Vijf eeuwen Boskoop te kijk Straks wellicht goedkoper tv-kijken „Boomkwekerijmuseum met name voor de eigen inwoners" Bollenstreek sluit mogelijk aan op tv-mast Oegstgeest Bewoners willen lozen op sloot in Abbenes Heropening NS-station is en blijft onzeker BfOSKOOP Het Boomkwekerijmuseum van Boskoop wordt zaterdag voor het publiek ^opengesteld. Het museum, gelegen aan de Reijerskoop 54 en 56. biedt een overzicht van de rijke kwekerij-historie van Boskoop. "Uit de tentoonstelling blijkt onder meer dat het voorgeslacht het niet zo makkelijk had. "De goede oude tijd" wordt naar mijn mening in een wat ander daglicht gesteld", aldus de voorzitter van de stichting Boom kwekerijmuseum Boskoop, burgemeester J.H. Reinders. Het museum is van de grond geko men na vele jaren van enthou siaste inzet van Boskopers. De tentoongestelde spullen zijn voornamelijk afkomstig van par- ticu here verzamelingen. "Men sen uit Boskoop hadden een gro te collectie opgebouwd. Deze collecties werden op een gege ven moment te groot om thuis te piewaren. Er werd toen besloten om. zeg maar alle eieren in een mandje te doen Sinds de jaren zestig hebben deze verzamelin gen op de zolder van het ge meentehuis opgeslagen gelegen. Nu is het dan zover dat de spul len door het publick kunnen worden bezichtigd", aldus Rein ders. Het idee voor een Boomkwekerij museum resulteerde in 1974 in de oprichting van de stichting Boomkwekerijmuseum Bos koop. Deze stichting, waarvan burgemeester Reinders in 1977 voorzitter werd. had een groot probleem: hel gebrek aan geld. "We hebben het museum kun nen realiseren door liefde-giften. Het vergaren van kapitaal was wel het moeilijkste maar wc had den de tijd. Duidelijk was dat de Museumbeheerder J. van der Willik i nenhuis' i vitrinekast in het 'Marij- rijke achtergrond van Boskoop een museum rechtvaardigde. Het boomkweken heeft i schiedenis van ruim vijf e In die vijf eeuwen waren er ver schillende methoden van boom- kweken. Ook heeft Boskoop rij ke en arme tiiden meegemaakt. Deze geschiedenis is onder meer verhaald door de twee jaar gele den overleden schrijver A. Vuyk sr. Deze man heeft veel werk ver zet voor het tot stand brengen van dit museum. Zijn boek be schrijft de geschiedenis van Bos koop in de periode van 1466 tot 1966. Van landgoed van de abdij van Rijnsburg tot het boomkwe kerij-centrum Boskoop in '66". aldus Reinders die zich heeft ver diept in de geschiedenis van Boskoop. Reinders is afkomstig uit de provincie Groningen. Het doel van het museum is driele dig. De kwekers van nu moeten volgens de voorzitter bewust zijn van het feit dat ze een schakel in een keten van vijf eeuwen zijn, de jeugd moet kennis kunnen nemen van de geschiedenis en tenslotte het toerisme in Bos koop. "Met name de kwekers in Boskoop tonen grote interesse in de ver schillende methoden van kwe- Ton de Wolf (42) overleden ALPHEN a.d.RIJN - Na langduri ge ziekte is deze week in Utrecht op 42-jarige leeftijd overleden Ton de Wolf. voormalig voorzit ter en mede-oprichter van de sportraad in Alphen. De crema tie heeft vanmiddag plaats ge vonden in het Utrechtse crema torium Daelwijck. Ton de wolf. die een jaar geleden verhuisde van Alphen naar Maarsenbroek, was tevens jaren lang voorzitter van de Alphense zwemclub "De Watervrienden". Daarnaast bekleedde hij geruime tijd het voorzitterschap van de beheerscommissie zwembaden. De overledene laat een vrouw en twee kinderen achter. Het Boomkwekerij museum in Boskoop ken. Die zijn benieuwd hoe bij voorbeeld hun overgrootvader entte. Voor het thans opkomen de geslacht is het eveneens be langrijk. We hebben hier de tuin bouwschool en voor die jongelui is het fijn dat de praktijk van vroeger te zien is. Dan hebben we nog de derde groep dat is het toerisme. Meestal zakenrelaties uit het buitenland. Toch kan worden gesteld dat het museum met name interessant is voor de Boskopers", aldus Reindeis. Het museum bestaat uit drie afde lingen. Het zogenaamde Marij- nenhuis (vernoemd naar de voor naam van de vorige eigenaar) waarin de vitrinekasten staan op gesteld. In deze vitrines zijn de spullen uitgestald. In het Marij- nenhuis is er tevens een zaaltje waar dia-series kunnen worden vertoond en er is een bibliotheek in ondergebracht. Deze biblio theek bevat vele historische boe ken over de boomkwekerij in Boskoop. De tweede afdeling is het zogenaamde boomkwekers huisje. Dit huisje geeft een goede indruk van hoe de kweker vroe ger in Boskoop leefde Probleem bij het inrichten van het huisje was onder meer het vinden van de juiste meubels Deze weck zijn er nog meubels gehaald in Krimpen aan den IJssel om het huisje in de juiste sfeer in te rich ten. Het huisje is gebouwd om streeks 1850. De achterliggende tuin biedt een overzicht van de verschillende kweek-methoden die in de loop der eeuwen zijn ge bruikt. Deze tuin wordt bijge houden rlcnr T M Achter in deze tuin staat het zo genaamde "speelhuis waar vroeger de koop werd beklonken met een borreltje. Zowel aan de tuin als aan de twee andere afdelingen van het boom kwekerijmuseum wordt op het ogenblik de laatste hand gelegd Het Marijnenhuis en het boom- kwekcrshuisje (met bijondcr fraaie tegeltableaus) wordt be heerd door J. van der Willik. Het bestuur van de stichting Boomkwekerijmuseum Bos koop is samengesteld uit verte genwoordigers van de bond van kwekers, bonden van handela ren. het beursbestuur. de stands- organisaties, de veiling en verder enige mensen die veel weten van de Boskoopse kweek-historie Van deze organisaties krijgt de stichting ook geld om het mu seum te exploiteren. Verdere in komsten moeten komen uit de verkoop van entreekaartcn en de subsidie van de gemeente "Ik ben bijzonder blij dat het mu seum nu een feit is. Ik hoop dat veel mensen een bezoek zullen brengen aan het museum De en tree is slechts een gulden" aldus Reinders. DAMMEN - De revanchetwee kamp om het wereldkampioen schap dammen tussen uitdager Harm Wiersma en titelhouder Anatoli Gantwarg zal in dc- maanden oktober en november worden gehouden. Gantwarg veroverde de titel eind vorig jaar door het toernooi in Bamako (Mali) op zijn naam te brengen Ex-titelhouder Harm Wiersma maakt van het reglementaire recht op een revanchetweekamp gebruik. IJSHOCKEY - In een oefen wed strijd ter voorbereiding op het wereldkampioenschap, dat zon dag in Stockholm begint, ver sloeg Olympisch kampioen de Verenigde Staten Finland met 5-0. Gffii toestemming I (ooplircinraail»t li;i|> HAARLF*! - Wel schoon of geen schoon water, kikkers of geen kikkers. Dat is de kern van een discussie tussen het Hoogheem raadschap van Rijnland en een bewoner en toekomstig bewo ner van de Van de Voorstlaan in Abbenes. Het Hoogheemraadschap vindt dat de bewoners niet mogen lozen in een smalle sloot die vlakbij de woningen ligt. Volgens het schap moeten de bewoners dure voor zieningen treffen om op dc een af andere manier toch verlost te worden van het afvalwater. Dc bewoners zijn dat niet van plan want volgens hen wordt binnen afzienbare tijd de Van de Voorst- laan doorgetrokken en voorzien van een riolering Tot die tijd wil len zy blijven lozen in de sloot. De bewoners hebben bij Gedepu teerde Staten geprotesteerd te gen het weigeren van een lo zingsvergunning door het Hoog heemraadschap Zij vinden dat de kwaliteit van het slootwater weinig last heeft van de lozingen Er zwemmen en kwaken kik kers Bovendien staat er genoeg water in de sloot, aldus dc bewo ners gistermiddag in het Haar lemse provinciehuis waar een hoorzitting plaatshad over de weigering van de lozingsvergun ning. Het Hoogheemraadschap van Rijn land heeft echter vastgesteld dat er nauwelijks water in de sloot staat, dat het water ernstig door dc lozingen wordt vervuild en dat er geen sprake van kan zijn dat er kikkers leven, laat staan kwaken Het schap was gewa pend met een brief van de ge meente Haarlemmermeer waarin stond dat de aanleg van riolering bepaald niet tot de urgente werk zaamheden in die gemeente be hoort. Het kan volgens het schap nog wel jaren duren voordat met de aanleg van riolering wordt be gonnen Het lozen in de sloot over een zo lange termijn is voor het Hoogheemraadschap niet aanvaardbaar. Dc heer Broekhof woont al sinds 1978 aan de Van de VoofStlftn P.L. Roos. nu nog woonachtig in Leimuiden. bouwt een huis aan deze laan Op een afstand van cir ca 200 meter van hun woning ligt riolering Het Hoogheemraad schap vindt dat /ij daarop moe ten aansluiten Maar dat kost vol gens Broekhof en Roos veel geld. Bovendien moet de riolering dan door het land van derden worden aangelegd. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland zullen binnen afkfellba re tijd een beslissing nemen in deze zaak. REGIO - De kans is groot dat er geen televisiemast aan de Leidsevaart in Noordwijkerhout wordt neergezet. Het bestuur van de kabeltelevisie bol lenstreek ziet liever dat dat signaal wordt betrok ken van de bestaande Oegstgeestse mast. De techniek blijkt in korte zo ver gevorderd dat het nu wel moge lijk is goede beelden door te stu ren Een eventuele overeen komst met de stichting 'Dc Mast" kan er toe leiden dat de ta rieven voor kabeltelevisie om laag gaan. Die overeenkomst kan ei eveneens toe leiden dat het aantal kanalen in de regio Leiden met drie Belgische zenders wordt uitgebreid Dc besturen van de kabeltelevisie- bollenstreek en de stichting "De Mast", die dc mast in Oegstgeest exploiteert zijn in grote lijnen al tot een overeenkomst gekomen. Ambtenaren werken de overeen komst thans uit. Volgens burgemeester M. Th. van de Wouw. voorzitter van de ka bcltelvisie bollenstreek, zijn er tal van oorzaken waardoor een eigen mast niet meer noodzake lijk is "Er is de laatste paar jaar veel ver anderd Korte tijd geleden was hel niet mogelijk om de gehele bollenstreek vanuit Oegstgeest of Haarlem van signaal te voor zien. Daarvoor waren de verster kers veel te zwak Met name Noordwijkerhout dreigde uit de boot te vallen als we niet beslo ten hadden zelf een mast te bou wen. In twee jaar tijd zijn die ver sterkers geperfectioneérd en in staat een goed signaal door te sturen naar de hele bollen streek". aldus Van de Wouw. Onafhankelijk Aanvankelijk was het bestuur van de kabeltelevisie bollenstreek geen voorstander van aanslui ting op de Oegstgeestse mast Vierdaagse moet elders van start ALPHEN AAN DEN RIJN - De organisatoren van de wan- delvierdaagse zullen uit moeten kijken naar een an dere startplaats. De politie weigert vergunning af te ge ven, voor een start bij de St. Jozefzaal aan de Paradijs laan. De politie heeft de or ganisator, de wandelkring Leiden en omstreken van de KNBLO, aangeraden uit te wijken naar een van de par keerterreinen van de Sport- laan. Cr was groeiende kritiek op - het feit dat start en finish van het vele honderden wandelaars trekkende eve nement, op de smalle Para dijslaan waren. Met name de 1 wandelaars uit Ridderveld kwamen veelal per auto, hetgeen in de Paradijslaan en nabije omgeving tot cha- Ónder vrachtwagen HAZERSWOUDE Een 55-jarige vrachtwagenbijrijder uit Leid schendam is gistermiddag ge wond geraakt op de Rijndijk. De man wilde vrij baan maken voor zijn afslaande vrachtwagen door enige bromfietsers te laten stop pen op het fietspad. Deze kon Clen echter niet op tijd remmen en reden de man omver De bij rijder kwam vervolgens onder een voorwiel van de vrachtwa gen terecht. Dc man is overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. AUTO UITGEBRAND - Vermoe delijk door een fout in dc elektri sche bedrading is gistermorgen op de Kruisweg in Woubrugge, ter hoogte van de Herenweg een auto totaal uitgebrand. De be stuurder liep geen letsel op Dat was zowel om technische re denen als wel om reden van onaf hankelijkheid Aan dat laatste houdt het bestuur ook nu vast. Van de Wouw: "Wij willen samen met dc regio Leiden de mast in Oegstgeest exploiteren, maar willen niet in de gemeenschap pelijke regeling. We willen onze handen vrij houden als de stich ting "De Mast" bepaalt dat het aantal kanalen moet worden uit gebreid. Wij willen niet eveneens worden verplicht die kanalen af te nemen. En omgekeerd geldt dat ook. Als wij meer kanalen willen hoeft Leiden en omgeving die niet persé af te nemen". Financieel is een overeenkomst tussen de bollenstreek en de stichting "De Mast" aantrekke lijk. Dc kosten van de exploitatie van dc- Oegstgeestse mast hoe ven dan niet langer te worden ge dragen door de 70.000 aansluitin gen in de regio Leiden, maar door 100.000 aansluitingen (30.000 in de Duin- en Bollen streek). Wel wil het bestuur dat ook de Bel gische zenders worden doorge seind naar de bollenstreek. Lei den en omliggende gemeenten hebben zes kanalen. "Dat heb ben wij toegezegd aan de inwo ners van de bollenstreek. Als Leiden die zenders niet wil, dan komen de kosten van ontvangst en doorzenden van die kanalen naar dc bollenstreek geheel voor rekening van dc aansluitingen daar Als Leiden die kanalen ook wil, dan is dat natuurlijk goedko per". aldus Van de Wouw De kabeltelevisienetten in de regio Leiden worden door de gemeen ten afzonderlijk onderhouden en geëxploiteerd Daardoor kunnen verschillen optreden per ge meente in de prijs die de consu ment uiteindelijk voor de ont vangst van signaal moet betalen Alleen de exploitatielasten van de mast zijn voor alle gemeenten gelijk. Het bestuur van dc kabel televisie in de bollenstreek wil voorkomen «lat per gemeente prijsverschillen optreden Van dc Wouw zal aan de deelnemen dc- gemeenten in de bollenstreek voorstellen eén tarief te hante- Hel NS-station van Lisse wordt voorlopig met heropend. Een en ander blijkt uit uitlatingen van minuter Tuijnman bij het gemeentebestuur van Lisse lag een dergelijke uitspraak min of meer in de verwachting LISSE'HILLKGOM - De uit spraak van minister Tuijn man dat noch Lisse. noch Hillegom de komende jaren met een heropening van het station rekening moet hou den is bepaald niet als een bom ingeslagen bij dc twee gemeenten Gelet op eerdere uitlatingen van <i«- q)de vin de Nederlandse Spoorwegen werd reeds met een dergelijk besluit rekening gehouden Een en ander houdt niet in dat bij de twee gemeenten geen interesse bestaat voor het openstellen van oen station in hun plaats Van de zijde van diverse politieke partijen in de twee bollendorpen is meermalen aangedrongen op een onderzoek naar de mog<- lijkheden dc 'stops' te hero penen Wel liet Tuijnman doorschcme ren dat als er plannen voor woningbouw in dc buurt van de stations /ouden zjjn n.i vijf jaar wellicht het stand punt zou worden herzien Woordvoerders van Lisse en Hillegom laten echter weten dat dergelijke plannen niet of nauwelijks bestaan Volgens de Lissese gemeente secretaris Broersen vindt er nabg het station Lisse geen woningbouw plaats, ook in de verre toekomst naar alle waarschijnlijkheid niet In Hillegom beslaan enkele heel vage plannetjes De eer ste 10 tot 15 jaar blijven ook die (onuitgewerkte) ideecn vooralsnog in dc koelkast lig gen. blijkt uit de woorden van de Hillcgomse loco-se cretaris Nouwcn.s In Hille gom was men overigens offi cieel nog met op de hoogte van de uitlatingen van Tuijn-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23