Prikkel voor damesploeg Zuid-Holland boos over LPG Warmunda laat steekje vallen Tafeltennisteam dupe van ITTF-politiek Voetbal op zaterdag Ger Hup naar VVSB AZ'67 zonder Spelbos en Peters Hotel NOORDZEE Geen medewerking voor terminal in Europoort Molukse hongerstaker toch overgeplaatst Tien kandidaten voor Frans presidentschap Biggs toch uitgeleverd Niet-rokers beschermd Omgangsrecht door Kamer VRIJDAG 10 APRIi- 198 SRORT DEN HAAG (ANP) - Solidariteit is in de topsport een bijkans we reldvreemd begrip Winnen is immers het hoofddoel, daaraan wordt alles ondergeschikt ge maakt. Voor eikaars belangen opkomen past nauwelijks in die strategie. Het tafcltenniswereld- je maakt hierop geen uitzonde ring. Zweden en de Verenigde Staten daargelaten De andere landen stonden bepaald niet te popelen het batje uit pro test op te heffen toen de Neder landse damesploeg en het Deen se herenteam de dupe werden van eigenmachtig, autoritair op treden van hogerhand. De offi cials binnen de ITTF (wereldfe deratie) oordeelden dat beide ploegen nog voor aanvang van het WK. dat dinsdag in het Joe- goslavisch Novi Sad van stapel loopt, in aanmerking kwamen voor degradatie naar de tweede divisie. Hoewel beide landen twee jaar geleden op Noordkore- aanse bodem het eerste divisie schap veilig stelden, moesten zij op uitdrukkelijk bevel een stap terug doen ten faveure van Zuid- Korea, dat om politieke redenen verstek liet gaan in Pjongjang. Qua spcelsterkte zal er bij niemand twijfel bestaan: de Zuidkoreanen moeten hoger aangeslagen wor den dan de Nederlandse dames, ondanks de aanwezigheid van Europa's nummer twee Bettine Vriesekoop. en de Deense heren. Maar dat rechtvaardigt de eigen- ZEIST - De sectie betaald voetbal van de KNVB heeft besloten alle wedstrijden in de eredivisie die in het paasweekeinde worden gespeeld, te verplaatsen naar paaszaterdag. Alleen de wed strijd tussen FC Utrecht en PSV blijft gehandhaafd op tweede Paasdag, 's middags om half drie in het stadion Galgenwaard. De wedstrijden in de eerste divisie van dat weekeinde worden zater dagavond 18 april gespeeld, wan neer de clubs over licht beschik ken. Die clubs die niet over een lichtinstallatie beschikken, zul len de wedstrijden in de midda guren moeten afwerken. zinnige, zonder enig vooroverleg met beide landen genomen be slissing van de ITTF allerminst. Het felle protest van de bond (NTTB), daarin gesteund door Zweden en de Verenigde Staten, aan het echtpaar Roy en Nancy Evans, die samen de bejaarde ruggegraat vormen van de ITTF, haalde niets uit. Weliswaar wa ren zij vooraf niet op de hoogte gebracht van de vermetele plan netjes van hun dicipelen en wer den zij voor een voldongen feit gesteld, zij deinsden er evenwel niet voor terug de handeling te fiatteren. Geruggesteund als zij zich wisten door de stilzwijgende houding (wie zwijgt, stemt toe) van het machtige oostblok. Ook het door de NTTB aangereikte noodverband de hoogste catego rie deze jaargang met één land (Zuid-Korea) uit te breiden, vond geen genade in hun ogen. De speelschema's, de tijdtabellen la gen al panklaar. Daar kon niet meer aan getornd worden. Tijd gebrek. Overigens is het niet vreemd dat de Nederlandse en Deense protes ten niets uitrichtten. Beide lan den hebben het bij de ITTF ver bruid sinds Pjongjang '79. Toen de Israélische spelers op het laat ste moment de beloofde visa door de Noordkoreaanse rege ring werd onthouden, "omdat de veiligheid van de Israëli's niet gegarandeerd kon worden", ging de ITTF akkoord dat Israel niet aan de wereldkampioenschap pen kon deelnemen. Niet eerder overigens dan nadat het bestuur de Oosteuropese, Aziatische en Afrikaanse landen had geraad pleegd. Nederland had bezwaren tegen de ze beslissing en stak bij andere Westeuropese landen de voelho rens uit. In eigen land kwam de Israél-boycot in de Tweede Ka mer, wat resulteerde in de motie- Faber. Daarin werd, globaal, vastgelegd dat uitsluiting van Is raël op politieke gronden bij sportevenementen gevolgd dient te worden door het vertrek van de Nederlandse ploeg. Met die motie in de hand ging de NTTB in Pjongjang op zoek naar mede standers. Negentien, voorname lijk Westeuropese landen waren bereid een motie van afkeuring te ondertekenen. De actie van Nederland was het ITTF-bestuur een doorn in het oog. Hoewel op het congres de motie niet de ver eiste meerderheid haalde en meer de vorm kreeg van een re primande aan het adres van de ITTF, was Nederland als initia tiefnemer de gebeten hond. Op datzelfde congres kwam ook de Zuidkorcaanse zaak aan de orde. Het buurland van de organisato ren werd belet deel te nemen, tenzij het bereid was één ploeg te vormen met de Noordkoreanen. Die voorwaarde werd niet geac cepteerd. Zuid-Korea verscheen niet in de arena en degradeerde op basis van de reglementen au tomatisch naar de tweede divi- Voor korte duur overigens. Die af daling werd snel ongedaan ge maakt. Eigenmachtig door de ITTF. Van die houding zijn Ne derland en Denemarken in eer ste instantie het slachtoffer ge worden. Voor de Nederlandse damesploeg betekende die te rugzetting naar de tweede divisie een enorme teleurstelling In plaats van aan te treden tegen de absolute wereldtop komen de pupillen van Gerard Bakker nu achter de tafel tegen de tweede garnituur. Promotie naar de hoogste afdeling zal in Novi Sad een haalbare kaart zijn. Dat ze ker, nu de extra prikkel tot pres teren door de ITTF zelf is aange reikt. zal de terugzetting naar de tweede divisie wellicht ook voor delen hebben. Hoewel de vijf voudig nationale kampioene een loodzware aanloop naar het indi viduele toernooi bepaald niet schuwt, kan zij zich nu rustig voorbereiden op dat gevecht met de wereldtop. Zij zal zich in de eerste week van het landentoer- nooi niet tot het uiterste behoe ven te geven, wat in de eerste di visie zeker het geval zou zijn ge weest. Vanaf de tribunes zal zij het spel van haar concurrenten met aan dacht kunnen gadeslaan Dat is mogelijk een lichtpuntje voor Nederland in deze onverkwikke lijke zaak. Bettine Vriesekoop kan in Novi Sad de concurrentie nauwkeurig gadeslaan. Een klein lichtpuntje. LEIDEN - Warmunda heeft gis teravond een kostbaar puntje aan VNL moeten afstaan. De Warmonders. die de ranglijst aanvoeren in de Afdeling Leiden behaalden een 2-1! deling ZLC verloor bij Stompwijkse Boys. De Boshuizerkade-^derby Unita- s-Oranje Groen beslisten de be zoekers in hun voordeel. ASC speelde gelijk tegen Kickers 69. Warmunda-VNL 2-2. De Leide- naars namen verrassend een voorsprong dankzij een schitte rend schot van Harry van Dorp. Rob Kraan verzorgde vervolgens de gelijkmaker, waarna Harry van Dorp de ruststand op 1-2 bepaalde Na de doelwisseling scoorde het fel aandringende Warmunda via Kees van Rijn Ondanks de knappe deling boek te VNL toch verlies Hans Dub- beldeman werd uit het veld ge stuurd na opmerkingen op de lei ding. terwijl Harry van Dorp een officiële waarschuwing kreeg Uni tas-Oranje Groen 2-3. De tweelingbroers Gert-Jan en Jo- han de Ridder profiteerde van twee blunders van doelman Jo- han Brouwer en schoten Oranje Groen op een 0-2 voorsprong Aanvoerder Wim Ouwehand be sliste de strijd door de marge tot drie treffers uit te bouwen. Uni- tas strafte daarna verslapping in het spel van de opponent af Ka- rel Prins en Aad Vermont ver kleinden het verschil tot één doelpunt. ASC-Kickers'69 2-2. Voor de doelwisseling kwam ASC op een 1 -0 voorsprong door een schitte rend afstandsschot van Wout Bergers. Kickers kwam na de pauze terug. Een combinatie met diezelfde Bergers bekroonde Tjeerd Langerhorst met de 1-2 Een fout van sluitpost Charles Robert leidde tot de deling van de Oegstgeestenaren. LEIDEN - Ger Hup. die dit sei zoen vroegtijdig is ontslagen bij de Rijswijkse hoofdklasser RVC, traint volgend seizoen VVSB. Hij volgt bij de Noordwijkerhoutse derdeklasser Mulder op. Stompwijkse Boys-ZLC 1-0. In de beginfase verzuimde ZLC te winnen Rob Groenendal en uit blinker Mart Severijns (2x) scho ten toen tegen de lat. Bijgeko men van de sc hrik sconrde Sui.ik v.d. Zalm de winnende treffer uit een corner van Stompwijkse Boys. DEN HAAG (ANP) - AZ'67 zal het de komende vier weken moeten doen zonder Ronald Spelbos en Jan Peters Beide spelers, die in de wedstrijd tegen NEC hun der de gele kaart kregen, zijn ge schorst voor vier wedstrijden en moeten een boete betalen van 500 gulden. De tuchtcommissie betaald voetbal hield zich uitslui tend bezig met 'derde gele kaart- gevallen' NEC raakte daardoor Ronnie de Groot voor dne wed strijden kwijt en NAC Anton Lokhoff voor twee wedstrijden. De eerste moet 250 gulden beta len, de tweede 200 gulden De opgelegde straffen in de eerste divisie: SC Amersfoort: Jaap van Pelt 2 wedstrijden en f225. De Graaf schap: Henk Pieneman 3 wed strijden en f 125. De Graafschap: Bob Kelderman 2 wedstrijden en f 100. Heracles: Geke van Dijk 4 wedstnjden en flOO, Cambuur J. Groote S wcditrijdw an i 290 Jeufdipek Feyenoord: P. van der Linde 4 wedstrijden. DS'79: J. Vermeu len 4 wedstrijden. (ADVERTENTIE) -'cftvr Wegens verschepings annulering zal de volgende partij, in Perzië handgeknoopte tapijten, bestemd voor Engeland, direkt aan het publiek verkocht worden. Deze Perzische tapijten, getaxeerd door de heren Kollner en Mehli te Rotterdam, zijn door de belanghebbenden vrijgegeven om te worden verkocht voor minder dan de helft van de oorspronkelijke waarde. Anatols, maar ook Mossouls. leidsels, kussens. (1000 stuks) vanaf f 59- Beloudch,(112stuks).ca 90x 150cm, waarde f 1050,-nu f 395,- Zelfs enkele voor f 295,- Heriz Old, 135 x225 cm. waarde f 2250.- nuf 875,- Heriz, 170 240 cm, waarde f 2450.- nuf 985,- Kaskay, (40 stuks) de echte in de bergstreken door primitieve nomadenstammen geknoopte tapijten van weergaloze schoonheid, die zeker 20 tot 30 jaar geleden vervaardigd zijn. waarde f 2750.- nu f 1095,- Hamadan. 166 x 240 cm. waarde f 3575- nu f 1375,- Ardabil, 197 x 302 cm. waarde f 4750.- nu f 1750,- Kozak, 197 x 297 cm. waarde f 7200- nu f 2650.- Naïn, 142 x 220 cm. waarde f 12.700- nu f 3900,- Cashmire zijde. 127 x 192 cm. waarde f 12.750,- nu f 4250,- Bidjar, 166 x 235 cm, waarde f 14.800- nu f 5900,- Tabriz, 246 x 356 cm, waarde f 14.500.- nu f 6900,- Marokkaanse berbers, de zwaarste kwaliteit 200 x 300 cm. waarde f 2075 - nu f 975,- 170 x240 cm. waarde f 1575 - nu f 675,- Enkele boerenkleden, slechts f 475,. Alle tapijten zijn voorzien van een certifikaat van echtheid. Inruil van oude kleden mogelijk. Met een gedeeltelijke aanbetaling, kunnen wij deze tapijten voor u reserveren. zaterdag 11 april van 11 tot IS uur K.W. Boulevard 8, Inlichtingen koning der tapijten Schagen, telefoon (02240) 13444 DEN HAAG (ANP) - Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland zijn, gezien de opstelling van de rege ring. nu niet bereid verdere me dewerking te verlenen aan de vestiging van een LPG-terminal in Europoort. Medewerking van de provincie is alleen nog moge lijk. zo lieten GS gisteravond we ten, als er duidelijke garanties komen voor aanleg van een pijp leiding van Europoort naar Moerdijk of verder naar het Ach terland. Daarop lijkt echter, al dus GS, niet veel kans te be staan. Een regeringsdelegatie heeft woensdag in een bespreking met de provincie Zuid-Holland, Rot terdam en Rijnmond laten weten dat grootschalige aanvoer van LPG niet alleen via Europoort zou mogen, maar ook via Vlissin- gen. Andere terminals werden niet bij voorbaat uitgesloten. GS van Zuid-Holland wijzen er op dat zij voor concentratie van grootschalige aanvoer van LPG in Europoort zijn in verband met de veiligheid. Voor afvoer van LPG zou zo snel mogelijk een pijpleiding moeten worden aan gelegd van Europoort naar Moer dijk (Shell). Shell heeft er - ge zien de marktomstandigheden van afgezien de LPG voor de ei gen industrie in Europoort te ge bruiken. Het bedrijf wil zich op de doorvoer van het gas gaan richten. De provincie. Rijnmond en Rotter dam vinden dat daarvoor een pijpleiding moet komen. Het overleg met Shell BP daarover was al in een ver gevorderd sta dium. aldus GS. Door de opstelling van de regering om meer dan één terminal toe te staan, achten GS de spoedige aanleg van een pijpleiding vrij wel verkeken. De tien kandidaten voor hel Franse presidentschap. Bovenste rijfvlnr) Valéry Giseard d'Estaing (huidige president). Jacques Chirac (gaullist), Francois Mitterrand (socialist). Michel Debré (onafhankelijk gaullist) en George Marchais (communist) Onderste (vlnr) Brice Lalonde (milieupartij). Huguette Bouchardeau (verenigde socialistische partij). Arletle Laguiller (communistische trots kistische partij ).Marie-France Garaud onafhankelijken Michel Cre- peau (centrum links). PARIJS (AFP) Aan de eerste ronde van de presidentsverkie zingen in Frankrijk zullen op 26 april tien kandidaten meedoen, zo is gistermiddag bekendge maakt. Naast de vier hoofdknndidaton - president Valéry Giseard d'Es taing. de socialist Francois Mit terrand, de gaullist Jacques Chi rac en de communist Georges Marchais bleken van de zestig gegadigden er slechts zes aan de criteria te voldoen. Onder hen bevinden zich drie vrouwen Vandaag begint officiéél de verkie zingscampagne. Afgelopen dins dag sloot de termijn van kandi daatstelling Om te worden toe gelaten moesten de kandidaten de handtekeningen hebben van ten minste 500 van de circa 38.000 parlementsleden, burge meesters en andere gekozen functionarissen. Deze drempel is bedoeld om het aantal kandida ten te beperken. Indien geen van de kandidaten er in de eerste ronde in slaagt de absolute meer derheid te behalen, volgt op 10 mei een tweede ronde waarbij het gaat tussen de nummers een en twee uit de eerste ronde ROTTERDAM DEN HAAG (ANP) De Zuidmolukse treinkaper Cornells T (24>. die liltdl twee dagen in hongerstaking is. is gis termiddag binnen het gevange niscomplex Veenhuizen in Dren the overgeplaatst. Hij werd van de gesloten inrichting 'Norgerha- ven' overgebracht naar de iden tieke inrichting 'Esserheem', zo heeft het ministerie van justitie meegedeeld Volgens justitie was T in 'Norger- haven' niet te handhaven, omdat hij zich afzonderde en het leefkli maat voor medegedetineerden en personeel negatief beïnvloed- do T. ging afgelopen dinsdag in hon gerstaking. nadat hij vernomen had dat hij naar een onbekende bestemming zou worden overge plaatst. Het is nog niet bekend of hij zijn hongerstaking voortzet Vanuit Molukse kring wordt er op gewezen del T do ..i^. lopen tijd ernstige psychische proble- men hod T. werd voor zijn aandeel in de treinkaping bij Wijster m 1975 tot veertien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een van zijn zes medekapers pleegde in 1978 in de gevangenis zelfmoord. Hij kon. naar men aanneemt, nu t langer verwerken dat hij, evenals Cornells Thad deelgenomen aan het doodschieten van een passagier. De gezondheidstoestand van T is volgens het ministerie goed T. heeft twee dagen niet gegeten, maar inmiddels wel weer ge dronken Op het ministerie van justitie is gis termiddag druk vergaderd over wat er met de Molukse honger staker moest gebeuren. Daarbij is ook staatssecretaris mevr. Haars betrokken geweest. Volgens een naaste kennis die re gelmatig contact heeftmet T Otjep Hutly, zal de hongersta king worden voortgezet. T vindt namelijk dat er geen enkele aan leiding was om hem over te plaatsen. Volgens Hully is er nog steeds sprake van een honger- en drinkstaking. BRIDGETOWN (Reuter) - De ont snapte Britse treinrover Biggs. die vorige maand met een jacht uit Brazilië werd ontvoerd naar Barbados, moet worden uitgewe zen naar Engeland Dit werd gis teren bepaald door de hoogste rechter op Bardados. Biggs had elf jaar in Brazilië ge woond. waar hij was gevrijwaard voor uitwijzing In 1965 wist hij uit een Britse gevangenis te ont snappen na twee jaar te hebben uitgezeten van een gevangenis straf van 30 jaar w egens zijn aan deel in de grote Britse treinroof. die miljoenen opleverde Intussen heeft Barbados ook Ro nald Leslie, die het brein wordt geacht achter de ontsnapping, verzocht het land te verlaten Hij was zaterdag naar het eiland ge komen om de zaak van Biggs bij te wonen om "Biggs moreel te steunen' DEN HAAG (GPD) - Er zal een voorontwerp van wet worden gemaakt met regels ter bescherming van niet-ro- kers in publieke ruimten. Een interdepartementale i hier bezii zo dei 1de --taal! vrouw Veder-Smit (volksge zondheid) gisteren mee in een overleg met de vaste commissie voor volksge zondheid van de Tweede Ka- DEN HAAG (GPD» - Ia I meerderheid heeft de Twee de Kamer gisteren het wets ontwerp voor omgangsrecht tussen ouders en kinderen na echtscheiding aangenomen AOam PPR, CPN en PSP stemden tegen, omdat ze de belangen van het kind onvol doende gewaarborgd von den Volgens de nu vastgestelde wet krijgt de ouder die niet met de voogdu wordt belast on de praktijk meestal de vader) het recht zgn kind te blijven ontmoeten Ook moet hij op de hoogte worden gehouden van belangrijke opvoedings kwesties De Tweede Kamer stemde in met een aantal wijzigings voorstellen. die de positie van het kind in de wet ver sterkten Zo zal de rechter het kind bij het vaststellen van een omgangsregeling steeds moeten raadplegen Ook krijgt het kind (van twaalf jaar en ouder) de be voegdheid zelf de rechter om een andere regeling te vra-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15