Olieboycot in regeerakkoord KOGËIREAGAM Zwaar gestoorde mist opvang Fietsronte- planvoor hele land Schooltijd kleuter op basisschool onderzocht Kabinet ongeschonden uit Zuid-Afnkadebat Stervende vrouw door echtpaar bezwendeld JNationale Ziekenliuisraad over psychiatrische patiënten: WOENSDAG 8 APRIL 1981 DEN HAAG (GPD) - Op grond van het succes van de Fietsroutes in Den Haag en Tilburg heeft minister Tuijnman besloten tot een fietsrouteplan voor het he le land. De minister ver wacht de definitieve richt lijnen in het kader van een Meerjarenplan langzaam verkeer over enkele maan den te kunnen publiceren. Het aantal verkeersdoden per fiets en brommer is in de eerste negen maanden van 1980 gestegen met 23 procent. Tuijnman voelt wei nig voor rechtsaf door rood en niets voor voorrang van rechts voor fietsers. De bewindsman verklaarde een en ander vanmorgen in Den Haag bij de opening van het sympo sium Stedelijke Fietsvoorzienin- gen, dat is georganiseerd door zijn departement en de ANWB. Tuijnman wees erop dat de fiets routes in Tilburg en Den Haag positief worden gewaardeerd en dat het gebruik ervan nog steeds toeneemt. Landelijk gezien, al dus Tuijnman, gaat thans dertig procent van het woonwerkver keer per fiets en met de tweewie- Ier worden thans evenveel kilo meters afgelegd als met het rail- vervoer. Door de stijgende brandstofprijzen en de sombere economische vooruitzichten zal het gebruik vah de fiets eerder toenemen dan dalen. Vorig jaar werd een record aantal fietsen verkocht. Naast de auto zal de fiets naar verwach ting het belangrijkste vervoer middel blijven, zei Tuijnman. De fietsroute verdient door dit al les grote aandacht. De bewinds man prees zich in dit verband ge lukkig dat „tot op heden aan alle verzoeken om subsidies voor fietsvoorzieningen kon worden voldaan. Een uitspraak die in de ze tijd eigenlijk met goud op snee gedrukt moet worden." Een echt probleem vormt intussen het gebrek aan veiligheid voor fietser en bromfietser. Ruim een derde van alle verkeersdoden be staat uit fietsers en brommerrij ders. In 1980 is de situatie nog verslechterd. In de eerste negen maanden van 1980 is het atntal verongelukte fietsers gestegen met 23 procent. (Voor voetgan gers is dit percentage twee pro cent, voor autorijders n procent.) Op grond van deze uitkomsten, al dus Tuijnman, zal het niet moge lijk blijken in alle situaties fiet sers rechtsaf door rood te laten rijden. Ook voelt de minister niets voor een voorrangsrecht voor fieters van rechts, zoals in omringende landen. Ons hele verkeerssysteem is thans geba seerd op een scheiding tussen langzaam en snel verkeer. „Schijnoplossingen, waarbij de fietser juridisch voorrang heeft maar het in de praktijk niet krijgt, moeten worden voorko- Het doe-het-zelf-bóek „Installeren, leer het zelf' van Mar Groen, dat Zomer en Keuning voor de prijs van f 19,90 op de markt heeft ge bracht, wil dc doe-het-zelver in de eerste plaats het nodige zelfver trouwen bijbrengen bij het zelf uitvoeren van werkjes aan elek triciteit, waterleiding, sanitair, gas en elektriciteit. Want zelfver trouwen, zo zegt de auteur, is een onmisbaar „gereedschap'' bij het zelf doen. Zelfoverschatting is echter uit den boze, is een gevaar lijk zaak, omdat het op het gebied van installatiewerk al gauw tot onvoorzichtigheid leidt. „Installeren, leer het zelf', verlucht met 200 tekeningen en foto's be handelt systematisch alle in en rond het huis voorkomende klus- WEERRAPPORTEN De Bilt mist Deelen mist Eelde mist Zd. Limburg Vlissingen geh. bew. Aberdeen licht bew. Barcelona licht bew Berlijn onbew. Bordeaux mist Brussel geh. bew. Frankfort geh bew. Geneve half bew. Kopenhagen mist Locarno zwaar bew Londen zwaar bew. Luxemburg mi St Madrid gc-h bew Malaga geh bew Mallorca geh. bew. Munchen half bew. Nice licht bew DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer wil dat de regering een onderzoek gaat instellen naar de schooluren voor kleu ters die op een basisschool zitten. De Kamer heeft gisteren bij de stemmingen over de wijzigingsvoorstellen en moties die zijn ingediend bij de behandeling van het regeringswetsontwerp Basison derwijs een dergelijke motie van Walt- mans (PPR) aangenomen. Alleen de PvdA stemde tegen. Volgens de indiener van de motie hebben de kleuters op de huidige scholen al problemen om in het schoolritme te ko men, terwijl voor het basisonderwijs (samenvoeging kleuter- en lagere school) een minimum aantal uren van 22 wordt voorgeschreven. De regering moet volgens de meerderheid van de Kamer bij de invoering van het basison derwijs terughoudend zijn met verla ging van dc leerplichtige leeftijd van zes naar vier jaar, om dezelfde voorzichtig heid met de belasting van de kinderen. Tijdens de stemmingen zijn vrijwel alle voorstellen van de oppositie verworpen. Het was daarbij bijna elke keer een stemming van links tegen rechts. Zo werd ook een PvdA-motie verworpen waarin de socialisten vroegen om aan een basisschool van ten minste dertig leerlingen in ieder geval drie onderwijs gevenden toe te wijzen. De Kamer nam wel een motie aan van Mertens (D'66), (waarbij PvdA, SGP en GPV tegen stemden), waarin de rege ring wordt uitgenodigd een onderzoek in te stellen naar dc taakverzwaring voor de leerkrachten door de invoering van de basisschool. Volgens Mertens betekent de invoering van het nieuwe systeem een verzwaring voor de onder wijzers en onderwijzeressen door de noodzakelijke extra-activiteiten op het gebied van onder meer bijscholing. Na de verwerking van de aangenomen amendementen zal de Kamer donder dag stemmen over het wetsontwerp, dat vrijwel zeker zal worden aangenomen. Te kleine scholen maakt dat hele kleine dependances van scholen met minder dan 20 leerlingen door kunnen gaan. Dat bleek toen de Kamer moest stemmen over een amen dement van de PvdA'er David van Oog- en op de Wet op het Basisonderwijs. In die wet had minister Pais geschreven dat gedurende drie jaar het dagelijks be stuur van een provincie kon goedkeu ren dat een deel van de leerlingen van een school onderwijs krggt in een de pendance Maar ook bepaalde de wet dat er minstens 20 kinderen in een de pendance moesten zitten. Van Ooijcn stelde daarop een aanvulling voor de minister kan in bijzondere gevallen het aantal leerlingen lager dan 20 stellen. Dat betekent dat heel kleine (onderde len van) scholen kunnen blgven. Bij dc stemming stemde zoals verwacht - links voor. CDA en VVD bleven in hun banken zitten, ten teken dat ze tegen de ze PvdA-aanvulling waren. Toen Ka mervoorzitter Dick Dolman verder wil de gaan met andere stemmingen, schoot WD-onderwgssopeciahst Evenhuis uit zijn bankje De VVD had ten onrechte tegen gestemd en had willen voorstem men, zo fluisterde hg. Bg de tweede stemming bleek iedereen het goed be grepen te hebben de hele Tweede Ka mer, inclusief ook het CDA dat niks had gehoord, stemde nu voor. De enige frac tie die tegen de piepkleine dependances was. bleek het SGP ROTTERDAM (ANP) - Het Poolse vracht- en containerschip "Stanislaw Dubois", dat vorige week bij een aanvaring ter hoogte van Terschelling een zeven meter groot gat opliep, is gisteren versleept in de richting van de Doggersbank. Het schip zal daar tot zinken worden gebracht om te voorkomen dat de lading carbid die het aan boord heeft tot een explosie zal leiden. Als carbid in aanraking komt met water, komt er een uiterst explosief gas vrij. Dat was ook de reden voor de Rotterdamse havenautoriteiten om het schip de toegang tot de havens te weigeren. DEN HAAG (GPD) - Na de verkiezingen zal in een regeerakkoord vooreen nieuw kabinet moeten worden vastgelegd dat Nederland naar een (desnoods eenzijdig olie-embargo tegen Zuid-Afrika streeft. Miljoenenbedrog wijdvertakt Istanbul Beiroet Tel Aviv UTRECHT (GPD) - Het echtpaar B. uit Ermelo, dat vorige week op verdenking van miljoenen- zwendel door de Utrechtse poli tie is aangehouden, heeft de on geneeslijk zieke vrouw van een Duitse zakenman onder valse voorwendselen 100.000 gulden afgetroggeld. Sonja B., die ver pleegster is geweest, wist de doodzieke vrouw te bewegen haar man over te halen om het kapitaal in een van de talrijke nep-BV's van Johan B. te inves teren. Door de indruk te wekken dat ze begaan was met het lot van de stervende vrouw, zag ze kans het vertrouwen van het zake- nechtpaar te winnen. Dit is een van de vele aangiften van oplichting, valsheid in geschrifte en flessentrekkerij, die de politie naar aanleiding van de eerste pu blicaties in dc dagbladen over de zwendelpraktijken van Sonja en Johan heeft binnengekregen. Hoofdinspecteur C. Vink, die het acht man tellende opsporings team leidt, zei gisteren dat parti culieren met een gezamenlijke schuldeis op B. van een half mil joen gulden zich bij de politie hebben gemeld. De schadebe dragen die met de oplichtingen waren gemoeid, variëren tussen de 20 en 180.000 gulden. Daar mee is het totaal op 4,5 miljoen gulden gekomen. Ook een vertegenwoordiger van de Bond zonder Naam meldde de politie benadeeld te zijn door B. voor een bedrag van 120.000 gul den. In oktober van het vorig jaar was B. betrokken geweest bij de aankoop van een hotel in Zand- voort voor de BZN. B. zou het project financieren. Maar daar kwam uiteindelijk niets van te recht. Toch wist B. het voor el kaar te krijgen dat de voormalige directeur van BZN, Van Essen, hem voor werkzaamheden aan het project een keer öü.UUU gul den en later nog eens 70.000 gul den uitkeerde. Achteraf is geble ken dat B. er geen stap voor had uitgevoerd. Een en ander leidde ertoe dat het project niet door ging en de BZN in ernstige finan ciële moeilijkheden raakte. Bij een huiszoeking in de riante vil la van het echtpaar B. in Ermelo - het optrekje was voor 40.000 per Kinderen spelen met giftig medicijn ROTTERDAM (ANP) - In de om geving van het Bergwegzieken huis in Rotterdam is maandag avond paniek ontstaan nadat een groep kinderen uit een afvalcon tainer die op het ziekenhuister rein stond, ampullen met het gif tige natriumazyde hadden weg gehaald. De ampullen bevatten een sterk verdunde oplossing, die .echter bij inwendig gebruik gevaarlijk is. Ouders van de ongeveer veer tien kinderen waarschuwden po litie en brandweer, nadat zij had den ontdekt dat hun kroost met deze ampullen rondliep. Laat op de avond werden de Kinderen in het Berg wegziekenhuis onderzocht. Daarbij bleek dat geen van hen de inhoud van de ampullen had binnengekregen. jaar gehuurd - vond de politie de uitgebreide administratie. Twee keer moest de politie met een Volkswagenbusje op en neer rij den om de paperassen naar het hoofdbureau over te brengen, t onderzoek van de papierwin- l bleek dat B. van zijn BV's een wijdvertakte internationale orga nisatie had gemaakt. Hij zat in vijf zogenaamde incorporations in de Verenigde Staten. In Ne derland stichtte hij dan dochter maatschappijen onder Ameri kaanse vlag waaraan in ons land bij de oprichting ervan aanzien lijk soepeler eisen zijn gesteld. Evenals met zijn Nederlandse BV's liet hij de „dochters" onder bedrieglijke voorwendselen met geld van goedgelovige zakenlie den vollopen. Had hij de buit binnen dan knepen Johan en Sonja er tussenuit. B. zag overal goud in. Zo kreeg hij het vertrouwen van twee Neder landers om 1.6 miljoen gulden te investeren in winning van goud in de Amerikaanse staat Arizona. Daartoe had hij een paragnost en een Amerikaanse hoogleraar ge ronseld. De helderziende „zag" de goudaders zitten; de professor zou in het bezit zijn van een een gepatenteerde methode om het goud zo rendabel mogelijk te winnen Toen B. het geld op een van zijn 60 bankrekeningen in binnen- en buitenland had, kwa men de gedupeerden erachter dat het allemaal bedrog was. Radioactief afval ECN in oceaan DEN HAAG (ANP) - Het Energie- onderzoekcentrum Nederland (ECN) mag ook dit jaar weer zijn radioactief afval in de Atlanti sche Oceaan dumpen. Minister Ginjaar (Volksgezondheid) heeft het ECN daar vergunning voor verleend. De dumping vindt in juni plaats, in een diepzeegebied van Lands End. Het ministerie liet dit gisteren weten. Het gaat om laag en middelactief, radioactief afval, afkomstig van ziekenhuizen, laboratoria en van het onderhoud van kerncentra les. De overslag van het in 2400 ton beton verpakte afval gebeurt op de kade van het Buiten- spuikanaal in IJmuiden. De mi nister die de dumping milieuhy giënische aanvaardbaar acht, heeft de beslissing genomen me de namens zijn collega van socia le zaken en in overeenstemming met zijn ambtgenoot van verkeer en waterstaat. De storting gebeurt volgens de be palingen van de Londense con ventie van 1972 en overeenkom stig de richtlijnen en aanbevelin gen van de Organisatie voor Eco nomische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO). Alle OE- SO-landen zijn over de dum pingsoperatie ingelicht. Met deze in de wandelgangen van de Tweede Kamer door CDA-, D'66- en PvdA-woordvoerders vastgelegde belofte gaf de Ka mer zich na drie jaar strijd voor een olieboycot tegen Zuid-Afrika gewonnen. Het kabinet-Van Agt heeft daarmee de vrijwel laatste hobbel op weg naar het volledig uitzitten van de vierjarige regeer periode genomen. Het vierde debat over een Neder landse olieboycot tegen Zuid- Afrika ging gisteren als een nachtkaars uit. De oppositie- en regeringspartijen herhaalden hun bekende standpunten: op positie voor een boycot, CDA ook vóór een embargo, zij het verdeeld en met een steeds slin kende meerderheid, VVD perti nent tegen. Minister Van der Klaauw kwam dan ook geen moment in moei lijkheden tijdens zgn vermoede lijk laatste optreden in de Ka mer. Hij kreeg lovende woorden voor zijn Zuidelijk-Afrikabelcid van zowel PvdA-woordvoerder Ter Beek als de CDA'er Jan Nico Scholten. Op één punt bleef een meningsver schil bestaan het kabinet acht een eenzgdige Nederlandse boy cot niet effectief, CDA. D'66 en PvdA en de kleine linkse partij en (waarvan de CPN zich niet op de sprekerslijst had laten zetten) vinden juist dat zo'n Nederland se stap een „signaal" aan het Zuidafrikaanse apartheidsbe wind is, dat het sein kan geven tot eendrachige internationale maatregelen om Zuid-Afrika te isoleren. „Ik leg het hoofd in de schoot. Er blijft niets anders over dan te be rusten dat onder dit kabinet geen Nederlandse sancties tegen Zuid-Afrika zijn te verwachten", zei Scholten tussen de loftuitin gen aan het adres van het kabi net (over de Nederlandse steun aan de zwarte buurlanden van Zuid-Afrika) door. Ter Beek was scherper. Hij meende dat de re gering nooit een olie-embargo te gen Zuid-Afrika heeft gewild en voor die conclusie slechts argu menten heeft gezocht: dc Scan dinavische landen, die alleen een internationaal overeengekomen boycot willen, het Benelux ver drag dat een eenzijdige boycot van Nederland niet toestaat Minister Van der Klaauw meende echter dat dit kabinet een samen hangend Zuidelijk-Afrikabeleid heeft gevoerd, en niet zoals het vorige kabinet-Den Uyl slechts had gereageerd op ontwikkelin gen in Zuid-Afrika zelf. Hg voer de aan dat Nederland een voor trekkersrol heeft vervuld voor wat betreft de steun aan de 'frontlijnstaten'. „Zonder mijn aanwezigheid bij de conferntie van Maputo had die een ander re sultaat gehad", aldus Van der Klaauw, die eraan toevoegde dat de Nederlandse rol er uiteinde lijk toe heeft geleid dat ook ande re westerse landen, inclusief de Verenigde Staten, meer aan dacht zgn gaan schenken aan hulpverlening aan de zwarte buurlanden van Zuid-Afrika. Actieplan Scholten introduceerde, ook al met het oog op de verkiezingen en de daarop volgende formatie van een nieuw kabinet, een CDA-ac- tieplan voor Zuidelijk-Afnka Volgens dit plan moet, om een vreedzame overgang naar een zwart meerderheidsbewind in Zuid-Afrika en onafhankelijk heid voor Namibië te bereiken, de economische en politieke druk op Zuid-Afrika worden ver groot. Nederland moet in NAVO- en EG-verband streven naar meer financiële steun voor front lijnstaten en Zuidafrikaanse ver zetsbeweging. en ijveren voor striktere naleving van het VN- sancties tegen Zuid-Afrika voor wat betreft wapenleveranties en contacten op cultureel, weten- schappelgk en sportief terrein Het CDA wil ook de Zuidafrikaan se export naar Nederland beper ken. Daarbij wordt in de eerste plaats gedacht aan de import van kolen van Zuid Afrika Scholten wilde ook dat Nederland op zo hoog mogelijk niveau is verte genwoordigd bij de door de Ver enigde Naties en de Organisatie van Afrikanse Eenheid uitgeroe pen „sanctieconferentie", die volgende maand in Pargs zal plaatsvinden. Vanmiddag zou de Kamer stem men over vier. tijdens het debat ingediende moties. Een PPR- motie van afkeuring en een PvdA-motie die het kabinetsbe sluit om geen boycot in te stellen betreurt, zullen geen meerder heid halen. Een PvdA-motie die oproept tot verhoging van finan- cile steun aan de frontlijnstaten. krggt die zeer waarschijnlgk wel. DSM niet in olie voor Zuid-Afrika DEN HAAG (ANP) - DSM is vol gens minister Van Aardenne (Economische Zaken) niet be trokken bg olieleveranties aan Zuid-Afnka. De minister geeft wel toe dat een volle dochter van DSM deelneemt in een consor tium. dat naar olie en gas zoekt op het Bntse plat van de Noord zee, en waarin ook twee Britse dochtermaatschappijen van een Zuidafnkaanse maatschappg deelnemen Dit blijkt uit het antwoord dat de minister heeft gegeven op vra gen die waren gesteld door de kamerleden Waltmans (PPR) en Ter Beek (PvdA) De kamerleden stelden hun vragen naar aanleiding van beschuldi gingen aan het adres van DSM afkomstig van het comité Zuidelijk Afnka en de Bntse or ganisatie tegen apartheid. Deze anU-apartheidsbewegingcn be schuldigen DSM ervan dal zij via haar dochtermaatschappij DSM Hydro Carbons UK betrokken zou zijn bg olielevenngcn aan Zuid-Afrika. UTRECHT (ANP) "We zijn er al vijf jaar mee bezig, er moet nu snel iets gebeuren" en: "Het is een noodoplossing, maar het al ternatief is dat er voor deze men sen helemaal niets gebeurt of dat ze verpieteren in gevangenis sen". Deze opmerkingen vielen gisteren in Utrecht te beluisteren op de bijeenkomst van de subscctie psychiatrie van dc Nationale Zie kenhuisraad. Onderwerp van ge sprek was de opvang van sterk gedragsgestoorde en agressieve (sga-) patiënten. Die vallen nu vaak uit de boot, omdat ze de gang van zaken in de moderne, 'open' inrichtingen ontwrichten. Ze worden er geweigerd of zo snel mogelijk weer afgeschoven. Vaak komen ze via dc criminele sfeer bij justitie terecht. Een door staatssecretaris Veder- Smit (volksgezondheid) ingestel de werkgroep heefl geadviseerd de behandeling van de naar schatting 230 sga-patiënten te concentreren in vijf over het land verspreide, daarvoor speciaal in gerichte en bemande ziekenhui zen. De gewone psychiatrische ziekenhuizen zouden wel de eer ste opvang voor hun rekening moeten nemen. het bestuur van dc NZR-sectie bleek, dat er bij de achterban nogal wat bezwaren bestaan te gen deze voorstellen. De belangrijkste waren, dat een apart 'sga-circuit' discrimine rend werkt voor de betrokken patiënten en dat het risico be staat. dat de speciale afdelingen een soort 'eindstation' of ghetto worden. Verder dreigt het ge vaar, dat vervolgens ook voor an dere categorieën 'moeilijk plaats baren' afzonderlijke voorzienin gen zullen worden gevraagd. Het sectiebestuur heelt de leden daarom een tweeledige oplos sing voorgelegd Dieondei chre ven zij gisteren in grote lgncn. Uitgangspunt is. dat de behande lingsmogelijkheden in een geslo ten. "bewaakte" afdeling in alle psychiatrische ziekenhuizen zo spoedig mogelgk worden verbe terd. Anders kunnen ze het opne men en dc eerste behandeling van sga-patienten (en andere moeilgke patiënten) niet waar maken. Daar zgn extra bouw kundige en personeelsvoorzie ningen voor nodig. Alleen als dat kan worden gegaran deerd, willen de ziekenhuizen meewerken aan de totstandko ming van speciale sga-afdelingen voor een groter gebied. Die moe ten dan echter, niet apart staan maar functioneren als onderdeel van een psychiatrisch zieken huis. Op die manier kan het "in hokjes plaatsen" en louter "op bergen" worden voorkomen. Als de algemene psychiatrische ziekenhuizen beter worden toe gerust om moeilijke patiënten op te vangen (ze zullen dan ook nie mand mogen weigeren) zullen er toch altijd enkele patiënten over blgven die een "ontwrichtende" invloed op het ziekenhuis heb ben. Behandeling van sga patiënten is volgens het bestuur alleen moge lijk. als de wet dwangbehande ling van deze patiënten toestaat en regelt. Het heeft geen zih er aan te beginnen als de patiënten .•li h ar "i' '-ik roman! wi uq kunnen onttrekken De NZR be seft overigens dat dwangbehan- dcling ingaat tegen de publieke opinie en politieke opvaliingcn. (ADVERTENTIE) Kogels regenen. Slachtoffers vallen. Wapens worden uit diplomaten koffertjes getoverd. De aanslag in beeld. U bent er bij. Acht pagina's lang. Kijk bovendien in de keuken van TV piraten. En kijk door de grootste verrekijkers ter wereld. Kijk uit naar Nieuwe Revu.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7