Stoom van de ketel in Polen Europa mag niet aarzelen met opstelling Onlusten in Zuid-Afrika Troepen in El Salvador doden dertig burgers Spanje niet blij met bezoek Haig Brezjnjev waarschuwt Minister van defensie FS over raketten: Oefeningen gestaakt Om huurverhoging Regeringsveridaring België tamelijk vaag Strijd iii Libanon breidt zich uit WOENSDAG 8 APRIL 1981 PRAAG (AFP/Reuter) - De Sowjet-leider Leonid Bfezjnjev heeft gisteren in Praag het Sowjet-voorstel tot een bevriezing van het aantal kernraketten in Europa herhaald en tevens het idee ver worpen dat het Westen bij ontwapeningsbesprekingen voor waarden vooraf kan stellen. De Sowjet-leider verwierp de westelijke suggesties dat de r waarop het Kremlin de crisis in Polen behandelt van invloed kan zijn op de ontwapeningsbesprekingen tussen Oost en West. Ook heeft de Sowjet-Unie Westeuropese landen die Amerikaanse kernraketten op hun grondgebied accepteren impliciet gewaar schuwd. Het officiële persbureau Tass schreef in een commen taar op de vergadering in Bonn van de nucleaire planninggroep van de NAVO, dat de veiligheid van West Europa niet toeneemt, indien de NAVO-beslissing wordt uitgevoerd om Amerikaanse kernraketten in Europa te stationeren die Russische doelen kunnen bereiken, maar juist zal afnemen. De landen die statio nering aanvaarden "zullen in een bedreigende situatie verke ren", aldus Tass, daarmee doelend op een Russisch antwoord op de stationering. Tass beschuldigt de Verenigde Staten ervan Europa in geval van een gewapend conflict tot een slagveld te willen maken door juist daar kernkoppen te stationeren. Het Russisch persbureau constateert echter een verschil van mening tussen Washington en Europa. "Steeds nadrukkelijker dringen de Europese NAVO- landen er bij de Verenigde Staten op aan onderhandelingen te openen met de Sowjet-Unie over de Eurostrategische raketten zo zegt Tass. U HIU i.ll'LI.—I Caspar Weinberger (Van onze correspondent Jan Gerritsen) BONN - De Amerikaanse mi nister van defensie, Caspar Weinberger, heeft de Europe se NAVO-landen opgeroepen het NAVO-besluit om kruis raketten in West-Europa op te stellen, zonder verder aar zelen uit te voeren. .Aarzelingen moedigen de Sowjet- Unie aan verder druk uit te pefe- nen om de NAVO-plannen te doorkruisen", zei de Amerikaan se bewindsman tijdens zijn eer ste ontmoeting met zijn NAVO- collega's, die in Bonn samen kwamen voor een bijeenkomst van de 'Nuclear Planning Group' van het bondgenootschap. In het klimaat van politieke span ning en verontrusting rond Po len legden de NAVO-ministers meer dan ooit de nadruk op de voortgaande uitbreiding van de Russische kernbewapening. ,,Die is zeer verontrustend", zei de Nederlandse minister P. de Geus. zowel bij de strategische als bij de voor Europa bestemde kernwapens. Uit Amerikaanse satellietfoto's blijkt, zo vertelde De Geus, dat de Sowjet-Unie nu „meer dan tweehonderd" raketten van het type SS-20 (bereik 4000 km en elk uitgerust met drie kernkop pen) heeft opgesteld. De Geus wees ook op de bouw van Back- fire-bommenwerpers en op de produktie van andere korte- en lange-afstandswapensystemon in de Sowjet-Unie die op Europa zijn gericht. De Amerikaanse bewindsman Weinberger gaf geen nadere aan duiding over hervatting van de onderhandelingen met Moskou over vermindering van de kern bewapening in Europa. Minister De Geus sprak de hoop uit dat dit wapengesprek nog vr de zo mer op eang zou komen. Inmid dels wil de Nederlandse be windsman de verkiezingscam pagne aangrijpen om, zoals hij zei, „het publiek te doordringen van de toenemende Russische militaire kracht". De defensieministers, die zich ern stig bezorgd tonen over Polen, waren het erover eens dat de ont spanning tussen Oost en West vrijwel niet meer bestaat. Het verst daarin ging de Amerikaan se minister Weinberger. die zti dat Moskou de westelijke publie ke opinie had verblind. Hij zei. „Over de grens zongen ze het liedje van toegeeflijkheid, terwijl ze thuis op martiale muziek voortmarcheerden". Eenheid is noodzaak in de alliantie, aldus Weinberger, die sterke bijval van minister De Geus kreeg. De Nederlandse bewindsman deel de mee, dat de regering in Den Haag eind dit jaar een definitief besluit wil nemen over plaatsing van kruis-raketten in Nederland „Mijn inspanning is erop gericht alle gegevens die daarvoor nodig zijn bijeen te krijgen Daartoe be hoort de zogenaamde shift-stu- dic (technische studie) over de toekomstige kerntaken voor de NAVO-stnjdkrachten De Geus wil een openbaar rapport van de ze shift-studie, opdat publiek en parlement daarover kunnen oor delen Duidelijk werd in Bonn. dat het SALT-2-verdrag over verminde ring van de strategische kernbe wapening voor de regering-Rca- gan van de b:*an is Maar Was hington blijft wel vasthouden aan het SALT-proces. aldus mi nister De Geus, die eraan toe voegde dat de nieuwe Ameri kaanse administratie nog wel tyd nodig heeft om haar beleid te vormen. Het huidige SALT-ak koord is volgens Washington „onevenwichtig cn draagt niet by tot stabiliteit", zo zei een Amerikaanse zegsman. (Van onze correspondenten) PRAAG, BONN, WARSCHAU - De Poolse communistische partij heeft een nieuwe kans gekregen om orde op zaken in eigen huis te stellen. Nadat eerst de Russische staats- en partijleider Leonid Brezjnjev gistermorgen zijn vertrouwen uitsprak in de Poolse partij leiding, werden later op de dag de troepenmanoeuvres van het Warschau-pact in en om Polen beindigd en sprak de Poolse vakbondsleider Walesa zich uit voor een einde aan de confrontatie met de Poolse leiding. De vrees in het Westen voor een in greep door troepen van het War- schau-pact in Polen, vooral inge geven door de bijzonder felle re de van de Tsjechoslowaakse par tijleider Husak op maandag, is daarmee niet helemaal weggeno men, maar de druk lijkt voorlo pig van de ketel. Het officiële Poolse persbureau PAP kondigde dinsdagmiddag aan dat de doelstellingen van de gezamenlijke Warschau-pactma- noeuvres waren bereikt en dat staf en troepen die aan de oefe ningen hebben deelgenomen naar huis gaan. Volgens militaire waarnemers in het Westen is er geen bewijs dat de Sowjet-Unie haar aanwezigheid tijdens de oe feningen heeft vergroot boven de twee permanent in Polen gesta tioneerde Russische divisies van in totaal 24.000 man. (Van onze correspondent Karl Breyer JOHANNESBURG - In verschil lende zwarte woonwijken in de nabijheid van Pretoria - Tembi- sa, Germiston en Van der Bijl park - is het de laatste dagen erg onrustig geweest. Ook gisteren hebben de zwarte inwoners, voor een belangrijk deel mijnwerkers, op gewelddadige wijze gede monstreerd tegen aangekondig de huurverhogingen. Zij staken daarbij verschillende kantoren en barakken in brand. De politie werd ingezet om de or de te herstellen. Zij maakte ge bruik van traangas en gummik nuppels. Minstens twintig leden van de Azapo (Azartia Peoples Organisation) werden gearres teerd. De onlusten op de Simmerand Jack-goudmijn bij Germiston begonnen nadat bekend werd dat de huur in de zogenaamde 'hostels' met drie rand per maand (ongeveer negen gulden) werd verhoogd. Een slagerij, een bierhal en verschillende admini stratiekantoren van de goudmijn werden door de zwarte mijnwer kers in brand gestoken en ver nield. Ook in de verschillende andere (ADVERTENTIE) woonwijken werd behoorlijke schade aangericht, die volgens de autoriteiten in de honderddui zenden rand loopt. Speciale een heden van de politie werden in gereedheid gebracht en patrouil leren nog steeds in de woonwij ken van Tembisa, Evaton en Se- bokeng, waar echter de rust lijkt teruggekeerd. In de verschillende wijken zijn tot nog toe geen slachtoffers geval len. De Azapo-organisatie protes teerde tegen de maatregelen en arrestaties van de politie en noemde dit een nieuwe methode van de Zuidafrikaanse regering om Azapo te vernietigen. Verontrust De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken, die de laatste da gen herhaaldelijk de ernstige Amerikaanse ongerustheid over een mogelijke Russische inval in Polen heeft verwoord, zei desge vraagd nog steeds ernstig veront rust te zijn over de situatie. Eerst zou de rede van Brezjnjev op het Tsjechoslowaakse partijcongres van gisteren uitvoerig bestu deerd moeten worden. Maar als de Russische leider inderdaad bedoeld heeft te zeggen dat de Polen zelf, zonder ingrijpen van buitenaf, hun problemen moeten oplossen, zou Washington dit ze ker toejuichen. Ook de leider van de onafhankelij ke Poolse vakbond Solidariteit, Lech Walesa, heeft gisteren een steentje bijgedragen aan de te rugkeer naar normalere verhou dingen in en om Polen. In een in terview met een katholiek dag blad zei Walesa dat „de Polen de weg van confrontatie zouden moeten verlaten om sociale doel stellingen te bereiken, tenzij er geen ander alternatief is". De lei der van de vakbond Solidariteit, die de laatste weken opnieuw in een heftige confrontatie met de Poolse regering en partij verwik keld was geraakt, zei verder dat „de tijd dat er zoveel mogelijk winst behaald moest worden via de weg van confrontatie voorbij was en nu alle aandacht gericht moet worden op de uitvoering van de overeenkomsten". Eerder op de dag had Leonid Brezjnjev al een deel van de spanning weggenomen door zijn gematigde uitspraken. electrisch gereedschap tijdelijk in prijs verlaagd. LAMAN-LEIDEN B V. Zijlsingel 2 - Leiden Geopend van maandag t/m vrij dag van 08.00 tol 12.30 uur en van 13.00 tot 17.30 uur. BRUSSEL (ANP) - De kersverse Belgische regeringschef, de christen democraat Mark Eyskens, is gistermiddag in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers en in de Senaat verschenen met een nogal vage regeringsverklaring. Die verklaring geeft een opsomming van een groot aantal maatregelen waarvan vrijwel steeds wordt gezegd dat ver dere uitwerking ervan of overleg erover met de sociale partners nodig Van de harde maatregelen die de vorige premier, Wilfried Martens, op zondag 29 maart voorstelde om de Belgische frank te redden is nu vrijwel niets meer over. Martens wilde onder meer tot het eind van dit jaar geen aanpassing van de lonen meer aan de gestegen kosten van levensonderhoud, hij wilde een loonsverlaging met tien pet. bij verlies lijdende bedrijven die door de overheid gesteund worden en hij vond een prijsblokkering noodzakelijk. Sommige van die punten zijn in de verklaring van de regering-Eyskens nog wel terug te vinden maar dan veel minder exact. Voor het feit dat hij geen welomschreven maatregelen aan het parlement voorlegde verontschuldigde Eyskens zich door te zeggen: "de omstan digheden zijn zo wisselend en het beleid moet zich daaraan zo snel kunnen aanpassen dat gedetailleerde regeringscontracten vaak ondoel matig iijken". De Belgische premier gaf aan vijf doelstellingen prioriteiten: verstevi ging en herstel van het vertrouwen, behoud en bevordering van werk gelegenheid, het "geleidelijk" (over een termijn van bijvoorbeeld drie jaar wordt niet meer gesproken) wegwerken van de grote onevenwich tigheden in de betalingsbalans en in de rijksbegroting, het "alles in het werk stellen" om het tekort op de betalingsbalans weg te werken en ten slotte het streven naar stabiliteit om een doeltreffend anti-crisisbeleid te kunnen voeren. De verklaring waarmee Eyskens zijn regering in het parlement presen teerde stond bol van opmerkingen zoals: alleen die getroffen zijn door de crisis moeten weer hoop krijgen of een nieuw uitzicht" cn "ons land heeft nog vele mogelijkheden en dus ook kansen, maar het is veel kwetsbaarder geworden. Laten we ons samen dagelijks inzetten om erger te voorkomen en met de moed van de hoop de toekomst weer haalbaar te maken". Eyskens streeft ernaar de fiscale druk op het bedrijfsleven te verminde ren. Hij wil onder meer een verruiming van de belastingvrije investe ringsreserve plus maatregelen die het risico-dragend kapitaal bevorde ren en die buitenlandse investeringen aanmoedigen. Met ontzetting staren bewoners jan de Nationale Garde drongen :an San Salvador naar de lijken van burgers uit hun wijk. Troepen gisteren de huizen binnen en schoten dertig mensen dood SAN SALVADOR (AP) - Een groep gedeeltelijk in uniform en gedeeltelijk in burger ge klede Salvadoriaanse troe pen is gisteren met twee vrachtwagens een arme wijk van de hoofdstad binnenge reden, en heeft daar 23 men sen uit hun huis gesleurd en hen op straat doodgeschoten. Ooggetuigen verklaarden dat zeven andere burgers in hun woning om het leven werden gebracht. Toen verslaggevers later op de dag een bezoek brachten aan de wijk, telden zij op straat 23 met kogels doorzeefde lijken. Twee huizen, die kennelijk door bazooka's in brand wa ren geschoten, waren totaal platgebrand. De strijdkrachten wilden des gevraagd slechts meedelen dat men vernomen had dat zich "wat onrust in het ge bied had voorgedaan" en dat men nog doende was "de zaak te onderzoeken". Minstens 37 linkse guerrilla strijders zijn gisteren om het leven gekomen bij een tref fen met Salvadoriaanse vei ligheidstroepen vijf kilome ter ten oosten van de 'hoofd stad San Salvador, zo heeft een militaire woordvoerder bekendgemaakt. Het was het grootste aantal op één dag sinds het grootscheepse guerrilla-offensief in januari. De woordvoerder zei dat het treffen plaatsvond aan de voet van de San Jacinto berg keten, maar verstrekte geen verdere bijzonderheden. de Het totale dodencijfer ovi afgelopen 15 maanden is in middels gestegen tot meer dan 16 000 De Verenigde Staten steunen het streven van de Salvado riaanse regering om door middel van vrije verkiezin gen te komen tot een politie ke oplossing van de burger oorlog, zei gisteren in Was hington de zegsman van het minister van buitenlandse za ken William Dyess (Van onze correspondent Peter Hattink) MADRID - De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Ale xander Haig is niet bijster wel kom in Madrid, waar hij voor een officieel bezoek van twee dagen vertoeft. Haig heeft zich in brede kring in Spanje bijzonder unpo pular gemaakt door zijn eerste reactie op de militaire coup van 23 februari jl. Toen Haig ervan op de hoogte werd gesteld, dat luite nant-kolonel Tejcro van de Guar- dia Civil het Spaanse parlement had bezet en generaal Milans del Bosch op eigen houtje in Valen cia de uitzonderingstoestand had uitgeroepen, was Haigs reactie „Geen commentaar. Dit is een in terne Spaanse aangelegenheid" Die stellingname is Haig in Spanje hoogst kwalijk genomen. De ar gumenten die het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken later als excuus aanvoerden (gebrek aan informatie, het tijds verschil, Haig had net op dat mo ment een bijeenkomst met zijn Franse collega Ponchet), konden veel Spanjaarden allerminst overtuigen. Te meer daar er over duidelijke aanwijzingen waren, dat de Amerikaanse ambassade in Madrid, ruim vr de bezetting van het parlement, wist dat er iets op stapel stond. En ook de Amerikaanse luchtmachtbasis van Torrcjon (even buiten Ma drid) had daags voor de bezetting van het parlement de alarmtoe stand afgekondigd. Ex-premier Adolfo Suarez weiger de Haig te woord te staan, toen hij vorige maand een aantal da gen vakantie in New York door bracht, uit verontwaardiging over Haigs woorden. De secreta ris-gencraal van de Spaanse so cialistische partij. Flipe Gonza lez, uitte zijn irritatie door te ver wijzen naar het bilaterale vriend schapsverdrag tussen Spanje cn de Verenigde Staten. Op grond daarvan, stelde Gonzalez cynisch vast. had een „hardere verdedi ging van de Spaanse democratie mogen worden verwacht". Haigs steun aan het democratische systeem in Spanje, enkele uren nadat de coup was neergeslagen, kwam voor velen als mosterd na de maaltijd Als een van de rede nen voor Haigs bliksembezoek aan Madrid wordt dan ook aan gevoerd „het ophelderen van misverstanden rond zijn stellirig- namc ten aanzien van de misluk te staatsgreep van 23 februari Uiteraard komt Haig niet alleen naar Madrid om te proberen de Spanjaarden ervan te overtui gen. dat hij het beste met de Spaanse democratie voorheeft. maar vooral om zaken te doen. In september van dit jaar loopt na melijk het bilaterale verdrag tus sen de Verenigde Staten en Spanje af. Dat verdrag werd af gesloten in 1953 en sindsdien om de vijfjaar verlengd. Een van de facetten van het verdrag is dat Spanje de Verenigde Staten be langrijke militaire faciliteiten verleent: het gebruik van een drietal militaire bases op Spaans grondgebied (bij Moron. Madrid en Zaragoza) en een marinebasis bij Rotta (Cadiz). In ruil daarvoor ontvangt Spanje steun in de vorm van militaire apparatuur en materieel en financile en techni sche hulp op het gebied van on derwijs, cultuur etc. Ondanks het feit dat het bilaterale akkoord de Verenigde Staten een riante strategische militaire positie in Zuidwest-Europa ver schaft, zijn de Amerikanen toch geen voorstanders van automati sche verlenging van dat verdrag. Amerikaanse kringen bij de NA VO in Brussel (onlangs nog op perbevelhebber generaal Ro gers) hebben bij diverse gelegen heden door laten schemeren de toetreding van Spanje tot de NA VO van harte toe te juichen Van Amarikaahae kaèit i- <><>k ,-ii ge suggereerd, dat de verlenging van het bilaterale verdrag (zeker wat het militaire aspect betreft) een duidelijke standpuntbepa ling van Spaanse kant ten aan zien van planning van toetreding tot de NAVO vereist. Maar wat dat betreft zal Haig in Madrid harde noten te kraken krijgen. Boze tongen in Madrid beweren daarom dat Haigs weifelende houding ten aanzien van de'coup van 23 februari bewust gekozen was. Namelijk om de tegenstan ders van de NAVO in Spanje er van te overtuigen dat het Spaan se lidmaatschap van de NAVO de enige remedie is om de rebel se generaals enigszins te contro leren en in het gareel te houden. BEIROET (DPA) - De gevechten tussen de uit Syrische militairen bestaande Arabische vredes macht en de militie van de christelijke falangisten hebben zich gisteren van Beiroet en Zah- le uitgebreid tot andere plaatsen in Libanon. Onderhandelingen tussen de Syrische minister van buitenlandse zaken. Abdelhalim Chaddam en de Libanese presi dent Elias Sarkis brachten geen verbetering in de toestand Het overleg van Chaddam werd onder andere bijgewoond door de Libanex pramu r Hm Ok Wu> za en de bevelhebber van de Ara bische vredesmacht. Chaddam reageerde fel op de waarschu wing van de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Ale xander Haig. dat de Sytuts hun aanvallen op de door Libanese christenen bewoonde gebieden moeten staken. De Syrische mi nister stelde de door Israel ge steunde christelijke militie ver antwoordelijk voor de schendin gen van de tussen Syrié en de Li banese regering gesloten akkoor den. In dit verband zei Chad dam: "Haig moet er maar eens aan denken hoeveel schade Amerikaanse wapens Libanon en de Arabische wereld hebben berokkend Haig moet zich be wust zijn va de resultaten van de Amerikaanse steun aan Israel.". Inmiddels heeft de emir van Koe weit aangeboden te bemiddelen bij de totstandkoming van een doeltreffend bi itend H|] lek !••- neerde gisteren met Sarkis cn diens Syrische ambtgenoot Ha- fez el-Assad. De standpunten van Syriè en Liba non waren gisteren nog onver enigbaar. Damascus verlangt de militaire controle over het gehele gebied van Bekaa, met inbegrip van de belegerde stad Zahle dat een bolwerk vormt van de christelijke militie. Syne vindt de concentratie van christelijke militairen in dat gebied een be dreiging voor zijn veiligheid. De uitspraak van Haig ontmoette behalve van Syrische zijde ook veel kritiek .van de kant van linkse groep'Tingrn n militante mohammedaanse organisaties in Libanon, alsmede van de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie (PLO). Leden van de rechtse militie van majoor Haddad hebben gisteren op het hoofdkwartier van de VN- vredesmacht in Zuid-Libanon (Umfil) geprotesteerd tegen de politiek van de Verenigde Naties in het gebied. Demonstranten, onder wie een groot aantal gewapend, zijn het hoofdkwartier van Unifil in Na qoera binnengedrongen. De VN- soldaten hebben weer eens hun zelfbeheersing cn discipline ge toond door geen gebruik te ma ken van hun wapens De mani festatie was al vanaf de avond te voren verwacht." Er zijn geen slachtoffers te betreuren" aldus een woordvoerder. Majoor Haddad verklaarde on langs dat zijn manschappen niet zullen aarzelen het vuur te ope nen op Unifil-militaircn. als hün commandant, generaal William Callaghan, de aanwezigheid van Libanese troepen in het noorden van Zuid-Libanon blijft toestaan. (ADVERTENTIE) Doe meer mei vis,omdat 't 20 lekker c

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9