Harm Wiersma geeft zege weg Rienks: moet wijken voor prestatie Dortmundt: "Het is lastig om te keepen bij Noordwijk"... De Sutter verrast weer tegen Ceulemans Op openingsdag NK-dammen ITTF wil praten met NTTB VRIJDAG 10 APRIL 1981 v Dortmundt NOORDWIJK - Zowel de ontwikkelingen binnen als buiten de krijtlijnen bekijkt Noordwijk—doelman Diek Dortmundt van ruime afstand. De in (op een doeltrap af stand van het Telstar—stadion) woonachtige leraar lichamelijke opvoeding houdt zich ook op de vlakte over de vele wijzigingen binnen zijn elftal. Jarenlang was Ab Spaanderman de vertrouwde laatste man. Maar sinds kort acteert Spaanderman op het middenveld. Frans van der Veen mocht als eerste trach ten de verdediging te leiden. Hij belandde uiteindelijk samen met routinier Hans Westgecst vorige week op de bank en mocht daar vandaan toekijken hoe John Ma- nuputty het als libero deed. In de huid van een ander kruipen. Het is een lievelingsbezigheid van de voormalige doelman van Haarlem en Telstar. In zijn vrije tijd speelt hij samen met een aan tal familieleden toneel. En ge vraagd naar de mening van de vele mutaties binnen de regeren de amateurlandskampioen, ver schuilt hij zich als een ware di plomaat achter zijn opinie. „Als een trainer wisselt dan krijgt hij allicht kritiek. En als Buter het goed doet dan heeft hij gelijk", vindt Dortmundt. „Tuurlijk is het logisch datje gaat zoeken als het team niet draait, want het is duidelijk dat het huidige elftal niet in staat is het spel te maken. Alleen kun je je afvragen hoe lang je door moet gaan met expe rimenteren". De 30-jarige sluitpost geeft zelf ook eerlijk toe, dat hij ..niet lek ker draait". „Het is ook lastig om bij Noordwijk te keepen, want je krijgt er weinig te doen. In duels met Haarlem (voor de beker) en ACV (voor de strijd om de zater- dagtitel) sta je constant onder druk. Dan kun je groeien en to nen wat je allemaal kunt. Maar dat gebeurt helaas te sporadisch. Als doelman zijnde hoopje daar om weieens dat je meer te doen krijgt: Bovendien volg je prak tisch de gehele wedstrijd van een afstandje". „Dit seizoen speel ik ook verder van mijn doel, zodat ik er snel kan uitkomen als de buitenspel- val niet functioneert. Je moet door die spelwijze wel steeds ne gentig minuten geconcentreerd blijven. Voor een doelman is dat echter niet het meest spectacu laire werk. Want ook in onze mindere periode ontboezem je nog zoveel ontzag in bij je tegen stander, dat die zich terugtrekt en er af en toe via de counter uit komt. Maak je dan één foutje dan komt dat hard aan. Als je zoiets doet tegen ACV of Haarlem is dat minder erg. Want dan slop je nog vier moeilijke ballen en wordt dat ene foutje geaccep teerd". En dan berustend: „Die problemen voor de keeper zijn inherent aan het spel van Noord wijk. Ik heb ermee leren leven". Desondanks hebben verschillende doelmannen het niet lang volge houden in Noordwijk-1. Met de komst van Dortmundt dacht de toenmalige trainer John Eclman het keepersprobleem definitief te hebben opgelost „En ik kwam toen echt niet omdat er met geld werd geschoven", benadrukt hij. „Dan had ik wel bij een andere vereniging gespeeld. De clubs die betalen, herken je aan het grote verloop. Zo'n vereniging in Haarlem, die fors betaalt, is wei eens een keer bij mij geweest. Ik vroeg abnormaal hoge eisen: een nieuwe auto en een kleuren tv. Ik verwachtte niet dat ze daar op in zouden gaan. Nadat ik er een proeftraining had gespeeld, moest ik direct tekenen. Met veel moeite heb ik het overschrij vingsformulier nog kunnen in trekken, want ik wilde helemaal niet". Toen Eelman evenwel ruim twee jaar geleden belde, hoefde Dort mundt zich niet lang te beden ken. „Ik wilde graag weg bij Haarlem. Dat was een uitvloeisel uit het feit dat ik in het derdejaar mijn plaats in het eerste was kwijtgeraakt aan Rob Boersma. Ik kon het daardoor niet meer opbrengen nog een jaar op de bank te zitten of in het C-team te gaan spelen. Bovendien wist ik het één en ander van Noord wijk, want ik heb samen met Ruud Bröring op de academie voor lichamelijke opvoeding ge zeten". „Noordwijk is echt een vrienden clubje", oordeelt hij. „Geregeld eten we met een stel hier vlakbij in Santpoort van het kaartgeld en een paar keer is de selectie al bij een uitvoering van mijn to neelvereniging wezen kijken. Sommigen zijn zelfó donateur geworden". Inmiddels zal Dort mundt al spijt hebben gekregen dat hij zijn ploeggenoten een keer heeft uitgenodigd voor het bijwonen van een toneelstuk. „De eerste keer dat ze kwamen, beloofden ze tomaten en eieren mee te zullen nemen. Ik denk dat die inmiddels rot genoeg zullen zijn om ermee te gooien en dat ze de actie-tomaat zullen deen her leven". Hoop op prolongatie van de titels herleeft inmiddels ook weer, nu het zonnetje is doorgebroken. „Dat wordt ook wel tijd. In de wintermaanden zeggen ze altijd: 'Maak je maar niet druk. Dick. Als de zon doorbreekt dan ko men de punten wel weer binnen'. Maar tot op heden is dat echter tegengevallen. We hebben dit seizoen dan ook wel gemerkt dan kampioen blijven veel moeilijker is dan kampioen worden. Afgelo pen zaterdag tegen Kozakken Boys (2-2) speelden we waar schijnlijk onze slechtste wed strijd. Zelf heb ik dit jaar al twee dieptepunten meegemaakt. Eerst bij Rijnsburgse Boys, waar ik met veel publiek een bal onder mijn lichaam liet schuiven én thuis tegen Quick Boys, toen Noordwijk met 4-1 verloor. Hoe wel ik geen Noordwijker ben. kwam dat verlies toch hard aan". En dan vooruitblikkend naar mor gen: „Als we dan weer van Quick Boys verliezen dan kun je het seizoen zo langzaam aan als ver loren beschouwen. We hebben weliswaar twee duels minder ge speeld. maar je pakt alleen drie of vier punten uit die inhaalwed strijden als je goed draait. Maar dat kunnen we op het moment bepaald niet zeggen". HERMAN POOS HECHTEL (ANP) - Vorig jaar de buteerde Mare de Sutter op Eu ropees biljartniveau in het kader 71 2. In Torhout. Brugge, opende hij sensationeel. Niet geplaagd door plankenkoorts versloeg hij niemand minder dan Raymond Ceulemans. Gisteren herhaalde De Sutter in het Belgische Hech- tel, een kleine vijftig kilometer onder Eindhoven, deze stunt in de openingsronde van de nege nentwintigste Europese titel strijd bandstoten. Door zijn verrassende overwin ning, gecombineerd met zijn fraaie gemiddelde, staat De Sut ter met een been in die finale- groep en vormt hij een meer dan serieuze bedreiging voor Jos Bongers, de nationale kampioen. In zijn openingspartij tegen de Lu xemburger Grethcn maakte Bongers geen fout. Hij verliet de arena als winnaar (200 om 113) en hield zijn moyenne (9.09) redelijk overeind. Van der Smissen startte bijzonder sterk. In elf beurten schudde hij Arenaza (200 om 56) van zich af. De vlotte opening ging gepaard met opeenvolgende series van 61 en 80 caramboles. Na de vijfde beurt (154 om 5) leek het nationa le record partij-gemiddelde, dat met acht beurten op zijn naam staat, binnen handbereik. De vol zelfvertrouwen spelende Bran- bander bedacht daarna evenwel te fraaie oplossingen voor een voudige patronen. Freek Rienks: KATWIJK Hij kan als de stille kracht van Quick Bovs worden gekwalificeerd Onop vallend vervult Freek Rienks zijn opdrachten in de Katwijkse hoofdmacht. Nooit ves tigt de voetballer met indrukwekkende optredens de aandacht op zich maar levert in plaats daarvan elke wedstrijd 'onzichtbaar' vakwerk af Weinig spitsen ;n het zaterdag voetbal hebben het gepresteerd om, ondanks de kleffe bewaking van de boomlange loonadministrateur, met een doelpunt op zak als winnaar uit een 'koppelkoers' tevoor schijn te komen. Voor de Katwijkse aanhang is Rienks één van de velen. Oefen- meester Lagendijk weet echter beter. Het is geen geheim dat de voorslopper door zijn trainer hooglijk wordt gewaardeerd. "Freek Rienks zou in het betaal de voetbal gemakkelijk mee kunnen komen", loofde Lagen dijk hem onlangs. Zover gaat de visie van de Katwijker niet maar dit seizoen wilde hij zich wél in de kijker van amateurbonds- coach De Vroet spelen. De Vroet kwam wel kijken maar liet Rienks links liggen. Om voor een Uitverkiezing in de amateurtop in aanmerking te komen moet een Oranje-kandidaat niet alleen in maar ook buiten het veld op de voorgrond kunnen treden. In beide gevallen schiet Rienks te kort. Inplaats van de in de voet balwereld gebruikelijke 'recht- voor-zijn-raap' theorie, verkiest de 25-jarige tennisliefhebber im mer de voorzichtige weg. bang als hij is om mensen tegen zich in het harnas te jagen. "Inderdaad. Freek Rienks zal zich niet snel op de voorgrond plaatsen. Mis schien dat dat wel een nadeel maar ik ben nu eenmaal zo In het begin van het seizoen dacht ik in aanmerking te kunnen ko men voor een of andere amateur selectie omdat ik goed draaide. Ik was vol verwachtingen maar het is er niet van gekomen Mis schien heb ik mezelf te weinig heb laten horen buiten het veld. Nou. dat is dan jammer. Ik kan toch kwalijk gaan roepen van :"De Vroet. je moet mij kiezen want ik ben de beste". Een uit verkiezing moet afgedwongen worden via de prestaties. Niet via een grote mond". Strooptochten Door zijn prestaties eiste Rienks vier jaar geleden een plaats in de blauwwitte basis op. nadat hij van buur Katwijk was overgeko men. "Voornamelijk om eens wat anders te willen", zette de voetballer zijn handtekening on der een overschrijvingsformu lier Rienks kreeg z'n zin Hij ver wierf zich meteen een plek in de keuze-elf van Aric Lagendijk en kon op het hoogste amateurplan zijn capaciteiten aan het publiek tonen. In de loop der jaren heeft Rienks een strooptocht langs alle plaatsen van het elftal gehouden Momenteel acteert hij als voor stopper. Een weinig begerens waardige postitie omdat de 'waakhonddoctrine' vrijuit voet ballen welhaast onmogelijk maakt. Geen klaagzang van Rienks echter. "Ik stel me graag op in dienst van het elftal", meldt hij. "Hoewel ik donders goed be sef dat ik op het middenveld be ter uit de voeten zou kunnen. Arie beslist anders Daar heb ik me maar bij neer te leggen Trou wens. ondanks de opdrachten heb ik elke zaterdag nog genoeg plezier Proefwedstrijd Dat had Rienks twee jaar geleden ook. toen Volendam hem invi teerde voor een proefwedstrijd. Eindelijk leek een wens in ver vulling te gaan maar de gelever de prestaties waren niet dusda nig, dat de geldkraan wijd open ging staan. Lagendijk daarente gen schat «Ie kwaliteiten van zijn verdediger op credivisieniveau in. "Dot is dus een veer in m'n reet Wanneer ik er beter van zou worden, aarzel ik geen moment. Het is toch ideaal als je van je hobby je beroep kunt maken. Veel verschil zou het niet uitma ken want de amateurtop hangt al dicht tegen het professionele oetbal san Roewei ik moet zeg gen dat Quick Boys qua entoura ge wat achterblijft, in vergelij king met andere zaterdagclubs. Ik steek toch veel tijd in Quick Boys maar zie daar betrekkelijk weinig van terug I >e kwe tie van het bestuur met Lagendijk heeft de vereniging nu ook niet be paald positief naar buiten ge bracht". ASSEN (ANP) - Op de openingsdag van de strijd om de nationale damtitel heeft Jannes van der Wal ex-wereldkampioen Harm Wiersma op een remise gehouden. Het toernooi is aanmerkelijk be langrijker geworden, nu de bo venste vier zich niet alleen plaat sen voor de eindstrijd volgend jaar; maar zich ook kwalificeren voor deelneming aan het Westeu ropees zönetoernooi dat waar schijnlijk in Italië zal worden ge. houden. In de openingsronde maakte Rob Clerc zijn titel waar. Hij kwam met een variant die eerder v/as behandeld in de centrale top- training en kreeg hiermee goed vat op het spel van zijn tegen stander John v.d. Borst. Deze verdedigde zich aanvankelijk goed maar kon toch niet verhin deren dat Clerc het beste van het Lij sen stopt met acties tegen roken DEN HAAG (ANP) - Bob Lij- sen heeft besloten de Neder landse tafeltennis bond (NTTB) niet voor de burger rechter te dagen. Lijsen staakte in het najaar van 198U tijdens de wedstrijd NMB/ VDO-Quick een partij nadat hij onwel was geworden we gens de door rokende toe schouwers ontstane benauw de atmosfeer. De strafcom- missie van de NTTB legde Lijsen daarop één wedstrijd schorsing op. die later door de commissie van beroep werd gehandhaafd. Lijsen wilde aanvankelijk nog slap pen bij de burgerrechter on dernemen, maar ziet daar nu toch van af. spel naar zich toetrok. Hij drong V.d. Borst bij de 34e zet tot het nemen van een afwikkeling die beiden weliswaar op dam brach ten maar waarbij de titelhouder groot materieel voordeel over hield. Na een kort eindspel won Clerc de partij. Eerder had Hans Jansen als eerste twee punten op de sco retabel laten aantekenen. In een lastige positie-partij en in een stand waarin het moeilijk aan te geven was wie voordeel had maakte Gerrit Boom een akelige fout en verloor door een eenvou dige combinatie. Een geweldig moeilijk positie-duel streden eveneens Gerard Becre- poot en Johan Bastiaannet die in de opening een herstellingsfor- matie had ingenomen. In het middenspel bleek Bastiaannet greep op de stand van zijn tegen stander te hebben. Op dat mo ment zag Beerepoot zich na zijn 33e zet verrast door een orginele combinatie waarmee Bastiaan net de punten voor zich opeiste. Auke Scholma begon met een kor- te-vleugel-opsluiting en creëerde later de Rozenburg spel-karakte- ristiek. Scholma won op een be paald moment een stuk maar Bauke Bies kreeg goede tegen- kansen, zeker op remise. Beiden kwamen in hevige tijdnood. Scholma speelde in deze fase het sterkst. Ook Hans Vermin begon met een korte-vleugel-opsluiting die de gehele partij bleef gehandhaafd. Wim van der Kooij speelde deze karakteristiek zeer sterk tegen en met zijn 33e zet moest Vermin wel de remise-afwikkeling ne men anders was zeker verlies ge volgd. Op dat moment streden als laat- sten Harm Wiersma en Jannes van der Wal een open klpssiek gevecht uit. De oud-wereldkam pioen speelde een geweldige par tij waarin hij uit het niets een voordeel creëerde en dit stap voor stap verder uitbouwde. In een schijnbaar verloren 6 om 6 stand vond Van der Wal een mi raculeuze redding door het offe ren van twee schijven, die hem doortocht naar de damlijn ver schafte. Wiersma kreeg nog een stuk maar ondanks dit grote ma teriële voordeel, bleek de partij voor hem niet te winnen. Eerste winst van Zoetemelk WASMUEL (ANP) - Joop Zoete melk heeft gisteren te Wasmuel de achttiende grote prijs 'Pino Ccrami' gewonnen. Het beteken de voor de Tour winnaar van 1980 zijn eerste overwinning in dit seizoen. Hij kwam tot een tijd van vijf uur en 54 minuten over de 243 kilometer. Zijn ploegge noot Ad Wijnands kwam met tweeëneenhalve minuut achter stand op dc tweede plaats. Ook Martin Havik (5) en Henk Lub- berding (6) schaarden zich onder de eerste tien. De uitslag is 1 Joop Zoetemelk (Ned) 243 km in 5 uur en 54 min.. 2. Ad Wij nands (Ned) op 2 min. 30 sec.. 3. Run ny Claes (Bel), 4. Marcel Tinazzi (Fra), 5. Martin Havik (Ned) allen z.t. als Wijnands, 6. Henk Lubberding op 5.33. 11 Wil Maessen (Nedop 5.43. 12 Bert Pronk (Ned) z t16 Bernard Hi- nault (Fra) z.t. 24. Leo van Vliet (Ned) op 7.21. cor. voBORST verdedigt Rob Clerc met succes zijn nationale DEN HAAG (ANP) De interna tionale tafeltennis federatie (ITTF) heeft de Nederlandse ta feltennis bond (NTTB) schrifte lijk laten weten dat er voor het begin van de strijd om de wereld titels in Novi Sad volgende week een bijeenkomst zal zijn over de terugzetting van het Nederlands damesteam naar de tweede divi- divisie gekwalificeerd. Nu Zuid Korea weer bij de deelnemende De Brabantse landen is. werd Nederland weer teruggeplaatst. De NTTB heelt nu geschreven dat er voor de strijd in Novi Sad losbarst van gedachten zal worden gewisseld Vormcrisis Ondanks de volgens Rienks wat achterblijvende organisatie, prijkt Quick Boyi aan kop v.m de eerste klasse A. Juist nu het bijeen vergaren van punten pre cair is. kampt de Nieuw-Zuidfor- matie met een vormcrisis. Gelij ke spelen tegen mindere goden deden de aanvankelijk redelijke voorsprong slinken tot één punt. "De druk is voor sommigen te zwaar", verduidelijkt Rienks. "Omdat iedereen een goedt prei tatic moet neerzetten, weit er verkrampt gespeeld. We werken nu met een selectie van veertien man. Wie nu sl.-cht draait, wordt meteen gewisseld Dat geeft spanningen Toch heeft de groep vrede met deze situatie Nu we nog steeds goede kansen hebben op het kampioenschap, moet al les voor de prestatie wijken". Winst op Noordwijk zou Quick Boys een aardig eind op streek helpen. Een voorname concur rent zou dan voorlopig naar het tweede plan zijn teruggeworpen, terwijl de ploeg dan met een op gekrikt zelfvertrouwen dc race naar de titel kan inzetten. "Een lastige tegenstander. Noord wijk", weet Freek Rienks. "maar ik heb vernomen dat ook zij met een vormcrisis kampen Mis schien is dat wel ons geluk Bro- ring0 Hij praat graag in het veld Tegen mn lult ie maar een eind weg, onder de indruk raak ik nooit van m". ROB ONDERWATER Van Praag wil Kees Rijvers vrijkrijgen ZEIST (GPD) - Jaap van Praag, secticbestuurslid betaald voet bal. gaat begin volgende week met het Belgische Beringen pra ten teneinde bondscoach Kees Rijvers vrij te krijgen voor het kwalificatieduel van het Neder lands elftal op 29 april tegen Cy prus. Rijvers die nog onder contract staat bij de Belgische eerste klas- ser heeft in eerste instantie te ho ren gekregen dat Beringen hem niet vrij zal geven om Oranje te begeleiden. Met name het feit dat Beringen in ernstig degradatie gevaar verkeert, houdt het be stuur van de club tegen om Ry- vryaf te geven. fenmeester heeft er ondanks de toezegging van het sectiebestuur om met Berin gen te gaan pralen, een hard hoofd in om beschikbaar te zyn voor Orarye. (ADVERTENTIE) A.s. zaterdag 19.00 uur WATERPOLOWEDSTRIJD DE ZIJL/LGB - NEPT./A ZWEMBAD "DE ZIJL" Advertentie aangeboden door MERCASOL'ML STATION PERG'JI* 6CM£r CtV- &OUD&W? VOO& //V TOCJtvë/V (6-1) 1

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13