Mare mag toch niet open Belangrijk archief na vijf jaar toegankelijk Congres in Gehoorzaal PSP-raadslid bezorgd over gif universiteit Leidse stadsrubriek WOENSDAG 8 APRIL 1981 Automobilist schept bromfietser LEIDEN Een 29-jarige brom fietster uit Leiderdorp is gis teravond gewond geraakt bij een aanrijding in de Magdele- na Moonsstraat. Zij reed tus sen twee geparkeerde auto's door de straat op en werd ge grepen door een passerende auto. Met spierletsel aan het linkerbeen werd de Leider- dorpse overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Gebreken aan auto's LEIDEN - Bij een technische controlegisterochtend tussen negen en elf uur aan de Pies- manlaan, heeft de politie 14 van de 29 gecontroleerde au tomobilisten bekeurd. De ge breken aan de auto's waren vooral gladde banden en de fecte uitlaten. Papyrologen zwerven over de wereld Professor Pestman overhandigt de voorzitter Bestuur, Cath het, boekwerk. LEIDEN - Het belangrijkste pa- pyrusarchief dat ooit werd ge vonden, is nu na een speurtocht van vijf jaar toegankelijk ge maakt. Een Leidse groep van on derzoekers. onder leiding van professor Pestman, hebben bijna heel de wereld afgezworven om zoveel mogelijk papyri te onder scheppen van een zekere Zenon. In totaal werden bijna tweedui zend papyrusrollen gevonden De foto's daarvan, de kennis en bijzonderheden zijn in een dik boekwerk gevat dat gisteren aan Cath werd overhandigd Tijdens een feestelijke bijeen komst in de juridische faculteit "Gravensteen" werd gistermid dag de afsluiting van het zoge naamde Zenon-project gevierd. Bestuur provincie tegen plannen gemeente Een tentoonstelling van "gewo ne" papyrusrollen, potscherven en wastafeltjes moest de afwezig heid vergoeilijken van waar het eigenlijk om ging: het Zenon-- papyrusarchief. De gevonden manuscripten zijn namelijk daar gebleven waar de onderzoekers ze vonden. En dat is in musea en universiteiten in Londen. Flo rence. Cairo. Hamburg en Amen- ka. In Nederland zelf is niet een papyrusrol van Zenon te vinden Zenon was een Egyptenaar die 250 jaar voor Christus leefde. Uit de gevonden manusenpten blijkt dat hij een vrij belangrijk man was. zoiets als secretaris van de minister. Juist daarom zijn de papyrusrollen die hij verzamelde vrij belangrijk, vaak vertellen ze iets over Alexandrie en Palesti na. Niet alle rollen overigens. Ze non bewaarde ook de meer onbe duidende briefjes. Zo is er in het archief nog een briefje bewaard waarin een vriend Zenon om een "wijntje" vraagt om bij zijn "zwyntje" te nuttigen ter gele genheid van de verjaardag van zijn zoon. Het archief van Zenon werd aan het begin van deze eeuw ontdekt door Egyptische boeren. Via de antiekmarkt, één papyrusrol kost in deze tyd zeker duizend gulden, verdwenen de rollen naar musea en collecties over de hele wereld. Omdat de manus cripten zo duur zijn. zijn ze vaak in stukjes verkocht, zodat soms een deel van een papyrusrol in Amerika werd teruggevonden, een ander deel in Hamburg Met steun van het Leids Universi- teits-Fonds is een groot deel van de collectie nu weer samenge bracht in een boekwerk van achthonderd pagina's dik. Dat de papyrusrollen, gemaakt van de verwerkte bladeren van de pa- pyrusplant. meer dan tweeaui,- lijkt. Papyrus vergaat niet snel, als het maar niet met vocht in aanraking komt. In Egypte is daar natuurlijk nooit veel kans toe geweest en zo zijn de Griek- te, L.itijn-r en Egyptische hand schriften altijd goed bewaard ge bleven. Het is echter wel de vraag of de papyrus het hier, in het vochtige Westerse klimaat, nog meer dan duizend jaar uit zal houden. LEIDEN - De Mare in Leiden mag niet worden openge graven. Dit zegt Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. "We zijn door het oog van de naald gekropen", is de eer ste reactie van het Actiecomité tot behoud van de huidi ge Mare. "Nu maar hopen dat de gemeente Leiden een sportieve verliezer is". Het dagelijks bestuur van de pro vincie gaat hiermee in tegen het advies van de Provinciale Plano logische Commissie (PPC). De PPC heeft tot taak de provincie over de ingediende bezwaren te adviseren. Die commissie zit wat het Maredorp aangaat op' éen lijn met B en W van Leiden. Het is met de gemeente Leiden van me ning dat de Mare wel mag wor den opengegraven. Begin vorige maand behandelde een commissie van Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland een groot aantal bezwaren van men sen die rond de Mare wonen. Zij hadden onder meer grote moeite met de mogelijkheid die het be stemmingsplan "Maredorp" bood om de Stille- en Lange Ma re weer open te graven. Het dagelijks bestuur van de pro vincie zegt dat het in beginsel wel kan instemmen met het opengraven van de Mare. maar het zal wel ingrijpende gevolgen hebben voor de bereikbaarheid van de bedrijven daar. Naast het gebrek aan parkeerruim te dat na het opengraven in dat gebied zal ontstaan, valt het vol gens de provincie te betwijfelen of de hele operatie wel te betalen is. "Het plan is ook weinig realis tisch". Het is volgens de provin cie dan ook "uiterst dubieus" dat het nog zal worden uitgevoerd. Het Actiecomité tolbehoud van de huidige Mare hoobt nu dat met "echte inspraak een sfeervolle straat van de Mare kan worden gemaakt". Tijdens de behandeling van de be- LEIDEN - In de Stadsgehoorzaal wordt vrijdag het .zestiende lan delijke notarieel studentencon gres gehouden. Thema is het 'economisch eigendom'. Het congres hoopt een bijdrage te le veren aan de beantwoording van de vraag waar de grenzen liggen van het economisch eigendom. De wet geeft daarvan geen defi nitie. Een vijftal sprekers zal zijn licht over dit fenomeen laten schijnen. De organisatie is in handen van de juridische facul teit van de Leidse universiteit. Weer Leids Plein Festijn LEIDEN - Ook dit jaar wordt weer het Leids Plein Festijn georganiseerd. Dit keer niet op drie achtereenvolgende zaterda gen. maar in een weekeinde. Al lerlei Leidse instellingen organi seren een programma met mu ziek. toneel en andere podiumac- tivitciten. Wie zich daartoe ge roepen voelt, kan zich bij K&O (141141) melden. zwaarschriften uit het Maredorp kwam ook de uitbreiding van de Hema met het daarbij verloren gaan van vier woningen aan de orde. Het vormde toen samen met de vraag of de Mare moest worden uitgegraven de hoofdmoot van de bezwaren die bewoners, win keliers, een kerkbestuur en an dere belanghebbenden bij de provinciale commissie aanvoer den. Tegen de uitbreiding van de Hema aan de Haarlemmerstraat hadden twaalf Leidenaren be zwaar aangetekend. Zij vinden dat de vier woningen, die daarvoor moeten worden ge sloopt, beter als woning kunnen worden gebruikt. De gemeente is echter van mening dat de huisjes aan de Janvossensteeg, waar het hier om gaat, moeten worden op geofferd. "Er moet voorrang worden gegeven aan de tot nu toe zwakke bezetting van de wa renhuissector". Ook de provincie vindt dat. "Er dient voorrang te worden ver leend aan versterking van de winkelfunctie in het gebied rond de Donkersteeg-Hoogstraat, waaraan de uitbreiding van de Hema een bijdrage zal leveren". Winkels Tijdens de hoorzitting begin vorige maand bij de provincie bleek dat er een groep was die woningen wilde binnen het gebied Mare dorp en een groep die dat juist niet wilde. De Groep Winkeliers Haarlemmerstraat Oost (waar de Overdekte was) vindt dat die straat een aantrekkelijk winkel- deel moet blijven. Volgens die winkeliers pasf de "invulling van "de Overdekte" met doodse ele menten als woningen niet". De provincie zegt dat het bestem mingsplan terecht uitsluit dat er meer winkels komen aan de Haarlemmerstraat ten oosten van de Pelikaanstraat. De buurt vereniging Maredorp vreest dat de parkeergarage aan de Hek- kensteeg "verkeersaantrekkend gaat werken" en daardoor over last gaat veroorzaken. "Het be stemmingsplan maakt ontrek king van woonruimte tot betrek king van de winkelfunctie te veel mogelijk", vindt de buurtvereni ging. Volgens Gedeputeerde Staten is een dergelijke garage in het ge bied hard nodig, maar de ge meente Leiden moet gaan bekij ken of vijfhonderd parkeerplaat sen wel op'éen plek moeten ko men. Ook moet de gemeente meer duidelijkheid geven in hoe verre de garage zal worden ge bruikt door de bewoners uit de wijk. Brug Tegen een brug over de Oude Rijn. tegenover de Dullebakkersteeg heeft de provincie geen bezwa ren. Die moet echter eenvoudig zijn. Dertien bewoners uit de buurt vinden een dergelijke brug echter niet verantwoord. "Het tast de karakteristieke omgeving (ADVERTENTIE) Goed en goedkoop buiten de deur eten vanaf f8,- per persoon. Keuken geopend Het caié gaat h sluitingstijd. rrfw/r dC UOOlj alle dagen geopend vanaf 16.30 uur irhl I!) li... k t.r. Rond de pomp 1 Het rommelt al bijna een jaar in het gerestaureerde Meer- mansburghof aan de Oude Vest 159. Het hof is gratis voor de toeristen maar peper duur voor de bewoonsters en bewoners. Het college van regenten van het Meermansburghof pro beert de restauratiekosten van 2.5 miljoen gulden op de bewoners te verhalen. De be woners reageren kortaf met: loop maar naar de pomp. Veelal moeten zij rondkomen van een schamel aow'tje van ruim duizend gulden, soms aangevuld met een klein pen sioentje. Daar kun je toch al geen gekke dingen van doen. En zeker niet als er een huur verhoging van 300 gulden bo ven je hoofd hangt... "Ook wij hebben recht op een menswaardig bestaan", ver zucht een bewoner van het hof. "Eigenlijk zou zo'n hof professioneel beheerd moe ten worden", verzucht ook de heer Kool, lid van het college van regenten. De gepensioneerde Kool. AM- RO-directeur Van de Koppel en "een meneer uit Den Haag, maar die doet niet zo veel" vormen gezamenlijk het college van regenten van het Meermansburghof. Van de Koppel doet het werk sinds een jaar. als vervanger van de overleden ABN-direc- teur Van der Velden. In hun vrije tijd moeten de regenten het hof beheren. Dat kan niet goed gaan. Het college joeg de bewoners vorig jaar op stang met de mededeling dat de definitie ve kale huur 600 gulden zou worden. Daar kwam "voorlo pig" nog eens honderd gul den bij voor verwarming, elektriciteit, water, kabeltele visie en tuinonderhoud. De huurverhoging ging per 1 juli '80 in. De bejaarden weigeren de huurverhoging te betalen en houden vast aan de oude huurprijs van 400 gulden in clusief. Dat houden zij nu al negen maanden vol. inmid dels gesteund door mensen De bejaarde actievoerder rond de pomp. "Ook wij hebben recht op een menswaardig bestaan van de buurtwinkel van Ma redorp en een advocaat van het advocatencollectief. "Kunnen wij het helpen dat de restauratie zo duur gewor den is?" zeggen de actievoe rende bejaarden. Op een en keling na zetten alle bewo ners hun handtekening uit protest tegen de huurverho ging. "Reken de schade maar eens uit. Een gemiddelde bewoon ster hier in het hof ontvangt ruim duizend gulden. Wat gaat daar allemaal niet vanaf! Het luister- en kijkgeld wordt duurder. Elke maand komen de lichtfabrieken langs met de gas- en lichtrekening. En die gasprijzcn rijzen de pan uit. Verder het ziekenfonds, de krant, noem maar op. Nu betalen we na aftrek van de huursubsidie 270 gulden huur, gebaseerd op de huur prijs van 400 gulden. Als wij de 300 gulden huurverhoging zouden betalen, dan kost ons dat elke maand na aftrek van de huursubsidie 345 gulden, een klap van 75 gulden meer dan nu. Onaanvaardbaar. Je kunt dan niet meer van rond komen" Rond de pomp 2 Het college van regenten van het Meermansburghof beseft dat er "voor een enkeling" moeilijkheden dreigen. Fijn tjes schrijven de regenten aan de bewoners dat "het col lege uw noodzakelijke be sluit om het hof te verlaten zo spoedig mogelijk hoopt te vernemen als de huurverho ging een te zware last bete kent". "Zo dreigde mijn baas vroeger op mijn werk ook al tijd", zegt een bewoner hier op De regenten schreven verder "De 600 gulden kale huur is het absolute minimum dat het hof moet ontvangen om de regenten in staat te stellen in de fraaie Bij Schuttersveld en Leeuwenhoek LEIDEN - Zit er gif in de grond van het Schuttersveld en de Leeuwen hoek9 Dat vraagt PSP-raadslid Ponsen aan B en W Het raadslid herinnert aan de verhuizing in 1969 van het chemisch labora torium aan de Hugo de Grootstraat naar het Gorlaeuslaboratorium aan de Wassenaarsweg. Bij die gelegenheid zou men een hoeveelheid onbe kende stoffen in een kuil in het Schuttersveld hebben gestort en ver brand. "Bij de bebouwing van het Schuttersveld zou dit wel eens kun nen leiden tot zoals in Lekkerkerk toestandenaldus Ponsen Zij vraagt wat het college van deze affaire weet en of er gevaar voor de volksgezondheid bestaat Ponsen vraagt ook naar de bereidheid van het college om 'de rommel op te graven, teneinde zich er op een behoor lijke wijze van te ontdoen (uiteraard op kosten van de universiteit)' Wat de Leeuwenhoek betreft verwijst Ponsen naar een algehele oprui ming in 1972 in het Gorlaeuslaboratorium Daarbij zou men geen weg hebben geweten met een hoeveelheid zware metaalzouten (verbindin gen van kwik, cadmium, lood en dergelijke) Deze zou men toen op eigen terrein hebben begraven, ongeveer ter hoogte van de hoofdin gang, op het nu nog braakliggende gedeelte tussen de sporthal en de nieuwe sportvelden. "De aanwezigheid van een onbekende hoeveelheid gevaarlijke onbeken de stoffen op een onbekende plaats kon wel eens vreemde effecten hebben bij bebouwing van deze grond of een ander benutten ervan dat enig spitwerk vereist", aldus Ponsen. Zij pleit voor speciale voorzorgs maatregelen (op kosten van de universiteit) bij het bouwrijp maken van de grond. door René van der Velden Jaap Visser betaal ik liever op een bedrag van 400 dan van 600 gul den"... Vincent Kokke en Nico Schoots van de buurtwinkel. en Leon Sprengcr van het ad vocatencollectief hebben om de tafel gezeten met de regen ten Kool en Van de Koppel. Kokke "Duidelijk binkt dal er geen rechtsgrond bestaat om de huren op 600 gulden te brengen. De minister van volkshuisvesting moet de huurprijs vaststellen. Dat kunnen de regenton niet op eigen houtje doen". De re- genten menen van wel Bin nenkort houdt de buurtwin kel een avond voor alle hof- bewoner. "misschien wel m de regentenkamer". De regenten blijven nog steeds goede hoop houden op een oplossing. "We zitten alle maal voor hetzelfde, het in stand houden van een monu ment' Regent Kool meent ondanks de handtekenin genactie dat de huurverho ging slechts voor een enke ling moeilijk te verteren kan zijn: "Een huur van 355 gul den - na aftrek van de huur subsidie - vind ik wel mooi" Wat Kool betreft mag de huur verhoging overigens terugge. draaid worden "Maar dan krijgen we geen langlopende lening van de gemeente, om dat we zodoende geen slui tende exploitatie hebben Zo draaien we in een kringetje rond Het geld moet ergens vandaan komen". De laat af komende restauratiesubsi dies en de hoog opgelopen rentestanden zijn enorme te genslagen voor de regenten De regenten hebben goede hoop dat zy via individuele i n kken met de bewoners alsnog de door hen vastge stelde huur met terugwer kende kracht kunnen bin nenhalen. "Komen we er niet uit. dan moeten we maar eens met de gemeente gaan pra ten". De buurtwinkel gaat dat al doen m het kader van de Wet Openbaarheid van Bestuur De afdeling Volks huisvesting weigert ons na dere gegevens over het hoQe te geven" gerestaureerde staat te hou den. Wij insisteren op beta ling per 1 juli 1980". "Ik voel me bedrogen door de regenten", zegt een bewoon ster. "Had ik dit geweten dan had ik mijn oude woning nooit verlaten" Voor de restauratie van het hof bedroeg de kale huur vijftig gulden per maand. Na de res tauratie zou de huur ver hoogd worden naar ruim 200 gulden. Het werd 400 gulden "Ons is toen nooit gezegd dat die huurprijs van 400 gulden een voorlopige huurprijs zou zijn", vertelt een bejaarde ac tievoerder. De definitieve ka le ksuüi prfyf bii 000 gul ton i een klap in het gezicht. Intussen lezen de bewoners in de krant dat de regering de individuele huursubsidie nog verder op de helling wil zet ten. "En m juli komt natuur lijk weer de nieuwe huurs- verhoging van zes procent Die zes procent verhoging

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3