. be stuurder van de industriebond FNV vannacht als reactie op de mededeling van minister Van Aardenne van economische za ken in dc Tweede Kamer, dat hij Van Gelder niet de gevraagde 49 miljoen gulden zal geven, waar mee het bedrijf de witpapiersec- tor wil redden Volgens Van den Veen is niet al leen de werkgelegenheid in Vel- zen en Wapenveld (1.200 men sen) in het geding, maar loopt ook dc werkgelegenheid in de witpapiersector in Renkum (on geveer 450 man) en Apeldoorn (ongeveer 150 man) gevaar. "En daarbij komen dan nog de nodi ge staffuncties op de tocht te staan", aldus Van den Veen. Hij noemt het besluit van de minis ter "merkwaardig" gezien de ontwikkelingen in de papicnn dustrie. Van den Veen zegt. dat er in het buitenland verouderde capaciteit, in totaal zo'n driehon dcrdduizend ton is afgebouwd "Dat heeft onder meer al geleid tot herstel van de prijs". Volgens Van den Veen is er nog veel meer gaande, dat het behoud en zelfs uitbreiding van dc Nederlandse capaciteit rechtvaardigen. "Als Van Gelder moet sluiten, zijn we voortaan voor het witpapicr geheel afhankelijk van het bui ten land. hetgeen wat vreemd overkomt gezien de wens van de regering deze week geuit om voortaan meer te betrekken van onze eigen bedrijven", zo voegt Van den Veen nog aan zun be toog tot- Over de opstelling van de bonden kon Van den Wen vannacht nog niets zeggen "Veel zal afhangen van de reactie van de raad van bestuur van het bedrijf en de banken op de mededeling van de minister De bonden hebben vandaag een gesprek met de raad van bestuur tRIJDAG 10 APRIL 1981 actieve :aandelen binnenlandse aandelen 147.00 H7.00 65.50 15c'S0 185 00 170,00c beleggings instituten 156.50 151.00 144.00 uw. io goud en zilver c. I<* onbr* 19050 - 39750 vorifr 4* Zilver onbew 650-953 vorig' MO - 96. buitenlands geld AMSTERDAM (ANP) - Op een overwegend hogere effecten beurs ontstond vandaag een stormloop op aandelen KLM Ai gevolg van de fikse koersstijging in New York met meer dan 2.5 dollar was men in Amsterdam bereid ongeveer f 7 meer te 1» talen op 103.50. wat een nicuw hoogtepunt voor dit jaar bet. kent Philips lag op de uitlatingen het bestuur over de toekomst 1 0.50 beter in de markt op I 21.30 Hoogovens krabbelde i 0.30 omhoog naar 20 en kwam daarmee weer precies op de nominale waarde uit Unilever was een paar dubbeltjes beter op 140 maar Kon Oh. liet weer afweten en op 8.50 werd ƒ2,50 verloren Vo«>r het eerst kon worden gehandeld in claims ABN De eerste koei werd vastgesteld op f 1.35 w aar na 3.65 werd betaald Aandelen ABN noteerden ex-claim I 288, wat precies onveranderd was ten opzichte van gisteren, en hielden zich daarmee er goed Volgens zegslieden op de beurs zitten er nogal wat handelai. n met een tekort aan stukken on dat eerder in de week teveel u

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25