'Verfvak is een kwestie van vertrouwen" Volwassenonderwijs redt het niet zonder educatief centrum Klachten van patiënten over AZL fors omhoog flSESIB Verf - en glashandelaar Van der Kwast durft nog te investeren Gebruik van de fiets in Leiden toegenomen PAGINA 4 DOST WOENSDAG 8 APRIL 1981 LEIDEN - Het Academisch Ziekenhuis Leiden heeft in 1980 aanmerkelijk meer klachten en interne meldin gen over behandeling en be jegening van patiënten in ontvangst genomen dan in 1979. Waren het in 1979 nog 91 gevallen, afgelopen jaar zijn dit er 152 geweest. Een toename van 67 procent. Het AZL maakt een onder scheid tussen klachten (door een patient of zijn familie in gediend) en interne meldin gen (door personeel dat in het AZL werkzaam is gerappor teerd). Het aantal klachten en interne meldingen is onge veer even groot, 78 en 74. Van de 78 klachten werden er 38 gegrond verklaard: 15 (40%) van deze klachten had den betrekking op een me disch- of verpleegkundig- technische fout, 22 (57%) had den betrekking op bejege ning, accomodatie, declara ties, vervoer etc. en één (3%) had betrekking op een onge- val Bij de interne meldingen waren 43 (58%) fouten, 31 (42%) on gevallen en 0 (0%bijna-onge- lukken. Ongevallen zijn fei ten resp. gebeurtenissen waardoor patiënten of diens nabestaanden schade wordt toegebracht zonder dat van In 1980 een fout sprake is. Bijna on gelukken zijn zaken, welke volgens een algemene erva- ringsregel tot een fout of een ongeval zou hebben kunnen leiden, maar dat niet deden ten gevolge van een niet van tevoren gepland ingrijpen of een toevallige gebeurtenis. Acht fouten en twee ongeval len hadden blijvend letsel tot gevolg. In acht andere gevallen werd tijdens de behandeling van de klacht cq. interne melding aan de FONA-commissie (speciaal in het leven geroe pen commissie om deze za ken te onderzoeken) gemeld dat de patient was overleden. In niet alle van deze acht ge vallen is er een oorzakelijk verband tussen de fout, resp. het ongeval en de dood van de patient aanwezig. Aan de Inspectie van Volksge zondheid (IVG) in Zuid-Hol land werden drie gevallen be kend gemaakt, aan de In specteur van Volksgezond heid en aan de Officier van Justitie nog eens vier. In vijf gevallen werden schade claims toegekend door de as suradeuren van het AZL. Het effect van de publiciteit over de openbaarheid van fouten van het AZL in sep tember/oktober 1980 is niet noemenswaard van invloed geweest op de toeneming van het aantal klachten. De stij ging was al begonnen voor dat deze publiciteit de klach tenbehandeling en de hoe veelheid klachten bij het AZL in de openbaarheid bracht. In het AZL worden jaarlijks ruim 22.000 patiënten opge nomen. Er vinden 300.000 po liklinische bezoeken plaats. Het aantal verrichtingen is een veelvoud van bovenge noemde getallen. - De vestiging van Van der Kwast aan de Admiraalsweg. Kosten: 1.7 miljoen gulden. ■■HK I Johan van der Kwast: "We hebben 75 jaar i de Janvossensteeg gezeten e s tien jaar te lang" LEIDEN - Ondernemer Jo han van der Kwast (59) durft nog te investeren: "Als we allemaal zwaar op de hand worden gebeurt er niks. De Nederlandse maatschappij moet toch doordraaien". Verf- en glashandcl Van der Kwagt zit krap een half jaar in een nieuw bedrijfspand in het indus trieterrein De Waard in Leiden. Kosten: 1.7 miljoen gulden. Maar dat mag de pret niet drukken. De pret geldt vooral de verhuizing vanaf de Jan Vossenstecg 39-45. Met gruwel denkt directeur J van der Kwast aan de steeg te rug, evenals de steegbewoners aan Van der Kwast. "Een en al ergernis" zucht Van der Kwast "Dat kostte goud. Als wc daar waren gebleven, waren we fail liet gegaan". Het bedrijf groeide de steeg uit. De steeds grotere vrachtauto's van Van der Kwast moesten het in de jaren zeventig afleggen tegen eenrichtingsverkeer, de Haar lemmerpromenade en vooral de paaltjes. "We hadden klanten uit Leiden die drie kwartier nodig hadden om met hun auto van de Van der Werfstraat in de Jan Vossensteeg te komen. Een flink stuk glas kun je moeilijk op de fiets meenemen". "Als we een trailer uit Duitsland bij ons in de Jan Vossensteeg hadden staan, dan was de steeg de halve dag af gesloten. Zo ben je altijd tot last van de buurt, ook al ben je nog zo 'van goede wil. We hebben 75 jaar in de steeg gezeten en dat was tien jaar te lang". Vader A. van der Kwast zette het familiebedrijf in 1906 op aan de Jan Vossensteeg. In '39 kwam zoon J. van der Kwast in dienst. "Maar in de oorlog was er weinig te beleven. Na de oorlog begon nen we helemaal opnieuw, met twee knechten en een uitbrei ding van de glashandcl". Bij Van der Kwast werken nu 28 mensen, verspreid over de bedrijfshallen aan de Industriekade in Sassen- heim en aan de Admiraalsweg op het industrieterrein De Waard. Volgens Van der Kwast joeg de ge meente Leiden de bedrijven reeds in de jaren vijftig de stad uit. "We wilden uitbreiden in '55. Als het even kon aan de Zoeter- woudseweg. Maar de gemeente had slechte ervaringen met stan koverlast van Herfst Helder; een zure lucht van oude installa ties. De gemeente Sassenheim had echter goede ervaringen met moderne lakstokerijen. Als je maar voorzieningen treft dan valt de stank wel mee". Van der Kwast opende in '57 een verffabriek ("met voorzienin gen") op het industrieterrein van Sassenheim. verdubbelde de fa briek met 540 vierkante meter in '62 en plaatste daar in '72 nog een glashal en kantoor- en verkoop ruimte van 940 vierkante meter bij. "om Leiden te ontlasten". Omgekeerd De Leidse vestiging aan de Jan Vossensteeg werd een filiaal van Van der Kwast in Sassenheim. "Met onze nieuwe hal in de Waard is het weer omgekeerd. We zijn nu weer een echt Leids bedrijf' zegt Van der Kwast en hij meent het. Vijf jaar terug begonnen de onder handelingen met de gemeente over de verhuizing naar de Waard. Van der Kwast kocht in '79 de "dure" grond, van 1680 vierkante meter groot. Begin '80 begon de bouw en in hetzelfde jaar in november kon de nieuwe bedrijfshal, met kantoor- en ver koopruimte geopend worden Over de onderhandelingen met de gemeente is Van der Kwast niet te spreken. "Aan de gemeente heb je niks. Daar moet je alleeen maar aan betalen. Zelfs voor een stukje grond als toegang naar de bedrijfshal moesten we 1300 gul den neertellen. Chef economische zaken bij de ge meente, Cees Floor, vindt dat de gemeente Van der Kwast wel de gelijk heeft geholpen. "Als de ge meente een stukje grond ver koopt., dan moet iedere burger daar toch voor betalen. De afde ling economische zaken heeft de firma Van der Kwast bijvoor beeld erop gewezen om onthef fing aan te vragen van de Selec tieve Investerings Rekening. En de gemeente heeft de voormalige bedrijfsgebouwen van Van der Kwast aan de Jan Vossensteeg gekocht. In de aankoopprijs za ten tegemoetkomingen verwerkt voor het vertrek uit de binnen stad. Misschien valt de medewer king zodoende niet erg op". De gemeente weet overigens voor lopig geen raad met de 850 vier kante meter grond en bedrijfsge bouwen aan de Jan Vossensteeg. De gebouwen staan al weer een half jaar leeg; in afwachting van 'ing door de gemeente van een stuk grond aan de Cla- rensteeg ter ontsluiting van de voormalige gebouwen van Van der Kwast. Het buurtcomité zou - in elk geval voorlopig - een buurthuis in de lege gebouwen willen hebben. "Als je me nu zou vragen, nu de bouw is ingestort, of ik ook nu nog een nieuwe bedrijfshal zou willen bouwen om weg te komen uit de binnenstad, dan zeg ik vol mondig 'ja'. De breikbaarheid die je buiten de binnenstad kunt hebben blijft de hoofdzaak", vindt directeur Van der Kwast, die overigens van een geleidelij ke opbouw van de firma houdt. "Geleidelijk inspelen op nieuwe ontwikkelingen, geleidelijk uit breiden en geleidelijk het ver trouwen van klanten winnen met "Het verfvak is een kwestie van vertrouwen, opgebouwd door ja renlange ervaring", zegt Van der Kwast als in een STER-spot bij de verfbussen van het eigen fa brikaat Kwastolux en Kwastoli- De "grote jongens in de bouw' zijn de voornaamste klanten van Van der Kwast. Maar hiernaast zijn er ook de Leidenaars die simpel weg een pot verf, een verfkwast of een al dan niet versierd stuk glas nodig heeft. Veel afnemers zitten echter in Friesland en Bra bant. Directeur Van der Kwast heeft toegang tot alle Philipsge- bouwen. "En grootwinkelbedrij ven als Hema of de V &D kun nen eigenlijk in Leiden alleen bij ons terecht. Wij hebben het ma teriaal ervoor". Met zichtbaar genoegen laat Van der Kwast de enorme "deur" van de bedrijfshal op en neer gaan. "We zijn hier goed bereikbaar voor de grootste auto. Denk je eens in: vroeger in de Jan Vos sensteeg moesten we al dat grote glas met de hand naar binnen sjouwen". Van der Kwast de monstreert het takelmechanis me: een aan het plafond beves tigde takel beroert met enkele zuignappen een enorm stuk glas en zet het op een andere plaats weer zachtjes neer. Sexclubs De omzet van Van der Kwast be staat tegenwoordig voor twee/ derde uit de handel en verkoop van glas. Nieuwe ontwikkelin gen in "glas" worden op de voet gevolgd, zoals het kunststof-glas "Lexan" en "Perspex" voor bij voorbeeld banken en juweliers zaken. "Daar kun je met een Colt 45 op schieten zonder dat het ka pot gaat. De verzekeringsmaat schappijen eisen steeds meer dat bijvoorbeeld juweliers hun zaak op deze manier beveiligen". An dere ontwikkelingen kon Van der Kwast niet direct voorzien. Zoals de toegenomen verkoop van spiegelwanden ("verzilverde spiegels") aan disco- en sex clubs. Natuurlijk bestaat er groeiende vraag naar dubbele beglazing, het thermopeenglas; "heus niet zo duur als je dit glas er meteen bij de nieuwbouw in zet". "De laatste jaren is de nieuwbouw in elkaar geklapt. Gedeeltelijk komt daar voor ons de renovatie in de plaats, maar dat verloopt wat stroef; en anderzijds hebben we een uitbreiding van het assor timent zoals met Lexan om de omzet te behouden. We mogen nog'niet mopperen, maar wij zijn bij de bouw het laatst aan de beurt. De crisis begint nu pas bij \>ns door te druppelen terwijl de heipalcnleverancier het al jaren geleden merkte. Punt één voor ons blijft: erbij blijven en onkos ten eruit halen". RENE VAN DER VELDEN Lang haar De Nederlandse Langhaarkat- ten Vereniging houdt op 11 en 12 april haar vierde interna tionale tentoonstelling Plaats van handeling de Tom Menken Ijshal. Vondel laan 41 te Leiden. Beide da gen is de tentoonstelling voor het publiek geopend van 10.00 uur tot 18.00 uur Fancy Fair n de Lucas van Leydenschool aan de Aalmarkt is morgen avond van zeven tot negen een Fancy Fair. Politieke vorming rouwen die denken dat ze wel een beetje politieke vorming kunnen gebruiken kunnen morgenochtend om kwart over negen terecht school voor Lager en Middel baar Beroepsonderwijs aan hel Rapenburg 23 te Leiden De werkgroep politieke vor ming voor vrouwen geeft dan voorlichting over de cursus sen die de komende tijd wor den gehouden. DEN HAAG De laatste jaren is het autoverkeer naar en van de binnenstad afgenomen en het ge bruik van de fiets toegenomen De stijging van het aantal fietsen is aanmerkelijk groter dan de da ling van het aantal auto's. Het ge bruik van het openbaar vervoer is licht gestegen. Dat zei de Leidse PvclA-wethouder Waal (ruimtelijke ordening, openbare werken en verkeer) vanmiddag op een symposium in het Haagse congresgebouw over stedelijke fietsvoorzicningen "In de zeventiende eeuw hadden de steden de maat van de voet ganger; voor onze middelgrote steden is het nu de maat van de fietser. De meeste afstanden bin nen Leiden zijn heel goed per fiets af te leggen", aldus Waal. De wethouder gaf aan de hand van dia's voorbeelden vtó fletsvoor- zieningen in Leiden: de fietsrou te van iie Merenwijk naar het sia tion. fietsenklcmmen op hel Ra penburg. de reeonsstructie van de Hooigracht, fietsbrug over de Maresingel, de opstelstrook voor fietsers en dergelijke. Behalve het treffen van voorzieningen spelen volgens Waal ook andere oorzaken een rol bij het toegeno men gebruik van de fiets. LEIDEN - Nog elke dag verkeren Leidse instellingen die zich inzetten voor het volwassenonderwijs in grote onze kerheid. De financiën ontbreken steeds om op een ver antwoorde manier verder te gaan. Volgens de werkgroep volwasseneducatie, die in 1979 is ingesteld door het col lege van burgemeester en wethouders, is er maar één samenwerkingsverband dat het behoud van volwassen onderwijs nog enigszins kan garanderen in Leiden en dat is een educatief centrum. In educatieve centra op plaatselijk en regionaal niveau kan de sa menwerking tussen de verschil lende instellingen voor onder wijs en vorming een duidelijke structuur krijgen. Daarbij kun nen ook andere vormen van vol wasseneducatie worden betrok ken. zoals alfabetisering, culture le minderheden en beroepson derwijs. De werkgroep ging weer aan de slag. De situatie ver anderde. Op twee december 1980 verscheen de uitvoeringscircu- laire Open School-werkwijze. Hierin wordt aangegeven dat be staande instellingen voor vor ming en onderwijs per 1 augus tus 1981 het Open Schoolwerk moeten gaan overnemen. Echt nieuws is dit niet, want in net eerste deel van deze beleidsnoti tie die vorig juni verscheen was op de noodzaak van een educa tief centrum ook al gewezen Open School Dit is ongeveer de strekking in de gisteren door de werkgroep vol- wasseneducatie uitgebrachte vervolgnotitie "Volwassen-edu catie". In deze werkgroep zitten vertegenwoordigers van alle in stellingen en organisaties die iets met onderwijs en volwassenen te maken hebben. Men meende toen böü.UUU gulden nodig te hebben om het volwas senonderwijs in Leiden via dit centrum te steunen en te coördi neren. Echter het ministerie van Onderwijs en CRM kwam slechts met 250.000 gulden over de brug. Nauwelijks genoeg om de gaten op de diverse begrotin gen te stoppen. Noodgedwongen besloot de raads commissie onderwijs met de op richting van een educatief cen trum nog maar even te wachten. De Open School is een vorm van "tweede kans onderwijs", be doeld voor hen die vroeger géén kans hebben gehad om de lagere school af te maken of meer dan twee jaar vervolgonderwijs te volgen. Bij sommigen van deze mensen komt later weer de be hoefte op om er weer iets bij te leren. Voornaamste verschil tus sen de Open School en het "ge wone" onderwijs is dat de Open School uitgaat van de kennis en ervaringen van de deelnemers. De bedoeling van het huidige ex periment is ervaring op te doen met deze groep van volwassenen en de opgedane kennis en des kundigheid na verloop van tijd over te dragen aan het "gewone" onderwijs en vormingswerk. Zo dat die er mee door kunnen gaan, als het kan op veel grotere schaal. Dat de Open School geen instituut op zichzelf mag worden daar zijn alle medwerkers het wel over eens. Waar het nu om gaat is hoe komt de integratie van het open- schoolwerk met het dag/avond onderwijs. vormingswerk, club- en buurthuiswerk op een verant woorde manier tot stand. De- werkgroep stelt in het rapport dat de insluizingsprocedure Open School een centraal punt noodzakelijk maakt In Leiden zijn over de circulaire twee gesprekken gevoerd met in stellingen die in aanmerking ko men om het open schoolwerk over te nemen, een delegatie van O&W en CRM, de gemeente en het bestuur van de Stichting Proefprojecten Open School VJV Troef, vormingscentra De Klinker, Tamboerijn. Volkshuis en Groenoord en scholenge meenschap 't Rapenburg gaan het huidige Open Schoolproject overnemen, mits het educatief centrum een feit wordt. De werk groep is met een minimale be groting van bijna vier ton geko men. Zij hebben de hoop dat dit geld er zal komen. Ze melden er wel bij dat dit een minimale op zet is en slechts als beginpunt moet worden gezien. Wijkgericht Naast de Open School ontwikke ling is er ook een wijkgericht aanbod in Leiden, verzorgd door het buurt- en clubhuiswerk en door Ouders op Herhaling. Het wijkgerichte aanbod bevat werk zaamheden op het gebied van al fabetisering en culturele minder heden. Dit basisaanbod wil de werkgroep in ieder geval hand haven. Zij zijn zich er echter wel van bewust dat door de beperkte financiële middelen prioriteiten zullen moeten worden gesteld. De werkgroep geeft in zijn aan bevelingen de voorkeur aan wij ken die al met volwasseneduea- tic bezig zijn boven andere wij ken waar alles nog van de grond moet komen. De nota Volwassen-Educatie staat 22 april als thema op de agenda voor de vergadering van de com missie onderwijs en samenle vingsopbouw.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4